Sou/m/nt Geen experimenten met verkeer in Breestraat :,Ik zat uidden in Vice De Leidse Courant is een krant meteen duidelijke visie opdeweield STAD OMGEVING ieeld van Drees [n jongere jaren Schatten uit Turkije wachten op slecht weer Anderhalf jaar geëist wegens afpersing KAMER VAN KOOPHANDEL: r>r> Leidenaar slaat broer met bijl WOENSDAG 2 JULI 1986 :N HAAG/LEIDEN Het beeld dat de gemeente Den iag wil plaatsen ter ere van dr. Willem Drees sr., zal de id-staatsman weergeven zoals hij was in jongere jaren. Dit ibeurt op verzoek van de familie. Willem Drees, die zater- Ig zijn honderste verjaardag viert, woont sinds de oorlog in de Beeklaan. Wethouder G. van Otterloo liet gisteren jmens het college van B en W weten dat het beeld wel- 5 pht een plaatsje krijgt aan de Beeklaan. De beslissing hier- j^rer moet evenwel nog worden genomen. Hij zei verder dat t beeld de gemeente vermoedelijk enkele tonnen gaat >ten. Er is dan ook geen sprake van een nationaal monu- nt. zoals momenteel wordt vervaardigd van koningin ilhelmina. SCHILDER VALT LEIDEN Een 41-ja rige schilder uit Leiden is gistermorgen rond kwart voor negen van het dak gevallen van een woning aan de Sta ringkade. Met een ge broken sleutelbeen en enige gekneusde rib ben is de man overge bracht naar het Acade misch Ziekenhuis. De schilder stond op een ladder en wilde op een balkon klimmen. Hij hield zich vast aan een stenen.muurtje, dat los schoot. De man verloor zijn evenwicht en viel bijna vier meter naar beneden. DEN HAAG/LEIDEN Een 39-jarige aannemer uit Leiden heeft gisteren voor de Haagse rechtbank achttien maanden gevan genisstraf tegen zich ho ren eisen. De verdachte had vorig jaar december twee mannen ingehuurd om een familie uit Hille- gom zeventigduizend gul den af te persen. Als zij dat niet betaalden, zou hun huis in de brand wor den gestoken, of in puin geschoten. Dat het duo de opdracht op de drempel van de woning naast zich neerlegde, kwam doordat de echtlieden hun precies uit de doeken hadden gedaan in welke relatie zij tot de aanne mer stonden. Laatstgenoemde had hun in dertijd een krakkemikkige woning opgeleverd. Er moest nog voor minstens zeventig mille aan verspijkerd worden. De aannemer stond er echter op dat de eigenaar hem toch de overeengekomen koopsom zou betalen. Een arbitragecom missie oordeelde anders. Die mensen waren hem helemaal niets verschuldigd. Uiteinde lijk kwam hijzelf terecht in de kuil die hij voor anderen had gegraven. Behalve uitlokking werd hem ook verweten dat hij in janua ri met zijn auto is doorgereden na een aanrijding. Dat leverde blikschade aan beide auto's op. Een paar dagen later deed hij bij de politie valse aangifte van het feit dat de ander er zogenaamd vandoor was ge gaan. Vonnis op 15 juli. BRAND DOOR PAN WATER LEIDEN Een pan met wa ter veroorzaakte gistermiddag een kleine brand bij een dro gisterij aan de Doezastraat. De 39-jarige winkelier had in de opslagruimte voor drogisterij- artikelen een pan met water op het vuur gezet. Daarna ging hij een klant helpen. De pan stond te lang op het vuur, raakte oververhit en er ont stond een klein brandje. De brandweer probeerde het vuur met water te doven, maar het water reageerde met de in de opslagruimte aanwezige natri um, waardoor knaleffecten ontstonden. Met poeder kon het vuur snel worden geblust. TWEE GEWONDEN BIJ BEDRIJFSONGEVALLEN LEIDEN Een 50-jarige Leidenaar heeft gistermiddag een gebroken sleutelbeen opgelopen. Met collega's laadde hij aan de Houtlaan gekapt hout op een vrachtwagen. Hij viel van de wagen. Met een gekneusde rib en snijwonden aan zijn gelaat en arm is een 49-jarige onderhoudsme dewerker van het bejaardencen trum Van der Wilgenhof aan de Apollolaan gistermiddag overge bracht naar het Diaconessenhuis. Hij zat met een 27-jarige collega in een glazenwassersgondel die aan het dak van het tehuis hangt. Een van de draagkettingen brak, de gondel kantelde en de man viel met zijn gezicht tegen de motor van de gon del. De andere onderhoudsmede werker liep geen letsel op. LEIDEN De Kamer van Koophandel heeft bezwaar gemaakt tegen het houden van een ver- keersproef op de Bree straat. „De huidige eco nomische spankracht van het binnenstedelijke bedrijfsleven laat het op proef afsluiten van de Breestraat niet toe. Het belang dat het bedrijfs leven in de binnenstad heeft, is te groot om aan experimenten te worden blootgesteld". De Kamer stelt zich in haar advies over de verkeerafwik- keling op de Breestraat ach ter de Stichting Leidse Bin nenstad die gisteren haar re actie openbaar maakte: het openbaar vervoer in érén richting over de Breestraat (tussen Gangetje en Koorn- beurssteeg) en de Boter markt. Ook de Kamer dringt aan op de bouw van parkeer- op dezelfde locaties die ook al door de SLB wer den genoemd. De Kamer pleit ook voor verbetering van de route Hooigracht/Langegracht. Voorgesteld wordt beide we gen opnieuw in te richten, de gescheiden fietsstroken weg te halen en de situatie van enkele jaren geleden te her stellen. Dit is noodzakelijk, meent de Kamer, omdat na gereedkoming van de Marca- garage op het Ir. Driessen- plein de verkeersdruk op beide wegen zal toenemen. Ook op de toegangswegen naar de stad valt er volgens de Kamer het nodige te ver beteren. De herinrichting van de Hoge Rijndijk bijvoor beeld zou negatieve gevolgen hebben gehad voor de afwik keling van het autoverkeer. Een betere verkeerslichten- regeling kan de situatie enigszins verbeteren, denkt de Kamer. Niet begrepen wordt waarom het gemeentebestuur zich heeft uitgesproken tegen de aanleg van rijksweg 11-west. „De aanleg van deze weg vomt een eis voor toekomsti ge economische ontwikkeling van Leiden en de regio", is de reactie: „De huidige oost- westverbinding Churchill- laan-Dr. Lelylaan is relatief beter dan vroeger maar vol doet geenszins". Samenvat tend schrijft de Kamer dat de gemeente niet altijd voldoen de oog heeft voor de econo mische belangen. JE AVONTUREN VAN CEES GOEKOOP IN AMERIKA viw YORK/LEIDEN iigszins bedeesd, maar met het kriebelende voel in de buik dat een igensdroom bewaarheid >rdt, stapt Cees Goekoop de grote Amerikaanse igen. Voorzien van een om de komen- belevenissen voor het geslacht vast te leggen. it voertuig zoeft in ge lschap van nog vier of andere weg van het ^litiebureau in Washing- Even later kan de rgemeester van Leiden idji zeer nabij meemaken Amerikaanse politie j inderdaad in spijker- oek en op gymschoenen H tijdens een razendsnel- actie een flink aantal _;estaties verricht en .^nzovele zakjes herïone Sübeslag neemt. —ongeveer moet het gegaan blijkt uit het verhaal van burgemeester van Leiden )uit het Vista Hotel in New jk. Daar is hij tijdens een fele weken durende studie- door de Verenigde Staten t ieen verblijf in Washington t ddels neergestreken. „Ik I midden in Miami Vice", t j Goekoop. „Het ging er t zo aan toe als je op televi- ziet. Eerst sturen ze er een lercover op af en als die ge- jg weet, pakken ze in één r zo veel mogelijk mensen gj prachtig voorbeeld dat in navolging verdient H blijkt niet het geval. „Het weinig of niets op", weet jkoop, („dat zeggen ze zelf zolang het probleem van verdovende middelen niet de bron wordt aangepakt, vendien is de situatie in tien heel anders dan aan i kant van de plas. Hier is honderd keer agressiever Imet dergelijke methoden kt de politie dat misschien wel in de hand. In Leiden ben we ook helemaal niet probleem met verdovende delen. Neem een stad als Ïita. Daar hebben ze 90 den per jaar. En in Was- :on zijn 16.000 a 18.000 aafden. Als politie kan je 1 weinig tegen beginnen". Goekoop verder opviel, is |er een „nieuw soort cocaï- op de markt is. „Het heet Jk en het is veel sterker dan cocaïne. Ze Jiebben hier nog een goedje dat sterk in op komst is: PCP. Dat versterkt marihuana honderd keer, heb ik me laten vertellen". Dorp De reis die de burgemeester zijn spannende avonturen in nachtelijk Washington bezorg de, maakt hij op uitnodiging van („en op kosten van", aldus Goekoop haastig om eventuele misverstanden te voorkomen) de Stichting Atlantic Exchan ge Program in Washington, een stichting die wordt ge sponsord door overheid en bedrijfsleven. En bereid als de burgemeester altijd is om als ambassadeur van Leiden en Holland op treden, reisde hij af. Als tegenprestatie heeft Goekoop dit voorjaar in Lei den een Amerikaanse politie commissaris ontvangen en hem laten zien hoe in de Sleu telstad in de ogen van de Amerikaan ongetwijfeld een dorp de criminaliteit wordt aanpakt. Doel van de rei2en: leren van eikaars ervaringen en dan niet alleen bij de be strijding van de criminaliteit, maar ook op het gebied van de promotie van toerisme en het aantrekken van nieuwe be drijven. De voornaamste bezigheid van de Leidse burgervader in Amerika is het voeren van ge sprekken met alles en ieder een die met dat soort zaken te maken heeft. Goekoop zegt geen idee te hebben hoeveel ontmoetingen hij al achter de rug heeft, laat staan dat hij weet hoeveel er nog op het programma staan, maar duide lijk is wel dat het er veel zijn: „Met vertegenwoordigers van lokale en federale overheden, banken, politie en bedrijfs leven. En het zijn echt hele nuttige gesprekken". Ook ge sprekken met „industrial com missioners" stonden op het programma en dat blijken lie den te zijn die zich bezighou den met het werven van be drijven. „Tijdens die bijeenkomsten werden gemeenschappelijke problemen uitgewisseld en dan blijkt dat je nog veel van el kaar kan leren. De politie bij voorbeeld is hier veel verder op het gebied van de automati sering dan in Nederland. Ze kunnen elk moment van de dag, zeer actueel, ontwikkelin gen signaleren en daar op in spelen. Niet alleen ten aanzien van het verkeer bijvoorbeeld maar ook het aantal inbraken in een wijk of district wordt nauwkeurig, snel en doeltref- Geldverspilling Op het gebied van het bedrijfsleven is het Goekoop opgevallen dat de verschillen de staten in Amerika elkaar keihard beconcurreren. In het oog springend daarbij onder meer: „In Georgia probeert de overheid bedrijven aan te trekken door de scholing van het personeel op zich te ne men. Bedrijven die aldus opge leide werknemers in dienst nemen, hoeven niets te garan deren over de duur van het arbeidscontract. Dat ze doen ze vanuit de filosofie, dat know how moeilijk is te verwerven. Kapitaal, daar kan elk bedrijf aan komen, dus daar hoef je niet voor te zorgen, redeneren ze. Misschien is- dat helemaal niet zo gek. Het werkt hier in elk geval goed". Uit zijn gesprekken trekt Goe koop verder de conclusie, dat het sturen van aparte missies van Nederlandse steden naar het buitenland geldverspilling is: „Volstrekt zinloos. Neder land moet je als één gebied promoten. Als je als Leiden of Groningen komt en geen deel uitmaakt van één grote cen trale manifestatie, zeggen ze, oh ja dat ligt toch in België of Denemarken. Dan zijn ze al vergeten wat je te vertelleri hebt, als je nog maar net bent begonnen. Nederland is niet meer dan een speldeknop". Toen het onderwerp toerisme aan de orde kwam, kon Goe koop een licht gevoel van ja loezie niet onderdrukken, blijkt uit zijn relaas: „De con gresactiviteiten in een stad als Atlanta zijn gigantisch. Laatst was er zelfs een congres met 60.000 deelnemers. We hebben in Leiden net een bureau op gericht dat congressen naar de stad moet halen, maar je zou moeten zien, hoe ze dat hier doen. Uiterst professioneel. Ze weten alles van elke bedrijfs tak en spelen overal onmid dellijk op in". Goekoop was van 7 tot 14 juni in Washington, daarna in Min neapolis en tot afgelopen weekeinde in Atlanta. „Daar na ben ik naar New York ge gaan en hier wordt de mani festatie Sail New York gehou den", zegt Goekoop die in de organisatie van de Nederland se versie van Sail zit. Hij is ook voorzitter van een stich ting die ervoor zorgde dat 35 platbodems werden overgeva ren naar Amerika om aan Sail New York deel te nemen. „Daar zijn ook schepen uit Leiden bij", aldus Goekoop. „Die schepen zijn trouwens niet zelf over de Atlantische Oceaan gevaren, maar alle maal in een grote tanker geta keld en zo veilig overge bracht". Andere baan Begin augustus komt hij weer naar Nederland, na aan de rondreis nog een kort privé- vakantie te hebben vastge plakt. Of het afscheid van Amerika hem zwaar zal vallen, is intus- *sen de vraag. Goekoop lijkt zich in de Verenigde Staten prima te amuseren. Ook zijn medewerkster op het Leidse Stadhuis, met wie Goekoop re gelmatig telefonisch contact heeft, kan niet aan de indruk ontkomen dat de burgemeester de weidsheid van de Verenig de Staten een verademing vindt bij de smalle marges en beperktheid van Holland in het algemeen en Leiden in het bijzonder. ,Of ik al hier al een andere baan heb gevonden?", herhaalt Goekoop de vraag lachend. „Nee hoor. Ook niet naar ge zocht. Daarvoor hecht ik veel te veel aan Nederland". MARCEL GELAUFT CELSTRAF GEVRAAGD DEN HAAG/LEIDEN Twaalf maanden cel waarvan drie voorwaarde lijk eiste de Haagse offi cier van justitie, mevrouw mr. I. Klopper, gisteren tegen een 28-jarige Leide naar. Deze sloeg op 30 april zijn oudere broer met een bijl een gat in zijn hoofd. Dat gebeurde op een verjaardagspartijtje van hun moeder. De beide broers leven al jaren met elkaar als Kaïn en Abel. „Ik heb altijd ruzie met hem", vertelde de verdachte. Zijn broer is aan alcohol verslaafd, hijzelf aan heroïne en in min dere mate aan bier. Op de ver jaardag van hun moeder had de hele familie hiervan flink geproefd. Zonder bepaalde aanleiding laaiden de emoties tussen beiden in de woning op. Twee zusjes probeerden de kemphanen nog van elkaar te scheiden, toen de oudste met een vleesvork en de jongste met een hakbijl op elkaar af stoven. Eén meisje, dat haar broer wil de beschermen, werd met de vork in haar wang geprikt. Op dat moment zwaaide de bijl over haar heen. Deze kwam met de vlakke kant op het hoofd van de steker terecht. Hij liep een centimeter diepe deuk in zijn schedel op. „Voor hetzelfde geld was hij dood geweest", zei de officier van justitie. Ze had de ver dachte dan ook een poging tot doodslag ten laste gelegd. Ver der noemde ze hem, althans als hij nuchter is: „Een aardige jongen". Alleen zijn drug- en alcoholprobleem maken hem zo onberekenbaar. Om in zijn behoeften te voorzien pleegt hij aan de lopende band dief stallen en inbraken. Vandaar dat mevrouw Klopper hem be halve in de gevangenis 't liefst ook onder toezicht van het Consultatiebureau voor Alco- volmondig eens. „Als we nuchter zijn kunnen we goed met elkaar overweg", zei hij. „Laatst stak hij vriendelijk zijn hand naar me op". Overi gens vond hij 't wel noodzake lijk dat zijn broer zich ook eens door een psychiater laat nakijken. Vonnis op 15 juli. Onder meer met behulp van deze speciale borden wijst de gemeente de weg naar het Rijksmu seum van Oudheden waar de tentoonstelling „Schatten uit Turkije" wordt gehouden. LEIDEN Waar heel Nederland zucht onder het stralende zomerweer van de laatste paar we ken, is ook in het Museum van Oudheden het wach ten op een dagje verkoe lende regen. Niet zozeer omdat suppoosten zich niet lekker zouden voelen bij een stralend zonnetje maar voor een museum is de zon nu eenmaal een re gelrechte concurrent. De tentoonstelling „Schatten uit Turkije" bijvoorbeeld is aanmerkelijk slechter bezocht dan werd ver wacht. De mensen liggen nu eenmaal liever op het strand. Toch is men bij Oudheden niet ontevreden over het aantal be zoekers. „Er komen tussen 800 en 1000 bezoekers per dag naar de tentoonstelling en dat is voor dit slechte museum- weer heel aardig. Vorige week was er één dag regen en toen konden we direct bijna 1800 bezoekers noteren", aldus con servator G. van der Boorn. Het mooie weer zorgde er ove rigens wel voor dat het spe ciaal voor de tentoonstelling ingerichte restaurant op het binnenterrein, druk wordt be zocht en het goudgele schui mende vocht daar rijkelijk vloeit. Om de temperatuur in het mu seum nog enigszins op een aanvaardbaar niveau te hou den, wordt er extra geventi leerd. In het totaal worden er op deze wereldberoemde ten toonstelling 150.000 mensen verwacht. Deze is nog tot en met 22 september te zien. Na de openstelling van de ten toonstelling voor het publiek, op zondag 22 juni, moest de fi nishing touch nog aan de ex positie gegeven worden. De eerste dagen werd bekeken hoe het publiek de tentoonstel ling zou benaderen. „We zijn lang bezig geweest met de be wegwijzering in het museum. Dat liep de eerste zondag nog niet goed. We hebben onder zocht welke verbeteringen no dig waren om een goede route te krijgen. Daar zijn we ander halve week mee bezig geweest en sinds woensdag loopt alles perfect", aldus de conservator. De catalogus, die van de ten toonstelling „Schatten uit Tur kije" verkrijgbaar is, vindt gretig aftrek. Eén op de vier bezoekers schaft de dikke kleurencatalogus a 25 gulden aan. Gebleken is dat toeristen uit binnen- en buitenland de weg naar het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg uitstekend weten te vinden. Dat is vooral te danken aan de vele borden die overal in de stad en op alle grote toegangs wegen zijn geplaatst. Wandel routes worden aangeven door middel van een gestileerde wandelaar onderaan het affi che van de tentoonstelling. De weg naar de speciaal voor de tentoonstelling ingerichte par keerplaats op het terrein van Van Gent en Loos aan de Haagweg wordt met een „P" onder het affiche aangeven. De Jongh hoogleraar LEIDEN Dr. L.J. de Jongh (43) is met ingang van 1 juli benoemd tot hoogleraar op de bijzondere ieerstoel van de Stichting Dr. C.J. Gorter aan de Leidse Universiteit, met als leeropdracht fysica en de ge condenseerde materie. De Jongh is universitair hoofddo cent bij de vakgroep experi mentele natuurkunde van de Rijksuniversiteit in Leiden. Dat vindt Martin Voorn (van de Buitenland redactie) van zijn krant. Samen met zijn collega's verslaat hij al het nieuws dat over onze landsgrenzen ontstaat. Op een manier, de Leidse Courant eigen: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. Want de Leidse Courant is een regionale krant die gemaakt wordt vanuit een christelijke levensvisie. En die visie bepaalt ook de manier van de verslaggeving over het buitenland in de krant.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11