Einde van de wereld door deportatie nabij voor Navajo-indianen Tolentino pleegde coup onder druk van Marcos Zakenlieden dringen aan op vrijlating ANC- leider Mandei. i Verstrikt Militairen steken demonstrant in branj BUITENLAND £eidóc6owont MAANDAG 7 JULI 1986 PAGINi AGIN^ ij I Parijse politieman schiet jongen dood PARIJS Een Parijse politieman is in staat van beschuldiging gesteld wegens doodslag. De agent schoot in de nacht van vrijdag op zaterdag een jonge automobilist dood die er vandoor was gegaan toen de politie hem wil de aanhouden. Volgens ooggetuigen was de jongeman bij het wegrennen gestruikeld en gevallen en had de agent op hem geschoten noewel hij weerloos op de grond lag. Zonder ook verder maar naar het slachtoffer te kij ken draaide hij zich vervolgens rustig om om zijn collega's te roepen, zo zeiden de getuigen. Dïc jongeman kwam uit een auto die de poli tie wilde aanhouden, maar die wegreed tegen het verkeer in. Volgens waarnemers zal het voorval de rechtse regering, die een harde politiek van orde en gezag voorstaat, ernstig in verlegenheid brengen. Franse president pendelt tussen VS en Sovjet-Unie PARIJS Nauwelijks terug van een bezoek aan Washington en een ontmoeting met de Ameri kaanse president Reagan, is de Franse president Francois Mitterrand vandaag voor een vierdaags bezoek aangekomen in de Sovjet-Unie. De be sprekingen van Mitterrand met de Russische partijleider Gorbatsjov zullen vooral in het teken van de ontwapening staan. Hoewel Franse func tionarissen ontkennen dat Mitterrand als bemid delaar optreedt tussen Washington en Moskou, erkennen zij wel dat de twee reizen in verband staan met elkaar. Tijdens Mitterrands bezoek zullen naar wordt aangenomen ook vraagstuk ken op het gebied van de mensenrechten wor den aangesneden. Mitterrand veroorzaakte in 1984 een sensatie toen hij tijdens een banket in Moskou in het openbaar het lot van de dissidente kerngeleerde Sacharov aanroerde Campagne in VS tegen Heineken BOSTON Een kleine Amerikaanse bierbrouwerij, Sam's Beer, de vervaardiger van Samuel Adams bier, is op de radio en in kranten een advertentiecampagne begonnen tegen de importmerken, waarvan Heineken de grootste is. De brouwerij beweert dat de geïmporteerde merken in West-Duitsland niet geschonken mogen worden omdat ze niet voldoen aan de Duitse bierwetgeving en daar om ook in de VS geweigerd moeten worden. De aange vallen brouwerijen zijn weinig ingenomen met de cam pagne. Van Heineken is bekend dat het meer in zijn bier stopt dan water, gist, mout en hop, maar niettemin voelt de Nederlandse brouwer er niets voor een aange past „Westduits" recept te maken. Het Duitse „Rein- heitsgebot" dat extra toevoegingen verbiedt, is volgens Heineken een uit de middeleeuwen stammende belas tingwet die nu gebruikt wordt om de markt af te gren delen. Bij het Europese Hof loopt daarom al jaren een procedure tegen de Duitse bierwetgeving. Ex-premier Tanaka ondanks omkoopschandaal gekozen (Vervolg van voorpagina) TOKIO Alle kopstukken van de Liberaal Democratische Partij van premier Nakasone wonnen in hun districten, zowel Nakasones rivaal en oud-premier Takeo Fukuda als de in het Lockheed-schandaal veroor deelde oud-premier Kakeui Tanaka. Ook de belangrijkste kandidaten voor de opvolging van de 68-jarige Na kasone als premier, minister van financiën Noboru Takeshita. minister van buitenlandse zaken Shintaro Abe en de bestuursvoorzitter van de LDP Kiichi Miyazawa wonnen. De LDP regeert al sinds 1955 in Japan. Bij de laatste verkiezingen voor het Lagerhuis leed de partij een gevoelig verlies en kon de meerderheid slechts worden behouden door een coalitie te vormen met een conserva tieve splinter. Als oorzaak van de teruggang van de LDP werd de betrokkenheid van de toenmalige premier Tanaka bij de Lockheed-affaire genoemd. Nu ech ter werden er gecombineerde verkiezingen gehouden, wat een hoge op komst betekende, een het voordeel voor de LDP. Vijf doden bij brand in Parijs PARLJS Bij een felle brf in een flatgebouw in het t trum van Parijs zijn gisteni gen vijf mensen om net le< gekomen. De brand brak uU net trappehuis. De brandv» trof bij aankomst in het bouw de stoffelijke resten i een echtpaar en een kind j Een andere man en vrq werden met ernstige br» wonden gered uit hun wonj maar zij stierven korte tijd ter. Het is nog niet duid^ hoe de brand ontstaan is. i vuur verspreidde zich naar de aan het trappel] grenzende woningen. Amerika bevestigt zelfbewustzijn (Van onze correspondent Jo Wijnen NEW YORK Amerika heeft er zo nu en dan be hoefte met zichzelf bezig te zijn. Die behoefte heeft het land de afgelopen week nagenoeg volledig bevredigd rond Miss Li berty, het Vrijheidsbeeld, dat meer dan ooit het sym-. bool is van wat er op dit ogenblik in miljoenen Amerikanen omgaat. De ongekend grote men senmassa die zich afgelo pen week naar New York begaf om de heringebruik- name van het Vrijheids beeld te vieren, was vooral een Amerikaanse massa. Het ixilkslied werd met een luidruchtige uitbun digheid gezongen Ieder een riep „God zegen e Amerika'' en de mensen kwamen woorden tekort om hun nationale trots te beschrijwn. „Dit is het mooiste dat ik ooit heb meegemaaktzei de 62-ja- rige John Brandeis uit Los Angeles. Hij droeg een piepschuime Miss Liber- ty-kroon en zwaaide uit bundig met de .jtars and stripes". Zijn 65-jarige vriend Jesse Holland zei: „Mijnheer, dit is Amerika. Ik dacht dat het niet meer bestond". Er werd ook trots gewag gemaakt van een breed uitgemeten arti kel in het Franse dagblad „Le Monde". Daarin werd gezegd dat het enige land ter wereld dat nog een na tionale droom koestert, Amerika is. Toch was de uitbarsting van nationale trots en pa triottisme ook een poging om talloze frustraties te verbergen of met de man tel der vaderlandsliefde te bedekken. Want het nieu we vaderland van miljoe nen emigranten weet zich geen raad met de hon derdduizenden die jaar lijks illegaal de Ameri kaanse grenzen passeren. Het weet zich evenmin raad met het steeds groter wordende drugsprobleem, met de verpaupering van de binnensteden, met de honderdduizenden onwet tige kinderen die jaarlijks worden geboren. Met de armoede die het leven van ettelijke miljoenen Ameri kanen vergalt en met de formidabele handelstekor ten die aangeven dat Amerika's leidende positie in de wereldeconomie op het spel staat. Maar de Amerikanen lij ken vastbesloten zich bo ven die moeilijkheden uit te werken en het nationale bewustzijn dat zich nu zo duidelijk rond Miss Liber ty heeft gemanifesteerd il lustreert die vastbesloten heid overduidelijk. Presi dent Reagan's, toespraak tijdens de openingscere monie. donderdagavond, was een aaneenschakeling van optimistische uitspra ken. Zo willen de Ameri kanen het horen. Zonder hoop en zonder optimisme kunnen ze niet leven. FRANKFURT Het in dianenreservaat Big Mountain van de Nava jo's en Hopi's in de staat Arizona is in de ogen van de meeste blanken een geïsoleerd gebied. Voor de traditionele Hopi's is het echter de plaats waar hun heilige berg staat, het centrum van de we reld. Als de berg wordt verwoest, wordt het evenwicht verbroken en is het einde van de we reld nabij. Sinds het Congres in 1974 be sloot tot evacuatie van de 10.000 bewoners van het re servaat en de bulldozers hun tanden zetten in de hellingen van de berg. is voor veel Ho pi's en Navajo's het einde al ingezet. Zo'n 250 Navajo-gezinnen zijn vastbesloten zich tot het uiterste te verzetten. Het door Washington vastgestel de ultimatum loopt echter morgen af. Vanavond om 20.00 uur begint bij de Ame rikaanse ambassade in Den Haag een nachtwake uit pro test tegen de deportatie. De indianen hebben een commissie voor zelfverdedi ging in het leven geroepen en klachten ingediend tegen minister van binnenlandse zaken Hodel. Een aantal heeft zelfs laten blijken be reid te zijn zich gewapender hand te verzetten. Het is alsof je een boer die nog nooit zijn dorp heeft ver laten. verhuist naar New York City en dan zegt: Red het nu zelf maar, aldus advo caat Peter Osetek. De „rebellen" beschouwen zichzelf als de beschermers van het indiaanse erfgoed. Zij vperen aan dat de evacua tie ontsproten is aan het brein van gewetenloze za kenlieden die met medewer king van de overheid leden van de stamraad op hun hand hebben weten te krij gen. De indianen moeten weg. zodat de bodemschatten kunnen worden geëxploi teerd. Het besluit kwam mede tot stand dankzij berichten over bloedige strijd tussen Hopi's en Navajo's. Het reservaat zou tussen beide stammen moeten worden verdeeld. Alle Navajo's in het Hopi-ge- bied en alle Hopi's in het Na vajo-gebied zouden moeten verhuizen. Tegenstanders van de evacu atie bestrijden echter dat er sprake zou zijn van agressie ve Navajo-nomaden die steeds overvallen zouden ple gen op vredelievende, maïs- verbouwende Hopi's. Zij voeren aan dat de berich ten een verzinsel zijn van de Hopi-stamraad, die al het mogelijke zou doen om de verhuizing en de landverde- ling tot stand te brengen. Ook het juridische vaktijd schrift Arizona Law Review kwam na onderzoek tot de conclusie dat de berichten over een vermeende bloedige onderlinge strijd ongegrond zijn. Het doel van de anti-campag ne was volgens hen duidelijk: de afgevaardigden in Was hington en de publieke opi nie moesten worden bewerkt, opdat een voor de zakenlie den gunstig besluit zou wor den genomen. De Hopi's, die al duizenden jaren in het gebied leven, en de Navajo's, die 550 jaar gele den uit het noorden kwamen afzakken. hebben altijd vreedzaam samengeleefd. Al leen in de periode van blan ke kolonisatie in de vorige eeuw kwam het enkele ma len tot grensgeschillen. De evacuatie heeft volgens de tegenstanders rampzalige gevolgen voor de betrokke nen. Van de 1.400 reservaats bewoners die zijn ingegaan op het aanbod van 5.000 dol lar verhuiskosten, alsmede menswaardige, veilige en ge zonde huisvesting buiten het reservaat, konden velen de verandering niet aan. De ge volgen waren alcoholisme, schulden en familietragedies. Zij kwamen terecht in nieuwbouwwijken in blanke steden als Phoenix, Flagstaff. Holbrook en Gallup. Meestal wisten zij niet hoe zij moes ten omgaan met geld. Zij wa ren nauwelijks de Engelse taal machtig en werden een willig slachtoffer van gewe tenloze geldschieters, make laars en zakenlieden. Volgens Osetek gebeurt er niets anders dan lichamen verplaatsen. Evacuatie van een traditioneel denkende Navajo's is echter een gecom pliceerd proces. Intussen verzetten de tegen standers zich vertwijfeld. Kathy Smith, een Navajo vrouw die geldt als één van de militantste actievoerders, erkende voor de rechter dat zij had geschoten op arbei ders die hadden geprobeerd een afzetting te plaatsen. Ik zou het weer doen, zo ver klaarde zij, en werd vrijge sproken. VN-troepen vast op Noord-Cyprus NICOSIA Ruim vierhon derd soldaten van de vredes macht van de Verenigde Na ties op Cyprus zitten vast op het noorden van Cyprus, om dat de regering van de Turks- Cypriotische Republiek alle grensovergangen naar het zui den heeft gesloten. De Turks- Cypriotiscxhe regering besloot hiertoe uit protest tegen de kritiek, die is geuit op het be zoek van de Turkse premier Turgut Özal aan het verdeelde eiland. Zowel de secretaris-ge neraal van de VN als de Brit se, Amerikaanse en Russische regering hadden Özals bezoek afgekeurd. De Turks-Cyprioti sche Republiek van Noord-Cy prus, die in 1983 eenzijdig werd uitgeroepen, wordt door geen enkele regering erkend behalve de Turkse. Denktash zei dat de maatregel ook een vergelding is op de blokkade van de grensovergang door de Grieks-Cyprioten tijdens het bezoek van Özal. De comman dant van de VN-troepen heeft inmidddels contact opgenomen met de Turkse autoriteiten om de zaak te schikken. J| De Frangaise Helene Dorigny en haar land genoot Edmonde Baes, die gisteren een ballon tochtje maakten in de buurt van Reims, kwa men met de schrik vrij nadat de ballon ver strikt was geraakt in de toren van de eeuwe noude kathedraal van de Noordfranse stad. SANTIAGO Chileense militairen hebben een jonge dert| strant gedood door hem met brandbare vloeistof te begietel zijn kleren in brand te steken. Dit hebben ooggetuigen gistl gezegd. t De 19-jarige Rodngo Rojas overleed in een ziekenhuis aanj verwondingen. Volgens ooggetuigen werd Rojas woensdaJ een demonstratie tegen de militaire regering van president] gusto Pinochet samen met een 18-jarige vrouw door militcl opgepakt. De soldaten overgoten de twee met benzine en stj hen in brand. Pas na enige tijd wierpen de militairen delj over de twee heen. waarna ze in een busje werden weggevö| Volgens ziekenhuisfunctionarissen verkeert de vrouw i steeds in een kritieke toestand. Het voorlichtingsbureau vam Chileense leger heeft de beschuldigingen van de hand gewe. Minister van binnenlandse zaken, Ricardo Gracia, heeft de rr terlijke macht gevraagd een commissie in te stellen die een[ derzoek moet instellen naar de zaak. Arturo Tolentino legt na zijn beëdiging tot vice-president van de Filipijnen een verklaring af. Later zou hij zeggen de coup te heb ben gepleegd onder druk van het volk en Marcos. (Vervolg van de voorpagina) MANILA Terwijl zijn aanhang van de opstand snel in omvang afnam, zei Arturo Tolentino vandaag dat hij de ambtseed had afgelegd onder druk van het Filipijnse volk en van de vroegere dictator Fer dinand Marcos. Tolentino, de running-mate van Marcos tijdens de verkie zingen in februari, zei be reid te zijn met de rege ring van president Cora- zon Aquino te onderhan delen, maar dat niemand tot dusver had aangebo den met hem te praten. De woordvoerder van het Fili pijnse leger Templo riep de overgebleven honderd militai ren, die Tolentino steunen op zich over te geven en beloofde dat zij niet zullen worden ge straft voor hun misstap. Volgens woordvoerders van het presidentieel paleis is de opstand het eigenlijke werk van de vroegere chef van de militaire inlichtingendienst, brigade-generaal Rolando Abadilla. Deze zou ook verant woordelijk zijn voor de harde botsingen tussen aanhangers van Marcos en van Aquino van de afgelopen tijd. Abadilla zou begin juni al geprobeerd hebben Corazon Aquino te gij zelen en Tolentino tot presi dent te laten uitroepen. Bij ge vechten, die tijdens die coup poging uitbraken zouden tien tallen mensen gewond zijn ge raakt. In een verklaring zei de vice- president van de Filipijnen. Salvador Laurel, die momen teel een bezoek brengt aan Spanje, de coup „een farce te vinden, die geen enkele steun heeft gekregen". Laurel pleitte ervoor de aanhangers van Marcos met grote tolerantie te gemoet te treden: „Mijn rege ring wenst een dialoog met de burgers voor te zetten De verdreven dictator Ferndi- nand Marcos heeft vanaf zijn vluchtoord Hawaii verklaard pas te willen terugkeren wan neer blijkt dat het Filipijnse volk dat wil. Wanneer zijn komst naar de archipel zou lei den tot een bloedbad fc Marcos liever in de Verenf Staten. SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 126) De beide schurken Linke Lowietje en Bennie de Klapper hadden zich aanvankelijk ge laten neergelegd bij de uitslag van de wedstrijd. Ze begrepen het. Ze hadden verloren. Maar toen ze bemerkten, dat ze tóch het eerste over de eindstreep waren gekomen, herkregen ze spoedig hun activiteit. He geld klonk en lonkte hun toe en ook de grote zilveren beker was niet mis.... - „Hoeraaaü!" gilden ze toen. „We heb ben tóch nog gewonnen!" - Energiek sprongen ze uit de overblijfselen van hun wagen en ze stortten zich als het ware op burgemeester van Muizenis. Die stond namelijk In vol ornaat bij een tafeltje en op dat tafeltje stonden naast el kaar een grote zilveren beker en een flinke zak met goudstukken ter waarde van maar eventjes honderd duizend gulden- „Geef de poet maar hier, makker!" riepen de twee schurken. „Die prijzen zijn voor óns!" - „Eh..., maar he ren...," sprak de burgemeester. „Ik verbaas mij ten zeerste over Uw ruwe optreden. Het was een spannende race met vele sensaties. Dat is waar. Maar dat mag voor U toch geen reden zijn om u zeiven op even sensationele wijze in het bezit van de prijs te stellen! Het is toch de gewoonte dat een burgemeester enkele woor den tot de winnaar spreekt en hem met enkele luimige woorden in het bezit stelt van beker en geld!" - „Je ken stikke," gromden Lowietje en Bennie nogmaals „We pikke de prijs zelf wel, want we hebben haast. Hahaha!" - Intussen was ook professor Tweesteen helemaal ontdaan uit het oude ijzer geklommen en hij stond nu zielig jes te kijken. „Jammer...." mompelde hij. „Ik heb mijn best gedaan. Maar die prijs gaat mijn neus voorbij. En ik kon hem zo goed gebrui ken.... Bij de eedafleging door de^_ jarige Tolentino waren f vroegere parlementariërs a wezig, die hun baan k* raakten toen mevrouw Aqj] na het vertrek van Marcos oude parlement ontbond, jl lentino ontkende dat hij»l zijn aanhangers het hotel If den bezet en zei dat zijn ti hangers de kamers gev»i hadden geboekt. Gevtit wat de regering tegen dee bellen zou doen, antwo»! Aquino's secretaris Joker |v royo: „We zullen ze in elkj val de rekening voor het h\ sturen". tl JOHANNESBURG Acht vooraanstaande Zuidafrikaanse zakenlie den hebben gisteren aan gedrongen op de vrijlating van Nelson Mandela, de ANC-leider die een le venslange gevangenisstraf uitzit. Een van hen is Ga vin Relly, de president-di recteur van het mijn- bouwconcern Anglo-Ame rican: „Of men nu van het ANC houdt of niet en persoonlijk houd ik niet van haar beleid van ge weld en marxistisch den ken het vormt een be langrijke factor in het Zuidafrikaans politiek be stel", aldus Relly. Volgens hem is Nelson Mandela een mythe geworden, en moet het ANC worden be oordeeld op haar werkelij ke merites. Gavin Relly stond vorig jaar aan het hoofd van een delega tie van zakenlieden en journa listen die in Zambia een on derhoud hadden met de ANC- leider in ballingschap Oliver Tambo. Het zakenleven heeft de druk op president Botha om met de zwarte leiders te on derhandelen opgevoerd, om te voorkomen dat Zuid-Afrika getroffen wordt door de eco nomische sancties door de EG en andere landen. Bovendien is de macht van vakbonden, sinds zij zeven jaar geleden werden toegestaan, enorm groot. Met haar miljoen leden kunnen de bonden de gehele Zuidafrikaanse industrie plat leggen. Een deel van de werkgevers is bevreesd voor de nog steeds groeiende macht van de bon den, maar anderen beschou wen de arbeidersbeweging als leerzaam. Bobby Godsell van Anglo American Corporation: „Wat de werkgevers en werk nemers hebben ontdekt is dat de verdeling van macht op een manier die voor beide partijen bevredigend is, inderdaad mo gelijk is Collaboratie De Zuidafrikaanse regering lijkt echter vooralsnog niet van zins te zwichten voor druk van welke zijde dan ook. Zo heeft Botha gezegd „geen tijd" te hebben voor een ge sprek met de Britse minister Howe, die namens de EG on der meer voor de vrijlating van Mandela moet gaan plei ten. Overigens voelen ook bis schop Tutu en andere zwarte leiders niets voor een gesprek, omdat de tijd voor praten vol gens hen voorbij is. Daar staat tegenover dat Tutu nog wel met president Botha wil pra ten; dit weekeinde vroeg hij opnieuw een onderhoud aan, nadat het eerste gesprek, de dag na het afkondigen -va noodtoestand „in een vrie lijke sfeer was verlopen". Het afgelopen weekeinde vijf zwarten, die voor de 2<- afrikaanse overheid wei in de buurt van Johannes doodgeschoten door drie tante zwarten. Van de di heeft de politie er later gedood; een wist te ont pen. De aanvallen op zwi in overheidsdienst nemen| zij worden van collaboratii schuldigd. De machtige loe-leider Buthelezi, die tegenstanders wordt gezit een marionet van Prei heeft het ANC ervan digd hem te willen veri den.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4