Eisers willen uitvoering vonnis over Goerees Kerken richten centrum voor ledenadministratie op aan tafel ÊcidócSomcmt kerk en wereld Paus bemiddelt niet tussen regering en guerrilla's Al je Klamer: Radio-pastor dicht bij de mensen vueer ACHTERGROND CetdócSotMtinl WOENSDAG 2 JULI 1986 PAGINA 2 Dreigend tekort aan predikanten Molukse Kerk In de Molukse Evangelische Kerk in ons land dreigt een groot tekort aan predikanten. Van de 29 predikanten die op het ogenblik actief zijn, zullen er de komende jaren 14 met emeri taat gaan De komende vijf jaar zullen er slechts vijf tot zeven nieuwe predikanten komen. Het is gezien het grote aantal klei ne gemeenten zeer de vraag of de gemeenten in staat zullen zijn de financiën voor meer predikanten op tafel te leggen. De Molukse Evangelische Kerk heeft ongeveer 27.500 leden, ver spreid over 63 gemeenten. Er is maar één gemeente met dan 1000 leden; 36 hebben minder dan 250 leden HBV ziet af van deelname aan ICTO-vredeskrant Het Hervormd Beraad Vredesvraagstukken (HBV) heeft een verzoek van het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwape ning (ICTO) mee te doen aan een gezamenlijke vredeskrant, afgewezen, zo heeft aftredend secretaris mr. G. Hamel van het HBV desgevraagd weten. De Stichting vredespolitiek (SVP) gaven tot nu toe samen een vredeskrant uit, waaraan het HBV redactionele en financiële bijdragen leverde. Het HBV vraagt zich af of zijn achterban zich hierin wel voldoende herkende, aldus het HBV-Bulletin. Daarom heeft het HBV ervoor geko zen op eigen benen te staan. Het september-nummer van het HBV-Bulletin zal speciaal aan de Vredesweek worden gewijd. Men is een belangrijk eind gevorderd in de kennis Gods wanneer men, voordat men weet wie Hij is, weet wat Hij niet is Augustinus De Anne Frank Stichting, het Centrum Informatie en Documentatie Israël en het Overlegorgaan van joden en christen in Ne derland (OJEC) zullen de rechter vragen het vonnis tegen het evangeliste nechtpaar Goeree ten uit voer te brengen. Aanleiding hiertoe is het feit dat het verboden nummer 12 van het blad EVAN de afgelo pen dagen op grote schaal is verspreid in Emmen, Utrecht, Mijdrecht en Den Haag. On der anderen de voorzitter van de Joodse Gemeente in Em men, het CIDI te Den Haag en de OJEC-voorzitter kregen ongevraagd een exemplaar in de bus. Dit heeft dr. S Schoon, voorzitter van het OJEC, medegedeeld. Vorig jaar verbood de recht bank te Zwolle in een kort geding, dat door bovenge noemde organisaties was aan gespannen, de Goerees num mer 10 en 12 van EVAN ver der te verspreiden. Deze afle veringen waren volgens de rechtbank „zo grievend en denigrerend voor het joodse volk en jegens dit volk zo on verdraagzaam" dat de Goe rees „naar objectieve maatsta- i 1.000 ven gerekend" de joden heb ben gekwetst en „bij de ver kondiging van hun geloofso vertuiging de grenzen van het rechtens toelaatbare hebben overschreden" Op iedere overtreding van het staat een dwangsom va gulden. Mevrouw Goeree zei in een reactie dat vorig jaar „der den" grote partijen van num mer 12 hadden meegenomen, die deze exemplaren nu ken nelijk verspreiden. Wie deze „derden" zijn, deelde ze niet mee. Het evangelistenechtpaar heeft de Haagse rabbijn Abra ham Soetendorp „onbekeer- lijkheid" verweten. Ze doen dat in een open brief naar aanleiding van de rapportage van de rabbijn als getuige- deskundige in het tegen de Goerees aangespannen straf proces wegens vermeende an tisemitische uitlatingen in twee nummers van hun gos pelblad „Evan". Rabbijn Soe tendorp meldt in zijn rapport dat de trouw van de joden aan het jodendom de oorzaak van Auschwitz is geweest, „De jo den verwerpen het bloed van Golgotha, maar het bloed van Auschwitz is hun heilig", schrijven de Goerees. Naar hun mening heeft het joden dom zich na de kruisiging van Jezus tot een leugen ontwik keld, „evenals de grote stro* ming van het christendom zich in wat latere tijden tot een leugenachtig en huichel achtig christendom heeft ont wikkeld". „De echte christenen, de vol gelingen van Jezus Christus, moorden niet. Zij hebben lief. Zij zijn tegen geweld", aldus de open brief. De evangelisten schrijven dat het jodendom en het pseudo-christendom de zelfde vader hebben, namelijk „de duivel, de vader der leu gen". De komende Messias die ook rabbijn Soetendorp verwacht zal naar de Goerees menen te weten aanvankelijk vrede brengen te Jeruzalem, maar plotseling als een blad aan de boom omdraaien en een nieu we holocaust aanrichten on der de joden en vele anderen, die de holocaust van de Twee de Wereldoorlog verre zal overtreffen. Alleen wie zijn toevlucht zoekt bij Jezus van Nazareth zal voor eeuwig be houden blijven, aldus de open brief aan rabbijn Soetendorp. De evangelisten houden de rabbijn voor dat hij als leider van het joodse volk verplicht is het te waarschuwen en de weg te wijzen om te ontko men aan de komende holo- Namens acht kerkgenoot schappen te Leidschendam is de Stichting Interkerkelijke Leden-Administratie (SILA) opgericht. De stichting wil de opbouw van kerkelijke lede nadministraties mogelijk ma ken. Dat is voor de deelne mende kerken van groot be lang, omdat naar alle waar schijnlijkheid met ingang van 1 januari 1988 de kerkelijke gezindte niet meer wordt op-, genomen in het pakket gege vens bij de gemeentelijke be volkingsadministratie. Veel plaatselijke kerkelijke ge meenten houden hun lede nadministratie bij aan de hand van bij de overheid ver kregen gegevens van de be volkingsboekhouding. Voor de deelnemende kerkgenoot schappen zal het in de toe komst mogelijk worden in een zogenaamd koppelcentrum, een door de stichting te creër en „tussenstation" tussen ker kelijke en burgerlijke admini straties, hun ledenregisters onder te brengen. De stichting wil met de staat tot een rege ling komen waarbij het kop pelcentrum ook na 1 januari 1988 de beschikking blijft krijgen over een beperkt aan tal gegevens uit de bevol kingsboekhouding. Daarbij gaat het om de verhuizing of het overlijden van leden van de kerken die in de stichting deelnemen. Vandaag wordt in Den Haag op het ministerie van binnen landse zaken het overleg tus sen de in de nieuwe stichting verenigde kerken en het mi nisterie afgerond met de on dertekening van een regeling voor de eenmalige opbouw en de koppeling van ledenadmi nistraties. Tevens hopen de kerken van staatssecretaris drs. M.J.J. van Amelsvoort de toezegging te krijgen van de toekomstige verstrekking van genoemde gegevens. Financiële steun De kerken beschouwen het als redelijk dat de staat, die besloten heeft tot afschaffing van de aantekening kerkelij ke gezindte, een eenmalige fi nanciële bijdrage geeft voor de opbouw van de administra tie. Omdat de kerken geen verenigingen zijn met een contributiestelsel en bijbeho rende sancties, kunnen zij slechts een sluitende ledenad ministratie in stand houden met aanvullende medewer king van de staat, meent de SILA. Daar de staat zijn ver antwoordelijkheid ten opzich te van de kerken erkent, wordt ook in de toekomst een beroep op medewerking van de overheid gedaan. De mede werking van de overheid zal echter worden begrensd door de wettelijke regelingen op het gebied van de bescher ming van de privacy van het individu. Ook verplichten de kerken zich hun leden te in formeren over de registratie en deze op verzoek van de persoon in kwestie achterwe ge te laten. In de Stichting Interkerkelij ke Leden-Administratie wer ken de volgende kerkgenoot schappen samen: de Neder landse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Oud-Katholie ke Kerk. de Evangelisch-Lu- therse Kerk, de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, de Remonstrantse Broederschap, de Christelijke Gereformeer de Kerken en de Broeder schap van Pinkstergemeen ten. De Rooms-Katholieke De paus wordt welkom geheten door de Colombiaanse president Belisario Betancur. De paus heeft gistëren aan het begin van zijn zeven daags bezoek aan Colombia opgeroepen tot vrede in het land. dat al tientallen jaren wordt geteisterd door guerril la-oorlog en armoede. Paus Johannes Paulus II deed dit in een toespraak op de lucht haven van Bogota waar hij werd ontvangen door presi- 'dent Belisario Betancur. Rond één miljoen mensen stonden in de straten van Bo gota om de intocht van de paus gade te slaan. Bij een ontvangst in het pre sidentiële paleis zei de paus dat de ontwikkeling van Co lombia onder andere wordt belemmerd door de „oneerlij ke verdeling van de rijk dom". politiek geweld, toene ming van de misdaad, smok kel en een „massale kapitaal- vlucht". Onrechtvaardigheid en onge lijke verdeling kunnen grote delen van de 27 miljoen zie len tellende bevolking tot vertwijfeling brengen en re acties oproepen, die „het soci ale net verscheuren", zo waarschuwde hij. Onder de 3U0 genodigden voor wie hij sprak bevonden zich ook vertegenwoordigers van FARC, de guerrillabewe ging die al twee jaar een wa penstilstand in acht neemt. FARC kreeg bij de verkie zingen in mei via de Patriot tische Unie bijna vijf procent van de stemmen. De regering sloot in 1984 niet alleen een bestand met FARC, maar ook met M-19. Deze laatste guerrillabewe ging vatte echter later de wa pens weer op, zeggende dat de regering zich niet aan het bestand hield. Bemiddeling door de paus tussen leiders van de guerril labewegingen, M-19 en FARC, en de regering, zoals de eersten hadden voorge steld. zal niet plaats hebben aangezien het Vaticaan van mening is dat voor contacten met plaatselijke politieke or ganisaties de nationale bis schoppenconferentie en niet het Vaticaan verantwoorde lijk is. M-19 heeft verklaard een bestand in acht te nemen voor de duur van het bezoek. Hongaarse kardinaal Lekai overleden De primaat van de Hongaarse Rooms-Katholieke Kerk, kar dinaal Laszlo Lekai, is maan dag aan een hartaanval over leden. Hij is 76 jaar geworden. Lekai, de opvolger van kardi naal Mindszenty, heeft zich vooral gericht op een verbete ring van de betrekkingen tus sen kerk en staat. Hij droeg er in belangrijke mate toe bij dat deze relatie, die in de jaren vijftig zeer slecht was, op dit moment als tamelijk goed kan worden beschouwd. Lekai werd 12 maart 1910 ge boren in Zalalovo in het wes ten van Hongarije. Hij stu deerde in Rome en werd in 1934 priester gewijd. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was Lekai secretaris van zijn voorganger Mindszenty. In 1972 werd Lekai bisschop ge wijd. In 1976 benoemde paus Paulus VI hem tot aartsbis schop van Esztergom en kort daarna tot kardinaal. De ontspanning tussen kerk en staat, waar Lekai zo'n be langrijk aandeel in had, begon in 1964 met een voor het Vati caan unieke bijeenkomst met een communistisch land. In 1971 volgde een herziening van het concordaat van 1950 waardoor de rooms-katholie- ke geestelijken meer ruimte kregen op het gebied van de zielzorg. De verbetering van de relatie met de staat heeft echter geleid tot een verstar ring binnen de Hongaarse RK Kerk. Ze wordt gekenmerkt door theologisch conservatis me, clericalisme en verzet te gen priesters en kerkelijke bewegingen die kritiek heb ben op de kerkleiding. In de tweede helft van de vijftiger jaren kwamen er bij de IKON, die toen nog IKOR heette, twee ideeën naar voren, die te maken hadden met het effect van het uitzenden van radioprogramma's. Het ene was: We moeten de luisteraar ook de mogelijkheid bieden om aan de offerande deel te ne men en het andere was: We hebben een pastor nodig, want allerlei mensen wenden zich tot o'ns met hun vragen naar aanleiding van de uitzendingen en wij zijn programmama kers, geen pastorale medewerkers. De offerande kreeg gestalte in de Wilde Ganzen en de ra diopastor werd Alje Klamer, hervormd dominee te Maas tricht, die door zijn radiokerkdiensten een zekere bekend heid genoot als hele rechtuite en eerlijke verkondiger. De Wilde Ganzen gingen wereldwijd helpen, maar vlogen ook de kosten van het radiopéstoraat bij elkaar. Klamer kende ik nog uit Groningen. Een Stadjer, die als student al een te bewogen mens was om alleen in het uni versitaire wereldje te kunnen leven en die aan de andere kant niets moest hebben van theologische of vrome franje. Ds. Klamer is meer dan 25 jaar de enige Nederlandse prote stantse radiopastor gebleven en hij is daarbij op wegen be land die hij en het IKOR bestuur van 1959 nooit hadden kunnen bevroeden. Mensen, die om wat voor reden dan ook nergens terecht konden, klopten bij hem aan. Aan morfine verslaafde onderwijzeressen van streng christelijke scholen, homofielen, lesbische meisjes, die thuis nergens over durf den praten, Klamer heeft naar hen en hun ouders willen luisteren. Hij is daarbij pastor geweest ook in die zin, dat hij nooit boekjes heeft geschreven over de „interessante geval len" uit zijn praktijk. Omdat persoonlijk contact juist bij onpersoonlijke media als radio en tv zo belangrijk is, heeft Klamer honderden vrij willige medewerkers in het land gezocht en gevonden en duizenden gesprekken gevoerd en brieven geschreven. Vo rig jaar alleen waren het er 17000. Hij ging daarbij zijn eigen weg ten opzichte van de IKON, die hem uitzendmogelijkhe den bood, zonder dat hij zich echt identificeerde met het hele beleid. Maar ook puur praktisch: het radiopastoraat zat op de Oranjelaan en niet in het IKON-huis op de Borneo-* laan. Ook theologisch en in de hulpverleningswereld maakte Kla mer zijn eigen keuzen, wat hem soms op kritiek kwam te staan van sommige deskundigen en gelovigen. Alje Klamer heeft meer dan vijfentwintig jaar lang als do minee de deur open gehad voor iedereen, die wat op zijn hart had en hij is vooral de pastor geworden, die wilde en kon luisteren naar mensen met problemen, die de meesten van ons vreemd zijn. Velen zullen God danken voor deze bewogen man. Ds. Ype Schaaf was programma-medewerker bij het IKOR, de huidige IKON. Italiaanse karbonade met spitskoolsalade en gebakken aardappelen vruchtengruwel De benodigdheden voor twee zijn: 2 dunne ribkarbona- den, 15 g margarine, zout, peper, 2 lepels tomatenpuree, 4 lepels water, paprikapoeder, oregano, aroma, 2 stevige plakjes kaas; 250 g spitskool, zout, 4 plakjes ontbijtspek, halve lepel olie, 1 lepel azijn, peper, suiker, 1 tomaat, peterselie; 0J> tot 1 kg aardappelen, olie, margarine, zout; 0,5 liter water, 50 g gerstevlokken (reformartikel), 400 g vruch ten (ten minste twee soorten: aardbeien, frambozen, bes sen, perziken), 1 citroen, suiker naar smaak (voor 2 da gen). Bak de karbonaden in twaalf minuten bruin en gaar. Strooi na het dichtschroeien zout en peper over het vlees. Meng to matenpuree, water, paprikapoeder, oregano en aroma en schenk het mengseltje over het vlees. Leg de kaas middenop de karbonaden, sluit de pan en laat de kaas in een paar mi nuten zacht worden. Of leg de karbonaden even onder een hete grill om de kaas lichtbruin te bakken. Snijd of schaaf de schoongemaakte spitskool fijn en kneed er weinig zout door tot de groente vochtig begint te worden. Bak de plakjes spek knapperig in de olie. Meng azijn, peper, en suiker en klop er een lepel olie met spekvet door Schep de kool en het spek door het sausje en garneer de salade met tomaat en peterselie. Gebruik eventueel een restje spekvet en olie met verse olie en margarine om de aardappelen in te bakken. Strooi de gerstevlokken in het aan de kook gebrachte water, roer een keer en laat ze in een kwartier zacht koken gaar worden. Warm de schoongemaakte en kleiner gesneden vruchten een halve minuut mee. Maak de vruchtengruwel van het vuur af met citroensap en suiker. Geef het dessert koud en bewaar de helft tot de volgende dag. JEANNE Bemoedigend akkoord HOEWEL de Tweede-Kamerfracties van CDA en VVD ook vandaag nog druk in beraad waren over het ontwerp-regeer- akkoord ziet het er niet naar uit dat de coalitiegenoten ingrij pende wijzigingen zullen voorstellen. Het ontwerp geeft de Kamer bovendien de nodige ruimte op inhoudelijke aspecten nader in te gaan. De fraaie financieel-economische doelstelling is duidelijk aangegeven, maar de invulling is nog open. De FNV heeft er een 6+ voor over en de werkgevers houden het op een 7. Op zich zijn dat geen indrukwekkende rapportcijfers, maar het is in elk geval voldoende/ruim voldoende. De sociale part- ners zijn het zelden zo met elkaar eens geweest; beide kun- nen met het ontwerp kennelijk wel leven, hetgeen ook voor i de PvdA geldt. Dat is bemoedigend voor de sociale rust in de komende jaren. HET ontwerp-akkoord voorziet in forse besparingen die het financieringstekort naar 5,2 procent moeten terugdringen, handhaving van de koopkracht in de komende vier jaar en stabilisering van de collectieve-lastendruk. Op zich belang wekkende zaken, maar belangrijker nog is de daaraan ge koppelde doelstelling de werkloosheid terug te dringen tot een half miljoen: 200.000 lager dan het huidige cijfer. Al met al is de speelruimte voor het nieuwe kabinet gering, i De drie doelstellingen werkloosheid, financieringstekort j en koopkracht sluiten volgens berekeningen van het Planbureau zeer strak op elkaar aan. Verder moet uit het ontwerp-akkoord de conclusie worden getrokken, dat voor j een juichstemming over de economie geen aanleiding is. Er is groei voorzien, maar de situatie van de olieprijzen laat opti misme niet toe. Het ontwerp-akkoord vormt uiteraard een- afspiegeling) van de verkiezingsresultaten van 21 mei: de stevige overwin ning van het CDA en de fikse teruggang van de VVD. Het CDA lijkt de VVD nu met fluwelen handschoenen aardig te hebben ingepakt. Zo laat de Wet gelijke behandeling veel uitzonderingen toe. Hoe de uitkomst van de euthanasie kwestie in een definitief akkoord eruit zal zien, is nog ondui delijk. De ingebouwde veiligheid „als de coalitie maar niet in gevaar komt" lijkt een wat cynische oplossing voor een zaak van leven en dood. Los van de weinig fraaie staats rechtelijke aspecten van dit onderdeel van het ontwerp-ak koord kan bovendien worden opgemerkt, dat er in feite niets geregeld is. Maar in deze voor het CDA en premier Lubbers uiterst belangrijke immateriële zaak valt er in feite ook niets te regelen. De media-oplossing lijkt op het eerste gezicht een concessie- aan de VVD, die de komst van commerciële televisie moge lijk maakt. Toch is de voorgestelde regeling allesbehalve aantrekkelijk voor de drie omroepen waar het om gaat, AVRO. TROS en Veronica. Die hebben inmiddels ook al la ten weten er geen gebruik van te zullen maken. Van een wat verwarrende aanpak is dat dan een goed resultaat, zowel voor ons omroepbestel als voor de dagbladen, die van com merciële televisie anders schade hadden te duchten die me nig bedrijf in ernstige problemen zou hebben gebracht. Koeler DE BILT (KNMI) Een sto ring trekt vannacht vanuit het westen qver het land. Deze storing veroorzaakt plaatselijk een regen- of onweersbui. De wind draait in de loop van de nacht naar het westen. Koele re oceaanlucht gaat dan via zuid-Engeland naar onze om geving stromen. De tempera turen worden op donderdag dan ook aanzienlijk minder hoog dan gedurende de afgelo pen dagen. Na een minimum van een graad of vijftien wordt het in de middag niet warmer dan ongeveer 22 gra den. Overdag is het op de meeste plaatsen droog. Vooral in de middag worden weer zonnige perioden verwacht. Vanaf de oceaan breidt zich na de komende nacht een nieuw hogedrukgebied in de richting van Frankrijk uit. Door deze ontwikkeling is het ook op vrijdag droog. Tijdens het weekeinde brengt een nieuwe oceaandepressie mogelijk wat regen. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië: Zonnige pe rioden. Vooral in het westen bewolking en enige regen. Middagtemperatuur van 17 graden aan de westkust tot 23 in het binnenland. Denemarken: Vrijdag zonnige perioden, zaterdag mogelijk Britse Eilanden: Veranderlijk bewolkt, vooral in het noorden en westen enige regen. In het zuidoosten vooral op vrijdag ook zon. Middagtemperatuur van 17 graden in het noord westen tot 24 graden in het zuidoosten. Benelux, noord-Duitsland: Flinke zonnige perioden. Overwegend droog. Middag temperatuur 20 tot 25 graden. Noord-Frankrijk, zuid-Duits- land: Overwegend zonnig. Middagtemperatuur 25 tot 30 graden. Zuid-Frankrijk: Eerst zonnig Op zaterdag later enkele or> weersbuien, middagtempera tuur 28 tot 34 graden, op zater dag enige afkoeling. Alpengebied: Overwegen! zonnig. Mogelijk een enkeli onweersbui. In de dalen 25-3t graden in de middaguren. Nul, graden niveau overdag q rond 4000 m hoogte. zaterdag in het noorden plaal selijk een onweersbui. MiddajL temperatuur van 25 graden ii het noorden, tot 27 graden laiti dinwaards in het zuiden. Italië, Joegoslavische kust: 0< vrijdag vooral in noord-ltalilj plaatselijk onweer, overigen zonnig. Middagtemperatuu j meest tussen 28 en 34 graden^ wat regen. MiddagtemperJj tuur 18 tot 22 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Athene Barcelon Berlijn A-.bcw. 30 18 Stockholm h.bew. *\bew 25 19 Weekendhuis gevonden in de krant

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2