Rijk worstelt met vacatureprobleem 5ü Bon: Boven-juf Woelt zich onderbetaald North Sea Jazz Half of heel jv D koopt fon Gend en Loos (veiligheid in plezierboten bedroevend landartsen eggen ontract ieken- 'ondsen op Benzine weer goedkoper Politiebonden tegen invoering legitimatieplicht TEKORT IN TWAALF SECTOREN Miljoenen mensen bij vlootshow AUTO HEEMSKFRK pp| nissan laiaiaiiiffl UW NISSAN sportscar DEALER WANDLUIZEN KUNNEN AIDS OVERBRENGEN CcidócGoivumt Zaterdag 5 juli 1986, 77e jaargang no. 23543 Uitgave Westerpers, behorende totSijthoff Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677 Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: I I.Hallewas, Chefredacteur: Wim Buiiieweg. Abonnementen: (mcl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling).kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel,071 -122248. Advertenties: (excl.5%BTW)(. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. het weer Half tot zwaar bewolkt. Vooral in de ochtend kans op regen. Middagtemperatuur circa achttien graden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige zuidwestenwind, draaiend naar noordwest. Zon op: 5.27 uur, onder: 22.01 uur. Hoogwa ter Scheveningen: 2.38 en 15.12 uur, laag water: 10.31 en 22.58 uur. Hein Vergeer getrouwd el Haastrecht was gisteren uitgelopen om een glimp te vangen van het kersverse echtpaar Vergeer. [Wereldkampioen Hein Vergeer gaf in het gemeente- uis van de Zuidhollandse plaats het ja-woord aan zijn irenlange vriendin Carolien Kruisinga. AMSTERDAM Het warenhuis- en dienstencon- :(»rn Vendex (onder meer Vroom en Dreesmann) gaat "f^an Gend en Loos (VGL) overnemen. Vendex zegt vergaande staat van overeenkomst te zijn over de igjvername van Van Gend en Loos met de Nederland- e Spoorwegen als moederbedrijf en de Staat als aan deelhouder. De overname door Vendex zal dus bete kenen dat de NS-dochter wordt geprivatiseerd. Ven- lex denkt dat de overname in september een feit kan loSjn, aldus bestuurder D. Ketting van de Vervoers- •ttend FNV. e|TGL zal een aparte divisie worden van het Vendex- loncern, dat tot dusverre in de transportsector alleen ftet snelvrachtbedrijf DHL in bezit heeft. I(be werkgelegenheid bij Van Gend en Loos (6000 verknemers) zal volgens de bonden geen directe ge volgen ondervinden van de overname, en hetzelfde jeldt voor de rechtspositie van de VGL-werknemers. J)e huidige directie blijft aan, en de reorganisatie van nnkele bedrijfsonderdelen die gaande is, wordt voort gezet. ®^ag. 4: Vendex wil veel investeren in Van Gend Loos. RIETHOORN Met de vei- Kheid aan boord van plezier- partuigen is het bedroevend ,H?steld. Die conclusie heeft de ujjkspolitie te water gisteren Optrokken na een controle in (oord-West Overijssel. Zo rteek liefst tachtig procent An de gasinstallaties aan Aord defecten te vertonen. r hgeveer de helft van de ^inspecteerde schepen had '^erder onvoldoende zwemves- (n aan boord, 33 procent be schikte niet over een reddings- rëpei en in de uitrusting van 13 .Jocent van de schepen ont- ofak een brandblusser. De po- lTle kan maar zeer beperkt "streden, omdat er nog vrijwel 'ten dwingende voorschriften "Jstaan. Aan boord van één Tlhip was de situatie volgens _j politie zo gevaarlijk dat één Ipnkje al een gasontploffing ,0ld kunnen veroorzaken. ITRECHT Na de specialis- :n hebben ook de tandartsen tesloten de standaardovereen- iomst met de ziekenfondsen lp te zeggen. Aanleiding is een rculaire waarin de Vereni- ing van Nederlandse Zieken- indsen aan haar leden advi- «ert de tandartsen strakke re- els op te leggen voor waarne- ïing en meervoudige prak- jkbezetting. Voorzitter Groen an de sectie huistandartsen an de Nederlandse Maat- happij tot bevordering der andheelkunde is daar heel dos over: „De manier waarop VNZ zich indringt in onze iaktijkvoering gaat alle per en te buiten. Tegenover deze ?moeizucht dienen de tan- irtsen zich keihard op te stel- V. De VNZ vraagt zich nu of de tandartsen wel besef- n wat ze oproepen: ze zulfen idividüele contracten met het ekenfonds af moeten sluiten de"patiënten zullen de reke- ng zelf moeten gaan betalen i vervolgens bij het fonds loeten declareren. ROTTERDAM Benzine en dieselolie worden maandag twee cent per liter goedkoper, zo is gisteren in Rotterdam be kend gemaakt. De meest voor komende prijzen aan de zelf- tankpomp zijn dan 1,45 per liter voor super, 1,41 voor normale benzine en 0,74 per liter voor diesel. De prijsver- anderingen zijn het gevolg van de ontwikkeling van de inter nationale produktnoteringen in combinatie met de dollar koers. UTRECHT De beide grote politiebon den in ons land zijn om principiële rede nen tegen de invoering van een legitima tieplicht. De bij het CNV aangesloten Al gemene Christelijke Politiebond (ACP) en de bij de FNV aangesloten Nederlandse Politiebond (NPB) vinden de verplichte legitimatie zoals die wordt voorgesteld in het concept-regeerakkoord van het nieu we kabinet, een ongewenste beperking van de vrijheid van de burger. De bonden vinden dat de huidige opsporingsbevoegd heden van de politie voldoende zijn. Klopjacht op inbreker die vrouw doodstak ROTTERDAM De Rotter damse politie stelt een groot scheeps onderzoek in naar de inbreker die woensdagnacht de 54-jarige mevrouw E. Telle- kamp met messteken om het le ven heeft gebracht en haar 60- jarige echtgenoot ernstig ver wondde. Uit het onderzoek is tot dusver gebleken dat de da der tussen de 28 en 32 jaar oud is en kort sluik, rossig haar heeft. De man is ongeveer 1,75 meter lang en heeft vermoede lijk sproeten in het gezicht. Moeder van 90 in India NEW DELHI Een over grootmoeder van 90 jaar in India heeft in het week einde in de streek van Ganganagar in de deel staat Rajasthan het leven geschonken aan een meisje dat kort na de geboorte overleed, zo berichtte het Indische persbureau PTI. De baby van Luxmi Bai was „erg klein en zwak", aldus PTI, dat er aan toe voegde dat de .jonge moe der" en haar man van 92 vierendertig kinderen en kleinkinderen hebben. DEN HAAG De pro blemen van de rijksover heid bij het vervullen van vacatures zijn veel groter dan altijd werd aangeno men. Tot nu toe richtte de aandacht zich vrijwel uit sluitend op het tekort aan automatiseringspersoneel en accountants. Maar uit een gisteren verschenen rapport van de Rijks Psy chologische Dienst (RPD) blijken in nog tien andere sectoren eveneens onvol doende goede en geschik te sollicitanten voorhan den. Weliswaar spreekt de RPD van een aantal meer inciden tele en een aantal nog onbe paalde ontwikkelingen, maar voor de ambtenarencentrale voor middelbaar en hoger per soneel CMHA blijkt nu duide lijk dat de overheid zich op een breed terrein uit de markt heeft geprijsd. „Het slechte imago van de overheid zorgt er voor dat het bedrijfsleven uit de jaargangen afgestudeer den de besten kan kiezen en de overheid met onvoldoende geschikte kandidaten blijft zit ten", aldus CMHA-secretaris B. Albersen. Het probleem van de salari sachterstand van ambtenaren blijkt volgens de RPD veel verder door te werken dan aanvankelijk werd aangeno men. Naar schatting ruim 2.850 vacatures zijn moeilijk vervulbaar. Het gaat vooral om personeel op middelbaar en hoger (universitair) niveau, dat in het particuliere bedrijfs leven meestal meer kan ver dienen. De RPD doet een aan tal suggesties om verbetering in de situatie te brengen, waarvan meer salaris er één is. Naast automatiseringsdeskun digen (ruim 400 vacatures in 1985) en accountants (250) blij ken zich onvoldoende goede sollicitanten te melden voor fi- nancieel-beheersfuncties (250), organisatie- en bedrijfskundi gen (150), leidinggevende per soneelsfunctionarissen (150), specialisten op landbouw- en visserijgebied (151) en gevan genispersoneel (150). Ook zijn er te weinig personeelsleden bij de belastingdienst (400 plus nog eens 280 bij de douane), jonge academici voor bepaalde beleidsfuncties en voor de Bui tenlandse Dienst (350), diverse technische functies (324) en ar chiefmedewerkers (geen cij fer). Een vloot van 265 histori sche zeil- en marinesche pen heeft gisteren een saluut gebracht aan het Vrijheidsbeeld en aan ■w J miljoenen toeschouwers. Het was in zijn soort de grootste vlootshow die I ooit is gehouden. De show werd gevolgd door een vloot van 40.000 ple zierboten die voor chaoti sche taferelen zorgden in de haven. Vrijwel elk schip, van viermaster tot opblaasboot en van vliegdekschip tot vlet, was er. Met schoten van tal van marine-schepen werden de vloten bege leid. Daarop voeren de schepen langs het vrij heidsbeeld an brachten een saluut aan president Reagan die de show van af het vliegdekschip lowa gadesloeg. De 35 sche pen tellende Nederlandse vloot nam een prominen te plaats in de show in. Pag. 5: Buitenlandse gelukwensen voor de VS ADVERTENTIE DEN HAAG Het nieu we salarissysteem voor onderwijzers, dat gehan teerd wordt sinds de in voering van de basis school, is ongunstig voor ex-hoofdleidsters („boven- juffen" uit het inmiddels verdwenen kleuteronder wijs). Zij werken net als hun colle ga's uit het voormalige lagere onderwijs op de basisschool, maar verdienen minder, ook als de ex-hoofdleidsters er in zijn geslaagd om directeur van zo'n school te worden. Dit komt doordat ze zijn inge schaald op basis van het salaris dat ze voor invoering van de basisschool kregen. In een kort geding voor de Haagse recht bank tekenden vijf ex-hoofd leidsters gisteren protest aan tegen deze inschaling. De on- derwijs-bonden staan achter het protest. De raadsvrouwen van de ex- leidsters stelden dat de erva ring van hun cliënten niet voor die van anderen onder doet. Gebleken zou zijn dat „het kleuteronderwijs zich qua inhoud en organisatie goed kon meten met het lager on derwijs en soms zelfs al voorbij gestreefd was". De eiseressen vinden verder dat ef sprake is van discrimi natie, omdat de benadeelde groep praktisch helemaal uit vrouwen bestaat. De landsad vocaat voerde aan dat inscha ling op basis van het laatstge noten salaris redelijk is, gezien de achtergrond van de ex-leid sters. (ADVERTENTIE) NIEUWE VESTIGING^ xammenschansweg (ADVERTENTIE) Het North Sea Jazzfestival. De Mundial voor jazzliefhebbers. Volgende week vrijdag is het weer zover: tweehonderdvijftig concerten in drie dagen. Het wordt vrijdag al meteen rennen om op tijd in het Haagse Congresgebouw te zijn want om zes uur begint het eerste en enige concert van Miles Davis. Ook het slot zal fantastisch zijn: Lionel Hampton die meestal van geen ophouden weet zodat het festival waarschijnlijk zal door lopen tot in de kleine uurtjes van de maandagochtend. En tus sen die twee grootheden in treden zo'n zevenhonderd andere muzikanten op. Om uit al het gebodene een evenwichtige keus te maken, zal de festivalganger zich vooraf goed moeten buigen over het programma. Verslaggever Bert Jansma deed dat en geeft zijn (voorlopige) routebeschrijving op de voorpa gina van Finale. VERDER IN FINALE: Noord-Holland heeft grotere bollenvelden dan Zuid-Hol land, maar slechts weinigen weten dat. En deze provincie heeft nog veel meer te bieden dat een bezoek de moeite waard maakt. Binnenkort in Utrecht en daarna in Den Haag is een boei ende tentoonstelling te zien over Sint Brandaan, de Ierse abt aan wie een zeer wonderlijke zeereis wordt toegeschre ven. Jongeren willen met op straat rondhangen. Ze willen werk, geld verdienen. Maar voor velen is dat niet weggelegd. Om te overleven fantaseren ze: „Als ik rijk was, dan Het is zomer en vooral dan vliegen de puzzelboekjes de winkel uit. Een interview met de hoofdredacteur van de Denksport-bladen. Vrij geruisloos is een nieuwe fase ingetreden in de lucht vaart: Met tweemotorige vliegtuigen de oceaan over. Accep tabel? Of getuigt het van de overmoed van de mythologi sche Icarus? Ze springen allebei, Chris en' Maaike Leeuwenburgh uit Den Haag. Chris probeert zo ver mogelijk omhoog te sprin- fen met de polsstok, terwijl zijn zus juist probeert van zo oog mogelijk naar beneden te springen en toch nog veilig te landen in een piepklein badje. Ulaan, een uitzonderlijk paard uit de Haagse stal De Laak, gaat zijn krachten meten met de beste onder zijn soortgeno ten tijdens de Grote Prijs der Lage Landen. JOHANNESBURG Wandluizen en ander bloedzuigend onge dierte zouden het virus van de immuunziekte aids op gezonde mensen kunnen overbrengen. Dit heeft de directeur van het Zuidafrikaanse Nationale Instituut voor Virologie, professor Barry Schoub, gisteren bekendgemaakt. Twee aan het instituut verbonden onderzoekers, de entomoloog Peter Jupp en de viroloog Sue Lyons, zijn er in geslaagd vast te stellen dat een insect dat zich voedt met mensenbloed de ziekte kan overdragen. Dat gevaar bestaat vooral in landen, waar de hygiëne slecht is en de mensen minder weerstand hebben. Gebleken is dat het virus uren blijft leven in het bloed dat een insect heeft opgezogen. Dit geeft volgens de onderzoekers reden voor de veronderstelling dat het virus in een gezond mens te recht kan komen als deze door hetzelfde insect wordt aangeval len. In Afrika zijn verhoudingsgewijs meer kinderen het slachtoffer van aids dan in de ontwikkelde landen. Dit is een aanwijzing dat de ziekte ook op een andere manier kan worden overgedra gen dan door seksueel verkeer of besmette injectienaalden. Beter een halve Finale dan een krant zonder die bijlage. Een uitdrukking, die vandaag is uitgevon den op de dag van de halve finale van Wimbledon, het grote Britse tennisevenement waar ook de Leid- se Courant weer de nodige regels aan wijdt. Het voordeel van de lezer van de Leidse Courant is, dat hij de wedstrijden op zijn gemak, leunend in een luie stoel, kan lezen, terwijl de verslaggever een stijve nek krijgt van het heen en weer draaien van diens hoofd bij het volgen van de bal op de gras mat van Wimbledon. Een ander voordeel is, dat hij vandaag al een (hele) Finale bij -zijn krant vindt, terwijl de finale op Wimbledon pas morgen wordt gespeeld! De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1