jBewoners Buitenweg dreigen gerechtelijke stappen Linksaf- verbod bij Spanjaardsbrug voorlopig van de baan C&idóe Soman! Omstander vangt straatrover (16) WONINGBOUWVERENIGING ALKEMADE MOET GEBREKEN SNEL HERSTELLEN „EIDEN OMGEVING ZATERDAG 5 JULI 1986 PAGINA 15 Met een sisser Ilphen AAN DEN [IJN De brandweer «jeeft gistermiddag een uto met een lekkende pstank onschadelijk ge haakt. Een bewoner van e Aalhorst was rond jfie uur bezig met het J>ren van een gaatje in 2ljn auto. De Alphenaar 2>akte daarbij de gast- "fik De brandweer 'Jeepte het voertuig naar "Vn braakliggend terrein in liet, terwijl de politie ifelangstellenden op een l:fstand hield, de rest van gas ontsnappen. LEIDEN Een 16-jarige jon gen uit Roelofarendsveen is gistermiddag in het Terwee- park in Leiden in de kraag ge vat nadat hij op het Stations plein had getracht een Leide- naar te beroven. De jongen, die had gezien "dat de Leide- naar een goed gevulde porte monnee had, bedreigde de man rond half drie met een mes. Deze wierp zijn porte monnee echter weg en riep om hulp. De jongen rende weg, maar werd na een achtervol ging door een Oegstgeestenaar Werkgroep op weg naar weeshuis Casa Materna De jeugdige vrijwilligers van de Zoeterwoudse werk groep Casa Materna zijn gistermiddag om drie uur vanaf het station in Leiden per trein vertrokken rich ting Napels in Italië. Zij zullen daar in het weeshuis Casa Materna gedurende twee weken allerlei werk zaamheden gaan verrichten. Hoofdzakelijk gaat het daarbij om schrappen, schuren, verven en lambrize- ren (plastificeren) van diverse lokalen en het hospi taal. Hoewel het gezelschap dat in Italië aan de slag gaat 26 personen telt, vertrokken vanuit Leiden 22 Zoeterwoudenaren. Twee deelnemers, Ilse Kamphuis en Pauline Jonker, verblijven reeds in Napels, terwijl nog eens twee deelnemers in Roosdendaal op de trein stapten. Voordat men gistermiddag uit Zoeter- woude vertrok, werd Jaap Dorrepaal in de bloemetjes gezet. Hij maakt de reis naar Napels voor de vijfde keer mee en viert dus een lustrum. Ook Ilse Kamp huis is voor de vijfde keer van de partij. Haar huldi ging heeft in Napels plaas. Vanmiddag om vijf uur hoopt het gezelschap in Napels te arriveren. (jlJPWETERING De bewoners van de even zij- ||e van de Buitenweg in ilijpwetering hebben de Woningbouwvereniging ijlkemade gesommeerd 1|óör 20 juli te beginnen pet het herstel van hun uroningen. Als de woning bouwvereniging hieraan 5iiet voldoet, zullen de be woners naar de rechter AJtappen. De voorzitter van je woningbouwvereni ging J. Kret, vindt de ac- jje voorbarig. „Die men- Jpn van de Buitenweg zijn np het oorlogspad en dat jp niet de goede manier im iets te bereiken", beent hij. s)e bewoners van de Bui- 'enweg zijn het zat. Want [j»ok de stankoverlast van 4e riool waterzui versin- tallatie is ondanks het tanbrengen van een kost- ►are beluchting niet ver- nolpen. Deze apparatuur Wordt komende maandag opgeleverd, maar de om wonenden hebben er geen rertrouwen in. De vlak échter hun huizen gelegen kleine rioolwaterzuive ringsinstallatie stinkt en Jiaakt herrie en omdat de e'amen van hun huizen ^iet goed dicht kunnen, ïjijn de stank en herrie jiiet buiten te sluiten. 'JjVooral als je weg bent Jeweest en je komt weer tjhuis, baal je vreselijk," hertelt een van de bewo ners. Wanneer deze over last niet wordt verholpen, ^verwegen zij ook tegen Je gemeente Alkemade 5n het Hoogheemraad- Bewoners bekijken de rioolzuiveringsinstallatie met de nieuwe beluchting. Volgens hen heeft die niets geholpen en stinkt het riool nog steeds, schap van Rijnland ge rechtelijke stappen te on dernemen. Renovatie De advocaat van de bewoners van de Buitenweg heeft de eis om voor 20 juli tot renovatie van de woningen over te gaan per brief aan de woningbouw vereniging Alkemade doen toekomen. Directeur J. Kret van de woningbouwvereniging meldt dat de brief in septem ber ter behandeling wordt doorgestuurd naar de provin ciale huurcommissie. „Wij hebben een groot-onderhouds- pjan voor al onze 78 Eurowo ningen in voorbereiding. Euro-woningwetwoningen staan namelijk niet alleen aan de even zijde van de Buiten weg in Rijpwetering, maar ook aan de Piet van der Velden- straat, de Lijsterbesstraat en de Dr. van der Bijlstraat in Roelofarendsveen". aldus Kret. Volgens de voorzitter krijgen deze huizen, zowel aan de voor- als achterzijde in ieder geval nieuwe gevels. De gevel tekeningen zijn al klaar. „Een door ons aangetrokken archi tect bekijkt momenteel voor elke woning wat er verder nog aan moet worden gedaan. We wachten op een begroting van deze architect. Vóór 1 septem ber aanstaande moeten we fi nanciële steun bij het rijk heb ben aangevraagd, waarna we tegen het eind van dit jaar de beslissing kunnen verwachten. Als deze procedure positief verloopt, vangen de werk zaamheden van de groot-on derhoudsbeurt begin volgend jaar aan", zegt de voorzitter van de woningbouwvereni ging- Beluchting Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft in de afgelopen weken een kostbare sterkere beluchting in de rioolwaterzui veringsinstallatie laten aan brengen. Volgens de bewoners heeft deze ingreep weinig ge holpen. „De zure beerlucht zijn we kwiit, maar de riool- stank is gebleven", zeggen ze. De geluidsoverlast („een gilge- luid") is, net als de schuimvor- ming in de installatie, alleen maar erger geworden. Hier door verwachten de bewoners bij winderig weer grotere overlast van schuimvlokken te krijgen. „In de zomer houden de bladeren van de bomen rondom de zuiveringsinstalla tie het schuim nog enigszins tegen, maar in de winter krijg je die vieze troep gewoon in de achtertuin". Bewoners van de Buitenweg vertellen zich soms zó opstandig te voelen dat ze in staat zijn de gewraakte zui veringsinstallatie te saboteren. De door hen in de arm geno men advocaat heeft hun grie ven geuit in brieven aan de in specteur van de Volksgezond heid in Zuid-Holland, het Hoogheemraadschap van Rijn land en Gedeputeerde Staten. Het is de bedoeling dat de ad vocaat voorlopig een proefpro ces voert voor vijf bewoners van de Buitenweg. Hiermee hoopt men onder meer te be reiken dat de gemeente Alke made niet méér woningen aansluit op de riolering van Rijpwetering. Zevenhuizen en Vennemeer staan namelijk nog op de nominatie om van riolering te worden voorzien. Als dit gebeurt zal de toch al zwaar overbelaste zuiverings installatie achter de Buitenweg nog verder worden belast en nog meer narigheid aan de omwonenden veroorzaken. Voorts hoopt de advocaat te bereiken dat de bewoners een reductie op de onroerend goed belasting krijgen. In één geval heeft de gemeente Alkemade al restitutie toegekend. Andere eisen zijn huurverlaging we gens stankoverlast en slecht onderhoud en schadevergoe ding (een soort smartegeld) aan de bewoners van de Bui tenweg. DEN HAAG/LEIDERDORP Het verbod om op de Van der Valk Boumanweg linksaf te slaan naar de Lage Rijndijk is voor lopig van de baan. Staatsraad G.H. Veringa heeft het besluit van de gemeenteraad om een verbod in te stellen geschorst. Enkele belanghebbenden, zoals de winkeliersvereniging Lage Rijndijk en het benzinestation Rijnland, hadden de Raad van State daar om verzocht. De raad had het verbod ingesteld om het voor automobilisten onaantrekkelijk te maken de Van der Valk Boumanweg te ne men. De toegenomen verkeersstroom daar zorgt voor gevaar en overlast, terwijl het verkeer dat naar Leiden-Noord wil, gebruik kan maken van de Engelendaal. Op de zitting bij de Raad van State op 5 juni was ook de Bewonersgroep Van der Valk Bou manweg verschenen om die bezwaren te onderschrijven. De maatregel stuitte bij een aantal anderen evenwel op verzet. Bij Leiderdorper B.G. Hofman bijvoorbeeld, die aanvoerde dat de Spanjaardsbrug bij de Van der Valk Boumanweg één van de slechts vijf ontsluitingen van Leiderdorp is. Hij vond dat de ver keersstroom nog niet tegen het onredelijke aanzat. Volgens hem werd van de route via de Van der Valk Boumanweg nauwelijks gebruik gemaakt door doorgaand verkeer, maar vooral van Lei derdorpers. Omrijden via de Engelendaal kostte volgens Hof man tijd en geld. Andere bezwaarmaker was de Winkeliersvereniging Lage Rijn dijk. De Leidse middenstanders voelden zich gepasseerd in de besluitvorming, vrezen voor omzetvermindering en voorzien problemen met leveranciers en vertegenwoordigers. De Leidse Vereniging voor Industrie kwam met dezelfde bezwaren. Ook twee garages annex benzinestations aan de Van der Valk Bou manweg voorzagen grote problemen. De beide firma's zijn uiter aard sterk afhankelijk van het voorbijrijdende autoverkeer en vrezen dat door de maatregel de bedrijven niet meer kunnen draaien. Staatsraad Veringa bleek uiteindelijk geïmponeerd door alle be zwaren die waren opgevoerd. Volgens zijn uitspraak is de Van der Valk Boumanweg overzichtelijk en kan een aanzienlijk ver keersaanbod verwerken. „Dat neemt niet weg dat er nu vaak filevorming en geluid- en stankhinder ontstaat. Het invoeren van een verbod om linksaf te slaan is niettemin wel een heel ingrijpende maatregel", aldus de Raad van State. Blijkens de uit spraak vreest men ook voor sluipverkeer in de wijken Ouder zorg en Zijlkwartier. Reden om het besluit te schorsen. Bollenbad in teken Recreaqua NOORDWIJK Het Bollen bad aan de Nieuwe Zeeweg in Noordwijk staat vijf weken lang in het teken van Recrea qua. Elke dag (behalve het weekeinde) is er van twaalf tot drie uur onder deskundige lei ding een spelmiddag in, op en rond het water. Het evene ment is in eerste instantie be doeld voor de jeugd tot 15 jaar oud, maar ouderen mogen ook meedoen. Recreaqua start op maandag 7 juli en duurt tot en met 8 augustus. Zwemmers die gewoon hun baantjes willen trekken, zullen niet worden gehinderd en ook zonaanbidders kunnen onge stoord op de zonneweide lig gen. Alle activiteiten zullen op een speciaal afgesloten terrein plaats vinden. Voor deelname aan Recreaqua, dat vorig jaar ook in Noordwijk werd gehou den, hoeft niets extra's te wor den betaald. Een toegangs kaartje voor het zwembad is voldoende. De activiteiten staan onder lei ding van Leonoor Sleyser (stu dente aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding) en Paul Alkemade (afgestudeerd aan het CIOS). Het tweetal heeft een gevarieerd program ma samengesteld. Het is geba seerd op competitie en bevat elke dag een ander thema. Winnaars maken kans op een prijs of een certificaat. De eerste dag van Recreaqua (maandag 7 juli) staat in het teken van spelletjes uit groot moeders tijd, zoals hinkelen, hoepelen en dobbelen. Dins dag staan waterspelen (emme restafette, vlot varen, loop brug) op het programma, woensdag een mini-zeskamp, donderdag slagspelen (slagbal, kastie, honk- en softbal) en vrijdag voetbal. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar het binnenbad en kan er een wij ziging in het programma op treden. ,'nder redactie van Ton Pieters Het „Geïllustreerd Zondags blad" opende zeventig jaar ge leden de maand juli 1916 met enkele „hoogstinteressante en alleraardigste kiekjes" over het verschijnsel stierenge vecht in Spanje. „De stieren gevechten behooren bij Span je en Spaansch bloed daar kan geen oorlog iets aan ver anderen! Onze foto's geven van een der jongste groote stierenkampen eenige mooie beelden". Daar zag je als koudbloedige Hollander, die toen nog lang niet massaal naar het Iberisch schiereiland op vakantie ging, en nog niet te jpas of te onpas Olé riep, de „Plaza de toros" in Madrid en de toreadores, die met koetsjes of in karre tjes naar het circus reden om aan hun bloedige werk te be ginnen. En ai, daar vloog een picador of zoiets door de lucht, nadat hij door een ge tergde stier die vol met steek wapens in z'n rug zat, op de vervaarlijke horens was geno men: „een spannende mo- mentopname uit den strijd". Daar waren ook el Rei Alfon so, de koning van Spanje, en zijn gemalin in hun bloedei gen loge om als echte hart stochtelijke Spanjaarden het verloop van de gevechten te volgen. De koningin droeg de Spaanse „mantilla" om het hoofd, de koning rookte een saffie, dat hij in z'n rechter mondhoek had gestoken. Ja, het was allemaal heel span nend. Niet minder spannend, maar dan héél anders, waren de ac tiviteiten die stelselmatig on dernomen werden om onze gemobiliseerde .jongens" sportief en ontspannend aan de gang te houden. Het Zon dagsblad had daar waardering voor en juichte dergelijke evenementen van harte toe: „De ontspanning onzer mili tairen schijnt door de militai re autoriteiten nog steeds krachtig ter hand genomen te worden. Zooals we reeds vroeger gezegd hebben, kun nen we dit streven niet an ders dan luide toejuichen, daar er zoodoende althans eenige afwisseling gebracht wordt in het grijs-egale, altijd eendere, doodvervelende le ven onzer gemobiliseerde troepen. De op Zondag 1.1., begunstigd door zeer fraai zomerweer ge houden eindwedstrijden, ge organiseerd door de Centrale Sportcommissie in de stelling van Amsterdam, zijn weer schitterend geslaagd. Een der voornaamste momenten was het binnenkomen, voorafge gaan door muziek, van de deelnemers aan den afstands- marsch door de stelling van Amsterdam. Op alle tribunes stond men recht en juichte men de man nen die aan dezen tocht had den deelgenomen, geestdriftig toe. Na een rondgang door het Stadion werd voor de over dekte tribune halt en front gemaakt en presenteerde de leider van den troep zijn mannen aan generaal Op- horst, de commandant van de stelling van Amsterdam. Deze trad nader en sprak de deel nemers van den afstands- marsch toe. 't Deed den gene raal waarlijk genoegen dat de marsch niet alleen naar wensch, doch ook naar eisch was afgeloopen. De mannen waren allen in zeer goede conditie. Nadat 40 KM. waren afgelegd, vielen er slechts 13 man uit". De foto loog er niet om: dit was het puikje van ons veld leger, bijna afgemat, de uni formen zowat afgezakt en be stoft, de schoenen nagenoeg onherkenbaar besmeurd, de gezichten getekend. Alsof de troep rechtstreeks uit de loop graven ontsnapt was. Maar de gezichten wel op trots. Hoe kon het anders? Ze waren 24 uur achtereen in touw ge weest. Dit was hun „oorlog" geweest, zou ik zo zeggen. Het was waarlijk „de terugkeer van de mannen". TERUGKEER DER MANNEN (linksboven): „De jongste sportoefeningen der militairen van de stelling Amster dam". De nader getreden generaal Ophorst, In de zwarte jas, sprak zijn soldaten bemoedigend toe, wel willend gesecundeerd door commissieleden. ONTROEREND (rechtsboven): „Gilbert, de bekende vlieger, die uit Zwitserland, waar hij geïnterneerd was, is ontsnapt, bij zijn ontvangst te Parijs door enthou siaste en ontroerde Franschen begroet". SPAANS BLOED (linksonder): „Stierengevechten in Madrid; de koning (met sigaret) en de koningin van Spanje (met mantilla) in hun loge". KLOOSTERLINGEN (rechtsonder): „Een aardige foto van twee Belgische kloosterlingen, broeders van de Congregatie van Oostacker bij Gent, die dienst doen in het Belgische leger. De linksche is werkzaam als brancardier, de rechtse die verwond werd, kreeg het oorlogskruis en de Leopoldorde". Vandaar die amica le houding. CL

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15