Leiden wil landelijke regels parkeertarieven Elckerlyc rijp voor traditie U houdt w het droogt a Qowicunt Modem enuit t juiste hout gesneden. STAD OMGEVING Provincies woedend Hulp bij bestrijding van botulisme gezocht Schilderwedstrijd )ver extra bezuiniging „binnen vier jaar nieuw station en nieuw stationsplein' •LEIDENAAR WINT Mode in de Waag id. MeubelÊbriekOisterwijk. CcidAG Sou/ta/nt VRIJDAG 4 JULI 1986 PAGINA 9 "ilDEN De twaalf provincies zijn zeer verbitterd over de Stiwe kortingen op de uitkeringen uit het Provinciefonds. Dat t J.H. Boone, gedeputeerde financiën van Zuid-Holland en ?-voorzitter van het Interprovinciaal Overleg (IPO). heeft grote kritiek op de in de zogeheten juni-circulaire" tV binnenlandse zaken aangekondigde negatieve prijscompen- \jie van 2 procent voor dit jaar. „Dat betekent dat de gesubsi- y*erde instellingen opnieuw 2 procent moeten worden gekort, ^jwijl de begrotingen al in uitvoering zijn. De provincies kun- 11 deze kortingen niet doorberekenen. We zouden alleen de en rijbewijsleges kunnen verdubbelen, maar dat lijkt geen aantrekkelijk beleid", aldus Boone. De gedeputeerde st er op dat de provincies de afgelopen kabinetsperiode twee Lr zo veel hebben ingeleverd dan het rijk zelf heeft gedaan. zijn dan ook zeer gegriefd dat het overleg met het kabinet r nu toe een wassen neus is geweest. Men hoort ons aan en /?t vervolgens wat men toch al besloten had". APPARATUUR EN AUTO GESTOLEN LEIDEN Inbrekers hebben vannacht tussen half een en half drie ingebroken in een woning aan de Stokroos. De gestolen spullen hebben ze vervoerd met de auto van de bewoners, die voor de deur van de woning stond. De gestolen wagen is van nacht teruggevonden in Den Haag. De daders kwamen de wo ning binnen door de schuifpui te forceren. Ze doorzochten de ge hele benedenverdieping en na men twee videorecorders mee, een kleurentelevisie met bijbeho rende versterker, twee paspoor ten en een rijbewijs mee. Kenne lijk zagen ze ook de reservesleu tels van de auto liggen. KLEDINGDIEF AANGEHOUDEN LEIDEN Personeel en voorbij gangers van een kledingwinkel aan de Haarlemmerstraat slaag den er gisteravond in een 20-jari- ge Leidenaar tegen te houden, die er met overhemden en t- shirts vandoor wilde gaan. Met twee andere knapen had hij de kleding weggenomen van een kledingrek, dat buiten voor de winkel stond. Personeelsleden zagen het gebeuren en konden met behulp van voorbijgangers een jongen grijpen. De twee an deren wisten te ontsnappen. De 20-jarige Leidenaar is aangehou den en overgebracht naar het po litiebureau voor verhoor. Fietser botst op motorfietser LEIDEN Een 32-jarige Lei denaar is gisteravond met on bekend letsel opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. De man reed rond zeven uur met zijn fiets in de Ir. Dries- senstraat. Op de kruising met de Hooigracht reed hij door rood licht. Op dat moment trok een 22-jarige Leidenaar motorfietser op, die richting Haarlemmerstraat reed. De fietser en motorfietser klapten op elkaar. De voorvork van de fiets is ontzet en de motor liep ook schade op. De bestuurder van de motor raakte niet ge wond. LEIDEN De afdeling Leiden en omstreken van de Dierenbescher ming heeft vrijwilligers nodig, die mee willen werken bij de bestrijding van botulisme en aan de opvang van door deze ziekte getroffen dieren. Door het mooie weer, stijgt de temperatuur van het water in alle sloten, plassen en vij vers. In warm water ontwikkelt zich een bacterie, die een verlammingsziekte (botu lisme) bij dieren veroorzaakt. De spieren van het beest verlammen en als ook de nekspieren zijn aangetast, stikt het dier. Als de zieke dieren op tijd worden gevon den, kunnen ze genezen met behulp van medicijnen. Vrijwilligers hebben tot taak de medicamenten toe te dienen, de beesten te voederen en de hokken schoon te hou den. Daarnaast is het ook belangrijk, dat in sloten en plassen naar zieke dieren wordt gezocht. Meer informatie is te krijgen via telefoonnummer 897892. LEIDEN Wethouder J. Peters (ruimtelijke or dening en verkeer) vindt dat er landelijke regels moeten komen voor de hoogte van parkeertarie ven. Door het ontbreken daarvan er een concur rentiestrijd tussen ver schillende gemeenten te ontstaan om de tarieven zo laag mogelijk te hou den. „En gratis parkeren kan een belangrijke ele ment zijn in de keuze «van bedrijven waar zich te vestigen", zei Peters gisterochtend op een feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van de opening van het Lam- menschansplein. Peters zei dat Leiden één van de eerste gemeenten in Ne derland is die betaald parke- ren heeft ingevoerd, waaraan systeem van vergunnin- gen is verbonden. Binnen af- tijd zal het zowel bewoners als voor be zoekers onmogelijk zijn gratis parkeren in de Leidse bin nenstad. Sinds 1 januari "■functioneert het systeem in de Pieterswijk en Pancras- _West, de volgende jaren ko- j men de andere wijken in de binnenstad aan de beurt. Niet calleen kost het parkeren de «.gemeente daardoor weinig maar deze kostenverho voor het gebruik van de stimuleert het gebruik yi,van het openbaar vervoer. Peters gaf te kennen voor stander te zijn van verhoging van de variabele kosten (ben zine, parkeren etc.) van de auto om het gebruik ervan terug te dringen. De wegen belasting zou moeten worden afgeschaft en de accijns op benzine verhoogd, zodat ie dere automobilist zelf zou kunnen uitmaken hoeveel geld hij aan het gebruik van zijn auto wil spenderen. In dit kader past ook een lande lijke richtlijn voor de hoogte van parkeertarieven. Overi gens zei Peters er weinig ver trouwen in te hebben dat dergelijke maatregelen onder VVD-minister N. Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) ge nomen zullen worden. De wethouder zei verder de komende vier jaar een begin te willen maken met de on dertunneling van het Sta tionsplein. „Het is één van de ambities van dit college naast een nieuw station ook een nieuw stationsplein te reali seren", aldus Peters. Hoewel hij rekent op subsidie van de provincie zei Peters dat de gemeente bereid is er zelf het nodige geld in te steken. De ondertunneling hangt samen met de aanleg van ae S4 de nieuwe verbindingsweg tussen Leiden en Katwijk waarmee volgend jaar begon nen wordt. De gemeente Lei den verwacht hierdoor een toename van het verkeer op de Plesmanlaan en het Sta tionsplein en heefr de pro vincie daarom een vergoe ding gevraagd voor het veili ger maken van het Stations plein. Door de invoering van het n Vernieuwd Lammenschansplein: veiliger Met een druk op de knop om de verkeerslichten-installatie in werking te stellen, opende gedeputeerde Th. Jansen (in zet) gisterochtend het ver nieuwde Lammenschansplein. De rotonde heeft plaats ge maakt voor een dubbele T- kruising, niet om het verkeer sneller te kunnen afwerken maar vooral om de veiligheid van de deelnemers te bevor deren. De Lammenschansrot- onde stond bovenaan het provinciale lijstje van de bromfietsers de meeste meest gevaarlijke knooppun- slachtoffers met lichamelijk ten in het Zuid-Hollandse we- letsel vielen. Bijna twee jaar gennet. In de jaren '80-'82 geleden werd de reconstruc- werden er 176 ongelukken tie van de rotonde ter hand genoteerd waarbij onder de genomen. betaald parkeren en de ver dubbeling van het aantal par keerwachters, blijkt het aan tal foutparkeerders in de Leidse binnenstad de afgelo pen maanden aanzienlijk te zijn teruggelopen. Volgens de Leidse politie zijn aanmerke lijk minder parkeerbonnen uitgedeeld. Sinds de invoer- datum is de controle van de ruggelopen, ook buiten de parkeerpolitie in dat gebied wijken waar voor parkeren aanmerkelijk verscherpt, een vergunning nodig is", al- „Sindsdien is het aantal over- dus politievoorlichter D. Gra- tredingen aanmerkelijk te- veland. &IDEN Eén ding rsond gisteravond bij de jjemière in de Leidse h<eterskerk als een paal 'bven water: De opvoe- van de Elkerlyc in Bt kader van de Leidse moet maar ïfinitief traditie worden. ?n eerste springen we in -fs landje al zo slordig „et onze tradities cm en ai wat belangrijker is ize Elckerlyc blijkt met goede smaak en jveel talent door een ge- a'lschap van tweehon- acteurs, orkest- en jorleden gebracht, dat j niet meer weg te cijfe- rTi valt. is nu het tweede jaar dat Middelnederlandse morali in de Pieterskerk ge acht wordt. De verschillen 9(t vorig jaar lijken miniem: aantal andere acteurs, _n ander merk auto komt de ®¥k binnenrijden wanneer jL'bkerlyc zijn Bezit aan- pfeekt om hem bij te staan Het is nu het tweede jaar dat de Middel nederlandse moraliteit Elckerlyc in de Pieterskerk gebracht wordt. wanneer hij voor God reken schap van zijn leven moet af leggen. Daar houdt het zo'n beetje mee op. Wat hetzelfde blijft, is een aantal acteurs die knap met de bepaald niet ge makkelijk Middelnederlandse tekst omspringen en een van af de tribunes in de zijbeuken goed te volgen en herkenbare enscènering door regisseuse Mieke Lelyveld. Wat ook bleef, was een goede uitvoe ring van de muziek (Hagacan- tara en Toonkunstorkest Lei den), die Marius Monnicken- dam in '74 voor het geestelij ke drama van priester Petrus Dorlandt uit Diest (naar alle waarschijnlijk tenminste)1 schreef. Het verhaal mag bekend ver ondersteld worden na de lan ge opvoeringstraditie die Ne derland in de Delftse Prinsen hof van het stuk gekend heeft. In het kort: Hoofdper soon Elckerlyc gaat sterven. Hij is „Everyman", „Jeder- mann", zoals de Engelse be werking en de latere Duitse van het stuk heten, hij is ons allemaal. Hij huivert voor de rekenschap die hij van zijn le ven moet afleggen, zoekt zijn vrienden, zijn familie, zijn be zit en zijn deugd als hulp. De personificaties van die begrip pen komen ten tonele en ver dwijnen weer haastig. Alleen de deugd blijft, al is zij te zwak om daadwerkelijk tot steun te zijn. Pas via „Kennis- se" laat Elckerlyc zich ter pe nitentie leiden, zijn Deugd wordt gesterkt en hij kan de reis naar het einde verder aan. Zo'n allegorisch drama opvoe ren is niet gemakkelijk. Echt toneel kan je er niet van ma ken. Daarvoor blijven de per sonages te duidelijk herken bare abstracties. De tussen vorm van Mieke Lelyveld is een uiterst bruikbare: ze tornt niet te veel aan de statische eenheid van het stuk, maar geeft de diverse personages toch een aantal herkenbare menselijke karakteristieken in gebaar en kostuum (al kan ik me voorstellen dat je de „Kracht" wat minder body- LEIDSE LAKENFEESTEN builder-achtig neerzet). De goede en aangename combi natie van horen en zien, dié deze „Elckerlyc" uiteindelijk is, maakt duidelijk dat het jammer is dat we zo weinig van onze middeleeuwse (en dat geldt ook voor onze zes tiende eeuwse) toneelcultuur kunnen zien. Zelfs een door de rederijkerstraditie bepaald stuk als Elckerlyc blijft boei end en verrassen door een rijk en helder taalgebruik. (Het is nauwelijks meer dan een paar minuten wennen aan het middelnederlands). En wat heerlijk als een prach tig monument als die Leidse Pieterskerk op die manier in geschakeld kan worden. Ik zag de voorstelling in ge zelschap van een buitenlandse gaste die onze taal niet kent. Via de korte verantwoording in het programma kon zij de Elckerlyc meer dan genieten. Het moge nog eens bewijzen dat Elckerlyc ook als toeristi sche attractie werkzaam moet kunnen zijn. Een heldere voorstelling in de zuivere ruimte van een kerk. Deze Elckerlyc moet blijven! BERT JANSMA q* Verweij (links) uit Leiden heeft de Rembrandt-schilderwed- 0(fijd gewonnen. Onderwerp van de wedstrijd die 55 inzendin- Jn kende, was „De Stad Leiden". De winnende inzending be- j$ft een aquarel met als titel „De Morspoort op een zomera- Iid in een onweersbui". Volgens de jury een „bijzonder knap- een sfeervolle aquarel", waarbij het contrast tussen de lichte i donkere partijen „een boeiend" geheel vormen. De vice- van het Evenementenfonds dat de Lakenfeesten or- K. Post, (rechts) reikte gisteravond in de Hoogland- de prijzen uit. Verweij kreeg een bedrag van 750 gulden, t.fe tweede prijs, een bedrag van 500 gulden ging naar mevrouw «I van Amsterdam uit Hazerswoude voor haar schilderij in olie- '•Irf „Synagoge van Leiden". De derde prijs, een bedrag van -jO gulden, was voor M. Botman uit Wassenaar voor haar gou- 'jhe „Fantasie op Leiden". In de Hooglandsekerk is een ten toonstelling te zien van een selectie uit de inzendingen. LEIDEN In het Waaggebouw aan de Aalmarkt is tijdens de Lakenfeesten een tentoonstelling over mode te zien. Wethouder J. Peters verrichtte gister middag de officiële opening. Op deze tentoonstelling met de titel „Mode-Realiteit-illusie", laten zes mode ontwerpers hun ideeën zien. In een bij de tentoonstel ling behorende brochure wordt het begrip „mode" nader omschreven. Daarin wordt door Els Baan, één van de medewerkers, gesteld dat mode net als kunst, een abstract begrip is, waarbij een ieder zich het zijne voorstelt. Mode is verder een begrip dat niet alleen voor kleding van. toepassing is. Ook meubels en ge bruiksvoorwerpen kunnen aan een mode onderhevig zijn. Zij concludeert dat mode wel altijd met tijd of een tijdsbeeld te maken heeft. Samenstellers van de tentoonstelling Saskia Smit, Jacqueline Kleisen en Laetitia Smit brachten zes mode visies bijeen. Folkchib De Leidse Folkclub Horus houdt vanavond het maan delijkse Open Podium. Ie dereen die folkmuziek maakt, kan optreden. Ge woon kijken en luisteren kan ook vanaf negen uur in Le Bambou aan de Heren straat. Hardcore De Amsterdamse hardcore- band Balthasar Gerardts Kommando treedt vrijdag 11 juli op in het LVC. BGK brengt gevarieerde muziek met maatschappijkritische teksten. De toegang is vijf gulden en de zaal gaat open om 22.00 uur. Het LVC is ge vestigd aan de Breestraat 66. LVC Industriële muziek („experi mentele muziek, geïnspi reerd door het moderne, in verval geraakte industriële stadslevenstaat centraal op de swingavond, donder dag 10 juli in het L VC aan de Breestraat. De zaal is open van 21.00 tot 1.00 uur. (ADVERTENTIE) Bij Meubelfabriek jJOisterwijk weten ze fraai eiken en moderne vormgeving perfect te combineren. En daardoor voelen onze meubels zich thuis in ieder interieur. Klassiek èn modern. Ge-eiktgoed. Berkel (Z.H.). Noordeindseweg 116,01891-4670. (koopavond vrijdag) Beverwijk. Parallelweg 100.02510-26923. (koopavond donderdag) Den Haag. Binckhorstlaan 113.070-477632. \koopavond donderdag). Opbrengst Anjerloterij vijftien mille LEIDEN De loterij die het Leidse Anjerkomitte in het kader van de jaarlijkse Anje- raktie heeft georganiseerd, heeft tot de verkoop van 14.976 loten geleid en daarmee een bedrag van 14.976 opge bracht. In totaal hebben 35 verenigingen aan de lotenver- koop meegewerkt. De op brengst komt door middel van subsidies van het Anjerfonds Zuid Holland ten goede aan muziekkorpsen, koren, toneel verenigingen, maiorettengroe- pen, orkesten, volksdansers en andere vormen van amateuris- tiche kunstbeoefening. De trekking van de loterij heeft inmiddels plaats gehad. De trekkingslijsten liggen ter in zage in het stadhuis. Bet deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam:Vooi Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). - -Wk ter j

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9