New York viert „feest van de eeuw" IZuid-Afrika zal schuld afbetalen Staking in Chili eist zes levens Hollandse platbodems aan voeten van Miss Liberty „Vrij om honger te lijden" OMNÏVERSUM Reagan optimistisch over topontmoeting Dik zijn is erfelijk MILJOENENBUIT BIJ BANKOVERVAL .BUITENLAND CeicUcSoiwant vrijdag 4 juli 1986 pagina 5 1 Tientallen doden door landmijn in Nicaragua a MANAGUA In Nicaragua zijn 32 a mensen, onder wie twaalf kinderen, omgekomen doordat een vrachtauto imet passagiers op een landmijn reed. Dat heeft radio Nicaragua gemeld. Het ongeluk gebeurde op een land- jweg in de provincie Jinotega, 150 ki- jlometer ten noorden van de hoofd stad Managua. De mijn werd van af- istand tot ontploffing gebracht op het ••moment dat de vrachauto passeerde, aldus de radio. Volgens de regering is ide aanslag het werk van de door de 'VS gesteunde Contra's Het Nicara guaanse ministerie van buitenlandse raken bereidt een protest bij Was hington voor. Shoah toch in Knesset JERUZALEM De documen taire Shoah wordt tóch op 8 juli inauguratie van Kurt Wald- heim tot president van Oosten rijk vertoond in het Israëli sche parlement, de Knesset. De voorzitter van de Knesset had de vertoning onder druk van premier Peres en de minister van buitenlandse zaken Itzhak Shamir, verboden, wat leidde tot talrijke protesten uit de ka mer. De voorzitter wijzigde gis teren zijn besluit. Peres en Sha mir waren slechts van mening geweest dat de „goede betrek kingen" met Wenen niet ge schaad mochten worden. Duitsland waarschuwt tegen stralend fruit WIESBADEN Westduitse functio narissen hebben de consumenten ge waarschuwd tegen het eten van grote hoeveelheden perziken en abrikozen uit Griekenland, omdat lij licht besmet zouden zijn met straling die afkomstig is van de Russische kerncentrale in Tsjernobyl. Armin Clauss, minister van sociale zaken van de deelstaat Hessen, zei dat in perziken en abriko zen uit Griekenland 160 becquerel Caesium-137 per kilo was gevonden. Die stof komt normaal niet in perziken en abrikozen voor. Clauss waarschuw de tegen het eten van grote hoeveelhe den perziken en abrikozen, maar zei dat het eten van kleine hoeveelheden vruchten onschadelijk is. Greenpeace wantrouwt stop Noorse walvisjacht OSLO Voorzitter David McTaggart van de milieu- organsiatie Greenpeace heeft niet erg positief gerea geerd op het stoppen van de commerciële walsvisvaart door Noorwegen. Hij noemde het besluit „komedie en bedrog" omdat hij vreest dat de vangst gewoon wordt voortgezet onder het mom van „wetenschappelijke onderzoek". „Er zullen nog steeds walvissen geharpoe neerd worden en hun vlees zal gewoon verkocht wor den", aldus McTaggart. Noorwegen heeft gisteren na lang aarzelen toegegeven aan de internationale druk om de jacht op de bedreig de dwergvinvis te staken. Begin jaren tachtig vingen Noorse vissers nog zo'n 2000 walvissen per jaar; het af gelopen jaar was dat nog maar 400. Volgens minister van visserij Biarne Moerk Eidem zal Noorwegen, dat altijd ontkend heeft dat de vis met uitsterven werd bedreigd, de vangst op de dwergvinvis hervatten als blijkt dat het bestand groot genoeg is. LIEFDADIGE PILOOT CEL IN MANCHESTER Een 59-jarige Brit, die met speelgoedgeld een vliegtuig had ge kocht en dat als een publiciteitsstunt voor een liefdadig doel naar Frankrijk vloog, is veroordeeld tot drie maanden celstraf. Ro bert Grant, wiens escapade in mei leidde tot een verhoogde staat van paraatheid wegens een mogelijke terroristische actie, zei dat hij tot zijn daad was gekomen om geld in te za melen voor bejaarden. Grant werd achterna gezeten door een helikopter van de Royal Air Force. Hij landde ten noorden van Pa rijs, maar werd later teruggestuurd. Grant zei dat hij het vliegtuig aan de eigenaar te rug had willen te geven. Toch kreeg hij een fikse boete: 860 pond (3.250 gulden) om de kosten te dekken die waren gemaakt om hem te achtervolgen en terug te brengen. Jaruzelski versterkt positie WARSCHAU Aan het slot van hei tiende congres van de Poolse communisti sche partij PVAP is gisteren generaal Wojciech Jaruzelski eenstemmig herkozen als partijleider. Er waren geen tegenkandidaten. Jaruzels ki kreeg 228 van de 229 stemmen. De eni ge stemonthouding is waarschijnlijk van Jaruzelski zelf. Ook na dit congres blijft hij de posten van partijleider, staatshoofd en opperbevelhebber combineren. Het partijcongres heeft de positie van de gene raal verder versterkt. Opvallend waren de lovende woorden die de Russische par tijleider Michail Gorbatsjov overhad voor de sterke man in Polen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG /NEW YORK De stad New York heeft sinds zijn ont staan in 1664 (daarvoor was het Nieuw-Amster- dam) al heel wat meege maakt. Maar het van nacht begonnen feest ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van het Vrijheidsbeeld is zonder meer de grootste gebeur tenis uit de meer dan driehonderdjarige ge schiedenis van de stad. Om kwart voor elf gister avond plaatselijke tijd (van morgen kwart voor vijf Ne derlandse tijd) stelde Ameri- ka's president Ronald Reagan het voor het eeuwfeest volle dig gerestaureerde Vrijheids beeld weer in gebruik, door de geheel vernieuwde toorts van Miss Liberty te ontste ken. Direct daarna lieten de honderden schepen op de wa teren rond het Vrijheidsbeeld hun scheepshoorns loeien, werden in New York alle klokken geluid, werd vuur werk ontstoken en speelde een reusachtige muziekband het „Stars en Stripes Fore ver". Het aansteken van de toorts was de afsluiting van de eer ste dag van een spektakel, dat met de festiviteiten van van daag, de Amerikaanse natio nale feestdag, morgen en overmorgen volgens veel Ne- wyorkers het „feest van de eeuw" moeten gaan worden. Voor de eigenlijke heringe bruikneming van het in 1876 door Frankrijk aan de VS ge schonken Vrijheidsbeeld had den president Reagan, de Franse president Mitterrand en talrijke ander hoge gasten zich verzameld op Governors Island, een van de eilanden voor de kust van Manhattan met uitzicht op het Vrijheids- beèld. Mireille Mathieu en Andy Williams bezongen in een spe ciaal gecomponeerd lied de Amerikaans-Franse vriend schap, waarna opperrechter Warren Burger bij honderden geselecteerde immigranten de eed afnam, waarmee zij Ame rikaans staatsburger werden. Tegelijkertijd werden op ver schillende door tv-verbindin- gen met New York verbon den plaatsen elders in de VS nog eens 20.000 andere immi granten ingezworen als Ame rikaans staatsburger. Een van de geselecteerde nieuwe staatsburgers was de voormalige sterdanser van het Russische Bolsjoi-ballet, Mi chail Barysjnikov. Gister avond danste hij zijn eerste ballet als Amerikaans staats burger op muziek van George Gershwin. Vandaag, morgen en over morgen in verband met de nationale feestdag hebben de Amerikanen een extra lang weekend gaat New York vrolijk verder met feestvie ren. En met de miljoenen Ne- wyorkers vieren ook zo'n tien miljoen toeristen het feest van Miss Liberty mee. Hoogtepunt van vandaag is naast de indrukwekkende zeeparade het enorme vuur werk. dat door de Newyor- kers inmiddels de „Big Bang" is gedoopt. In nog geen half uur tijd worden meer dan 40.000 stuks vuurwerk om hoog geschoten. Het afsteken gebeurt per computer, zodat het vuurwerk synchroon blijft lopen met de muziek van America the Beautifull, Jo- hans Strauss' An die schöne blaue Donau en The Battle Hymn of the Republic. De feestelijkheden rond Miss Liberety hebben tot gevolg dat het openbare leven op Manhatten het centrum van New York vrijwel ge heel tot stilstand 'is gekomen. De politie van New York, die toch wel het een en ander ge wend is, heeft de grootste vei ligheidsoperatie uit de ge schiedenis op touw gezet. De komende dagen zijn 22.000 agenten op de been. De ge neeskundige dienst van New York City heeft de beschik king gekregen over „zieken- boten'omdat nu al vaststaat dat de straten van Manhattan volledig verstopt raken door het drukke autoverkeer. De restauratie van het Vrij heidsbeeld heeft tientallen milioenen dollars gekost, een bedrag dat geheel door parti culieren en bedrijven bijeen is gebracht. Met het opgehaalde geld worden ook de kosten gedekt van de omvangrijke restauratie van Ellis Iland, waar de zeventien miljoen immigranten bij aankomst in de VS werden opgevangen en gecontroleerd. New York is overigens al we ken in de ban van Miss Liber ty. In vrijwel alle etalages op Manhatten staan replica's van uiteenlopende grootte van het honderd jaar oude beeld. (Van onze correspondent Jo Wijnen NEW YORK - ..In heb dit al tijd gewild. Een paar jaar ge leden maakte ik een toeris tisch boottochtje op de Hud son. Ik dacht hier zou ik ooit met mijn eigen schip willen varen.' Dat zegt Joost Geise, schipper van het skoetsje Vrouwe Johanna uit Enkhui zen. Geises schip maakte deel uit van een vloot van 35 plat bodems die de overvolle New Yorkse haven stormender hand verovert. De platbodemvloot is Neder lands bijdrage aan de grootste historische vlootshow die ooit is gehouden en die, later van daag, een van de hoogtepunt vormt van feestelijkheden rond de honderdste verjaar dag van het Vrijheidsbeeld. „Het gaat goed", meldt de Leidse burgemeester Goekoop die de tweehonderd man ster ke Nederlandse delegatie aan voert. Goekoop is vooral blij dat' alle schepen, die werden vervoerd met het container schip Condock, zonder schade in New York zijn aangeko men. Afgelopen zondag vlo gen schippers met vrouwen, kinderen en helpers hun schepen achterna om ze klaar te maken voor de grote para de. Schipper Geise: „Je doet zo iets maar een keer. Je bent ja ren bezig aan het onderhou den van je schip. Opeens heb je de kans je werk te laten zien op de grootste en drukst- bezochte vlootshow. Je zou nogal gek zijn die kans voor bij te laten gaan". Burgemeester Goekoop wil de Nederlandse platbodemvloot ook gebruiken voor het on vervalste stukje Holland-pro motie. Hij heeft een gouden appeltje, gevuld met diaman tjes op zak dat hii aan de bur gemeester van de Big Apple Edward Koch zal gaan aan bieden. „De stemming is op perbest", aldus Goekoop. En mocht de pret dan toch door onverhoedse tegenslagen wor den gedrukt, dan kan het Hollandse scheepsvolk terug vallen op vierhonderd flessen jenever en ettelijke tonnetjes maatjesharing die voorzichtig heidshalve zijn meegevoerd. Een van de M Nederlandse I platbodems, j de „Goede Verwachting", bij aankomst in New York. MOSKOU Het Russische partijblad Pravda heeft gis teren een commentaar ge wijd aan het eeuwfeest van het Vrijheidsbeeld, waarin onder meer stond geschre ven dat vrijheid in de VS „voor miljoenen Amerika nen betekent de vrijheid in armoede te leven, honger te lijden en dakloos te zijn". Volgens de Pravda zijn de nabij het Vrijheidsbeeld ge legen kolossale gebouwen van banken, verzekerings bedrijven en andere con cerns kenmerkend, „omdat „vrijheid" in Amerika de macht van de dollar is". Het artikel in de Pravda was ge titeld „Vlekken op het ge zicht van Lady Liberty". johannesburg de (minister van financiën r"jvan Zuid-Afrika, Barend jdu Plessis, heeft gisteren -berichten ontzenuwd als pou zijn land van plan zijn jde aflossing van schulden jaan het buitenland stop te ietten indien de westerse landen tot economische sancties zouden besluiten. In maart bereikten Zuid- Afrika en zijn buitenland se schuldeisers overeen stemming over een nieu we regeling inzake de af lossing van schulden. Vol gens deskundigen moet Zuid-Afrika dit jaar onge veer twee miljard dollar aan buitenlandse schuld eisers betalen, waardoor een groot deel van het overschot op de handels balans wordt opgeslokt. Bij een bomaanslag op een po litiebureau in een voorstad van Kaapstad zijn twee blanke politie-agenten gewond ge raakt. Het was de twaalfde aanslag sinds de afkondiging van de noodtoestand op 12 juni; tot zover zijn daarbij drie doden gevallen en meer dan honderd gewonden. Secretaris-generaal Jay Nai- doo van Cosatu, de grootste zwarte vakcentrale, blijkt niet te zijn gearresteerd, maar on dergedoken. Volgens Naidoo is een groot deel van de vak bondstop ondergedoken. Over het lot van Cosatu-voorzitter Eliyah Barayi is niets bekend. Een blanke priester in een blanke wijk bij Kaapstad heeft geweigerd zeventig dakloze zwarte vrouwen en kinderen uit zijn kerk te zetten. De poli tie had hem de keus gegeven tussen het betalen van een boete en uitzetting van de vluchtelingen, of strafvervol ging. De vluchtelingen komen uit de zwarte woonwijk Cross roads. jJSMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER TT 124) Gillend van woede stelde Linke Lowietje vast. dat zijn bom een héél andere uitwerking had gehad dan hij zelf gedacht had. „Dat is de schuld van Bul Kordiet!" tierde hij. „Die heeft me per ongeluk een schertsbom gegeven! En nou valt er dus nog maar één ding te doen, want we mótten de eerste prijs winne!" Met uwe hand rukte hij de houten betimmering van zijn snelvuurgeweer af en zijn ogen vonkten met kwade lichtjes. „Dan maar schiete!" knarse- andde hij. „Dan mot de hele zaak maar in de poeier geschote worde!" Krakend vloog het r houtwerk van het glanzende staal af en daar I, loonde zich het snelvuurgeweer aan de ver baasde toeschouwers. Onder die toeschouwers Jjibevond •'ich ook smidje Verholen en deze a ioi, *ich een aap. „Kareltje!" zei hij. „Hemel- 3 je, jongen, dat gaat mis! Wat kunnen we dèar '(nog aan doen?" „Niks, meneer" glimlachte f Kareltje wijs en zacht. „We moeten gewoon kalm blijven en rustig afwachten wat er gaat ge beuren. Het zal net als met die bom best aflo pen. Daar heb ik al voor gezorgd. En mag ik u er nu even aan herinneren, baas, dat ik u ver teld heb wat deze schelmen van plan waren? Ik had het geweer en de bom zélf gezien. Maar ja. u wilde mij niet geloven en toen moest ik zelf wel ingrijpen. En dat is me gelukt, dank zij de hulp van mijn oom Karolus Knetter senior. De oude auto's verdwenen middelerwijl weer om de hoek van een stil straatje en nu zag Lin ke Lowietje zijn kans schoon. Hij haalde de trekker van zijn mitrailleur over en spoot een knallende hoeveelheid munitie in de richting van de auto van de professor. Maar dat werd ge zien door de ferme Eelco Eelkema, die als rechtgeaard politieman zoiets natuurlijk niet kon laten doorgaan. „Ophouw'n!" riep Eelco. „We benn'n hier niet op een schietbaan, maar op een racebaan! Niet de andere deelnemers in ge vaar breng'n en onmiddellijk ophouw'n! In naam der wet!" Maar zou Linke Lowietje werkelijk luisteren naar de stem van het wettige ge zag ADVERTENTIE WEES NU ZELF ASTRONAUT EG-commissie wil 4,5 miljard meer BRUSSEL Ondanks een uitspraak van het Hof van Luxem burg, die woensdag de EG-begroting afkeurde, omdat deze een zijdig door het parlement was verhoogd, heeft het dagelijks be stuur van de EG gisteren opnieuw gepleit voor een verhoging met ruim 4,5 miljard gulden tot een totaal van 87,8 miljard gul den. De Europese ministerraad heeft eind vorig jaar gesteld nooit verder te willen gaan dan een bedrag van 81,5 miljard gul den. Tussen dat bedrag en het voorstel vap donderdag van de EG-commissie gaapt nu dus een kloof van 6,3 miljard gulden. De commissie zegt het extra geld onder meer nodig te hebben om de fors toegenomen landbouwuitgaven als gevolg van de val van de dollar te dekken. Shamir ontkent betrokkenheid bij schandaal JERUZALEM De Israëli sche minister van buiten landse zaken, Yitzhak Sha mir, heeft gisteren catego risch tegengesproken betrok ken te zijn geweest bij het schandaal over de moord in 1984 op twee gevangengeno men Palestijnse buskapers. Hiermee logenstraft hij de uitspraak van Avraham Sha lom, de voormalige chef van de binnenlandse veiligheids dienst Shin Bet, die zei dat hij met toestemming van Shamir de Palestijnse guer rillastrijders had doodgesla gen. Er komt wellicht een onderzoek naar deze affaire. Juristen ontsteld over reactie VS op vonnis Hof WASHINGTON Veel ju risten in de Verenigde Staten hebben met ontsteltenis ken nisgenomen van de reactie van president Reagan op het vorige iveek uitgesproken vonnis van het Internatio naal Gerechtshof over Nica ragua. Reagan legde het von nis naast zich neer. De juris ten vrezen dat deze handel wijze het internationale juri dische systeem zou kunnen ondermijnen. Een telefoni sche rondgang langs de juri dische deskundigen heeft ge leerd dat zij de visie van het Hof eerbiedigen. Het Hof vindt dat Washington het in ternationaal recht heeft ge schonden door de anti-Sandi- nistische opstandelingen (Contra's) in Nicaragua van steun te voorzien. Het vonnis werd omschreven als „een geloofwaardige uitspraak door vooraanstaande juris ten". Chileense politiemannen schieten tijdens de tweedaagse algeme ne staking op betogers in de straten van de hoofdstad Santiago. SANTIAGO In Chili zijn bij de algemene staking op woens dag en gisteren in totaal zes mensen gedood. Vielen woensdag al drie dodelijke slachtoffers, onder wie een 13-jarig meisje, gister avond werden nog eens drie mensen van 19 en 20 jaar oud dood geschoten door legereenheden. De jongelui hadden in een woon wijk in de hoofdstad Santiago barricaden opgericht, om het ver keer plat te leggen. In totaal raakten 36 mensen gewond door politiekogels. Politie en leger hielden zeshonderd mensen aan. De staking was georganiseerd door het onlangs opgerichte Burgerassemblee en bedoeld als protest tegen de twaalf jaar oude militaire dictatuur onder Pinochet. Het bewind heeft inmiddels de redacteuren van twee tijdschriften en van radiostations in staat van beschuldi ging gesteld, omdat zij tegen de perscensuur in hadden be richt dat de staking een succes was. Een rebellenorganisatie heeft gemeld verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslagen op onder meer het elektriciteitsnet, waardoor zes miljoen mensen in het donker kwamen te zitten. Reagan: bewijzen tegen Waldheim „niet hard" WASHINGTON President Ronald Reagan heeft gezegd dat Waldheim bij de Duitse Wehrmacht heeft gediend „zoals zo ve len" en dat de beschuldigingen tegen hem niet zijn bewezen. Dat heeft hij gezegd in een interview met de krant USA Today. Op een vraag of Reagan dacht dat de nieuwe president van Oosten rijk in de oorlog „iets verkeerds" had gedaan antwoordde Reagan dat er daarover „een grote controverse" bestaat. „Tot op het ogenblik dat wij werkelijk iets weten ben ik van mening dat wij het vuren (tegen Waldheim) moeten staken". Het Joods We reldcongres komt binnenkort met een witboek, waarin alle be schuldigingen tegen Waldheim staan. washington Presi dent Ronald Reagan heeft verklaard dat een brief van Sovjet-leider Gorbats jov hem optimistisch heeft gemaakt over uitzicht op wapenbeheersingsakkoor- den. De president bereidt een ant woord voor dat, naar hij hoopt, nog dit jaar zal leiden tot een topontmoeting tussen hem en Gorbatsjov. Reagan zei in een vraagge sprek met het dagblad USA Today dat de brief van Gor batsjov „nieuwe deuren heeft geopend en mij optimistisch stemt dat wij niet alleen een topontmoeting zullen hebben, maar ook een top waarbij wij tot een akkoord kunnen ko- De president zei dat de brief een groot pakket voorstellen bevatte op het gebied van wa penbeheersing, „regionale con flicten", mensenrechten en immigratie. „Wij hebben van meet af aan gezegd dat wij vermindering van nucleaire wapens voor staan en uiteindelijk totale af schaffing ervan. Nu zij hebben laten weten hetzelfde te wil len, moet het mogelijk zijn dat wij samen tot een oplossing komen", aldus Reagan. De nieuwe Sovjet-ambassa deur in Washington, Doebinin, zei gisteren dat een datum voor een top zal worden vast gesteld wanneer de Amerika nen „positief" op de jongste ontwapeningsvoorstellen van de Russen hebben geantwoord. CHICAGO U kunt er wel wat aan doen, maar het is toch niet helemaal uw eigen schuld. Uw vetrollen en kwabben verdwijnen niet, omdat uw erfelijke aanleg de vorming er van stimuleert. Dat is gebleken bij een onderzoek in het land waarvan een kwart van de bevolking te dik is, de Ver enigde Staten. De medische faculteit van de universiteit van Pennsylvania heeft aangetoond dat dik worden een erfelijk heidsprobleem is. Volgens psychiater Albert Stunkard bete kent dat niet dat het gewicht, zoals de kleur van ogen en huid, al bij de bevruchting vast ligt. Het betekent wel dat sommige mensen makkelijker aankomen en moeilijker af vallen dan andere mensen. SAINT-NAZAIRE Bankovervallers hebben gisteren in het Franse Saint Nazaire 31 miljoen gulden buitgemaakt. Zes gewa pende mannen drongen woensdagavond de woning binnen van de portier van de Nationale Bank en dwongen hem om hen het filiaal binnen te laten. Toen de man zich verzette, werd hij in de zij geschoten. Zijn toestand is niet ernstig. Toen gisterochtend de bankemployees arriveerden, moesten zij de inhoud van de kluis overdragen. De politie heeft later op de dag drie auto's gevonden waarvan de daders gebruik maakten, maar van de mannen zelf geen spoor.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5