SPRINGEN finale in een wereld van verschil MAAIKE EN CHRIS LEEUWENBURGH CeldócGoiutatit Winnaar Gouden Zweep neemt deel aan Grote Prijs der Lage Landen DEN HAAG - Zijn het de contras ten of juist de overeenkomsten die de charmante Maaike en vriende lijke Chris Leeuwenburgh tot zo'n bijzonder duo maken? Broer en zus weten het zelf eigenlijk niet.- Beiden verdienen hun kostje met „springen". De een, Maaike, kan zich doorgaans te goed doen aan copieuze rijsttafels door in Hong Kong, Melbourne, maar ook in Harderwijk vanaf twintig meter naar benéden te suizen. „Vooral show", zegt de 22-jarige Haagse. De ander, haar één jaar oudere broer Chris, moet maandelijks geld toeleggen om in de Verenigde Sta ten in de traditionele hamburger te kunnen happen. Hij springt juist omhóóg; met behulp van een pols stok bedrijft hij „pure topsport". In zijn tak van atletiek momenteel zelfs als beste van Nederland. Toevallig was het in Suriname geboren tweetal de afgelopen dagen gelijktijdig in Nederland. De een met ruim dertig fraaie badpakken in de bagage, de ander een flink aantal records rijker. In het ou derlijk huis in de Haagse Vruchtenbuurt hadden zij voor het eerst de gelegenheid hun boeiende ervaringen uit te wisselen. Waaruit overduidelijk werd dat tussen hun springersarbeid letterlijk een wereld van verschil bestaat. Dat Maaike landt in (ondiep) water en Chris doorgaans ri ant kan neerploffen op een dikke groene mat is slechts een van de facetten waar op de Leeuwenburghs zich van elkaar onderscheiden. Geen van tweeën mag zich laten inpakken door hoogtevrees. Maar daarmee houdt de gelijkenis wel zo'n beetje op. „Als ik met m'n handen langs m'n li chaam recht naar beneden spring van een tien-meterplank doet het water me al pijn", waardeert Chris de halsbreken de toeren van zijn zus. Toch beoefent ook hij een sport die niet geheel van ge vaar is ontbloot. Met het grootste gemak smakt hij van bijna vijf en een halve meter naar beneden. Maar voor Chris is de neerwaartse terugweg slechts bijzaak. Hém gaat het er vooral om eerst die hoogte - vergelijkbaar met die van twee opeengestapelde caravans - te bereiken. Een glasfiber polsstok is daarbij zijn on misbaar attribuut. „Het breken van zo'n stok levert niet zo- Het gevaar-aspect gaat vooral op voor zuslief. Toeschouwers (in Hongkong met duizenden tegelijk) houden hun hart vast als Maaike als enige vrouw van het vijfkoppige „All American Eagles Diving Team" na een lange klim naar een badje van nauwelijks drie meter diep duikt. „De snelheid die je daarbij ontwikkelt is ongeveer negentig kilometer per uur", is haar eens voorgerekend. „In het water moet je meteen een salto draaien, anders is het levensgevaarlijk". Een niet van risico's ontbloot spektakel dus en de ook letterlijk schone springster loopt dan ook goed verzekerd rond. „Er kan natuurlijk altijd wat gebeuren. On langs heeft iemand van ons team een been gebroken. Maar dat is in de norma le sport toch ook mogelijk. Bij het schoonspringen zijn in het verleden ook wel ongelukken gebeurd", aldus de Haagse blondine, die vanaf de een-me terplank eenmaal Nederlands kampioe ne werd. „Laat ik het afkloppen, maar ik bleef tot nu toe gelukkig buiten schot". Haar verdiensten zijn natuurlijk nave nant. Een jaar geleden deed zij nog. dienst als zwemonderwijzeres in Den Haag. De stunts waarmee ze tegenwoor dige alle uithoeken van de wereld aan doet, leveren haar vier keer zoveel pecu nia op. „Of ik jaloers op haar ben van wege de verdiensten? Dat gaat wel", houdt Chris de kerk in het midden. Dit jaar heb ik voor het eerst een zoge naamd volle beurs. In mijn geval is dat maandelijks een cheque van driehon derd dollar, maar dat gaat al op aan de huur van mijn huis. Er moet dus nog al tijd geld bij, het eerste jaar zelfs zo'n tienduizend gulden. Dat komt onder meer via de maatschappelijke begelei ding van de Nederlandse Sportfederatie en wat startgelden. Geen vetpot. Per wedstrijd ontvang ik een flinke reiskos tenvergoeding en soms nog eens wat ex tra". Chris laat zich niet uit over de be dragen die mogelijk later nog op hem liggen te wachten, maar duidelijk is dat hij niet kan tippen aan de grote sommen geld die bijvoorbeeld Carl Lewis incas seert. En dus ook niet aan de bedragen die zijn zus toucheert. Eenzame hoogte Waar Maaike in de wedstrijdsport haastj altijd de concurrentie moest dulden van beteren (vooral Daphne Jongejans), staat Chris momenteel bijna letterlijk op een zame hoogte. Althans nationaal gezien. De in de Verenigde Staten (biologie en sportpsychologie) studerende atleet ves tigde in 1983 voor het eerst een natio naal polsstokrecord. Hij is de tel in de loop der tijd een beetje kwijtgeraakt, maar inmiddels moet hij wel zo'n twin tig verbeteringen en zeven Nederlandse titels op zijn naam hebben gebracht. „Vlak voordat ik in 1983 op uitnodiging naar de universiteit van El Paso ging, sprong ik over 5.10 meter, vijf centime-, ter hoger dan toenmalig titelhouder Eltjoj Schutter", herinnert de atleet van Sparta! zich. Op sportgebied houdt Chris zich ini de „States" verder vooral bezig met de (100 meter) sprint. „Ik denk dat ik mo menteel ook de snelste Nederlander ben. Maar nog niet op papier". De polsstok springer bij uitstek „dook" al tweemaal onder het nationale sprintrecord van 10.52, maar had daarbij te veel wind in de rug voor een officiële hitnotering. Hij liep echter ook al eens 10.58 bij normale omstandigheden en Chris verwacht dan1 ook bij het komende Nederlands kampi oenschap (half juli in Amsterdam) de concurrentie achter zich te laten. Zelfvertrouwen Vooral dank zij zijn specialisme blaakt de Hagenaar van zelfvertrouwen. „Ik weet absoluut zeker dat het bij het Euro pees kampioenschap erg goed kan gaan", meldt hij overtuigd. Chris, thans natio naal recordhouder met 5.45 meter, denkt eind augustus bij de Europese kampioenschappen in Stuttgart eer hoogte van 5.60 meter te kunnen be dwingen. Hij blijft dan nog altijd vier decimeter onder het wereldrecord van de Rus Bubka, die met een hoogte van exact zes meter de beste wereldprestatie heeft neergezet. Zo'n afstandje is natuurlijk een peule- schil voor Maaike. „Ik ga proberen van nog grotere hoogte te springen. Dat mag ik. Niets hoeft, ze zijn nu al tevreden, maar iedereen wil natuurlijk steeds be ter. Dat moet ik voor mezelf uitmaken". Op haar veertiende begon Maaike met schoonspringen. Op een leeftijd dat ech te talfixiten in deze sport al kampioen zijn. Ze begon bij de Haagse vereniging Joop Stotijn en kwam later bij Morgen stond. Ze had talent genoeg in huis, maar kon voor de wedstrijden haar ze nuwen moeilijk in bedwang houden. Een hinderlijke eigenschap die ze nu volledig kwijt is. Zus Caroline kwam vorig jaar toevallig in contact met een springer van de „Eagles". Van het een kwam het an der. Maaikes sollicitatie werd serieus ge nomen en enkele weken later kon ze in Hongkong, de thuisbasis van de „Eagles", haar contract komen tekenen. „Ergens ben ik wel een beetje trots dat ik als enige vrouw in de wereld dit stunt werk doe. Ik geloof dat het weinig met sport te maken heeft. Al moet je er na tuurlijk wel een ijzersterke conditie voor hebben". Haar broodheren willen Maaike, die zich in enkele maanden een sterk Amerikaan se tongval heeft eigen gemaakt, niet meer kwijt. „Ze beschouwen me als een sister". Geen haar op haar charmante hoofd denkt eraan ooit nog terug te ke ren tot de schoonspringsport. „Het is nu bij elke sprong lachen. Dat is er in de wedstrijdsport natuurlijk niet bij". Van 1 juli tot medio augustus aanstaande zijn de American Eagles in Harderwijk. „We springen niet tussen de dolfijnen, al deden we dat in Hongkong wel. Maar het publiek zal een geweldige show zien. Heerlijk om voor het eerst voor Neder lands publiek op te treden. Vijf voorstel lingen per dag, zes dagen per week". ARTHUR VAN RIJSWIJK ROB LANGEVELD Foto: MILAN KONVALINKA DEN HAAG - Twee keer won de thans achtjarige Ulaan de belangrij ke draverij om de Gouden Zweep: dit jaar en twee seizoenen geleden. Twee keer stonden de eigenaren van stal De Laak, de heren Piet Ba- rendse en Arie Abspoel, oog in oog met Prins Bernhard. Uit wiens handen trainer en pikeur Luut Dooper de Gouden Zweep in ont vangst mocht nemen. „Vorig jaar kon Ulaan niet aan de start verschijnen bij de Gouden Zweep. Hij was toen evenals als Prins Bernhard uit geschakeld door een blessure. Maar dit keer was de Prins er weer en won Ulaan direct met groot vertoon van macht", al dus Piet Barendse. Indien Ulaan overi gens volgend jaar weer de Gouden Zweep wint dan hoeft men de wisselprijs niet meer terug te geven. „Wij hebben Luut Dooper al laten weten dat hij dan de Gouden Zweep mag houden. Want wat moeten twee eigenaren met een gou den zweep doen?", laat Arie Abspoel we ten. Maar éérst staan er voor stal De Laak veel belangrijkere zaken op het program ma. Zondag komt Ulaan als een van de drie Nederlandse paarden aan de start in de belangrijkste draverij van het jaar: de Grote Prijs der Lage Landen. In totaal is er in deze koers een prijzengeld van 210.000 gulden waarvan 110.000 gulden voor de winnaar is bestemd. Arie Ab spoel: „Wij laten alles aan onze trainer en rijder Luut Dooper over. Hij had vo rig jaar al met Ulaan in de Grote Prijs der Lage Landen willen starten. Maar hij was toen uitgeschakeld door een zak- breuk. Door deze blessure is Ulaan meer dan een jaar uitgeschakeld geweest. Maar gelukkig - en wonderbaarlijk - is alles 'weer in orde gekomen. Hij is vol gens Luut Dooper beter dan ooit tevo ren". Vrienden den hun bedrijf in de buurt van de Laak hadden gevestigd, was de stalnaam De Laak feitelijk niet zo moeilijk te beden ken. Arie en Piet zijn echte liefhebbers van de drafsport. Piet Barendse is bo vendien nu een succesvol amateurrijder. Naast Ulaan hebben ze nog een aantal paarden. Arie Abspoel: „Maar we blij ven met beide benen op de grond staan. In het verleden hebben we ook aardige dravers gehad en we hebben naast Ulaan nog wat materiaal. Maar het is echt niet zo dat we door het succes van Ulaan de stal zullen gaan uitbreiden met enkele Piet Barendse op de sulky- en Arie Abspoel een keertje in de rol van Ulaan. dure aankopen van veilingen. Het moet gewoon sport blijven". Wat verwachten Arie en Piet van Ulaan in de Grote Prijs der Lage Landen? „Toen Luut Dooper vorig jaar de Grote Prijs der Lage Landen had gezien, zei hij dat indien Ulaan had mee gedaan een plaats bij de eerste drie zou zijn behaald. Ik denk niet dat het veld sterker is dan vorig jaar. We rekenen er op dat hij in het geld kan komen. Maar dat geld is niet het belangrijkste. De eer om goed mee te kunnen doen met je paard in zo'n koers is natuurlijk het belangrijk ste", aldus Piet Barendse. Levensbelang Voor Ulaan, die op het ogenblik voor: stal De Laak al meer dan 160.000 gulden verdiende, is de start zondag van levens belang. Hij moet bij de start op het goe de been terecht komen. Dan kan de pu pil van Luut Dooper als een sneltrein gaan. Arie Abspoel: „Je moet een beetje geluk hebben natuurlijk. Tegen de af stand van 2600 meter ziet Ulaan echt niet op. Als hij het goed doet in de Gro te Prijs der Lage Landen kunnen we eens aan wat buitenlands werk gaan den ken. Maar dat laten we echt aan trainer Luut Dooper over". Zondag hopen Arie en Piet op een dag die ze niet snel zullen vergeten. De twee hoogtepunten tot nu toe - twee keer winst in de Gouden Zweep - brachten bij de heren eigenaren ook nog wat onte- j vredenheid. „Wij kregen na afloop van deze draverij nog geen kopje koffie aan-1 gebpden. We konden als eigenaren nau- j welijks op de foto bij de prijsuitreiking. Er stonden allemaal mensen op die er niets mee te maken hadden. En juist j zo'n fotp - met je eigen paard en de Prins - is toch een uitzonderlijk iets om te bewaren. Nee, dat was een slechte j ontvangst in Groningen. Gelukkig is volgend jaar de Gouden Zweep op i Duindigt", laat Piet Barendse weten. De kans dat de drafliefhebbers bij uit- j stek, Arie en Piet van de Haagse stal De Laak, zondag met Ulaan voor een prijs- uitreiking op de foto gaan is natuurlijk j klein. Maar Ulaan heeft genoeg klasse j om in het veld van twaalf paarden goed mee te gaan doen. Waarschijnlijk zal hij in elk geval de twee andere Nederlandse paarden Veloce met Hugo Langeweg en oud-derby winnaar Ymond Boekelte met Harry van Ooijen achter zich laten. Maar of Ulaan paarden als Mack the Knife en Noble Atout kan kloppen, valt te betwijfelen. Al krijgt Ulaan aan de start vijfentwintig meter voor. Maar dat mag dan ook wel, want Mack the Knife verdiende al meer dan een miljoen gul den.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 22