Leiden wil meer fietsenstallingen STAD OMGEVING leldMiQowiwnt reurbakken toch t belooft Vink spektakel te worden De Leidse Gburant is een krant met een oog voort nabije BURGERLIJKE /STAND NMB doelwit brandstichting D' at vindt Rob de Roo (van de Gewestredactie) van zijn krant. Hij werkt met veel plezier binnen de Gewestredactie, die speciaal belast is met de verslaggeving over de regio. Zo weet u als lezer van de Leidse Courant ook wat er in uw directe omgeving gebeurt. Nieuws gebracht door een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. WOENSDAG 9 JULI 1986 PAGINA 11 Informatica biedt vrouwen kans op werk LEIDEN Door automatisering ontstaan nieuwe functies en kunnen bestaande functies aantrekkelijker worden. Dit kan kansen voor vrouwen bieden. Maar die moeten dan wel worden aangespoord zich met informatica bezig te houden. Dit concludeert het Leids Interdisciplinair Centrum voor Onderwijsresearch (LICOR) in een onderzoek naar de be trokkenheid van vrouwen bij informatica. Het onderzoek werd uitgevoerd op verzoek van het ministerie van onder wijs. Dit maakt zich er ongerust over dat meisjes en vrou wen minder belangstelling voor informatica hebben dan jongens en mannen. Het LICOR hecht veel belang aan bij scholing van vrouwen en meisjes als het er om gaat hun po sitie in het onderwijs en op de arbeidsmarkt te verbeteren. In een tijd van snelle technologische veranderingen is voort durende training en bijscholing een vereiste, zo wordt opge merkt. Het LICOR vindt dat de capaciteit aan informatica opleidingen moet worden uitgebreid. Er dienen vooral voor functies in het middenkader opleidingen te worden opgezet. Aan deze functies komt in de informatica steeds meer be hoefte, aldus het centrum. Jongeman mishandeld LEIDEN Een 19-jarige jongeman is gisteravond door twee mannen mishandeld. In de hal van de studentenflat de Pelikaanhof werd de jon gen zonder enige aanleiding geslagen. Het slachtoffer liep een bloeduitstorting bij het oog en een pijnlijke kaak op. De twee dadefs werden kor te tijd later door de politie aangehouden. De Leidenaars van 19 en 26 jaar oud ver keerden onder invloed van alcohol. Zij zijn door de poli tie ingesloten. positie k Bakhuizen van de ~tik exposeert tot en met jrdag 26 juli in het kof- 'eethuisje Piggelmee aan Jan Vossensteeg 59. In pentekeningen van jjhuizen van de Brink 'a I vrij veel symbolische ^stellingen verwerkt, symbolische sfeer wordt sterkt door de stippel- l, kniek. waarin zijn werk eel tel ijk is uitgevoerd. ~)*elmee is van maandag en met zaterdag geo- d van 9.00 tot 18X10 uur. ui '85 ^Vderde keet op het Ir. ssenpleinhoudt don- pag 10 juli een lezing videofilm over de ver- e te meester Da Free nDeze nog vrij onbe- ®Ve meester kreeg als last van mystieke vi- en ging later op Ir naar de waarheid. Hij —*m in aanraking met al- 'ti leren uit Oost en V. Een toelichting op de tepofilm wordt gegeven yr Frans Bakker. Aan- \g 20.00 uur. De toe- fijgsprijs bedraagt vijf $en De lezing is voor óf reen toegankelijk. r^ndfling it. afdeling Leiden van het 'kfituut voor Natuurbe- mirmmgseduca tie (I. V.N.) ^jdt zondag 13 juli een ^deling in de Hortus Bo- '\o}cus, Rapenburg 73. De Modeling begint om tien bij de ingang van de ïïnische tuin en duurt eveer twee uur. Telefo- _jh opgeven kan tijdens ~~\tooruren via tel. 148333, Wel 6684. 4KER 70 VAARTUIGEN OP LEIDSE GRACHTEN LEIDSE LAKENFEESTEN "7PEN De Peurbak- ■Jlocht, die morgen wijd vanaf zeven uur in Nj^idse grachten wordt )uden, belooft een it spektakel te wor- Voor deze tocht, die eorganiseerd door de Ise brandweer, heb- zich ruim 70 deelne- kis gemeld. Er zullen 47 «ndsoortig uitgedoste tuigen, 24 waterlopers ien aantal grote schui- waarop muziekorkes- spelen, aan de tocht nemen. Maar ook sur- en vlotten doen mee. ~~i waterlopers, die met rz4nen van drie meter jjlig over het water probe- |||e lopen, zullen voor een lil verkleed als Griek te l|r gaan. Ter hoogte van -«'Rijksmuseum van Oud- willen zij in het water ®het Rapenburg een au- i geven. De vreemdsoor- Vaartuigen kunnen wer- Selke gedaante hebben nomen. hebben er zich reeds epjes in de vorm van een rkop, een waterkraan, brandweerhelm en va- e auto's gemeld. De se politie wil per „Kit- ak" de tocht uitvaren, en de pieremegoggels n dekschuiten met swin- le orkestjes, die voor een _Jkale omlijsting zorgen, ^ótaal zal de stoet zaker /milometer beslaan. Telwagen Peurbakkentocht wordt aar voor het eerst in het Ir van de Leidse Laken- ^-len gehouden. Met de or- satie is de Leidse brand- al enkele maanden be- Ter beveiliging zullen ns de tocht zes scheepjes duikers meevaren. Ook loordwijkse reddingsbri- i is aanwezig. Want zoals ■altijd gaat met zo'n op- 1 van varende objecten, It er door" velen gehoopt I ir iets mis zal gaan en de hels het niet helemaal g zullen redden. de bootjes in elk geval het water in te krijgen ide brandweer met een ^fwagen bij het Galgewa- ^Daar is de start van de 'bakkentocht. Verder t de brandweer een au- jait gereed staan, waar de dekschuiten schoon LEIDEN Ondertrouwd: C. N. van Valderen en S. Boluyt. T. C. Boot en J. Duijverman. C. Bekooij en D. van de Meent. J Gorree en Y. Eradus. E W. A. Gelok en C A. Sissingh. H. P Heijligers en C. D. Feijen. L. K. van de Berg en M. E. de Mos. P. Tuijnman en C. C. Raasveld. J. van Teylingen en C. M. Chaudron. W. F. K. Bischoff van Heemskerck en E. D. Cridazzi. H. W. Hamaker en C. Fuchs. G. B. Onnink en M. E. Wel tering. Geboren: Anneke Antonia dv. J. Oudshoorn en J. Pardon. Elizabeth Johanna Catharina dv J W. H. Leer en C. D. Boot. Michel Franciscus Ge- rardus zv. P. de Graaf en J. M. Deij- kers Christian zv. J. C. M. L. de Wa genaar en A. Y. van Schaik. Sabrina Mariska Neeltje Adriana dv. M. A. J de Vink. Daan zv. J. W. M. Backes en M A. M. Kapteijn. Leonie Charlotte dv. J. Top en M. A. Huisman. Jaco bus Jan zv. J. Zandbergen en J. de Best Yourick zv. G. G. M. van der Voorn en A. J. Berg. Thomas Pepijn zv. M. J. C. Janmaat en M. H. T Dickhoff. Lianne dv. S. Seriier en M. W. Philippo. Frangoise Denise dv D A. Meijer en M. I F. van der Poel. Eva Anne dv. J Hartman en J. M. P. Funcke. Michèle Dorothea Maria dv P. A. M. Overgaauw en M. J. P. G. Louman. David Mees Johannes zv. C L M. Groenenboom en B. P. M Wassenaar. Cor zv. P. C. Ninaber en D. Drenth. Kim dv. H. F. J. van Eijs- den en J. W. Hundersmarck Ward Teunis zv. B. Vink en M. A. B. Vogt. Serhat zv. M. Kareman en T Tank. Suzanne dv. M. Azfar en W. M. van der Peet. Anne-Mae Esty dv. C. Ou wehand en G. de Jong. Jocob Corne- lis zv C J. Plokker en J. K. van der Plas. Alexander Petrus Maria dv. A. van Eijk en G S. van Daatselaar. Si- bel dv. M Akbinar en S. Atalay. Mi chel zv. T. de Leef en M. C. van Zeist. Amanda dv. E. R. Bogaards en M Kroon. Monique dv. N. J. Vrees wijk en M. C. M. Grootes. Peter Jan Martinus zv. P. J J. Maessen en J, van Aalst. Johanna dv. J. Bos en C. M. Brandt. Christiaan Alexander zv. E. J. Lpouwrier en E. Schneider. Cyril Roderick zv. J Scheurkogel en S P D. Roest. Amanda Deogracia dv. F. H. Fitz-James en F. D. Ellis. Jas per zv. C. van der Voet en A. A. Moolenaar. Joris zv. C. van der Voet en A. A. Moolenaar Onno Clemens Petrus zv. H. W. M. Bots en A. M. E. Morsch. Anna Elisabeth dv. W. H. E. Meijer en J. C. Mohr. Terence Kevin zv. A. de Koning en E. M. E. van Oosten Onder zv M. Olmez en A. Yetim. Nad ia Michelle dv. J. Korbee en P. J. J. M. van der Weijden. Sanjai zv. L. Jaghai en C. Chirmoti Stefano zv. F. P. J. van Rooij en Y. C. M. IJ zerman. Annemarieke Rosemarijn dv. D. de Jong en M. Barnhoorn. Do minique zv. G. J. P. Bosch en J. M. G. van Schagen. Eva Charlotte dv. F W. G. Bruins en G. J. C. M. Geurts. Johanna dv. T. Passchier en N. E. Verkerk. Carola Eliza dv. J. W-. den Eisen en E. Bourgonje. Glenn zv. R R. Molenaar en A. M. Kuiters. Sa bine Maria dv. K. Toet en A. G. M. Belt. Eric zv W. C. Verhoeven en H. M. Bood. Kevin Berry zv. C. H. B. Hendriks en M Y. Kerk. Benjamin Lodewijk Carel zv. D. de Mooij en D. W. Blok. Emma Manèt dv. R. W. M. Uitterhoeve en A. B. M. Gerritsen. Kim Astrid Myranda dv. C. R. B. van der Waals en J J. Kors- wagen. Orhan zv. O. Onal en Y Onal. Justin Johannes zv. F. van Tuil en M. C. J. W. Janssen. Jenske Adria na dv. P. Wieman en C P. M. van den Hoek. Stephen Michael Alexan der zv. M. R Watson en R M. van den Broek. Debby dv. C. A. M. Boe- kee en P. Boehlee. Whesley zv. F. Honsbeek en B. L. Laman. Marjolein dv. P. J. Borgmeijer en A. M. M J. Hoelen. Cornelis Johannes Nicolaas zv. W F. van der Reijden en A. Riet kerken. Kevin zv. A. Kromhout en C. M. Peeman. Kevin Ferdinand Se- bastiaan zv. H. B. Mohlmann en M. A. van Kesteren. Guido zv. A. M. Górts en C. van Vliet. Nischal Roop- esh zv. R. Ori en C. Ramgolam. Overleden: T. Kralt, geb. 30-9-1912, man. J. H. Schoneveld, geb. 18-9- 1900, man. W. H. van Apeldoorn, geb. 16-4-1907, man. C. P. van Berkel, geb. 25-4-1903, vr., echtgen. van O. F. Kooreman. R C. Lock, geb. 14-8- 1901. vr., geh. gew. met H. Blok. W. de Jong, geb. 7-6-1917, vr., echtgen. van A. van der Plas. H. Trommelen, geb 27-7-1923, man. W. van den Berk, geb. 11-11-1905, man. J. P. Ver geer, geb. 17-7-1925, man. J M. van Velzen, geb. 18-2-1911, man. J. A. Zwagemaker, geb. 6-2-1922, man. W. de Bruijn, geb. 8-9-1919, man. W. Pfaff, geb. 2-12-1928, man. W. Schou ten. geb. 21-6-1900, vr., geh. gew. met J Bavelaar. LEIDEN De gemeente wil de komende jaren meer fietsenstallingen in het centrum tot stand brengen. De gemeente heeft daartoe subsidie aangevraagd in het ka der van het beleidsplan „Samenleving en crimi naliteit" van de departe menten van justitie en binnenlandse zaken. Binnenkort hoopt Leiden be richt te krijgen of de centrale overheid geld beschikbaar stelt voor dit plan. In Leiden is het aantal diefstallen van fietsen gigantisch gestegen. In 1982 werden 1399 twee- wielers ontvreemd, afgelopen jaar waren dat er al 3113. In Leiden zijn niet veel be waakte fietsenstallingen. Er is een stalling in een steegje aan de Haarlemmerstraat, één bij het station en één naast het Stadhuis. Deze laat ste stalling is weer sinds een jaar geopend. De animo voor het tegen betaling van 75 cent stallen van de fiets is volgens stallinghouder J. Verstijnen gering. „Alleen op donderdagavond en zaterdag is het hier erg druk". Vol gens Verstijnen is de tot standkoming van regels voor het neerzetten van fietsen noodzakelijk. „Het is hier in het centrum vaak een zooitje. Op koopavond en in het weekend komt iemand met een rolstoel is de Breestraat niet begaanbaar door de vele fietsen op het trottoir". Er moeten regels komen dat het verboden is je fiets op straat neer te zetten als er een stal ling in de buurt is". Andere plannen waarvoor subsidie is aangevraagd, in het kader van het beleids plan „Samenleving en crimi naliteit" van de departemen ten van justitie en binnen landse zaken, is de verbete ring van het fietspad bij de Leidse Hout. Het lietspad ligt daar geheel tussen de bomen, waardoor een onveilige situa tie is ontstaan. Ook wil de ge meente komen tot een scha deregelingsbureau voor slachtoffers van een misdrijf. Politievoorlichter D. Grave- land: „We streven er in de regel naar dat slachtoffer en dader uit elkaar blijven. Wanneer bij iemand de rui ten worden ingegooid en hij gaat bij de dader om schade vergoeding vragen, dan kan hij vaak nog een klap in zijn gezicht krijgen. Zo'n schade regelingsbureau moet er voor zorgen dat het slachtoffer geld krijgt". KINDEREN GENIETEN VAN KLAPSIGAAR Staatssecretaris De Peurbakkentocht start om zeven uur bij in het Gal gewater, nabij de Rem- brandtbrug en voert verder langs de Apothekersdijk en Boommarkt, langs het stad huis, bij de Kraaienbrug naar de Herengracht en via de Oude Rijn weer naar de kel ders van de Hoogstraat om dan weer te eindigen in het Galgewater. De totale route bedraagt ruim drie kilome ter. Het kantoor van de Nederlandse Middenstands Bank aan de Rijnsburgersingel is vannacht om vier uur doelwit geweest van brandstichters. De daders sloegen een ruit in en hebben vervolgens iets brandbaars naar binnen gegooid. De politie heeft in het kantoor glassplinters aangetroffen. Het vermoe den bestaat dat de brandstichters een zogenaamde molotov cocktail, een brandbom, hebben gebruikt. Het baliegedeelte van het bankgebouw brandde voor een groot gedeelte uit. De brandweer had het vuur snel onder controle. Om vier uur kwam de melding van een uitslaande brand binnen en om kwart over vier was het vuur onder controle. Het vuur heeft gewoed in de balieruimte van de bank. De schade, ook door water en rook, is in die ruimte aanzienlijk. De brandweer schat de schade rond de vijftigduizend gulden. De Nederland se Middenstand Bank heeft geen idee in welke richting de da ders gezocht moeten worden. Een woordvoerder van de bank: „Er zijn de afgelopen tijd geen dreigementen in onze richting geuit, we weten dan ook niet of er een actiegroep actief is geweest". De bank heeft een deel van de servicever lening moeten verplaatsen naar het filiaal aan de Breestraat. Het storten van geld is nog wel mogelijk aan de Rijnsburger singel. Volgens de woordvoerder van de bank kan het nog enige weken duren voordat de schade is hersteld. Parkeerwachter pakt winkeldief LEIDEN Dat parkeerwachters wel andere dingen doen dan Leid se automobilisten lastig vallen met gele bonnetjes bleek gisteren. De parkeercontroleur werd door een personeelslid van Vroom en Dreesman geattendeerd op een wegrennende man met een koffer in zijn hand. De parkeerwachter reageerde snel op het „Houdt de dief" en zette met de verkoper de achtervolging in. In de Breestraat had het tweetal de dief achterhaald. De 28-jarige winkeldief uit Leiden kon daarop aan de politie worden overgedra gen. De winkelier ontfermde zich over de koffer. Gashuisje omver gereden De politie heeft gistermiddag rond elf uur korte tijd het ge bied rond molen De Valk af gezet. Een 45-jarige vrouw uit Leiden was met haar auto op De Molenwerf uit de bocht gevlogen en tegen een gas- verdeelhuisje aangereden. Daardoor werd het huisje ge heel vernield en ontsnapte gedurende korte tijd wat gas. Het energiebedrijf kon de hoofdschakelaar echter snel dichtdraaien. Volgens de po litie heeft de vrouw geluk ge had dat het gas niet onploft is, omdat zij dan ernstig ge wond had kunnen raken. LEIDEN Ongeveer hon derd kinderen genoten gis termiddag op een zonover goten Stadhuisplein van een optreden van het Leidse kindertheater Klapsigaar. Intens leefden ze mee met Bert, de kwisleider van „De Gouden Geheimenshow", verontwaardigd reageerden ze als de tovenaar die show verstoorde. In het kader van de Lakenfeesten treedt elke middag een Leidse the atergroep op. Michel, Ger- da, Willem en Job van Klapsigaar zijn blij met de mogelijkheid die de ge meente hen biedt. Ze treden op in buurthuizen, op scho len en op campings. De spe lers van Klapsigaar, onder deel van de stichting Tocht- theater, verdienen hun on kosten terug, maar kunnen niet leven van de optredens. „De uitkering, die we krij gen, kun je een verkapte vorm van loon noemen". Ze zijn ongeveer vier dagen per week bezig met repete ren, opbouwen en spelen. De stukken maken ze zelf. Meestal snijden ze een the ma aan, „angst", bijvoor beeld, of „vreemdelingen". Het programma, dat giste ren en vandaag werd opge voerd, heeft geen echt mot to. „We spelen een sprookje en een show. Die twee we relden hebben beide iets „echts" en worden met el kaar geconfronteerd". Met de Peurbakkentocht kunnen ook nog prijzen ge wonnen worden. Een jury, bestaande uit de demissionai re staatssecretaris van land bouw en visserij, de heer A. Ploeg, de commandant van de Leidse brandweer, de In het kader van de Lakenfeesten treedt elke middag een Leidse theatergroep op. gespoten kunnen worden en ook is er een verbindings- commandowagen van de brandweer .voor de commu nicatie tussen de verschillen de posten op het water en aan de wal. Tien brandweermannen heb ben er een vrije dag voor over gehad om de tocht goed te laten verlopen. Een kleine boot van de waterpolitie met direct in zijn kielzog een blusboot van de brandweer zal de stoet van pieremegog gels door de Leidse wateren proberen te loodsen. Deze beide schepen zijn geheel in de bloemen gezet. heer B. Mark en de freelance journaliste Marijke Hilhorst, zullen drie prijzen toeken nen. De eerste prijs voor de mooiste peurbak is een weekend Parijs ter waarde van 750 gulden. De tweede prijs is een geldbedrag van 500 gulden voor het meest originele vaartuig en de der de prijs, een bedrag van 250 gulden, is voor het vaartuig met de meeste pech. Brand weercommandant Mark zal in het Huis de Bijlen bij de Morspoort na afloop van de tocht de prijzen uitdelen. De Lakenfeesten duren nog tot en met dinsdag 15 juli. Naast tal van aktiviteiten op diverse plaatsen in de stad heeft zondag nog een Laken- markt aan de Nieuwe Rijn plaats. Dinsdagavond wordt het festijn op de Burcht afge sloten met veel muziek en vooral mooi vuurwerk.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11