Wimbledon en het Tsjechoslowaakse succes Navratilova heerst Mark the Knife klasse apart Totalisator Ladbroke is op de goede weg Leidóe Commit MAANDAG 7 JULI 1986 PAGINA 11 )NDEN Drie tennisgroo- »den van Tsjechoslowaakse t vfnaf onder de vier enkel- majlfinalisten van het Wimble- ^e/fi-toernooi. Dat kan geen e7ejval meer zijn. En dat is het jp jc niet helemaal. Jeugdige 'aajnissers krijgen in het land dp Lendl, Navratilova en ^ndlikova een gedegen ten- ko4scholing. Gefinancierd door n ouders en vadertje staat, p lijdzaam toezien hoe het êl wordt voorbijgeschoten, bekampt Martina Navrati- [a binnenkort voor het eerst ar eigen geboorteland. Als herikaanse. mis n. f '871 sinds afgelopen zaterdag ra/fenvoudig Wimbledon-en- apjjspelkampioene is echter ldt opgeleid volgens het hui- w'eje Tsjechoslowaakse sy- a cm. Lendl en Mandlikova not dat wel. Tien jaar geleden wfliet de Praagse Navratilova ir vaderland en vestigde ze h als Amerikaans staatsbur- in Texas. Juist toen begon Tsjechoslowakije een oplei dingssysteem dat moet leiden tot de opvolging van grote na men als Karol Kozeluh en Jan Kodes. „Jong geleerd" is één van de voornaamste motieven, die hierbij worden gehanteerd. De 3.000 tennisclubs, die het land rijk is, laten jongens en meisjes tussen 6 en 10 jaar toe. Franti- sek Pala, de nationale coach: „We voeden de kinderen van af hun zevende jaar met tennis op. Ze beginnen met een stevig houten racket, maar de eerste zes maanden komt er geen net aan te pas. Dan laten we ze enige tijd op kleine banen spe len. Als ze naar de normale banen gaan, krijgen ze rackets met korte handvaten. Die worden langer naarmate de kinderen ouder worden". Pala is sinds 1983 aktief bij de Tsjechoslowaakse tennisoplei- ding; daarvoor was hij „de eer ste en laatste nationale tennis- coach van België". „Vanaf hun tiende laten we de kinderen toernooien spelen", vervolgt hij. „Niet meer dan één per week. Het gaat er absoluut niet om jonge kampioenen te kweken". De honderden coaches die bij de clubs rondlopen, zijn allen dezelfde wijze opgeleid, t zijn vrijwilligers, part-ti mers, die deels zijn vrijgesteld van hun normale werk of vol ledig betaalde leraren", aldus Pala. De hiervoor benodigde Kronen komen zowel van de overheid als van de clubs. Een jeugdtennisser betaalt gemid deld slechts zo'n dertig gulden per jaar en werkt doorgaans mee om de inkomsten voor de club te vergaren. Dat doen ook veel ouders, die in de ogen van de begeleiders een belangrijke rol vervullen. Tsjechoslowakijke telt 14 na tionale coaching teams, elk on geveer tien geselecteerde jon gelingen (tussen 10 en 14 jaar) sterk. Het volgend stadium is een opleiding in een van de drie nationale centra in Praag, Prerov en Bratislava (de hoofdstad van Slowakijke), waar de talenten tot 19 jaar verder worden bijgeschoold. In totaal zijn 32 potentiële op volgers van Lendl hier dage lijks aktief. Eenheidsworsten Volgens Pala worden op deze manier geen eenheidsworsten geproduceerd. „De coaches hebben de opdracht de per soonlijkheid van elke speler erg goed in de gaten te hou den". Het verschil bijvoor beeld tussen Lendl en Mecir geldt hiervoor als sprekend voorbeeld. De tennisopvoeding van Lendl staat ook model voor de opvat ting dat ouders van talenten een belangrijke inbreng heb ben. Zijn moeder speelde im mers in de eerste Tsjechoslo waakse divisie en reikte tot de vierde plaats op de nationale ranglijst. Vader Jiri bereikte de top-vijftien. De Lendls ver huisden van Brno naar Ostra- va, waar Ivan werd geboren. Een official van de plaatselijke Hana Mandlikova: een product van de Tsjechoslowaakse ten- nisschool. twee maanden nadat hij ter wereld was gebracht, stond zijn kinderwagen al langs het gravel, terwijl vader en moe der er speelden. Lendl was zeven toen hij be gon met tennissen en hij leek geen groot talent. Zijn kwali teiten bleken pas toen hij 13 jaar was, waarop zijn training prompt werd overgenomen door de plaatselijke chef-coach Josef Tobias. Zes jaar later werd hij voor het eerst natio naal kampioen en het duurde niet lang meer of Lendl zocht zijn heil in het buitenland. Da- vis Cup-coach Jan Kodes is er nog steeds niet in geslaagd Lendl over te halen de eer van zijn vaderland weer te verde digen, maar hij blijft hiertoe verwoede pogingen onderne men. Ook de ouders van Lendl horen weinig meer van hun telg, hoewel hij onlangs een woning in de buitenwijken van Praag voor ze heeft ge kocht. Lendl, die nu zijn wijze lessen ontvangt van de Au straliër Tony Roche, blijkt ook nog over clubliefde te beschik ken. Onlangs schonk hij zijn „bakermat" in Ostrava geld om een overdekte baan te la ten bouwen. Gebroken Martina Navratilova heeft daarentegen volledig gebroken met Tsjechoslowakije. Op de banen Van het Praagse Sparta kreeg zij, evenals Hana Mand likova, vroeger les van Vera Sukova, de moeder van de nu in opmars zijnde Helena. Na dat zij haar land de rug had toegekeerd werd Navratilova achtereenvolgens begeleid door Rita Mae Brown, Nancy Lieberman en Renee Richards, een transsexuele arts die ge schiedenis maakte door zowel in het heren- als in het dames tennis uit te komen. Hij/zij werd in 1983 echter wegge stuurd door Martina na een nederlaag tegen Kethy Hor- varth. De 36-jarige Mike Es- tep, een buurman uit Texas, werd als volgende aangezocht. „Vooral in de eerste anderhalf jaar hebben we veel aan haar spel veranderd", aldus Estep. Of dat ook in de rechtstreekse confrontatie met haar voorma lige landgenotes succes heeft, blijkt aan het eind van deze maand als Navratilova namens de Verenigde Staten voor de Federation Cup (waarschijn lijk) uitkomt tegen Tsjechoslo wakije. Haar overtuigend ge wonnen Wimbledon-finale te gen Mandlikova lijkt aan dui delijkheid niets te wensen over te laten. Maar eergisteren liet ze weten: „Ik vraag aan de coach om mij als nummer twee te plaatsen. Want Chris Lloyd heeft de laatste twee keer bewezen op gravel beter te zijn dan ik". Hoe belangrijk het voor haar is dat zij daar door ook Mandlikova ontloopt, vertelde de ex-Tsjechoslo- waakse niet. ROB LANGEVELD ;;fel succes evJoor Wilander frh Nyström 1 dubbelspel ÏNDEN De Zweden Mats jlander en Joakim Nyström, zevende geplaatst, hebben ppt herendubbelspel gewon- fanp. In de eindstrijd versloe- rodi zij de verrassend in de fi- edie gekomen Amerikanen ieder Fleming en Gary Don- sdly in drie sets: 7-6 (7-4), 6-3, ge\- de veteranen won Jaime riilol uit Chili met 6-3, 6-2 van c'Australiër Tony Roche: 6-3, ml sl^lego pakt tweede e^telliet - toernooi SSEN De Joegoslaaf Igor jego heeft gisteren het twee- i satelliet-toernooi gewon- |n. Hij zegevierde in Assen de finale in drie sets over Amerikaan Mark Hartnett: 1, 2-6, 7-5. In het dubbelspel it jrloor het Nederlandse duo jfkemans/Nijssen van de iarveden Gustafsson en Bergh. Idd de dames, die in Assen met |e Ti circuit van vier toernooi- begonnen, won de 17-jarige D^stduitsé Heike Thorns in de >ale met 7-5, 6-2 van Ingelise 1 jehuis. 1T Martina Navratilova zet even alle zeilen bij om de bal te retourne- LONDEN Ook haar vroegere ballenmeisrje is er niet in geslaagd Marti na Navratilova van de ze vende enkelspeltitel op Wimbledon af te houden. Hoewel Hana Mandlikova afgelopen zaterdag in de eerste set van de finale aardig weerstand bood, zette Navratilova met 7-6, 6-3 de eerste overduidelij ke stap naar het verove ren van de „triple". Haar hoop om evenals Billy Jean King in 1973 daarna ook de titels in het dames- en gemengd dubbelspel te veroveren, werd versterkt nadat ze gisterochtend met Pam Shriver weder om van Mandlikova (en Wendy Turnbull) won. Met Heinz Guenthardt verloor ze gisteravond echter van het duo Flach- /Jordan, zodat Navratilo va ook volgend jaar weer een aanleiding heeft om op Wimbledon terug te keren. Na de enkelspelfinale erkende Mandlikova, de jongste van de twee dames die elkaar vroeger in hun geboortestad Praag on dersteunden bij trainingspar tijtjes, ruiterlijk: „Martina is de absolute nummer één van de wereld". Toch hadden Mandli kova, haar begeleidster Betty Stöve en de vele liefhebbers van sensatie zaterdag op het druilerige Wimbledon in het begin goede hoop. De vriende- nale Chris Lloyd had versla gen, begon haar tweede Wim bledon-finale (in 1981 verloor ze in de eindstrijd van Lloyd) met een voorsprong van 3-0. Maar op het beslissende mo- Gegokt ment (bij 5-3) gaf ze haar ser vice weg, waardoor ze genoe gen moest nemen met een, dik verloren, tie-break. Waar haar vijf jaar jongere ri vale zich over de kop werkte, bleef de blonde overheerster kalm haar kansen afwachten. „Hana scoorde zoveel, dat kon niet goed blijven gaan", blikte Navratilova na afloop terug. „Ik ben niet in paniek ge raakt", aldus de kampioene, die de finale had bereikt over de hoofden van onder andere de Westduitse Bettina Bunge en de Argentijnse Grabriela Sabatini. „Ik heb verkeerd gegokt met het wisselen van mijn schoe nen", aldus Mandlikova. Ze was al eens onderuit gegaan op het natte gras en besloot toen gympen met wat hogere „nop pen" onder te binden. De eer ste maal uitgerekend bij haar voorsprong van 5-2. „Maar dat had ik beter niet kunnen doen", vond ze later. De regen, traditioneel spelbreker op de Londense grasbanen, had ook invloed op de ballen, vond de verliezend finaliste. „Die wer den zo zwaar dat ik er niets meer mee kon doen. Dat was in het voordeel van Martina, die overigens een uitstekende partij heeft gespeeld. Ze mocht eigenlijk niet verliezen en daardoor lag de druk op haar en niet op mij. Maar ze ser veerde uitstekend. Daartegen was niets te beginnen. Het is ongelooflijk; ze is net Björn Borg. In de eerste set speelde ze niet beter dan ik, maar in de tweede beslist wel". En dus mocht de naar de Ver enigde Staten uitgeweken Tsjechoslowaakse na de finale van 1 uur en 12 minuten de bij de Wimbledon-titel behorende foei-lelijke schaal in ontvangst nemen. Voor de vijfde achter eenvolgende maal en voor de zevende keer in totaal. Dit keer niet uit handen van de hertogin van Kent, maar van Kathleen Godfree, de Wimble- don-winnares in 1924 en 1926. Zij is de oudste nog levende kampioene en mocht speciaal vanwege het jubileum over de vochtige grasmat schuifelen om de 29-jarige Navratilova haar symbolische beloning te overhandigen. Het bedrag van 126.000 Engelse pond had de 90-jarige Godfree uiteraard niet bij zich, maar ook daarop had de getipte winnares Na vratilova het volste recht. Haar zoveelste triomf, de 35e achtereenvolgende op Wim bledon, leidde zaterdag tot de onvermijdelijke vraag „Hoe lang nog?". „Nog zeker twee drie jaar", respondeerde ze enigszins verrassend. Maar of ze ook zo lang het alleenrecht op (gras)titels kan blijven be houden, betwijfelde Navratilo va daarbij zelf ook. „Hana wordt steeds beter en ook Sa batini en Sukova komen er aan", dekte ze zich alvast in. ROB LANGEVELD ÜLAAN MET VIERDE PLAATS DE BESTE NEDERLANDER 'ASSENAAR Geheel )lgens de verwachting ?eft de vijfjarige Zweed- hengst Mack the Knife, et Stig Johansson in de flky, gisteren op de draf- ste van de Wassenaarse lan Duindigt de 32e rote Prijs der Lage Lan- }n gewonnen. In de had hij nog ge- h^eg over om de nummer tfee van vorig jaar - zijn eihdgenoot Halion Brunn te blijven. Nogal verrassend werd de uit West-Duitsland afkomsti ge Perfekt Nevele gere den door de sinds enkele jaren in Duitsland wer kende Nederlandse trai ner Jacky de Jong derde. Ulaan van de Haagse stal De Laak kwam in aan merking voor het vierde geld en daarmee was trai ner en rijder Luut Dooper meer dan tevreden. Stig Johansson: „Natuurlijk moest Mack the Knife hier op Duindigt de Grote Prijs der Lage Landen winnen. Maar dat het zo weinig moeite zou kosten, had ik niet verwacht. Dat is alleen maar gunstig, want na zo'n trainingswed strijdje kunnen wij het komen de zondag in Gelsenkirchen gaan proberen". Luut Dooper, de pikeur achter Ulaan was voor de start erg zenuwachtig. „Niet vanwege het geld, al is de eerste prijs van 110.000 gulden natuurlijk geweldig. Maar het zijn toch altijd andere koersen Luut Dooper na afloop tegen de ei- Knife won de Grote Prijs der Lage Landen zonder veel moeite. genaren van Stal De Laak de heren Abspoel en Barendse: „Ik dacht dat we toch wel een feestje kunnen gaan vieren. De beste Nederlander in de Grote Prijs en een vierde plek met toch nog een prijs van vijftien mille is zeker niet mis. Ulaan wordt nog steeds beter". Internationaal Trainer en rijder Luut Dooper gaat nu voorzichtig kijken of er voor Ulaan een internatio nale koers in het buitenland is. Immers, in de Grote Prijs der Lage Landen heeft de twee voudig winnaar van de Gou den Zweep bewezen met de beste paarden mee te kunnen doen. Maar Mack the Knife is een klasse apart. Aan de start moest hij samen met Hallon Brunn vijfentwintig meter aan de negen toppaarden geven. Maar hij sloeg in de laatste rechte lijn toe om in een kilo- metertijd van 1.17.3 over de 26251 meter over de finish te gaan. Hoe makkelijk er werd gewonnen, bleek wel door het feit dat Hallon Brunn een ki- lometertijd van 1.17.7 liet note ren. Zeven jaar geleden won de vader van Mack the Knife - Pershing - eveneens de Grote Prijs der Lage Landen op Duindigt. Voor Ulaan zat er op het eer ste gezicht nog meer in dan een vierde plaats. Als derde paard ging de hengst drie dik de laatste bocht in. Luut Doo per: „Achteraf begon ik mis schien te vroeg eindstrijd te rijden met Ulaan. Maar dat blijft natuurlijk nakaarten". Van de drie Nederlandse paar den kwam er nog één in het geld. De oud-Hagenaar Hugo Lange weg pakte met Veloce de vijfde plaats en dus tiendui zend gulden. Hugo Langeweg: „Na de Gouden Zweep miste Veloce door een blessure het kampioenschap van Neder landse Paarden. Eigenlijk kwam de hengst nog een koersje te kort, maar ik ben tevreden". Vorig jaar was Langeweg in de Grote Prijs der Lage Landen derde met Match Hanover gaat hier nog aan de leiding voor de Nederlandse paarden Ulaan en Veloce. Udo Quick. Deze hengst is in middels weer bij zijn oude trainer Arend de Wrede terug en doet dienst in de fokkerij. Moeite Voor het eerst in de geschiede nis van de Grote Prijs der Lage Landen kwam er geen paard uit Frankrijk aan de start. Afgelopen maandag had de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport veel moeite om een redelijk veld paarden bij elkaar te krijgen. Ondanks het prijzengeld, dat door een sponsoring van Ladbroke's to- talisatór met tachtig mille was opgetrokken tot 210.000 gul den, stonden de internationale toppers niet in de rij om op Wassenaar aan de start te ver schijnen. Immers, met Mack the Knife aan de start was er op papier alleen nog maar een tweede plaats te bereiken van slechts vijftigduizend gulden. Jan Kruithof, die vorig jaar met Noble Atout derde werd, was niet van plan om naar Duindigt te komen. Maar na aandringen van de kant van de NDR deed hij maandag toch nog aangifte met zijn paard. Twee dagen later kwam hij op deze beslissing te rug en pas afgelopen vrijdag bracht de NDR het bericht in de ronde dat Noble Atout door een blessure niet aan de start zou verschijnen. Duindigt was voor deze Grote Prijs éen van zijn grote publiekstrekkers kwijt, maar insiders verwach ten dat Noble Atout fit genoeg is om deze week in Frankrijk in een groot internationaal nummer aan de start te ver schijnen. In het bijprogramma liet nog een andere publiekstrekker het afweten. Dat was de kam pioen van de Nederlandse paarden, Yzeren Hein. Maar deze vijfjarige „reus" was echt kreupel. In de KNHRV-prijs vertrok nu de zevenvoudig winnaar Yogi Bear in een veld van zes paarden als favoriet. Maar het paard moest tenslotte genoegen nemen met een vier de plaats. In een kilometertijd van 1.18.8 gingen Zorg van Boko (Carel Roodenrijs) en Zeus Boekelte (Jan van Dooy- eweerd) in „dead head" over de finish voor Wanda Pluto en Yogi Bear. Deze laatste twee moesten echter wel vijfen twintig meter aan de start ge ven. Het W5 werd gisteren, op Duindigt niet geraden. Hier door gaat de omzet van f. 68.265,00 over als jackpot naar komende zondag. Duindigt kwam op deze dag aan een to- talisatoromzet van f. 861.518,00. Dat is geen record, want tijdens een Grote Prijs is de omzet al boven het miljoen geweest. Maar het is wel een omzet die doet terug denken aan vroegere, goede tijden en zeker hoop geeft voor de toe komst van de Nederlandse Draf-en Rensport, die door de komst van de Engelse gokgi- gant weer in de lift is geko men. Die echter nog langzaam naar boven gaat. ARTHUR VAN RIJSWIJK FOTO'S: MILAN KONVALINKA WASSENAAR De Engelse gokgigant, die op 1 april de Ne derlandse paardentotalisator heeft overgenomen, drukte giste ren haar stempel op het parade-paardje van de Nederlandse paardesport: de Grote Prijs der Lage Landen, die door de Zweedse hengst Mack the Knife werd gewonnen. Men had niet alleen de koers gesponsord met een bedrag van tachtig mille, maar betrok bovendien ook het talrijke publiek, zo'n kleine tienduizend toeschouwers, meer dan ooit bij het grote gebeuren. Men kon vooraf aan de Grote Prijs der Lage Landen de aan komst van de eerste vier paarden gratis voorspellen. Daarvoor kreeg men bij binnenkomst een formulier aangeboden, dat men met de voorspelling in een grote bus kon deponeren. Na de koers werden de goede inzenders verrast met een cheque van honderd gulden, te besteden bij Ladbroke totalisator. Deze geste werd door het publiek uiteraard enorm op prijs gesteld. Bovendien zorgde Ladbroke deze middag voor een behoorlijke sfeer. Duindigt was versierd met vlaggen en bloemen in de huis kleuren van Ladbroke. Achteraf konden de heren van Ladbro ke tevreden terug kijken. De gokgigant, die dit jaar ook op Duindigt het Europees kampioenschap der driejarigen met een prijzengeld van f. 200.000,00 op 14 september zal sponsoren, gaat zich 7 oktober tijdens Nederland-België en op 21 oktober tijdens de Grote Prijs der Lage Landen op de Hilversumse baan presen teren. Door Ladbroke ziet de paardesport de toekomst weer beter in dan ooit tevoren. Oud-wethouder van Den Haag Piet Vink, thans bestuurslid van het Centraal Fonds in de Draf- en Ren- port gistermiddag: „Ik dacht dat de paardesport blij moest zijn met Ladbroke. Als je nü het gebeuren ziet rond de Grote Prijs dan pakken die mensen de zaken goed aan. Met spanning wacht ik dan ook de ontwikkelingen voor de toekomst af". En met een glimlach richting het hoofd van de afdeling Jeugd. Sport en Recreatie, Frits de Jong: „De gemeente Den Haag moet ook maar eens proberen een koers te sponsoren. Er is een Grote Prijs van Den Haag. Daar stelt B en W een medaille voor ter beschikking. Misschien is er iets meer mogelijk". Volgens De Jong kan dat hoogstens een beker worden. Vink weet natuurlijk ook best dat er voor sponsoring van draverijen geen gelden be schikbaar zijn bij de gemeente Den Haag. ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11