Opmerkelijke opmars Mecir Napels viert feest van Maradona sportuitslagen „Fifa moet wedstrijdreglemen t veranderen SPORT ficidóceotwmit DINSDAG 1 JULI 1986 PAGINA 1 MUNDIAL'86 Kritiek Voorzitter Joao Havelan- ge van de FIFA heeft zich kritisch uitgelaten over het nemen van de strafschoppen van de j Braziliaanse ploeg in de kwartfinale tegen Frank- rijk. Volgens Havelange ontbrak bij de spelers de juiste voorbereiding op dit onderdeel. „De straf schop behoort al zolang I als voetbal bestaat bij dit spel. De ploegen die op dit onderdeel verliezen, hebben zich slecht voor bereid. De Brazilianen misten tegen Frankrijk drie strafschoppen. Een ploeg die zo vaak mist, verdient geen wereldti tel". Havelange is niet voornemens wijziging aan te brengen in de op zet van het toernooi. „In Mexico is gebleken dat de huidige vorm succes heeft", stelde de bejaarde voetbalbestuurder vast. Nieuw systeem De FIFA overweegt het systeem om scheidsrech ters aan te wijzen voor de eindtoernooien om de wereldtitel te herzien. Normaal wijst de FIFA 36 scheidsrechters uit evenzoveel verschillende landen aan. Volgens Gui- do Tognoni, perschef van de FIFA, was het niveau van de scheidsrechters in Mexico niet slecht, maar is het in de toekomst mo gelijk dat een land twee scheidsrechters mag af vaardigen. Een andere mogelijkheid zou zijn dat de FIFA een team van scheidsrechter en grens- i rechters uit één land aanwijst. Dank Zuid-Amerika is Argen tinië dank verschuldigd. Doordat de Argentijnen wereldkampioen werden, mag Zuid-Amerika bij de volgende titelstrijd in 1990 in Italië opnieuw met vier landen mee doen. Normaal gesproken zouden slechts drie Zuid- amerikaanse elftallen vertegenwoordigd zijn bij de eindronde, die 24 deelnemers telt. Omdat Argentinië als titelhou der is vrijgesteld van kwalificatiewedstrijden, komt dat aantal evenwel op vier. Opvolger FC Köln heeft direct na afloop van de Mundial conctact gezocht met de 29-jarige Argentijnse ver dediger Jose Luis Brown, in Mexico de vervanger van Passarella. De Keul se Bundesligaclub ziet in Brown, die het eerste Ar gentijnse doelpunt in de finale maakte, de moge lijke opvolger van Michel van de Korput Eerder was de 36-jarige Ander- lecht-Deen Morten Olsen al gepolst. Brown, wiens grootvader uit Ierland naar Argentinië emi greerde, zei voor het ver trek naar huis veel te voelen voor een transfer naar Keulen. Hij staat in Columbia bij Nacional Medellin onder contract, maar heeft daar proble men. Afgelopen seizoen werd Brown daarom uit geleend aan Deportivo Espanol, waar hij ook re gelmatig op de reserve bank belandde. Tweeling De Franse pers, enthou siast over de verrichtin gen van Platini cum suis en maar matig tevreden met de derde plaats, heeft zich ter vervanging van het tekort gedane nationale eergevoel mas saal gestort op de Argen tijn Jorge Burruchaga. De middenvelder, er kend als steun en toever laat van Maradona, staat tenslotte nog tot 1986 on der contract bij FC Nan tes. Of hij dat zal uitdie nen, wordt betwijfeld. De metamorfose van „Bur nt" en zijn winnende doelpunt tegen West- - Duitsland wordt overal breed uitgemeten. Vol gens insiders zal de 23-ja- rige middenvelder niet 5 zo lang meer bij Nantes zijn te bewonderen. De kans lijkt groot dat Bur- 1 ruchaga zijn boezem- 5 vriend Maradona naar Italië volgt, zodat de Ar- gentijnse tweeling bij Na- poli wordt verenigd. Rode Duivels enthousiast verwelkomd Van onze correspondent Aad Jongbloed BRUSSEL België heeft gisteren de Rode Duivels een welkom bezorgd alsof het zelf en niet Argentinië de wereldcup had veroverd. Lang voordat gistermorgen om acht uur het pronkstuk van de Sabena, de nieuwste Boeing 740, op het vliegveld Zaventem bij Brussel arri veerde stonden er duizenden mensen, die om veiligheidsredenen op afstand gehouden wer den van de aankomende voetballers. Ter be groeting was o.a. premier Martens aanwezig. Nog nooit, aldus de eerste minister, heb ik voor, tijdens en na een ministerraad zoveel over voetbal horen praten als tijdens deze Mundial. Na de ochtendspits en na een ontbijt met hun familieleden vertrokken de spelers van het na tionale elftal in open wagens naar het Konink lijk Paleis voor een ontvangst door de koning. Westduitse pers laconiek over verlies BONN De Westduite kranten hebben gisteren laconiek gereageerd op het verlies van de nationale voetbalploeg in de finale van het WK tegen Argentinië. „Jammer", zo luid de de kernachtige kop van Bild-Zeitung. Volgens het dag blad is West-Duitsland verslagen door de terechte wereld kampioen. Toni Schumacher, door wiens blunder Argentinië op voor sprong kwam, krijgt van Bild niet de zwarte Piet toege speeld. „Zonder Toni hadden we de finale nooit bereikt." In de kwartfinale tegen Mexico redde de doelman van FC Köln zijn ploeg tijdens het nemen van strafschoppen". „Het mirakel is niet volbracht", meent de General Anzeiger. Dit dagblad in Bonn vindt dat de Westduitsers een goed toernooi hebben gespeeld. De Keulse krant Express conclu deert dat Argentinië sterker was dan alle andere landen. „We zijn verslagen door een voortreffelijk team. Maar wij dragen de titel van vice-wereldkampioen met ere". „De strijd was heet, de douche koud zo omschrijft de Bon ner Rundschau het verloop van de finale. „De fout van Toni was het begin van het einde". Maradona gekozen tot beste speler van het WK MEXICO STAD Diego Maradona, de aanvoer der van het Argentijnse voetbalelftal dat zondag de wereldtitel veroverde, is door de sportjournalisten in Mexico met grote meerderheid tot beste speler van het wereldkampioenschap gekozen. De kleine vedette, die vijf van de veertien doelpunten van Argentinië voor ziin rekening nam en vrijwel alle fraaie momenten, kreeg 1.282 punten, ruim negen honderd meer dan de Westduitse doelman Toni Schumacher, die met 344 punten als tweede ein digde. Preben Elkjaer Larsen van Denemarken werd derde. De uitslag van de verkiezing: 1. Maradona (Arg) 1.282, 2. Toni Schumacher (Wdl) 344, 3. Preben Elkjaer Larsen (Den) 236, 4. Jean-Marie Pfaff (Bel) en Michel Platini (Fra) 224, 6. Gary Lineker (Eng) 200, 7. Manuel Amoros (Fra) 168, 8. Emilio Butra- gueno (Spa) 156, 9. Jean Tigana (Fra), 10. Julio Ce- asar (Bra) 110. ZWEEDSE INBRENG OP WIMBLEDON TOT NUL GEREDUCEERD LONDEN De grootste sensatie werd gisteren op de 7e dag van het hon derdste toernooi van Wimbledon verzorgd door de Australiër Pat Cash. Samen met Boris Becker, die een knappe zege boek te op Mikael Pernfors, zorgde de 21-jarige Cash ervoor, dat de Zweedse inbreng op het Britse gras tot nul werd gereduceerd. De ongeplaatste Cash had twee uur en 53 minuten nodig om de nummer twee van de wereldrang lijst, Mats Wilander, in vier sets naar Zweden te rug te sturen. Door de zoveelste Zweedse schok blijven de prestaties van de Tsjechoslowaak Miloslav Mecir nog enigszins onderge waardeerd, maar onderhand is deze vreemde vogel in de ten- nisbijt ook op Wimbledon weer bezig aan een opmerke lijke zegereeks. Gisteren be reikte hij ten koste van de Amerikaan Brad Gilbert zelfs de kwartfinale. Op het heilige gras van Wimbledon had hij nog nooit eerder potten kun nen breken, maar in de strijd om een plaats bij de laatste vier ontmoet Mecir nu nie mand minder dan titelhouder Boris Becker. En gezien de tot dusver imposante prestatie- reeks van Mecir, moeten de Westduitsers niet raar opkij ken als hun troetelkind het zwaar voor zijn kiezen krijgt. De „Angstgegner" van de Ne derlander Michiel Schapers had in Londen nou immers niet bepaald de minste tegen standers tegenover zich. Dat de blonde Mecir ^e tweede ronde bereikte ten koste van de geblesseerde Schapers, was niet bepaald opzienbarend, maar vervolgens bond hij toch achtereenvolgens ook maar even de Zweden Stenlund en Edberg aan zijn zegekar. Kost te het hem tegen eerstgenoem de nog vier sets, in de vierde ronde tegen de als nummer vijf geplaatste Edberg had Me cir voldoende aan driemaal 6- 4. De 22-jarige landgenoot van Ivan Lendl, (die gisteren zijn partij tegen de Amerikaan Matt Anger wegens invallende duisternis afgebroken zag wor den) oogt eigenlijk helemaal niet als een Tsjechoslowaak. Met zijn dunne witte baardje heeft hij eigenlijk meer weg van een Scandinaviër. Voor de Zweedse tennissers is Mecir zo onderhand een nachtmerrie aan het worden. MICHIEL SCHAPERS DUIZELEND UIT DUBBELSPEL LONDEN Wimbledon 1986 heeft een ongelukkig verloop gehad voor Michiel Schapers. Op de eerste dag van het toer nooi trok hij zich in het begin van de tweede set tegen Mecir terug, omdat hij teveel last had van een liesblessure, die hij opliep in de laatste slagenwisseling van de training. Op ae maandag van de tweede Wimbledon week werd de Nederlandse kampioen in de achtste finales van het heren- dubbelspel uitgeschakeld, nadat gelegenheidspartner John Wood forde hem bij het serveren vol op het achterhoofd had geraakt. De duizelende Schapers miste achtereenvolgens twee volleys en een smash, waardoor hij de tegenstanders aan een vierde matchpoint hielp, dat door de Amerikaan s/Australische combinatie werd gemaakt. Met de cijfers 3-6 6-3 7-6 (7-3) 7-5 gingen Martin Davis en Brad Drewett door naar de kwartfinales. In het jeugdtoernooi, waar voor het eerst sinds jaren twee Nederlandse jeugdspelers zijn toegelaten, begon de in Til burg trainende Amsterdammer Glenn Schaap (18) met een overwinning in drie sets: 6-7 (6-8) 6-3 6-1 op de Noorse jeugdkampioen Anders Haaseth. Een enkele keer ging Pat Cash tegen Mats Wilander door de knieën, maar hij richtte zich tijdig op om zich naar de volgende ronde te vechten. Anders Jarryd en Joakim Ny- ström gingen vorig jaar tegen hem in Rotterdam voor schut en korte tijd later won Mecir in Hamburg van achtereenvol- tens Nyström, Wilander en undström. „Hij is zo moeilijk te bespelen", beklaagde Wilan der zich daarop, je kunt je bij hem nergens op instellen en hij bestrijkt zijn hele terrein. Soms voel ik me tegen hem net een toeschouwer". Toch rekende Wilander Mecir giste ren (nog) niet tot de kansheb bers voor een finaleplaats. „Cash is de enige niet geplaat ste speler die de eindstrijd kan bereiken", sprak Wilander in de catacomben van het centre court, kort nadat hij door Cash uit de strijd was gewerkt. Te gelijkertijd klaarde Mecir zijn klus tegen Gilbert, ergens ach teraf op baan 14. In de eerste set ging de rechtshandige Tsje choslowaak nog ongenadig on deruit. Mecir maakte vooral fouten bij het oplopen naar het net. Na een hardgrondig woordje met zichzelf, toege sproken van onder een hand doek, hervond hij zich in de rol van lastige underdog, voor al opererend vanaf de achter lijn. Met deze speelwijze heeft de in Prievidza wonende Me-* cir zich inmiddels de bijnaam „De grote kat" verworven. De super-introverte Mecir, die naast tennis de vissport als voornaamste bezigheid heeft, wachtte de opslagen van Gil bert weer op de gebruikelijke wijze (met gerichte rug), af. Om ze hard en vooral onvoor spelbaar te retourneren. Gil bert, met zijn 15e plaats op de mondiale lijst, toch zeker niet de minste in het profcircuit, had weinig meer in te bren gen: 3-6, 7-6, 6-1, 6-2. Evenals na zijn winst op Edberg kon er vervolgens slechts een be scheiden lachje vanaf in de richting van het inmiddels massaal toegestroomde pu bliek. De volgende opponent van Mecir is dus Boris Becker. De 24 plaatsen die hen van elkaar scheiden op de wereldranglijst, maken de „stille Willem" ui teraard tot theoretische verlie zer, maar zo'n makkie als Bo ris Becker gistermiddag had met Mikael Pernfors, zal in de kwartfinale waarschijnlijk niet voor de Westduitser, die we gens het dragen van teveel shirtreclame met duizend dol lar werd beboet, zijn wegge legd. In 1985 moest Becker in Rotterdam immers zelfs zijn meerdere erkennen in de Tsje choslowaak. Hierbij ging het toen uiteraard, niet om een toernooi op gras, de onder grond die Becker zoals hij hier in Londen steeds duidelijker laat blijken, graag onzer zijn gympies voelt. Becker doet weer vooral van zich spreken met zijn kogelharde opslagen. „Daarmee komt hij probleem loos in de finale", voorspelde verliezer Pernfors gisteren. ROB LANGEVELD Met de wereldbeker stevig in de armen onderging Diego Maradona bij terugkeer van de Argentijnse ploeg in Bue nos Aires onder de indruk zijnde een grootse ontvangst. De feestvreugde kende ook een trieste keerzijde: vier mensen kwamen om bij in ongeregeldheden ontaarde festiviteiten. NAPELS De nieuwe wereldkampioen voetbal Argentinië heeft niet alleen in eigen land massa hysterie veroorzaakt. Ook in Napels gingen zondag nacht duizenden de straat op om de overwinning van het team van Diego Maradona in de finale op de Westduitsers (3-2) te vieren. De Italianen be schouwen de ster van het toernooi in Mexico als een landgenoot, omdat hij als werknemer van Na- poli een van de grootste vedetten is van de Italiaan se voetbalcompetitie. Het laatste fluitsignaal van de Braziliaanse scheids rechter Arppi Filho was voor de voetbalfans in Na pels het startsein om in het stadscentrum een enorm feest te bouwen. Het werd een carnaval ter ere van Maradona, die na de uitschakeling van het eigen elftal de laatste hoop werd van voetbalmin- nend Italië. De supporters van Napoli die hun idool willen ver welkomen, moeten nog een maand geduld hebben. De voetbalmiljonair keert pas eind juli terug naar Italië. Maradona wil in zijn vaderland bijkomen van de lichamelijke en geestelijke vermoeienissen van de afgelopen maand MENOTTI'S MUNDIAL Na de verdiende overwinning van Argentinië is nu de tijd aangebroken om de hele opbouw van het toernooi eens nader te bekijken. Zoals ik aan het einde van de eerste ronde al zei, beschouwen voetbalkenners het wereldkampioen schap als een soort internationaal festival, waar men nieuwe ontwikkelingen of variaties op het ge bied van voetbalsport kan aanschouwen en nieuwe „gezichten" op de voetbalmarkt kan signaleren. Ik denk dat Mexico in dit opzicht niets nieuws te bie den had. Iedereen heeft natuurlijk een eigen mening over wat „goed voetballen" nu precies is, maar voor mij was het Deense voetbal de grootste verassing van dit toernooi. Het voetbal van de Denen was in alle betekenissen van het woord „ruim" van opzet en de spelers van het team vulden elkaar uitstekend aan. Denemarken wist dit te bereiken door de individuele talenten van de spelers goed te gebruiken. Ik sla het Deense spel zo hoog aan omdat de De nen tot en met de laatste seconde hun hele hart in het voetballen legden. „Voetbal met gevoel", zou ik het willen noemen. Dergelijk voetbal is volgens mij uniek, waardevol en op de toekomst gericht. Aan de andere kant was daar het gebruikelijke beeld van teams die, hoewel ze geen bijzonder gro te kwaliteiten aan de dag leggen, toch de finale ha len. Dat kan nu eenmaal bij korte toernooien. Het heeft ook te maken met de manier waarop het we reldkampioenschap is opgezet. Zoals de zaken op dit moment georganiseerd zijn, houdt een wereld kampioenschap niet noodzakelijkerwijs in dat het beste team wint. Serieuze kandidaten voor de titel verdwenen al vroegtijdig uit de race. Dit waren teams die de fi nale hadden kunnen bereiken, wanneer de poules anders waren ingedeeld, bijvoorbeeld Frankrijk, Denemarken, de Sovjet-Unie en ook Brazilië, een team dat enorm vooruit is gegaan. Een systeem van wedstrijden, waarbij alle teams een keer tegen elkaar moeten uitkomen, zou vol gens mij de beste oplossing zijn. Ik ben van me ning dat de FIFA deze mogelijkheid maar eens moet gaan onderzoeken. Om een voorbeeld te geven: Denemarken had bril jant spel laten zien tegen Schotland, Uruguay en West-Duitsland. Toen kwamen de Scandinaviërs tegenover een Spaans team te staan, dat eerder in het toernooi werkelijk slecht had gespeeld. En aangezien bij een kort kampioenschap zoals dit het geluk ook zeker een rol speelt, kon het gebeuren dat Denemarken opeens uit de race lag. Nog een voorbeeld: het team van de Sovjet-Unie, dat bijzonder goed speelde in de wedstrijden tegen Frankrijk en Hongarije en alles bij elkaar geno men een uitstekende eerste ronde voltooide, werd uitgeschakeld door een Belgisch team, dat naar mijn mening naast Bulgarije een van de slechtste ploegen van dit wereldkampioenschap was. Als gevolg van onjuiste beslissingen van de schei- drechters in de wedstrijd tegen de Sovjet-Unie en dank zij een beslissend penalty-duel met Spanje versloegen de Belgen deze twee tegenstanders en wisten ze tenslotte nog op de vierde plaats te eindi gen. Wanneer er echter een ronde ingesteld was, waar in alle teams tegen elkaar moesten spelen, dan zou België ver achter Denemarken, Frankrijk, de Sov jet-Unie en nog enkele andere landen zijn geëin digd. Ik wil op deze plaats de behoefte aan een dergelij ke verandering in het huidige systeem benadruk ken. Hetzelfde geldt voor de strijd om de derde en de vierde plaats. Aan de ene kant kan één verloren wedstrijd bete kenen dat een team de tweede ronde niet haalt, aan de andere kant is er wel ruimte voor een extra wedstrijd om de derde plaats. Ik weet niet wat de reden hiervoor is. Het komt me een beetje belachelijk voor: het moreel van bei de teams staat dan toch al op een laag pitje. Het is geen wonder dat er in deze extra wedstrijd vaak zo weinig gepresteerd wordt. En wat de uitblinkers van dit tournooi betreft: ook in dat opzicht waren er geen verassingen voor de voetbalkenner, tenminste niet voor diegenen die met de voetbalsport hun brood verdienen of zeef nauw betrokken zijn bij deze tak van sport. Noch Lerby, Laudrup of Elkjaer-Larsen heeft me wat dat betreft kunnen verassen. Ook Maradona niet, van wie ik altijd wel gedacht had dat hij ooit als voetbalkoning gekroond zou worden. CESAR LOUIS MENOTTI O =1 MENOTTI'S MUNDIAL MENOTTI'S SCHAKEN NK dames in Arnhem (vijfde ronde): Bruinenberg-Benschop 1/2-1/2; Vree ken-Oe Greef 0-1; Van der Mije-Van Eist 1-0; Cameron-Mulder 1-0; Belle- Pluymert 1/2-1/2; De Kleuver-Riem slag 1/2-1/2; De Paauw-Harmsen 1/2-1/2; Prins-Selmeler 0-1. Stand: 1. De Greef, Van der Mlje en Benschop 4 punten; 4. Bruinenberg en Cameron 3 1/2 6. Vreeken. Belle. Selmeier, Van Eist, Van der Giessen, Pluymert, Mulder, De Wit en De Kleu- ver 3. TENNIS Wimbledon (heren-enkelepel, acht ste finales): Zivojinovic (Joe)-Van Rensburg (ZAf) 7-6 (7-4) 7-5 4-6 7-5; Mecir (Ts))-Gilbert (VSt) 3-6 7-6 (7-3) 6-1 6-2; Cash (Aus)-Wilander (Zwe) 4- 6 7-5 6-4 6-3; Krishnan (lnd>-Je»en (WDI) 6-4 7-6 6-2; Leconte (Fra)-Fitz- gerald (Aus) 7-6 (7-1) 6-7 (5-7) 6-2 6- 3; Becker (WDI)-Pernfors (Zwe/13) 6- 3 7-6 (7-2) 6-2; Mayotte (VSt)-Ed- wards (ZAf) 6-3 6-1 7-6; Lendl (TsJ>- Anger (VSt) 6-7 7-6 2-2 afgebroken. Dames enkelspel, achtste finales: Sabatini (Arg)-Reggi (Ita) 6-4 1-6 6-3; Bunge (WDI>-Maleeva (Bul) 3-6 6-2 6- 3; Navratilova (VSt)-Demongeot (Fra) 6-3 6-3; McNeil (VSt>-Nagelsen (VSt) 7-5 6-1; Sukova (Tsj)-White (VSt) 6-3 6-0; Evert-Uoyd (VStWordan (VSt) 7- 5 6-2; Llndqvist (Zwe>-Balestrat (Aus) 7-6 (7-4) 7-5; Mandlikova (TsD-Bas- sett (Can/11) 6-4 7-6 (1-2) vis/Drewett (VSt/Aus)-Schapers- Juniorentoemooi Enkelspel jongens, eerste ronde: Jacco van Duyn (Ned) - Ruben Gajar- do (Chi) 6-3, 6-3. Meiales, eerste ronde: Hellas ter Riet (Ned) Aiako Hirose (Jap) 6-3, 6-4. ZEILEN Kaagweek, tweede wedstrijddag Teamwedstrijden Regenboog: 1. B. van Wijk (Holland), 2. P. Hoogendam (H), 3. H. Amsterdam (Friesland), 4. H. Donker (F), 5. J.R. Hettinga (F). 6. L. de Groot (H), 7. P. Kempeneers (H), 8. D. Zwart (F), 9. H. de Vries (F). Fries land 29 punten. Holland 29,75. Voetsjol B: 1. H. van Dam. 2. Jeantlne Bom. Jeugdboot B: 1. J. van Woer- kom, 2. Claar Pander. Cadet: 1. J. de Vriend, 2. Victor Camlnade. Optimist: 1. M. van Muiden, 2. Jurriën Blokzijl. Laser B/M: 1. H. Gravesteln, 2. P. de Smet. O-Jol: 1. Dolf Peet. 2. M. Kag- chelland. Europe: 1. Paul Manuël, 2. Bart Indermouwen. Flying Junior: 1. Jeen Bart Jaquet. 16 Kwadraat: 1. J. de Ruljter, 2. S. van der Zee. Rand meer: 1. H. Proon, 2. A. van Uffelen. Yngling: 1. F. van Arem, 2. R. van Olst. Pampus: 1. A. Vervoort. 2. Th.van Driessel. Laser A: 1. Frank van Kempen, 2. Enrst Cancrlnus. Solo: 1. Regenboog: 1. H. Amsterdam, 2. L. de Groot. Valk: 1. Ed Hoppe.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7