a Nicaraguaanse bisschop Vega krijgt asiel in Honduras CcidAcSomum Braziliaanse kardinaal kapittelt politiechef aan tafel CekbcSoimmt kerk en wereld Paus brengt bezoek aan rampgebied beroepingen Anglicaanse Kerk weert vrouwelijke priesters Stel besluit over euthanasie met twee jaar uit ICTO GAAT DEELNEMEN AAN CONSULTATIES HERVORMDE KERK '5- sow Tf ACHTERGROND MAANDAG 7IUU 1966 PAG1 Wolfram Kistner vrijgelaten Dr. Wolfram Kistner. stafmedewerker voor gerechtigheid en verzoening van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, is het af gelopen weekeinde door de Zuidafrikaanse autoriteiten vrijge laten. Dat heeft de werkgroep Kairos (christenen tegen apart heid) te Utrecht meegedeeld. Een reden voor de vrijlating zou de slechte gezondheidstoestand van Kistner kunnen zijn. Kist ner werd vorige week bij een zendingsstation in Transvaal ge arresteerd. De veiligheidspolitie heeft geen reden voor de aan houding gegeven. Diverse kerkelijke organisaties, zoals de Raad van Kerken in Nederland en de Evangelische Kerk in Duitsland hebben tegen de arrestatie van Kistner geprotes teerd. Tochtgenoten De Tochtgenoten van St. Frans houden dit jaar hun internatio nale voettocht in de Achterhoek van 23 juli tot en met 1 augus tus. Op deze oecumenische tocht is iedereen welkom die met anderen zingend, pratend en mediterend naar het voorbeeld van St.-Franciscus door het leven wil gaan. Het gespreksthema is dit jaar: Jongeren van nu, onze toekomst. De groepen trek ken op naar een centraal punt waar allen tezamen komen voor een slotviering. Wie meer wil weten, kan zich aanmelden bij het secretariaat van de Tochtgenoten-beweging Nederland, Grote Wei 16. 6843 ZG Arnhem of bellen tel. 085 81.47.13, 078 12.86.32 of 04120 23.907. De deelnamekosten zijn 200,- Reductie is mogelijk. Wij dwalen allemaal, maar iedereen dwaalt anders. Georg Chrlstoph Lichtenberg Paus Johannes Paulus II heeft gisteren een be zoek gebracht aan het gebied rond Armero, de Colombiaanse stad die vorig jaar werd bedolven onder een modderstroom tengevolge van een uit barsting van de vulkaan Nevado del Ruiz. De paus beperkte zijn be zoek tot 15 minuten, om dat geleerden hebben gewaarschuwd dat het gebied elk moment kan worden getroffen door een nieuwe aardbeving. Aan de voet van de vulkaan Nevada del Ruiz bad de paus samen met de overlevende slachtoffers van de ramp van november 1985. Hij verzeker de hun dat de Kerk solidair met hen blijft, en dat van haar kant hulp komt evenals van staten en particuliere hulporganisaties van over de hele wereld. De paus waarschuwde in de toeristenstad Cartagena aan de Caraïbische kust tegen de cocaïne- en marijuanahandel in Colombia, die volgens de paus een vorm van slavernij scheppen die soms afschrik wekkender is dan die van de zwarte slaven. Zaterdag had de kerkelijke leider in de stad Medellin in de mis, die werd opgedragen in een voetbalstadion, scher pe kritiek geleverd op de be vrijdingstheologie, die onder andere in deze stad is ont staan. Hij noemde het lijden van armen een kwaad, waar van menselijke wezens zo veel mogelijk moeten worden bevrijd, maar hij voegde daaraan toe dat de strijd voor sociale gerechtigheid geen strijd is van broeder tegen broeder, noch van groep te gen groep, maar altijd moet worden geïnspireerd door de evangelische beginselen van samenwerking en dialoog, en dus alle vormen van geweld uitsluit. De kerk kan er op geen enkele wijze in toestem men dat de banier van de ge rechtigheid wordt geroofd door welke ideologie of poli tieke beweging dan ook, al dus de paus. Zich rechtstreeks tot de aan wezige priesters wendend zei de paus: U bent zelf getuigen van de waardering en dank baarheid van de gelovigen wanneer U zich niet laat meeslepen in belangen van ideologische of politieke aard, die vreemd zijn aan de Bijbel en aan de eisen van Uw roe ping. De paus weet in zijn toespraak de wijdverbreide armoede in Latijns-Amerika aan gebreken in het interna tionale economisch stelsel, en hij riep de rijke landen op hun economisch stelsel zoda nig te wijzigen dat de ont wikkelingslanden worden geholpen bij het vinden van effectieve oplossingen voor hun problemen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen Ie Schipluiden, H.C.van het Maalpad kandidaat te Houten. Beroepen te Wirdum (Fr). C.van den Berg kandidaat te Leeuwarden, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Terneuzen toe zegging, M.C.van der Meer te Apel- Aangenomen de benoeming tot bij stand in het pastoraaty te Ameron- gen. E.M.Pannekoek te Leiden. Bedankt voor Streefkerk. J.C.Schuurman te Barneveld. Rectificatie: Beroepen te Uithuizen, G.J.Krol kandidaat te Groningen. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Leidschendam, J.ter Horst te Kampen. Aangenomen naar Schoonebeek, D.Lof te Birdaard en omstreken. Beroepen te Apeldoorn. L.Raven te Haren (Gn). Aangenomen naar Amersfoort, drs.L.Prinsen te Duisburg-Ruhrort. Aangenomen naar Tilburg, drs.L.Wieringa te Leidschendam- missionair predikant in de classis Den Haag. Beroepbaarstelling: P.van Rooyen, Burg.de Witstraat 35. 3732 EJ De Bilt. Gereformeerde Kerken Vrijge- Beroepen te Steenwijk, H.J.D.Smit kandidaat te Kampen. Bedankt voor Grijpskerk, in combi natie met Niezijl, T.S.Huttenga te Zaandam. Kardinaal Miguel Oban- do Y Bravo heeft zater dag de bisschoppen voor een spoedvergadering bijeengeroepen om vast te stellen hoe zal worden gereageerd op het besluit van de autoriteiten van Nicaragua bisschop Pa- blo Antonio Vega niet langer tot Nicaragua toe te laten. Aan Vega, plaatsvervangend voor zitter van de nationale bisschoppenconferentie, werd vrijdag de toegang tot zijn land ontzegd, ter wijl hij in het naburige Honduras verbleef. Daar heeft hij inmiddels asiel gekregen. President Daniel Ortega van Nicaragua heeft verklaard dat de verbannen bisschop Antonio Vega naar zijn land mag terugkeren als er vrede heerst. Bisschop Vega geeft in Honduras commentaar op zijn verbanning. Paus Johannes Paulus II noemde tijdens zijn bezoek aan Colombia de uitwijzing „hoogst verontrustend" en vroeg de regering zich te „herbezinnen' op de maatre gel. De semi-officiële krant van het Vaticaan „L'Osserva- tore Romano" veroordeelde de uitwijzing als „mogelijk een van de ergste daden van vervolging in de geschiedenis van de Kerk". „Het besluit van de sandinistische rege ring kwetst in ernstige mate de gevoelens van het katho lieke episcopaat in Nicara gua", aldus een commentaar op de voorpagina van de krant. Ook elders in de wereld is fel gereageerd op de verbanning van de bisschop. In Washing ton verklaarde de voorzitter van de Amerikaanse bis schoppenconferentie dat de verbanning een afspiegeling is van een nieuwe en gevaar lijke onderdrukking van de kerk. Vanuit de Spaanse hoofdstad Madrid stuurde de Spaanse bisschoppenconfe rentie een telegram aan pre sident Ortega, waarin protest werd aangetekend tegen wat zij de een aanslag op de men senrechten en de vrijheid van de kerk noemde. In een regeringsverklaring van vrijdag stond dat Vega het niet verdient Nicara guaan te zijn. Zijn plaats is „aan de zijde van Reagan en de huurlingen, de moorde naars van kinderen". Vega juichte vorige week op be dekte wijze de Amerikaanse hulp toe van 100 miljoen dol lar aan de anti-sandinistische rebellen, de zogeheten con tra's. De bisschop kreeg in een verklaringer verder in de schoenen geschoven dat hij medeplichtig was aan een bomaanslag op een bus, waarbij 32 personen het le ven verloren. De maatregel tegen de katho lieke hoogwaardigheidsbe kleder vloeit voort uit een verscherpt beleid van de re gering in Managua tegen ver meende tegenstanders van het bewind. De Sandinisten willen harder optreden tegen binnenlandse oppositie nu het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden het hulpplan van president Reagan voor de „vrijheidsstrijders" (con tra's) heeft goedgekeurd. belangrijke rol speelde bij het aan de macht komen van de Sandinisten, verboden. Eind juni mocht de Nicara guaanse priester Bismarck Carballo, die in de Verenigde Staten was, evenmin naar zijn land terugkeren. De primaat van de Brazili aanse Rooms-Katholieke Kerk, kardinaal Avelar Brandao Vilela, heeft het af gelopen weekeinde de be langrijkste Braziliaanse poli tiechef, Romeo Tuma, fel be kritiseerd. Die had vorige week de bisschoppen aange raden de buitenlandse pries ters op de vingers te tikken wegens hun betrokkenheid bij de grondproblematiek. De primaat verdedigde „het recht van landloze boeren wapens te bezitten en hun le ven te verdedigen." Volgens kardinaal Avelar is de Kerk niet verplicht „aan bevelingen van de politie op te volgen", terwijl het de taak is van de politie „op te treden tegen degenen die de wet niet respecteren" en vooral tegen „ongecontro leerde grondbezettingen en gewelddadige acties van grootgrondbezitters". Hij wees erop dat het niet de landloze boeren zijn die pri- vélegertjes bewapenen. De kardinaal pleitte voor het op vreedzame wijze tot stand brengen van een rechtvaar dige agrarische hervorming. Ook de voorzitter van de Braziliaanse bisschoppencon ferentie, mgr. Ivo Lorschei- ter, hekelde de uitlatingen van hoofdcommissaris Tuma alsmede zijn oproep „te bid den" opdat de geestelijken „ook weer gaan bidden". Hij wees er op dat het de taak is van zowel de Braziliaanse als de buitenlandse geestelijken zich solidair te tonen met de landloze boeren en met hen te praten over het belang en de betekenis van de agrari sche hervorming. Bisdom Den Bosch begint opleiding permanente diaken Het bisdom Den Bosch begint per 1 september met een ei gen opleiding tot permanente diaken. De opleiding ge schiedt in het weekeinde en begint met minstens acht kandidaten. Drie van hen hebben reeds een theologi sche opleiding gevolgd en zullen daarom met een kor ter programma kunnen vol staan. Het bisdom streeft er naar een eigen centrum voor de vorming van priesters en diakens op te richten, maar zolang dat centrum er nog niet is, zal de diakenoplei ding onderdak vinden in een klooster. Op dit moment zijn er in Ne derland twee opleidingen tot permanente diaken: een in het aartsbisdom Utrecht samen met het bisdom Rot terdam en een in het bis dom Roermond. De vroegere bisschop van Den Bosch, J. Bluyssen, heeft in 1982 besloten het perma nente diaconaat in het bis dom in te voeren en daar voor een commissie ingesteld. Op dit moment volgen vijf kandidaten van het bisdom Den Bosch de opleiding van Utrecht. De leiding van de diakenopleiding berust bij drs. J. Schroder, vicaris voor de ambtsopleiding in het bis dom. De wetgevende synode van de Anglicaanse Kerk in Groot- Brittannië heeft zich zaterdag uitgesproken tegen het hou den van kerkdiensten door in het buitenland gewijde vrou welijke priesters. Dit ondanks de steun voor het voorstel van de aartsbisschop van Canterbury, Robert Runcie. De stemming over de motie vond in een speciale zitting plaats, voor de synode haar reguliere bijeenkomst zou hou den. De uitkomst betekent een geweldige tegenslag voor de vrouwen, die al elf jaar strijden voor de toelating tot het priesterschap. Margaret Webster, secretaris van de Bewe ging voor de Priesterwijding van Vrouwen verklaarde in een vraaggesprek dat de vrouwen door de uitspraak niet uit het veld geslagen zijn. De verordening zal ons stimuleren om nog krachtiger voor onze zaak te pleiten, we stoppen ons hoofd niet in het zand. We gaan door met de strijd en hopen tegen het jaar 1990 ons doel, de legalisering van het vrouwe lijk priesterschap, bereikt te hebben. Graham Leonard, bisschop van Londen en fel tegenstander van het vrouwelijk priesterschap, denkt daar heel anders over. Hij verklaarde op een persconferentie dat de voortdu rende discussie over de toelating van vrouwelijke priesters kan leiden tot een scheuring binnen de kerk, Ik ben abso luut niet op een scheuring uit maar een vreedzame schei ding zou wel eens de enige oplossing kunnen blijken. In negen van de 27 Anglicaanse kerkprovincies werden 750 vrouwen tot priester gewijd, maar de Kerk van Engeland, het hoofd van de Anglicaanse Gemeenschap, heeft zich tot nu toe aldoor terughoudend in deze zaak opgesteld. DS VAN DER ZEE (RAAD VAN KERKEN) Ds. W. van der Zee, secreta ris van de Raad van Kerken in Nederland, wil dat een be sluit over euthanasie door de politieke partijen met nog minstens twee jaar wordt uit gesteld. Van der Zee ver klaarde gisteren voor de NCRV-radio dat noch in de politiek noch in de kerken de discussie over euthanasie goed is „uitgekristalliseerd". Hij zou het zeer betreuren als de kwestie met het oog op de vorming van een kabinet ge forceerd zou worden. Volgens Van der Zee gaat het bij de euthanasie om zo'n in grijpende zaak dat een be sluit hierover nog wel enige tijd kan wachten. Hij vindt het ook belangrijk dat zo'n besluit tot stand komt buiten partijpolitiek geharrewar om. Van der Zee zei het te be treuren dat de kerken er tot nu toe niet in geslaagd zijn een gemeenschappelijk standpunt te formuleren. In een dergelijk standpunt kan overigens volgens Van der Zee euthanasie nimmer tot een kwestie van zelfbeschik king worden teruggebracht, zoals de humanisten willen. Wat bij een standpuntbepa ling over het mogelijk maken van euthanasie wel ter dege van invloed zal zijn, is vol gens hem het punt van de barmhartigheid. Het ICTO (Interkerkelijk Co mité Tweezijdige Ontwape ning) gaat deelnemen aan de consultaties over het oorlogs- vraagstuk die de Raad voor Overheid en Samenleving (ROS) van de Nederlandse Hervormde Kerk in samen werking met het IKV organi seert. Het landelijk bestuur, dat eind vorige week voor het eerst in zijn nieuwe sa menstelling vergaderde, be sloot daartoe omdat het de komende tijd de hoogste voorrang wil geven aan er kenning van het ICTO door de kerken. Daarbij streeft het naar „georganiseerde samen spraak" met het IKV in een kerkelijk orgaan of in een kerkelijke commissie. Een voorbeeld daarvan is het mo del in de Evangelisch-Lu- therse Kerk, waar in de be geleidingscommissie vredes vraagstukken al jaren zowel een ICTO- als een IKV-ver- tegenwoordiger zitting heeft. Een ander punt van overwe ging was voor het bestuur dat het IKV heeft besloten meer aansluiting bij de kerken te zoeken. Het besluit van het bestuur moet nog door de verenigingsraad worden goedgekeurd. Het ICTO-bestuur is daarmee teruggekomen op een eerder besluit zich verre te houden van de consultaties. Het ICTO had onder meer be zwaar tegen de nauwe ban den tussen de ROS en het IKV. Verder achtte het deel neming aan de consultaties weinig zinvol, omdat de her vormde synode heeft gewei gerd het ICTO als kerkelijke vredesbeweging te erkennen. Verse worst met tuinbonen en aardappelen griesmeelpudding met bessen De benodigdheden voor twee personen zijn: 200 g verse worst, 30 g margarine, rozemarijn, tijm; 1,5 kg tuinbonen, zout, 1 ui, 10 g margarine, paar plakjes ontbijtspek, salie; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 45 g gries meel, 35 g suiker, 100-200 g rode bessen, basterdsuiker naar smaak. Zet de verse worst op met twee centimeter koud water, breng dat aan de kook, draai de worst om en haal haar uit de pan als ze rondom grijs ziet. Bewaar het kooknat. Bak de worst in matig warme margarine, onder geregeld keren, in twintig minuten bruin en gaar. Bak de verse of gedroogde kruiden mee. Leg de gare worst op een warm bord. Maak de jus af met het kooknat van de worst en zeef hem. Kook de tuinbonen gaar in weinig water met zout in vijftien a twintig minuten. Fruit de kleingesneden ui goudgeel in de margarine en bak vervolgens nog even het kleiner geknipte spek en de salie (vers of gedroogd) mee. Schep de uitgelekte tuinbonen door het uimengseltje. Kook de pudding vandaag, dan is hij morgen mooi stijf. Breng alle melk aan de kook en strooi er vervolgens al roe rende een mengsel van griesmeel en suiker in. Laat de pud ding onder geregeld roeren vijf minuten zacht koken en doe hem dan heet in een natgemaakte vorm. Laat de pudding af koelen. dek hem af met folie of een plastic zak en zet hem koel weg. Druk de pudding morgen met natgemaakte vin gertoppen los van de rand en stort hem op een bord. Leg er de schoongemaakte en een paar uur met basterdsuiker weg gezette bessen omheen. Laat de hoeveelheid bessen afhangen vein de prijs en uw smaak. JEANNE Files en openbaar vervoer d We zijn al lang gewend geraakt aan de dagelijkse ocht^ en avondspits, hier en daar onderbroken door een bes(z den middagspits. De politiewoordvoerders in Driebejp kennen wij onderhand bij hun voornamen. Zij raffelerfii de radio trouw het bekende rijtje namen af (Brienencpf brug, Oudenrijn, Coentunnel) en laten ons weten hoevec^ lometer file zich nu weer heeft verzameld rond de knel| ten van het Nederlandse wegennnet. Behalve een porti^ gernis kost het fileprobleem ook geld. EeN commissie onder leiding van oud-premier Barend heuvel heeft een paar zeer duidelijke suggesties gedaan een eind te maken aan het file-probleem dat dit land irn nemende mate teistert. De belangrijkste is dat er tot her 2000 jaarlijks 200 miljoen gulden extra moet worden u» trokken om de huidige en nog te verwachten knelpunt», het wegennet weg te nemen. VOOR de goede orde: op dit moment wordt er al jaar! 400 a 500 miljoen voor dat wegennet uitgetrokken. Een F pele rekensom leert dat we met de voorgestelde verhop uitkomen op een niveau van omstreeks 700 miljoen guj per jaar. Dat is precies het bedrag dat files ons op dit oj blik kosten. ,n HET ligt uiteraard nogal voor de hand om de knelpuF' door een drastische uitbreiding van het wegennet op te,j sen. Toch is het geen aanlokkelijk vooruitzicht dat eenC deel van dit kleine landje wordt ingenomen door het hn van de (auto)wegen. Daarom is het een goede zaak dat I heuvel c.s. ook met ideeën komen die er op zijn gerichf het gebruik van de auto te beperken. Meer mensen m<^ er toe worden gebracht van het openbaar vervoer gebrui maken en hun auto thuis te laten. Dat is ook prettig vootl milieu: hoe minder (stationair) draaiende motoren, dé minder zure regen. Er is alle aanleiding om een ontmoedigingsbeleid vooH dagelijks gebruik van de auto te voeren: in meer dan de P' van de gebieden waar steeds files voorkomen rijden trer over parallelle routes. Een eenvoudige manier om het i gebruik terug te dringen is de kosten daarvan op te scb- ven. In de achter ons liggende maanden is de benzineprl snel tempo gedaald en dat maakt het de overheid waf< makkelijker de benzine-accijns te verhogen. Op dit moment staat vrijwel vast dat aan een verhcjj volgend jaar niet te ontkomen valt om de teruglopende a gasbaten enigszins te compenseren. Elke cent accijns perl' levert de schatkist op jaarbasis circa 45 miljoen op. Het i$« logisch voorstel van de commissie-Biesheuvel de extra jj; ten voor ons wegennet op de automobilist zelf te verhj Het ziet er naar uit dat in de zeer nabije toekomst aan accijnsverhogingen niet zal zijn te ontkomen. «v OVERIGENS moet worden vastgesteld dat de overhej, de afgelopen jaren niets heeft nagelaten om het opehg vervoer zo onaantrekkelijk mogelijk te maken. Een Ir prijsverhogingen heeft er toe geleid dat het openbaar k voer een steeds minder aantrekkelijk alternatief is geir den. Het lijkt daarom geen overbodige luxe hetzelfde bi/, dat de commissie Biesheuvel terzijde heeft gestaan, ool^ openbaar vervoer eens te laten doorlichten. dinwaarts in zuid-Spanjè zuid-Portugal. Koel en wisselvallig DE BILT (KNMI) Een sto- ring, die vanochtend nog ten westen van Ierland lag, trekt vannacht en morgenochtend over zuid-Nederland of België naar het oosten. Daardoor zal er vooral in de zuidelijke pro vincies af en toe regen vallen. In het noorden is de regen- kans een stuk kleiner. In de loop van de dag breidèn zich vanuit het noordwesten opkla ringen over ons land uit, die geleideljk breder gaan worden. De minimumtemperatuur van nacht wordt ongeveer 12 gra den. Ook morgenmiddag is het koel, met een middagtempera- tuur van circa 18 graden. De wind waait eerst uit west tot zuidwest, later uit west tot noordwest. Hij is matig, aan de kust en op het IJsselmeer vrij krachtig tot krachtig. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië: Enkele bui en, vooral in oost-Noorwegen ook zon. Middagtemperatuur van ongeveer 15 graden langs de westkust tot 22 graden lan dinwaarts in zuid-Noorwegen en zuid-Zweden. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt. Af en toe buien. Mid dagtemperatuur ongeveer 17 graden. Britse eilanden: In zuidwest- Engeland en zuid-Ierland zon nige perioden, elders half tot zwaar bewolkt en vooral op woensdag regen. Middagtem peratuur van 16 graden in het noorden tot 21 in het zuiden. Benelux, noord-Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en af en toe een bui. Middagtempe ratuur rond 18 graden. Zuid-Duitsland, Noord-Frank rijk: Wolkenvelden, vooral in Frankrijk ook zon. Geen regen van betekenis. Middagtempe ratuur 18 tot 22 graden. Rest van Frankrijk: Zonnig. Middagtemperatuur van 24 graden meer naar het noorden tot 30 bij de voet van de Pyre neeën en langs de Middelland se Zee. Spanje en Portugal: Aanhou dend zonnig en warm tot zeer warm. Middagtemperatuur tussen 24 graden langs de noord-kust tot 38 graden la'A- 1 bewolking en af wat regen, aan de zuii vrij zonnig, nul-gradei het noordoosten tot 3500 r in het zuidwesten. Middag peratuur in de noord-dalq, tot 18 graden in de zuid-d 25 tot 29 graden. Italië, Adriatische kust: Vf| in zuid-Italië enkele regê onweersbuien, overigens'd zonnig. Middagtemperé tussen 25 en 30 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGL Weer Max Min Amsterdam h.bew. n Den Helder Rotterdam l.bew. Twente zwbew. Vlissingen h.bew. Zd. Limburg regen Aberdeen rwbew. Athene onbew. Barcelona h.bew. Berlijn regen Brussel Dublin Frankfort Genêve Helsinki Innsbruck Klagenfurt ■v.bew. 18 13 Kopenhagen h.bew Lissabon onbew. „X".. 30 19 h 29 22 26 17 ti w.bew. 19 13 25 20 N 28 20 ST 24 ia M Vergeet in uv& vakantie de' Poolse hartpatiëntjee niet! GIRO 663^

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2