Werk- of leergarantie voor jongeren tot 20 jaar stoutenbeeh dagjes mens Eigen Huis ontkent trek naar grote stad Bij Stoutenbeek .KONINKLIJK HUIS T 7 Van Tikibadschuim tot de groene zeep van het echte leven Dagboek van een r BINNENLAND ScicLcSowatit DINSDAG 1 JULI 1986 PAGINA 3 WONEN IN PROVINCIE MOOIER EN GOEDKOPER Voetbalvandalen in dienstverlening GRONINGEN Politierechter mr. M. Zomer in Groningen heeft gisteren vijf jeugdige FC Gronin- gen-supporters in de gelegenheid gesteld vijftig uur dienstverlenend werk te doen. De maand onvoor waardelijke gevangenisstraf die naast een maand voorwaardelijk tegen het vijftal werd geëist ver valt daarmee. In totaal elf jongens in leeftijd variërend van 16 tot 22 jaar waren gedagvaard wegens openlijke geweldpleging in de trein van Amsterdam naar Gro ningen na de uitwedstrijd op 23 april. Onderweg werd voor onge veer honderdduizend gulden scha de aangericht. Oud-directeur Bronnenbad verhoord FINSTERWOLDE De 40-jarige TR van der G., ex-directeur van het Bron nenbad Nieuweschans, is gisteren door de rijkspolitie in Finsterwolde aangehouden. Na te zijn verhoord is de ex-directeur door de politie vrijgelaten. Van der G. wordt ervan verdacht gelden van het Bronnenbad te hebben verduisterd. Hij nam onlangs „om persoonlijke redenen" ontslag als directeur van het kuuroord. Van der G. deed dit nadat de raad van commissarissen van de NV Bronnenbad Nieuweschans op 10 juni bekend maakte dat hij voor ontslag zou worden voorge dragen. De reden was dat hij er door de raad van werd verdacht met cijfers te hebben gemanipuleerd en zonder toestem ming een rekening courant te hebben geo pend. Knoflookpillen weer inzet kort geding ZWOLLE De Kyolic-knoflookpillen van Pharmafood (voorheen Smits Reform) uit Putten blijven de gemoederen van concur rent Bioform Holland BV uit Heerenveen be zig houden. De reclameslogan „vijftig keer krachtiger dan andere knoflookprodukten" is sinds september een twistpunt tussen beide partijen. De aanleiding voor een nieuw kort geding, gisteren voor de vice-president van de rechtbank in Zwolle mr G. Mannourij, is de angst van Bioform dat Pharmafood het ar rest van het Hof in Arnhem hierover niet wil naleven. Ifi dat arrest is bepaald dat de Kyo- lic-produkten met de misleidende opschriften en al het reclamemateriaal moeten worden vervangen. Volgens Bioform was dat het af gelopen vrijdag nog niet gebeurd. De produc ten zelf blijven verkrijgbaar. Uitspraak op 11 juli. AMERSFOORT „Er is geen snars van waar dat de mensen weer terug willen naar de grote stad". Dat zegt drs H. van Her- wijnen, directeur van de vereniging Eigen Huis, die bureau Lagendijk een om vangrijk onderzoek heeft laten verrichten naar de woonwensen van de be volking. Daaruit blijkt dat bij een vrije keus en zon der financiële belemme ringen slechts dertien pro cent van de Nederlanders in een grote stad wil wo nen. Belangrijkste reden van deze lage populariteit van de grote stad als woonoord is volgens Van Herwijnen het feit dat er in de provincie en in kleinere steden veel mooier en ruimer, en zeker goedkoper, kan wor den gewoond. Onder grote stad wordt hier verstaan een gemeente met meer dan 100.000 inwoners, dus niet al leen de grote vier, maar ook steden als Eindhoven, Gronin gen en Haarlem. Ruim driekwart van de onder vraagden geeft bij vrije keus op het liefst in een dorp of een kleine stad te willen wonen. Evenals de grote stad is de fo rensengemeente impopulair. Negen procent zou er voor kiezen. Van de Nederlandse bevolking woont iets meer dan een kwart in de grote steden. Van hen zou twee derde het liefst weg willen. Volgens Van Herwijnen kan de grote stad alleen aan popu lariteit winnen als zij de woon lasten verlaagt door enerzijds de on roerend -goedbelasting te verminderen en anderzijds de grondprijzen te reduceren. Het eerste is een politieke beslis sing, het laatste kan volgens hem door onder meer de ge meentelijke grondbedrijven efficiënter te laten werken. „Bouwgrond in Amsterdam hoeft niet per se duurder te zijn dan in Zierikzee", zegt hij. Voor mensen die een eigen huis willen kopen, blijkt de erfpacht in de grote steden volgens Van Herwijnen vaak het doorslaggevende argument om daar nu juist niet te kopen. Uit het onderzoek van Lagen dijk komt ook naar voren dat 61 procent pertinent geen wo ning zal kopen op erfpacht en dat dertig procent dat „liever niet" doet. Politieke voorkeur heeft hierop geen invloed. Van de mensen die wel bewust zouden kiezen voor wonen in een grote stad. bestaat de grootste groep'uit werklozen en arbeidsongeschikten met een jaarinkomen tot 25.000 gulden. Van de hoogste inko menscategorie, boven 60.000 gulden per jaar, wil slechts drie procent het liefst in een grote stad wonen. 1 juli Prins Willem-Alexander is samen met zijn jaargeno ten van de opleiding bij de Koninklijke Marine tot offi cier beëdigd. Dit gebeurde aan boord van het geleide wapenfregat Tromp in Den Helder door de Comman dant Zeemacht in Neder-' land, vice-admiraal R. Krij ger. Mr. Pieter van Vollenhoven overhandigde in zijn func tie van voorzitter van de Raad voor de Verkeersvei ligheid de ANWB Ver- keersveiligheidsprijs 1986 aan de gemeente Maas tricht. 2 juli Koningin Beatrix opent in het Tropeninstituut in Am sterdam de tentoonstelling „The Human Story". Deze geeft een ontwikkeling weer van de mensheid in 35 miljoen jaar geschiede nis. Prins Claus is bij de plechtigheid aanwezig. DEN HAAG In het ontwerp-regeerakkoord wordt uitgegaan van het terugdringen van de werkloosheid tot onder 500.000 in 1990. Die doel stelling moet langs een veelheid van wegen wor den bereikt. Als de frac ties van VVD en CDA ak koord gaan met het ont werp-regeerakkoord, zal in 1990 geen enkele jonge re onder de twintig jaar nog werkloos zijn. Een .jeugdwerkgarantieplan", naar Zweeds model en reeds in hoofdlijnen overeengeko men in de Stichting van de Arbeid, zal alle, circa 50.000 jeugdige werklozen tot en met 20 jaar een leer- of arbeids plaats moeten bieden. Over heid en sociale partners bieden daartoe garanties. De verplich ting van de jongeren om deel te nemen aan het werkgaran- tieplan zit hem in het feit dat de RWW-uitkering voor deze categorie jongeren zal komen te vervallen. Naast het specifieke jongeren- plan zal de werkloosheid ver der kunnen dalen door scho- lings- en werkgelegenheids- maatregelen en verdergaande herverdeling van arbeid en deeltijdarbeid. Zo zullen bij voorbeeld werkgevers, die langdurig werklozen in dienst nemen, voor een bepaalde tiid worden vrijgesteld van sociale premies en krijgen zij een te gemoetkoming in de kosten van scholing en begeleiding. Voor jeugdplan en loonkosten subsidies wordt jaarlijks 500 miljoen gulden beschikbaar gesteld. De rijksoverheid zal de ko mende vier jaar moeten af slanken met 20.000 arbeidsja ren. In totaal zal de werkgele genheid in de collectieve sec tor met 37.000 arbeidsjaren af nemen, ook als gevolg van de ombuigingen. Binnen de rijks dienst zal elke sector 1 procent efficiency-verbetering moeten realiseren en zal een „bureau cratiekorting" van 2 procent worden opgelegd. In het overleg van de ambte narenbonden wordt de vrij heid van onderhandelen uitge breid. Dat wil zeggen: het ka binet bepaalt de financiële ruimte na overleg met de cen trales van overheidspersoneel op basis van de ontwikkelin gen in de marktsector. Decen traal zal deze ruimte moeten worden ingevuld en zullen prioriteiten kunnen worden aangewezen. Basisvorming doorgevoerd in voortgezet onderwijs DEN HAAG In het ontwerp-regeerakkoord is een wettelijke regeling van de middenschool defi nitief van de baan. Toch komt er een experimen teerregeling, die ruimte biedt voor tien experi menten (nu voortgezet ba sisonderwijs) per jaar. De huidige structuur van het voortgezet onderwijs blijft ge handhaafd. De basisvorming wordt conform het advies van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in de eerste jaren van het voortgezet onderwijs inge voerd. De onderwijsbegroting moet de komende kabinetsperiode de komende vier jaar 700 mil joen inleveren, voor een deel door „automatische" bezuinigi- gingen (dalende leerlinge naantallen). Voor het beroeps onderwijs is 300 miljoen extra voorzien ten behoeve van mo dernisering van apparatuur en scholing, informatica en tech nologie. Invoering van de basisvor ming zal voor het gehele voortgezet onderwijs gaan gel den en zal na een overgangs periode binnen een termijn van tien jaar worden gereali seerd. Voor het basisonderwijs wordt het eindniveau van de leerstof vastgelegd. Dit zal overigens niet betekenen dat een eindexamen zal worden ingevoerd. Het werk van de informateur zit erop. Voor de ontmoeting met de pers trekt RVD-directeur Van der Voet nog even zijn jasje aan, informateur De Koning zit klaar voor zijn toelichting. Aantonen wie je bent Uitzonderingen op gelijke behandeling DEN HAAG Iedereen i straks kunnen bewijzen wie hij is. Het nieuwe kabinet zal een identificatieplicht invoe ren. Er komt daartoe geen persoonsbewijs, maar iedereen zal vooral bij banken met zijn paspoort of rijbewijs moe ten kunnen aantonen wie hij is. Bovendien zal er op korte termijn een zogenaamd sof:- nummer worden ingevoerd. DEN HAAG Het nieuwe kabinet zal volgens het ont werp-regeerakkoord een Wet Gelijke Behandeling op stellen, waarin een serie uit zonderingsbepalingen is op genomen. De kern van het wetsontwerp zal zijn, dat het verboden is op welke wijze dan ook tussen personen on derscheid te maken wegens godsdienst, levensovertui ging, politieke gezindheid, ras, geslacht, burgerlijke staat en seksuele geaardheid. Ontsnappingsmogelijkheden vloeien voort uit: de eisen die aan een werk verhouding kunnen worden gesteld in verband met de grondslag of het doel van een instelling; het privé-karakter van een werkverhouding; positieve discriminatie (maatregelen die bedoeld zijn om achterstanden van be paalde groepen weg te wer ken). INTERLÜBKE. De befaamde combinatie van kwaliteit en vormgeving. Ontworpen door Team-Form A.G. Zwitserland. Afgebeeld combi-meubel is leverbaar in diverse hoog ten, breedten, diepten en kleuren. Die flexi biliteit is kenmerkend voor 't totale Interlübke programma. Interlübke is slechts één van de vele exdu- sieve merken die u bij Stoutenbeek aantreft Een exclusiviteit die kenmerkend isvoorStou- tenbeeks collectie Totaal Wonen. Van slaapkamers, eethoeken en wandmeu- belen en vloerbedekkingtotadvies vanStou- tenbeeks eigen binnenhuisadviseurs bij u thuis Ontdek de exclusieve visie van Stoutenbeek op wonen. In elke stijl en in elke prijsklasse. NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Artifort Auping Banz Bord Besouw Bulthaup Castle furniture Cor De Sede Fischbacher Durlet Gelderland Hülsta Castelijn Interlübke JAB. Kendix Koekoek Leolux Miller Montis Musterring M.I.D. Parade Pastoe Ploeg RolfBenz Saporiti Crisis over euthanasie moet worden voorkomen DEN HAAG De onderhan delaars van CDA en VVD, De Vries en Nijpels, hebben afge sproken de komende kabinets periode geen crisis te laten ontstaan over het euthanasie vraagstuk. In het ontwerp-re geerakkoord wordt weliswaar gesteld dat de verschillen in opvatting tussen CDA en VVD inzake euthanasie „nog niet kunnen worden overbrugd", maar tevens staat er dat deze kwestie de coalitie niet in ge vaar mag brengen. „We heb ben een procedure, gericht op crisisvoorkoming ingebouwd' zei informateur De Koning gisteravond. In de euthanasie-paragraaf wordt een zwaar gewicht toe gekend aan de adviezen die de Raad van State binnenkort zal uitbrengen over de twee be staande wetsontwerpen over euthanasie: de initiatiefvoor stel van D66 en de door het kabinet opgestelde proeve van wet. Het nieuwe kabinet krijgt een half jaar de tijd om op ba sis van deze adviezen een ge heel nieuw euthanasie-wets- ontwerp op te stellen. Mocht dit lukken, dan zullen de fracties van CDA en VVD de aanvaarding van dat wets ontwerp door het parlement niet in de weg staan, ook al zou één der fracties (of delen daarvan) het ontwerp afwij zen. Slaagt het kabinet er niet in een wetsvoorstel aan de Tweede Kamer voor te leggen, dan is de weg vrij voor een initiatief-ontwerp vanuit de Kamer, bijvoorbeeld van VVD, D66 en PvdA. Als een dergelijk initiatief in de lijn ligt van de adviezen van de Raad van State, zal het kabi net dat ontwerp na aanvaar ding door de beide Kamers voor z'n rekening moeten ne men en dus mede moeten on dertekenen. Volgens informa teur De Koning kunnen CDA en VVD op een bepaald mo ment ook tot de conclusie ko men: „Beter helemaal geen wet dan een kapot kabinet". D66-fractieleider Hans van Mierlo noemde het gisteren „ontoelaatbaar dat de ethische en juridische grenzen voor de oplossing van het euthanasie vraagstuk in handen worden gelegd van een niet-gekozen college als de Raad van State". Bovendien vindt hij het „staatsrechtelijk onfris" dat CDA en VVD bij voorbaat af spreken, geen crisis over de euthanasie te veroorzaken. FNV wint in hoger beroep ARNHEM De Vervoers- bond FNV heeft in hoger be roep het kort geding gewon nen tegen een transportbedrijf dat in december vorig jaar strafmaatregelen nam tegen twee van zijn chauffeurs we gens deelname aan de blokka de-acties in het wegtransport. Het gerechtshof in Arnhem vernietigde gisteren het von nis van de Almelose recht bankpresident mr. Van den Biesen, die het transportbe drijf, de firma Veurink in Hardenberg, in februari in het gelijk stelde. De chauffeurs werden door de firma Veurink gedegradeerd tot reserve-chauffeurs omdat zij in december vorig jaar met wagens van hun bedrijf deel namen aan de door de ver- voersbond FNV georganiseer de blokkade-acties in het weg transport. Naar de mening van Van der Biesen waren de blokkade-ac ties van de FNV „dermate evi dent en grof onrechtmatig", dat beide chauffeurs niet aan de blokkade hadden mogen meedoen. Volgens het ge rechtshof zijn de twee chauf feurs met hun deelneming aan een blokkade op de IJsselbrug in Zwolle binnen het actiepa rool van hun vakbond geble- FRIEMELS wiwpAo&efts now SLOKkEN eN SpUG&i hst V/35P. UIT- (JBU NOU DOET VfctfT I Die -TEVfeGL ÖEZOpeW H€Epr J \tjgu I€2ENÜ)K ICIS weeps KlS bp I> SPEEKSEL KAN TANDGLAZUUR REPAREREN DEN HAAG Het speeksel in de mond is in staat zelfstan dig zwakke plekken in het tandglazuur te repareren. Deze opzienbarende ontdekking werd gedaan door prof. dr. J. Arends en dr. A.J. Dijkman van de afdeling tandheelkun de van de Rijksuniversiteit Groningen. Ze maakten hun bevindingen bekend tijdens een driedaags congres van de Internationale Vereniging voor Tandheelkundig Onder zoek dat in Den Haag is ge houden. Aan het congres na men tweeduizend deskundigen uit éénenveertig landen deel. Volgens prof. Arends werd al in 1912 voor het eerst het ver moeden geuit, dat speeksel een heilzame werking zou kunnen hebben op het instandhouden van het gebit. Via allerlei proeven is nu echter onomsto telijk aangetoond dat ontkalkt glazuur inderdaad herstelt wanneer speeksel voldoende calcium, fosfaat en fluoride be vat. Glazuur is het hardste materi aal irf het menselijk lichaam. Cariës ontstaat, als het glazuur desondanks wordt aangetast door zuren van voedsel en bacteriën. Worden de mond- .hygiëne en het voedingspa troon tijden aangepast, dan kan het gebit spontaan herstel len, aldus Arends en Dijkman. Er zijn overigens al jarenlang tandpasta's in de handel die speciaal de preventieve wer king van het speeksel op ca riës stimuleren. In het voetspoor van honderdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er in deze vakantieweken in eigen land op uit. In deze kolommen geven zij hun persoonlijke impressie van zomerse gebeurtenissen die voor de lezer mogelijk een tip kan bevatten voor een dagje uit. Zo ontdekte Herman Jansen dat het goed is je lichaam in optimale ontspanning onder te dompelen als voorbereiding op dagtochten in auto, bus of trein. Het fysieke opladen gebeurde in het Wassenaarse recreatiepark Duinrell, waar hij aan het eind van de dag via de 130 meter lange waterglijtunnel van het tropische Tikibad als herboren in het opvangbadje plonste. Toeristen behoren tot een muziek in de knuffelwand, grappig ras, omdat de leden de relaxruimte en de sauna- el kaar al naar gelang hun bar. In bijna ouderwetse top vakantieplannen afwisselen. conditie kun je daarna het De wakkerste stam wordt grote buitengebeuren van gevormd door de dagjesmen- Duinrell aan, kan een speel- sen. Wie drie weken naar se odyssee beginnen langs Spanje gaat hoeft slechts zaken die vooral het kinder twee keer een halve dag te hart raken. Maar op bijvoor- reizen en kan elke ochtend beeld de rodelbaan, de ski blindelings zijn vaste plaats helling, de Kikker-8-baan, op het strand vinden om de vaarvijvers alsmede in de verder te slapen. De dagjes- zwembaden, de computer mens mijdt deze vervelings- speelruimte en het Legohuis stress. Vaak moet hij 's erg vermaken ook de ouderen vroeg opstaan, wat de avond zich actief. Behalve de vaste ervoor verstandig gedrag shows met kikkers, insecten vereist. Hij houdt vooral van en poppen zijn er op Duin- variatie in wat hij bezoekt, rell tot en met 3 augustus niet in hoe hij er uitziet. De vier keer per dag (behalve ware dagjesmens herken je op zaterdag) zomershows aan zijn kwieke tred op met bekende artiesten, doorspekte zolen, zijn ener giek speurende ogen en zijn Alle attracties ontdekken versleten tas met kaartenf plus de diverse kampeersitu- verrekijker en proviand. Zo aties betekent dat je één mil- lang hij alleen reist is hij een joen vierkante meter moet stille genieter, die niemand afkammen. Bij de hitte van tot last is. deze dagen is dat vrijwel on doenlijk, mede door het re- Op Duinrell krijg je voor gelmatige oponthoud bij ver elf gulden entree, inclusief kooppunten van limonade vijftig attracties volop de en ijs, waar bijen, mieren en gelegenheid de verschillende kinderen niet weg te slaan soorten toeristen te zien, van zijn. dagjesmensen tot „bewo ners". Dat laatste doordat de Maar hoeveel attracties je mensen van de bijbehorende ook te wachten staan in camping ook van de rest van Wassenaarreeds bij aan- het recreatiepark gebruik komst ontdek je dat je zelf mogen maken. De camping ook een attractie van de eer- is een compleet dorp waar ste orde bent. Waarom an- een paar duizend mensen ders zou een wildvreemde met hun stacaravan of huisje jongedame enthousiast ko- een permanente stek heb- men vragen of ze een foto ben; nog eens duizenden los- van je mag makenNaief ja- se kampeerders kunnen bij knikken betekent dat watje het opzetten van hun tijde- 1*ter bij het fit verlaten van lijk onderdak kiezen uit bef park op een prikwand keurig verzorgde terreintjes z'et hangen en kunt ko en ruige bos- en duingebie- Pen de fotografische den. Alles is aanwezig, van weergave is van een te druk een kerkje tot een Chinees verleden: vermoeide trek- a fhaal res ta uran t van „Mister ken op een nietsvermoedend Yap". en bleek ochtendgelaat Een Een nadeel van de amper nieuwe foto zou hebben aan- gesplitste combinatie cam- getoond dat dezelfde poseer ping-attracties is dat wie al- der. nu in een bruine uitvoe- leen iemand op de camping zing, gereed is voor de wat wil bezoeken toch het voor forsere eisen die aan een het totale attractiepark gel- dagjesmens mogen worden dende entree moet betalen. gesteld. Geen Tikibadschuim meer, maar de groene zeep Duinrell heeft ongetwijfeld van het echte leven. Met het beste voor met zijn tien- daarbij de plezierige aante- duizenden bezoekers, maar kening dat je in het Neder- sommige luxe vergt enige landse landschap geen onge- gewenning. Het luisteren wenste hindernissen als ber- naar de muzikale top-40 on- gen of wilde dieren kunt te der water is leuk, maar wie genkomen. Hooguit een één nummer helemaal wil muur van wantrouwen, afhoren zal de beloning voor maar die valt in de meeste het Nederlands record adem gevallen wel weer om te inhouden toch testamentair bouwen tot een knuffel- moeten doorspelen aan fa- wand. milieleden. Dan zit er meer HERMAN JANSEN De 130 meter lange waterglijtunnel van het Tikibad.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3