Geen opvolger voor Baeten in adviescollege bisschoppen Drievuldigheidsdogma resultaat van enkele eeuwen ontwikkeling aan tafel Priesterwijding vrouwen obstakel eenheid Anglicaanse en R.-K. Kerk Politiek taboe op vredesbijeenkomst in Assisi kerk wereld Paus begeeft zich met reis naar Colombia in theologisch wespennest £cidóe Somant Onvrede in IKV en ICTO weer ACHTERGROND EeidaeSommil DINSDAG 1JUU 1986 PAGINA 2 Poolse bisschoppen tegen „godsdienstles' De Poolse bisschoppen hebben hun verontrusting uitgesproken over het voornemen van de autoriteiten de studenten deze herfst een cursus „studie van godsdiensten" te laten volgen. Volgens de bisschoppen „betekent dit onderwerp onder de hui dige omstandigheden de strijd tegen de religie'„Het zal her senspoelen worden", aldus de verklaring van de geestelijke lei ders. Een hoge functionaris van de Poolse communistische partij be streed op een persconferentie de lezing van de bisschoppen. Kezimierz Barcikowski verklaarde dat de cursus is bedoeld om de studenten bekend te maken met verschillende godsdiensten. Op die manier wordt een bijdrage geleverd aan een „vergro ting van de tolerantie", aldus de functionaris. Volgens kerkelijke bronnen is de cursus bedoeld om de invloed van de Kerk op de Poolse jeugd verkleinen. De officiële cijfers laten zien dat ongeveer 70 procent van de jongeren in Polen gelovig is. Zij nemen vrijwel allemaal deel aan door de Kerk georganiseerd godsdienstonderricht. Op de scholen is gods dienstles sinds 1957 verboden. Adam Lopatka, minister voor godsdienstzaken, maakte bekend dat ongeveer 800 van de 23.000 priesters in Polen het commu nisme bestrijden. Circa 20 procent van de priesters staat loyaal tegenover de Poolse regering en benadert haar „welgezind", al dus Lopatka. Van de 90 katholieke bisschoppen is hetzelfde percentage als loyaal te beschouwen, aldus de minister. Het presidium van de Stichting Nederlandse Priester Religieuzen (SNPR) heeft maandag besloten geen initiatie ven te nemen om in de vacature na het ontslag van abt A. Baeten als lid van de Bisschoppelijke Beleidsadviescommissie (BBK) te voorzien. De bisschoppen hebben het presidium schriftelijk ge vraagd een voordracht te doen voor de opvolger van Baeten. De bestuursleden van de- SNPR wensen het ontslag van Baeten niet te aanvaar den en menen dat de relatie tussen bisschoppen en reli gieuzen in ernstige mate is geschaad. Dat blijkt uit een Geen geld meer voor vrouwelijke R.-K. studiesecretaris De werkgroep Vrouw en Kerk van de Katholieke Raad voor kerk en Samenle ving heeft wegens geldge brek het contract met haar studiesecretaris, mevrouw C. Nelis, niet verlengd. In mei liep het tweede project van de werkgroep af, waarvoor mevrouw Nelis als studiese cretaris was aangesteld. De commissie projecten in Nederland van de Neder landse religieuzen financier de het tweede project van de werkgroep. Daarin werden de gegevens nader uitge werkt die in het eerste pro ject over ervaringen van de vrouw in de Rooms-Katho- lieke Kerk waren verkregen. De aanvraag voor financie ring van het derde project ligt nog bij de commissie pro jecten. Wegens een reorgani satie is de afhandeling van zaken daar enigzins ver traagd, zodat omstreeks sep tember een beslissing over het al dan niet ondersteunen van de werkgroep wordt ver wacht. Volgens mevrouw T. Augus tus, lid van de werkgroep, is het erg moeilijk financier- ders voor de projecten van de werkgroep te vinden. „Zo lang vrouwen geen politieke invloed krijgen, zal dat ook zo blijven," aldus Augustus. „We zouden eigenlijk ook geld van de Nederlandse kerkprovincie moeten krij gen," meent ze. „Vijftig pro cent van de Rooms-Katholie- ke Kerk is vrouw, dus zou ook vijftig procent van de kerkgelden bestemd moeten zijn voor vrouwen." Nederlandse Hervormde Kerk: Beroepen: te Den Ham in Overijssel H.M. Klaassen te Meteren en Est; door de classis Amsterdam tot pre dikant voor buitengewone werk zaamheden (ten behoeve van het pastoraat van het Anthonie van Leeuwenhoekziekenhuis te Amster dam) P.G. Kousemaker, kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aange nomen. Aangenomen naar Nieuw- leusen F. van Slooten te Sint Pan- Gereformeerde Kerken: Beroepen: te Nijmegen (parttime) F.W. Jimmink. kandidaat te Amster dam; te 't Zandt H. Thon, kandidaat te Steinfurt (Bondsrepubliek Duits land). Gereformeerde Kerken vrijge maakt: Bedankt voor Eindhoven en voor Rouveen (wijk west) H.J. Messelink te IJmuiden. Christelijke Gereformeerde Ker ken: Bedankt voor Vlaardingen R. Kok te Damwoude. verklaring van het bestuur van de SNPR na afloop van een vergadering in Tilburg. De bisschoppen ontsloegen eerder deze maand met meerderheid van stemmen Baeten als lid van de BBK, het belangrijkste adviescolle ge van de RK bisschoppen conferentie, omdat hij wei gerde zich te distantiëren van de afsluitende eucharistievie ring tijdens de manifestatie „Geloven bij het leven" van de Acht-Mei-Beweging in Den Bosch. Tijdens deze vie ring, waarin Baeten samen met pastoraal werkster Tony Gokke voorging, werd als eucharistisch gebed gebruik gemaakt van een tekst van Huub Oosterhuis, die al vijf tien jaar in de Nederlandse kerkprovincie is gebruikt, maar officieel niet door Rome is goedgekeurd. Het presidium, dat Baeten voor het lidmaatschap van de BBK heeft voorgedragen, er vaart het ontslag niet alleen als het opzeggen van vertrou wen in zijn vertegenwoordi ger, maar evenzeer als twijfel aan de betrouwbaarheid van de SNPR en van de religieu zen in het algemeen. Het prijst de houding van Baeten, die vice-voorzitter is van de SNPR. Voor de bestuursle den heeft Baeten door zijn medewerking aan de eucha ristieviering en zijn houding nadien niets aan integriteit verloren. Zij herkennen in hem „een van de velen die zoals zij zoeken naar aan de tijd aangepaste vormen van kerk-zijn". De priester-religieuzen zullen zich tijdens de algemene ver gadering van de SNPR, die in oktober wordt gehouden, beraden op de „ernstige ver storing in de verhouding tus sen bisschoppen en religieu zen" na het ontslag van Bae ten. Het bestuur zal zich dan verantwoorden voor het standpunt dat het maandag heeft ingenomen. Het streven naar de wijding van vrouwen tot priester in de Anglicaanse kerk is vol gens paus Johannes Paulus II een ernstig obstakel op de weg naar eenheid tussen de Anglicaanse Kerk en de Rooms-Katholieke Kerk. Dit blijkt uit de briefwisseling tussen de paus, kardinaal J. Willebrands, president van het secretariaat voor de een heid der christenen en dr. R. Runcie, primaat van de Ang licaanse Kerk en aartsbis schop van Canterbury. De paus uit in zijn brief aan dr. Runcie grote bezorgdheid over de ontwikkelingen in de Anglicaanse kerk. Dr. Runcie noemt enkele theologische argumenten die pleiten voor de priesterwijding van vrou wen. Kardinaal Willebrands betoogt in zijn brief aan de aartsbisschop dat de „nog al tijd geldende" leer van de Rooms-Katholieke Kerk in zake het vrouwenvraagstuk beslist in de discussie aan de orde moet komen. Volgens Willebrands zijn de argu menten van Runcie „onbe vredigend". Ook binnen de Anglicaanse Kerk bestaat ernstig ver deeldheid over de priester wijding van vrouwen. Op de generale synode van de Ang licaanse kerk, die van 4 tot en met 8 juli in York wordt gehouden, zal het onderwerp worden besproken. In 1984 stelde de synode voor de mo gelijkheid van vrouwelijke priesters te overwegen. Mocht de synode volgende maand besluiten dat vrou wen tot het priesterambt worden toegelaten, dan zou den de eerste vrouwelijke priesters van 1990 af actief kunnen zijn. Het is mogelijk dat een dergelijke beslissing tot een scheuring in de Ang licaanse kerk leidt. Politiek zal verboden zijn tij dens het vredesgebed, dat op initiatief van paus Johannes Paulus 2 op 27 oktober in As sisi wordt gehouden. Dit heeft kardinaal Roger Etche- garay, voorzitter van de pau selijke commissie voor ge rechtigheid en vrede (Justita et Pax), op een persconferen tie in het Vaticaan medege deeld. „De paus wil geen po litieke initiatieven of resolu ties. Hij heeft daarom alleen religieuze leiders uitgenodigd en geen politici." Alle grote wereldgodsdien sten hebben inmiddels toege zegd in Assisi aanwezig te zijn. Zij zullen afzonderlijke gebedsbijeenkomsten houden en vervolgens naar de Fran- ciscusbasiliek optrekken, waar ze zich voor de kerk zullen verzamelen. „Een ge meenschappelijke gebedsbij eenkomst is niet mogelijk," aldus kardinaal Etchegaray. De paus zelf zal de dag ope nen door in de basiliek van de heilige Maria van de en gelen de deelnemers welkom te heten. Op het eind van de dag heeft hij een ontmoeting met hen in het Franciskaner- klooster. De paus heeft om twee rede nen Assisi in plaats van Rome uitgekozen. In de eer ste plaats is een der bekend ste heiligen, Franciscus, uit Assisi afkomstig. In de twee de plaats om aan te duiden dat hij ook zelf voor deze ge bedsbijeenkomst moet reizen. Het Vaticaan wilde nog geen namen van deelnemers be kend maken. Wel hebben de Dalai Lama en dr. Robert Runcie, hoofd van de Angli caanse Kerk, laten weten naar Assisi te zullen komen. Wat met een pen geschreven is, kan met geen bijl meer worden omgehakt. Arbeiders in de hoofdstad Bogota plaatsen bloemen op een speciaal altaar waar de paus na zijn aankomst een H. Mis zal opdragen. Colombia, het land waaraan paus Johannes Paulus II vanaf vandaag een bezoek brengt, symboliseert de tegenstellingen en spanningen die in alle Zuidamerikaanse maatschappijen bestaan. Het land is officieel een democratie, maar er zijn diverse guerrillabewegingen actief en de tegenstelling tus sen arm en rijk is de laatste jaren aanzienlijk verscherpt. Slechts een half procent van de boeren bezit ruim 40 pro cent van de grond. De paus heeft al vaak van zijn bijzondere belangstelling voor Latijns-Amerika blijk gegeven. Hij bezoekt van 1 tot 7 juli voor de zevende keer dit continent. Reeds nu staat vast dat hij volgend jaar naar Argentinië, Uruguay en Chili zal gaan. De paus zal in Colombia een „nieuwe evangelisering" van Latijns-Amerika bepleiten. Hieronder verstaat hij een grote beweging van geestelijke opleving ter gelegenheid van het feit dat het in het komend decennium vijfhonderd jaar gele den zal zijn dat de eerste missionarissen voet op Amerikaan se bodem zetten. Latijns-Amerika is het gebied waar de meeste rooms-kathqlieken wonen. In het jaar 2000 zal een van de drie rooms-katholieken Latijnsamerikaan zijn. De spanningen binnen de Colombiaanse samenleving ko men mede tot uiting in de kerk. Het episcopaat geldt ais het conservatiefste van heel Zuid-Amerika. De bekendste ker kelijke leider is kardinaal Alfonso Lopez Trujillo, van 1972 tot 1981 secretaris-generaal van de Latijnsamerikaanse bis schoppenconferentie (CELAM) en nu aartsbisschop van Me- dellin. Trujillo is een fervent tegenstander van de bevrij dingstheologie. Hij wil deze theologie vervangen zien door een theologie van de verzoening, die geen groepen gelovigen tegen elkaar opzet, zoals de bevrijdingstheologie volgens hem wel doet. Mede wegens zijn „bijdrage tot de verhelde ring van de zogenaamde bevrijdingstheologie" werd Trujillo drie jaar geleden tot kardinaal verheven. Ook na de benoe ming van nieuwe kardinalen in 1985 is hij de jongste kardi naal in de katholieke kerk gebleven. Tegenover de conservatieve bisschoppen staat een twintigtal progresieve priesters die zich hebben aangesloten bij guerril labewegingen. In november 1984 werd de priester Ulcue Chocue vermoord, omdat hij de Indianen verdedigde tegen de grootgrondbezitters. Hij verzette zich vooral tegen het oude gebruik dat de zonen van Indianen als compensatie voor het ontvangen van het doopsel van hun negende tot hun twintigste jaar zonder betaling op de landerijen van de grootgrondbezitters moeten werken. De paus zal waarschijnlijk het geweld van de guerrillabewe gingen krachtig veroordelen op dezelfde wijze als hij dat vo rig jaar deed met de beweging „Lichtend pad" tijdens zijn bezoek aan Peru. Een uitnodiging van de guerillabeweging FARC voor een bezoek van de paus aan haar geheime hoofdkwartier „Casa Verde" in de jungle, is reeds vantevo- ren door het Vaticaan als praktisch onmogelijk afgewezen. Een andere guerrillabeweging, M-19, heeft in een brief aan het Vaticaan aangekondigd een staakt het vuren tijdens het bezoek van de paus in acht te nemen. M-19, dat in november vorig jaar de aandacht op zich vestigde door het Paleis van Justitie in Bogota te bezetten, wil dat de paus bemiddelt tus sen de guerrilla's en de regering. Op grond van het materi aal, bekend voor het jaar 150, zou er nooit het trini- tarisch dogma van Vader, Zoon en Heilige Geest zijn opgesteld. Op zijn hoogst zou er een „binita- risch dogma" zijn geko men, bestaande uit God de Vader en uit een com binatie van God de Zoon en God de Heilige Geest. Dat zegt ds. L. W. Nijen- dijk, hervormd predikant in Midlum, Friesland. Komende week hoopt hij te promoveren op het proefschrift 'De Christo logie van de Herder van Hermas'. De Herder van Hermas is een boek uit het eind van de eer ste eeuw. Het gaat over een engel, die de schrijver infor matie influistert over visioe nen, geboden en gelijkenissen. Het geheel heeft de omvang van de boeken Lukas en Han delingen samen. Een tijdlang heeft het er nog naar uitge zien, dat het in de canon van het Nieuwe Testament zou worden opgenomen, maar daar is het niet van gekomen, omdat er een traditie bestond die het toeschreef aan Her mas, de broer van paus Pius I, die omstreeks 150 zou leven. Ware dat juist, dan zou het een relatief jong geschrift zijn. Maar ds. Nijendijk trekt die visie in twijfel. Hij meent, dat de Herder ouder is, omdat het inhoudelijk aansluit bij Paulus en de Synoptici, veel meer dan bij het later te dateren evangelie van Johannes. Naar de visie van de promo vendus gaat de Herder terug op een joods geschrift uit de kringen van Qumran en be vat het ideeën uit de periode tussen het Oude en het Nieu we Testament. De gemeenschap van Qumran staat bekend om zijn duidelij ke splitsing tussen de weg van het licht en de weg van de duisternis. De gemeenschap wordt opgeroepen de weg van het licht te bewandelen door het goede te doen. Alleen zij die de deugd beoefenen zullen het gericht doorstaan. Menselijk Dit Qumran-denken is door Hermas christelijk gedrenkt door de figuur Christus in de joodse tekst in te brengen. Waar de oorspronkelijke schrijver spreekt over de en gel, die het oordeel uitspreekt, maakt de christelijke auteur Christus tot Rechter. Zo wordt Jezus tot de persoon die zijn volgelingen een kans geeft opnieuw de weg ten le ven te kiezen. Lange tijd zijn de opvattingen van „Geest" en „Zoon" enigs zins vermengd door elkaar blijven bestaan. Pas in de loop van de tweede en vooral in de derde eeuw heeft de kerk een scheiding aangebracht. Het „Logos"-begrip werd geïntro duceerd als nieuw Goddelijk principe. In wezen was het zo overgenomen uit de Griekse filosofie. De gevolgen waren ingrijpend. De opvatting over God de Zoon als „Logostrok eigenschappen van God de Geest naar zich toe. De Geest bleef een tijdlang een leeg be ginsel. Het Apostolicum laat daar de sporen van zien. Want van de Geest wordt niet meer gezegd, dan „Ik geloof in de Heilige Geest". Pas bij de geloofsbelijdenis van Nice- a-Constantinopel (325) is de opvatting over de Heilige Geest uitgewerkt. De Triniteit als zodanig wordt voor het eerst genoemd door Origenes in de derde eeuw. Het christendom is door deze ontwikkeling verstandelijker van aard geworden ten koste van de doe-aspecten. Ds. Nij endijk meent, dat bijvoor beeld het Lutheranisme en het bevindelijke Calvinisme zich hier terdege rekenschap van dienen te geven, omdat de opvatting post gevat schijnt te hebben, dat iedere daad als zodanig zonde is. Wat dat be treft zouden zij hun voordeel kunnen doen met de huidige discussie tussen joodse en christelijke nieuwtestamenti- ci, waarbij joodse theologen duidelijk de doe-aspecten be nadrukken. KLAAS VAN DER KAMP Jambalaya (gemengd rijstgerecht) bi tterkoekjesvla Wie me zijn tweeën is heeft nodig: 250 g droogkokende rijst, zout, 150 g varkenspoelet, 1 lepel olie, 15 g margari ne, zout, peper, tijm, rozemarijn, 50 g dunne plakjes ba con (of ontbijtspek), 1 ui, 1 groene paprika, 400 g vlees- tomaten, aroma, worcestersaus, ketjap 0,5 liter gele vla (of 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g sui ker), 4 bitterkoekjes, 2 lepels melk of rum, 1 Frans vruchtje of 1 lepel jam. Kook voorbewerkte rijst (snelkook of toverrijst) volgens de gebruiksaanwijzing op het pak gaar. De niet voorbewerkte rijst (op het pak staat: droogkokende rijst) wassen met koud water tot het water helder blijft, op een zeef laten uitlekken, in twee maal zo veel kokend water met zout strooien en in twintig minuten op een kleine pit gaar laten worden. Roer alleen in de pan bij het aan de kook komen van water en rijst. Maak de gare rijst met een vork los en laat hem zonder deksel nog twee minuten opstaan om te kunnen drogen. Bak het varkenspoelet in de olie met margarine bruin. Voeg zout, peper, tijm, rozemarijn, de wat kleinere geknipte bacon en de kleingesneden ui toe en bak het mengsel een paar mi nuten. Doe er stukjes paprika en de ontvelde en kleingesne den tomaten bij en verwarm de massa nog zo'n vier minuten, laat de paprika en tomaten vooral niet te gaar worden. Voeg de gare rijst toe aan de tomatenmassa en maak het gerecht op smaak af met zout, aroma, worcestersaus en ketjap. Snijd of breek de bitterkoekjes in vieren en zet de stukjes een uurtje weg met melk of rum. Leg de vla (afgekoeld, als ze zelf gekookt is) op de bitterkoekjes en garneer haar met stukjes Franse vrucht of met schepjes jam. JEANNE Kort na elkaar zijn de twee belangrijke vredesbewegin gen, het IKV en het ICTO, in interne moeilijkheden geraakt. Zowel bij het ICTO als bij het IKV is de aanleiding daartoe het optreden van de respectievelijke voormannen van deze bewegingen, Jim Janssen van Raay en Mient-Jan Faber, Toch zou het niet juist zijn deze moeilijkheden slechts te ver binden met de karakters van beide voormannen, hoezeer zij ook geneigd blijken te zijn tot dominant gedrag in hun eigen organisatie. Het is niet verwonderlijk dat de crisis is ontstaan op een moment dat de doelstelling van beide vredesbewegingen in een vacuüm terecht is gekomen. Immers, de kwestie van de kruisraketten, die de bewegingen in zo sterke mate verdeeld hield en van zo'n grote invloed was voor de grootte van hun organisaties, is na jarenlang aanslepen formeel tot een oplos sing gebracht. De nieuwe regeringscoalitie van christen-de mocraten en liberalen zal voor de plaatsing van de kruisra ketten zorg dragen tenzij als gevolg van overleg tussen de twee supermachten de plaatsing van kruisraketten niet door gaat. Maar daar is vooralsnog weinig kans op gezien de on buigzaamheid op dit punt, ook in Washington. Het gaat er dus om dat de vredesbewegingen een nieuwe benadering vinden inzake de defensieproblematiek. Binnen het IKV wint de gedachte steeds meer veld dat men zich niet op een enkel vraagstuk moet blindstaren, maar dat een glo bale benadering nodig is van de oost-west-tegenstellingen, Het is dan ook niet verwonderlijk dat er van een opmerkelij ke toenadering sprake is tot de uitgangspunten van het vei ligheidsbeleid zoals een kleine elite van ambtenaren en poli tici die tot voor kort zelfstandig bepaalde. Natuurlijk bete kent dit niet dat de uitkomsten van het doordenken van de defensieproblematiek hetzelfde zijn als die van deze elite. De marges zijn echter kleiner geworden en het ligt dan ook voor de hand dat een tacticus als Mient-Jan Faber opnieuw wil proberen vanuit het midden van de samenleving beslis singen naar de hand van zijn vredesbeweging te zetten. In die benadering past het dan ook als hij de leden van het IKV aanspoort dat zij „opnieuw de kerken in zullen moeten". HOE vreemd dit op het eerste gezicht ook lijkt, dat beraad is in feite niet van de kerken, maar leidt al lang een eigen leven, waarin het gaat om het verwezenlijken van politieke doelstellingen. Hetzelfde kan gezegd worden van het ICTO, dat geen organisatorische band heeft met de kerken, maar een antwoord is van individuele kerkleden op de koers van het IKV. Hoewel de ontevredenen binnen het ICTO niet veel helderheid hebben verschaft in de zakelijke verschillen van inzicht met hun voorzitter Janssen Van Raay, vinden zij zijn enthousiasme voor de Amerikaanse Star-Wars-plannen wel wat ver gaan. Het gaat ook wel erg ver als een voorzitter van een vredesbeweging zich zo onbekommerd als pleitbe zorger opwerpt van een nieuw wapensysteem, waarvan de haalbaarheid en consequenties nog zoveel vragen oproepen. De gesignaleerde moeilijkheden binnen beide vredesbewe gingen geven overigens allerminst aanleiding te veronder stellen dat het tot een hergroepering zal komen. De basisfilo sofieën van beide vredesbewegingen zijn daarvoor te ver schillend. Eerder lijkt het erop dat de spreekwoordelijke Ne derlandse partijgeest zich ook steeds meer zal doen gelden in een verdere uitsplitsing van deze pressiegroepen. Er blijken ook op dit terrein principieel vele manieren te zijn waarop men de zaak van de vrede meent te moeten dienen. Nog warm DE BILT (KNMI) Het ho- gedrukgebied, dat ons de laat ste tija warm weer bracht, boet nu aan betekenis in. Bo ven de oceaan ontwikkelt zich een westelijke stroming. Deze zal zich de komende dagen via de Britse Eilanden naar onze omgeving uitbreiden. Voor het zover is krijgen we op woens dag nog te maken met een warme dag met weinig wind. Voorafgegaan door een nacht met enkele mistbanken en een minimumtemperatuur van on geveer 14 graden wordt het dan opnieuw op de meeste plaatsen warmer dan 25 gra den. Dit zal dan de laatste worden van een reeks zomerse dagen, dagen met maxima van 25 graden of hoger. Deze reeks begon in het midden en zuiden van het land met enkele on derbrekingen al op de 15e juni. Aan zee koelt het 's middags bij een matige wind van zee al wat af. Het is overwegend zon nig, in de avond vormt zich mogelijk een lokale regen- of onweersbui. Na woensdag gaat de eerdergenoemde westelijke stroming ons weer bepalen, de temperaturen komen dan op een lager niveau. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Zonnige pe rioden. Vooral aan de west en zuidwest-kust enige regen. Middagtemperatuur 17 tot 22 graden. Denemarken: Donderdag eni ge regen, vrijdag zonnige pe rioden. 18 tot 22 graden. Britse Eilanden: In het noor den en westen bewolkt en eni ge regen, in het zuiden en oos ten zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur van 17 graden in net noordwesten tot 24 graden in het zuidoosten. Benelux en noord-Duitsland: Wolkenvelden afgewisseld door zon, vooral meer naar het zuiden. Geen neerslag van be tekenis. Middagtemperatuur van 18 graden aan de kust tot 24 graden meer naar het zui den. Zuid-Duitsland en Frankrijk: Donderdag vooral meer naar het oosten een enkele regen- of onweersbui, overigens vrij zonnig. Middagtemperatuur van 22 graden langs de oce- aankust tot 24 a 28 graden el ders. Alpengebied: Donderdag en kele regen of onweersbuien Vrijdag zonnig. Middagtempe ratuur in de dalen 24 tot 29 graden. Nul-graden grens overdag op donderdag op rond 4000 m hoogte, op vrijdag iets lager. Spanje en Portugal: Zonnig. Middagtemperatuur van 23 graden in het noordwesten tot 35 graden landinwaards in zuid-Spanje en zuid-Portugal. Italië en Adriatische kust Zonnig, in noord-Italië op don derdag een enkele onweersbui. Middagtemperatuur van 25 tot 33 graden. Eeldè Eindhoven Den Helder Rotterdam >nbew. 24 12 aew. 27 16 Kopenhagen onbew. Mallorca Malta Moskou München 29 18 0 zw.bew. 27 18 h.bew. 26 16 onbew. 25 10 onbew. 23 13 Casablanca Istanbul Las Pal mas inbew. 27 20 iw.bew. 32 23 GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INTORMAT1E OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2