Kwaliteit zeewater voor de kust goed VVD WARMOND VOELT ZICH BUITENSPEL GEZEI Katwijk in geweer tegen iepziekte Bezwaren tegen terrasflats van de hand gewezen PTT-centrum aan Rijksstraatweg gaat niet door Touwtrekken in Warmond Tweehonderd vliegers de lucht in Paardensportdagen in Stompwijl LEIDEN OMGEVING CeidaeSotruwl VRIJDAG 4 JULI 1986 PAGINA KATWIJK Ondanks een vorig jaar gehouden campagne om de iepziekte in Katwijk te bestrijden, blijkt dit jaar weer een aantal bomen aangetast. Vandaar dat de Katwijkse plantsoenendienst deze week al te zieke bomen heeft gerooid en takken weg snoeide van aangetas te iepen, die echter wel kunnen blijven staan. De iep heeft in Katwijk een lange geschiedenis. De boom groeide in de dertiger jaren tot bijna aan de Boulevard toe. Het iepenbestand is vorig jaar door ziekte en noodzakelijke verwijdering behoorlijk aange tast. Tot de groep van fraaie iepen die de gemeente Katwijk nog rijk is, behoort de groep aan de Zeeweg, bij het ge meentehuis. Ook daar is iep ziekte geconstateerd, zodat deze bomen geveld dienen te worden. Iepziekte is in Nederland geen onbekend verschijnsel. De gro te vijand van de iepboom is de zogenamde iepespinkever, die tussen mei en september een schimmel in de iepen achter laat, die de houtvaten van de boom verstopt. Het gevolg daarvan is dat de takken af sterven. De ziekte kenmerkt zich het eerst in de toppen van de bomen. De iepziekte is be smettelijk, doordat de kever zich in een bepaald gebied in korte tijd sterk vermeerdert. In verband met deze besmette lijkheid worden de gerooide takken en bomen onmiddellijk door de plantsoenendienst ver brand. Gezien het groot aantal iepen in particuliere tuinen heeft de gemeentelijke plantsoenen dienst Katwijkers gevraagd aandacht te schenken aan de gezondheid van de iep. Mocht de iep ziek zijn, dan kan de plantsoenendienst de boom gratis behandelen. Burgemeester Paats in bestuur Sancta Maria NOORDWIJK/ALPHEN AAN DEN RIJN Burge meester M. Paats van Al phen is onlangs benoemd als bestuurslid van de Stich ting Sancta Maria. Sancta Maria is een psychiatrisch ziekenhuis in Noordwijk. Het bestuur bestaat uit ne gen leden, die de omliggen- den gemeenten vertegen woordigen. Paats vult een vacature op. LEIDERDORP De bouw van de terrasflats in het Leiderdorpse uitbrei dingsplan Buitenhof-Mid den/West mag doorgaan. De gemeentelijke commis sie beroep- en bezwaar schriften vindt dat de be zwaren van enkele bewo ners van Buitenhof-Oost en van de belangenvere niging ,,'t Buitenhofje" ongegrond moeten wor den verklaard. Het gaat om 72 terras-apparte menten die aan de toekomstige vijver in het Buitenhof-Mid den komen te liggen. De be zwaren betroffen de plotselin ge overgang van laagbouw in Buitenhof-Oost naar hoog bouw in Buitenhof-Midden. Verder vreesde men voor aan tasting van de groenvoorzie ning vanwege de volgens de bewoners te korte afstand tus sen de Leijsloot en de terras- flats. De argumenten van het college van B en W om tot de bouw van de terrasflats te ko men waren voor de commissie doorslaggevend. Voor terras flats is gekozen vanwege de unieke ligging aan de vijver. Door gestapelde bouw kunnen meer mensen daarvan profite ren, zo was van de kant van het college aangevoerd. Een rol heeft ook gespeeld dat hoogbouw in Buitenhof-Mid den/West noodzakelijk is om de grond- en bouwkosten te beperken. De commissie is verder van mening dat er nau welijks sprake is van hoogte verschil. Het flatgebouw wordt 11 meter hoog, slechts twee meter hoger dan de eengezins woningen in Buitenhof-Oost. In haar advies aan het college stelt de commissie, dat tegen over het financiële belang van de gemeente om het aantal woningen te handhaven de be langen van de bewoners van ondergeschikte aard zijn. De terrasflats worden grotendeels uitgevoerd in premiebouw. Met de bouw zal vermoedelijk in oktober worden begonnen. Ernstig gewondeL bij aanrijding ALPHEN AAN DEN RL Een 21-jarige vrouw Spijkernisse en een 27-jar vrouw uit Aarlanderve zijn gisteravond ernstig j wond geraakt bij een aam ding. De auto waarin zij zaten, 1) stuurd door de vrouw i Spijkernisse, nam de boo bij de splisting Stationswe /Dorpstraat te ruim en b ste toen tegen een vrachtw gen, bestuurd door een 45-1 rige man uit Haarlem, j gewonden zijn overgebrao naar het Academisch Zj kenhuis in Leiden. Geen krant ontvangen Be tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG/KATWIJK De tienduizenden badgasten die dagelijks afkoeling zoeken in de Noordzee hoeven zich geen zorgen te maken over hun gezondheid. „De kwaliteit van het Nederlandse zeewater voldoet ook déze zomer over het algemeen aan de gezondheidsnormen gesteld voor zwemwa ter", aldus K. Alblas van de Directie Noordzee, een onderafdeling van Rijkswaterstaat. Hij weet vrijwel alles over het be heer en de kwaliteit van onze kustwateren. In feite hoeft geen zwemmer echt bang te zijn voor onhy giënische verschijnselen na een frisse duik in het zilte sop. De verontrustende gelui den over een bruine of groe ne drab, vooral in het voor jaar, kan bijvoorbeeld duiden op een explosieve algengroei en dat is juist een positief te ken. Kristalhelder water zon der fraaie schuimkoppen kan daarentegen zelfs betekenen dat het zeewater een zeer slechte kwaliteit heeft. De kleur van het zeewater zegt vooralsnog dus weinig over de kwaliteit. De Rijksdienst voor de Zui vering van Afvalwateren (RIZA) verricht vanaf 1 mèi tot 1 oktober op vaste punten langs de kust regelmatig me tingen. Eens in de twee we ken worden er door het RIZA monsters genomen van het zeewater. Hierop worden allerlei analyses losgelaten. Het onderzoek is met name gericht op de bacteriële kwa liteit van het zeewater. Zo'n speurtocht geeft een indruk van de mogelijke aanwezig heid van ziekteverwekkende micro-organismen. De normen die de overheid hanteert bij het aanwijzen van zwemlocaties zijn vrij streng. De Wet Hygiëne en Veiligheid Zwemgelegenhe- den (WHVZ) toegepast door de Provincie Zuid-Hol land regelt of al dan niet ergens een zwemverbod noodzakelijk is. Tot nu toe mag overal langs de kust ge zwommen worden. Een enigszins ongunstige uit zondering op de als „goed" gekwalificeerde zwemwate ren vormt de Noordzee voor de badplaatsen Den Haag, Scheveningen en Wassenaar. De verontreiniging van het zeewater langs de Haagse badplaatsen tot aan Katwijk is zo groot door lozing van rioolwater. Op de meetpun ten bij het Zwarte Pad en Wassenaarse Slag kan het zeewater de toets van de Wet Verontreiniging Oppervlak tewateren (WVO) maar net doorstaan. WASSENAAR De plannen van de bouw van een nieuw PTT-sorteer- centrum aan de Rijks straatweg in Wassenaar gaan niet door. De onder handelingen over een ex tra toegangsweg langs het internaat Maritima aan de Papeweg zijn mislukt, de PTT zoekt nu andere lo- katies voor de nieuw bouw. De PTT had het oog laten val len op een terrein van het hui dige BP-station in de wijk Den Deyl. De PTT streefde in ver band met de veiligheid van met name de postbodes ernaar om de Rijksstraatweg als toe gangsweg zoveel mogelijk te mijden en een juridisch recht van overpad te krijgen naar de Papeweg op het terrein van Maritima. De Rijksgebouwendienst, eige naar van de grond, wilde ech ter niet verder gaan dan een voorlopige toestemming voor het aan- en afrijden van post- bestellers en wilde de moge lijkheid openhouden, de over eenkomst na verloop van tijd op te zeggen vanwege overlast en andere moeilijkheden. „Voor ons was het recht van overpad een absolute voor waarde", aldus directeur P. Trieling van de Wassenaarse PTT. „Het hele plan is nu van de baan". Omwonenden aan de Rijks straatweg hebben felle kritiek gehad op de voorgenomen bouw. Met de komst van het sorteer-centrum vreesden zij geluidsoverlast en meer onvei ligheid in de buurt. Volgens directeur Trieling hebben de protesten niets van doen met het afketsen van de plannen. Het sorteercentrum van de PTT in Wassenaar bevindt zich momenteel achter het hoofdkantoor aan de Lange Kerkdam, de behuizing daar is echter te klein geworden. De PTT heeft nog geen andere lo- katies op het oog. Bezuinigingen onaanvaardbaar voor tuinbouw LISSE Bezuinigingen op zaken als kwaliteits wetgeving en onderzoek zijn onaanvaardbaar. Dat stelde voorzitter J. E. C. Spithoven tijdens de be stuursvergadering van zo wel het Produktschap voor Siergewassen, als het Produktschap voor Groenten en Fruit. „Beide zijn onderwerpen die indirekt de marktpositie, dus ook de exportpositie, positief beïnvloeden, aldus de heer Spithoven. „Het kwaliteitsbe leid is zeker voor de tuinbouw de hoeksteen van beleid. Zeer terecht heeft de minister van Landbouw steeds grote aan dacht gevraagd voor dit kwali teitsbeleid en ook via de Land- bouwkwaliteitswet de moge lijkheden gecreëerd voor zo'n kwaliteitsbeleid. Voor een be- langijk deel is het sukses van de tuinbouw op de internatio nale kwaliteitsregeling en de kontrole daarop. Zonder dat laatste is elke kwaliteitsregel een wassen neus", aldus Spi thoven die tevens memoreerde dat zo'n kwaliteitsbeleid ge dragen moet worden door het overgrote deel van het bedrijfsleven, zoals dit op het ogenblik het geval is. Als een ander terrein waarop de samenwerking tussen over heid en het tuinbouwbedrijf sleven duidelijk gestalte heeft gekregen noemde de heer Spi thoven het onderzoek. „Ook hier heeft al een lange reeks van jaren goed overleg plaats gevonden tussen het ministe rie van Landbouw en het ge organiseerde bedrijsleven over het onderzoekprogramma en de financiering van de proef stations en de proeftuinen. De onderzoeksresultaten hebben in belangrijke mate bijgedra gen tot produktie van kwalita tief hoogwaardige produkten die onze marktpositie ten goe de zijn gekomen". Voorzitter Spithoven memoreerde tevens, dat in de bloemisterij, alsook in de bloembollensektor en de boomkwekerij deze financie ring al heel lang op fifty-fifty basis plaatsvindt, tegenstelling tot de meeste andere agrari sche sektoren. BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA De touwtrekwedstrijden die gisteren georganiseerd werden in het kader van de Kaagweek waren veel aantrekkelijker voor het publiek dan in andere ja ren, omdat nu alleen War- mondse teams konden deelne men. Voorheen konden ook ploegen van buiten Warmond inschrijven en dat betekende vaak deelname door zeer ge trainde touwtrekkers waardoor de Warmonders weinig kans maakten op een overwinning. De ploeg van Van Wageningen won bij de heren gevolgd door Het Stationskoffiehuis. De fa milie Van der Voort veroverde na een felle strijd de derde plaats en Hotel De Zon moest genoegen nemen met een vier de plaats. De dames van de Warmondse IJsclub bleken over de meeste spierkracht te beschikken. De dames van kapsalon Elegance werden tweede gevolgd door slagerij Van der Lans op de derde en de dames van het gemeente huis op de vierde plaats. Bur gemeester G. Hendrickx on derbrak even de raadsverga dering om de prijzen uit te rei ken. Vanavond vanaf 19.00 uur wordt het traditionele Tobbetje steken gehouden in de Dorps straat en op zaterdag is er de hele dag een braderie gevolgd door het Billenprikkenfeest in het Park. Statenleden willen onderzoek naar ongelukken op water DEN HAAG/VALKEN- BURG Twee leden van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland willen dat d^ kans op ongelukken bij waterrecreatie nader be keken wordt. Naar aanlei ding van het ongeluk dat onlangs plaats had op het Valkenburgse Meer, heb ben zij bij de Commissaris van de Koningin van Zuid-Holland, S. Patijn, enkele vragen hierom trent ingediend. Bij een botsing met een speedboot raakte een waterskiër zeer ernstig gewond. De statenleden, mevrouw 11. van Akkeren (CDA) uit Lei den en de heer A. de Koning (CDA) vragen zich af of de controle op de naleving van de voorschriften wel voldoende is. Zij vermoeden dat de politie niet in staat is afdoende tegen overtredingen op te treden. Op het Valkenburgse Meer, waar het verboden is met speedbo ten te varen, wordt dit verbod regelmatig overtreden. Daarbij vragen de statenleden zich af of de geldende voorschriften niet moeten worden herzien om risico's terug te brengen. Meer op veiligheid gerichte voorlichting achten zij ge wenst, te meer omdat dezelfde risico's zich ook op de recrea tiepias Vlietland in Leidschen dam voordoen. Zij achten het niet uitgesloten dat er ook el ders in Zuid-Holland plaatsen zijn waar dergelijke gevaarlij ke situaties zijn. Insluiping in bejaardenhuis OEGSTGEEST Insluipers hebben gisteravond rond zes uur twee keer toegeslagen in bejaardenhuis Rustenborch aan het Wyckerslootplein. In een kamer werd een kastje opengebroken en 290 gulden meegenomen, terwijl uit een colbertje dat over een stoel hing 300 gulden werd gestolen. De stoel stond op de gang om dat de kamer werd schoonge maakt. Nieuwe pastor in Leidschendam LEIDSCHENDAM Pastor H. van der Meer wordt vanaf 1 oktober de nieuwe pastor van de St. Joseph Opifex-paro chie aan de Burg. Sweenslaan in Leidschendam. Pastor Van der Meer, vorige maand 43 jaar geworden, was van 1970 tot 1982 ziekenhuispastor (rec tor) in het Hippolytuszieken- huis in Delft. schop en met het parochiebe stuur in Leidschendam is in algemene zinsprake geweest van een bredere vorm van pastoraal samenwerken in de drie parochies van Leidschen dam. Wat de pastorale zorg be treft „waar dat verlangd wordt" hoopt hij te kunnen steunen op mensen van het wijkpastoraat als dat verder wordt uitgebouwd, „maar ook op het parochiebestuur en van alle andere medewerkenden". „Want alleen samen kunnen we kerk zijn", aldus pastor van der Meer. De installatie van pastor van der Meer in Leidschendam zal plaats heb ben op zaterdag 18 oktober. Het zomerfeest van Swetterhage in Zoeterwoude is gisteravond uiteindelijk toch nog uit! kend van start gegaan. Bij de start van drie dagen activiteiten in de woon- en leefgeme schap voor geestelijk minder-validen zouden 200 aaneengebonden vliegers het luchtr moeten kiezen. Diverse pogingen mislukten wegens gebrek aan wind. De leden van Train" uit Voorschoten wilden echter van geen wijken weten. De woordvoerders Dick van Krogt en John Veldhuizen werden er bijna moedeloos van: „We hebben windkracht 4 c' nodig en het zal er om spannen of het wel of niet lukt". Met veel mankracht werden de gers steeds in de juiste positie gelegd om bij voldoende wind direkt aan de slag te kunr Rond half negen was het gisteravond dan zo ver. In snel tempo „klommen" de vliegers hoog en toen de bovenste eenmaal goed in wind zaten was het karwei geklaard en toornde vliegertrap hoog boven het terrein van Swetterhage. STOMPWIJK De jaar lijkse Paardensportdagen inJStompwijk worden van vandaag tot en met maan dag gehouden. Behalve springwedstrijden en dra verijen zijn er nog tal van andere activiteiten. De festiviteiten beginnen van daag om 19.00 uur met de tra ditionele mars door het dorp waaraan het fanfarekorps „Ju liana" meewerkt. Aansluitend daarop de kindercrossfietsrace voor diverse categorieën en leeftijden. Om ongeveer 21.30 uur treedt in de feesttent de Stompwijkse disco „Firefly" op. Zaterdag om 10.30 uur is daar Mieke van Ingen met haar kindershow „Feestje Bouwen". De toegang is gratis. Om 14.30 uur wordt door de Stompwijkse ruitertjes om de Cor Jansen-wisseltrofee gere den. Na deze springwedstrijd voor pony's volgt een wed strijd voor ruiters van 18 jaar en ouder. Beide dagen is het feestterrein gratis toeganke lijk. Zaterdag om 19.00 uur een bromfietsrace met spectaculai re hindernissen voor ouderen. Zondag om 12.30 uur is er po- nyrennen volgens het afvalsy- steem met als toegift de race om het kampioenschap pony- rennen Stompwijk 1986. Als speciale attractie wordt om 14.30 uur een demonstratie pa rachutespringen gehouden door zes leden van de Sk vingclub The Flying Di man. Zondagavond om uur is er het oeroude volk: katknuppelen waarbij de in de ton vervangen is een enveloppe met j Maandag vanaf 13.30 uur hoogtepunt van de feest „Nooit Gedacht": de k< baandraverij, waaraan maximale aantal van 30 p den meedoet. Het prijzen ket bedraagt afgezien vai vele ereprijzen bijna tien zend gulden. Voor een gok uiteraard de totalisator aanwezig. De Stompw Paardensportdagen wo maandagavond om 23.00 zoals gebruikelijk besloten' een groot vuurwerk. WARMOND „De hele gemeente Warmond heeft inspraak, maar de raad nog wel eens niet". Boze woorden van VVD-frac- tieleidster C. Saris aan het adres van burgemeester G. Hendrickx-Vlaar gis teravond tijdens de raads vergadering. Mevrouw Hendrickx kreeg gister avond van met name de liberale fractie een veeg uit de pan bij de behande ling van het voorstel voor uitbreiding van het ge meentehuis. De VVD ver weet het college de uit breiding er door te willen drukken. Problemen met de woningstichting maken die uitbreiding nu zelfs weer onzeker. Over het voorstel voor uitbrei ding van het gemeentehuis was al eerder in de raad aan de orde geweest. Met name de VVD wilde wel wat meer al ternatieven op tafel, voordat er beslist zou kunnen worden. Uiteindelijk bleef het college bij het eerste voorstel. In het nieuwbouwgedeelte zouden het gemeentearchief en de wo ningstichting Warmunda on derdak vinden. Progressief Warmond en het CDA konden zich daar in vin den, maar de VVD-fractie voelde zich tekort gedaan. Me vrouw Saris vond dat de VVD, dat niet in het college verte genwoordigd is, te laat van de plannen op de hoogte was ge steld en nu moeilijk meer te rug kon, omdat de woning stichting dan gedupeerd zou worden. Zij pleitte er dan ook voor om bij dergelijke belang rijke besluiten een werkgroep in te stellen, waar alle fracties in vertegenwoordigd waren. De VVD ging uiteindelijk toch akkoord. Vervolgens maakte burge meester Hendrickx melding van problemen die er bij de verhuur van het nieuwbouw gedeelte waren met de wo ningstichting. De gemeente vroeg per jaar 2700 gulden meer dan de stichting wilde betalen. Hendrickx stelde voor om de vraagprijs dan maar te verlagen. Dat viel vooral slecht bij de VVD. W. de Vos: „U laat ons eerst een plan goedkeuren. Daarna blijkt dat er proble men met de woningstichting zijn. Het voorstel tot uil ding steunde op een aant' len, en de huisvesting vj woningstichting was daai van". Saris vroeg zich af 1 om het bestuur van de' ningstichting nu pas me( bezwaar op de proppen kf terwijl de gemeente al n den geleden de gevr; huurprijs had bekend maakt. Ook de andere frj waren weinig gechari van de handelwijze v; stichting. Op voorstel van Proj, Warmond werd beslotej woningstichting eerst vi stellen om een onafhanl instantie de huurprijs vj laten stellen. Als de wi stichting daar problemei heeft, komt het hele r bouwplan andermaal raad aan de orde.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 10