Herexamen Hans Kroes probleem zwemploeg Leeuwenburgh faalt op twee fronten Kristianser fabelachtig COOMAN VOOR TWEEDE KEER SNELLER DAN VADER Ploeg voor WK Madrid Van Noort slingert kogel weer verder Stam raakt titel kwijt CcidacScuwaiti BISLET WAARLIJK EEN ATLETIEKTEMPEL AMERSFOORT De maar al te vaak zo weinig professionele benadering van (top)sport in Neder land zou een aardige bron van inspiratie kunnen vormen voor een tragi-ko- mische vervolgreeks waarbij een titel in de trant van „Holland op z'n smalst" geenszins misstaat. De meest recente afleve ring kan dan handelen over zwemmer Hans Kroes, wiens kansen op deelname aan de wereld kampioenschappen, vol gende maand in Madrid, in gevaar worden ge bracht door een herexa men op zijn school. Wat heet weinig professioneel, noem het maar gerust een welhaast lachwekkend staaltje amateurisme. Kroes was de afgelopen twee weekeinden één van de. he laas slechts spaarzame, smaak makers tijdens de strijd om de nationale zwemtitels in Amersfoort. De 21-jarige Lis- senaar haalde op de laatste vrijdag van juni eerst de richt- tijd op de 50 meter vrije slag, verbeterde een dag later zijn eigen nationale record op de dubbele afstand tot 51.09 en stelde die tijd jongstleden vrij dag als startzwemmer van de estafette van clubteam HPC nog eens bij: 50.66. Een absolute topprestatie die Kroes op de huidige wereld ranglijst achter de Amerikaan Biondi en de Rus Smiriagin een derde plaats oplevert. „Hij kan straks in Madrid een se rieuze concurrent vormen voor de overige kluisdeuren", zoals bondscoach Ruud Beele de over het algemeen stevig uit de kluiten gewassen sprin ters op een zeker voor zijn doen nogal amusante wijze ty peerde. Of de zelf overigens ook geenszins magere Kroes straks in de Spaanse hoofdstad wer kelijk op de startblokken kan stappen, is voorlopig echter nog de vraag. Kroes komt wel iswaar voor op de twintig na men (keurig over beide seksen verdeeld) tellende lijst van de Nederlandse afvaardiging, maar de (nog steeds eerste jaars) heao-student kwam on langs tweetiende punt tekort voor een rechtstreekse promo tie. Herexamen dus en daar voor is de datum 25 augustus geprikt. Dat is één dag na de Mundial in Madrid. Zwemmen en studeren tegelijkertijd, dat kan op zo'n termijn echt niet samengaan. Soebatten Kees de Vos binnen het nogal logge apparaat dat KNZB heet. onder meer ver antwoordelijk voor de maat schappelijke begeleiding van de topsporters zal één dezer dagen contact opnemen met de directie van de school. Hij zal moeten gaan soebatten of Kroes toch alstublieft nog een keertje uitstel kan krijgen. ..We hebben goede hoop dat het wel zal lukken", aldus Beele. die zaterdagavond de zwemmer in kwestie apart riep nadat moeder Kroes voor enige commotie had gezorgd door de zo automatisch lijken de uitzending van haar zoon op losse schroeven te zetten. De zwembond zal nu snel moeten handelen om een ge willig oor bij de heao te vin den, anders zal de in Amers foort uiterst gemotiveerde Kroes wel voor de studie moé ten kiezen zodat Nederland een mogelijke medaille-win naar in Madrid minder heeft. Beele: „Zijn school is niet zo star, dat er niet iets te beden ken valt. De leiding is best overtuigd van de waarde van zijn sportieve kwaliteiten. De wil iets te doen. is aanwezig". Kroes dus nog even een onze kere factor, de overige negen tien geselecteerden zijn, uiter aard bij leven en welzijn, al verzekerd van een ticket naar Madrid. In die grote groep ko men weinig of geen verrassen de namen voor. Of het moet misschien Frank Vijver zijn, die gistermiddag het nationaal record op de 200 meter school slag terugbracht tot 2.23,58 Bijna twee seconden beter dan de (stok)oude toptijd van 2.25,46 op naam van Albert Boonstra uit juni 1980. Hiermee zat de Amsterdamse routinier, vorig jaar op. uitno diging van het Perry van der Kar-fonds enige weken trai nend in de Sovjet-Unie, echter nog altijd vier seconden boven de door de KNZB gestelde richttijd. De keuzeheren stre- Petra van Staveren (midden) won de 200 meter schoolslag en wordt gelukgewenst door Petra Hille- nius en Mildred Muis (rechts). AMERSFOORT De twintig leden tellende Nederlandse af vaardiging naar de vijfde wereldkampioenschappen zwemmen. 13 tot en met 23 augustus in Madrid, bestaat uit: Dames: Conny van Bentum (DWK, Barneveld); Karin Brienes- se (Orca, Leeuwarden); Petra Hillenius (HPC, Heemstede); Lau ra Leideritz (DWK); Jolande van der Meer (Raket, Delft); Mari anne Muis (Dedemsvaart AC); Mildred Muis (Dedemsvaart AC); Jolanda de Rover (De Dolfijn, Amsterdam); Petra van Staveren (De Steur. Kampen); Annemarie Verstappen (Nekton. Vught). Heren: Ron Dekker (De IJsel, Deventer); Frank Drost (AZPC, Amersfoort); Patrick Dybiona (AZPC); Gérard de Kort (HPC); Hans Kroes (HPC); Erik Ran (ZIAN Vitesse, Den Haag); Peter de Rover (De Dolfijn); Edsard Schlingemann (AZPC), Petro Stalman (HPC); Frank Vijver (Het IJ, Amsterdam). ken evenwel de hand over het hart en Vijver mocht uit han den van chef d'equipe Wil Storm de bekende enveloppe ontvangen, gevolgd door een dikke pakkerd. In de finale, waarin de tijdens de series door een verkeerd keerpunt gediskwalificeerde Ron Dek ker overigens ontbrak, bleef ook Hans Janssen onder het oude record: 2.25,07. En pas sant zorgde Stan Steegeling in dezelfde race voor een adspi- rantenrecord: 2.29,62. Zielig hoopje Een dolblije Vijver dus, maar Annemarie Verstappen leek op de tweede zaterdag een zie lig hoopje mens. De Brabantse, die in Madrid haar wereldtitel op de 200 meter vrije slag mag c.q. moet gaan verdedigen, verloor tot vier keer toe van concurrente Conny van Ben tum die op alle vier afstanden overigens ook aan de richttij- den voor de WK voldeed. Op de 100 meter vrije slag won Van Bentum in 56,12 voor de lange tijd leidende Verstappen in 57.09. Van Bentum ontbrak gisteren door ziekte, maar had toch haar visitekaartje al dui delijk, en voor Verstappen dus iets té duidelijk, afgegeven. Beele, nu bezorgd: ..Annema rie is sterk, dat heeft ze eerder dit seizoen al meerdere malen bewezen. Wisten we maar wat er soms aan mankeert. Maar soms blijkt gewoon de drempel voor haar om te presteren te groot. Hetzij door de concur rentie van Van Bentum, hetzij door haar eigen onzekerheid, hetzij door de richttijden. We weten het niet. Zij wel, maar ze kan het niet onder woorden brengen". Kon Annemarie Verstappen ook in het tweede achtereen volgende weekeinde van de Nederlandse kampioenschap pen niet in de schaduw van Conny van Bentum treden, twee andere zwemsters zorg den wel voor een persoonlijke revanche voor eerdere teleur stellende verrichtingen: de twee olympische kampioenen van Los Angeles. Jolanda de Rover won zaterdag de 200 meter rugslag in een veelbelo vende 2.14.88 en gisteren bleek Petra van Staveren de 200 me ter schoolslag (2.37,26) over karakter te beschikken door te finishen vóór naamgenote Pe tra Hillenius (2.37,62), die acht dagen eerder op de halve af stand had gezegevierd. Ruud Beele, ten slotte, vatte de zes daagse van Amersfoort als volgt samen: „Er zijn enkele goede records gezwommen en voor het overige heeft men aan de verwachtingen vol daan". Redelijk positief dus en het is maar te hopen dat ook om het geval-Kroes straks hartelijk gelachen kan wor den. DICK KIERS LISSE Peter van Noort (De Spartaan) heeft zaterdagmid dag tijdens atletiekwedstrijden op zijn „thuisbaan" in Lisse het nationale record kogelslin geren gebracht op 63 meter en 64 centimeter. Dat is 74 centi meter verder dan het oude re cord, dat sinds 3 augustus van het vorig jaar met 62,90 meter op zijn naam stond. Van Noort is sinds 21 augustus 1983 al houder van het Nederlands re cord. Toen overschreed hij in Dublin de grens van zestig meter met tien centimeter. SATER De Nederlander Gregor Stam is zijn Europese triathlontitel kwijtgeraakt aan Magnus Lönnqvist uit Finland. Dat gebeurde gisteren in het Zweedse plaatsje Sater, twee honderd kilometer van Stock holm. De tweede open Europe se titelstrijd in deze duursport leverde een overwinning op voor de Amerikaan Scott Tin- ley, die het officieuze wereld record terug bracht tot 8 uur 27 minuten en 46 seconden. Gregor Stam eindigde als vijf de. De tweede Nederlander, Rob Barel, viel tijdens de ma rathon geblesseerd uit. II VUGHT Het starten van een groot gedeelte van de Australische atle- tiekploeg heeft gisteren nog enige glans gegeven aan de derde en laatste wedstrijd van het nationa le Grand Prix-circuit in Vught. De Australiërs op doorreis naar Edinburgh, waar eind deze maand de Spelen van het Britse Ge menebest worden gehou den, hadden in Vught on getwijfeld wat meer te genstand verwacht. Van de Nederlandse top ont brak het merendeel en in teressant was in feite al leen maar de derde direc te confrontatie tussen Nel- li Cooman en Els Vader op de 100 meter. Evenals dat op de tweede GP- wedstrijd in Leiden en bij de FBK-games in Hengelo zege vierde Nelli Cooman. De twee voudige Europese indoorkam- pioene en wereldrecordhoud ster op de 60 meter boekte haar eenvoudigste zege in drie duels. Els Vader was erg laat weg en kon het verlies bij de start niet meer goed maken. Cooman won in 11,34 secon den. Els Vader, die ontzettend boos was op starter Ed Meeuws („Hij schoot al toen ik nog aan het opkomen was uit de starthouding"), finishte 0,2 seconde later. Els Vader was zo teleurgesteld dat zij wilde afzien van de 200 meter, het tweede nummer van de sprinttweekamp. De Nederlandse recordhoudster knielde later toch in de start blokken voor de 200 meter. Het duel met Nelli Cooman eindigde nu in een overwin ning voor Vader, de nationale recordhoudster op de 100, 200 en 400 meter. In de bocht nam Els Vader royaal afstand van haar grote conurrente en club genote, voor wie de 200 meter toch nog een soort marathon is. De donkere Rotterdamse moest met 23,85 bijna een hal ve seconde toegeven aan Va der, die in 23,36 zegevierde.' Els Vader won de sprint tweekamp met één punt ver schil: 1970 tegen 1969 punten. De verwachting was dat in Vught het inmiddels acht jaar oude' nationale record op de 100 meter bij de heren, dat met 10,52 seconden op naam van Henk Brouwer staat, zou sneuvelen. Ondanks de goede omstandigheden kon Chris Leeuwenburgh zijn voorne men niet waar maken. De in de Verenigde Staten studeren de Hagenaar dacht zich het 100 meter record te kunnen toe eigenen omdat zijn snel heid door de training voor het polsstokhoogspringen deze winter aanmerkelijk is vooruit gegaan. Bij vrijwel windstil weer kwam Leeuwenburgh toch niet verder dan 10,69 se conden. Leeuwenburgh moest later nog een teleurstelling in casseren bij het polsstokhoog springen. Hij begon de wed strijd op 5,30 meter, vijftien centimeter beneden zijn natio nale record. Deze aanvangs- hoogte bleek voor Leeuwen burgh dit keer echter te mach tig- De Australische deelnemers zorgden voor de beste presta tie. Christin Stanton won het hoogspringen dames met 1,89 meter, een hoogte die nog nooit door een Nederlandse is gesprongen. Gale Martin won zowel met discus als kogel bij de dames met respectievelijk 59,10 en 19,59 meter. Bij het kogelstoten werd Deborah Du- nant tweede met 16,24 meter, waarmee zij niet alleen voor de beste Nederlandse seizoen prestatie zorgde maar ook per soonlijk record evenaarde. Zevenkampster Tineke Hid- ding, die zich nog moet kwali ficeren voor de Europese titel strijd van 26 tot en met 31 au gustus in Stuttgart, kwam in Vught twee keer in actie. De Nederlandse recordhoudster, die vorig jaar na haar zevende plaats bij de Olympische Spe len in Los Angeles geen ze venkamp kon afwerken door blessures, moet een limiet ha len van 5950 punten. Dat pun tentotaal moet haalbaar zijn voor de Noordhollandse, die daartoe begin augustus bij de nationale meerkampstrijd nog de mogelijkheid heeft. Drie weken geleden in Bernhausen kwam Hidding tot een score van 5803 punten. In Vught deed zij twee onderdelen van de zevenkamp: de 100 meter horden en het verspringen. Met 13,94 seconden en 6,06 mèter scoorde zij in elk geval beter dan drie weken geleden in Bernhausen toen zij op deze onderdelen tot respectievelijk 14,07 seconden en 6,01 meter kwam. OSLO Het Bislett-sta- dion in Oslo heeft zater dagavond zijn naam als at- letiektempel eer aange daan. Het hoogtepunt van de vijfde wedstrijd in de serie Grand-Prixevene- menten was het fabelach tige wereldrecord, dat de Noorse Ingrid Kristiansen vestigde op de 10.000 me ter. De 30-jarige huis vrouw uit Stavanger, houdster van de beste we reldprestatie op de mara thon in 2 uur, 21 minuten en 6 seconden, kwam tot de niet voor mogelijk ge houden eindtijd van 30 minuten en 13,74 secon den. Dat was maar liefst 45,68 seconden onder het oude wereldrecord, dat ze tijdens het onvergetelijke atletiekgala van 27 juli 1985 in hetzelfde stadion op 30.59,42 had gebracht. Toen werden op één avond drie wereldrecords verbeterd. Sinds 1924 werden in de Noorse hoofdstad in totaal 46 we reldrecords scherper ge steld. Het bleef deze keer bij één we reldrecord. Maar wel stond het als altijd sfeerrijke festijn, met 25.000 enthousiaste atletiek- liefhebbers op de tribunes, op nieuw in het teken van een reeks topverrichtingen. Beste seizoenprestaties kwamen op naam van de Amerikaanse „kroonprins" van Olympisch kampioen Edwin Moses, Dan ny Harris, op de 400 meter horden (47,82 seconden), de Brit Jack Buckner op de 3000 meter (7.40,43) en de Marok kaan Said Aouita op de 10.000 meter in 27.26,11. De Oostduitse Heike Drechsler bevestigde haar talent door de 100 meter af te raffelen in 10,80 seconden. Dat zou een verbetering van het Europese record van haar landgenote Marlies Göhr hebben bete kend (met eentiende seconde), ware het niet, dat de rugwind reglementair te sterk was (2,71 meter per seconde). Zelfverzekerd Al voor de wedstrijd kondigde Ingrid Kristiansen zelfverze kerd aan, dat dit haar belang rijkste race van het seizoen zou worden. „Ik weet, dat ik binnen de 30 minuten en 30 seconden moet kunnen lopen", zei ze. De blonde Noorse kreeg meer dan gelijk. In de eerste acht ronden (3200 meter) liet ze de leiding over aan de Amerikaanse Leslie Welsh. Daarna was Kristiansen, onder de luide aanmoedigingen van haar landgenoten, niet meer te stuiten. Ze liep steeds verder weg van de rest van het veld, met on der meer Carla Beurskens. i 1 i W5 «pel: 12-9-12-3-10. dl 68.265,00. Geen winnaar. Wett-Duitsland: 2-5-6-15-19] serve: 33. Spiel 77: 0113383. I België: 2-19-22-26-33-37. Bil i Jokernummer 2194336. Cl Alle deelneemsters véj minimaal één keer gediP Halverwege kwam KiP1 sen door in 15.11,93. tweede helft van haai was ze zelfs nog acht seq sneller, waardoor zi 30.13,74 juichend kon firt Overigens kwam ze no| voor de streep bijna t« toen ze een groepje ach| vers inhaalde. Nummer de Portugese Aurora gaf een minuut en zestij conden op Kristianser Carla Beurskens kwant aan de verbetering van nationale record toe. jaar liep ze in hetzelfde a een topper van 32.28,2 bleef de Limburgse op 31 steken. r Ook voor de 10.000 mei de heren klommen dA schouwers bijna op de br Hier gaf de Marokkaan Aouita een staaltje var grote klasse. De Olymj, kampioen en wereldn houder op de halve al legde met 27.26,11 niet i de beste seizoenprestati^] in de historie van dit deel waren tot nu tot. slechts vijf atleten snellr weest. Het wereldrecord P 27.13,81 in handen van dP tugees Fernando Mamedfe a Bloedende wond r De prestatie van Aouita r in een heel bijzonder liF staan, toen hij direct na IIs reiken van de finish mp bloedende wond aan dl kervoet neerzeeg. In de ronde al had de wilskra, Marokkaan een spike^r zijn voet gekregen. Nog keer kwam hij in on)1 aanraking met spikeé' wond moest worden gfl en Aouita verliet op een card het stadion onder <fc neel applaus. Overigens p te de Italiaan Alberto C4 strijd kort na een valpif de achtste ronde. Aouitah afloop, dat hij zonder df sure het wereldrecord f terd zou hebben. „V* jaar wordt het record tien kilometer mijn doe) dus de Marokkaan. n De grote sterren waren Steve Cram, Heike Dreif Debbie Flintoff en li Harris. Op de mijl impol< Cram, wereldkampioen I 1500 meter, met een tijp 3.48,31. In elegante stijl f voortdurend de toon aaif vankelijk achter de hazl ter zelf op kop. Cram wl eenmaal sneller gewed wel op de beroemde l< van de 27e juli van he» jaar met de nieuwe wet: cordtijd van 3.46,31. 1 Danny Harris stelde de seizoenprestatie op de 40< ter horden vast op 47,82 den. Zijn aanvangstemp enorm hoog, zijn finish \f drukwekkend. Zijn landi André Philips, tot zal met 47,95 seconden dei van het seizoen, werqi 48,15 seconden naar de b plaats verwezen. Prijsvragen DEN HAAG De resultaten van de prijsvragen van het afgelopen week einde zijn: Lotto: 1-2-13-25-27-28. Reserve: 24. Deelnemers: 524.186. Inleg f. 2.313.355,00. Prijzen: f. 1.168.618,00. Cljferspol: 125946. Deelnemers: 230.071. Inleg f. 345.103,00. Prijzen: f 138.041.00.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14