£eicUe Qowuvnt (sSSY Regeerakkoord dwingt kabinet tot discipline Onderbetaling komt vaak voor in detailhandel Dagjesmens Chaos rond toelagen voor marinepersoneel 18,5 MILJARD BEZUINIGEN IN VIER JAAR A-omroepen mogen beslissen over commercieel net Dinsdag 1 juli 1986, 77e jaargang no. 23539 tl li Uitgave Westerners. behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank. Amro-Bank N.V. Leiden. Direcleur-hooidredacteur: IJ.Hallewas, Chel-redacteur: Wim Buijieweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm. kleintjes f. 0,44permm. Losse HET WEER Vannacht enkele mistbanken, morgen overdag zonnig weer met in de avond een kleine kans op een regen- of on weersbui. In de middag van 22 graden aan zee tot 27 graden landinwaarts. Zwakke tot ma tige wind, uit uiteenlopende richtingen. Zon op: 5.24; onder: 12.47; laag: *7.47 en 20.40 uur. ir DEN HAAG Het ka binet wil de komende vier jaar een pakket doorvoeren van 18,5 miljard gulden aan be zuinigingen en lasten verzwaringen. Het over heidstekort moet daar door dalen naar 5,25 procent van wat we met elkaar verdienen, de koopkracht kan voor ie dereen over de hele re geerperiode tenminste gehandhaafd blijven en e werkloosheid zou kunnen zakken tot 500.000. Dat is de kern van het ont- werp-regeerakkoord dat de fracties van CDA en VVD gisteravond voorgelegd heb ben gekregen. Vandaag is de eerste ronde van het beraad daarover begonnen. Het CDA startte al om tien uur, de VVD begon om twee uur te vergaderen. Informateur De Koning wil zo snel moge lijk antwoord van de frac ties, maar deze zullen hun eindoordeel waarschijnlijk pas in de tweede helft van de week geven. De organisaties van werkge vers en werknemers hebben- gematigd positief op het ak koord gereageerd. FNV- vice-voorzitter Jan Steke lenburg gaf het akkoord een. zes plus, voorzitter Van Lede van het VNO een ze ven. Het CNV constateert met vreugde dat het ak koord minder hard is dan vier jaar geleden en veel ruimte laat voor overleg. Om de drie hoofddoelstellin gen in het akkoord, die op alle mogelijke manieren zeer nauw met elkaar samenhan gen, onverkort te kunnen handhaven valt er aan de getrokken financiële gren zen absoluut niet te sleute len. „Het kabinet kan geen voet verzetten zonder met- Informateur De Koning geeft zijn toelichting op de financiële beperkingen waaraan het toekomstige kabinet gehouden Is. een één van de andere be leidsdoelstellingen te bescha digen", verklaarde informa teur Jan de Koning gister avond in een toelichting. Lasten Behalve in 18,5 miljard aan ombuigingen voorziet het ontwerp-akkoord ook in las tenverzwaringen. Het gaat hier om een btw-verhoging en beperking van de fiscale aftrek voor het bedrijfs leven. Deze maatregelen w ren al eerder afgesproken het demissionaire kabinet. Omdat het volgend jaar door een verdere verlaging van de olieprijs nog slechter dreigt te gaan met de staats financiën, maar beter met de koopkracht van de burgers, wordt voor 1987 een verdere lastenverzwaring voorge steld. Concreet valt te denken een extra accijns of btw op energieprodukten en hei niet door laten gaan van de gasprijsverlaging per 1 janu ari (17 cent). Het demissio naire kabinet praat daar vrijdag al over. Het Centraal Planbureau heeft uitgerekend dat over een periode van vier jaar be zien de koopkracht van nie mand achteruit zal hoeven te gaan. Informateur De Ko ning benadrukte daarbij, dat van gemillimeter van jaar tot jaar niet langer sprake zal zijn. „Het gaat erom dat de koopkracht in 1990 niet lager uitvalt dan die 1986". Pag. 3: Bezuigigingen niet in detail geregeld; Werk- of leergarantie voor jonge ren tot 20 jaar Bijscholing In Utrecht zijn gisteren vier Chinese meesterkoks begonnen met gespecialiseerde kookcursussen hun vakgenoten in Nederland bij te scholen. Naar schatting zullen gedurende twee jaar 2400 koks van Chinees-Indische restaurants hun kennis van de Chinese keuken vergroten. Inbrekers tuk op cheques HILVERSUM Bij inbraken In huizen worden steeds meer cheques gestolen. Deze dief stallen vormen in waarde een Üerde deel van de 20 miljoen gulden die jaarlijks aan che ques worden gestolen en ver zilverd. Dat meldt de Stichting Bevor dering Chequeverkeer, waar bij de meeste Nederlandse banken zijn aangesloten. Om dat criminelen zich de laatste tien jaar in toenemende mate op cheques hebben gericht, moeten de banken nu zwaar op dit betalingsverkeer toe leggen. Post duurder Het versturen van een brief van twintig gram kost met ingang van. vandaag 75 cent. Op briefkaarten moet voortaan 55 cent geplakt wor den alsook op ansichtkaarten. Drukwerk wordt ook vijf cent duurder: van 60 naar 65 cent. De posttarieven zijn sinds 1982 niet meer verhoogd. Overigens zijn enkele luchtpost tarieven ver laagd. Drama na vluchtpoging Oostduitse reservisten HAMBURG Volgens het Westduitse dagblad Bild zijn in mei zes Oostduitse re servisten die probeerden door een tunnel naar West-Berlijn te vluchten, in een vuurgevecht met de politie doodgeschoten en zes anderen terechtgesteld. Een van de twaalf slachtoffers was de zoon van een generaal-majoor en een andere de zoon van een tweede opperofficier, aldus Bild. Westberlijnse autoriteiten zeiden dat zij het bericht (nog) niet konden bevestigen. Een brand, als gevolg van de explosie in de tunnel, sloeg een gat in de muur en leidde tot ontdekking door de politie. Oost-Duitsland heeft het bericht in Bild vandaag overigens betiteld als een „grove leugen". Deens schip zinkt bij Scheveningen IJMUIDEN Het Deense vissersschip „Key West" is gisteravond laat op ruim tien mijl uit de kust van Scheveningen na een aan varing met een Panamese tanker gezonken. De de uit drie koppen be staande bemanning werd door het Panamese schip aan boord genomen. Hoe de aanvaring is gebeurd, is niet bekend. De Panamese tan ker, de „Tonegawa", is van morgen afgemeerd in Rot terdam. Poëzie op NS-stations DEN HAAG Het gedicht „Opont houd "van Remco Campert, geïllu streerd door een bloem van Erik Andriesse. Dat affiche is vanaf van daag te zien op honderden NS-sta tions. De affiche is de eerste in een reeks van vier Tekstbeeldendie de interesse van het grote publiek voor kunst moeten opwekken. Het intiatief, van de Stichting Plint, wordt ondersteund door WVC en de Rijksdienst voor Beeldende Kunst. De affiche van Campert en An driesse wordt in oktober vervangen door het tweede tekstbeeld, dat een samenvoeging is van werk van Rut- ger Kopland en Bert Boogaard. Dreesmonument in Den Haag DEN HAAG Den Haag krijgt een monument ter ere van Wil lem Drees, de oud-staatsman die zaterdag honderd jaar wordt. Het college van burgemeester en wethouders reageert hiermee op een verzoek van het PvdA-raads- lid A. Steenbergen-Kylstra. Waar het monument komt en hoe het eruit gaat zien is nog niet be kend. De gemeente overlegt hier over met de familie Drees. Me vrouw Steenbergen stelde onge veer een maand geleden voor het monument op te richten aan de Beeklaan, waar Drees sinds de bevrijding woont. Felicitatiekaart veroorzaakt bomalarm LONDEN Een felicitatie- kaart met een muziekje, ge richt aan de Zweedse tennisser Anders Jarryd, heeft gisteren tijdens het toernooi op Wim bledon een bomalarm veroor zaakt. Een veiligheidsfunctio naris meende in de muziekto- nen het tikken van een bom te herkennen en alarmeerde een expert om het „tuig" onscha delijk te maken. Deze consta teerde echter, dat het ging om een verjaardagskaart met een op batterij draaiend melodiet je, bestemd voor Jarryd, die binnenkort 25 jaar wordt. DEN HAAG In detailhandelsbedrijven met tien of meer werknemers verdiende blijkens een onderzoek in 1984 1,4 pro cent van de werknemers minder dan het wettelijk minimum loon. Dat is ver boven het landelijk gemiddelde van 0,7 procent. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van de Loon- technische Dienst van het ministerie van sociale zaken. Het zijn vooral jeugdigen, vrouwen en deeltijdwerkers die worden on derbetaald. Een parttimer loopt zeven keer zoveel kans op onderbetaling dan iemand met een volledige baan. Zestig procent van de on derbetaalden is vrouw. Zij vormen maar een kwart van alle werknemers in de groep werknemers die onder de wet vallen. De grootte van de onderbetaling bedraagt gemiddeld elf procent van het loon waarop de werknemer wettelijk .recht heeft. Dit wiikt nauwelijks af van het gemiddelde in andere sectoren. De helft van de werkgevers zei de onderbetaling niet ongedaan te willen maken. (ADVERTENTIE) De nieuwste van Madonna! True Blue. Onwijs gave elpee of musicassette met minstens 5 nieuwe wereldhits. Speciale introductie prijs, exclusief bij V&D. 0ÊM\ Q C Geldig t/m zaterdag 5 juli a.s. M Mm VROOMS DREESM ANN Weinig animo gevangenen voor staking DEN HAAG De voor van daag aangekondigde landelijke staking van gedetineerden heeft volgens een woordvoer ster van justitie weinig respons gekregen. Slechts in één toren van de Bijlmerbajes weigerden de gevangenen te werken. De staking was bedoeld om te protesteren tegen de te laag geachte zakgeldregeling (f 50,- per week) in de gevangenissen en de te dure en slechte pro- dukten in de winkeltjes. Ge vangenen zijn verplicht te werken, zoals het maken van wasknijpers en schilden voor de mobiele eenheid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als ten minste drie A-omroepen dat willen, zal het derde tv-net worden vrijgegeven voor commerciële tv en een FM-zender voor com merciële radio. Daarvoor krijgen zij nog anderhalf jaar geld uit de omroepbij drage, daarna zullen zij zelf het net moeten finan cieren. Zolang de omroepen een com merciële zender afwijzen, wordt het huidige bestel ge handhaafd en wordt het NOS- plan voor een nieuwe zende rindeling uitgevoerd: VARA, KRO en NCRV op het ene net, AVRO, TROS en Veronica op het tweede net en NOS plus kleine zendgemachtigden op het derde net. Dit wordt voorgesteld in de mediaparagraaf van het ont- werp-regeerak koord. „Het voortouw ligt wat dit betreft dus geheel in Hilversum", al dus informateur De Koning tijdens de toelichting van zijn stuk. Een gedeeltelijk commerciële zender is eventueel mogelijk indien twee A-omroepen uit het non-commerciële omroep bestel willen stappen. Uit gangspunt blijft voorlopige het non-commerciële omroepbe stel. Verder zijn de onderhan delaars van CDA en VVD overeengekomen dat uitgeve rijen mogen deelnemen in het bestuur en de exploitatie van de STER en dat er geen recla me komt op regionale en loka le omroep. Vakantiegangers die hun woonplaats verlaten om elders in het land - of eventueel daar buiten - hun vertier te zoeken, hebben misschien niet veel aan de volgende mededeling: de Leidse Courant begint vandaag weer met de rubriek Dagboek van een dagjesmens". De titel zegt het al, alleen wie een reisje van één dag maakt heeft er iets aan en dat zijn - hopen wij - toch nog heel thuisblijvende le zers. Af en toe een dagje erop uit heeft immers be slist ook zijn voordelen. Je hebt het gevoel of je op vakantie bent, maar ondervindt tevens alle gemak ken van thuis. En 's avonds vind je de Leidse Cou rant op de de deurmat. Trouw, alsof het geen va- kantietijd zou zijn. Welk dagjesmens wil dat de ko mende veertien vakantiedagen gratis proefondervin delijk vaststellen? DEN HAAG Er heerst een complete chaos rond de uitbetaling van diverse toelagen voor het marine personeel. Vooral door onbekendheid met de in gewikkelde materie is een achterstand van ongeveer een netto maandloon ont staan, zo heeft voorzitter Verdonk van de Vereni ging Belangenbehartiging Zeemacht (VBZ) gisteren verklaard. Een medewerkster van de salarisadministratie van de Helderse kazerne „Willem soord" bevestigde dat de tele foons al enkele dagen rood gloeiend staan van „razende en huilende marinevrou wen" die de achterstallige toelagen willen opeisen. On geveer honderd echtgenotes van bemanningsleden (totaal 180) hebben zich beklaagd over de achterstand die zo erkent de marine is opge lopen tot een maand of vier. Met name de toelage voor bij de Antillen gestationeerd marinepersoneel laat erg lang op zich wachten. De marine wijt één en ander aan automatiseringsproblemen. De commandant van het ma rinefregat Van Nes besloot vorige week alle vorderin gen bij voorschot uit te beta len om een eind te maken aan de onrust op zijn schig. Heidebrand Een felle brand heeft gis termiddag enige tiental len hectaren heide in het Drentse Ruinen verwoest. Het vuur dat met een he vige rookontwikkeling ge paard ging, werd om streeks vier uur ontdekt door een vliegtuig van de brandweer hulpverle ningsdienst nabij de schaapskooi van Ruinen. Omdat het bluswater van grote afstand moest wor den aangevoerd, duurde gSSgSJSB De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel f - opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. 1 - 'A ACn N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1