ücidócSoimuit Tweede Lakenmarkt trekt vijftigduizend bezoekers 3 11 STAD OMGEVING „In dit geval nam ze een appelsap Een cadeau van formaat -tUs Pim Jacobs en Louis van Dijk wi jken uit naar Pieterskerk MAANDAG 7IUU 1986 PAGINA 5 pelLEIDEN Overvolle Iterrasjes, schuifelende (mensenmassa's en zo'n tweehonderd kraampjes. 'Dat beeld bood de Leidse binnenstad gisteren weer tijdens de tweede Laken markt, onderdeel van de jaarlijkse Leidse Laken- feesten. Niet in de laatste plaats dankzij het zonni- !ge weer, bezochten tien duizenden mensen het gevarieerde straatfestijn. Werden er vorig jaar onge veer 25.000 bezoekers geteld, igisteren waren er veel meer Imensen die op de Stoffen- en iLakenmarkt langs de kraampjes schuifelden op zoek naar iets van hun ga- ;ding. Volgens schattingen jzijn er zelfs 50.000 mensen jgeweest, ruim het dubbele van vong jaar. Het aantal kramen was dan ook flink juitgebreid; tweehonderd handelaren en ambachtslie den spreidden hun waren uit, tegen vorig jaar tachtig. Een publiekstrekker was ook de nieuwe sfeervolle verza- melaarsmarkt tegenover het 'Van der Werffpark. Verza- Duizenden bezochten gisteren de Leidse Lakenmarkt. meiaars van oud speelgoed, munten, mineralen en anti quarische boeken kwamen van heinde en verre om hun collecties met waardevolle le*Het kindertheater op het Stadhuisplein trok de hele dag veel vo bekijks. stukken aan te kunnen vul len. De tentoonstelling „Mode- Realiteit-Illusie" trok maar liefst 24.000 belangstellenden. „Het liep hier constant storm", aldus Taeke Kuipers van de Leidse VVV. Óok de stadswandeling in het kader van het AVRO-pro- gramma „Ontdek je plekje" was gisteren een ongekend succes. Dertienhonderd men sen volgden de route die door de VVV was uitgezet. De AVRO heeft televisie-opna men gemaakt en zendt bin nenkort een filmportret van de Sleutelstad uit. Onverslijtbaar Net als vorig jaar was er één textielhandelaar die het au thentieke oerdegelijke laken aan de man bracht. De La- kenkraam van de Konfectie- hal van Engelstein B.V. ver kocht het onverslijtbare tex tiel uit een voorraad die zij nog altijd heeft liggen. „Het LEIDSE LAKENFEESTEN is verder nergens meer te krijgen", aldus een verkoop ster, die zei nog aardig wat lappen van de hand te heb ben gedaan. Voor 75 tot 150 gulden was het kleurige la ken afhankelijk van de kwaliteit gisteren te koop. „De klanten kopen het voor al om er jassen of joppers van te maken. Vroeger werd de stof ook voor uniformen van de Koninklijke Marine ge bruikt. Tegenwoordig maken sommige begrafenisonderne mers er nog wel gebruik van. Echte lakense kledingstuk ken gaan generaties lang mee. Die zijn onverslijtbaar". Geheel in navolging van de jaarmarkt in de Middeleeu wen was er straattoneel op het Stadhuisplein. Een Leids kindertheater trok de hele middag veel bekijks. Volgende week zondag is er voor de tweede maal een La kenmarkt in de Leidse bin nenstad. De openingstijden zijn van 9.00 tot 17.00 uur. Regen en defecte installatie spelen popconcert parten LEIDEN Het Down Town Popfestival is za terdag enigszins in het water gevallen. Slechts een handjevol poplief hebbers weerstond ae re gen en stelde zich op bij het met plastic overdekte podium in het Van der Werffpark. Tot overmaat van ramp raakte om ongeveer vier uur de geluidsinstallatie defect. In allerijl moest toen een andere verster ker van elders worden gehaald. Door het opont houd van een uur, liep het bezoekersaantal nog verder terug. Eén van de vier popgroepen, de Leidse band T.T. Togs, kon door de vertraging niet meer optreden. The Ness Band sloot na reparatie van de installa tie het concert aan het eind van de middag af. Daarvóór gaven de even eens uit Leiden afkomsti ge formaties Joe Cool en Tropical Reptiles acte de présence. Pim Jacobs en Louis van Dijk bezorgden velen een ontspannen middag in de Pieterskerk. LEIDEN Het zonover goten Van der Werf fpark was zondagmiddag gezellig druk, maar niet vanwege het aangekon digde openluchtconcert van Pim Jacobs en Louis van Dijk. Het tweetal was, met vleugels, uitge weken naar de Pieters kerk. „De weersvoor spellingen voor zondag waren zo desastreus, dat we het risico niet aan durfden om het dubbel concert in de openlucht plaats te laten vinden", aldus Taeke Kuipers van de Leidse VVV. De twee vleugels had men precies op het kruispunt van middenschip en dwars- schip van de Pieterskerk opgesteld. Vanaf twee hoge tribunes in de dwarschepen was het gebeuren goed te horen en te zien. Iets min der gold dit voor de velen, die elders in de kerk ston den of rondliepen. Pim Jacobs en Louis van Dijk spelen al jarenlang sa men, en dat is dan ook goed te merken. Ze zijn volledig op elkaar ingespeeld. Be halve het vaardige samen spel is ook bij beiden de technische beheersing van het instrument opvallend. Het gevaar bij een dergelij ke ontwikkeling vormt al tijd de routine. Hierop zul len ze dan ook alert moeten blijven. Behalve uitsteken de musici zijn het ook ver baal geen kleine jongens. Tussen de onderdelen in vertelden ze hele verhalen. Het publiek kon de vele grappige anecdotes over op leiding en andere ervarin gen wel waarderen. Zo ver telde Pim Jacobs iets over zijn vroegere schoolconcer- ten. Vele leraren hielden alleen van klassieke mu ziek. Hij begon dan keurig met iets klassieks, dat hij geleidelijk uitbouwde tot een jazz-etude. In de meeste gevallen zeiden dan die le raren na afloop: „Als dat jazz is, dan houd ik er toch wel van". Het duo wil met zijn concerten een bredere kijk op muziek bereiken. Er zijn maar twee soorten mu ziek, goede en slechte. De bedoeling kon niet beter geïllustreerd worden dan met een „Allemande" van Bach, die eerst authentiek en later met vele syncopen in „Jazz-stijl" gespeeld werd. Ook de tegenoverge stelde richting werd gede monstreerd. Met een com positie van George Shea ring uit de vijftiger jaren als uitgangspunt werkte het duo geleidelijk naar een versie die Bach van hetzelf de accoordenschema ge maakt zou kunnen hebben. Met hun improvisatorisch talent, hun luchtige kijk op muziek en een onmisken baar gevoel voor humor be zorgden Pim Jacobs en Louis van Dijk velen een bijzonder ontspannen mid dag in de Leidse Pieters kerk. MARCEL VAN BAARLE :nixichauffeur en -etser slaags IDEN Een 20-jarige taxi- uffeur uit Leiden is afgelo- vrijdagnacht omstreeks I drie op de Morsweg mis- ^ndeld. De taxichauffeur d daar en dacht dat hij een ser aanreed. Hij stapte uit te kijken wat er aan de |d was. De fietser zou de H daarop hebben geslagen ✓■♦met zijn hoofd tegen de ^at hebben gebeukt. De 21- ^ce Leidse fietser werd kor- ïjd later aangehouden. Deze Veert echter dat de taxi- luffeur eerst geslagen heeft. I vechtpartij moet volgens ij taxichauffeur door zeker ;nï'. mensen zijn gezien. De Itie vraagt of deze getuigen i willen melden om enige delijkheid in de zaak te ngen, telefoon 258888. yeelgoeddieven ^ingehouden i. llDEN De Leidse politie tijtft vrijdagnacht omstreeks 1 If vier een 16-jarige Leidq- ir aangehouden, die kort ;virvoor met nog twee kame- rtien een inbraak had ge- deegd in een speelgoedzaak in wBurgsteeg. De andere twee ;rlven, een 18- en een 19-jari- lkjongen uit Leiden, werden hvolgende dag aangehouden. 1 jongens hadden enkele ~"tken met speelgoed ont remd. De gestolen waar is ug gevonden. „Goed, mevrouw, dag me neer". Arjen Brand uit Leiden zegt het de hele dag door. De ober van café-restaurant In den vergulde Turk aan de. Steenstraat heeft er geen enkele moeite mee. Maar 's avonds voelt hij zich wel eens een beetje „ge flipt". Dan maakt hij overal een lolletje om. „Je gooit er 's avonds uit, wat je de hele dag binnen moet houden. Thuis kun je je uiten". Blond haar, rossige snor, blauwe ogen, streepjesbroek, streepjesblouse en een witte spencer. Twintig jaar is Hij. Deed examen voor de oplei ding Voorbereidend Hoger Beroepsonderwijs (VHBO) en zakte voor de zorgvakken. Werkt sinds drie jaar zo nu en dan bij In den vergulde Turk. De afgelopen drie maanden was hij er elke dag. En dat gaat door tot augus tus. Dan gaat hij weer naar school. En dan ook trekt hij met zijn vriendin een weekje naar Bretagne. Tot die tijd voorziet hij toeristen en an dere klanten van een hapje en een drankje. Leuk, vindt hij dat. „Ik werk niet alleen voor het geld, hoor". „Je doet veel mensenkennis op", zegt hij. Hij heeft in de loop der jaren ook een be paald soort „feeling" gekre gen. Weet zo'n beetje wat een klant wil drinken. „Nee. dat heeft niets met bepaalde kleding te maken, of zo. Mis schien zie ik het aan de ge zichten, ik weet het niet". Een man in een korte broek stapt de zaak binnen. Of er ook buiten wordt bediend, vraagt hij in het Engels. „Yes, of course", antwoordt Arjen. Even later loopt hij naar buiten, met grote, stevi ge stappen, zoals een echte ober betaamt. „Ze willen wat eten. En de man wil een biertje, zijn vrouw een appel sap. Ik zag die man wel voor een pilsje aan. Die vrouw had ook een pilsje kunnen ÜSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER (c) Standaard Ultflflv®rl|. Anhwrpen/Waotp nemen, maar in dit geval nam ze een appelsap. Als het mooi weer is. neemt bijna ie dereen een pilsje", vertelt de ober. Kaarslicht ,,s' Winters komen er veel meer mensen dineren. In de zomer heb je dat gewoon minder. Het schijnt dat de mensen toch bij kaarslicht willen eten. Bij mooi weer komen de mensen hier voor een drankje en dat zie je in de winter niet. Als iemand dan dorst heeft, stapt -ie niet naar binnen om iets te drin ken De ideale ober is beleefd, be langstellend, geduldig en „een beetje neties". „Of een beetje...ik bedoel gewoon netjes". „De klant is koning. Dat geldt altijd. Of iemand moet het echt te bont maken, dan wordt hij weggestuurd. Maar dat heb ik nog nooit meegemaakt". Lastige men sen zijn er wel, weet Arjen. „Wat het meest voorkomt, en dat komt dus bijna nooit voor, is dat mensen bijvoor beeld een schol bestellen. Ze eten hun bord helemaal leeg en zeggen dan achteraf dat ze het niet lekker vonden. Die mensen moeten gewoon wat hebben op te merken". De ober vertelt, dat er men sen zijn, die zeuren, en men sen die aandacht vragen. „Dat zijn echt een beetje een zame mensen. Die komen hier hun krantje lezen en een praatje maken. Burgemeester „Je ben t veran twoordelijk voor je klanten vindt Arjen Brandt. Vandaar, dat hij wel eens „Nee" verkoopt aan ie mand, die een drankje wil bestellen en duidelijk teveel op heeft. Hij vertelt, dat een jaar geleden een jongeman zich in een Haags café dood- dronk aan jenever. „Voor mijn gevoel is de barkeeper er verantwoordelijk voor, als een klant iets overkomt". Natuurlijk heeft hij ook wel grappige dingen meege maakt. Zoals die keer dat er Bijdrage: Janet van Dijk Foto: Wim van Noort Tips: 071-122244, toestel 23 „Het schijnt dat de mensen toch bij kaarslicht willen eten". een bekende Leidenaar de je kon wel constateren, dat zaak binnenstapte. Het was ze aan het lachen waren, 's morgens vroeg, de man Nou, die man heeft ze tien wilde een kopje koffie ko- minuten verontwaardigd aan men drinken. Bij het binnen- staan kijken met een blik stappen, liet hij de deur te- van: Hoe kunnen jullie daar gen zijn arm aanvallen. „Die nou om lachen". Arjen gaat man stond daar te jodelen, wat asbakken legen. Als hij Andere klanten moesten terugkomt, zegt hij: „Die vreselijk lachen. Ze deden man was burgemeester Goe- dat niet openlijk, hoor, maar koop". LEIDERDORPER ZWAAR MISHANDELD LEIDEN Een 26-jarige man uit Leiderdorp is afgelopen vrij dagnacht omstreeks half twee op de Breestraat door twee onbe kende jongens in elkaar geslagen en in het gezicht geschopt. De man moest worden opgenomen in het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp. Tussen de man en de twee jongens was ter hoogte van de Breestraat-Passage een woordenwisseling ontstaan. De politie heeft korte tijd later twee Leidse verdachten, van 17 en 21 jaar oud, aangehouden. Kort geding tegen asielbeheerder Tiele DEN HAAG/LEIDEN De Stichting Dierentehuis Leiden en Omstreken heeft een kort geding aangespannen tegen W. Tiele, de voormalige beheerder van het asiel aan de Besjeslaan. De eis luidt dat Tiele de dienstwoning die bij het asiel aan de Besjes laan hoort, verlaat. De Leidse kantonrechter had vorig jaar no vember bepaald, dat de ontslagen beheerder het huis per 1 juli 1986 uit moest. Het bestuur van de stichting wil met het kort geding bereiken dat Tiele dat ook daadwerkelijk doet. TEGEN DE HAREN INGESTREKEN LEIDEN Het uithalen van een „grap" kwam een 20-jarige automobilist uit Leiderdorp zaterdagmiddag duur te staan. De man reed op de Willem de Zwijgerlaan toen een vriend naast hem kwam rijden. Onder het rijden gaven beiden elkaar een hand en bleven zo enige tijd naast elkaar rijden. Een achter hen rijdende automobilist wilde passeren en toeterde. Bij de stoplich ten stapte deze boze man uit en trok één van de twee „lolbroe ken" aan zijn haren en gaf een harde klap op de voorruit van zijn auto, waardoor deze sneuvelde. Sen luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats:. Telefoonjvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de banddoek aan: Naam:Voorle Adres: Postcode/plat Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CeidócSouomit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5