fteidm (Sowvaml Topjaar voor vliegvakantie Bon: Tour DA wil huren et vier procent omhoog Lagere gaspri js voor tuinders Negen zeehonden dood op Wadden DIT WEEKEINDE ONGEKENDE DRUKTE OP SCHIPHOL BRAND IN LOODS: SCHADE 1 MILJOEN Leidse sticht brand sporthal uit verveling Ramp dreigt voor boeren en tuinders £cidóc 0dncwit Vrijdag 4 juli 1986, 77e jaargang no. 235421 DAGBLA VOOR ZÜID-HO 9ÊF Uigave Westerpers. behorende tot Sijihoff Pers. Apothekersdijk 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling).kwartaal f. 67,43. jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Wisselend bewolkt en in de nacht en ochtend een enkele bui. Vannacht ongeveer 13, morgen omstreeks 21 graden. Matige westen wind, kracht 4, aan de kust vrij krachtig, 5. Zon op: 05.26; onder: 22.02. Schev. hoog water: 2.58 en 15.33; laag water: 10.45 en 23.23 uur. Toeristen met eigen rommel geconfronteerd ZWOLLE Het Recreatieschap West-Overijssel (heeft gisteren een deel van het recreatieterrein Wythmerplas in Zwolle niet schoongemaakt om zo de bezoekers te confronteren met de rommel tdie op een topdag buiten de afvalbakken wordt gedeponeerd. Lukt het niet op deze wijze het ge- |drag van de bezoekers te veranderen, dan gaat het irecreatieschap uit een oogpunt van volksgezond heid en milieuhygiëne het recreatieterrein een dag sluiten voor opruimen van de rotzooi. Woord voerder A. Maat van het recreatieschap wijst erop dat er zoveel blikjes, papier, glas en andere afval op ligweiden en dergelijke wordt achtergelaten dat de zeven reinigingsmensen het werk niet imeer aankunnen. De meeste toeristen toonden be- Igrip voor de actie van het recreatieschap. Ande- iren daarentegen gingen rustig tussen het afval lig gen zonnen. Appelboom zonder takken EAST MALLING Op het Britse landbouw- station in East Malling is een nieuw soort appel boom ontwikkeld die geen takken heeft. De boom bestaat uit een stam waaraan direct blade ren en appels groeien. Binnen vijf jaar moet er een eerste commerciële appelzuilgaard zijn. De bomen, die appelzuilen worden genoemd, zijn ontwikkeld door bestaande commerciële appel soorten te kruisen met de Wijcik, een in het wild voorkomende appelzuil uit Canada. Het door de overheid gefinancierde landbouwstation heeft intussen takloze Golden Delicious, Greensleaves en Maypoles ontwikkeld die de namen Trajan, Telamon en Tuscan hebben ge kregen. Omdat de bomen geen takken hebben, kunnen zij dichter op elkaar worden geplaatst en zijn zij eenvoudig machinaal te bewerken. De bomen hebben volgens de wetenschappers een hoge vruchtopbrengst. In East Malling wordt ook gewerkt aan takloze pere-> en perzikbomen. PIETERBUREN Medewerkers van het Zeehon dencentrum in Pieterburen hebben sinds vorige week zaterdag al negen dode zeehonden geteld. In de Zeehondencrêche logeren momenteel zestien zie ke zeehonden die veelal lijden aan vochtverlies. Dat aantal is groter dan gebruikelijk in deze tijd van het jaar. Leny 't Hart van het Zeehondencentrum heeft geen verklaring voor het grote aantal dode zeehon den. Toch is ze niet pessimistisch over de zeehonden stand in de Waddenzee. Niettemin is op de zandplaat Engelse Hoek ten westen van Terschelling inmiddels vrijwel niets meer over van de zeehonden-kolonie. De zeventig dieren die daar enkele weken geleden nog werden geteld, zijn op vier na verdreven door toeristen. Voorburger gewond na val uit trein UTRECHT Een 17-jarige jongen uit Voorburg heeft gisteren ernstig hoofdletsel opgelopen toen hij bij een snelheid van zestig kilometer per uur uit een trein viel. Het on geluk gebeurde bij Voorburg op de lijn UtrechtDen Haag. Volgens een woordvoerder van de NS had de jongen met twee vrienden uit de openstaande deuren van een bagagewagen gehangen. De baga geafdeling is verboden terrein voor reizigers. De twee vrienden waren zo geschrokken dat zij ver gaten aan de noodrem te trekken. Vanaf het station Voorburg zijn ze teruggerend naar de plaats waar hun vriend uit de trein viel. SCHIPHOL De lucht vaartmaatschappijen verwachten dat 1986 een topjaar wordt voor de vliegvakanties. De maanden juli en augus tus zullen zo „krankzin nig druk" zijn dat het slechte voorseizoen ruimschoots wordt goed gemaakt. De belangrijk ste bestemmingen zijn Spanje en Griekenland. Voor de vliegvakanties was tot dusver 1979 de absolute topper. Toen werden van april tot en met oktober. 807.000 passagiers vervoerd. Dat aantal zal dit jaar waar schijnlijk met zeker vijf tot tien procent worden over schreden. Vorig jaar gingen niet meer dan 770.000 Ne derlanders met het vliegtuig op vakantie. De belangrijkste oorzaken van deze groei zijn het aan trekken van de economie en het feit dat de vliegprijzen over de gehele linie geno men niet of nauwelijks zijn gestegen. Schiphol heeft het komende weekeinde te maken met een ongekende drukte. In totaal vertrekken dan zo'n 40.000 Nederlanders met het vliegtuig richting zonbe- stemming. Dat is tussen de 25 en 30 procent meer dan in de vergelijkbare periode van het vorig jaar. Zo voert Transavia tot en met maan dag 66 vluchten uit met in totaal ruim 14.000 passagiers; soms wordt met één vlieg tuig zelfs drie keer per dag op en neer gevlogen naar Spanje of Griekenland. Martinair vervoert deze da- agiers, ia icnten. k. De KLM zet weliswaar ko mend weekeinde geen extra chartervliegtuigen in, maar op de gewone lijnvluchten naar de zonbestemmingen is het wèl veel drukker dan anders. Niet alleen de bestemmin gen in Zuid-Europa en Noord-Afrika krijgen dit (aar meer Nederlandse va- :antiegangers te verwerken dan ooit te voren, ook het Noordamerikaanse continent wordt weer populairder. Dat is voornamelijk te danken aan de daling van de dollar koers. )EN HAAG Het CDA ïeeft voorgesteld de hu- en de komende jaren niet net twee maar met vier procent per jaar te verho gen. Op aandringen van Staatssecretaris Brokx, die grote bezwaren heeft ge maakt tegen de voorge stelde bezuinigingen van 1,5 miljard op het woning- bouwprogramma, heeft de CD A-fractie deze wijzi ging in het regeerakkoord voorgesteld. De wijziging is een van de tientallen voorstellen'die door VVD en CDA gisteren bij in formateur De Koning op tafel tijn gelegd. De nieuwe onder handelingen tussen De Vries (CDA) en Nijpels (VVD) (vaarbij de euthanasiepara- eraaf, het grootste struikel blok, gisteren nog niet ter tprake kwam zullen enkele tlagen in beslag nemen. Infor mateur De Koning denkt dat Een aangepast regeerakkoord niet voor dinsdag klaar kan tijn. Volgens CDA-onderhan- Belaars De Vries zijn er, gezien pe vanzelfsprekendheid waar- tnee een nieuwe combinatie CDA-VVD wordt verwacht, veel wensen op tafel gekomen. Gisteren is al één ding duide lijk geworden: er wordt niet extra bezuinigd om de lasten an burgers en bedrijfsleven verlichten. Alleen als geld vrijkomt door een hervorming van de belastingen, zal dit voor lastenverlichting worden gebruikt. De VVD had willen bereiken dat alsnog de lasten met een miljard zouden wor den verminderd. Wel kwamen beide onderhandelaars ge assisteerd door hun financiële specialisten Gerritse (CDA) en De Korte (VVD) overeen iets meer te bezuinigen dan de af gesproken 18,5 miljard. Naar verluidt gaat het om enkele honderden miljoenen meer. De VVD ging niet akkoord met een CDA-voorstel om geld dat vrijkomt door arbeidstijd verkorting bij de overheid al leen te gebruiken voor herbe zetting en niet voor loonsver hogingen. Volgens Nijpels zou daardoor de onderhandelings vrijheid van de minister van binnenlandse zaken in zijn contact met de ambtenaren bonden te veel worden beknot. Van CD A-zijde ligt de wens op tafel te gaan sleutelen aan de media-paragraaf. De christen-, democraten willen de kans op commerciële televisie verder beperken dan het ontwerpak- kord nu doet. Dit biedt de mo gelijkheid tot commerciële te levisie als tenminste twee om roepen dit wensen. Uit de om roepbijdrage wordt dan ander half jaar een bijdrage daartoe gegeven. De omroepen (AVRO, TROS, Veronica) heb ben hierop al weinig enthou siast gereageerd. Pag. 3: Euthanasietekst was van De Koning n krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater- igs tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw (rant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) Toorts ontstoken De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft vannacht de toorts van het honderd jaar oude Vrijheids beeld in de ha ven van New York opnieuw ontstoken. Dat gebeurde tijdens een perfect geor ganiseerde, drie uur durende show. President Reagan noemde in een toespraak het gerestaureer de Vrijheidsbeeld „het zinnebeeld van Amerika, dit visioen van alles wat wij zijn en willen zijn. Wij zijn de behoeders van de Vlam van de Vrijheid. Wij houden haar vanavond hoog, zodat de wereld een baken van hoop, een licht voor de naties, ziet". Nadat de presi dent de toorts had aangestoken en terwijl boven het Vrijheids beeld het vuur werk ontplofte, reikte hij „Me dals of Liberty" uit aan een twaalftal hoog opgeklommen, genaturaliseerde Amerikanen, on der wie de ex- Duitser Henry Kissinger en de ex-Brit Bob Hope. De hele VS zijn overigens in de greep van „Miss Liberty". Zo heeft een kapper in Californië voor deze gele genheid een Li- berty-look ont worpen (inzet). Pagina 5: New York viert „feest van de eeuw". DEN HAAG Een moeilijk te bestrijden brand in de Groot handelsmarkt aan de Marktweg in Den Haag heeft vannacht omstreeks vier uur voor zeker een miljoen gulden schade ver oorzaakt. Het dak van de reusachtige loods, die honderd meter lang en 15 meter breed is, ging vrijwel geheel verloren. Van morgen was de brandweer nog steeds met twee spuitwagens ter plaatse om het vuur te bestriiden. Tegelijkertijd werd door de ondernemers met man en macht gewerkt om de magazijnen leeg te halen. De brand brak vanmorgen om kwart voor vier door onbekende oorzaak uit in één van de compartimenten waar levensmiddelen lagen opgeslagen. Pas na het openbreken van de stalen toe gangsdeuren kon de brandweer aan de slag. Doordat de muren, die de verscheidene opslagruimten scheiden, niet tot aan het dak doorlopen, konden de vlammen zich makkelijk tot over het ge hele dakoppervlak uitbreiden. De recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Er wordt rekening gehouden met brandstichting. LEIDEN/VOORSCHOTEN De brand die gisternacht in sporthal De Vliethorst in Voorschoten voor een ton schade heeft aangericht, blijkt te zijn aangestoken door een 22-jarige vrouw uit Leiden. De vrouw meldde zich gisterochtend telefonisch bij de politie met de mededeling dat de brand een uit de hand gelopen stommiteit was. Ze had, verklaarde ze volgens de politie, een steen door de ruit van de sporthal gegooid en was met onbekend oog merk door het raam naar binnengegaan. Vervolgens had zij het koud gekregen en „uit verveling" de gordijnen in brand gestoken, met alle gevolgen van dien. De vrouw is na overleg met de officier van justitie na verhoor naar huis gestuurd. DEN HAAG De gas- prijs voor de tuinders is met ingang van 1 juli met 9,7 cent gedaald tot 21,4 cent per kubieke meter (exclusief btw). De gas- prijs voor de industrie is met ingang van dezelfde datum eveneens 9,7 cent lager en komt uit op 20,9 cent. Oorzaak van de prijsdalingen is de lagere prijs van stookolie als gevolg van dalende olie prijzen en een teruglopende koers van de Amerikaanse dollar. De gasprijs voor indus trie en tuinbouw ligt nu op het niveau van 1979. Door de prijsdaling hoeft de overheid in het derde kwar taal niet bij te springen om de grootverbruikers ook van lage stroomtarieven te verzekeren. Volgens een bestaande „gigan tenregeling" garandeert de overheid lage stroomprijzen door een subsidie op de gas prijs waarmee de elektriciteits centrales te maken hebben. Overigens heeft minister Ru- ding het kabinet voorgesteld, zoals wij gisteren hebben ge meld, de lagere gasprijs voor tuinders geleidelijk af te schaf fen. Haagse acupuncturisten promoveren in Hong Kong DEN HAAG De Haagse artsen dr. C.J. Beurskens en dr. R. Kanhai zijn in Hong Kong gepromoveerd op een proefschrift over acupunctuur en ademhalingsziekten. Aan een gezamenlijk instituut van de Chinese en de Eu ropees gerichte universiteit behaalden zij 20 juni hun graad. Hiermee zijn zij de eerste acupuncturisten met een doctorsbul in Nederland. Beide artsen zijn verbonden aan het instituut Ars Medica in Den Haag dat opleidingen voor acupuncturisten verzorgt. J£TV Vjfc® Huwelijksmunt De Royal Mint van Groot-Brit- tannië brengt deze zilveren sterling medaille waard 25 pond in omloop ter gelegen heid van het huwelijk van prins Andrew met Sarah Ferguson op 23 juli. De munt weegt 37 gram en heeft een middellijn van 44 mm. Er worden 20.000 exemplaren van geslagen. VEEL ALGEN IN KUSTWATER DEN HAAG De laatste da gen komen langs de Neder landse kust als gevolg van zonneschijn en weinig wind grote concentraties algen voor. Deze geven het water plaatse lijk, soms over afstanden van enkele honderden meters, een oranje tot rood-bruine kleur. Ook vanuit het vliegtuig van de directie-N oordzee van. Rijkswaterstaat zijn deze „al- genwolken" in het kustwater waargenomen. Contact met deze algen bij het zwemmen levert normaal gesproken geen gevaar op voor de gezondheid, aldus het ministerie, ook niet als men water binnenkrijgt. Bij aanhoudend warm en droog weer DEN HAAG Boeren en tuinders dreigen in de problemen te komen als het warme en vooral droge weer nog een tijdje aanhoudt. De veeboeren moeten voor de winter nog een paar keer hooien, maar daarvoor dient het gras behoorlijk te groeien. Onder de huidige weersomstandigheden is daar geen kans op. Voor de tuinders zullen de kosten voor het koelen en besproeien van hun produkten enorm oplopen als er geen verandering in het weer optreedt. Momenteel is de situatie voor de gewassen het slechtst in grote delen van de Veluwe, de Achterhoek en Friesland. Maar ook in de grote steden zijn de gevolgen van de aanhoudende droogte te zien: vele berken en linden hebben al herfstkleuren aangenomen. Pag.4: Boeren en tuinders vrezen vroege herfst Terwijl half Nederland op vakantie is, misschien wel naar Frankrijk, begint vandaag het grootste wielerspektakel van het jaar: de Tour de France. En de Leidse Courant zou de Leidse Courant niet zijn als daaraan niet meer dan gewone aandacht zou worden besteed. De sportredactie laat, na de voelbalhausse in Mexico en midden in het tennisa- vontuur van Wimbledon, de liefhebber van de race fiets uiteraard ook niet in de steek. Integendeel. Tot en met zondag 27 juli, de dag van de finale in Parijs, hangt de Leidse Courant als het ware aan de wielen van de deelnemers. Geen krant die dat kan nadoen! De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging;: In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1