Kroonprins is nu LTZ SD3 KMR mens Lubbers niet gelukkig met compromis over euthanasie dagjes QeidóaQowumt Advocaat IRA-leden vindt toepassing wet 1875 bizar PvdA mist concreet beleid voor economisch herstel Dagboek van een Ademloos genieten bij alarm code 2 2 BINNENLAND WOENSDAG 2IULI1986 PAGINA 3 Tamils gedagvaard wegens vernielingen BREDA Het openbaar ministerie in Breda heeft 52 Tamils uit Oud-Gastel gedagvaard op beschuldiging van open bare geweldpleging. Zij moeten op 11 en 18 juli voor de Bredase politierechter, mr L. Kalff, verschijnen. De Tamils worden ervan verdacht op 23 april in hun pension in Oud-Gastel voor tien duizenden guldens te hebben vernield. liet OM in Breda is het eerste in ons land dat overgaat tot vervolging van de Tamils. De ongeregeldheden vonden plaats nadat minister Brinkman (wvc) in de Tweede Kamer had meegedeeld dat hij geen garanties kon geven voor een spoedige betere huisvesting voor de Tamils. Rood licht maakt overmoedig DEN HAAG Wetenschappelijke ex perimenten hebben aangetoond dat mensen aan de speeltafel onder rood licht veel grotere risico's nemen en ho gere bedragen inzetten dan onder blauw licht. Over dit kleureneffect vertelt de Westduitse hoogleraar Johannes Bren- gelmann in zijn recent verschenen boek over het.gedrag van mensen bij geluks- spelen, „Verhalten in Glücksspielsitua- tionen". De onderzoeker, die verschil lende experimenten uitvoerde, geeft als toelichting dat het rode licht niet direct het gedrag van de spelers beïnvloedt. Het licht heeft namelijk een stimuleren de uitwerking op de grote hersenen en wekt volgens de hoogleraar op die ma nier de behoefte van een speler een daad te stellen op. Maurice de Hond zegt lidmaatschap PvdA op (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Opiniepeiler Maurice de Hond heeft bedankt voor het PvdA- lidmaatschap, zo meldt het PvdA-blad Voorwaarts. De Hond, PvdA-lid sinds 1970, bedankte enkele dagen na de ver kiezingen, omdat hij zich niet kon ver enigen met de keuze van Den Uyl als lijsttrekker van de PvdA. „Als de PvdA Wim Kok tot lijsttrekker had gekozen, was de partij gemakkelij ker in staat geweest CDA en VVD van hun meerderheid af te brengen", aldus De Hond. „En dan wordt ik wel heel erg iebel als ik Den Uyl hoor zeggen dat het niet gelukt is de middengroe pen te bereiken, terwijl hijzelf de groot ste belemmering heeft opgeworpen". WERKDRUK RECHTBANKEN MINDER DOOR TRANSACTIES DEN HAAG De werkdruk voor rechtbanken en het openbaar ministerie is aanzienlijk verminderd sinds de invoering van het transactieaanbod in 1983, een voorstel aan de verdachte tot voor koming van vervolging. Dit is één van de conclusies uit een rap port van het ministerie van justitie. Volgens het rapport heeft de transactie zich al snel na de invoering een eigen plaats weten te verwerven tussen het sepot en berechting, die voordien alleen mogelijk was bij overtredingen en bij economische delicten. Sinds 1983 is dat ook mogelijk voor misdrijven waarop een gevangenis straf staat van maximaal zes jaar. In ruim 28 procent van de ge vallen werd een transactie-aanbod gedaan. Het ging daarbij om delicten als winkeldiefstallen, fietsdiefstalen, vernieling, mishan deling, bedreiging, rijden onder invloed en doorrijden na ongeval. Ruim 75 procent van de verdachten ging op het aanbod in, waar van tweederde binnen de gestelde termijn (meestal vier weken). De ongeveer 19.000 zaken die in 1984 door een transactie werden afgedaan maken bijna 25 procent uit van de toch nog door de rechtbanken afgedane gewone misdrijfzaken. v Hartpatiënte van 'r pijn verlost door ie hartzenuwstimulator NIJMEGEN Het Nijmeegse Canisius-Wilhelminazieken- huis heeft anderhalve week geleden als eerste ziekenhuis in Nederland een 66-jarige hartpatiënte van haar pijn af geholpen door het inplanten van een hartzenuwstimulator. Dit apparaatje gaat met kleine stroomstootjes het doorgeven van pijnprikkels tegen. De pa tiënte maakt het goed en mag ten dezer dagen het zieken huis verlaten. De hartzenuw stimulator is een recente Ame rikaanse uitvinding. In Europa is het apparaatje, behalve in Nijmegen, alleen nog in Zwe den toegepast. De stimulator doet niets aan de hartziekte die de pijn veroorzaakt, angina i pectoris of hartkramp. maar verdooft de pijn. Het Nijmeeg se ziekenhuis zou per jaar 10 tot 20 patiënten met de hartze nuwstimulator kunnen helpen. Kinderen Irene nu Nederlander SOEST Koningin Beatrix f heeft het verzoek 'van haar zuster prinses Irene goedge keurd om haar haar vier kin- sie -deren tot Nederlander te natu- je.raliseren. Dat betekent dat W-P^ns Carlos jr. (16). de twee- otl 'mS prins Jaime en prinses Margarita (13) en prinses Ma ls* ria Caroline (12) de Neder- landse nationaliteit hebben ge vel kregen. Tot nu toe hadden de ml twee prinsen en prinsessen de nationaliteit van hun Spaanse vader, prins Carel Hugo. Het j prinselijk paar leeft sinds het 4 najaar 1980 gescheiden; Carel woont in Amerika, prin ses Irene in de villa aan de Vredehot'straat in Soest, vlak bij paleis Soestdijk. Gedetineerden ;ra staken in vijf ter strafinrichtingen DEN HAAG De door de en* bond en belangenvereniging van gedetineerden en ex-gede- tineerden gedane oproep tot "u*een landelijke staking (voor °fonbepaalde tijd) heeft gister middag in vijf strafinrichtin- rtgen navolging gekregen. In to- M taal staakten ruim zevenhon- aa'derd gedetineerden uit protest laS tegen de te lage hoeveelheid "zakgeld en de dure en slechte la1produkten in de gevangenis winkeltjes. Er werd gestaakt Jin het huis van bewaring De MSchans in Amsterdam (120 ge- detineerden), de a-vleugel van »e,rhet hnjs van bewaring in Leeuwarden (130), de jeugdge- 'eijvangenis in Zutphen (130), het erlpenitentiair trainingskamp De [Corridor in Zeeland (100) en Iin de penitentiaire vormings- iinrichting Nederheide in Doe- tinchem (240). De directies van tegjde inrichtingen hebben van o Justitie geen richtlijn gekre- o (gen voor eventueel optreden liegen stakers. S Verdachte heler ontvoeringsgeld "uitgeleverd DEN BOSCH De 25-jarige oJ.R. uit Uden die onlangs in ®het Zwitserse Luzern werd ngehouden met 210.000 Zwitserse franken uit vermoe- qdelijk de ontvoeringszaak van ievrouw Van der Valk, is gis- ren uitgeleverd aan Neder- nd. De verdachte heeft tot Onu toe geweigerd een verkla ring af te leggen. De politie ge- olooft met dat hij destijds daad werkelijk bij de ontvoering oiwas betrokken. Aangenomen Ow°rdt dat hij het ontvoerings- ogeld heeft geheeld. De man Werd destijds aangehouden ijtoen hij het geld wilde wisse len in andere valuta, waaron der Nederlandse guldens. PLECHTIGE BEËDIGING IN MARINEHAVEN DEN HELDER le diensten derde klasse, Ko ninklijke Marine Reserve. Zo mag kroonprins Willem- Alexander zich sinds gisteren noemen. In de haven van Den Helder werd hij op het heli- copterdek van het geleide wa penfregat Hr. Ms. Tromp tot officier beëdigd. Bij de zeer formele plechtigheid waren onder anderen koningin Bea trix. prins Claus en de prinsen Johan Friso en Constantijn aanwezig. „Ik zweer trouw aan de konin gin, gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht, zo waarlijk hel- pe mij God Almachtig", zo zei prins Willem-Alexander de woorden van vice-admiraal R. Krijger na. Naast de kroon prins legden nog vijf anderen de eed af; elf legden de belofte af. Prins Willem-Alexander vaart al sinds 4 april op de Tromp. Het marinefregat vervult mo menteel de eervolle taak van Commanding Standing Naval Force Atlantic Op dit schip wordt tijdens een periode van een half jaar het commando gevoerd over een eskader NAVO-schepen dat gezamen lijk de wereldzeeën bevaart en oefeningen uitvoert. Op 21 juli gaat deze taak van de Tromp over op de Piet Hein. Kroon prins Willem-Alexander ver trekt dan naar het fregat Hr. Ms. Crijnssen, waar hij tot het eind van zijn roarinetijd (fe bruari 1987) zal blijven. Zo informeel als de verjaardag van prins Bernhard dit week einde werd gevierd, zo strak hield men zich gisteren aan het protocol bij de beëdiging van de kroonprins. En niet zonder reden. In marinekrin gen beschouwt men het als een zeer bijzondere gebeurte nis. zelfs van een „maritiem- historisch unieke beëdiging", die „hernieuwde uitdrukking geeft aan de traditionele ver bondenheid van de ma met het huis van Oranje". In het rijtje Oranjes met marineachtergond heeft prins Willem-Alexander roemruchte voorgangers als Willem de Zwijger (die opdracht gaf tot het samenstellen van de Geu- zenvloot), Maurits, Frederik Hendrik, koning-stadhouder Willem III, Willem I, prins Hendrik de Zeevaarder en kroonprins Willem (zoon van Willem III). Vrij onbekend is in dit kader dat Heinrich Theodoor Amsberg, voorvader van prins Claus, in 1817 ook tot officier bij de Nederlandse marine werd benoemd. Bij een o zo vormelijke plech tigheid als een marine-beëdi ging was slechts één slippertje in het protocol te bespeuren. Dat was toen de 2 zich gereed maak ten voor de feitelijke beëdi gingshandeling. Allen hingen volgens de instructie van de officier van de wacht hun sa bels aan de haak op hun lin kerheup. En allen namen hun hoofddeksel onder de linker arm. Behalve één, die hield in de zenuwen van het hele ge beuren het hoofddeksel op. Pas na vijf hele seconden van dodelijke stilte stapte de vice- admiraal op de arme jongeman toe om hem dringend te ma nen het ding af te zetten. Het incident had verder geen ge volgen, al had de jonge officier op dat moment graag door het dek willen zakken. ARJEN VAN DER SAR Hennepkwekerij Onder toezicht van een agent (links) wordt door gemeentewerkers een enorme hennepkwekerij in Zundert buiten bedrijf gesteld. Acht man deden na een tip een inval in de kas, waar 10.000 hen nepplanten werden aangetroffen. Een inwoner van Dongen en een Engelsman werden aangehou den, maar later weer in vrijheid gesteld. Volgens de politie was voor ongeveer anderhalf miljoen gulden geïinvesteerdjn de kwekerij. AMSTERDAM Mr. W. van Bennekom, advocaat van de IRA- leden McFarlane en Kelly, noemt het „bizar" dat de Hoge Raad gisteren bepaalde dat zijn cliënten voorlopig niet mogen worden uitgewezen. Volgens de advocaat is de kans groot dat de twee uiteindelijk beiden worden uitgewezen, omdat de Hoge Raad zich beroept op een wet uit 1875. De Amsterdamse rechtbank had eerder uitgesproken dat McFarlane uitgewezen mocht wor den. maar Kelly niet. Volgens de Hoge Raad heeft de rechtbank het uitleveringsver drag tussen Nederland en Engeland verkeerd toegepast. De vraag of de IRA-leden politieke delicten pleegden (in dat geval is uitlevering niet mogelijk) moet beantwoord worden met de wet van 1875 en niet aan de hand van het uitleveringsverdrag van 1898, aldus de Hoge Raad. „De idiote situatie doet zich nu voor dat de Hoge Raad zal moeten oordelen op grond van wets bepalingen van meer dan 100 jaar oud", aldus Van Bennekom, die verwacht dat de verdediging nü uitermate moeilijk zal wor den. Vooral over de verdediging van McFarlane, die een bom aanslag pleegde op ee bar waarbij vijf doden vielen, is hij som ber. Over het politieke karakter van IRA-aanslagen heeft geen en kel Europees land zich ooit uitgesproken. Na de beslissing van de Hoge Raad, die niet voor het eind van dit jaar te verwachten valt, moet de minister van justitie uiteindelijk over de uitleve ring beslissen. Lubbers. (Vervolg van de voorpagina) Op het punt van de euthanasie liet CDA-fractieleider Lubbers gisteren aan zijn partijgenoten weten dat hij verre van geluk kig is met het compromis van De Vries en Nijpels. Als het kabinet het niet eens kan wor den over de tekst van een eut hanasiewet, dan mogen ka merleden weliswaar een initi- atiefwet indienen, maar het kabinet moet dan wel de ruim te hebben om daar nee tegen te zeggen, zo vindt Lubbers. Volgens de fractieleider moet in het regeerakkoord duidelijk komen te staan dat het kabinet de vrijheid heeft om initiatie ven vanuit de Kamer (bijvoor beeld van VVD, D66 en PvdA) tegen te houden, zonder dat dit leidt tot een verbreking van de coalitie. De CDA-fractie begon gister ochtend om half elf aan een algemene bespreking van het. sociaal-economisch beleid. Daaraan voorafgaand gaf CDA-onderhandelaar De Vries een korte verklaring over de gemaakte afspraken. In totaal 39 fractieleden voer den het woord. Er was veel lof voor de wijze waarop onder handelaar De Vries tijdens de besprekingen met Nijpels heeft geopereerd. In de mid dag en avond discussieerde het CDA over zaken als euthana sie, de media, de wet gelijke behandeling en andere onder werpen zoals onderwijs. Aan de hand van de gemaakte op merkingen gaven zowel De Vries als CDA-fractieleider Lubbers i Conclusies Vanmiddag om één uur is de CDA-fractie opnieuw bij el kaar gekomen. Op dat mo ment lagen er enkele concrete wijzigingsvoorstellen op het concept-regeerakkoord ter ta fel. De fractie zal vanavond op hoofdpunten „politieke con clusies" trekken. Met d^ be sluiten gaat De Vries dan te rug naar de onderhandelings tafel bij informateur De Ko ning. Het CDA wil de nieuwe gesprekken met de VVD over de uiteindelijke tekst van het regeerakkoord zo kort moge lijk laten duren. De VVD-fractie startte gister bespreking van de euthana siekwestie, het mediabeleid en de wet gelijke behandeling. In hoofdlijnen stemde men met deze „immateriële punten" in. Alleen ten aanzien van de eut hanasie werden volgens een woordvoerder „verduidelijkin gen, wijzigingen en aanscher pingen van de tekst" voorge steld. Tot middernacht be sprak de VVD het sociaal-eco nomisch beleid en de resteren de onderwerpen. Volgens de VVD-woordvoerder was de fractie als geheel redelijk te vreden over het bereikte on derhandelingsresultaat met het CDA. DEN HAAG De PvdA heeft gematigd kritisch gerea geerd op het ontwerp-regeer- akkoord van CDA en VVD De doelstelling van de beoogde coalitiepartners om de werk loosheid in de komende vier jaar met 200.000 te verlagen verdient volgens de PvdA on dersteuning. Er wordt daarbij echter te veel gemikt op scho ling van langdurig werklozen en plannen voor arbeidsplaat sen, vindt men. Ook mist de PvdA een concreet uitgewerkt beleid dat is gericht op econo misch herstel en vernieuwing, waardoor nieuwe banen ont staan. Toekomstig fractieleider Wim Kok verwacht dat het voor CDA en VVD erg moeilijk zal worden de koopkracht van de laagstbetaalden op'peil te hou den. Hij wees erop dat in het ontwerp-regeerakkoord de koppeling tussen lonen, sociale uitkeringen, ambtenarensala rissen en beloningen voor trendvolgers definitief wordt losgelaten. „De ongelijke be- handeleing van groepen wordt verscherpt", aldus Kok. Bo vendien vroeg hij zich af hoe CDA en VVD de koopkracht willen handhaven als er ge tornd wordt aan de individue le huursubsidie, als de beloof de gasprijsverlaging volgend jaar niet doorgaat en als er bo vendien bezuinigd wordt op volksgezondheid. „Ik ben er niet gerust op", aldus Kok. De PvdA betreurt het dat het komende kabinet nauwelijks iets zal doen aan verdere ar beidstijdverkorting. Er wordt slechts gemikt op een verkor ting met 0,75 procent per jaar. De 50 miljoen gulden die de gemeenten jaarlijks zullen krijgen voor investeringen wijst de PvdA als veel te wei nig van de hand. Omdat het begrotingsbeeld he lemaal bepaald wordt door de doelstelling om het financie ringstekort in 1990 tot 5,25 procent te hebben terugge bracht is er geen geld beschik baar gesteld voor het sturen van de economische ontwikke ling, aldus de sociaal-democra ten. Overigens vindt de PvdA de invulling van het totaal aan ombuigingen (18,5 miljard) veel te vaag. Ook D66 meent dat door CDA en VVD nauwe lijks nieuwe wegen worden in geslagen. Euthanasie Over de euthanasie-paragraaf merkte de PvdA op dat de ad viezen van de Raad van State (over de wetsvoorstellen van het kabinet en van D66) een politieke betekenis krijgen die ze niet verdienen. Volgens het ontwerp-regeerakkoord is een euthanasiewet alleen aan vaardbaar als die in de lijn ligt van de adviezen van de Raad van State. D66 noemt de geko zen oplossing voor euthanasie staatsrechtelijk en politiek „onaanvaardbaar". De SGP heeft het euthanasie-akkoord al tot een „niet-akkoord" be stempeld dat de weg opent naar vrije euthanasie. Zowel PvdA als D66 menen dat de gekozen oplossing voor de Wet gelijke behandeling discriminatie van homoseksue len niet uitsluit. FRIEMELS /BAH'ONDANKS MilN SUBLIEME pteiOOOI meer ik m woevoou te umd «iioenidoA \pBfftBN. T6AWIJL ÖL v022ACHTaiCE CWSTANO/G-/ \H0EN wAAeN w uacerje nep namcu^/ Minder vreemdelingen Nederland uitgezet DEN HAAG De Koninklij ke Marechaussee heeft vorig jaar in totaal 7.359 vreemde lingen ons land uitgezet. Dat zijn er 777 minder dan het jaar daarvoor. Dit blijkt uit het jaarverslag van de marechaus see over 1985 dat gisteren is gepubliceerd. De grootste groep uitgezette vreemdelin gen (4.685) verbleef illegaal in land; 1.882 vreemdelingen gevaar voor de vormden openbare orde; 410 vreemde lingen beschikten over onvol doende middelen van bestaan en 351 buitenlanders werden uitgezet op basis van de Opi umwet. Op andere gronden werden 31 vreemdelingen uit gewezen De marechaussee weigerde i 1985 aan 33.333 mensen de to< gang tot ons land. In 1984 wi ren dat er 47.177. Van de 33.333 geweigerde mensen kwamen 24.868 uit EG-landen. Daarvan beschikten 22.744 niet over geldige documenten; hadden 1.305 onvoldoende be staansmiddelen en vormden 819 mensen een gevaar voor de openbare orde en rust. De dalende tendens in het aantal uitzettingen en toe gangsweigeringen doet zich al enkele jaren voor. In het voetspoor van honderdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er in deze vakantieweken in eigen land op uit. In deze koloifimen geven zij hun persoonlijke impressie van zomerse gebeurtenissen die voor de lezer mogelijk een tip kan bevatten voor een dagje uit. Zo ontdekte Herman Jansen dat een Zeven-rivierentocht vanuit Rotterdam naar onder meer de Deltawerken bij zomers weer niet onderdoet voor een cruise op de Middellandse Zee. Het instappen vanaf het Rotterdamse Willemsplein aan boord van de Spido-boot die een paar honderd men sen vervolgens negen uur lang geen aarde onder de voeten zal gunnen, geschiedt onder stralende weersom standigheden. Veel zon, geen wind. Dat lijkt leuk, maar is het niet. De vuile lucht en de stank blijven nu ergens hangen in het Rijnmondge bied en ongetwijfeld ook op een plaats waar de boot langskomt. Milieubeheer Rijnmond heeft direct alarmcode 2 afgekondigd, hetgeen volgens een meeva rende ras-Rotterdammer be tekent dat je alleen nog maar mag uitademen. En op campings zou men slechts in zuurstoftenten de nacht kunnen doorbrengen. Tot iets voorbij Hoogvliet doen de door smog omgeven werven aan Tsjernobyl den ken, maar daarna breken acht perfecte uren aan op het zonnedek, waarbij de enige inspanning op de ge ruisloos varende boot bestaat uit kijken, luisteren en vochtverlies aanvullen. On danks de uitleg dat Rotter dam met 37 kilometer kade en jaarlijks 281.000 aanleg gende schepen (31.000 vanuit zee) de grootste havenstad ter wereld is, passeren er on derweg amper boten. In alle rust kun je genieten van de route die via de Nieuwe Maas, Oude Maas en Spui rechtsaf naar het Haring vliet leidt. Het grootste doel zijn deze dag de uitwateringssluizen van de Haringvlietdam tus sen Voorne en Goeree. De sluizen zijn onderdeel van de Deltawerken die in Zee land en Zuid-Holland de zeekustlijn met zevenhon derd kilometer verkorten. Een veilig idee na de wa tersnoodramp van 1953 waarbij ruim 1800 mensen omkwamen. De boot blijft terecht lang stilliggen bij de enorme sluizen die als dak een prima vijfbaansweg heb ben. Aan weerszijden zijn verschillende sluisdeuren. Die aan de rivierzijde zijn twee meter hoger dan die aan de zeezijde. De zeedeu ren moeten de eerste klap pen opvangen bij een storm vloed. De kop van de gebro ken golven wordt daarna bijna grinnikend door de ri vierdeuren de genadeslag toegebracht. Kinderspel. Opblaasbare banden tussen de sluisdeuren en de van warm te-elementen voorzie ne pijlers zorgen voor een absolute waterdichtheid om onnodige verzilting van het rivierwater tegen te gaan. Pas als het water in het Ha ringvliet meer dan vijftig boven NAP i komt, gaan de sluisdeuren even open. Bij ijsvorming i de winter gaan de deuren wel eens een paar weken open. Het vele smeltwater van Rijn en Maas in de lente spoelt dan vrij spoedig al het Wat Nederland allemaal met water kan verplaatsen, schoonmaken of in land om toveren besef je weer eens extra na zo'n boottocht. En je leert de gekste dingen. Op weg naar het Hollands Diep wordt aan de rechter zijde Tiengemeten aange kondigd. Een gemet, zo legt iemand welwillend uit.' een halve hectare en het landje was vroeger precies vijf hectare. Ondertussen is dat uitgebreid tot 1200 hecta re, maar de dertig gezinnen op Tiengemeten hebben hun woonplek gelukkig geen aangepaste naam gegeven. Vlak na de Haringvlietbrug en belendend Deltawerk ligt aan de rechteroever van Hollands Diep een uniek Hollands vestingsplaatsje, Willemstad. Het is genoemd naar de opdrachtgever in 1583, Willem van Oranje, en het werkt op (watersport- Hoeristen als een met een magneet gefuseerde trek pleister. Even voel je je een gevangene van het Spido- schip. Je wilt gewoon die grachten en wallen van nog dichterbij zien, de verma de paling eten en een praatje maken met de 2000 bewo ners van Willemstad. Doorvaren tot aan de Moer- dijkbrug en vol stoom de Dordtse Kil in, verzacht de pijn. De typisch Hollandse havenstad Dordrecht heeft als blikvanger een ononder broken rij historische gebou wen en gevels in de aanbie ding. Kinderdijk doet daar met negentien molens nog een schepje bovenop. De Amerikaanse toeristen ken niet meer utgeklikt met hun Japanse fotocamera's en hebben tot het om 19.00 uur afmeren in Rotterdam alleen nog maar ..Windmills on their minds". Klikkende Japanners zijn er dit keer niet bij, maar die wisten mischien niet dat de Zeven-rivierentocht alleen op dinsdag, woensdag en donderdag is en al om 10.00 begint. Of zij hebben geko zen voor de alleen op maan dag geplande kortere Europoorttocht Mogelijk wachten ze zelfs tot het sprookje van de Neeltje Jans, het werkeiland van de Oosterscheldedam dat over een paar jaar een educatief soort Disneyland moet wor den, in de route is opgeno- HERMAN JANSEN Aan de zeezijde van de Haringvlietdam zijn de uitwaterings sluisdeuren iets lager dan die aan de rivierzijde. Zij moeten de eerste klappen opvangen bij een storm waardoor de gol ven al vast onthoofd worden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3