Grondwet VS: geen recht op homoseksueel gedrag Verzet in Paraguay durft de straat op Russisch censuur-bureau wordt opgedoekt Neo nazi Hoffmann krijgt 9 V2 jaar cel Afghanistan - overleg in vicieuze cirkel Gemenebest wil zware druk op Groot-Brittannië Inzakkende economie is druppel die emmer doet overlopen: r BUITENLAND CcidactSotnatii DINSDAG 1 JULI 1986 PAGINA 5 Ongebonden landen veroordelen hulp VS aan contra's NEW YORK De niet-gebonden lan den in de Verenigde Naties hebben gis teren een verklaring uitgegeven waar in zij de Amerikaanse steun aan de contra's in Nicaragua veroordeelt. De 101 landen noemen de toezegging een schending van de soevereiniteit en de politieke onafhankelijkheid van Nica ragua. In de verklaring werd ernstige bezorgheid uitgesproken over de ver slechterende situatie in Centraal-Ame- rika. Aanleiding daarvoor is volgens de groep de nieuwe bedreiging iegens Ni caragua, die voortkomt uit het verle nen van financiële steun aan de opstan delingen. Ontslag ministers Peru na bloedbad LIMA In Peru hebben de minister van justitie en het hoofd van de para militaire Republikeinse Garde giste ren hun ontslag ingediend naar aan leiding van beschuldigingen dat leden van de Garde bij het neerslaan van de recente gevangenisopstanden 100 ge detineerden hebben vermoord. Minis ter van justitie Luis Gonzales Posada riep op tot een diepgaand onderzoek naar de moordpartij, „die onaanvaard baar is en niet mag worden doodgez wegen". De opperbevelhebber van de strijdkrachten, die met het neerslaan van de opstanden belast waren, heeft een beroep op de bevolking gedaan om de democratie van het land te ver dedigen. Geen Blauwe Wimpel voor Challenger II ST. MARY'S Platen- en lucht- vaartmagnaat Richard Branson, die er afgelopen zondag in slaagde als snelste in de geschiedenis per schip de Atlantische Oceaan over te steken, krijgt niet de Hales Owen trofee (de Blauwe Wimpel). Frank Braynard, curator van het Amerikaanse Koop- vaardijmuseum in New York, maakte gisteren bekend dat deze trofee be doeld was voor oceaanstomers „en niet voor kleine speelgoedbootjes", waarmee hij het miljoenen kostende jacht van Branson bedoelde. Branson eiste de Blauwe Wimpel voor zich op nadat hij in drie dagen, acht uur en 31 minuten de Atlantische Oceaan was overgestoken. Leden Militair Gezag Suriname afgetreden DEN HAAG/PARAMARIBO Twee leden van het Militair Gezag in Suriname zijn gisteren afgetre den. Het zijn de commandanten Arthy Gorre en Paulus Bhagwandas. Hun aftreden werd officieel bekendge maakt door regeringsleider en voorzitter van het Militair Gezag, Desi Bouterse, in een vergadering van de regering. Een reden voor het aftreden is niet gegeven. Het is echter bekend dat Gorre en Bhag wandas het niet eens zijn met de breed opgezette politieke samen werking waarin nu ook de „oude" politieke partijen deelnemen. Coalitie Israël overleeft vijf moties van wantrouwen JERUZALEM Na stormachtige debatten heeft het Israëlische parlement gisteravond vijf moties van wantrouwen tegen de regering-Peres verworpen. De linkse oppositie had de coalitie van sociaal-democra ten en Likoed verweten dat ze de gang van zaken rond de dood van twee Palestijnse terroristen in april 1984 in de doofpot had willen stoppen. Premier Peres heeft ingestemd met een onderzoek naar het gebeuren op politieke niveau. De dood van de Palestijnen vond plaats onder ver antwoordelijkheid van de huidige vice-premier Sha mir. Deze zei het onderzoek als een poging te zien om te voorkomen dat hij in oktober het premier schap van Peres overneemt. Eureka-kantoor komt in Brussel LONDEN De ministers van de achttien Eureka-landen hebben gisteren tijdens de derde Eureka-ministersconferentie in Londen 62 projecten goedgekeurd. Het gaat hierbij om een bedrag van vijf miljard gulden. Het totaal aan Eureka- projecten is daarmee op 72 gekomen. Bij veertien van de 62 projecten zijn Neder landse bedrijven of (overheids)-instellin- gen betrokken. Eureka is het project dat vorig jaar op initiatief van de Fransen werd gesticht om de samenwerking tussen Europese bedrijven en onderzoekscentra te stimuleren. Het secretariaat van Eureka komt i (Van onze correspondent Rink Drost) NEURENBERG De rechtbank in Neurenberg heeft gisteren de oprichter van de neo-nazistische „Wehrsportgruppe Hoff mann", Karl-Heinz Hoff mann, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 9l/t jaar. Zijn vriendin Fran- ziska Birkmann kreeg een half jaar gevangenisstraf. Hoffmann had enkele jaren geleden een legertje gefor meerd van mensen met na zistische ideëen. Dat had hij in Libanon een keiharde training, vergezeld van folte ringen, gegeven. Hoffmann beschikte over een groot wa penarsenaal, waarmee hij zijn mensen uitrustte. Aan de praktijken van de Wehrsportgruppe kwam een einde toen de politie in 1981 ingreep. Dit in verband met de moord op de Joodse uitge ver Shlomo Lewin en diens vriendin Frida Poeschke, op 19 december 1980. Beiden werden omgebracht met vier schoten uit een Be- retta-machinepistool. Het wapen kwam uit Hoffmanns arsenaal. De zonnebril van Hoffmanns vriendin Franzis- ka Birkmann was gevonden bij de beide joodse slachtof fers. De vermoedelijke dader, Uwe Behrend, was lid van Hoffmanns paramilitaire or ganisatie. Zijn lijk werd in Libanon gevonden. Hij zou zelfmoord hebben gepleegd. De beide officieren van juus- titie in het proces beschul digden Hoffmann ervan, op dracht te hebben gegeven tot de dubbele moord. Ze had den wegens mededaderschap levenslange gevangenisstraf geëist. Hoffmann werd ech ter vrijgesproken van be trokkenheid bij de dubbele moord. Hooggerechtshof doet omstreden uitspraak WASHINGTON Het Amerikaanse Hoogge rechtshof heeft gisteren met vijf tegen vier stem men een wet van de staat Georgia gehandhaafd waarin sodomie wordt verboden. Het hof oor deelde dat volwassenen geen grondwettelijk recht hebben op homo seksueel gedrag in de privésfeer. De uitspraak van het Hooggerechtshof betekent een nederlaag voor tal van homo- en li berale bewegingen die tegen de wet van Geor gia in het geweer waren gekomen. Zij vrezen dat andere staten nu harder zullen gaan op treden tegen homoseksue len. Een van de rechters die tegen stemde verklaarde geen enkele rechtvaardi ging te zien voor het „bin nendringen in het huis, het hart en het denken van burgers die hun leven an ders wensen in te richten". In de wet wordt sodomie omschreven als „iedere sek suele daad waarbij de ge slachtsorganen van een per soon en de mond of anus van een ander betrokken zijn". Eerder had een fede raal hof van beroep geoor deeld dat de wet in Georgia strijdig is met een funda menteel grondwettelijk recht. Het sterk verdeelde Hooggerechtshof, de hoog ste rechterlijke instantie in de VS, was het daarmee niet eens. Volgens de goed gekeurde wet, die in ruim een derde van alle Ameri kaanse staten geldt, zijn ook sommige heteroseksuele ge slachtsdaden verboden, zelfs als die verricht wor den door echtelieden. Eer der heeft het Hooggerechts hof bepaald dat trouwen, het krijgen van kinderen, geboortebeperking en abor tus wèl grondwettelijke rechten zijn, waaraan de staten zich moeten houden. Tegen de wet van Georgia was protest aangetekend door Michael Hardwick, die in 1982 werd gearresteerd omdat hij zich thuis aan so domie schuldig had ge maakt. Overigens is Hard wick nooit veroordeeld. De uitspraak van het Hoogge rechtshof was de eerste ge detailleerde uitspraak over homoseksuelen sinds 1967, toen het hof oordeelde dat homoseksuele buitenlan ders het land uit gezet kun nen worden „als individuen met een psychopathische persoonlijkheid". TOPMAN VERENIGDE NATIES: GENÈVE De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Pérez de Cuéllar, heeft gisteren gezegd dat het onder toe zicht van de VN gehouden vredesoverleg over Afghanistan in een vicieuze cirkel is terechtgekomen. Hij heeft een beroep ge daan op Afghanistan en Pakistan zich als verantwoordelijke ge sprekspartners op te stellen. „De partijen moeten de politieke wil tonen om tot een oplossing van hun problemen te komen en zij mogen de VN niet gebrui ken om de onderhandelingen voort te slepen". Het indirecte overleg tussen de twee landen over beëindiging van het 6V2 jaar oude conflict in Afghanistan is inmiddels het vijfde jaar ingegaan. De lopende, zevende overlegronde werd op 23 mei verdaagd en beide delegaties keerden terug naar hun hoofdsteden voor advies over een voorstel van VN-bemiddelaar Diego Córdovez. Over de kwestie van de terugtrekking van de naar schatting 118.000 Russische soldaten uit Afghanistan bestonden nog schier onoverbrugbare meningsverschillen, aldus Córdovez. Vrijheidsbeeld Het Noorse schip „Sorlandet" passeert In New York het Vrij heidsbeeld, dat net gerestaureerd is. Het schip doet mee met de parade ter gelegenheid van alle festiviteiten rond het Vrijheids- UITGEVERS ZELF VERANTWOORDELIJK VOOR PUBLICATIES MOSKOU Glavit, de organisatie die sinds 1919 verantwoordelijk is voor het censureren van elk gedrukt woord in de Sov jet-Unie, zal binnenkort opgeheven worden. Pavel Romanov, al jarenlang hoofd van de organisatie, gaat met pensioen en voor de tienduizend werkne mers zal een ander baan tje gezocht worden, zo melden wei-ingelichte bronnen in Moskou. Het was de taak van Glavit om alle gedrukte publicaties na te kijken en goed te keuren kranten, boeken, weten schappelijke tijdschriften en teksten op posters. Zelfs an sichtkaarten vielen onder de censuur van Glavit De ver antwoordelijkheid voor de censuur zal nu direct bij de uitgevers van de boeken en kranten zelf komen te liggen. Verwacht wordt dat tenminste drie tijdschriften, te weten Novy Mir, Nash Sovremennik en Dryzhba Narodov, de ver andering in de censuur maatre gelen zo veel mogelijk zullen uitbuiten. Verder bestaat goe de hoop dat enkele verboden „klassieke werken" uit de Russische literatuur na het op heffen van Glavit weer ge drukt mogen worden. Sommi ge bronnen hebben het over het mogelijk opheffen van de censuur op de roman Dokter Zhivago als een symbool van een werkelijke hervorming op literair terrein. Militaire- en staatspublicaties blijven echter onder censuur van de autori teiten vallen. Ook de wetten, die „oorlogspropaganda, ge weld, wreedheid, vernedering van het individu en pornogra fie" verbieden, blijven van kracht. MARTIN WALKER Copyright The Guardian De Chileense studentenleider Gonzalo Buroto spreekt na de bezetting zijn mede-demonstranten toe. Chileense studenten bezetten universiteit SANTIAGO Studenten hebben gisteren voor het eerst in 13 jaar militaire dictatuur de universiteit van Santiago bezet uit protest tegen het be wind van dictator Pinochet, twee gewonden. De studenten De politie gebruikte traangas schreeuwden leuzen tegen het om de betogers uiteen te drij- regime van Pinochet en eisten ven en arresteerde meer dan de terugkeer van de democra- honderd studenten. Er vielen tie. LONDEN Binnen het Gemenebest gaan steeds meer stemmen op voor maatregelen tegen Groot- Brittannië om de Britse regering onder druk te zetten haar houding te genover Zuid-Afrika te herzien. De secretaris-ge neraal van het Gemene best, Sir Shridath Ramp hal zei dat de de economi sche banden tussen Lon den en de andere Geme- nebestlanden mogelijk te lijden zullen krijgen on der de houding van me vrouw Thatcher. Presi dent Kaunda heeft eerder gedreigd dat Zambia uit het Gemenebest stapt als geen strafmaatregelen worden genomen. Me vrouw Thatcher daarente gen verklaarde gisteren nog eens ten overvloede tegen economische sanc ties te zijn. In Zuid-Afrika zijn het afge lopen weekeinde negen do den gevallen. Meerdere slachtoffers zouden zijn ge vallen na de bijeenkomst in Soweto waarop Zoeloe-leider Buthelezi het woord voerde. Dat heeft het officiële Bu reau voor Informatie bekend gemaakt. Gisteren zijn op nieuw twee bommen ontploft nabij Durban; de aanslagen zijn niet opgeëist, maar zijn vermoedelijk het werk van het verboden ANC. De afge lopen twee weken zijn acht bommen ontploft, waarbij in totaal drie mensen werden gedood. De grootste Zuidafrikaanse vakbondsfederatie, Cosatu heeft zich vandaag beraad over de arrestatiegolf onder haar leiders en kaderleden. Cosatu waarschuwde dat de arrestatiegolf tot spontane „acties" kan leiden. Russen willen gesprek over opzeggen Salt-II (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Sovjet- -Unie heeft een gesprek voor gesteld van Russische en Ame rikaanse regeringsfunctiona rissen dat eind juli in Genève zou moeten plaatsvinden. De Russen zouden de Amerika nen tijdens dat gesprek drin gend willen vragen het Salt Il-verdrag, dat een maand ge leden door de Amerikaanse president Reagan werd opge zegd, overeind te houden. Dat schrijft de Amerikaanse krant The New York Times. De Amerikanen hebben het verzoek in overweging geno men, maar het valt niet te voorspellen hoe ze zullen rea geren. Vooral bij het ministe rie van defensie schijnen nogal wat bezwaren te bestaan tegen een dergelijke bijeenkomst. In Washington leeft de vrees dat de Russen er op uit zijn blij vend de aandacht te vestigen op het eenzijdig opzeggen van het overigens niet geratificeer de Salt Il-akkoord. Tegen het opzeggen daarvan leven voor al in Europa grote bezwaren. In Washington wordt gezegd dat, als Amerika op het ver zoek van Rusland ingaat, de discussie over dat onderwerp gaande blijft. President Reagan heeft het verdrag nu juist opgezegd om de Russen tot grotere concessies over wa penverminderingen te bren gen, zo wordt gezegd. SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 121) Het kon natuurlijk niet uitblijven of pro- n< lessor Tweesteen moest wel Iets horen van de }e erbarmelijke angstkreten, die Sipko Stunt la slaakte. Sipko gilde dan ook zó verschrikkelijk hard, dat-ie gemakkelijk te horen was, zelfs bo- ven het geloei van de wilde moror uit. De pro fessor dacht: „Héhet komt mij voor, dat Ik J Iets hoor. Het gegil van een manspersoon ge- loof ik. Ik zal toch niet een onschuldige toe- 0 schouwer overreden hebben?" Deze gedach- te was voor de hooggeleerde heer alarmerend genoeg om te stoppen en hij krabbelde ver- baasd uit de stuurcabine. Toen zag hij daar de verslaggever Sipko Stunt staan, die in katzwljn 0; tegen de oude auto hing. Toch krulde er een ge- gllukkig lachje om de bleke lippen van de ge- in .schrokken Sipko. „U wordt bedanktlispel- iel de hij. „Ik? Bedankt? Waarvoor dan wel?" vroeg de professor. „Ik heb gezien wat U met jipde motor deed....," lispelde Sipko nógmaals. „En nu weet ik dus waar de geheimzinnige krachten van dat zogenaamde Knettercarter vandaan komen. Ik heb óók al een keertje bij Uw boswoning door de ruitjes gekeken. Ik weet nu dus genoeg en ik zal er een goed stukje over gaan schrijven...." Met deze woorden strom pelde Sipko weg en even later was hij te vinden in een klein schuilhokje. Dat hokje was aan de rand van de weg opgesteld temidden van de nieuwsgierige toeschouwers, en in dat hokje had Sipko zijn typemachine opgesteld. Nu be gon hij als een razende te tikken. Het moest een lekker artikeltje wordenIntussen had professor Tweesteen zijn wagen langzaam naar de startstreep gereden. „Daar heb je er nóg een!" gilden de opgewonden mensen. „Ha jon gens! Even kijken wat die nou weer gaat doen! Misschien knapt-ie óók wel uit elkaar!" Maar de wagen van professor Tweesteen had blijk baar geen zin uit elkaar te knappen. Trillend stond het karretje te dansen op zijn stevig op gepompte bandjes, geladen met schier ontem bare krachten DEN HAAG Er broeit iets in de hoofdstad Asu- cièn in Paraguay. Of er binnenkort ook werkelijk brand uitbreekt is nog maar de vraag, maar het begint er althans op te lij ken dat een groot deel van de bevolking de hoge werkloosheid zat is alsook de politieke onmacht, de staat van beleg en vooral de dictatoriale president Stroessner. Paraguay is niet bepaald een land dat in het brandpunt van het wereldgebeuren staat; sinds de zaak-Mengele afgeslo ten is, is het Latijnsamerikaan- se land weer in de vergetel heid geraakt. Vreemd genoeg, want afgezien van Chili is Pa- raquay het enige land in La- tijns-Amerika waar nog een ongekend harde dictatuur §eldt. President Alfredo troessner, zoon van een ge ëmigreerde brouwer uit Beie ren, houdt zich voornamelijk bezig met twee zaken: om de negentig dagen bekend laten maken dat de staat van beleg wederom verlengd is en om de viif jaar verkiezingen uit schrijven en winnen. Ge steund door de politie en enke le rijke families weet hij deze farce sinds 1954 vol te houden. De 73-jarige Stroessner wordt echter almaar ziekelijker en aan zijn macht wordt ge knaagd. Want behalve door de „vermoeidheid" van Stroes sner, is het land in wankel evenwicht geraakt door de slechter wordende economi sche situatie. Zestig procent van de bevolking is Doer; soja, tarwe, katoen en veeteelt zijn belangrijke steunpilaren, maar de wereldprijzen voor land- bouwprodukten zijn sterk ge daald. Een veel hardere klap heeft Paraguay gekregen na het gereed komen van de grootste waterkrachtcentrale ter wereld „Itaipu" in samen werking met Brazilië. Door de bouw van die centrale kwam tussen 1973 en 1983 een stroom van miljoenen dollars binnen aan buitenlandse investerin gen en leningen. De dam zelf gaf werk aan ruim 200.000 Pa- raguayen. Nu de dam werkt, is de financiële bron van Parar- quay opgedroogd. Corruptie Virginio Torres, werknemer in een winkel in elektrische ap- Iiaratuur en tegelijk vakbonds- eider was afgelopen week op bezoek bij de Nederlandse af deling van de Latijnsameri- kaanse vakbond CLAT in Utrecht. Torres werkt voor de Bond van Werknemers in de Handel, die op haar beurt is aangesloten bij Intersyndicale Beweging voor Arbeiders MIT. Verboden vakbonden weliswaar, want in Paraquay wordt meer één bond toege staan, de nationale CPT, geleid door regeringsgezinde topamb tenaren. Torres: „Dit iaar is voor het eerst sinds tijden de 1-mei dag gevierd; in de kranten ver schijnen verhalen over marte lingen en worden foto's afge drukt van gemartelden, vrij wel dagelijks vinden demon straties plaats, terwijl op grond van de staat van beleg samen scholingen van meer dan drie mensen verboden zijn. Ook binnen de regeringspartij de enig tellende Colorado Partij, die niet-leden in sociaal en economisch opzicht kan discrimineren is een strijd om de macht ontbrandt. De Verenigde Staten nodigen zelfs regelmatig vakbonden en politieke partijen uit om te ko men praten op Buitenlandse Zaken. De VS zoeken waar schijnlijk een soort Corazon Aquino voor Paraguay". Een militaire interventie door de VS, die altijd bang zijn voor een communistische machtso vername, ligt niet in de ver wachting aldus Torres. Vol gens hem zal het volk de revo lutie preken; gesteund door een groot deel van r.-k. kerk. De huidige president Stroes sner zou graag zijn zoon Gus tavo, de opperbevelhebber bij het leger, als zijn opvolger zien. Maar er liggen meer kan didaten op de loer. Virginio Torres noemt met name Carlos Romero Pareira, lid van de Colorado Partij, maar aanhan ger van de gematigde vleugel de „ethici". Dezen willen on der meer een einde aan de fraude, de corruptie en de grootscheepse internationale smokkel. Ook de VS zouden wel iets in de jeugdige Pareira zien als alternatief voor de eerder zo geprezen Stroessner. Op welke termijn er werkelijk een verandering komt, durft Torres niet te zeggen, de oppo sitie werkt hardT maar heeft misschien nog wel een jaar no dig om krachtig genoeg te zijn een einde te maken aan 32 jaar Stroessner-regiem. JOOS PERSOON

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5