i jkspolitie overtreedt le milieuverordeningen k* Een fazant met strboze bosmieren en een spechtensmidse Dienstwoning in Katwijkse duinen -ÏÏDEN OMGEVING CeidaeOoinmtt WOENSDAG 9IULI1986PAGINA 13 'Snden veroorzaken yirijding op A4 [)SCHENDAM Twee losgebroken honden heb- gistermiddag voor een botsing op de rijksweg A4 De waakhonden, een Duitse herder en een do- n pincher, waren ontsnapt bij een autosloperij ?t Laantje van Beek. j jaagden zij op een weiland achter een aantal scha kan Toen zij daarvan genoeg hadden, gingen zij bij prins Clausplein de rijksweg richting Rijswijk op. 45-jarige automobilist uit Nuenen signaleerde de "^n en besloot te stoppen op de vluchtstrook om ze terug het weiland in te jagen. Bij één hond lukte irfiaar de ander vloog weer de weg op. Een 50-jarige liijnobilist uit Voorburg schrok daar zo van, dat hij |e; afremde, in een slip raakte en tegen de auto van aJuenense bestuurder reed. Beide mannen bleven udeerd, de auto's werden flink beschadigd. De eige- van de honden uit Den Haag heeft de beide „last- len" later opgehaald en weer opgesloten. Aanhangwagen gestolen HILLEGOM Een aanhang wagen met het opschrift „V.d. Drift-La Beur" is maandag avond rond half elf géstolen. De aanhangwagen stond aan de Horst ten Daallaan. Waar schijnlijk is het voertuig weg genomen door een of meerde re personen, die wegreden in een grijze Ford Taunus met een zwart dak. De rijkspolitie van Hillegom vraagt iedereen, die de grijze Taunus maandag avond heeft gezien, en/of mensen bij de aanhangwagen heeft zien rondlopen, te bellen naar het politiebureau, tel. 02520-15555. CONFLICT ROND DIRECTEUR MARIËNHAVEN OPGELOST WARMOND Het conflict tussen J.H.A. Roovers en het bestuur van het verpleeghuis Mariënhaven en de kloosterbejaardenoorden Mariëngaerde en Mariënweide is opgelost. „We zijn in goed onder ling overleg tot overeenstemming gekomen", aldus mr. B. Lieffe- rink, de advocaat van Roovers. Verdere mededelingen wil hij niet doen. Liefferink verwijst naar een communiqué, dat het bestuur en Roovers spoedig zullen uitbrengen. Het door Roovers aangespan nen kort geding,dat vandaag voor de Haagse rechtbank zou dienen, is door het bereiken van een oplossing ingetrokken. Roovers had al eerder met een kort geding gedreigd om weer aan het werk te kunnen. Ook die zaak werd aangehouden in afwachting van nader overleg. Roovers werd op 5 juni door het bestuur van Mariënha ven, Mariëngaerde en Marienweide geschorst. „De vertrouwensre latie tussen Roovers en het bestuur en personeel maakt een goed functioneren van de directeur niet langer mogelijk", zo heette het officieel. Roovers' functie werd tijdelijk waargenomen door be stuurslid J.K. Overhorst. Mededelingen over het hoe en waarom van de schorsing werden door de betrokken partijen niet gedaan. KATWIJK Op het gebied rondom de Soefitem- pel in de Katwijkse Zuidduinen wordt naar alle waarschijnlijkheid toch een dienstwoning ge bouwd. Alhoewel het terrein officieel net buiten de gemeentegrens van Katwijk valt, moet deze ge meente toch toestemming geven voor de bebou wing. Het college van Ben W heeft al met het plan ingestemd. De Stichting Murad Hasil die de Soefi- tempel beheert wenst naast dit religieuze centrum een wachterswoning met slaapaccommodatie te bouwen. Behalve de gemeente Katwijk moet er ook instemming zijn van de kant van de Leidse Duinwater Maatschappij en de Inspecteur van Volksgezondheid. Dit laatste omdat het terrein van de Soefi-tempe.1 officieel binnen het waterwinge bied valt. Aan het eind van de zestiger jaren ver rees op een der hoogste duintoppen van de bad plaats de Soefitempel. De toenmalige minister van Financiën Witteveen wist voor de Stichting Murad Hasil, waarvan hij nog steeds voorzitter is, de bouw van de tempel in de zuidduinen te bewerkstelligen. Voor de Soefisten is de lokatie van belang, omdat het verbonden is met mystieke ervaringen binnen de Soefibeweging. Behalve voor gebruik van dien sten werd de Soefitempel de laatste jaren veelvul-' dig gebruikt voor uitvoeringen van K&O of be paalde tentoonstellingen. Daarnaast bleef het een religieus centrum voor de Soefibeweging. Aange zien het gebouw met z'n oosters aandoende koepel - buiten de bebouwde kom van Katwijk vrij geïso leerd ligt, is men binnen de stichting vari mening dat een wachterswoning gewenst is. Eerdere bouw plannen daartoe werden echter op de voorhand af gewezen, omdat zij niet pasten in de visie van het bestemmingsplan „Landelijk gebied". Het plan om nu de wachterswoning buiten het gezichtsveld van. het de Soefitempel omliggende gebied te houden lijkt voldoende kans van slagen te hebben. ÏSTPUT VOOR BEREDEN GROEP WASSENAAR BLUFT UIT 5ENAAR De be- groep van de Rijks- ie, die is gehuisvest in |Wassenaarse duinen, treedt al jarenlang tureel de verordenin- ,ter bescherming van waterwingebieden in provincie Zuid-Hol- In de provinciale suverordening staat i in waterwingebieden ?n mest mag worden jrt. De bodem moet vrij blijven van ge- flijke stoffen. Mest nt in combinatie met ?r een milieuvervui- I ammoniakmengsel. paardenstalling van de den groep van de Rijks- ie, op „Voorlinden", het Éjoed van het opleidings rum van de PTT, be- t zich in zo'n Waterwin- aed II. In strijd met de laende bepalingen wordt :ie de mest van de paarden ïl$ op de binnenplaats, met een broze, vloeistofdoorlatende ondergrond, verzameld. Een vaalt die wekelijks oploopt tot circa 5 a 7 ton. Eén keer in de week wordt deze berg afval afgevoerd. Tot die tijd kan mestzuur de bodem bin nendringen en het grondwa ter op het landgoed vervui len. Het provinciebestuur van Zuid-Holland is al jaren bezig om een eind aan deze verontreiniging te maken. Gedeputeerde Staten willen dat de rijkspolitie „een ruime en geheel vloeistofdichte mestopslag" in het duinge bied aanlegt. Zij gedogen de huidige situatie omdat, zoals een woordvoerder van de provincie meldt „de Rijkspo litie momenteel met de bouw hiervan bezig is". Maar van de aanleg van een betonnen mestput is niets te zien. Hoe wel de minister van justitie in juli 1982, aan het Korps voor verbeteringen van de huisvesting van de bereden groep in Wassenaar /209.420,- beschikbaar heeft gesteld. Overtreding Volgens de korpschef, de ad judant P. Dijkstra, wordt door de rijkspolitie zodoende al jarenlang de milieuveror deningen overtreden: „Sinds 1967 ligt er een verzoek bij de Algemene Inspectie van het Korps Rijkspolitie om aan de bestaande situatie een eind te maken en een beton nen mestput in te richten. Mijn mensen zouden niets anders willen. Hoewel al di verse malen, zowel aan mij als aan de provincie, toezeg gingen zijn gedaan is tot nu toe nog niets tot stand ge bracht. De situatie is schrij nend. Niet alleen door de mi lieuverontreiniging maar ook de werksituatie is onhoud baar. Zeker wanneer voort durend de zon op het mestaf- val schijnt, is de stanklucht waarin wij moeten werken enorm". Hoewel al bijna twintig jaar geleden het eerste verzoek om een mestput werd inge diend is pas in februari 1986 door de Rijksgebouwendienst bij de gemeente Wassenaar een Hinderwetvergunning aangevraagd. Nu zou in sep tember met de bouw begon nen kunnen worden. „We wachten maar af, want na al die voorgaande toezeggingen ben ik ook over deze mede deling vrij sceptisch", aldus adjudant Dijkstra. De mestvaalt op de binnen plaats van de stallen van de Bereden Groep van de Rijks politie aan de Buurtweg in Wassenaar. Al jarenlang wor den hier de provinciale veror deningen overtreden. De vaalt is normaal 4 a 5 maal groter en omvat de hele bin nenplaats. Op het moment van de foto waren de meeste paarden voor een paar we ken in recreatiegebieden in Zeeland gestationeerd. Bijdrage: Kees van Herpen Foto's: Henk v.d. Ende Tips: 071-122244, toestel 23 is :tj mag dan mis- \}hien lijken dat lel Nederland mo menteel vakantie rjert, de realiteit ia wel even anders. Er wordt op het thuis front nog wel dege lijk gewerkt. Al valt dat soms niet mee, zeker als het zulk lekker weer is. De medewerkers van de Katwijkse plant soenendienst, be zig op de Parklaan, zullen dat beamen. En als er dan ie mand voorbij komt om even een praat je te maken, ben je wat sneller geneigd even de boel de boel te laten. Even bijkletsen over de Touretappe van gisteren. En dan zal je altijd zien dat nèt op dat moment de fotograaf langs komt. Om je te kie ken boven een bord „Werk in Uit voering", terwijl je even pauze houdt. Boswachter Mart Gielen knielt neer bij de boomstronk en klopt erop. Alsof hij ie mand uitnodigt de deur open te doen. Onder het kloppen roept hij: „Goejemorgen jon gens, zijn jullie al wakker Dat zijn ze. Nijdig rennen de verstoorde bosmieren naar buiten en klauteren op de hand die de boswachter uitno digend voor ze ophoudt. Met een hand vol mieren staat Gielen op en laat de boze in secten van dichtbij zien. Als gedresseerde hondjes zitten de beestjes op hun hurken en spuiten mierenzuur op de vij andelijke hand. „Spuiten maar meneer de dokter", moedigt de boswachter ze aan. „Nee, deze mieren steken niet", stelt hij de wat angstig kijkende toeschouwers gerust. Na enkele minuten brengt hij de mieren terug naar de huis elijke stronk en steekt hij zijn hand weer uitnodigend uit. Dit keer mag er geroken wor den. Wie aan de hand snuf felt, ruikt het mierenzuur. Het doet aan azijn denken. „Deze mieren hebben we uit gezet", legt Gielen uit. „Dat is om de kringloop in evenwicht te brengen". De wandeling door de bos- wachterij Hollands Duin in Noord wijk is dan bijna ten einde. Nog enkele honderden meters en boswachter Mart Gielen en zijn ruim dertig gasten zijn weer terug bij het beginpunt: de excursieschuur bij het parkeerterrein bij Duindamseslag. De tocht over de zonovergoten schelpenpa den heeft bijna twee uur ge duurd. Veel gelopen is er niet, hooguit drie kilometer moes ten worden afgelegd. Maar gezien is er des te meer. „Wandelen kunnen ze ook zonder mij", vertelt Gielen. „Ik probeer de mensen de ogen te openen, ik wil ze la ten zien dat het natuurbeheer effect heeft". De boswachter doet dat in de zomermaanden twee keer per week. Op dinsdagochtend om tien uur wordt met de excur sie begonnen bij de excursie- schuur, op woensdagochten den, ook om tien uur, is ma nege Meeuwen woord in Noordwijk startplaats. Deze wandelingen duren nog tot 30 september. „In de winter doen we ook excursies", ver telt Gielen. „Maar dan moet het op afspraak". Staatsbosbe heer verzorgt dergelijke wan delingen overigens ook in Katwijk en Wassenaar. De be langstelling voor de wandel tochten is erg verschillend. „Het weer is natuurlijk een belangrijke factor. Soms ko men er wel 90 mensen opda gen, maar vorige week was er maar één deelnemer. Nee, dan gaan we niet lopen. Het minimum is zes wandelaars", zegt de man van Staatsbosbe heer. Vakantie De groep die zich gisteroch tend rond tien uur verzamel de, mag met ruim dertig per sonen dus gemiddeld worden genoemd. Het is een gemê leerd gezelschap: over het al gemeen zijn het mensen die de vakantie in de buurt door brengen. Veel mannen in korte broek zijn daarvan het bewijs. Onder de wandelaars het voormalig PvdA-raadslid Toos Fallaux uit Leiden. Zij heeft de wandeling al vaker gedaan, maar haar logés niet. Het aantal kinderen is opval lend groot. De meeste jeugdi ge deelnemers kunnen de tocht op eigen benen volbren gen, maar één volgt de excur sie in een wandelwagentje, terwijl een ander dat hangen de in een buidel doet. De kinderen zijn overigens niet van Gielen weg te slaan. De boswachter, die geholpen door een charmant Limburgs accent, zeer boeiend kan ver tellen, slaagt er in de aan dacht van de jeugd bijna twee uur lang vast te houden. „Niet thuis vertellen dat de bos wachter over de draad gaat", zegt hij tegen een jongetje als hij weer over het prikkel draad klimt om bij een plant uitleg te geven. Langs alle pa den is prikkeldraad gespan nen, zodat wandelaars het bos niet in kunnen lopen. Gielen vertelt dat deze maatregel veel succes heeft gehad. De dieren hebben veel meer rust gekregen. Er zijn dit jaar vier reekalveren geboren en ei zijn patrijzen naar het gebied gekomen. Ook het aantal fa zanten is, ondanks de vossen, toegenomen en er wonen nu al zo'n 100 nachtegaalparen. Excursie Vanaf de excursieschuur gaat het het dennenbos in. Na hon derd meter staat Gielen stil bij een vlierboom en wijst op een denneappel die tussen twee takken ingeklemd zit. Niet toevallig, zo blijkt. „Een smid se van de bonte specht", zegt de boswachter. „Of een spech tensmidse. De specht klemt die denneappel goed vast, zo dat hij de zaadjes er gemakke lijk kan uitpikken". Uit zijn rugzak haalt hij een vogel boek tevoorschijn en laat het Boswachter Gielen geeft tekst en uitleg. De deelnemers aan de excursie luisteren geboeid. plaatje van de bonte specht zien. „De zwarte en groene specht zitten hier ook en de kleine bonte is ook al een paar keer gezien". De bos wachter vertelt trots dat 50 procent van de Nederlandse vogelsoorten in het Hollands Duin voorkomen. Voor plan ten ligt het percentage op 70. Zijn verhaal wordt onderbro ken door een man die een fa zant heeft ontdekt. „Ja, een fazanthaan", ziet ook Gielen. „Die is er niet op bestelling. Hij heeft een stropdas om, maar die kun je niet goed zien omdat hij zich drukt". Plat op zijn buik liggend laat de fa zant de excursie aan zich voorbij trekken. Deze fazant is niet het enige levende we zen dat zich die ochtend zal presenteren. Zo vliegt een heel kopppel patrijzen op, la ten zich diverse soorten vo gels zien en klimt een eek hoorntje razendsnel in een denneboom. Konijnen worden niet ontdekt en dat terwijl deze knaagdieren bijde dui nen horen als kamelen bij de woestijn. „Konijnen en dui nen zijn samen begonnen", zegt Gielen. „Ze hebben de grootste invloed gehad op de ontwikkeling van de duinen". Maar de Noordwijkers hebben ook goed meegeholpen. Het dennenbos is door de Noord- wijkse bevolking aangeplant, van oorsprong was er geen dennenbos. „In de winter wa ren de vissers werkloos en dan gingen ze in het bos wer ken. De bomen houden de grond vast en leveren hout", meldt Gielen. De bomen staan ver uit elkaar, zodat ook an dere planten en bomen een kans krijgen. Tijdens de wan deling wijst Gielen er dental len aan: hondstóng, bitterzoet, speerdistel, salomonszegel, Sint Jacobs kruiskruid, zand blauwtjes, de gele morgenster, heggerank, Teunisbloem, wil de peen, walstro. Elke plant heeft een eigen verhaal en Gielen vertelt het met verve. „Wat is de natuur toch mooi als je je er in verdiept", ver zucht een vrouwelijke deelne mer na weer een interessante uitleg. „Ik zou wel drie maan den met jullie op stap willen", doet de excursieleider hoffe lijk. Kwetteren Gielen onderbreekt zichzell regelmatig wanneer een vogel een geluid laat horen. Voor de meesten zit er maar weinig onderscheid in het gefluit en gepiep, maar de boswachter weet precies wie er spreekt, ook als verschillende vogels door elkaar kwetteren. „Dat is de pimpelmees en nu hoor je de koolmees. En dat harde scherpe geluid is van een boompieper. Nu hoor de boomkruiper en dat is de nachtegaal. Daar heb je de pieper weer", zijn opmerkin gen die regelmatig te horen zijn. Bij een ratelpopulier vertelt Gielen dat deze boom te ver- gelijken is een met een wind meter. Bij het geringste zuch- - tje wind gaan de blaadjes op en neer. Hij plukt een blaadje af en laat dat aan een vrou welijke deelnemer zien. „Ik - heb nooit begrepen waarom er mensen zijn die vinden dat zo'n blaadje op een vrouwen- mond lijkt". Als de vrouw - nauwkeurig kijkt, houdt de boswachter het blaadje alleen nog bij het steeltje vast. Als het blad hevig begint te tril len, barst iedereen in lachen uit. Bij een prachtig doorkijkje (een duinpan begroeid met bomen en op de achtergrond duintoppen), zegt Gielen: „En daar gaan de mensen voor naar het buitenland", „Dat moet je niet tegen ons zeg gen", reageert een van de va kantiegangers.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13