Nog eens ruim honderd ontslagen bij Aramco DONZIGE' MZEEP a Ccidóc OowtantA* STAD OMGEVING der wet Betoncentrale weg uit Leiden SLB: BUSSEN OVER MARKTENROUTE „Mannen zijn ook mensen Man steekt eigen woning in brand VAKBOND VREEST VERTREK OLIECONCERN UIT LEIDEN Voorkeur Ceidóc Souocmt DINSDAG 1 JULI 1986 Komkommertijd Ook voor advocaten is de komkommertijd aangebro ken. De dames en heren hebben alle tijd om zich met minder belangrijke zaken bezig te houden. Een advocaat had gisteren één van zijn medewerkers dan ook naar kantonge recht gestuurd om een boete voor zijn zoontje te voorkomen. Had zoonlief het telastege- legde feit dan niet begaan? Kon hij zich beroepen op verzachtende omstandig heden? Niets van dat al. De advocatenzoon, die zelf niet ter zitting was ver schenen, had met zijn auto de Hoge Rijndijk geblok keerd, toen hij vanaf de Verdamstraat aan was ko men rijden. Een oplettend agent had de jongeman daarom op de bon geslin gerd. De medewerker van de advocaat meende nu een verkeerde formule ring in de dagvaarding ge constateerd te hebben. Onmogelijkheid Daarin werd gesteld dat de verdachte rijdende op de Verdamstraat de Hoge Rijndijk naderde en zo het kruispunt blokkeerde. ,,Dat is mijns inziens een onmogelijkheid. Wanneer je op de Verdamstraat rijdt en de Hoge Rijndijk na dert, kan je niet tegelijker tijd de Hoge Rijndijk blok keren", stelde de advocaat. Kantonrechter Richters veegde dat verweer van tafel. „Dit is de gebruike lijke formulering bij dit soort overtredingen". De verdachte moest dus ge woon de boete van zestig gulden betalen. Eén voor deel: hij zal de advocaat geen honorarium ver schuldigd zijn... Er verscheen gisteren nog een advocaat ter zitting. Hij verdedigde een bejaar de heer, die ervan werd beschuldigd het rode knip perlicht bij een spoorweg overgang te hebben gene geerd. Een agent die aan de an dere kant van de overgang stond te wachten, had het nummer van de auto ge noteerd en de man be keurd. De bejaarde heer had de beschuldiging hoog opgenomen. „Er staat daar toch zo'n bord dat je de overgang niet op mag rij den, wanneer het rode licht nog knippert, dat heb ik dan pok niet gedaan. Vermoedelijk is het knip perlicht aangegaan, toen ik mij al op de spoorweg overgang bevond. Wat had ik moeten doen. Had ik moeten terugkeren. Dat is toch waanzin". Overtuigend De officier van justitie vond het een overtuigend verweer van de man. Hij twijfelde aan de andere kant ook niet aan de waar nemingen van de verbali sant. „Schuldig, maar geen straf", eiste hij. De advo caat was het daar niet mee eens. Hij twijfelde niet aan de waarnemingen van zijn cliënt. Rechter Rigters koos partij voor de auto mobilist en sprak de man vrij. Een andere verdachte meende geen advocaat no dig te hebben om de dag vaarding aan de kaak te stellen. Het „balletje" van net twintig jaar had zon der deel III van het kente kenbewijs op zijn auto ge reden. „In de dagvaarding staat dat ik op of om streeks 30 september in een auto zonder deel III reed. Wanneer was dat precies? In wat voor auto? Ik vind de dagvaarding veel te vaag. Zo weet ik niet of ik dit wel heb ge daan". „Heeft u dan meerdere au to's", vroeg de rechter. „Jazeker, soms heb ik wel meerdere auto's" blufte de jongeman". „Hoeveel auto's had u dan op 30 september". „Eentje' „Dan zal het die auto toch I wel geweest zijn", vond de kantonrechter en veroor deelde dë man tot een boe te van zeventig gulden. WILLEM SPIERDIJK Dag van de Architectuur LEIDEN Ook in Leiden en in de regio is vandaag de Dag van de Architec tuur gevierd. Het is de eerste keer dat de Dag van de Architectuur wordt ge houden en over de hele wereld wordt er aandacht aan besteed. Overal in Ne derland en ook in Rijnland zijn speciaal voor dit doel ontworpen vlaggen gehe sen op monumentale ar chitectuur, opvallende bouwwerken en voorbeel den van bepaalde bouw stijlen uit verleden en he den. KETTINGBOTSING OP LEIDSpVAART VOORHOUT Een 31-jarige vrouw uit Nieuw Vennep is gistermiddag naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden gebracht. De vrouw was rond half vier betrokken bij een kettingbotsing op de Leidse- vaart, op de grens van Noord- wijk en Voorhout. Een 39-jari- ge man uit Katwijk wilde linksaf het recreatieterrein op rijden, de auto's van een 67-ja- rige man uit Purmerend en de 31-jarige uit Nieuw Vennep stelden zich achter de wagen van de Katwijker op, maar een 23-jarige Eindhovenaar stopte niet. Door de botsing schoven de vier auto's tegen elkaar, de ravage was groot. Man gemolesteerd LEIDEN Een 28-jarige Leidenaar is afgelopen week einde op de Langebrug voor café Samantha's door een tweetal jongens in elkaar ge slagen. De daders vielen de man zonder enige aanleiding aan. Samen met zijn vriendin wist het slachtoffer te ontko- Inbraak in snackbar LEIDEN Uit een snackbar aan de Steenstraat is in de nacht van zondag op maandag een bedrag van 2500 gulden en een casettedeck ontvreemd. De daders waren het pand binnengekomen door het for ceren van de achterdeur. LEIDEN Het bedrijfsterrein Roomburg is niet geschikt voor de vestiging van de Be- tonmortelcentrale. De noodza kelijke aanleg van een in steekhaven en de bezwaren van omwonenden maken de komst van het bedrijf onge wenst. De gemeente gaat er van uit, dat het bedrijf zich buiten Leiden zal gaan vesti gen wanneer daarvoor ten minste geld beschikbaar komt. Het bedrijf is momenteel ge vestigd aan de Zoeterwoudse- weg maar wordt daar als onge wenst beschouwd. Volgens wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) is ver huizing naar Roomburg welis waar nog steeds mogelijk maar niet de verstandigste oplossing. Voor het bedrijf zou voor veel geld een insteekhaven moeten worden aangelegd hetgeen on aanvaardbaar zou drukken op de kosten van de grond voor andere bedrijven op het indus trieterrein. Bovendien is de verhuizing van de Betoncen trale naar Roomburg volgens Peters vragen om moeilijkhe den, omdat nu al veel omwo nenden bezwaar hebben ge maakt tegen de komst van het bedrijf. Overigens is verhuizing van het bedrijf nog lang niet in zicht. Daarvoor is een substan tiële bijdrage van de provincie dan wel van het rijk vereist. De gemeenteraad zal dit na jaar officieel de noodzaak van sanering van het bedrijf aan de Zoeterwoudseweg uitspre ken. Peters zal daarna op be zoek gaan bij de minister om geld los te krijgen. Nu er in Roomburg vermoede lijk geen insteekhaven zal worden aangelegd, kan dat ook consequenties hebben voor het metaal-verwerkinsg- bedrijf Gijzenij aan de Zijloe ver. Ook dit bedrijf stond op de nominatie om naar Room burg te verhuizen. Peters gaat er vooralsnog vanuit dat Gijze nij wel naar Roomburg ver huist en de materialen per auto of per per trein af- en aanvoert. Met het bouwrijp maken van het bedrijfsterrein Roomburg wordt nog dit jaar begonnen. LEIDEN De Leidse vestiging van de olie maatschappij Aramco gaat nog eens honderd man ontslaan. Volgend jaar wil de in Saoedi- Arabië gevestigde direc tie van het bedrijf het personeelsbestand in Leiden terugbrengen tot ongeveer 25. Toen Aram co enkele jaren van Den Haag naar Leiden ver huisde, werkten er nog ruim 500 mensen. Begin dit jaar startte het be drijf een ontslagronde waar bij in totaal 370 mensen hun baan kwijtraken. Driehon derd werknemers komen dit jaar zonder werk te zitten, aan 70 werknemers werd voor volgend jaar ontslag aangezegd. Er zouden uitein delijk 130 werknemers over blijven. Het bedrijf zal vol gend jaar echter niet 70 maar 170 mensen op straat zetten, blijkt nu. FNV-districtsbestuurder P. de Groot voelt zich voor de gek gehouden door de direc tie van het bedrijf. „Vorig iaar vertelde de directie dat het mogelijk was het perso neelsbestand weer uit te brei den, wanneer de situatie op de oliemarkt zou verbeteren. Nog geen zes maanden later blijkt echter dat er nog eens honderd man extra moeten verdwijnen. Daar blijkt maar weer uit dat de Leidse tak volstrekt aan de leiband loopt van de directie in Saoe- di-Arabië". De vakbond eist nu ook dui delijkheid over de toekomst van het bedrijf: „Het heeft weinig zin om over een half jaar weer om de tafel te gaan zitten met Aramco over het ontslag van de laatste 20 30 deelnemers". De Groot vreest dan ook dat het bedrijf uit Leiden zal vertrekken. „Er staat in Lei den een gebouw voor vijf honderd werknemers. Daar kunnen de 25 man, die over blijven in rolschaatsten. Het is niet reëel om te verwach ten dat het bedrijf dan in Leiden blijft. Al met al is het een grote klap voor de werk gelegenheid in Leiden, omdat weer een groot stuk kwali- teitsarbeid verdwijnt". De districtsbestuurder hoopt de onderhandelingen met de directie snel te beginnen. De Groot wil dat de mensen zo snel mogelijk ontslagen wor den. „Dat lijkt in tegenspraak met ons gebruikelijke stand punt, maar wanneer de werknemers voor 1 januari 1987 ontslagen worden, val len de ontslagen nog binnen de oude sociale wetgeving. Die is gunstiger. Aramco moet beseffen dat dat ook voor het concern beter is, want wanneer de ontslagen na 1 januari vallen, moet er een beter sociaal plan op tafel komen". Volgens Aramco-directeur G. Kortekaas zijn de extra ont slagen nodig wegens de ver dere verslechtering van de situatie op de oliemarkt. Kor tekaas kon niet zeggen waar om de directie de honderd extra ontslagen een half jaar geleden nog niet kon voor zien. LEIDEN De Stichting Leid se Binnenstad (SLB) pleit er voor ojo de Breestraat gedeel telijk eénrichtingverkeer voor het openbaar vervoer in te stellen op het traject Kore- vaarstraat - Koornbrugsteeg. Bussen in de zuidelijke rich ting zouden over de Breestraat kunnen rijden terwijl voor de teruggaande route van de Marktenroute gebruik kan worden gemaakt. De SLB heeft dat laten weten in een reactie op het ontwerp-VCP. Het afsluiten van de Bree straat, zelfs op proef, vindt de SLB onaanvaardbaar. De SLB heeft hiermee een nieuwe variant aangedragen. In het VCP stelde de gemeen te voor op de Breestraat en het Noordeinde éénrichtingver- keer richting Prinsessegracht in te stellen. Het verkeer in zuidelijke richting zou bij deze variant van de singels gebruik moeten maken. Het KNOV re ageerde vorige week met een voorstel om het verkeer op de Breestraat te verdelen over Marktenroute en Breestraat. Alle voorstellen waarin de Marktenroute voor doorgaand verkeer wordt opengesteld, maken politiek echter weinig kans. Het nieuwe college is juist van plan de Botermarkt en de Vismarkt geheel autovrij te maken. Voor de Breestraat staat in het najaar wanneer de gemeenteraad zich in sep tember over de inspraakreac ties zal hebben gebogen af sluiting op zaterdag op het programma. De SLB adviseert de gemeente bovendien de doorstroming op de Hooigracht te verbetèren en het aantal parkeerplaatsen uit te breiden door parkeerga rages te bouwen. Geschikte lo caties daarvoor zijn volgens de SLB: Kaasmarkt, Beesten markt en Lucas van Leyden- school. De SLB meent voorts dat de prioriteit van de par- keercontrole gelegd moet wor den bij het bekeuren van ille gale langparkeerders. EERSTE VROUWELIJKE OPZICHTER BIJ GEMEENTEREINIGING !>T> LEIDEN R. van Lint, raadslid van de Links Leiden-fractie, was blij, toen hij hoor de dat mevrouw Spaanderman benoemd was als eerste vrouwelijke opzichter bij de reinigingsdienst. Iets minder blij was hij, toen hij vernam, dat het hoofd van de ge meentelijke dienst voor reiniging, havens en warenmarkten, M.A. Logtenberg, de Kat- wijkse niet had benoemd vanwege het feit dat zij niet tot het mannelijke geslacht behoorde, maar gewoon omdat ze de beste sollicitant was. Van Lint vindt dat dat niet in overeenstemming is met het college-programma 1986-1990. Want daarin is vastge legd, dat de gemeente bij gelijke geschiktheid van kandidaten, de voorkeur geeft aan een vrouw. Alle directies van de gemeentelijke diensten, moeten hier nog maar eens op worden gewezen, zegt Van Lint in een brief aan het college. Hij vraagt of burge meester en wethouders daartoe bereid zijn en of het college daarnaast wil bekijken hoe de voorkeursregeling met betrekking tot vrouwen en leden van een etnische min derheid wordt toegepast. Verder zou de gemeente zich moeten vastleggen op het aan tal vrouwen dat in dienst wordt genomen. LEIDEN Ze is er niet bang voor, mevrouw M. Spaanderman uit Katwijk. Vandaag treedt ze in dienst bij de gemeenterei niging. Als opzichter. En dat is uniek, want tot dus ver heeft een vrouw 'het nog nooit zo ver gebracht bij de gemeentelijke dienst voor reiniging, ha vens en warenmarkten. Ze krijgt dertig mannen onder zich. Maar daar ziet ze niet tegen op, want „mannen zijn ook men sen". „Ze hoeven mij niet in de maling te nemen". Maar ook: „Geëmanci peerd, wat is dat?" Twaalf jaar, was ze, toen ze als dochter van een visser, al pla fonds stond te witten. En toen ze dertien jaar oud was, zei d'r ia, eigenaar van een vissers bot: Start jij de motor maar, Margreet. En Margreet deed het. „Ik probeer alles", zegt ze. Jaren werkte ze als objectleid ster bij een groot schoonmaak bedrijf. Belde er een keer een man op, die zei dat hij de ma chine voor het vloeronder- houd niet meer aan de praat kon krijgen. Mevrouw Spaan derman er naar toe. „Heb je alles geprobeerd?", vroeg ze. „Ja, alles" zei de man. „En dat knopje?". De objectleidster drukte erop en de machine deed weer wat hij moest doen. „Het werd zo'n klein manne tje", zegt ze, nog nagenietend. Met haar duim en wijsvinger wijst ze een maat aan, die zelfs Klein Duimpje niet meet. De onbekendheid met de ma chines van de veegdienst, ziet ze niet als een probleem. „Je froeit er gewoon in", weet ze. !n dat is ook wat ze wil: zo snel mogelijk het nieuwe vak onder de knie krijgen. „Dan respecteert iedereen je". Ze ziet er niet tegen op, om lei ding te geven aan dertig man nen. „In mijn vorige baan had ik meer mensen omder me. Dat waren mannen en vrou wen. Maar ik denk niet, dat dat enig verschil maakt. Man nen zijn ook mensen". Me vrouw Spaanderman denkt, dat de tijd voorbij is, dat man nen vrouwen niet voor vol aanzagen, en zeker niet als chef accepteerden. „Maar het is wel zo, dat je je in het begin moet bewijzen. Zeker tegen over de mannen. Je moet laten zien, dat je je vak kent". Mevrouw Spaanderman, bijna 32 jaar („Ik wil altijd ouder zijn dan ik ben") trouwde op ionge leeftijd. Toen haar kin deren nog klein waren, deed ze vrijwilligerswerk. Ze was bijvoorbeeld leidster van de crèche, waar ook haar eigen zoontje naar toe ging. „Ik wil de daar een beetje orde op za ken stellen. Want voor de kin deren was het niet echt leuk, daar". Later ging ze in de avonduren werken. „Als mijn man thuis was". En nog later, haar zoon en dochter gingen toen al naar school, werd ze gezinshulp. Ze heeft in de huishoudelijke dienst gewerkt bij een scholengemeenschap in Katwijk en werkte als ser veerster in een cultureel cen trum. Begin '82 kwam ze in dienst bij een schoonmaakbe drijf. Volgde cursussen bij de vleet. Over haar vorige baan zegt ze nu: „Intensief werk, dat je niet jaren kunt blijven doen". Iedereen wist haar al tijd en overal te bereiken. Ze kon nooit eens gaan winkelen met haar dochter, die nu der tien jaar oud is. Wilde wel eens om een uur of vijf kun nen zeggen: Zo, het zit erop". Bovendien: „Ik ben een echt gevoelsmens, en mijn gevoel zei me, dat ik moest verande ren". De beste En dus solliciteerde ze naar de functie van opzichter bij de reinigingsdienst. Ongeveer veertig anderen, onder wie nog een vrouw, deden hetzelf de. Mevrouw Spaanderman kreeg de baan. Omdat ze de beste was, heeft het hoofd van de dienst, de heer M.A. Log tenberg gezegd. En daar is ze blij om. „Ik wil gekozen woe* den vanwege mijn capacitei ten. Niet omdat ik vrouw ben". Positieve discriminatie, nee, dat hoéft voor haar niet. Wel vindt ze, dat niet alleen naar werkervaring moet worden gekeken bij de selectieproce dure. Want vrouwen kunnen dan wel minder lang in vaste dienst hebben gewerkt, bij het opvoeden van kinderen doen ze een heel speciaal soort erva ring op. „En daarom zijn man nen misschien wel wat harder, en vrouwen wat menselijker". En, „als je niet menselijk bent, zal het je nooit lukken in een leidinggevende funtie". Ze zegt: „Je moet mens zijn met de mensen". „Geëmancipeerd, wat is dat?", vraagt ze. Om er meteen aan toe te voegen: „Je moet niet praten over emanci patie, je moet het gewoon doen". „Het is een afwisselende baan en ik zie het als een uitda ging". De Katwijkse moet lei ding geven aan een grote groep mensen, die de hele dag op de weg zijn. Ze moet een gedeelte van de klachten van de burgerij gaan behandelen. Coördineren en controleren. „Er komt bij de reiniging meer kijken dan een vuilniswagen". Ze werkt omdat ze het leuk vindt, niet de hele dag alleen zou wjllen zitten en omdat ze het geld goed kan gebruiken, en omdat ze niet de hele dag alleen zou willen zitten. De Katwijkse, die in Leiden is geboren („Ik heb hier een dag gewoond") wil allesbehalve eweren, dat het bij haar thuis op rolletjes loopt. „Iedereen heeft bij ons thuis kleine taak jes. Maar toch komt het meeste neer op de moeder. Iedere vrouw die werkt, moet water bij de wijn doen". JANET VAN DIJK De bovenwoning aan de Lopsenstraat brandde volledig uit. LEIDEN Een 28-jarige bewoner van de Lopsen straat (achter het belas tingkantoor) heeft afgelo pen nacht zijn eigen (bo ven )woning in brand ge stoken. Twee politieagen ten slaagden er met hulp van een buurtbewoner in om de man, die bewuste loos was geraakt, uit de woning te bevrijden. De kleding van een agent raakte in brand toen een exploderende gasleiding een steekvlam veroor zaakte. De brandende kle ding kon echter snel wor den gedoofd. De brandweer werd vannacht om tien over half één gewaar schuwd en was om één uur de brand meester. De bovenwo ning was toen volledig uitge brand, terwijl de benedenwo ning aanzienlijke waterschade had opgelopen. Ook de omlig gende panden hadden water en rook schade opgelopen. Ze ven personen moesten voor de nacht een ander onderkomen zoeken. Zij vonden onderdak bij familie en kennissen. De politie kon vanochtend nog geen mededelingen doen over de exacte omvang van de schade. De brandstichter verklaarde tegenover de politie tot zijn daad gekomen te zijn, omdat: „Hij het niet meer zag zitten". De man had de afgelopen tijd al herhaaldelijk verzocht opge nomen te worden voor psychi atrische behandeling. Hij ver keerde onder invloed van drank en medicijnen. De man werd na behandeling door de Eerste Hulp Dienst door de po litie aangehouden en ingeslo ten. Not Nol fjSfö Deze grappige zeepdieren zijn heel t.'Jt?bijzonder. Zodra u ze uit de verpakking - l' haalt begint namelijk... hun haar te groeien. Zó donzig worden ze dan, 'ÜJ~' bijna zonde om te gebruiken! Wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft krijgt u een eekhoorn en een poes. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats:. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de Soapy dierenfiguren naar Naam: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). JNZ| -VS

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9