Boeren en tuinders vrezen vroege herfst New York geeft Damrak extra steun Beurs van Amsterdam i •ECONOMIE" gsidacScHrumt Akkoord Mexico en IMF zeer nabij banken waarbij het schulden heeft, zo is in bankkringen in New York vernomen. Volgens de bankiers heeft Mexico de rente van in totaal 96 miljoen dollar betaald aan Citi bank. die als vertegenwoordiger van de schuldeisende commerciële ban ken optreedt. In bankkringen wordt de rentebeta ling gezien als een teken dat een ak koord tussen Mexico en het IMF zeer nabij is. Het akkoord zou de sleutelvoorwaarde zijn voor een fi nancieel steunpakket ter waarde van ongeveer zeven miljard dollar van het IMF, multilaterale instellingen, banken en regeringen. Swissair eist vijf miljoen schadevergoeding van Fokker ZURICH/AMSTELVEEN Swissair eist van Fok- ker een schadevergoeding van in elk geval meer dan vijf miljoen gulden wegens de te late levering van de eerste van acht Fokker- 100-toestellen. Over dit on derwerp worden vandaag de eerste besprekingen ge houden tussen de Zwitserse luchtvaartmaatschappij en de Nederlandse vliegtuigbouwer. Fokker heeft Swissair niet op tijd kunnen leveren doordat de Noordierse onderneming Short Brothers te laat was met de aflevering van de vleugels voor de Fokker-100. Swissair is nu genoodzaakt een aantal reeds verkochte DC9's gedurende ongeveer een half jaar te huren. Hoe groot de claim precies is, wilde directeur-plan ning van Swissair, Alfons J. Berhardsgrutter, gisteren gisteren geen commentaar leveren. Magnesia (Billiton) krimpt produktie in VEENDAM Met het oog op het tegenvallen van de orderontvangst uit de staalindustrie heeft Magnesia International in Veendam, onderdeel van Billiton Refractories (Koninklijke/Shell Groep) in Leidschendam, besloten de produktie van 100.000 ton magnesiumoxyde per jaar met 15 procent te verminderen. Daardoor zullen 22 van de 183 arbeidsplaatsen verdwijnen, zo heeft Mag nesia gisteren bekendgemaakt. Door een overschot aan magnesiumoxyde op de wereldmarkt staan de prijzen onder druk en is de handel weinig winstgevend. Op langere termijn verwacht Magnesia evenmin betere resultaten, want in de Europese staalindustrie zit onvoldoen de groei. De onderneming is eind jaren zeventig opgericht door Billiton en de Noordelijke Ont- wikkelings Maatschappij met en investering van 300 miljoen gulden. De NOM droeg in 1983 haar belang over aan Billiton. Akzo samen met Amerikaans bedrijf in elektronicamarkt ARNHEM Akzo gaat samen met de Ameri kaanse onderneming Kollmorgen Corporation in Stamford (Connecticut) een onderneming oprichten die in de VS materialen zal produ ceren voor de internationale elektronica markt. Akzo zal ook deelnemen in verschil lende sectoren van Kollmorgen. die gericht zijn op de elektronicamarkt. De twee onderne mingen verwachten in september de onder handelingen te kunnen afronden. Kollmorgen, genoteerd op de effectenbeurs van New York, is werkzaam in de elektronica en maakt voorts speciale motoren en elektro- optische instrumenten. De omzet bedroeg vo rig jaar omgerekend ongeveer 775 miljoen gul den. Er werken bij het bedrijf 5000 „HET MOET NU TOCH ECHT WEL GAAN REGENEN" (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het is een gek gezicht: in veel grote steden en delen van de Veluwe en de Achterhoek beginnen sommige bomen al herfstkleuren te verto nen. De droogte van de afgelopen tijd heeft al het water uit de grond ver dreven, waardoor vooral de jonge aanplant in nieu we wijken nu al het loodje legt. De schrale grond in de grote steden en de ge bieden op zandgrond, hebben hard, heel hard water nodig. Gaat het de komende twee weken niet flink regenen, dan zullen volgend jaar heel wat bo men niet meer bloeieq. Deze vroege herfst, die met name berken en linden tooit, is tevens het symbool voor de onzekerheid waarin boeren en tuinders momenteel verkeren. Ze zijn beslist nog niet in pa niek geraakt, maar het begint er wel om te spannen. Valt de komende weken slechts af en toe een buitje, dan wordt het link. Komt het water met bak ken uit de hemel, dan zullen ze opgelucht ademhalen. ,,De tuinders zijn beslist niet blij met dit mooie weer", weet a de kernramp in Tsjerno- byl, en nu is de prijs van de andere groenten én de bloe men ook nog heel laag gewor den". Met het mooie weer zit bijna iedereen buiten, waar door er weinig animo is om bloemen te kopen. Omdat die bovendien minder lang goed blijven, is de vraag nog gerin ger. waardoor uiteraard de prijs weer verder zakt. Het gevolg is dat de tuinders harder moeten werken om meer te produceren, willen ze althans niet (te veel) in inko men achteruit gaan. Boven dien maken ze al extra kosten omdat ze met dit warme weer hun gewassen moeten koelen en besproeien. Tot nu toe ge beurt dat nog niet zodanig, dat het bakken met geld kost. Maar als het weerbeeld de ko mende weken niet ingrijpend verandert, wordt het allemaal wél uiterst pijnlijk. Veeboeren De veeboeren, vooral die wei landen hebben op zandgrond, smeken al enige tijd om regen. Het gras wil maar niet groeien en verbrandt onder hun ogen. Alleen met een flinke hoe veelheid water, zo'n vijftig tot zeventig millimeter, kan het weer zo gaan groeien, dat er straks nog een paar keer ge hooid kan worden. Zo niet, dan moet er voor de winter hooi gekocht worden om de koeien te kunnen voeren. „Vooral individuele boeren in Friesland. Brabant en op de Veluwe, knijpen hem al be hoorlijk, want daar groeit op veel plaatsen het gras bepaald niet zoals het in deze tijd zou moeten", zegt de heer Stok kers van de boeren- en tuin- dersbond CBTB. „Maar over de hele linie is er zeker nog geen reden voor paniek. Pas als het nog eens twee weken warm blijft en er nauwelijks regen valt, wordt het echt ris kant". Landbouw De landbouw hoeft zich op dit moment nog de minste zorgen te maken. Het ministerie maakte net gisteren de stand van zaken op en daaruit blijkt, dat alleen de fabrieksaardap pelen plaatselijk wat schade hebben opgelopen Daar zal eventueel sprake zijn van een geringe daling van de op brengst. De consumptieaardap pelen vormen daarentegen geen enkel propbleem. Het zelfde geldt voor suikerbieten, groente en maïs. De granen staan er ook goed bij. maar zullen alleen iets eerder ge oogst worden, omdat ze door het mooie weer eerder vol groeid zijn. Een woordvoerder van het ministerie verwacht ook in de toekomst geen pro blemen, aangezien er koeler weer wordt verwacht met en kele (onweers)buien. Iets voorzichtiger is de Heide- mij. die erop wijst dat de zo mer niet te voorspellen is. Ir 1976 was het ook zo vroeg ir het jaar al zulk droog weer Toch hebben de landbouwers nog het minst te lijden veel bos- en heide- nu zo langzamerhand toch branden uitbraken. De schade echt wel gaan regenen. En aan land- en tuinbouw was in voor één bui doen we het niet. dat jaar. ook aanzienlijk. „We Nee. er is echt een flinke plens zitten een beetle op de grens", nodig". zegt de voorlichter. „Het moet DICK HOFLAND „Pierson werkt aan belastingontduiking door Zuidafrikaanse multinational mee" AMSTERDAM Zuidafrika's grootste multinational Anglo American Corporation ont duikt jaarlijks voor minstens vijftig miljoen gulden de belas ting. Dat gebeurt met behulp van het in Amsterdam geves tigde dochterbedrijf Plain Hol ding B.V.. waar diverse b.v.'s met een totaal vermogen van 5,4 miljard gulden zijn onder gebracht. Dit zijn de bevindin gen van de actiegroep „Splijt Apartheid", die een maand ge leden de gehele administratie uit het kantoor van Anglo American aan de Prinsen gracht in de hoofdstad ont vreemdde. De actiegroep wilde daarmee protesteren tegen de „actieve ondersteuning van het apart heidsregiem door Anglo Ame rican". De buitgemaakte gege vens had ze nodig om deze be weringen te bewijzen. In het in Amsterdam verschijnende actieblad „Bluf!" dat gisteren is uitgebracht, zijn de gegevens gepubliceerd. Anglo American heeft volgens de actiegroep speciaal voor de belastingontduiking tien B.V.'s in Nederland opgericht. Via de Nederlandse dochter werd ge bruik gemaakt van belasting regelingen en -verdragen die het mogelijk maken van gun stige Nederlandse bepalingen te profiteren teneinde ongun stigere regelingen in andere landen te ontlopen. De Neder landse belasting zou hieraan volgens „Splijt Apartheid" elk jaar opnieuw hebben meege werkt hoewel de activiteiten van Anglo American duidelijk in strijd zijn met de belasting wetten. Ook de honderd-procent AMRO-dochter Pierson, Hel dring en Pierson werkt zeer actief mee aan de activiteiten van de Anglogroep in Neder land: zij is haar huisbankier en de medewerkers van de bank zijn mede-directeur van alle b.v.'s. Zij nemen deel aan dis cussies over alle belangrijke te nemen beslissingen, aldus „Splijt apartheid". De actiegroep eist in „Bluf!" dat de Nederlandse belasting alle door Anglo ontdoken mil joenen guldens met terugwer kende kracht vordert. Het zpu dan, zo stelt ze voor. terugge geven moeten worden aan de rechtmatige eigenaars: de zwarte bevolking van Zuid- Afrika. Want het was volgens de actiegroep immers over de ruggen van de zwarte mensen in Zuid-Afrika dat het bedrijf groot werd. SUSKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN Het overgrote deel van de aandelenkoersen is gisteren op de Amsterdamse effectenbeurs gestegen, met uitschieters voor Unilever en Heineken. De eerste sloot 10,50 hoger op 495,50, het bieraandeel kwam uit op 178, een winst van 5,20. Koninklijke Olie, dat te lijden fyad van de dalende dollarkoers en onzekere prijsnotering, leverde1,80 in op 195,20. Akzo werd 1,60 duurder op 166,60 en Hoogo vens kwam op 112,40 op een winst van 1,50. KLM no teerde 1 hoger op 48,50 en voor Philips werd 0,70 meer betaald op 52,40. ABN behaalde in de bankensector de grootste winst: 6,- op 595,50. De Amsterdamse effecten- markt heeft de afgelopen week duidelijk geprofiteerd van het zonnige beursklimaat in de Verenigde Staten. Bij toenemende beursomzetten stegen de koersen in Wall Street over een breed front. Het nog altijd toonaangevende Dow Jones-industriegemiddel- de passeerde in het midden van de week met gemak de 1900-grens, om vervolgens verder op te lopen. In tien da gen is dit indexcijfer ongeveer 55 punten gestegen. De index van Standard Poor, waarin een groot aantal fondsen is op genomen, boekte in dezelfde periode een vooruitgang van bijna 10 punten Het obligatie indexcijfer heeft zich eveneens hersteld. De kansen op voort zetting van de rentedaling zijn de laatste tijd toegenomen, ze ker nu het nog lang geen koek en ei is met de Amerikaanse economie, ondanks de aanhou dende druk op de koers van de dollar. De vriendelijke stemming op de Amerikaanse beurs sloeg duidelijk over naar het Dam rak. Gaandeweg herstelden de koersen zich, waardoor de dreigende vakantieslapte werd afgewend en de daling van de dollarkoers geen schaduwef fecten veroorzaakte. In de internationale sector was vooral Unilever in trek. Ver wacht wordt dat de daling van de grondstoffenprijzen en de effecten van de reorganisatie, de winstontwikkeling dit jaar zullen stimuleren. De koers van Philips fluctueert mond jesmaat, omdat nog geen dui delijke herstelsignalen van de markt voor geïntegreerde schakelingen in de Verenigde Staten worden ontvangen. Ko ninklijke Petroleum wordt ge plaagd door onzekerheid en besluiteloosheid inzake de olieprijs. Niettemin wordt in beurskringen verwacht dat de groep over 1986 een zodanig winstniveau zal behalen dat het dividend minstens op peil blijft. Koopanimo Voor Akzo leeft de koopanimo regelmatig op. Het chemiecon cern heeft zijn positie structu reel verbeterd momenteel in de richting van puur han delsbedrijf, met name op het gebied van kantoormachines. Het aandeel Bührmann-Tette- rode mocht zich deze week in een opvallende belangstelling verheugen. Met name buiten- rgde ervoor dat geheel tegen de grondstoffenprijzen. De sterke afbrokkelende tendens in, fors financiële positie geeft moge- omhoog ging. Na een aantal ja- lijkheden expansie. Bij i reorganisaties c Hoogovens spreekt het hoge passingen is deze onderneming investeringsniveau, gericht op kwaliteitsverbetering, aan. Met nieuwe markten dukten probeert het minder afhankelijk te worden van de staalbasis. In Europa behoort Hoogovens, mede door stellende zijn unieke ligging, tot de afwerpen staalondernemingen die het best is toegerust om de harde netto-resultaat vorig jaar i 70 procent worden opge- d. Voor dit jaar ziet het levendig eerste halfjaar achter plaatje er eveneens gunstig uit. de rug. De omzet groeide met Op de beurs wordt aangeno men dat de winst in 1986 ver der zal verbeteren en dat het dividend navenant zal worden de structurele positie zodanig te versterken pro- dat de rentabiliteit weer in de lift zit. Duidelijk is dat de ge nomen maatregelen tijdig wa ren en momenteel in een her- conomie vruchten Zo kon ondanks forse financieringslasten het veertig procent, terwijl de koersen gemiddeld met ruim dertien procent omhoog gin gen. Begin juni bereikte de al- opgetrokken gemene aandelenindex een re- cordstand van 292. Opvallend Overstap de Opnieuw maakt lokale fondsen. De beursvrien- delijke verkiezingsuitslag mei veroorzaakte een enor koopgolf, waardoor de koersen i onderne ming de overstap rallelmarkt naar de officiële beurs. Dit keer is het Enraf- Nonius, een bedrijf dat terughoudende periode breed 'pakket hoogwaardige elan omhoog gin- laboratoriummarkt voert. Het bedrijf is zeer gespecialiseerd en neemt in de afzonderlijke segmenten een sterke positie ABN in VS Op de aankondiging van de uitbreiding van de dienstver lening in de Verenigde Staten heeft de koers van Algemene Bank Nederland gunstig gere ageerd. De voortdurende toe name van het internationale de financiering kapitaalverkeer dwingt de de investeringen banken steeds meer tot alert reageren en inkomsten uit va luta- en effectentransacties uitgegeven, llierdoor stijgt op hebben duidelijk aan belang termijn het eigen vermogen en gewonnen. Na de winstverbe- worden gezonde vermogens- tering in 1985 wordt in beurs- verhoudingen gehandhaafd, kringen niettemin verwacht Enraf-Nonius beweegt zich op dat de banken dit jaar de winst interessante, dynamische De introductie op de officiële beurs gaat gepaard met een bestemd voor de beoog- groei. Er worden in aandelen omwissel- baar achtergestelde obligaties verder zullen opvoeren Op de lokale markt reageerde de koers vj het besluit etiketten te verkopen markten waar groeiperspectie ven volop aanwezig zijn. Uit VRG gunstig op het prospectus blijkt dat het de produktie eerste kwartaal 1986 gunstig Omzet en resultaat zijn Amerikaans bedrijf. VRG verder gestegen. Voor de i raakt daarmee verlost problematische divisie, steeds meer knaagde a resultaten. Tegelijkertijd zet de winst minstens het onderneming een verdere stap vorig jaar zal terende maanden van het jaar die wordt een verdere omzetstij ging verwacht, terwijl de HOOFDFONDSEN Noteringen van vrijdag 4 juli 1986 (tot 10:45 uur) De beurs van New York is vandaag gesloten in ver-s band met de viering van Onafhankelijkheidsdag. 1 TPM EUROPE NEEMT DOCHTER OVER VAN CONTROL DATA RIJSWIJK TPM Europe te Londen heeft Business Solutionsj International (BSI) te Veenendaal overgenomen van de moeder-l maatschappij Control Data te Rijswijk. Dit betekent dat de conti nuïteit van BSI en daarmee de werkgelegenheid voorde 35 per-j; soneelsleden is gewaarborgd. Dit hebben vertegenwoordigen van de drie partijen gisteren meegedeeld. BSI werd twee jaar; geleden opgericht toen Control Data de activiteiten van Systim© Netherlands overnam. Toen Control Data eind vorig jaar tot een; strategische heroriëntatie besloot leek het voortbestaan van BSI in gevaar te komen. Nu de overneming door TPM Europe is ge lukt, kan BSI verder werken aan een bestendige groei Helicopterbabies Reageerbuisbabies, diepvriesbabies, leenmoedérbabies. Moderj ne technieken hebben het jargon betreffende ons nageslacht dflj laatste jaren behoorlijk verrijkt. Zo kun je tegenwoordig ook per helicopter op de wereld komen, als helicopterbaby zogegezegd! Een helicopterbedrijf in Lelystad, wellicht geïnspireerd door hel bekende ooievaar-verhaal, experimenteert deze dagen in elk g© val met het vervoer van zuigelingen door de lucht. Gisteren v op het terrein van het Beatrixziekenhuis alvast een couveuse aPj geleverd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4