1 Hele horloges voor halve pnjzen bij SiebeL a Nieuwe vakbonden in Polen kiezen andere „„solidariteit" Sjaal met kranten Cosatu roept op tot staking Zuid-Afrika Chili klaar voor algemene staking Fransman gebruikt ontwikkelingsgeld voor koop kasteel Dwangarbeid bij schoonmaak Tsjernobyl BUITENLAND EcidócSouocmt WOENSDAG 2 JULI 1986 PAGINA 5 {ïNGELAND IS NGEZOND LAND" NDEN Groot-Brittannië slaat op het lied van de gezondheid een slecht figuur. _Jt heeft wat hartziekten betreft het hoog ste sterftecijfer ter wereld. Het Britse Royal College of Physician? zegt dit in een rap port. Daarin staat verder dat het aantal ge vallen van longkanker bij vrouwen een stij gende lijn vertoont en dat er nu nog even veel mensen aan keelkanker sterven als vijftien jaar geleden, terwijl dit aantal elders in West-Europa juist gehalveerd is. De'kin- lersterfte is de laatste 25 jaar in Groot-Brit- lannië minder gedaald dan in Europa en jiekten als mazelen, kinkhoest en rode iond, die men in andere ontwikkelde lan- |en goed onder de knie heeft, leiden in Jroot-Brittannie nog steeds tot sterfte en in- raliditeit. Sodomie-vonnis Hooggerechtshof wekt beroering WASHINGTON Onder homo- seksuelen en voorvechters van de burgerrechten in de VS is beroe ring ontstaan na het vonnis van het Hooggerechtshof, waarin sodo mie uitdrukkelijk wordt uitgeslo ten van grondwettelijke bescher ming. De meeste reacties lopen uit een van verbijsterde verontwaardi ging tot „nieuwe strijdlust". Het hoogste Amerikaanse rechtscollege oordeelde met vijf stemmen vóór en vier stemmen tegen dat volwassenen geen grondwettelijk recht kunnen laten gel den op het in besloten kring bedrijven van sodomie (anale en orale seks). De uitspraak betekent dat het staten vrijstaat sodomie wettelijk te verbieden. In 24 Amerikaanse staten zijn dergelijke wetten van kracht. De zaak vindt zijn oorsprong in 1982, toen Michael Hardwick, een homoseksu ele barman in Georgia, werd gearres teerd toen hij in zijn slaapkamer werd betrapt op het bedrijven van sodomie. Hardwick werd gearresteerd op grond van een wet in Georgia die deze seksuele handeling verbiedt op straffe van 20 jaar celstraf. Hoewel Hardwick nooit is ver volgd, spande hij een procedure aan, in een poging de wet ongrondwettelijk te laten verklaren. Shalom: Shamir gaf fiat voor moord TEL AVIV Avraham Shalom, die vorige week moest aftreden als hoofd van de Israëlische veiligheidsdienst we gens het laten vermoorden van twee gevangengenomen Palestijnse buskapers in '84, heeft gezegd dat hij destijds van premier Yitzhak Shamir toestemming had om de ka pers te doden. Dit meldde het Israëlische dagblad Ha'aretz gisteren. Shalom heeft tegen leden van het kabinet gezegd dat hij van Shamir terroristen mocht doden die bij een aanval waren overmeesterd, aldus de krant. Shamir geeft (nog) geen commentaar op de beschuldigingen. De uitspra ken van Shalom komen een dag na die van premier Shi mon Peres, die verklaarde dat hij een onderzoek naar de betrokkenheid van de politiek bij deze affaire steunt. Een krant beschuldigde Shamir ervan de premier „onder de gordel" te slaan „met zijn bewering dat Peres' enige motief is om Shamir zwart te maken. Shamir moet volgens een regeringsafspraak in oktober de plaats van Peres innemen. Libische zakenman vermoord PARIJS Een groep gemas kerde mannen heeft in de nacht van maandag op dinsdag een Libische zakenman in Frankrijk doodgeschoten. De 54-jarige Mohammed Bouzou, directeur van een exportmaat schappij, werd gedood door een schot in de rug in zijn huis in Saint Nom la Breteche, 24 kilometer van Parijs. De poli tie van Versailles sluit niet uit dat de man om politieke rede nen is vermoord. Er zou echter ook sprake kunnen zijn van bloedwraak of een roofmoord. Sport Aid brengt vijftig miljoen op LONDEN Sport Aid, de inter nationale sportieve manifestatie om geld bijeen te brengen voor hulp aan Afrika, heeft naar schat ting vijftig miljoen gulden opge bracht. Dit hebben de organisato ren in Londen bekendgemaakt. Woordvoerder Nick Cater meldde dat de acties in Groot-Brittannië tot nog toe 25 miljoen hebben op geleverd. Hij zei te verwachten dat uit de rest van de wereld hetzelfde bedrag zal komen. „Het is duide lijk dat wij niet in de buurt komen van Live Aid". Live Aid, een initi atief van de Ierse pop-musicus Bob Geldof, kende een opbrengst van 250 miljoen gulden. Walesa mag niet naar Italië WARSCHAU De Poolse autoriteiten hebben het de leider van het verboden Poolse vakverbond Solidari teit onmogelijk gemaakt naar Italië te reizen. Dit heeft een medewerker van Walesa meegedeeld. De Italiaanse minister van buitenlandse za ken, Giulio Andreotti, had de winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede 1983) uitgeno digd vanaf vandaag in Rome een internationale vredes conferentie bij te wonen. In een interview heeft Walesa gezegd dat „Solidariteit voortleeft in het bewustzijn van alle Polen". Hij zei wel te kunnen begrijpen dat er enige gelatenheid te zien valt onder de Poolse bevolking. „Men kan van de maatschap pij niet verlangen dat zij las ten draagt die boven haar mogelijkheden liggen", aldus Walesa. „De overwinning van onze idealen zal niet door een gewapende strijd worden bereikt, maar door ontwikkeling". GDANSK In de ka mer tegenover het oude kantoortje van Lech Wa lesa op de Lenin- scheepswerf in Gdansk wordt vandaag de dag nog even graag over de toekomst gediscussieerd als vijf jaar geleden. Wa lesa's kantoor is inmid dels omgebouwd tot con ferentiezaal, maar in ka mer drie, aan de andere kant van de gang, verga deren wekelijks de nieu we vakbonden waar pre sident Jaruzelski op het partijcongres zoveel hoop op vestigde. De vergadering van afgelo pen donderdag ging over de werkomstandigheden op de werf (die kunnen beter) en over de huisvesting (kan veel beter). Ook werd het perso- neelsreisje van een paar da gen daarvoor geëvalueerd (dat was de moeite waard ge weest). Het zijn onderwerpen die ver verwijderd lijken van de kwesties die tijdens de hoog tijdagen van Solidariteit aan de orde waren. Toen waren de situatie in Polen en de kansen op fundamentele ver anderingen het dagelijkse on derwerp van gesprek. Het zijn echter noodzakelijke on derwerpen, zegt Leslaw Za- luski, voorman op de werf en een van de nieuwe vakbond leiders. „Walesa's probleem was dat hij zich met de poli tiek ging bemoeien en het land wilde regeren". Iets meer dan de helf£ van de 12.000 werknemers van de werf is lid van de nieuwe vakbond. Misschien dat som migen van hen lid zijn ge worden omdat ze anders geen carrière kunnen maken, maar zeker is dat veel ande ren zich volstrekt vrijwillig hebben aangemeld. „We zou den natuurlijk willen dat er nog veel meer mensen lid worden", zegt Zaluski, „en we moeten helaas toegeven dat sommigen niet zo enthou siast op de vakbond reage ren". Op het moment dat de nu verboden vakbond Solidari teit werd opgericht, werd meer dan tachtig procent van de werknemers ogenblikke lijk lid. Daaarentegen heeft Zaluski bijna drie jaar nodig gehad om boven de vijftig procent uit te komen. Zaluski's openheid werkt enigzins ontwapenend en be nadrukt een van de verschil len tussen het Polen van vandaag en het Polen in de dagen van Solidariteit. Het is duidelijk dat er nog geen sprake kan zijn van een wer kelijke verzoening tussen de Poolse regering en de opposi tie, maar er is tegenwoordig wel veel meer openheid en overeenstemming onder alle partijen over de enorme pro blemen die het land heeft. De Poolse regering is gevoe lig voor wat men in Gdansk denkt. Het was hier in deze stad, dat in 1970-'71 de natio nale ontevredenheid tot uit barsting kwam. Het was hier dat Solidariteit geboren werd, tijdens de hete augus tusmaand van 1980. Beide ontwikkelingen veroorzaak ten een nationale crisis en leidden tot verschuivingen in het nationale leiderschap. Gdansk was echter ook de plaats waar de „bovengrond se" Solidariteit haar laatste adem uitblies. In 1981 wer den hier de leiders van de vakbond in hun pyama's ge arresteerd door de veiligheid spolitie, een paar uur na het afkondigen van de noodtoe stand. Nog altijd worden in Gdanks de slachtoffers van de onge lijke strijd met de militairen in 1970- 71 herdacht met verse bloemen en brandende kaarsen, die elke dag weer bij het indrukwekkende en grimmige monument voor de toegangshekken van de werf worden neergelegd. Het mo nument bestaat uit loodzware stalen ankers en kruisen en is net zo hoog als een flat van twaalf verdiepingen niet het soort „standbeeld" dat de autoriteiten in een enkele nacht onopgemerkt zouden kunnen verwijderen. Vijf jaar geleden was de scheepswerf één zee van bloemen en Solidariteit-vlag- gen. Tegenwoordig is dat niet meer zo. De bloemen staan netjes in hun bloembedden, of verleppen langzaam in de kantoortjes van de managers. Er zijn nog altijd veel vlag gen, maar hoewel de kleuren ongeveer hetzelfde zijn, is de boodschap niet meer die van vijf jaar geleden. Dat is wel even anders in de kerk, waar de controversiële priester Jankowski preekt de openhartige vriend van Lech Walesa, een eeuwi ge doorn in het oog van de autoriteiten. Wanneer je zijn kerk binnengaat, kom je in het hart van het conflict tus sen staat en kerk terecht, een conflict waar Polen al meer dan veertig jaar mee wor stelt. Binnen hangen er Solidari- teit-vlaggen aan de muur. Overal staan kaarsen en kunstvoorwerpen uit het hele land en van ver daarbuiten vergezeld van briefjes met bemoedigende teksten. Er staat een inge wikkeld kunstwerk van roestvrij staal, dat een eerbe toon is aan de ongeveer 600 politieke gevangenen in Po len. Tien van hen zijn on langs begonnen aan een hon gerstaking om te protesteren tegen hun zeer slechte leef omstandigheden. Het meest opvallende kunst werk is echter een zeer ont roerend, levensecht bronzen standbeeld van priester Jerzy Popieluszko, die eind 1984 door de veiligheidspolitie werd vermoord. In het felle spotlicht ligt hij voor de voe ten van de bezoeker: de mond open, de handen op de rug gebonden, de voeten ge boeid onder zich precies zoals de vermoorde priester werd gevonden. En altijd zijn er hier mensen die hem her denken, voor hem bidden, kaarsen aansteken en bloe men achterlaten. Dit zijn de mensen, die het probleem symboliseren waar de Poolse communistische partij niet al leen deze week, maar elke week weer, mee geconfron teerd wordt. (ADVERTENTIE) Siebel heefteen gouden tip vooru:dames-en herenhorloges .1 van bekende merken als bijvoorbeeld Omega, Seiko, Prisma en j Pontiac, tijdelijk met forse kortingen. En natuurlijk mét garantie. w Een groot aantal mag u van Siebel zelfs voor de helft van de prijs meenemen.Tenminste, als u snel bent Want de aanbiedingen gelden tot en met 26 juli. Ml Amsterdam, PC Hooftstraat 123 en Winkelcentrum Boven 't IJ 61. Rotterdam, Stadhuisplein 24-26, Den Haag, Lange Poten 9-11; M Rijswijk, in de bogaard c27. Utrecht, Bakkerstraat 27-29en Winkelcentrum Hoog Cathanjne. Boven Clarenburg 75; 31 Haarlem, Grote Houtstraat63-65; Alkmaar, Langestraat 22Hilversum,Kerkstraat 75. Lid van de Beurs voor den DiamanthandeL Huidje verholen en het knettercarter Toen liet professor Tweesteen de kop- jj/ig opkomen. Eerlijk gezegd kon hij de kop- djng niet eens meer naar beneden houden, (%el krachten ontwikkelden zich in de motor. Qgpedaal werkte zich dus naar boven en toen rjenmaal contact was gemaakt tussen de fric- ^laten, noutoen begon de lol pas goed. 'ari paardekrachten, die het karretje maar kon eJrengen, braken tegelijk los en daar stormde hele renstal dus heen. Gierend vloog het ve il door de straten, tot groot vermaak van de gjendkoppige menigte toeschouwers, die nu ook eens een auto zagen, die wèl hard kon. In een oogwenk had de professor de pre auto's ingehaald en met fraaie bogen v^lde hij zijn karretje tussen de moeizaam zthuppelende karkasjes door. Dat was na- „Jijk wel uitkijken geblazen, want er lag er x ligeen, die de strijd volledig had moeten op- j^n en die geen meter meer vooruitkwam, ■jqwas me dan ook wat met al die auto's. Er stukken af, banden vlogen aan flarden, eden stuurloos bovën op elkaar, kortom, het was een vertoning, die op heel de wereld nog nooit aanschouwd was. En voor aan de rij reden Linke Lowietje en Bennie de Klapper met hun hoestende vehikel. 2e reden ook wel niet zo heel erg hard, maar omdat ze geen last hadden van al die kwalijke apparaatjes van Bul Kordiet, schoten ze tóch een beetje harder op dan de andere deelnemers aan de knetterrace. Doch het kon natuurlijk niet uitblijven of op een gege ven moment hoorden ze de golf van opwinding, die door het publiek sloeg. Toen hoorden ze ook nog iets. dat op het gebrul van een machti ge motor leek en verschrikt keken ze om. Wat was dat? Daar kwam zowaar een oude auto aangerend en die auto was kennelijk bezig ie dereen in te halen.... „We benne al zowat aan de eindstreep!" gilde Bennie de Klapper. „Hij mag niet winnen, Lowietje! Smijt hem voor de mosterrrrrrrd-pot die bom voor ze knikker!" „Als het mot, dan mot het!" knarsetandde Linke Lowietje. „We mótte winne!" Hij greep de bom en wierp het moordtuigje met een grote boog in de richting van de naderende auto van professor Tweesteen.... JOHANNESBURG De grootste vakbond in Zuid- Afrika, Cosatu wil maan dag 14 juli een landelijke stakingsdag houden als protest tegen het uitroe pen van de noodtoestand en het massaal oppakken van vakbondsleiders. Co- suta heeft daarover in de nacht van maandag op dinsdag op een geheime plaats over beslist. Ook de machtige mijnwer- kersbond NUM en de bond van metaalarbeiders Mawu, die zijn aangesloten bij Cosatu, beraden zich op acties. De NUM vertegenwoordigt bijna de helft van de 550.000 zwar ten die werkzaam zijn in de diamant-, platina-, goud- en kolenmijnen in het land. On der de ruim tweehonderd aan gehouden leiders bevinden zich ook de voorzitter van de Cosatu en de NUM Eliyah Ba- rayi en de secretaris-generaal van de NUM Jay Naidoo. Bij een bomexplosie in de drukke Main Street in Johan nesburg zijn gisteren acht Het wegdek van Main Street in Johannesburg raakte gisteren bezaaid met glasscherven, na het exploderen van een zware bom. mensen gewond geraakt, on der wie een baby van twee weken. De explosie, de tiende sinds de noodtoestand op 12 juni werd afgekondigd, ver oorzaakte grote schade. De re gering stelt het verboden ANC verantwoordelijk, maar het ANC zelf heeft dit niet toege geven. De zo gehate pasjes waarmee de zwarten zich op elk mo ment moesten kunnen identi ficeren, zijn gisteren officieel afgeschaft. President Botha had in januari al aangekon digd met een nieuw identifica tiesysteem te komen, dat voor alle inwoners van Zuid-Afrika geldt. De zwarten krijgen nu meer bewegingsvrijheid, maar zij zijn nog steeds gedwpngen in de zwarte krottenwijken te wonen aan de rand van de ste den op grond van de „Groep Gebieden Wet", die woonwij ken scheidt naar ras. PINOCHET DREIGT MET INZETTEN LEGER SANTIAGO De bevolking van Chili heeft uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen in verband met de nationale algeme ne staking die voor vandaag en morgen is uitgeroepen. Gisteren stonden lange rijen voor de winkels om voorraden levensmidde len aan te vullen. Vooral kaarsen waren een gewild artikel, om dat linkse guerrilla's veelvuldig 's lands elektricteitsvoorziening plegen te saboteren. De staking is uitgeroepen door een twee maanden oude organi satie genaamd Verenigde Burgerij, die zegt bijna drie miljoen ge organiseerde werknemers, beoefenaren van vrije beroepen, stu denten en inwoners van sloppenwijken te vertegenwoordigen. De organisatie heeft zowel de steun van politieke partijen die dicht bij het centrum staan, zoals de christen-democraten als van de communisten en de socialisten. De Chileense leider generaal Augusto Pinochet heeft de stakingsoproep afgedaan als „groot- sprekerij" van zijn tegenstanders. Maar inmiddels is het leger in gezet om „sabotage" te voorkomen. Onlangs heeft het leger ook grootscheepse razzia's gehouden in de volkswijken van Santiago, waar het verzet sterk is gegroeid. Zeker negentienduizend men sen werden opgepakt en in voetbalstadions ondervraagd, met als voornaamste doel hen vrees aan te jagen. Uiteindelijk werden niet meer dan acht mensen aangeklaagd. China beantwoordt lof Sovjet- Unie met kritiek MOSKOU/PEKING Het Sovjet-partijblad Pravda heeft de Chinese communistische partij gisteren uitbundige lof toegezwaaid en geschreven dat de tijd rijp is voor een verbete ring van de Sovjet-Chinese be trekkingen. De Chinese onderminister van buitenlandse zaken Qian Qi- chen verklaarde dat de econo mische relaties tussen de lan den „tamelijk goed" zijn, maar dat de politieke betrekkingen in een impasse verkeren. Vol gens Peking moet de Sovjet- Unie aan drie eisen voldoen voor er sprake kan zijn van een werkelijke verbetering van de betrekkingen: vermin dering van het aantal troepen langs de Chinees-Russische grens; terugtrekking van het Sovjet-leger uit Afghanistan en beëindiging van de steun van Moskou voor de Vietna mese bemoeienis met Kampu chea. Debuut Migs in Westen Zes Russische gevechtsvliegtuigen van het type Mig-29 zijn gisteren geland op het vliegveld Rissala in Kuopio in oost-Fin- land, waar zij voor het eerst in het Westen te bezichtigen zijn. PARIJS Bij „Carrefour du Developpement" (Kruispunt van Ontwik keling), een ontwikke lingsorganisatie van de Franse socialistische partij, is de afgelopen jaren ze ker acht miljoen gulden aan overheidsgeld ver duisterd, dat bestemd was voor projecten in de Der de Wereld. „Carrefour du Developpe ment" werd in 1983 door de Franse socialisten opgericht. Doel was het bevorderen van de aandacht in Frankrijk voor de problemen van de Derde Wereld. De organisatie werd geleid door Yves Chalier, de kabinetschef van de vorige minister van ontwikkelingssa menwerking, de socialist Christian Nucci. Chalier heeft een deel van het verduisterde geld gebruikt voor de aankoop van een kasteel. Om aan de benodigde kredieten te komen vervalste hij onder meer de handtekening van de minister. De kabinetschef is inmiddels uitgeweken naar Zuid-Ameri- ka. In een gisteren door de krant Liberation gepubliceerd schrijven beweert Chalier te zijn misbruikt om betalingen te verbergen van de Franse geheime dienst. De socialisti sche partij is door de affaire in verlegenheid gebracht. Te meer daar Chalier in zijn brief een aantal pijnlijke zaken zegt over de capaciteiten van Nuc ci, die bovendien een deel van het verdwenen geld zou heb ben gebruikt ter financiering van zijn eigen verkiezingscam pagne. STOCKHOLM Het Oosteuropese Solidariteitscomité, een organisatie van Baltische ballingen in Zweden, heeft gemeld dat in de Sovjet-Unie duizenden inwoners van de Baltische staten worden gedwongen om mee te werken aan de schoon maak na het reactorongeluk in Tsjernobyl. De ballingen- groep baseert haar informatie op mededelingen van reizigers die onlangs van bezoeken aan Estland en Letland terugkeer den. Direct na het ongeluk op 26 april werden dienstplichtige militairen bij het schoonmaakwerk ingezet, zonder dat zij over de risico's werden ingelicht, aldus het Oosteuropese So lidariteitscomité. Volgens sommige reizigers zouden sinds eind mei vooral oudere mannen voor het werk zijn ingezet. Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. Adres:. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de sjaal naar: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats: Stuur deze 998, 2500 VIUUIS e bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I i Vd Den Haag (postzegel betalen wij). f"r£f\jNZ' Ccid6cSomcmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5