Moskee in Sassenheim De oorkwal: glibberig en engmaar niet gevaarlijk Druk tuinfeest rond Kaagweek Verenigingen eisen betere huisvesting Eenrichtingsverkeer in Kanaalstraat van de baan Jan Reitsema is in voor een potje boulevardschaak 'KLEIDEN OMGEVING geidócgotuont WOENSDAG 2 JULI 1986 PAGINA 13 VIERDAAGSE IN SASSENHEIM 5ASSENHEIM De 15e Wieler-tour- avond-vierdaagse ging gisteravond van start. De vierdaagse is georganiseerd door de Stichting Jeugdrecreatie en telt minder dan 1338 deelnemers. De route van 25 km liep richting Lisse en vanaf de Engel richting Keukenhof en Noordwijkerhout weer naar Sassenheim de finish aan de Parklaan. Maan- or dagavond werd om zeven uur aan de )s Parklaan van start gegaan met een in- jhaalavond, met 100 deelnemers, toen werd gereden richting Nieuw-Vennep j in de Haarlemmermeer en vandaar Hillegom, via de Keukenhof om Sassenheim. De vierdaagse wordt vrijdagavond besloten, waarna de deel- een herinneringsteken ontvan- de finish op de Parklaan. Nieuw kindercentrum in Wassenaar-Zuid WASSENAAR Er komt een nieuwe peuter speelzaal in Wassenaar- Zuid. Voor deze nieuwe kinderopvang in de Sint Annakleuterschool zul len twee lokalen beschik baar komen. De gemeen teraad heeft deze week een jaarlijkse subsidie van 6.000 gulden toege zegd. De gemeente zal een huurovereenkomst sluiten met het parochie bestuur van de St. Anna- school. Reisbureau mag bouwen aan Wassenaarse Rijksstraatweg WASSENAAR De reisorganisatie NRV Holiday mag haar nieuwe hoofdkantoor bouwen aan Rijks straatweg in Wassenaar. De gemeenteraad verleende deze week een vergunning voor dit bouwplan naast supermarkt Torro. Het gaat om twee kantoren, die door een glazen gang op de begane grond zullen worden verbonden. De ge meenteraad maakte zich wel zorgen over de verkeer saantrekkende werking van dit nieuwe kantoorcom plex. Wethouder A.F. Cocheret de la Morinière wisl de raadsleden echter gerust te stellen. „Wij hebben de verzekering van de NRV dat het louter om een kan toorpand gaat en er geen reisbureau-achtige activitei ten worden gehouden". Over een betere verkeersaf wikkeling op dit deel van de Rijksstraatweg word binnenkort tussen het gemeentebestuur en Rijkswa terstaat overleg gevoerd. Bloemenkweker tegen woningbouw DEN HAAG/RIJNSBURG Tuinbouwbedrijven en woningbouw moeten van elkaar gescheiden blijven. Dat is de mening van de kwekersfirma Van den Bosch en Zoon aan de Katwijkerweg in Rijnsburg, die bezwaar heeft ingediend tegen de bouw van 32 woningen bij de Akkerwinde. Gis terochtend behandelde de commissie AROB van de provincie het bezwaarschrift van de firma. Van den Bosch vindt dat hier sprake is van een staaltje gelegenheidsplanologie. In eerdere bestemmings plannen was de grond gereserveerd voor agrari- che doeleinden. Als er in Rijnsburg zoveel behoef te aan woningen is, zoals de gemeente zegt, aldus Van den Bosch, dan had de grond al langer gele den voor woningbouw bestemd moeten worden. Nu meldt er zich een bouwer en prompt wordt de grond aangewezen voor woningbouw. WARMOND Stralende zonne schijn en veel mensen op de been: iets beters kan men in de Kaagweek niet wensen. Het Park Groot Leer- ust was tot laat op de avond het to neel van een groot tuinfeest. Vroeg in de avond zorgden de mu ziekkorpsen Matthias uit Warmond en de Marching Band Victory uit Den Haag voor een wervelende show die door het talrijke publiek zeer werd gewaardeerd., De zomerse avond bevorderde verder het welsla gen van het tuinfeest onder begelei ding van de Strings. De dansvloer werd niet zo druk bevolkt maar de tafeltjes daaromheen waren steeds bezet. Sommige mensen gaven de voorkeur aan een Frans getint fees tje binnen de muren van het Meer- punt. De jongerensoos Ut Sloepie ontving velen voor de Franse wijn en bijpassende kaas. Vanavond vindt een van de hoogte punten in de Kaagweek plaats; de modeshow met zelfmaakmode die om 19.00 uur begint op het pleintje rond de Dorpspomp. Daarna is èr bingo in het Park Groot Leerust. De swingende menigte bgeeft zich vanaf 21.30 uur naar Ut Sloepie in het Meerpunt. Het glibbert eng langs je benen en erop uitglijden is ook goed mogelijk. Ra ra, wat is dat? Voor wie de laatste tijd op het strand is geweest en wie is dat niet is dit raadsel niet zó moeilijk op te lossen. Het is de kwal, de glibberige zee- bewoner die de argeloze zwemmer de stuipen op het lijft jaagt. En die, wanneer hij op strand is aangespoeld, als een ver- radelijke bananenschil op de onschuldige wande laar ligt te wachten. i het NOS- journaal heeft de laatste we ken voor de meeste strand- liefhebbers slechts één sombe re mededeling: oostenwind. En iedereen weet dat een bries uit het oosten de kwal len in slagorde naar het strand drijft. Aan de andere kant: zonder oostenwind zou er waarschijnlijk geen mooi weer zijn. Het verband tussen kwallen en oostenwind is sim pel, zo legt meneer J.C. den Hartog van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie in Leiden uit. „De oostenwind veroorzaakt een onderstro ming naar de kust en die neemt de kwallen mee". Meneer Den Hartog is conser vator van de afdeling holte- dieren, een beroep waar je mee kan thuis komen. De kwal valt onder de holtedie- ren en meneer Den Hartog weet er dan ook alles van af. „Maar je kunt ze ook neteldie- ren noemen", zegt de conser vator, die uitlegt dat de ene kwal beslist de andere niet is. „Je hebt de oorkwalletjes. Ze zijn doorzichtig en je kunt ze verder herkennen aan de vier hoefijzervormige geslachtsor ganen Vooral veel oorkwalletjes hebben de reis naar de Neder landse kust ondernomen. Ligt zo'n kwal eenmaal op het strand, dan blijft er niet veel meer over dan een panne- koek. Met een beetje zand erop, verandert zo'n kwal in een verraderlijk struikelblok. De niets vermoedende wan delaar stapt op de kwal en voelt vervolgens zijn voet wegglijden. De Noordwijkse politie beves tigt dat het dezer dagen in hoofdzaak om de onschuldige, doorzichtige oorkwallen gaat. Bij de strandpost hebben zich de afgelopen dagen hooguit vier of vijf badgasten met een kwallenbeet gemeld. Overi- steeds i de glibberige kwallen een duik in het zilte, verkoe lende nat. De grote hitte moet daarbij een grote, zeg maar overheersende rol hebben ge- - speeld. En kinderen verma ken zich al weken met het in kwallengra- ven, in grote kuilen vinden de weinig geliefde zeebewo ners een roemloos einde. Kompaskwal Terug naar meneer Den Har tog die in zijn hoorcollege in middels is aangeland bij de kompaskwal. Die komt niet zo vaak in Nederland voor. Hij kan prikken", doceert hij. Deze kwal dankt zijn naam aan de bruine strepen die in de vorm van een kompas op zijn rug ontstaan wanneer hij op het droge ligt. De volgende die meneer Den Hartog onder de loep neemt is de zeepad destoel, de bekende kwal met de stevige blauwe hoed. Het beest ziet er imposant en ge vaarlijk uit, maar doet vol gens de conservator helemaal niets. „Deze kwal is volledig onschuldig, hij heeft ook geen tentakels. Als je aan het zwemmen bent kun je je op zo'n beest afzetten", doet hij een suggestie. Anders wordt het wanneer de man van het museum de gele en de blauwe haarkwal ter sprake brengt. Zijn stem wordt ernstiger: haarkwallen kunnen gemeen bijten. „Ste ken is een beter woord", meent meneer Den Hartog. Kwallen zijn neteldieren die netelkapsels in het hele li chaam hebben, met name in de tentakels zitten er veel. Daar verlammen ze hun prooi mee". Hij legt uit dat deze kwallen het roze vlees van de badgast gewoon als prooi be schouwen en er dus gretig de tentakels inzetten. „De chemi sche reactie veroorzaakt jeuk". Volgens de conservator ligt de mate van overlast aan de plek waar de kwal heeft toegeslagen. Steken bij de keel of polsen kunnen veel problemen veroorzaken. Hij zegt dat er gevallen van shock, veroorzaakt door kwal- lensteken, bekend zijn. Wie gestoken is, moet vooral niet krabben of wrijven, raadt meneer Den Hartog aan, ook nog over medische kennis blijkt te beschikken. „Je kunt de beet behandelen met ver dunde ammoniak of afschu ren met zand". De aardigste remedie is echter het gebruik van alcohol. De strandganger die tot voor kort zijn borreltje slinks verstopte in de hand doek, kan deze nu open en bloot in de band van de zwembroek steken: „medici nale doeleinden Toch valt het in Nederland allemaal wel mee met de kwallen, stelt meneer Den Hartog gerust. Hij komt met enge verhalen over zee wes pen die de Zuidelijke Zeeën en de Atlantische oceaan on veilig maken. „Aan één prik van zo'n beest kun je dood gaan. De badgasten gaan dan ook met regenkleding aan het water in", beweert hij stellig, al geeft hij toe dat hij dat laat ste ook maar van horen zeg gen heeft. Het pand aan de Vaartkade 3 waar in het verleden de Stich ting Interkerkelijk Jeugdwerk, sociëteit „de Stormbal" en „Moet 71" gehuisvest waren, is door de gemeente Sassen heim verkocht aan de Stichting Moslem Groep Sassenheim. 76.000,-. De Moslemgemeenschap die in Sassenheim zo'n 80 gezin nen telt, was voor het deel nemen aas gebedsdiensten en andere aktiviteiten aange wezen op de moskees in Lei den en Noordwijk. WARMOND Vereni gingen in Warmond wil len volgend jaar een bete re huisvesting tijdens de Kaagweek. Tijdens een hoorzitting gisteravond werd aan de gemeente raad het probleem van de accommodatie-verdeling in De Kaagweek voorge legd. De jongerensoos Ut Sloepie or ganiseert al jaren avonden met levende muziek voor jongeren in 't Trefpunt gedurende de Kaagweek. 't Trefpunt is een gebouw van de Hervormde Kerk en bedoeld als vereni gingsgebouw. De huidige be heerder heeft echter besloten wat meer commercieel te werk te gaan en in de Kaag weeg zelf enkele live-concer ten te organiseren. Ut Sloepie mist daardoor ongeveer /"3000,- aan inkomsten wat jaarlijks dankzij de medewer king van een groot aantal vrij willigers aan de sooskas kan worden toegevoegd en waar van zaken als een geluids-in- stallatie, vervanging meubelen voor de soos en dergelijke be taald worden. Tijdens de hoorzitting werd aan raad en college gevraagd ervoor te zorgen dat er voor volgend jaar in ieder geval een ruimte is voor de verenigingen in de Kaagweek en dat de ac tiviteiten die in de Kaagweek plaatsvinden worden gecoördi neerd door de Vereniging tot Viering van Warmonds Fees ten. Deze vereniging heeft al jaren de organisatie van de „droge" Kaagweek in handen en nu onderneemt de beheer der van 't Trefpunt zonder overleg met de VWF activitei ten die anderen schaden in de Kaagweek. Het bestuur van Ut Sloepie vindt dat daar van ge meentewegen iets tegen on dernomen dient te worden. Samenstelling: Paul van der Bijl Bijdrage: Kees van Herpen Foto's: Wim van Noort Tips: 071-122244, toestel 23 Kwallen in over vloed op strand. De Katwijkse schonen Jannie (links) en Sa bine hebben de handen vol aan hun verzameling. taal krijgen en waar de kin deren vertrouwd gemaakt worden met de eigen culture le tradities en taal. De heer R. Kartoubi-voorzit- ter van de Moslem Groep: „we zijn erg enthousiast over deze aankoop; niet alleen moslims uit Sassenheim kun nen u bij ons terecht, maar Ook mensen uit de omliggen de gemeenten zijn van harte welkom". De gemeente Sassenheim heeft bij de koopovereen komst als voorwaarde gesteld dat het pand uitsluitend dienst mag doen als centrale gemeenschaps- of gebeds ruimte voor de Moslem Groep. Verhuur voor com mercieel of politiek gerichte doeleinden is daarbij uitge sloten. Mocht de Moslem Groep Sassenheim in de toe komst besluiten over te gaan tot verkoop van het gebouw dan komt de gemeente Sas senheim als eerste koper in aanmerking. Het gebouw dat over 1 a 2 maanden geopend zal worden is verkocht voor het verkeer via de Broekweg en Hyacinthenstraat. De dienst openbare werken van de ge meente heeft zich over het' plan gebogen en concludeert dat de verkeersdrukte in de Kanaalstraat op dat gedeelte dan zal dalen van 4320 naar 2130 motorvoertuigen per et maal. Nadeel is echter dat het ver keersaanbod in Meer en Duin verhoogd wordt, onder meer in de Van Speykstraat. In die straat wordt dan ook een par keerverbod noodzakelijk, maar de gemeente kan elders niet de benodigde parkeer ruimte vinden. Ook zal de ver keersafwikkeling op het kruis punt Kanaalstraat-Van Speyk- straat-Broekweg verslechte ren. Voorts blijken de winke liers te vrezen voor de bereik baarheid van hun winkels. De bewoners zijn teleurgesteld over de houding van de ge meente. Ze hadden gehoopt dat de gemeente in elk geval waarschuwingsborden neer zou zetten, maar daar is nog niets van gekomen. Wethou der mevrouw J. Meulemans heeft inmiddels toegezegd dat die borden met teksten als „Matig uw snelheid" en „Denk om onze kinderen" binnenkort geplaatst zullen worden. Veel belangstelling voor woningen in Weteringpark WASSENAAR De nieuw te bouwen woningen in het Wasse naarse Weteringpark vinden gretig aftrek. Voor de 20 zelfbouw- kavels zijn al 80 inschrijvingen en de premie A-woningen tellen al meer dan het tienvoudige aan gegadigden: voor deze 45 koop woningen zijn 459 geïnteresseerden. In totaal komen in deze nieuwe woonwijk 100 woningen. Naast de 20 zelfbouwkavels en premie-A koopwoningen worden nog 35 woningwetwoningen gebouwd. De gemeenteraad stemde deze week in met de finan ciële medewerking van de gemeente voor de bouw en exploita tie van deze 35 huurwoningen en de verkoop van de grond aan de woningbouwvereniging „St. Willibrordus". Met de eertste fase van de bouw in het Weteringpark wordt in de eerste helft van 1987 begonnen. SASSENHEIM In Sas senheim komt een mos kee. Het pand aan de Vaartkade 3 waar in het verleden de Stichting In terkerkelijk Jeugdwerk, sociëteit „de Stormbal" en „Moef 71" gehuisvest waren, is door de ge meente Sassenheim ver kocht aan de Stichting Moslem Groep Sassen heim. De Stichting zal het gebouw na een verbouwing in ge bruik zal nemen. Het 3 ver diepingen hoge gebouw .aan de Vaartkade, dat een totaal oppervlak heeft van 230 vier kante meter wordt op het ogenblik door leden Van de Moslem groep opgeknapt. Behalve een gebedsruimte die 5 maal per dag gebruikt zal worden, zullen er lesloka len ingericht worden waar de vrouwen van de groep on derricht in de Nederlandse LISSE De bewoners van de Kanaalstraat tus sen de Gladiolenstraat en de brug over de Ringvaart in Lisse zullen hun plan nen om de straat ver keersveiliger te maken waarschijnlijk niet verwe zenlijkt zien. Er komen wel snelheidsremmende maatregelen, maar de voorgestelde invoering van éénrichtingsverkeer stuit op bezwaren van de gemeente. Dat bleek deze week tijdens een vergadering van de com missie openbare werken. De bewoners willen eenrichtings verkeer voor het gedeelte van de Broekweg tot de Gladiolen- straat en een omleiding van „Schaak", zegt Lucas en kijkt afwachtend naar de andere kant van het bord. Jaap krabt eens peinzend op het hoofd. Hoe redt hij zich uit deze netelige situatie Na enig denken stapt hij vastbera den op zijn loper af en zet hem pontificaal voor zijn belaagde koning. Aanval afgeslagen. Voldaan loopt hij terug naar de rand van het bord. Dergelijke taferelen moeten, als het aan Jan Reitsema ligt, een vertrouwd beeld worden op de Katwijkse Boulevard. Daar, op hel pleintje voor het etablissement De Zwaan, ligt een schaakbord van vier bij vier meter. De bijbehorende stukken reiken tot kniehoog te. Jaap en Lucas weten er wel raad mee, maar het is de bedoeling dat meer leeftijdge nootjes de zwarte en witte stukken gaan hanteren. Jan Reitsema is een fervent pleitbezorger van het edele spel op de 64 velden. Zes jaar geleden ging hij met pensioen en stortte zich met verve op de schaakvereniging Katwijk. Daar rommelde het toen een beetje, maar Jan bracht de rust terug in de gelederen. Probeerde vervolgens ook de jeugd van Katwijk enthousiast te maken voor de schaak sport. Dat is aardig gelukt. In Huize Callao, in het jeugdhuis aan de Voorstraat en in Tri- podia staan wekelijks de paar den en pionnen klaar om door kinderhanden verzet te wor den. „Zo'n zestig kinderen doen er aan mee", zegt hij met enige gepaste trots. Ook op de Katwijkse scholen is Jan met zijn borden en stuk ken een bekende verschijning geworden. Maar Jan is nog niet tevre den. Schaken moet zo 'n beetje een volkssport worden. Hij liet zijn oog vallen op het le vensgrote schaakbord op de Boulevard. Dat is al een jaar of tien geleden aangelegd. Naast het bord staat een grote houten kist met de schaak stukken erin. De sleutel is verkrijgbaar bij De Zwaan, zo staat er op. Maar de keren dat er iemand om kwam vragen waren op de vingers van een hand te tellen. Daarom be sloot Jan vorig jaar om tijdens de zomer op de Boulevard een vaste schaakmiddag voor de jeugd op poten te zetten. Het barre weer gooide toen roet in het eten. De schaakliefheb bers bleven bij de warme ka chel. Poging Maar Jan laat zich niet van de wijs brengen en doet dit jaar weer een poging. Iedere dins dagmiddag is hij aanwezig om de jeugd te stimuleren een potje schaak te spelen. Dat hoeft niet per se op het grote schaakbord. Als zich een jon geling („Ralf van Haastregt, kampioen van Katwijk bij de jeugd tot twaalf jaar", deelt Jan eerbiedig mee) meldt die ook een slag wil slaan op de 64 velden terwijl er nog ge speeld wordt met de grote stukken, worden uit de hou ten kist prompt een lange ta fel en enkele borden en dozen met stukken te voorschijn ge toverd. Maar Jan heeft meer ambi tieuze plannen voor een we reldwijde verspreiding van het schaken. „Ik ben graag bereid om groepjes een cursus van acht weken te geven. Dat kunnen buurthuizen, families, scholen en jeugdclubs zijn", aldus Jan. Liefhebbers kun nen zich tegen een geringe vergoeding de eerste beginse len van het schaken bij laten brengen. Jan neemt zelf al het materiaal mee. „Ik ben ook van plan om leraren wat meer met schaken kennis te laten maken. Ik ga bij kweek scholen tsja, hoe heet dat tegenwoordig ook Pedagogi sche Academie langs, om er wat over te vertellen". Zijn adres: Jan Reitsema, Bran ding 4 in Katwijk, telefoon 01718-23927. Jaap en Lucas druk bezig met een potje schaak op de Katwijkse boulevard. Jan Reitsema kijkt goedkeurend toe.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13