puur verhoging met vier procent van tafel dagjes mens I i Vrijwel geen veilig Zwemwater in Nederland Nut hartoperaties vaak twijfelachtig Nood ver lenging paspoort steeds vaker redding voor suffige reiziger Sfeer op het Naardermeer Dagboek van een INNENLAND Ceidae Commit ZATERDAG 5 JULI 1986 PAGINA 3 Smakeloze actie" lij Drees-gedenksteen AMSTERDAM De onthulling van de Drees-gedenksteen bij het geboor tehuis van de voormalige staatsman ,n Amsterdam is gisteren verstoord door de bewoners van een nabijgele gen kraakpand. „Dit was de meest -SEmakeloze demonstratie die ik ooit aln mijn loopbaan heb meegemaakt", v^ldus na afloop een woedende burge meester Ed van Thijn. Tijdens de Plechtigheid werden spandoeken lintrold die herinnerden aan de rol c;Van Drees in Indonesië, en de dood ictyan kraker Hans Kok. Ook werd a|oespraken overschreeuwd. Zoals be- e^tend viert Drees vandaag zijn hon derdste verjaardag. Modulensysteem op Universiteit Amsterdam AMSTERDAM De Universiteit van Amsterdam is van plan de komende jaren een „modulensysteem" in te voeren, naar het voorbeeld van de Open Universiteit. Dat houdt in dat de studenten achtereenvolgens een aantal deelstudies afronden die certi ficaten opleveren, en niet meer zoals nu gebruikelijk van studiejaar naar studiejaar gaan. Dit maakte voorzitter J. van Kemenade van het college van bestuur gisteren bekend. Volgens Van Kemenade is gebleken dat het modu lensysteem een hoger studierende ment oplevert dan het jarensysteem. Er is overigens nog geen toestemming van de overheid voor defintieve in voering van het modulensysteem. BACTERIËN OP KEROSINEDIEET LEIDEN In een depot in Leiden gaan binnenkort miljarden bacteriën op een speciaal kerosinedieet. Het betreft een nieuwe methode voor de reiniging van vervuilde grond, ditmaal uit het Betuwse Ingen. Daar verloor vorige maand een straaljager tot schrik van de plaatselijke bevolking een volle brand stoftank, waardoor een flink terrein met kerosine verontreinigd werd. Hei- demij in Arnhem heeft nu een reini gingsprocédé ontwikkeld waarbij de in middels afgegraven grond door bacte riën wordt „schoongegeten". Met hulp van bacteriën heeft het bedrijf de afge lopen vijf maanden al 3000 kubieke me ter met minerale olie vervuilde grond in Leiden gezuiverd. „Verbiedt de Kruisraketten" in hoger beroep AMSTERDAM Het bestuur van de stichting Verbiedt de Kruisraketten heeft gisteren besloten hoger beroep aan te tekenen in het proces tegen de staat, betreffende de onrechtmatigheid van de plaatsing van kruisraketten in Woens- drecht. Een speciale kamer van de rechtbank in Den Haag besliste in mei een dag voor de verkiezingen on bevoegd te zijn in dit kruisrakettenpro- ces. Ruim de helft van de 20.000 mede- eisers in het proces heeft zich inmiddels achter het hoger beroep gesteld. Ver biedt de Kruisraketten belegde de afge lopen weken twintig regionale bijeen komsten waarbij vrijwel unaniem voor het hoger beroep werd gekozen. -fiOG WEINIG ZICHT OP DOORBRAAK EUTHANASIE-IMPASSE li ae k| (Van onze ni parlementaire redactie) ■J&EN HAAG De onder- staandelaars van CDA en TjJrVD, De Vries en Nijpels, :ijn het gisteren ook na fier uur onderhandelen .log niet eens kunnen ^worden over het vraag stuk van de euthanasie. In ingen rondom de infor- ateur bestaat de indruk dat de afstand over dit vraagstuk tussen CDA en VVD „niet zo erg over brugd" lijkt te kunnen worden. In een nieuw beraad op maan dag en mogelijk nog later in de week, zal getracht worden een geheel nieuwe formulering van de euthanasie-paragraaf op te stellen. Wel werd duide lijk dat het voorstel van CDA- staatssecretaris Brokx (volks huisvesting) de jaarlijkse huur verhoging van twee naar vier procent te verhogen, van de baan is. Zowel Nijpels als De Vries lie ten weten dat er van beide kanten wordt gestreefd naar openingen in de euthanasie kwestie, die zoals bekend nog het grootste struikelblok in de besprekingen vormt. Nijpels: „Ik ben niet somber. Er is nog steeds zicht op een oplossing". Ook De Vries liet zich in der gelijke bewoordingen uit: „De inzet is aanwezig om eruit te komen". Uit de verklaringen van beide onderhandelaars bleek dat ook het media- hoofdstuk uit het ontwerp- akoord nog niet rond is. De negatieve reacties op het plan de jaarlijkse huurverho gingen op vier procent te brengen, hebben de onderhan delaars doen besluiten dit voorstel te schrappen. Er moe ten nu alternatieven gezocht worden voor bezuinigingen in de begroting van Volkshuis vesting. Vandaag nemen Nijpels en De Vries de tweehonderd wijzi gingen door die de fracties op het ontwerp-regeerakkoord hebben ingediend. Informa teur De Koning zal intussen een oriënterend gesprek heb ben met de beoogde premier (Lubbers) en vice-premier (De Korte) van het nieuwe kabi net. Niet uitgesloten wordt dat er al namen zullen vallen voor de te verdelen posten. Tliermuseum n de Noordhollandse stad Alk- naar wordt deze dagen de -aatste hand gelegd aan het t lerste en enige Nationaal Bier- museum in Nederland, dat 1 elugustus zijn deuren voor het publiek zal openen. Er komt uiteraard een proeflokaal in het museum en daarvoor moest gisteren een antieke bierton versjouwd worden. Mu seum-ontwerper Jan Wolkers (m) en de waard, Henk Ter voort tekenden voor het trans port. Publiek zo op het oog ook niet vies van een glaasje gerstenat was al aanwezig om de verplaatsingen van stra tegische goederen gade te slaan. Vfl «DEN HAAG Er is in Neder- nergens gehaald. De regering ;4nd vrijwel geen zwemwater ?oet er veel aan de fosfaatbe- He vinden dat voldoet aan de fasting^ terug te dringen, overigens vrij strenge ei- eten van de Wet Hygiëne en rVeiligheid van Zwemgelegen- Heden. Als de gemeenten deze H'et strikt zouden toepassen "ïan moest het zwemmen in eyrijwel alle rivieren en meren \n zelfs in de Noordzee verbo den worden. „Maar gezien het Vakantieseizoen en het warme eweer is een zo wijdverbreid Herbod praktisch niet uitvoer baar", aldus een woordvoerder yan het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke orde- Hing en milieubeheer. rT>verigens is het zwemmen in üiet oppervlaktewater niet Ichadelijk voor de volksge- Jondheid. In het algemeen Jroldoet het oppervlaktewater [glan de eisen voor wat betreft Je bacteriologische besmetting, btuurgraad, geur en kleur. S'Maar de doorzichtigheid van Het water laat vrijwel overal te loensen over. De woordvoer der: „Fosfaatlozingen bevorde- n de algengroei, waardoor iet zwemwater groenig en bij- inder troebel wordt. Dat kan •nduit gevaarlijk zijn als men il duiken, of bij het redden an drenkelingen". "»e wet schrijft voor dat de loorzichtigheid van het zwem- ater minimaal één meter loet zijn, maar bij een jaar- jkse fosfaatlozing van 236.000 in wordt die limiet vrijwel het zal volgens het ministerie nog wel de nodige jaren duren voordat dit tot een redelijk peil is teruggebracht. „Tot het zo ver is, raden we de mensen maar aan goed uit te kijken", aldus een woordvoerder. VAN DER REUDEN: SCHIPHOL Het nut van dure hartoperaties is in veel geval len twijfelachtig te noemen. Zo is gebleken dat ruim zestig pro cent van de patiënten die een bypass-operatie hebben ondergaan (daarbij wordt een verstopte kransslagader omgeleid) meer ge zondheidsrisico's lopen dan dat er kans is op een reële verlen ging van het leven. Met deze boodschap kwam staatssecretaris Van der Reijden gisteren op Schiphol terug van een bezoek aan het hartchirurgisch centrum van de Stanford Universiteit in Ca- lifornië. In de VS is volgens de staatssecretaris gebleken dat het aantal hartoperaties ondanks de toepassing van geheel nieuwe behan delingen (zoals het „schoonvegen" van verstopte bloedvaten door middel van een ballon-infuus) niet is afgenomen. In plaats daarvan komen mensen voor een operatie in aanmerking die voorheen tot „lichtere gevallen" werden gerekend. Van der Reijden: „Dat kan toch niet, daar zullen we eens met z'n allen over moeten praten". Gisteren maakte de afdeling Farmacologie van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam bekend dat een nieuwe methode is ontwikkeld voor het uitproberen van medicijnen. Levend menselijk weefsel, afkomstig van de operatiekamers in ziekenhuizen, blijkt uitermate geschikt om de uitwerking van geneesmiddelen na te gaan. Experimenten op chirurgisch „af val" zoals bloedvaten, spieren en baarmoedermateriaal, geven volgens het AMC een goed beeld van de effecten van genees middelen op het menselijk lichaam. Volgens de Amsterdamse farmacoloog prof. dr. P. van Zwieten, die een lezing hield voor ruim vijfhonderd Nederlandse, Belgi sche en Britse farmacologen aan de Universiteit van Amster dam, bespaart de nieuwe methode een hoop dierenleed en geld. „Bovendien zijn de resultaten van dierproeven lang niet altijd zonder meer te vertalen naar de mens". De resultaten van de tot nu toe gedane proeven met menselijke weefsels zijn bemoedi gend. Volgens professor Van Zwieten bestaat er bij de chirurgen bovendien grote bereidheid het „afval" van hun ingrepen voor het farmacologisch onderzoek af te staan. SCHIPHOL Toeristen en zakenlieden die via Schiphol naar het buiten land vertrekken, doen steeds vaker een beroep op de marechaussee een noodverlenging op hun paspoort te geven. Vooral vakantiegangers zijn soms erg slordig en hebben pas bij de balie in de gaten dat hun reisdocument is verlopen. Hun vakantie wordt meestal op de val reep, kort voordat hun vliegtuig vertrekt, door de marechaussee gered. Deze extra bevoegheid, die de marechaussee op Schiphol sinds twee jaar ten behoeve van de verstrooide vakantie ganger heeft, blijkt duidelijk in een behoefte te voorzien. Werden in het eerste jaar van de regeling enkele tientallen „sufferds" alsnog over de grens geholpen, over het jaar 1985 waren het er al ruim tweehonderd. Op dit moment, halverwege het jaar 1986, telde men er aan de. balie al meer dan 180. Als de stroom aan houdt zullen aan het eind van dit jaar twee maal zo veel mensen met de bijzondere re geling zijn geholpen als vorig jaar. Adjudant L. Cosman van de Luchthavenmarechaussee vindt het nog steeds onbegrij pelijk dat er zoveel mensen aan de balie komen met een verlopen paspoort. „Iedereen die op reis gaat, weet toch waar hij aan toe is? Sommigen laten hun pas meer dan een jaar verlopen en vinden het dan gek als ze bij ons proble- FRIEMELS LAlEW we 6EN CEALN^këM.jy 2CEtS&N hoofd i iz&G iwwer aess. öwr cceaj en om kWN l'lgg. leUKCP SAAM LBuFKl men krijgen", aldus Cosman. Voor zo'n noodverlenging een simpele stempel in het paspoort, meer heeft het niet om het lijf betaalt de toerist dan nog altijd het niet geringe bedrag van 94,- waarmee het paspoort weer een jaar mee kan. Na thuiskomst moet het paspoort alsnog via de gebrui kelijke kanalen worden ver lengd, wat ook weer een fors bedrag kost. Niet onbegrensd De soepelheid van de mare chaussee is niet onbegrensd. Wie een paspoort heeft dat meer dan een jaar is verlopen, kan weer met de koffers naar huis. „We zitten hier niet om iemands vakantie te vergallen of om zo veel mogelijk mensen tegen te houden, maar op een gegeven moment moeten we een lijn trekken", aldus de woordvoerder. Bij de marechaussee heeft men de indruk dat steeds meer mensen de paspoortbalies bij gemeente of provincie liever mijden en bewust aansturen op een noodverlenging bij de marechaussee. Dit is begrijpe lijk gezien de lange wachttij den die in de zomermaanden voor verlenging via de norma le kanalen gelden. Wie niet in één van de tachtig gemeenten woont waar men op het stad huis paspoorten verlengt, moet .soms wel drie weken wachten op een nieuw geldig reisdocu ment. Maar wie de zaken zelf ter hand neemt en met aan vraagformulier en andere be nodigde documenten naar het provinciehuis gaat, kan reke nen op een veel kortere wachttijd van enkele uren of soms een hele middag. Een krabbeltje Een reiziger die twee jaar ge leden met een verlopen pas op reis wilde, kon de vakantie meestal wel vergeten. Alleen voor de reis naar bepaalde lan den in Europa kon een toeris- tenkaart gekocht worden, een regel die nog steeds geldt. Adjudant Cosman: ,,We heb ben indertijd heel wat kunst grepen moeten toepassen. Dan mocht de arme reiziger bij ons op het kantoor naar de burge meester of gemeentesecretaris van zijn woonplaats bellen. Wij fluisterden de gestrande reiziger dan in dat van die ge meente het verzoek moest ko men of wij het paspoort met een krabbeltje wilden verlen gen. Die burgemeester wilde dan wel helpen. Dan moesten wij contact zoeken met het mi nisterie van buitenlandse za ken. Een heel ingèwikkelde procedure dus, die feitelijk niet eens echt bestond", aldus Cosman. Tegenwoordig hoeft een dure vakantie door een verlopen pas niet automatisch .meer te stranden. In het voetspoor van honderdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er in deze vakantieweken in eigen land op uit. In deze kolommen geven zij hun persoonlijke impressie van zomerse gebeurtenissen die voor de lezer mogelijk een tip kan bevatten voor een dagje uit. Zo ontdekte Herman Jansen tijdens een boottocht op het Naardermeer, dat dit oildste natuurmonument van Nederland er ondanks een groeiend web van snelwegen en spoorlijnen zeer sfeervol bij ligt. Het is echter niet zo maar toegankelijk voor iedereen: je moet er wel wat voor doen! Grootspraak bij vissers is be kend, maar bij natuurlief hebbers verwacht je geen uitlatingen die niet waar te maken zijn. Een jongeman tijdens de groepsvaartocht op het Naardermeer naar aanleiding van de presenta tie van het standaardwerk „Ruimte voor natuur" van dr. H.P. Gorter, ziet op tweehonderd meter afstand een voorwerp in de lucht hangen en roept uit„Kijk een kiekendief". Er bleek zich in die luchtstreek inder daad een vogel op te houden en het goede soort raden is dan voor een echte natuur liefhebber niet al te moeilijk. Tot zo ver niks bijzonders. Maar dan dezelfde jonge man: „En het is de bruine kiekendief en zo te zien een vrouwtje". Kijk, dat laatste is stug. Het geslacht bepalen van zo'n klein dier op zo'n afstand lijkt onmogelijk. Het blijkt echter simpel. Een vrouwtjes kiekendief is lichter van kleur dan het mannetje. Of was het andersom? De status van de jongeman is echter bepaald en vanaf dat mo ment kijkt iedereen hem hoopvol aan als er een vreemd plantje of diertje op duikt. Of een waterjuffer al tijd een vrouwtje is? Hij: „Nee, hoor". En zo vaart het bootje langs kalmoes (een kruid voor Berenburg), pijl kruid, grote boterbloem (vrij zeldzaam, weet de jonge man), veen wortels, torren en schrijverkes. De plantjes en insecten op en langs het wa ter van het Naardermeer lij ken de kenner met de paple pel te zijn ingegoten. Hij heeft z'n mond nog niet half geopend of er vliegen al weer enige aalscholvers uit, gevolgd door purperreigers, lepelaars en boerenzwalu wen. Ook meldt hij nog en kele roze zwanebloemen en egelskoppen. De jonge kenner geniet zichtbaar van de natuurlijke pracht en sfeer en zijn groei end publiek in het kleine bootje ook. Andere boten, surfers of zwemmers zijn er niet. Mogen er ook niet ko men. Dat is het voordeel van een natuurreservaat. Alles wordt er gedaan om de na tuur in ere te houden of zo nodig te herstellen. Maar iets mooi houden zonder dat er iemand naar zou mogen ko men kijken zou echter om protesten vragen. Daarom: wie lid is van de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten, kortweg Natuur monumenten genaamd, mag zich één keer per jaar opge ven voor een roeitocht met gids op het Naardermeer. Niet aangesloten groepen met educatieve bedoelingen worden ook wel eens waar genomen op het oudste bezit van de vereniging, die bin nenkort met grote waar schijnlijkheid ook het jong ste natuurreservaat, de Oost- vaardersplassen tussen Al- me re en Lelystad, op haar lijst zal mogen bijschrijven. De mogelijk beste en meest frequente mogelijkheid het Naardermeer te bekijken, bieden de Nederlandse Spoorwegen met haar nieu we spoorlijn. Een proefrit toont helaas aan dat wat van het Naardermeer zichtbaar wordt in grote mate riet is. Dichtgroei door riet tegen houden is één van de taken van de beheerders van het Naardermeer. Hoofdtaak is echter de waterbeheersing, omdat het meer door ge groeid gebrek aan onder grondse watertoevoer in de warme maanden vaak bijna droog kwam te liggen. Te genwoordig regelt het meer, waarvan het water een hal ve meter boven dat van de polders ligt, zijn eigen wa terhuishouding. Bij het meer bevinden zich een gemaal, een waterzuiveringsinstalla tie en een prachtige molen uit 1809. Het complex „De Machine" en de vele afvoer kanalen roepen nog herin neringen op aan de mislukte pogingen ooit het Naarder meer geheel droog te leggen. Dat is gelukkig nooit door gegaan, waardoor Amster dam en het Gooi voor altijd zijn verzekerd van een nat te, groene buffer. HERMAN JANSEN Uitlopers herinneren nog aan de mislukte pogingen het Naardermeer via speciaal gegraven afvoerkanalen geheel droog te leggen. Natuurmonumenten Natuurmonumenten is de grootste particuliere natuurbe schermingsorganisatie in ons land. Als vereniging weet zij zich gesteund door 240.000 leden. Als eigenaar en beheerder van natuurgebieden (waaronder het 700 hectare grote Naar dermeer) en waardevolle landschappen heeft zij de zorg over 50.000 hectare. Als werkorganisatie heeft zij 400 men sen in vaste dienst. De omzet van Natuurmonumenten, op gericht in 1905 naar aanleiding van dreigende vuilnisstor- ting in het Naardermeer, is gegroeid tot 33 miljoen gulden per jaar. Adres: Natuurmonumenten Noordereinde 60, 1243 JJ 's-Graveland, Telefoon: 035 - 62004 (ADVERTENTIE) PETER YVE8ANT UHtUWlOOW

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3