Omwegen Fransche Brug n volwaardig restaurant onder chef Rinus Of het nodig is dat U kunt zeilen Zware Elfstedenloop LEIDEN OMGEVING CcidócSotrtunt DINSDAG 1 JULI 1986 PAGINA 11 DE MEERVAL IS IN OPMARS, TOT OP HET PLATTE LAND VAN DE VEEN, EN... Al bijna een maand trachten Nederlandse restaurants, ook in Leiden en omgeving, hun geachte klandizie in de meer-val te lokken. Sinds eind mei in Hazerswoude aan de Hoogeveense weg door de viskwekerij Delifish (de grootste van Europa in z'n soort) de exotische Afri kaanse meerval met veel vertoon aan honderden va derlandse restaurateurs en andere belangstellenden werd gepresenteerd, is deze enge schubbenloze vis, met z'n afzichtelijke baarddraden in z'n platte haaiekop, in op mars. Deze met zorg opge fokte Afrikaanse meerval u kunt demissionair staatsse cretaris Ad Ploeg van Land bouw en Visserij gerust als zijn peetvader beschouwen mag dan een gepantserde onderzeeër zijn, eenmaal goed bereid smaakt hij alsof een engeltje iets op je tong doet. Dat gebeurde op die promo tiedag in Hazerswoude dan ook in ruime mate: de vis werd in mootjes en in schijf jes, al dan niet gerookt, door veel fijnproevers verorberd en vrijwel iedereen was er verrukt van. En steeds uit voorraad leverbaar; als de geslachtofferde meervallen verorberd waren, werden er weer nieuwe uit de grote bassins gehaald. Verse „mooie en lekkere" produk- ten die telkens weer voor de bijl gingen, geofferd op het altaar der kostelijke smaak- vorming. Des viskwekers trots, en de zeevishandel lus- te er ook wel pap van. De kennismaking verliep voor de afzettende kwekerij zeer hoopgevend. Tal van professionele voedselberei- ders werden in de commer ciële fuik gevangen en se dertdien staat bijna overal in de betere etablissementen de consumeerval op de kaart. Zo werd de uitheemse meer val een troeteldier van de verfijnde keuken, al werd in de meeste gevallen daar geen extra ophef van ge maakt. Bij „Nieuw Miner va", bijvoorbeeld, reageerde men vrij laconiek: „Wij Chef-kok Rinus Hoogendoorn van de „l-ransche Brug" bereidt met geestdrift zijn kunsten voor. menu meenamen". Ook Oudt Leyden en La Grand stoeien allerplezierigst met deze vis die niet meer kan bijten. Alleen het manage ment van de „Fransche Brug" in Roelofarendsveen wilde meer tamtam maken. En de burgemeester van Al kemade, de bijna scheidende magistraat J.Wagenaar, die ervan hoorde, zei tegen-me: „Doe ze de groeten als je er komt, en vraag eens naar die walvis in de Westeinder". Pardon, burgemeester, het is een meerval, en bij de Fran sche Brug weten ze daar toch niets van. „O ja, meer val; maar er moeten nog een paar van die walvissen in de plassen bij ons in de buurt zitten". Weg neut en biljart Nog maar een maand of wat geleden is het karakter van de „Fransche Brug" (in '85 zestig jaar oud) veranderd. Onder de directie van Hein en Annet de Jong werd af scheid van het verleden ge nomen. Restaurant de „Fransche Brug" aan het Westeinde, even buiten het constante gezoem over de aan- en afvoerende ver keersader A4, is nu een vol waardig restaurant. O gru wel, er is geen bar meer. Nou ja, nog wel een solide toog in carré, maar er staan geen krukken meer omheen, ie kunt er niet meer zitten hijsen. Ook het biljart en de queu's zijn verwijderd. Een keiharde maatregel. De ha- bitué's werden gedwongen ergens anders hun heil te zoeken. Hein en Annet wa ren onverbiddelijk in hun besluitvorming. Het echt paar stuurde een brief aan de clientele en die vond het bijna unaniem maar niks. Weg was de neut, weg wa ren de sterke verhalen aan de tap en de ballen op het groene laken. Annet de Jong: „Hoewel er heel wat zeiden, achteraf: jullie heb ben eigenlijk ook wel ge lijk". En dan stuurden de treurende vaste innemers een bloemetje of een plantje bij de heropening van het nieuwe restaurant met 50 plaatsen. De heer en mevrouw De Jong hadden echt genoeg van het caféleven. Annet: „Alleen 's zondags werd er in de zaal achter gedineerd, door de week zaten de gas ten te eten zowat tussen de biljarters in en dat kostte klanten, dat stootte af zeg maar. We wilden ons meer op het restaurant concentre ren". Zo vertrok het oude bestand der gezelligheidszoe kers naar elders. Er wordt nu op niveau gegeten bij De Jong van de „Fransche Brug". De achterzaal is er nog voor bruiloften en par tijen, recepties, vergaderin gen en dat soort dingen. En lang leve de party service. De beslissing aangaande al leen restaurant werd ver sneld door de komst van de eerste chef-kok van de „Fransche Brug", Rinus. Ma- rinus Hoogendoorn (33) uit Hazerswoude, getrouwd en vader van twee kinderen, die weer van hun vader moeten eten als het ware. Rinus kwam naar de Veen, zag en werkt nu aan de overwinning. Pas later volg de in zijn kersverse kielzog de gluiperige meerval. Chef Hoogendoorn: „Ik ben hier per 1 december van het vo rig jaar begonnen, alleen in de weekends. In de daarop volgende tijd hebben we uit- gedestilleerd wat precies de bedoeling van een goed res taurant was. De laatste tien jaar heb ik gewerkt bij de Mangerie in Den Haag, tot die vrij abrupt werd geslo ten. Ineens stonden we alle maal op straat. Ik had toen even de neiging om de pijp maar aan Maarten te geven, ik had netzogoed in de bouwvak kunnen gaan". Gelukkig voor Rinus en de „Fransche Brug" heeft Hoogendoorn van die nood sprong afgezien. Hij vond zijn weg naar de Veen, „en nu is het de bedoeling hier een kwaliteitsrestaurant van te maken. We proberen een stijl te creëren die de ande ren, de concurrenten in de buurt, niet voeren. Dat is ook wel afhankelijk van het publiek dat je krijgt. Dit jaar ben ik uitgenodigd mijn exa men voor meester-kok te voltooien; voor twee gedeel ten ben ik al geslaagd, en in oktober volgt het laatste praktijk-onderdeel". Dan is de chef pas echt generaal. Nieuwe toppers Als in de „Fransche Brug" eenmaal een meester de le pel en het bakmes zwaait, is het voorgoed afgelopen met de sudderlapjes van groot moe. Hoewel die uit de kunst waren aan het West einde. Chef Rinus, bij tijd en wijle hoog- en goedgemutst, heeft intussen met een ade laarsblik de situatie aan het eetfront verkend en geana lyseerd: „We voeren nu een standaardkaart, daarnaast een menu dat houvast biedt aan mensen die even langs komen of zakenrelaties heb ben te onderhouden. Waar ik mee bezig ben is het vin den van steeds w toppers, en regelmatig Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pintors springen op wat zich op de markt voordoet: eenden, as perges, fruitsoorten ook als een der eersten brachten wij hier bramen en frambo zen. En nu de meerval. Op Krimeurs afgaan. Daar gaat et om. Ik woon daar vlak bij, bij die meervallenkwe- kerij, en haal ze daar zelf. Verser kan het niet", aldus Rinus Hoogendoorn, die „al les zelf maakt": eigen noten brood, luxe koekjes, kaneel- stengeltjes, taartjes. Vraag om een dwarsweg en Rinus produceert 't. Hein de Jong: „We hebben heel leuke reacties op het meervallenmenu gekregen. Eigenlijk toch wel leuk: men komt hier soms sceptisch en gaat enthousiast weer weg. Geweldig, dat ze dit aandur ven, denk je weieens". Er was laatst een meneer die helemaal niet van vis hield, maar hij ging bekeerd heen, met de nasmaak van de aan vallige meerval nog op z'n verhemelte. Dat dankte hij niet alleen de koekoek, maar ook Rinus die uitgeslapen de meerval op al z'n mogelijk heden en kwaliteiten had onderzocht. Hoge meerval-school Wat doet de chef zoal, ten einde de meerval te kunnen slijten? Wel, hij maakt met het gewoonste gezicht van de wereld een schier acade mische salade van meerval met een sherry-dressing, serveert daarna gevulde meervalfilet, vergezeld van een lichte saus met tomaat. Hoofdgerecht (je mag ook zeggen: een hoofs gerecht) een mooi gebakken meerval met een basilicumsaus. Ter afsluiting een exotische (om dat de Afrikaanse meerval al exotisch is) fruitsalade met aardbeiensaus. Rinus bakt ze bruin, vult en po cheert en put zich uif in het bedenken van moussen. Per soonlijk vindt hij gerookte meerval niet zo geslaagd: „Een beetje droogachtig". Maar hij blijft proberen, kij ken wat je ermee kunt doen. „Ik kan me voorstellen, dat je moten meerval in een maaltijdsoep stopt, maar wij geven de voorkeur aan filet die je zö kunt eten. Bakken, en dan heel dun uitsnijden". Er is bij de „Fransche Brug" uitvoerige informatie over de meerval voorhanden, voor wie daar prijs op stelt. En omdat vis moet zwem men wordt van harte een droge witte Bourgogne aan bevolen. De vis zelf heeft daar dan niets meer aan, maar de gast is ermee in de wolken. Als je zegt: mes sieurs, mesdames, voila un Chateau Mandelot, bourgog ne aligoté 1983, is het wel een tientje of zo meer dan bij Jan van den Broek, maar het is net of het toch beter smaakt. En het is maar een advies. Een lichte rode Beaujolais is eveneens uit muntend, omdat de meerval, ook na z'n overlijden, iets rood vlees heeft, zoals de steur, die overigens zo rood is als een ossehaas. Voorlo pig prijkt de meerval in al z'n heerlijkheid op de scho tels van de „Fransche Brug", en we verlenen chef-kok Ri nus daar graag décharge voor. Tot ongeveer eind juli. Daarna ziet Hoogendoorn weer uit naar iets anders. Om niet te horen te krijgen: „Daar heb ie hem weer, met z'n meerval". Per 24 juli gaat de eendejacht weer open. Zo'n eend betrekt Rinus dan van dorpsgenoot Henk de ja ger, of hij gaat de vogels net jes bij de poelier halen. Later is er de fazant, die zo tegen oktober allerwege het haasje is „In Engeland zijn ze er veel eerder mee". „En dan denk ik ook aan speciale koeiesoorten, als de Schotse „Angus", die louter voor het vlees gefokt wordt. Scharrelkoeien zogezegd. Overigens halen we prima vlees, lam bijvoorbeeld, bij de plaatselijke slager Kees van der Meer, een prima vakman. Zet dat er maar bij, want het is zo". Chef Mari- nus Hoogendoorn heeft z'n tijdelijke jachtvelden wel ge vonden. Kijk maar naar de meerval, afstotelijk van aan blik, maar alle betrokken chefs in stad en land weten er iets subliems van te ma ken. Aan de andere kant is er een geregelder privé leven voor de restaurateurs Hein en Annet de Jong, die ook nog jonge kinderen moeten grootbrengen. Annet (en haar Hein knikt instem mend): „We voelen ons er wel bij, prima zelfs. We zijn blij dat we de stap van café naar restaurant gedaan heb ben. We richten ons vooral op mensen van buiten de ei gen plaats, die willen we vanuit de regio hier naar toe halen. Dat heeft z'n tijd no dig, zoiets doe je niet in een paar maanden. Dit warme weer, overigens, doet ons geen goed". Annet en Hein de Jong houden de barome ter in de gaten. Die kan, op langere termijn, redding be tekenen als ie zakt. Exit café, met een vaarwel aan de vaste „club" van ver bruikers. „Doe ze maar de groeten", zei de burgemees ter, die de meerval voor een walvis aanzag. Er is nu plaats voor eet-mensen die een heerlijk avondje uit kunnen zijn; een avondje „met lekker eten en drin- redactielokaal staart de verslaggever mismoedig i mertijd. Deze gevleugelde term valt de laatste tijd weer vaak te be luisteren. „De stille tijd van het jaar waarin zeer velen va kantie hebben en gewoonlijk voor de couranten weinig nieuws valt te berichten", geeft de dikke Van Dale als om schrijving. Weinig nieuws, dat klopt. Maar wie denkt dat er in ons lage land gedurende de zomermaanden niets gebeurt, die slaat de plank mis. Akkoord, de vergaderruimtes blijven leeg en menig telefoon rinkelt vergeefs op een leeg bureau. Maar op het strand, langs de plassen en in de parken wemelt het van de activi teiten die de Hollandse zomer zo leuk kunnen maken, als het tenminste niet regent. Die zomerse activiteiten in de regio staan de komende we ken centraal in deze rubriek. Op dinsdag, woensdag, don derdag en vrijdag is deze ruimte gereserveerd voor mensen, dingen en evenementen die in zomerse tijden de aandacht trekken. Suggesties voor deze rubriek kunt U kwijt bij de redactie: 071-122244, toestel 23. 9? 99 LEIDERDORP „Sorry hoor, ik ben zo terug". Nico van Schie spoedt zich naar de benzine pomp. Hij helpt een in fraaie korte ruitbroek gestoken mevrouw aan een paar litertjes brand stof en ploft bij terug keer in de woonkamer weer in de stoel. Druk heeft-ie dat is wel dui delijk. De hele familie Van Schie overigens. Maar ze zijn het gewend in deze maanden, want sinds jaar en dag speelt zich voor de deur van hun huis de Kaagweek af. De woning aan het einde van de Leider- dorpse Zijldijk bruist dan ook van de activiteiten. Normaal gesproken hebben Nico (27) en zijn vader Albert (63) alleen de zorg voor de elf zeilboten en de elf roeiboten die ze verhuren. Maar tijdens de Kaagweek komt daar heel wat meer bij kijken. Dan worden ook Nico's moeder en zijn zussen veelvuldig inge schakeld. Om de haverklap meldt zich iemand bij de ben zinepomp om een jerrycan te laten vullen. Ook moeten ze nog het oog houden op het parkeerterrein dat op een weiland bij hun huis is inge richt. Achter elkaar rijden de watersportliefhebbers bin nen, om zich vervolgens met een roeibootje over te laten varen naar de Kaagsociëteit. nog een kleine camping. Lege gastank Bij Van Schie kan je een volle halen. „Kunt u even helpen met de boot, meneer?", vraagt een jong zeilertje, dat zijn dure speel- Nico van Schie heeft even tijd om voor de ca mera te pose ren met de Kaagweek- pret op de achtergrond. goed graag op het droge wil hebben. Nico veert al over eind. „Dit is altijd de drukste pe riode van het jaar. Na de Kaagweek wordt het weer rustiger", aldus Nico, die van 's ochtends acht tot 's nachts vier uur in de weer is. Nu zit hij weer bii het parkeerter rein, terwijl verderop iemand zich weer bij de benzinepomp meldt. Maar zie, in nood leer je je vrienden kennen. Daar is de helpende hand van siga renhandelaar Eric Opdam van de Haarlemmerstraat („zet je het er wel bij Of doe toch maar niet. Anders den ken ze weer dat die Opdam er nog wat bij doet. Heb die vent dan nooit genoeg, zeg gen ze danOpdam, die een woon bootje bij de Kaag heeft liggen, neemt tijdelijk de honneurs waar als parkeer wacht, wanneer Nico even naar de pomp loopt. „Ik ben even naar terrein 56 geweest, maar alles is onder controle", deelt Eric als een volleerd Hoofd Oostzijde mee, wan neer Nico terug komt. Druk Het is een gekkenhuis, daar langs het water, werken ge blazen. Albert lost zoon Nico bij het parkeerterrein af. Van de Kaagweek merkt Nico ei genlijk maar weinig. Alleen de startschoten van de diver se klassen komen luid en duidelijk door. Toch was het vroeger volgens Nico druk ker tijdens de Kaagweek. „Dan waren er toch zo'n zes tot achthonderd deelnemers. Er is een jaar geweest met elfhonderd deelnemers. Nu zijn het er driehonderd. Het is allemaal terug gelopen. Vroeger namen de verstokte Kaagleden vakantie tijdens de Kaagweek. Dat gebeurt nu ook minder". Hoe dat nu komt, die ver minderde animo voor de Kaagweek? Nico krabt zich peinzend op het hoofd. „Tsja", zegt hij aarzelend. „Het is een andere wind die waait. De Kaag is niet meer in. Raar. Bij de Sneekweek is de accommodatie minder. Samenstelling: Paul van der Bijl Foto: Wim van Noort Tips: 071-122244, toestel 23 Vorig jaar stond je daar tot je enkels in de blubber. Maar de Sneekweek heeft een naam. En de Kaagweek niet. Ze denken dat je gek bent als je aan de Kaagweek mee doet". Hoe het ook zij, de Kaagweek is en blijft volgens Nico ge zellig. 's Nachts wel eens een vechtpartijtje in de sociëteit, maar over het algemeen is het louter pret dat de klok slaat. „Er komen 's avonds veel mensen naar Kaageiland die niet eens kunnen zeilen, zo gezellig vinden ze het. Er er wordt dan ook aardig ge schonken. Je ziet ze hier af en toe terug komen...". Nico schudt het blonde hoofd. En veert weer overeind, want de telefoon gaat. Iemand die voor zaterdag een zeilbootje wil reserveren. „Of het nodig is dat U kunt zeilen vraagt Nico verbaasd. „Nou, het is wel een pré", ant woordt hij met een brede grijns. „Je maakt wat volk mee", zegt hij, nadat hij de hoorn heeft neergelegd. En sprint vervolgens weer naar de benzinepomp, waar ie mand ongeduldig met een jerrycan staat te rammelen. ZOETERWOUDE „Er waren twee essentiële verschilpunten. Schaatsen kwamen er niet aan te pas en de temperatuur was 45 graden hoger dan op 26 februari". Kenmerkende woorden van één van de Zoeterwoudse deelnemers aan de eerse editie van de Elfsteden-estafetteloop. Vertrokken eerder dit jaar de deelne mers aan de „enige echte Elfstedentocht" bij 17 graden vorst, afgelopen weekeinde wees de thermometer 28 graden aan en dat betekende dat het afzien was voor de deelnemers aan de presta tieloop. Voor ieder trajekt kwam een „verse" loper in aktie en dat was ook wel nodig want er waren afstanden op de rit Franeker-Dok- kum bij van méér dan 20 kilometer. Eén van de 65 ploegen was het team van badmintonvereniging Shuttlewoude. Doordat op het laatste moment een van de deelnemers moest afhaken, moest nogal wat geïmproviseerd worden hetgeen betekende dat enkele lopers beduidend méér kilometers moesten maken dan vooraf gepland en waarop men ook had getraind. Klokslag 5.00 uur vertrok Rob Burgerjon als Zoeterwouds kampioen bad minton als eerste voor de rit Leeuwarden-Sneek. Naarmate evenwel de dag vorderde, de zon steeds meer warmte afgaf en de wind toenam tot kracht 5 a 6 uit het noord-oosten werden de kilometers zwaarder. Desalniettemin werd het een sportieve happening die wat Shuttlewoude betreft volgend jaar zeker ge prolongeerd zal worden. Vrijwel zeker zal er dan een wedstrijd en prestatieloop plaatsvinden. De 200 kilometer werden door Shuttlewoude afgelegd in een kleine 17 uur. Zestig jaar in Duinzichtstraat OEGSTGEEST In de Oegstgeester Duinzichtstraat woont sinds 1926 „tante Nel" van Kampen al die tijd in hetzelfde huis je. Tot voor kort verkocht zij sigaren en sigaretten maar daar is zij, op 84-jarige leeftijd, mee gestopt. Het 60-jarig bewonersjubileum was voor de Duinzichtstraters gisteren aanleiding om een muziekkorps te laten opdraven. Tan te Nel werd een aubade gebracht door de band van Jong Flora uit Rijnsburg. Achter de muziek liepen haar kinderen en klein kinderen die vanuit heel Nederland naar Oegstgeest waren ge komen. De voorzitter van. de jubileumcommissie, de heer Boere bood mevrouw Van Kampen een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigt wandbord aan. Ook burgemeester Sj. Scheenstra kwam de jubilaresse van harte fliciteren en overhandigde haar een fraai boeket bloemen. Kinderen uit de straat zongen een speciaal feestlied en daarna werd het een spontaan straatfeest. Expositie in Warmond WARMOND De voorzitter van de plaatselijke VVV de heer J. de Winter opende gisteravond de jaarlijkse tentoonstelling „Warmonders voor Warmonders" in ae Oude Gymzaal. Ieder jaar worden ter gelegenheid van de Kaagweek de meest uiteen lopende resultaten van Warmondse creativiteit samengebracht in de gymzaal. Kantkloswerk, oorhangers, schilderstukken en beeldhouwwerken worden steeds opnieuw tot een verbazing wekkend geheel gecreëerd. Verbazingwekkend omdat ieder jaar opnieuw blijkt dat er vele mensen in Warmond uiterst kunstzin nig en technisch bijzonder goed bezig zijn. De expositie is nog te zien dagelijks tot en met 13 juli. Afscheid van gemeentesecretaris OEGSTGEEST In besloten kring in de raadszaal is gister avond afscheid genomen van gemeentesecretaris J. van Hul- steijn. Hij werd onder meer toegesproken door burgemeester mr. Sj. H. Scheenstra, de eveneens scheidende loco-secretaris, de heer G. Noordermeer en de voorzitter van personeelsvereniging de heer J. Turenhout. De heer Van Hulsteijn werd onder andere een fotocamera overhandigd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11