Ons land puzzelt zich Suf De Stille Revolutie final* HOOFDBREKENS OVER DELEN VAN DE MAST, REPTIELEN EN BIJBELSE STEDEN CeidócGoirtfvnt ZATERDAG 5 JULI sips* Mm "m." m m m jm j* Henry Mudde, hoofdredacteur van Denksport:„Een spin is helemaal geen insect, asjeblieft! een geleedpotig dier en niks anders". ft*#* i»*» jl, AMSTERDAM - Leuk, zo'n cryp togram. Eén verticaal: Dat fuifje valt bij Steef verkeerd. Fuifje. Par ty? Steef? Verkeerd feest? Feest. Dat is het! Volgende woord. Elf ho rizontaal: Reclame voor de grote artiest. Reclame, advertentie, an nonce? Dat kan het niet zijn. Een grote artiest. Wie zou dat moeten zijn? Maradona. Lee Towers mis schien? Je moet er van houden, maar 't is wel een ster. Ster! Dat ik daar niet eerder aan had gedacht. Zo gaat het maar door. Op menig zonnig zuiders zandstrand zal de gelegenheids- puzzelaar of verbeten routinier deze zo mer al dan niet hardop bezig zijn met een speels probleem. Of liever gezegd bezig gehouden worden. Want een puz zel, m dit geval een cryptogram, kan een mens in z'n ban houden. Nederland- geldt als een puzzelgek land, gek op raadseltjes. Ons land kent maar liefst tachtig verschillende veelal maandelijks uitgegeven puzzeltijdschriften, uitgaande van zeven uitgevers. Totale oplage: der tien miljoen, dat is bijna een boekje per inwoner. De top van de oplagen ligt elk jaar steevast rond de zomer. ..Het lijkt wel of iedereen dan opeens geen raad meer weet met z'n vrije tijd. Welnu, de mensen kunnen hun lol op", lacht Hen ry Mudde. hoofredacteur van de Denk sport Puzzelbladen, onderdeel van Kee- sing Uitgeverij in Amsterdam. De bla den van Denksport worden al sinds 1930 uitgegeven, na een met scepsis ge volgd initiatief van de „oude" Keesing. Inmiddels heeft deze uitgever zesender tig titels, goed voor zeventig procent van de markt. De puzzelmarkten van België, Frankrijk en Engeland mogen dan voor Keesing een aardige uitbreiding van de oplagen betekenen, ze zijn maar klein vergeleken bij de markt in Nederland waar de puzzelaars bijna onverzadigbaar lijken. Elke zomer verzinnen de uitge vers van deze bladen weer wat nieuws om er toch maar vooral voor te zorgen dat de puzzelaar zich niet verveelt. Mudde: „En de extra zomeruitgaven worden altijd weer verkocht, of het weer nu goed of slecht is. De groep „altijd- puzzelaars" is enorm groot". Zenuwtrekken Het Newyorkse zondagsblad „World" is er in 1913 mee begonnen. Het blad pu bliceerde in dat jaar het eerste kruis woordraadsel zoals wij dat heden ten dage kennen. De uitvinder, ene Arthur Wynne, zal nooit hebben kunnen ver moeden wat zijn werk te weeg zou bren gen. Puzzelen werd, eerst in Amerika en later ook in Europa, een gigantische rage. Sommigen begonnen zich zorgen te maken. Artsen waarschuwden tegen het risico van zenuwtrekken en slapeloos heid. wanneer een puzzel niet kon wor den opgelost. Volgens opticiens bestond het gevaar dat het geruite patroon van de diagrammen, gecombineerd met het heen en weer kijken van diagram naar omschrijving en terug schadelijk zou kunnen zijn voor de ogen. In New York zijn rechters wel eens zo ver gegaan dat ze mensen die verslaafd waren geraakt aan het puzzelen en daardoor hun gezin verwaarloosden, op een rantsoen stelden van twee puzzels per dag. Zulke rare toestanden hebben we tegen woordig niet meer. Puzzelen is een lief hebberij waaraan in Nederland vele hon derdduizenden zich af en toe een uurtje (of veel langer) overgeven. De meeste puzzelaars beperken zich niet meer tot de kranten, maar doen een greep uit de enorme massa boekjes die bij de kiosken te koop is. Op een drukke markt als die van de puzzelbladen zitten de uitgevers elkaar zeer regelmatig dwars. „Dat be- jon al toen wij de moeilijkheidsgraad op de voorkant van de boekjes met sterren degonnen aan te geven. Anderen deden dat meteen ook. maar dan met stippen. Daar word ik heel moe van", zegt de toch wel wat gefrustreerde Denksport- hoofdredacteur Mudde. Min of meer de zelfde naaperij vond volgens hem plaats toen E>enksport de zogeheten doorlopers en speurpuzzels lanceerde. Ook die zijn nu in andere bladen terug te vinden. Vo rig jaar moest zelfs de rechter eraan te pas komen om de vechtersbazen in de puzzelwereld uit elkaar te trekken. Dit maal was het de naam van een nieuwe puzzeluitgave die te veel zou lijken op die van een al bestaande uitgave van de concurrent. Variatie Voor wie er nog geen kennis mee heeft gemaakt: de variatie binnen de wereld van de puzzeltjes en raadseltjes is zeer groot. Bekend en berucht zijn de doorlo pers. Daarin moet per regel een aantal woorden worden ingevuld, zonder dat echter wordt aangegeven uit hoeveel let ters die woorden moeten bestaan. Om maar niet te spreken van die doorlopers waarin zelfs niet wordt aangegeven hoe veel woorden er per regel moeten wor den genoteerd. Zweedse raadsels zijn in feite net kruiswoordpuzzels, met het ver schil dat de woordomschrijvingen in de puzzel zelf staan. Berucht zijrt de crypto grammen, die volgens Mudde een heel apart publiek hebben. „Het zijn de door zetters, die doorgaans niet rusten voor ze een puzzel afhebben. Nee. niet per se denkers. Andere puzzelaars denken toch ook?". „Auteurs" van cryptogrammen stellen er een bijna sadistisch genoegen in de omschrijvingen van het te vinden woord zo verward mogelijk te maken. Een opgave als „Dit meubel is in een tel af', waarvan de oplossing „tafel" luidt, is nog maar een peuleschil. Nog een leuke: de cijfercode. Wie aan zo'n puzzel begint, ziet een diagram voor zich met in elk vakje een cijfer. Elk cijfer staat voor een letter in het alfabet, maar de A hoeft niet per se cijfer 1 te zijn. Wil de puzzel afkomen, dan moet de code worden gebroken, een karwei dat enig combineren vergt. Er worden geen omschrijvingen gegeven, maar het diagram moet wel vol woorden komen te staan. Een ander snufje op puzzelgebied is de Amerikaanse puzzel. In feite een dood gewone kruiswoordpuzzel, maar toch niet helemaal. Bij deze ontbreken de zwarte blokjes waardoor de kruiswoord puzzel zich kenmerkt. Die blokjes moet de puzzelaar zelf op de juiste plaats zet ten zodat het werkstukje niet alleen hori zontaal, maar ook verticaal klopt. Een soort doorloper met blokjes. Voor elke regel wordt aangegeven hoeveel blokjes er behoren te staan. En dan deze: de legpuzzel. Hierbij wordt de puzzelaar helemaal het bos inge stuurd. Gegeven worden een rijtje woor den die ergens in het diagram moeten worden gepast tot ze op zijn. In het produceren van al die puzzels gaat veel tijd zitten. Op zolderkamertjes zijn altijd wel liefhebbers bezig met het in elkaar zetten van diagrammetjes. „Dat is puur handwerk dat enige routi ne, een grote wpordenkennis en een ze kere finesse vergt", zegt Mudde met na druk. „We hebben er momenteel vijftig op free-lancebasis aan het werk. Ze wor den betaald per puzzel en geloof me, de meesten doen het uit pure liefhebberij. Het zijn vaak mensen die zelf altijd vrij fanatiek hebben gepuzzeld en er op een gegeven moment toe zijn overgegaan die diagrammetjes eens zelf in elkaar te draaien. Zo hebben we dominees, bouw vakkers, huisvrouwen en weet ik niet wat aan het werk. Er is één timmerman bij, die staat bekend om de vreselijk moeilijke cryptogrammen die hij maakt". Controle Na het nijvere thuiswerk komt de tien personen sterke eindredactie van Denk sport in actie. De door de thuiswerkers gemaakte puzzels kunnen natuurlijk niet zomaar gedrukt worden. Vooral in de controle op fouten in de woordomschrij- vingën gaat veel tijd zitten. Encyclope dieën, Bosatlas, Mythologisch Zakwoor denboek, woordenboeken en puzzelkun- dige handboeken moeten eraan te pas komen om de puzzels zo zuiver en fout loos mogelijk te maken. Want als er, on danks alle voorzorgen, toch een foutje in een puzzel sluipt, dan regent het boze brieven op de redactie van het blad. De strijd om de zuiverheid van de puz zel én om de gunst van de consument heeft ér reeds toe geleid dat ook hier de computer zijn intrede heeft gedaan. Meer en meer puzzelaars klaagden de laatste jaren dat ze het puzzeljargon ver velend begonnen te vinden en te vaak hadden zij al automatisch Leo moeten invullen waar een pausnaam werd ge vraagd. De computer moest wat toevoe gen aan de mogelijkheden, wat variatie brengen in de voorspelbare raadseltjes. De computer - zowel Denksport als concurrent Puzzelsport hebben er een - moet uiteindelijk kunnen putten uit een bestand van wel 200.000 woorden. Mud de. altijd prat gaand op het oerdegelijke handwerk van zijn puzzelmakers, moest op een bepaald moment ook aan de komst van de computer geloven. In de praktijk komt het erop neer dat de computer bij het in elkaar zetten van een puzzel van de wat ingewikkelder vijf-sterrencategorie een moeilijke oplos sing bedenkt voor een vraag waar drie horizontaal een „beroep" vraagt. Zou de computer voor een puzzel van de mak kelijkste categorie wellicht „timmer man" bedenken, een puzzelaar die de zelfde vraag in een zes-sterrenboekje aantreft zal op z'n minst met een woord als „anesthesist" op de proppen moeten komen. Het werkt ook andersom, zozeer zelfs dat de thuiswerkers tegenwoordig kunnen volstaan met het creëren van een ingevuld diagrammetje en die ter re dactie in te leveren. De computer zoekt er de juiste omschrijvingen bij. Voorspelbaar Ondanks alle verwijten aan het adres van puzzelredacties over de eentonig heid en voorspelbaarheid van sommige raadsels (altijd en eeuwig die vervelende vlaktematen, lidwoorden, vogels en de len van de mast) weet Mudde zeker dat zijn Denksport-puzzels anders, zo niet beter zijn dan die van de concurrent. „Wie regelmatig puzzelboekjes van de ene uitgeverij koopt, raakt gewend aan de „huisstijl", die begint zich thuis te voelen. Want verschil tussen de kruis woordpuzzels van de uitgeverijen is er zeker. Werkwoorden komen er bij ons niet in. die eindigen allemaal op -en. Hetzelfde geldt voor meervouden. Als een puzzelaar weet dat het -woord op die twee letters eindigt, is het puzzelen geen kunst meer. Verbuigingen en vervoegin gen komen er bij ons evenmin in. Ook doen we geen ziekten, dat vinden we on smakelijk: en jongens- en meisjesnamen, daar doen we ook niet aan, dat vinden we zo flauw. Een puzzel moet een beetje leerzaam blijven en een naam voegt daar niets aan toe. Verder vermijden we alles wat maar enigszins kwetsend kan zijn. Kanker of Hitier komt bij ons niet in een puzzel, geen denken aan. Mensen kunnen zich trouwens aan van alles en nog wat storen, dat hou je soms niet voor mogelijk. Als het antwoord op de omschrijving „politieke partij" VVD blijkt te zijn, krijgen we binnen een mum van tijd allerlei brieven van men sen die vinden dat we CDA en PvdA achterstellen", zegt Mudde lachend. Voor de meeste puzzels is toch wel enige taalkennis vereist. Want wanneer er een woord van tien letters wordt gevraagd, beginnend met „moer", dan moeten als vanzelf woorden voor de geest komen als „moerasdiep", „moerbeitop", „moer- gracht" en „moerkussen". Op de redac tie van een puzzelblad hebben ze perfec te overzichten van deze categorie woor den, zoals ze die van elke gewenste woordlengte hebbenden ook van onder werpen als reptielen "der aarde, bijbelse figuren, hemellichamen. Zo is er ook een overzichtje „Delen van de mast". „Veel mensen denken dat een ra ook een deel van een mast is, zoals bij sommige puz zels van de concurrent wel eens voor komt. Dat is helemaal fout. iets waaro ver ik me flink kan opwinden en waar aan ik me vreselijk kan ergeren. Een ra is hooguit een rondhout dat dwars op de mast is gezet en er dus geen deel van uit maakt. Net als met een spin. Dat is hele maal geen insect, alsjeblieft! Een geleed potig dier en niks anders", windt Mudde zich op. „Kwaliteitsbeheer", zoals de puzzelhoofdredacteur het noemt, is zelfs in dit wereldje een dagtaak. Zo kan het gebeuren dat op de redactie van Denk sport (waar overigens ook twee Neerlan dici hun werk hebben) verhitte discus sies ontstaan over de exacte betekenis van een woord. Het leerzame aspect van puzzelen moet ook weer niet worden overdreven, zo melde" taalwetenschappers keer op keer. Iemand met alleen een lagere-schoolop- leiding kan in principe net zo goed puz zeis uit de moeilijkste categorie oplossen als een academicus. „Wie puzzelt, leert in feite alleen woorden", geeft Mudde toe. „Een woordenschat hebben is leuk. maar dat wil niet zeggen dat deze men sen de woorden ook paraat hebben en actief benutten". Hel succes van het puzzelen is al op tal van manieren verklaard. De een houdt het pp de vermeende educatieve waarde ervan, de ander gelooft dat mensen be hoefte hebben aan prettig oplosbare pro blemen in een wereld die toch al genoeg Gordiaanse knopen kent. ARJEN VAN DER SAR In de urologie, de chirurgie van nieren en urine wegen, is een stille revolutie aan de gang. Voor wie een jaar of vier geleden onoverkomelijke last van nierstenen kreeg, was een niersteenope ratie vaak de enige oplossing. Dat is een tame lijk pittige ingreep. In nog geen vier jaar is deze „klassieke" niersteenoperatie behoorlijk naar de achtergrond verdrongen. Er zijn nu nieuwe technieken in opkomst; eleganter, veiliger en veel minder bezwaarlijk voor de patiënt. NIERSTENEN Dat is een echte vooruitgang, want heel wat mensen hebben last van nierstenen: men schat dat van alle Nederlanders vier procent ooit in zijn leven nierstenen krijgt. Waarom? Daarom, dat weet men niet precies. Gewoonlijk begint de nier steen als een heel klein stukje hard ma teriaal in het nierbekken. Dat stukje kan tot wel 2,5 centimeter of meer aangroei en. Last hoef je er niet altijd van te heb ben, soms blijven ze daar jaren zitten zonder dat de eigenaar er iets van merkt. Dat verandert als een steentje de smalle urinewegen inschiet. Met een beetje ge luk verlaat het via de natuurlijke weg het lichaam, bij een beetje pech loopt het (te grote) steentje zich vast in de nauwe urineleider en dan begint de el lende pas goed. De urineleider probeert de steen toch krampachtig door de te nauwe doorgang te wurmen en dat ver oorzaakt die typische koliekpij n: steken de pijn die vaak met tussenpozen van enkele minuten komt opzetten. In de urine zit vaak bloed. Wat kan de dokter doen? Hij kan mid-- delen tegen de pijn voorschrijven en aanraden om flink te drinken (water na tuurlijk). Toch komt tien procent van de niersteenpatiënten uiteindelijk in het ziekenhuis terecht. Nierstenen stagneren de urine-afvloed.Dat kan weer urineweg infecties veroorzaken en die veroorza ken op hun beurt weer nierstenen. Dat is al erg genoeg, maar erger is dat de func tie van de nieren daaronder lijdt. In een enkel geval is zo'n nier zelfs niet meer te redden en is nierdialyse of transplantatie de enige oplossing. Goed, de stenen moeten eruit. Hoe? In 1982 (zegt de Stichting Medische Regis tratie) werd bij 2632 patiënten een nier steenoperatie gedaan. Onder narcose wordt dan het nierbekken of de urinelei der blootgelegd, de stenen worden ver wijderd en de patiënt is er nadien weken zoet mee. Bij een kleiner aantal (1951) werden de stenen onder narcose als het ware binnendoor verwijderd, via een in de urineweg opgeschoven buis. Beide be handelingen zijn toch nog behoorlijke ingrepen. Daar komt nog bij dat nierste nen de hinderlijke gewoonte hebben om te „recidiveren", ze komen vaak terug en dan moet er weer geopereerd worden. De bezwaren van de operatie worden daardoor vermenigvuldigd. En nu de stille revolutie. Het kan stuk ken eenvoudiger. In 1980 verbaasde de Münchener uroloog Chaussy de medi sche wereld met een verbluffend appa raat: de niersteenvergruizer. Dat wérkt als volgt. De patiënt neemt plaats in een waterbad. Op de bodem daarvan zit een elektrode die zich pijlsnel kan ontladen. Het omringende water ontploft, zodat er een schokgolf door water en patiënt trekt. Met een spiegel kun je de golf op een steen richten en na eea. bombarde ment van een tot drie uur valt die in gruzelementen uiteen. Het gruis verlaat het lichaam „per via naturalis", langs de natuurlijke weg dus. Een fantastische methode met bijna al leen maar voordelen. De patiënt wordt weliswaar plaatselijk verdoofd, maar dat gebeurt alleen maar om de steen precies in het brandpunt van de schokgolf te houden. De methode is voor tachtig pro cent van de niersteenpatiënten geschikt en helpt dan in vijfennegentig procent van de gevallen. Kan het mooier? Ja, want er is een klein nadeel: het apparaat is peperduur. Tot nu toe is het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam de enige geluk kige bezitter en op de wachtlijst staan düizend patiënten. Waarom niet meer van die apparaten? Omdat de overheid weigert ze te betalen en dat terwijl ieder een - patiënten, dokters en misschien ook wel ambtenaren - het een prima apparaat vinden. De aanschaf van het Rotterdamse apparaat is ook nog door de Nierstichting gefinancierd. In de schaduw van de niersteenvergrui zer is de laatste jaren nog een nieuwe aanpak van nierstenen ontstaan. Hij is j zo nieuw dat de urologen er nog steeds geen algemeen geaccepteerde naam voor hebben, zodat hij bekend staat onder een verzameling namen als litholapaxie, nc- frostolithotomie. nefrolithotripsie enzo- voort. Ondanks dit schrikwekkende pot jeslatijn is de methode redelijk eenvou- j dig. Onder geleide van geluidsfilm (echo), wordt de nierkelk aangeprikt. Het prikgat wordt vervolgens zover op gerekt dat er een buis in past. Via die buis laten stenen zich via vernuftige tan gen verwijderen. Grote sténen worden met een sonde waaruit ultrageluid komt, vergruisd. De voordelen boven een ope ratie: er ontstaat geen pijnlijke wond, hooguit een piepklein litteken, narcose is meestal niet eens nodig want een plaat selijke verdoving is vaak al voldoende. Kortom, een elegante methode die bij tachtig procent van de niersteenpatiën ten uitkomst kan bieden en dan in ne gentig procent van de gevallen succes ga randeert. Bovendien ook stukken min der belastend: na vier dagen kah de pa tiënt al naar huis en als hij wil gelijk aan de slag.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 20