Gaat het licht straks uit? mens Zes gevallen van nekkramp in N-Holland dagjes J Tekst over Sl euthanasie was van UJDe Koning „Politie helpt slachtoffers van familiegeweld te weinig SGP wenst maatregelen tegen Stimezo Dagboek van een Heilige rust rondom Valkenburg ^BINNENLAND ÊeicbcSomxmt VRIJDAG 4 JULI 1986 PAGINA 3 t Gecombineerde verkiezingen tegen „verkiezingsmoeheid" DEN HAAG Het combineren van een verkiezing voor de Tweede Ka- i mer, Provinciale Staten of gemeente raad met bijvoorbeeld deelgemeente- raadsverkiezingen zal in de toekomst ..verkiezingsmoeheid" bij de burgers tegen moeten gaan. Het kabinet heeft j daartoe gisteren besloten door ak- '1<J| koord te gaan met een wijzinging van °P de Kieswet. Op een combinatie van liti verkiezingen werd aangedrongen ylq door de gemeenten Amsterdam en nfij Rotterdam. De beide gemeenten wil- len in maart 1987 de Staten- en de deelgemeenteraadsverkiezingen kop- pelen. Examengeld in etappes betalen DEN HAAG Het wordt in de nabije toekomst mogelijk om het examengeld voor een aantal staatsexamens hoger be roepsonderwijs in etappes te betalen. Het kabinet is gisteren met dit voorstel van minister Deetman (onderwijs) akkoord gegaan. Het examengeld kan dan worden voldaan voor die onderdelen van het examen die in het desbetreffende ka lenderjaar worden afgelegd Het gehele examengeld is ver schuldigd als het volledige examen in hetzelfde kalender jaar wordt af Tekort opslagruimte voor vliegas DEN BOSCH Er moeten op korte ter mijn meer opslagmogelijkheden komen voor de vliegas uit de met kolen gestookte elektriciteitscentrales Als de overheid daaraan niet snel medewerking verleent, kan het stoken van kolen in de Neder landse centrales in ernstige mate worden belemmerd. Dat schrijft de Vliegasunie bv in het gisteren gepresenteerde jaarverslag 1985. De Vliegasunie zegt verder in toene mende mate te worden geconfronteerd met belemmeringen in de toepassingsmo gelijkheden van vliegas. Vorig jaar werd in de Nederlandse centrales 452.000 ton vliegas geproduceerd Ruim 84 procent daarvan werd op industriële wijze ver werkt De as werd onder meer gebruikt bij de produktie van cement, beton, asfalt en kunstgrind Vergoedingen rechts bijstand worden herzien DEN HAAG Het thans geldend sy steem voor vergoedingen voor de rechtsbijstand in strafzaken wordt herzien. Het kabinet is gisteren met een ontwerp-besluit hierover van mi nister Korthals Altes (justitie) ak koord gegaan. De nieuwe "regeling kent, naast de vergoeding voor rechts bijstand, ook een vergoeding voor reiskosten en voor de aan de reizen bestede tijd. Verder ging het kabinet akkoord met een voorstel van staats secretaris Korte-van Hemel (justitie), waarbij ter beschikking gestelden ge legenheid krijgen tot beklag en be roep over opgelegde bijzondere beper kingen bij briefwisseling, bezoek en bewegingsvrijheid. Nederlanders schonken 750 miljoen in 1985 AMSTERDAM De Neder- landse bevolking heeft vorig jaar ten minste 750 miljoen gul den gegeven aan goede doelen en loterijen. Dit heeft het Cen traal Archief voor het Inzame lingswezen gisteren bekend ge maakt. De 750 miljoen gulden is bijna honderd miljoen gulden meer dan het jaar daarvoor. Overigens is volgens het Cen traal Archief veel meer geld binnengekomen dan nu bekend is. Er zijn nog 134 instellingen die hun gegevens niet aan het Centraal Archief mededeelden. v- ne.DEN HAAG De door het :ik,CDA bekritiseerde tekst over aj-j euthanasie in het ontwerp-re- jgeerakkoord met de VVD is "afkomstig van CDA-informa- teur De Koning zelf. Het gaat [daarbij om de zinnen waar- jgjdoor een volgend kabinet zich ■.er vrijwel toe verplicht om. bij J eigen falen, een initiatief- ■^wetsontwerp uit de Kamer tafcover euthanasie mede te on- ïte.dertekenen en daardoor tot ee,wet te maken. Deze week Ge,keerde de CDA-fractie zich /I onder leiding van fractievoor zitter Lubbers tegen die passa- "fge. "seVVD-onderhandelaar Nijpels ;ei maakte gisteren bekend dat de rsj bewuste passage een door in- 1 j formateur De Koning zelf uit- gewerkt compromisvoorstel ^was. Nijpels noemde de bewus te passage een „heel verstan- i dig compromis. ™,Jn het ontwerp-regeerakkoord staat dat er gewacht wordt op ^'adviezen die de Raad van Sta- LCltie nog moet uitbrengen over ecthet wetsvoorstel van D66 en J zal het nieuwe kabinet probe- Tren een wetsvoorstel te ma kken. Lukt dat niet, dan is het cs| woord aan de Kamer. Mocht ett^en initiatiefwetsvoorstel van Tjj de Kamer een goedkeurend -J: advies krijgen van de Raad r« Van State, aldus het ontwerp -regeerakkoord, dan zal het ka- SG'binet niet weigeren het voor ga stel mede te ondertekenen. De iti CDA-fractie heeft op advies rej van premier Lubbers deze Jtekst afgekeurd en onderhan- ^rdelaar De Vries teruggestuurd. Het feit dat De Koning zelf de bewuste passage heeft bedacht ,_j is opvallend. Toen de VVD eerder dit jaar dreigde het D66-wetsvoorstel te zullen steunen, lieten de CDA-minis- Ifters in het kabinet, inclusief 'rij-De Koning, weten dit voorstel u|. niet te zullen ondertekenen. Om een crisis met de VVD te vermijden besloot het kabinet toen zelf een proeve van wet —Lie maken, dat minder ver ging dan het D66-voorstel. Drees altijd zeer populair DEN HAAG Dr. Willem Drees, de voormalige minister- I president die morgen honderd jaar hoopt te worden, heeft al- __Ltijd bijzonder hoog gescoord in Ide Nipo enquêtes „populairste rnan van het jaar". Drees be reikte de eerste plaats in de enquête voor de eerste maal in j952, toen hij de „aanvoerder" sinds 1946 Churchill met 12 biprocent van de stemmen naar u peen vierde plaats verdrong, la.Vorig jaar eindigde Drees na, ttiLubbers en Den Uyl nog op d.pen derde plaats. Ook in 1956, zo blijkt uit een overzicht van het Nipo, kwam Drees naar n) ^voren als de meest populaire ii^Vandaag is overigens in Am- i^sterdam de fototentoonstelling ..De Eeuw van Drees" in het Willem Dreeshuis geopend. De expositie, die tot augustus op u -verschillende plaatsen in de hoofdstad loopt, bevat een ;i [groot aantal foto's uit de privé- collectie van de familie Drees. Vrouw doodgestoken in woning kinderen ROTTERDAM De 54-jarige ^'mevrouw Teilekamp uit Vee- nendaal die met haar man op de woning van haar kinderen in Rotterdam paste, is gisteren doodgestoken door een indrin ger. Haar 60-jarige echtgenoot is met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Het echtpaar lag te slapen op de eerste etage toen de dader rond half drie de woning bin nendrong. Het echtpaar werd wakker en het kwam tot een vechtpartij waarbij de indrin ger een mes hanteerde. Hij is daarna spoorloos verdwenen. DREIGEND TEKORT AAN HONDERDEN INGENIEURS ARNHEM Er dreigt een tekort aan honderden ingenieurs op het gebied van elektrische energie techniek. Het gevolg daarvan is dat straks het licht vaker uit zal gaan. Aan de TH's in Delft en Eindhoven studeerden en kele jaren geleden nog ongeveer vijftig inge nieurs per jaar af in vak ken die met elektriciteits voorziening te maken hebben. Nu zijn dat er minder dan dertig en dat aantal loopt nog steeds te rug. Op technische hogescholen en hts'en wint het vak informati ca het namelijk steeds vaker van de energietechniek. Kema-directeur ir. J. Wij- nands vindt die ontwikkeling bijzonder bedreigend. Hij vindt dan ook dat er spijkers met koppen moeten worden geslagen, wil Nederland na het jaar 2000 niet met de brokken zitten. Wijnands is met dat doel ook secretaris geworden van de kortgeleden opgerichte Van Staveren Stichting, waarin de stroombedrijven en de indus trie deelnemen. Het belang rijkste doel van de stichting is het tekort aan ingenieurs op te heffen. Dat gebeurt vooral met voorlichting op de scholen en het instellen van bijzondere leerstoelen, waardoor de kwa liteit van de opleiding verze kerd is. De Kema-directeur meent dat stroom onderhand zo vanzelf sprekend is, dat niemand er meer bij stilstaat. De enige ma nier om daar verandering in te brengen, zou zijn om alle stop pen een tijdje om te draaien. Voor dat voorstel, dat prof. F. Kreuger van de TH in Delft onlangs deed, voelt Wijnands niets. Kreuger vindt echter, dat zo'n „bescheiden experi ment" heel nuttig kan zijn. Hij verwijst daarbij naar New York, waar zo'n situatie enke le jaren geleden speelde. Na de .black-out" was daar de ellen de niet te overzien: geen ver lichting, geen verwarming, on gelukken door uitvallen van verkeerslichten, mensen opge sloten in liften, duizenden vastgelopen reizigers, plunde ringen van winkels, rellen en chaos; vooral chaos. Volgens Kreuger hadden de Newyor- kers daarna aanzienlijk meer waardering voor de stroom voorziening. Jongensdroom Voor staatsse cretaris Van Houwelingen van Defensie ging gisteren in Amersfoort een jongensdroom in vervulling. Bij de overdracht van de laatste nieuwe Leo- pard-tank uit een serie van 445 mocht hij hoogstpersoon lijk een rondje draaien over het terrein van de Bernhardkazer- AMSTERDAM Slachtoffers van geweld binnen familiever banden krijgen nauwelijks steun en hulp van politie en Justitie. Justitie vindt dat de oplossing voor dergelijke pro blemen binnen het gezin ge zocht moet worden. De politie loopt hierop vooruit en maakt bij aangifte meestal geen pro ces-verbaal op. Dit schrijft drs. C. Steinmetz, onderzoeker van het Wetenschappelijk Onder zoek en Documentatie Cen trum van het ministerie van justitie, in het boekje „Justitië le Verkenningen" dat gisteren is uitgegeven. Omdat men weet dat Justitie hoogstwaarschijnlijk toch niet tot vervolging overgaat, maakt de politie bij 82 procent van de aangiftes van geweld binnen de familie geen proces verbaal op. Bij meldingen van geweld buiten de familie wordt „slechts" de helft van de za ken op die manier gesepo neerd. „De slachtoffers van „familiegeweld" kunnen hier tegen niet in beroep. Zij hopen dat de recherche hen hulp en morele steun verleent. Daarbij denken ze onder meer aan een strategie om de dader voortaan van het lijf te houden. Die hoop is meestal tevergeefs. Bo vendien krijgen de slachtof fers bijna nooit morele steun van de politie", aldus Stein metz. De politie verwijst hen liever door naar slachtoffer- projecten. Maar daar moet men in veel gevallen weer te rugvallen op de politie om be paalde vragen te beantwoor den. Volgens de onderzoeker kan de politie zich veel werk besparen door onmiddellijk hulp te bieden aan het slacht offer. Dat zou ook het slachtof- ferprojekt ten goede komen. Daar wordt nu veel tijd be steed aan het herstellen van de schade die door Justitie is toegebracht, zodat men niet -meer aan het verzorgen van het slachtoffer toekomt, aldus Steinmetz. EX ASTEVEN SPIELBERG FILM the Extra terrestrial Wedden dat je kinderen er nog wéken over zullen praten? VANAF 10 JUU TERUG OP AARDE FRIEMELS Koning der hippies begraven Omringd door tientallen bootjes is gisteren de Amerikaanse kun stenaar Walter C. Glück, alias Victor IV, naar zijn graf gevaren. De kunstenaar, die sinds het begin van de jaren zestig in Amster dam woonde, kreeg vooral bekendheid door zijn met plaggen begroeide woonvlot in de Amstel, vlak bij het Waterlooplein. Glück, ook wel koning der hippies genoemd, verdronk eind vori ge week bij het verbouwen van dit curieuze vlot. GROTER RISICO DOOR WARME WEER ZAANSTAD In de Zaanstreek en Kennemerland zijn de vo rige week zes gevallen van hersenvliesontsteking, ofwel nek kramp geconstateerd. Drie kinderen van 14 jaar liggen nog in een ziekenhuis. Volgens dr. Th.J. de Man van de districtsge zondheidsdienst Midden-Kennemerland is er geen besmettings gevaar. Aangenomen wordt dat ook in de rest van het land iets meer hersenvliesontsteking (meningitis) voorkomt dan normaal. Exacte cijfers daarover zijn er niet. De Man wijst het warme weer van de afgelopen weken als oorzaak aan. Een verkoudheid is dan gauw opgelopen. Hij deelde mee dat het in drie van de zes gevallen om een virusziekte ging. Die gevallen konden inmid dels na onderzoek naar huis gestuurd worden. In de drie andere gevallen, twee kinderen uit Castricum en één uit Krommenie, was de niet-besmettelijke meningococcen-bacterie de boosdoe ner. Deze bacterie komt in het neusslijmvlies voor. Zodra het neusslijmvlies ontstoken raakt, bij voorbeeld door verkoudheid, kunnen de meningococcen doorbreken en voorhoofdsholteont steking veroorzaken, of in ergere gevallen hersenvliesontste king. (ADVERTENTIE) ASTEVEN SPIELBERG FILM i theExtra- %0Ê*4H V# Terrestrial Als je 'm vier jaar geleden niet gezien hebt mag je 'm nu zeker niet missen. VANAF 10 JUU TERUG OP AARDE DEN HAAG De SGP-frac- tie in de Tweede Kamer meent dat de regering moet optreden tegen Stimezo, de stichting voor medisch verant woorde zwangerschapsonder breking. Stimezo heeft aange kondigd ook in de toekomst af te zullen zien van een bedenk tijd van vijf dagen bij overtijd behandelingen, het afbreken van de zwangerschap in een abortus en overtijdbehande- zeer vroeg stadium. De SGP ling in de wetgeving onvol- vindt dat standpunt in strijd doende onderkend, met de abortuswetgeving. Jaarlijks worden in de dertien abortusklinieken van Stimezo circa 13.500 Nederlandse vrou wen behandeld. Bij ongeveer een derde gaat het om een overtijdbehandeling. Volgens Stimezo is het verschil tussen (ADVERTENTIE) A STEVEN SPIELBERG FILM i theExtra- m Terrestrial Wedden dat je hem eerst eng vindt, dan lief en vervolgens razend-slim? VANAF 10 JUU TERUG OP AARDE Bewaker overgeplaatst WOENSDRECHT De lei ding van de vliegbasis Woens- drecht heeft een 21-jarige dienstplichtig soldaat overge plaatst naar de vliegbasis Ypenburg. De soldaat, Rick Herrera, heeft volgens een woordvoerder van de basis sinds eind juni openlijk de zij de gekozen van de bewoners van de vredesactiekampen die in Woensdrecht protesteren te gen de voorgenomen plaatsing van kruisraketten. Volgens de leiding kon de soldaat zijn werk daardoor niet optimaal uitvoeren. Overigens is de overplaatsing geen straf, maar bijzonder wijs beleid, aldus de woordvoerder In het voetspoor van honderdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er in deze vakantieweken in eigen land op uit. In deze kolommen geven zij hun persoonlijke impressie van zomerse gebeurtenissen die voor de lezer mogelijk een tip kan bevatten voor een dagje uit. Zo ontdekte Herman Jansen in Zuid- Limburg het andere Valkenburg. Niet het stadje van de bierpompen, grotten, mijnen en duizenden toeristen, maar het stadje met de ingetogen omgeving waar de heiligen en kluizenaars van toen zich ook nu nog prettig zouden voelen. Op zich is Valkenburg een heel mooi stadje. Maar als het er druk is. is het er té druk. En als het er buiten het zomerseizoen rustig is, is het er té rustig. Dan zijn er zoveel cafés en restaurants dicht, dan lijkt het hier wel een spookstad en dan blijven de mensen helemaal weg", zegt een Valken burgse res tauranthouder. Hoewel hij in deze tijd zijn geld moet ma ken, wenst hij dat de vakan ties van de schooljeugd en straks de bouwvak kers al voorbij waren. „Dat lawaai op straat, dat is iets verschrikkelijks. En dat gaat de hele nacht door bij dit mooie weer". Maar er is ook een ander Valkenburg, het gebied er vlak omheen, waar je zelfs nu weinig mensen tegen komt. Wie daar z'n rust niet vindt, vindt het nergens. En vraag je de Zuidlimburgers ernaar, dan kennen ze die plekjes vaak niet eens. Laten we muisstil beginnen, in de Onderstesteenstraat in Hou- them. Houthem ligt. net links van Valkenburg, ingebet in de fraaiste bijzonderheden van het Geuldal. Aan de lin kerkant van de Onderstes teenstraat staan zes oude huisjes met zes eigen, oude boompjes. Rechts een natio naal monument, de Gerla- chuskerk. Een vrouw van het vijfde huisje maakt de oversteek van een paar me ter en wrijft met een stof doek de grafsteen van een dierbare schoon. Een dage lijks, maar nog immer teder gebaar, zo lijkt het. De geest van de Heilige van het Geuldal, Gerlachus, is bijna voelbaar aanwezig. Het gebeente van de plusminus 1164 overleden Gerlachus is zelfs daadwerkelijk nog in de kerk, opgeborgen in een uit hout gesneden beeld van hemzelf boven de reliek schrijn. Het landgoed achter de met beroemde fresco's ge vulde kerk was vroeger een klooster, gsticht door zusters en gebouwd op grond die de heer van Valkenburg in 1200 beschikbaar had gesteld om de vele pelgrims te kun nen herbergen die de Heili ge Gerlachus kwamen be zoeken. De pelgrims kwamen toen nog niet naar Valkenburg voor het Heempark Sjloens- heim, want dat is er pas sinds 1974. Dit parkje met de verzamelde natuurpracht en cultuur van Zuid- Limburg ligt rechts buiten Valken burg, in de richting van Schin op Geul. Een geres taureerde watermolen en een imkerij maken de tuin met veldbloemen, volksge neeskruiden, woekerplan ten, gifkruiden, heide, veld gewassen, etcetera extra in teressant. De heerlijk ruikende tuin op zich is al een dagbezoek waard, maar het is meegeno men dat tientallen meters erachter het fraaie kasteel Sjaloen ligt en daar vlakbij het monumentale kerkje van Oud-Valkenburg. Loei ende koeien geven aan, dat te veel rust ook niet normaal is. Zij grazen op het weiland van Sjaloen en langs deze dieren voert de korte wan deling over de Geul naar de Schaelsberg. Op die berg gaat een pad van 700 meter naar boven en daar bevindt zich „De Kluis". Een naam die te intrigerend is om aan voorbij te gaan. De Kluis, met kapel, werd in 1690 ge bouwd en tot 1930 toe heeft er een kluizenaar in ge woond (niet steeds dezelfde). De Kluis kan alleen op zon dagmiddag van binnen be keken worden, maar er om heen lopen en een beetje fi losoferen over de mensen die er zo afgezonderd van de wereld hebben gewoond, maakt de klim al bijzonder waardevol. De Kluis is niet bewoond, maar waarom zit daar dan een heel oude man op een bankje, net buiten de tuin? De man, wandelstok in de hand, hoed op het hoofd en een speld vóór in z'n te rui me broek, weet dat je het hem wilt vragen en biedt zijn antwoord aan. „Ik kom hier elke dag even naar toe wandelen, dat is goede be weging voor me", vertelt hij met heldere stem. Hij is een boer in ruste, die de laatste kluizenaar nog heeft meege maakt. „Eén keer per jaar is het hier feest. Dan wordt er buiten op het gras een mis opgedragen en zijn er aller lei tentjes. Ook met bier. Heel vroeger was er dan ook een draaimolen. Daar ging je dan heen, want meer was er in de buurt niet te doen". Die buurt blijkt de hele we reld te zijn voor de oude man, die zegt nooit verder dan Limburg te zijn geweest. Dat bijvoorbeeld Den Haag aan de zee ligt, blijkt voor hem iets nieuws. „Ja me neer, je hoort wel eens ge ruchten, maar ik wist het niet". Dan vraagt hij: „Waar heeft u de auto nu staan? Bij het Heempark? Snapt u dat park nou. Als boer heb ik met m 'n blote handen steeds al het onkruid uit m'n vel den moeten trekken, en nu gaan ze dat allemaal in zo'n park weer speciaal laten groeien. Nee, dat ligt mij niet". HERMAN JANSEN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3