Lendl met enige moeite verder Rob de Wit: hersen- bloeding Glenn S Ciske de Rat op Wimbledon f Groots onthaal Westduitse voetbalploeg FC Den Haag begint uit tegen Veendam SPORT CeidócSomont WOENSDAG 2 JULI 1986 PAGINA 7 Van Orsouw invaller voor Mutter PUTTE Stefan Mutter kan vrijdag niet starten in de Ronde van Frank rijk. De Zwitser blijkt bij een valpar tij tijdens de Ronde van Zwitserland een handwortelbeentje te hebben ge broken. Als vervanger voor de Mut ter heeft ploegleider Roy Schuiten de pas gecontracteerde Marc van Or souw aangewezen. De 22-jarige Van Orsouw uit Oyen debuteert zodoende in de Tour als beroepsrenner. De Brabander uit de amateurploeg van Piet van der Kruijs heeft wel enige ervaring opgedaan. Hij reed de open Ronde van Zweden. Van Orsouw werd zesde in het laatste Nederlands kampioenschap en was met John Ta len uitblinker in de Giro delle Regio- ni in Italië. PLOEG SWERTS NIET NAAR TOUR DEN HAAG De Nederlandse wieler ploeg van Roger Swerts zal definitief niet deelnemen aan de Ronde van Frankrijk. De formatie 7 Eleven, waar van onzeker was of deze zou rijden in de Tour, is maandagavond in Frankrijk aangekomen. Waren de renners uit de Verenigde Staten niet verschenen, dan had de Nederlandse ploeg de vrijgeko men plaats kunnen innemen. Hennie Liebregts, manager van de ploeg Swerts, spreekt van een zware tegenvaller. „De renners hadden hun hele seizoen seizoen afgestemd op de Tour. Kwalitatief doet onze ploeg niet onder voor die van Go- defroot, Thévenet of Legeay." Volgens Liebregts bezint de sponsor zich op de vraag of hij ook volgend seizoen actief zal blijven in de wielersport. Wielerronde op „De Bult" belooft ware slijtageslag LEIDEN Dc 110 liefhebbers en veteranen die morgenavond starten in de eerste Ronde van „De Bult", wacht een ware slijta geslag. Het parcours voert im mers over de voormalige vuilnis belt Roomburg, waar het organi serende Swift-CASBA sinds 15 maart dit jaar officieel haar do micilie heeft. Deze omloop staat in rennerskringen bekend als bij zonder zwaar door de tweedelige klim die elke ronde terugkeert. Aan de start verschijnen ver schillende kanshebbers, zowel van Swift, .dat sterk is vertegen woordigd, als van De Bollen streek. DEN HAAG Twee debu tanten in de eredivisie spelen op de eerste dag van de nieu we voetbalcompetitie tegen el kaar. FC Den Haag trekt op zondag 17 augustus naar Veen dam. De derde debutant, PEC Zwolle, moet naar Feyenoord. In de eredivisie zijn voor het weekeinde van 16 en 17 augus tus voorts vastgesteld de wed strijden Sparta-PSV, GA Eagles-Excelsior, Fortuna S- Haarlem, AZ-FC Groningen, FC Utrecht-FC Twente en VVV-FC Den Bosch. Ajax- Roda JC wordt uitgesteld in verband met buitenlandse ver plichtingen van de Amster damse club. Het programma van de tweede ronde op 20 augustus is: Excel sior-Sparta, FC Den Haag-GA Eagles, Haarlem-Veendam, Roda JC-Fortuna S, FC Gro- Den Bosch-Feyenoord. PSV- VVV wordt later gespeeld in verband met buitenlandse ver plichtingen van de Eindho- vense club. In de eerste vier weken van de competitie wordt tweemaal per week ge speeld. Het programma voor FC Den Haag in die periode is verder: 24 augustus: FC Den Haag- Fortuna S, 27 augustus: Ajax- FC Den Haag, 31 augustus: FC Utrecht-FC Den Haag, 3 sep tember: FC Den Haag-AZ, 7 september: FC Den Haag-Fey- enoord, 10 september: FC Den Bosch-FC Den Haag. Profclubs willen vergadering over plannen bestuur KNVB DEN HAAG Het ziet er naar uit, dat de betaalde voetbalclubs in Nederland op korte termijn in een buitengewone vergadering van de KNVB sectie be taald voetbal bijeenkomen. Twintig clubs hebben de Federatie van Betaald Voetbal Organisaties (FBO) laten weten, dat zij dit willen. Bij de meerderheid van de clubs is on gerustheid ontstaan over het eigenzin nig optreden van het bestuur betaald voetbal, dat de eredivisie wil inkrimpen van achttien tot zestien clubs. In de laat ste algemene vergadering van de KNVB hadden de meeste clubs hun afkeer over de plannen van het bondsbestuur uitge sproken. Toernooi moet weg uit Wimbledon LONDEN Met een op zienbarende visie, neer gelegd in het boek „Cross Court", lijkt de Engelse tennisscheidsrechter Bob Jenkins de beroemde muiterij op de Bounty tot een kleinigheidje te wil len degraderen Uitgerekend tijdens het 100e Wimbledontoernooi heeft Jenkins zich in het open baar uitgelaten voor het verplaatsen van het Open Engelse kampioenschap naar een terrein elders in Londen. Het is dat men in Engeland zich uitermate be schaafd gedraagt veel be leefdheid bezit, anders had men Jenkins wel anders be titeld dan „rebel". Zijn uit spraken komen immers neer op heiligschennis. „Het toernooi moet verhui zen naar Dockland, even eens in Londen. Wimbledon is veel te klein en er is geen ruimte meer om uit te brei den. Het is haast ondoenlijk om je langs de banen te be geven vindt Jenkins onder meer. Vooral wat dat laatste betreft kan hij bepaald niet van een leugen worden be ticht. Om vin het Center Court naar de noordelijke banen te komen, moeten duizenden zich dcor een flessehals per sen, wtar zij behalve tegen liggers ook nog mensen uit een zijingang ontmoeten. Dergeljke taferelen horen echter bij Wimbledon als lady Dana bij prins Charles en alleen al daardoor zal Jen kin: nooit gehoor vin den. „Als er voor 200 mil joen poid (800 miljoen gul den, red.) een compleet nieuw stadion wordt ge bouwd. voorzien van tribu nes mei beweegbare daken, kunnen er tweemaal zoveel toeschouwers worden ver werkt". heeft de empire be rekend. „En als er nou ein delijk eens sponsorschap wordt toegelaten, kan de winst minstens worden ver dubbeld', argumenteert hij. Jenkins voert zelfs aan dat de prestities van de Engelse tennissers erop vooruit zou den gaan, maar ook daar mee lijkt hij niet te „sco ren". Bob Jenkins is inmid dels immers verbannen van een officiële taak op Wim bledon. LONDEN Ivan Lendl had 's nachts in zijn Londense ho tel wat langer wak ker gelegen dan ge bruikelijk. Gister middag stond voor hem op het toernooi van Wimbledon im mers het restant van de ontmoeting in de kwartfinale met de Amerikaan Matt An ger op het program ma. In de daags tevoren afgebro ken partij had de sombere Lendl het verre van gemak kelijk gehad en hoewel Anger toch nauwelijks tot een huza renstukje in staat mocht wor den geacht, had Ivan zich toch wel zorgen gemaakt. Niet geheel ten onrechte, zo bleek gisteren in de vooravond. An ger, die de eerste setwinst te gen Lendl op zijn conduites taat had mogen bijschrijven, bleef dicht in de buurt en had zelfs nog kansen op een echte sensatie. Een super-spannen de tie break in de vierde set, waarin Lendl aanvankelijk de leiding had met 4-1, bracht de beslissing. In die tie break had Anger liefst viermaal de kans de set naar zich toe te trekken, maar met meer ge luk dan wijsheid hleef Lendl „in leven". Hij plaatste zich daarmee voor de kwartfinale, waarin hij de Amerikaan Tim Mayotte moet bestrijden. Dat er gisteren op Wimbledon alleen dit kleine partje van een herenenkelspel op het programma stond, had abso luut geen invloed op de enor me publieke belangstelling. Ook voor dames-, dubbel-, jeugd- en veteranentennis loopt de Londenaar warm. Mits er maar op Wimbledon en nergens anders wordt ge speeld. Dames Bij de dames is gisteren het kaf definitief van het koren gescheiden. Bestaat bij de he ren de helft van de kwartfi nalisten uit niet-geplaatste Chris Evert-Lloyd balanceerde gisteren tegen Helena Sukova op de rand van een nederlaag. spelers, bij de dames ging al les weer min of meer volgens het boekje. Er zijn nog slechts geplaatste speelsters in de strijd. Alleen de uitschakeling van de als vierde geplaatste Claudia Kohde-Kilsch, eerder in de derde ronde, gooide roet in het eten. Martina Navratilova had gis teren minder dan een uur no dig om de Westduitse Bettina Bunge een illusie te ontne men. „Martina serveerde on gelooflijk goed. Ik raakte nog geen stukje van de bal", com plimenteerde zij haar oppo- nente. De 6-1, 6-3 spreekt boekdelen en Martina beves tigde na afloop nog eens dat ze zich „uitstekend" voelt. De titelverdedigster moet het in de halve eindstrijd opnemen tegen de Argentijnse Gabriela Sabatini, die met 6-2, 6-3 van Lindqvist won. De overwin ningsroes die het land van de kersverse wereldkampioen voetbal beheerst, is al uitge draaid op een favorietenrol voor Sabatini. „Ze is net zo goed als Maradonna", roepen haar fans. Zonder zich te rea liseren dat Gabriela nog nim mer heeft gevoetbald... De op statistieken beluste Britten hebben inmiddels berekend dat Sabatini met haar 16 len tes de jongste halve-finaliste van deze eeuw is. „Ik hoop dat er een regel wordt inge steld dat er geen jongere speelsters dan 17 meer wor den toegelaten. Dan behoud ik voor altijd het record", grapte de Argentijnse toen haar naar een reactie werd gevraagd. De andere halve finale gaat tussen Chris Lloyd (Evert) en Hana Mandlikova, de respec tieve nummers twee en drie van de plaatsings- en wereld ranglijst. Tweemaal ontsnapt Drievoudig Wimbledonwin- nares Lloyd had gistermiddag opvallend veel moeite met de Tsjechoslowaakse Sukova. De eerste set van de (tegen de ge bruiken bij het damestennis in) zeer boeiende ontmoeting, moest worden beslist door middel van een tie break, waarin de 31-jarige Ameri kaanse tot tweemaal toe aan verlies ontsnapte. De tweede set bracht Sukova wel de ver diende winst, maar in de be slissende set bewees „Chris- sie" haar suprematie. „Ze is maar vijfmaal naar het net geweest'beklaagde Sukova zich later. De vrouwelijke top-drie heeft hierdoor geheel volgens ver wachting geacteerd. Toch leek het er gisteren even op alsof Hana Mandlikova, de pupil van Betty Stöve, haar zoveelste tegenslag te verwer ken zou krijgen. De Ameri kaanse negerin Lori McNeil overtrof vooral zichzelf door Mandlikova in de eerste set via een tie break terecht te wijzen. Beide speelsters schrokken kennelijk enorm van dit geheel tegen het door de regie opgestelde plan in druisende resultaat. De onge- Claatste McNeil raakte geen al meer en Mandlikova keerde terug op haar oude ni veau. De volgende sets ken den daardoor weer een reëler resultaat: 6-0 en 6-2. De Tsje choslowaakse spillepoot Mandlikova bereikte ook in 1984 de halve finale, waarin Navratilova toen de sterkste ROB LANGEVELD LONDEN „Te gek", is de korte maar overduide lijke kwalificatie die de 18-jarige Amsterdammer Glenn Schaap over heeft voor zijn eerste kennis making met Wimbledon. Als - inmiddels uitgeschakel de - deelnemer aan het kam pioenschap voor jongens mag hij bijna overal op het terrein van de All England Lawn Tennis and Croquet Club rondkijken. „Met de echte groten heb je natuurlijk geen contact, maar ik zie ze wel spelen. Ik mag zelfs op het centre court komen. Het is jammer dat John McEnroe er niet is, want dat is mijn grote voorbeeld". Wie Glenn Schaap (door de Engelse scheidsrechter stee vast „Sjaap" genoemd) ziet spelen, verbaast zich niet over de adoratie van „Big Mac". Ondanks de indrukwekkende entourage rondom de grasba- nen in Londen Zuid, liet de Amsterdammer vooral in de eerste set van zijn eerste partij duidelijk zijn ongenoegen blij ken tegenover de stoïcijnse umpire. „Ik was die eerste set heel erg zenuwachtig", be kende het door zijn broer John gecoachte talent later ruiterlijk. „Daarna ben ik die per gaan ademen en sneller naar het net gekomen". Met deze taktiek behaalde de met een gele band in het blonde haar spelende Schaap zijn eerste zege op Wimbledon. De Noorse jeugdkampioen An ders Haaseth werd het slacht offer van de dadendrang van Schaap. Mindere „Ik word er gek van", liet Schaap zonder al te veel over tuiging weten, toen hij werd belaagd door kirrende, op zijn handtekening jagende school meisjes. Gisteren speelde de Amsterdammer in de tweede ronde tegen de Italiaan Rossi („geen familie van Paolo"). Onder het toeziend oog van Gies Pluim, de organisator van het prof toernooi van Ede, (die hier rondloopt om de fij ne kneepjes van het vak te le ren), was Schaap duidelijk de mindere: 7-5, 6-3. In dit duel maakten Glenn en vooral zijn broer John kennis met de strenge regels van Wimble don. Enige bemoedigende woorden van John werden door een onverbiddelijke re feree verboden en er ontstond een kleine woordenwisseling. Glenn Schaap, die goed kan opschieten met zijn land- en bijna naamgenoot Schapers, speelde gisteren zijn tweede partij. Bij zijn debuut op het Open Engelse Jeugdkampi oenschap heeft Glenn gezel schap van Jacco van Duyn en Hellas ter Riet. Gedrieën overleefden zij de eerste ron de. Gisteren in de tweede fase van de strijd bleef alleen de ook al door haar broer ge coachte Hellas ter Riet over. Van Duyn, de vaste dubbel - partner van Schaap, won eerst van de Chileen Gajardo (6-2, 6-3), maar moest in de Argentijn Mancini zijn meer dere erkennen (6-2, 6-4). Hel las ter Riet blijkt steeds meer een clafm te gaan leggen op de toekomstige opvolging van Marcella Mesker. De Japanse Hirose (6-3, 6-4) was haar eer ste slachtoffer en gisteren be reikte Ter Riet de kwartfinale via 6-1, 6-3 tegen de Zuid- Afrikaanse Roux. Terug naar Glenn Schaap, die met zijn Ciske de Rat-achtige gedrag al veel vrienden heeft gemaakt in het internationale jeugdtenniswereldje. Een zelf verzekerde blik, een ant- Recordsprong Pat Cash op wereldranglijst LONDEN De Austra liër Pat Cash heeft tijdens het toernooi van Wimble don een ongekende sprong gemaakt op de ATP-wereldranglijst. Door zijn winst op de Zweed Wilander, de num mer 2 van de wereld, steeg Cash, op 23 juni nog 413e, naar de 103e plaats. Sinds de instelling van het ATP-klassement in 1973 is een dergelijke sprong nog niet eerder voorgekomen. Cash was de zevende van de wereld op 8 juli 1985. Daarna kreeg hij problemen met de rug, waardoor hij tot de lente van dit jaar niet in actie kon komen. woord op alles en in de be langstelling van zowel man nelijke als vrouwelijke colle ga-talenten. Hij loopt rond alsof hij al jaren meedraait in „het wereldje", voelt zich niet te groot om te erkennen dat hij in Wimbledon met volle teugen geniet van de impo sante entourage. Voetballerszoon Als zoon van een profvoetbal ler (John Schaap, die onder meer uitkwam voor Ajax, De Vole wijekers. Holland Sport en Alkmaar, de voorloper van AZ) heeft Glenn vroeger zelf uiteraard ook tegen een leer tje aangetrapt. „Bij Herta in Vinkeveen. Maar toen moest ik kiezen. Mijn eerste tennis bal heb ik geslagen bij Hans Hartog in Amsterdam. Ik ben vervolgens lange tijd bij Cees Houwelingen geweest en nu train ik onder leiding van Fred Hemmes". Als het aan Glenn ligt, stort hij zich zo snel mogelijk volle dig in het profbestaan, een le ventje dat hem gezien zijn er varingen van het afgelopen jaar wel aanspreekt. Een plaats bij de top-100 van de wereld is „voorlopig" het voornaamste streven van de nationale jeugdkampioen van 1984. „Sjaap" speelde totnutoe eenmaal mee in een satellite- toernooi, waarbij de felbe geerde punten voor de ATP- lijst zijn te verdienen. Over de financiering van zijn tennises- capades hoeft de jonge hoofd stedeling zich voorlopig geen zorgen te maken. Weliswaar heeft zich tot op heden slechts één sponsor aangediend (een sportkledingfirma), maar Schaap staat onder contract van de tennisbond. „Dat is een grote stimulans voor me", complimenteert hij de KNLTB. „Zij betalen al mijn reizen en dat werkt allemaal uitstekend". Ook voor de ten- nistechnische begeleiding is Schaap hoopvol gestemd. „Vroeger was Stanley Fran ker mijn districtstrainer. -Ik vind het geweldig dat hij over een paar maanden begint als bondscoach. Ook dat geeft me een hoop vertrouwen voor de toekomst". ROB LANGEVELD n Amsterdam Rob de JVit van Ajax is vorige aveek tijdens zijn vakantie n Spanje getroffen door Sen lichte hersenbloeding. is gebleken na onder- doek in het Amsterdamse waar hij ttta het afbreken van zijn Vakantie onmiddellijk iVerd opgenomen. Er is Jeen sprake van levensge vaar. De 22-jarige interna tional zal in ieder geval aet begin van de nieuwe voetbalcompetitie moeten nissen. j)e Deense international Ivan iUeisen speelt de komende jrie seizoenen voor PSV. De landskampioen uit Eindhoven jjwam gistermiddag tot over eenstemming tiet de 29-jarige jfielsen, die de laatste zeven voor Feyenoord uitkwam. Rotterdamse club ontvangt dOO.OOO gulden voor de Deense loorstopper. Dat gelimiteerde tansferbedrag had Nielsen, die in Mexico drie van de vier wedstrijden voor het Deense elftal speelde, in zijn contract met Feyenoord laten opne men. Ajax was ook in de markt voor de Deen, maar PSV deed Nielsen een finan cieel aantrekkelijker aanbie ding. Nielsen is de derde grote aan koop van PSV, dat eerder van Ajax de middenvelder Gerald Vanenburg en libero Ronald Koeman overnam. Volgens commercieel manager Kees Ploegsma is de selectie van PSV nu te groot. De Eindho- vense vereniging wil een A- selectie van 24 voetballers, on der wie drie a vier spelers uit de eigen kweek. PSV zoekt momenteel naar mogelijkhe den om René van der Gijp en de van Antwerp teruggekeer de Piet Wildschut te slijten. De onderhandelingen van Van der Gijp met het Zwitserse Grasshoppers zijn afgeketst. Ploegsma wist nog niets van de belangstelling van Roda JC om Ernie Brandts aan te trek ken. De linksbenige voorstop per bevindt zich wel op het lijstje van spelers, die met toe stemming-van het technische duo Kraay/Hiddink kunnen vertrekken. Israel Feyenoord zal het zeker in de eerste vier weken van de voorbereiding op de nieuwe competitie moeten doen zon der zijn nieuwe trainer Rinus Israel. De oud-speler van Fey enoord en opvolger van Ab Fafi'e is getroffen door een hernia. Dit liet Feyenoord- voorzitter Gerard Kerkum dinsdag weten. „Ik heb begrepen", verklaarde Kerkum, „dat Israel, die al eerder last heeft gehad van een hernia, niet geopereerd behoeft te worden. Volgens de dokter zal hij over vier, maxi maal zes weken weer aan het werk kunnen gaan. Om het wegvallen van Israel op te vangen hebben wij de KNVB via de telex verzocht Wim Jansen dispensatie te geven om de trainingen over te ne men van Israel." Lineker voor tien miljoen naar Barcelona BARCELONA De Engelse spits Gary Li neker, met zes treffers topscorer van de we reldtitelstrijd in Mexi co, heeft een contract voor zes jaar getekend bij Barcelona. De Spaanse club zou on geveer tien miljoen gul den hebben betaald voor de Britse speler van het jaar. De 26-jarige Line ker maakte vorig seizoen veertig doelpunten voor Everton, de club die zo wel in de competitie als in de Cup Final moest buigen voor stadgenoot Liverpool. Eerder nam Barcelona Mark Hughes over van Manchester United. De vroegere werkgever van Rinus Michels en Johan Cruijff heeft door deze transfers vier buitenlandse spelers in dienst, het dubbele van het toegestane aan tal. De buitenlanders die vorig seizoen bij de ver liezende finalist in het Europacup 2-tóernooi speelden, de Westduitser Schuster en de Schot Ar chibald, wil de Spaanse topclub verkopen. „TONI, TONI!!" (Van onze correspondent Rink Drost) FRANKFORT Aan het enthousiasme van de Frank- forters was gistermiddag niet af te lezen dat de Duitse voetbalploeg in Mexico de finale had verloren. Als ware kampioenen werden de voetballers verwelkomd en uitgerekend doelman Harald Schumacher, die bij twee van de Argentijnse doelpunten allerminst vrijuit ging, bleek de lieveling van het publiek. „Toni, Toni!!", scandeerden de tienduizenden geestdriftige fans Schu machers koosnaam, daarmee burgemeester dr. Hans- -Jurgen Moog van Frankfort het spreken bijna onmo gelijk makend. Om vijf over drie landden de voetballers en hun begeleiders op het Frankforter vliegveld Rhein-Main, waar al veel fans met vlaggen en bloemen aanwezig waren. Op een tot praal wagen verbouwde dieplader ging het vervolgens naar paleis Romerberg in de Frankforter binnenstad. Op het plein voor dit gebouw hadden zich zo'n 70.000 geestdriftige voetbalfans verzameld. In een televisie-interview reageerde coach Franz Becken- bauer op de berichten, dat acht leden van de nationale selec tie met interlandvoetbal willen stoppen. Hij zag dat niet als een bezwaar. „Onze aandacht gaat nu uit naar het Europese kampioenschap en we hebben nog tijd genoeg een nieuwe, jonge en enthousiaste ploeg op te bouwen", zei hij. Over een eigen eventueel vertrek als trainer, waarover hij het in Mexico in diverse instanties had gehad, repte hij niet.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7