Strand breekt record Weer Langste gedicht: 5000bladzijden Rubbers vindt jbmpromis Hithanasie vaarlijk f Washington overweegt jidere houding iegenover Z.-Afrika BLOEMKOOL EN VARKENSLEVER Tweede wereldtitel Argentinië van meer waarde In Suriname gearresteerde journalisten teruggekeerd HET l/VEER QUITO De 81-jarige diplo maat en onderzoeker José Rumazo heeft in 30 jaar het waarschijnlijk langste gedicht ter wereld gemaakt: „Paru- sia", een werk van 230.000 verzen op 5.000 bladzijden in zeven banden. Parusia wordt naar de kroon gestoken door het epos „Mahabharata" uit India, omstreeks 200 voor Christus door verscheidene auteurs in 190.000 verzen in het Sanskriet geschreven. Dante's La Divina Commedia uit 1321 telt nog geen 30.000 verzen. Rumazo is ere-presi- dent van de Ecuadoriaanse academie van taal- en letter kunde en is ambassadeur in verschillende landen ge weest. Parusia gaat over het einde van de wereld en is ge ïnspireerd door de bijbelse schildering ervan. Het is ove rigens Rumazo's zijn enige gedicht. N c (Van onze parlementaire redactie) I HAAG Premier Lubbers wil deze de CDA-fractie, waarvan hij momenteel litter is, zien te beweger» een ander stand- over de euthanasiekwestie in te nemen in het ontwerp-regeerakkoord is vastge- Verjaarscadeau „in uniform voor prins Bernhard SOESTDIJK Prins Bernhard heeft gisteren op zijn vijfenzeventigste verjaardag een schilderij gekregen waarop hij is afgebeeld in het gala uniform van generaal der grenadiers. In i. JDA-kring wordt verteld Lubbers ernstige bezwaren l tegen de euthanasie-pas- in het vandaag versche- ontwerp-regeerakkoord. passage houdt in, dat het iwe kabinet zal proberen Op basis van adviezen van laad van State over de hui twee euthanasie-wetsont- pen (het voorstel van D66 Ie „proeve" van het kabi- een nieuw wetsontwerp te stellen. Lukt dat niet, staat het de fracties van en VVD vrij zelf een iw ontwerp in te dienen, bers vindt dit een gevaar- constructie omdat deze •edure er op uit kan draai- dat de VVD uiteindelijk i samen met de oppositie vergaande euthanasiewet Itand weet te brengen, bers wil beslist niet verder dan de tekst van de proe van wet, die het kabinet In dit jaar heeft opgesteld, tin wordt euthanasie al- I toegestaan als er sprake is een „concrete doodsver- iting". Het lijkt de pre- veiliger als er een derge- passage in het regeerak- 1 komt te staan. Het pro- (m is echter dat een deel de CDA-fractie de tekst de proeve al veel te ver flt gaan. Het is juist daarom I CDA-onderhandelaar De ps zich niet op de inhoud j de proeve heeft willen tleggen. In het ontwerp-re- rakkoord staat dat de frac- t niet zijn gebonden aan het «ontwerp dat het nieuwe tinet gaat opstellen. V verzoek van Lubbers aan Vries om de onderhande len over het euthanasie- »stuk te heropenen en aan Isturen op een afspraak jrin de tekst van de proeve Iraal staat, is door De Vries {wezen. 3: Geen overeenstem- g over ministersposten portret bij de in Loosdrecht woonachtige kworth. Volgens voorzitter W. Boellaard van de stichting Verjaardag Prins Bernhard is het schilderij bedoeld als herinnering aan alles wat de prins in oorlog en vrede voor het verzet en de krijgsmacht heeft gedaan. Sinds hij als gevolg van de Lockheed-affaire in 1976 zijn militaire func ties moest neerleggen, draagt de prins geen uniformen meer. Zaterdag, tijdens de reünie op Soestdijk, ontkende prins Bernhard dat hem inder tijd verboden zou ziin nog langer een uniform te dragen. Een woord voerder van de RVD heeft dat gisteren bevestigd. „Hij mag zijn unifor men dragen omdat hij indertijd eervol is ontslagen". Behalve het schil derij ontving de prins een bijzondere leerstoel in de internationale as- Prins Bernhard bedankte pecten van natuurbescherming aan de rijksuniversiteit van Utrecht, zaterdag alle aanwezigen Prinses Juliana kreeg evenals de prins een zilveren gedenkpenning die in een korte toespraak in werd gemaakt door de beeldhouwer W. Verbon. de tuin van paleis Soest- Pag.3: Ruim 3.500 oorlogsvrienden op visite bij jarige prins dijk.Foto: MILAN KONVALINKA Aanhouding in Parijs na moord op 14e vrouw PARIJS In Parijs is gistermorgen een man aangehouden in verband met de moord op 23 juni van een bejaarde vrouw. De vrouw is de veertiende bejaarde dame die sinds januari in Parijs om het leven is gebracht. De arrestant, de 32-jarige werkloze Tune siër Abdel Sattah Briket, heeft bekend dat hij de 74-jarige Alfreda Sarda, een van een uitkering levende weduwe van wie hij sinds een paar maanden de minnaar was, na een woordenwisseling" heeft vermoord. In Brikets pension werden een bebloed overhemd gevonden en de sleutels van de woning van de vrouw. De verdachte heeft verteld dat hij de vrouw met een stoel doodsloeg en het huis overhoop haalde om roofmoord te suggereren. sas? v Vanuit de lucht bood Scheveningen het beeld van een mierenhoop. In werkelijkheid was er per strand- bezoeker nauwelijks meer ruimte dan ter grootte van een handdoek. DEN HAAG/KATWIJK Nooit eerder was het zo druk op de stranden als gisteren. De grote bad plaatsen boden rond het middaguur „alleen nog maar staanplaatsen", zoals de politie in Katwijk het uitdrukte. Via de radio liet de rijkspolitie weten dat degenen die nog strandplannen hadden maar beter thuis konden blijven. Dat had men in Wassenaar al eerder ge constateerd. De wegen naar het strand waren er 's morgens al afgesloten. Maar uitwijken naar Sche veningen of Katwijk en Noord wijk was toen al vrijwel onmogelijk gewor den. De verkeersstroom naar de Zuidhollandse en Zeeuwse kust was zo groot dat al om half elf in de ochtend files wa ren ontstaan tot een lengte van meer dan honderdvijftig kilometer. De verkeerscentra- le van de rijkspolitie in Drie bergen had sinds Pinksteren 1984 niet meer zoveel drukte op de wegen gezien. Bij temperaturen die gemak kelijk konden concurreren met die van Spanje en Grie kenland sneuvelden alle re cords tussen Cadzand en Den Helder. Strandtenthouders spreken van een zomer die nu al geslaagd is. Daarbij verke ren ze in de prettige weten schap dat ook de komende week het zomerse weer aan houdt. De terugkeer van de miljoe nen strandbezoekers in de avond leverde aanzienlijk minder problemen op. Velen gingen tijdig naar huis om de finale van het WK voetballen op de televisie te kunnen vol gen. De stranden waren gister avond danook veel stiller dan anders na zo'n warme en drukke dag. De uittocht van vakantiegan gers uit westelijk Nederland, die vrijdag en zaterdag rustig was begonnen, heeft ook ver der niet tot opstoppingen ge leid. Wel moest de ANWB veel mensen met pech te hulp schieten. De Wegenwacht had een topdag doordat veel auto mobilisten door het fileriiden firoblemen kregen met de koe- ing. Ook moesten veel auto mobilisten die op het strand hun autosleutels waren kwijt geraakt, voor de Wegenwacht worden geholpen. Madness-gekte in bomvol Zuiderpark Maandag 30 juni 1986, 77e jaargang no. 23538 Uitgave Weslerpers, behorende tot SijthoU Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas.Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Zonnig, maar in de nanacht enkele mistbanken. Minimum temperatuur 15 graden. Mid- dagtemperatuur van 21 graden vlak aan zee tot 29 graden el ders. Zwakke tot matige oos ten wind, in de middag aan de kust wind van zee. Zon op: 05.23, onder: 22.03; hoog water Scheveningen: 11.44 en 24.19; laag water: 06.57 en 19.45. Verder onder meer in Sporttribune: Argentinië meest compleet Maradona redder Mundial '86 Sectiebestuur drijft eigen zin door Bescheiden Nederlandse inbreng bij roeistrijd Wayne Gardner laat grappen achterwege Districtstitel Stephan Faas Eerste slag voor Hollandse Regenbogen De hitte van Wimbledon 'A BARBARA De p herikaanse regering he- ^rerweegt op het ogen lik haar politiek ten op- ^hte van Zuid-Afrika, -pral waar het de be- ingen betreft met verboden Afrikaanse ionale Congres. Dit is ïomen van hoogge- Ifeatste regeringsfunctio- ■rissen in Santa Barbara, fornië, het tijdelijke itte Huis. De woordvoerders, die niet ge noemd wilden worden, zeiden dat de heroverweging kunnen leiden tot een belang rijke verandering in de Ame rikaanse politiek jegens de blanke minderheidsregering in Pretoria. Het nieuws over de mogelijke beleidsherziening is verrassend, omdat president Reagan en leden van zijn kabi net bij voortduring hebben verzekerd dat geen wijziging in de politiek van „construc tief engagement" werd over wogen. Reagan was evenmin voor krachtiger sancties tegen Zuid-Afrika, omdat alleen de arbeiders in Amerikaanse fa brieken in Zuid-Afrika eron der te lijden zouden hebben. Volgens de New York Times van gisteren vindt de herover weging plaats onder leiding van de minister van buiten landse zaken, George Shultz, en vice-admiraal John Poin- dexter, hoofd van de Nationale Veiligheindsraad en hun sta- Pag. 5: Buthelezi waar schuwt voor oorlog tussen zwarten. (ADVERTENTIE) Elke maandagen dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Bloemkool, 1 OR per stuk l.Zj Varkenslever, 1 QQ 500 g £35 Xi^/O „Het blijft zonnig". Zo luidt in het kort het weer bericht van vandaag. De hele dag wordt het al uit gezonden via radio, 's avonds ook op de televisie. Maar wat ze daar vertellen of laten zien geeft maar een vluchtig beeld van de situatie. Leuk, zo'n satellietfoto, maar op hetzelfde moment dat je hem ziet is hij alweer oud, zijn de hoge- en lagedrukge bieden alweer opgeschoven. Hoe het precies zit leest u alleen maar in uw krant. In de Leidse Cou rant: dagelijks met een kort weerbericht rechts bo venaan op de voorpagina en uitgebreider op pagina 2. Wilt u „meer over het weer"? Pak dan de Leid se Courant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Het was gisteren feest in het Haagse Zuiderpark. Op het gratis Parkpop-festival, dat z'n zesde editie beleef de, kwamen maar liefst 150.000 bezoekers af. De temperatuur bereikte bijna tropische waarden, zeker voor de twee podia waar de massa opeengedrongen naar de artiesten uit bin nen- en buitenland ston den te luisteren. De brand weer bracht verkoeling door de waterspuit op de zee van mensen te zetten. De hitte weerhield de fans van met name de Engelse groep Madness er toch niet van om volledig uit hun bol te gaan. (Foto: Tjerk Heringa). Pag. 4: Parkpop: '8 we relds grootste en gezel ligste familiefeest. Diego Maradona, de absolute uitblinker, kust de wereldbe ker. SCHIPHOL De twee journalisten van het weekblad Nieuwe Re vu die ruim twee weken geleden in Surina me werden gearresteerd op verdenking van „staatsge vaarlijke activiteiten", zijn zaterdag met kaalgeschoren hoofden teruggekeerd in Nederland. Verslaggever Pieter Storms (31) en fotograaf Gerard Wessel (26) ontkennen de beschuldiging van Suriname dat zii Ron nie Brunswijk, bijgenaamd Robin Hood, voormalig lijfwacht van legerleider Bouterse, geholpen zouden hebben Suriname uit te vluchten. Daartoe zou de tegenstander van Bouterse een vervalst Nederlands paspoort hebben gekregen. Een week na hun arrestatie besloot de rechter-commissaris dat de twee journalisten moesten worden vrijgelaten. Zij ble ven echter in hechtenis in Fort Zeelandia in Paramaribo om dat zij volgens de autoriteiten illegaal in Suriname verble ven. Zij zijn er goed behandeld, maar tijdens hun verhoren ook bedreigd. Kaal maar opgelucht zijn Pieter Storms en Gerard Wessel zater dag op Schiphol teruggekeerd, waar hun ouders hen opwacht ten. MEXICO STAD Een we reldtitel die veel meer waar de heeft dan die in 1978 is behaald in eigen land. Zo wordt het wereldkampioen-* schap beschouwd, dat Ar gentinië via een zege van 3*2 op West-Duitsland gister avond in Mexico Stad vero verde. Was er acht jaar gele den sprake van twijfelachti ge omstandigheden, die er toe leidden dat Argentinië zich vier jaar lang 's werelds beste voetballand mocht noemen, in Mexico bewees het Zuidamerikaanse land de meest complete deelne mer van het toernooi te zijn. Daarbij was één man, Diego Maradona, de absolute uit blinker, zij het niet alleen van Argentinië maar van het hele toernooi. Dodelijke feeststemming Als gevolg van de vreugde over de voetbaltriomf zijn in Argentinië ten minste twee mensen omgekomen. In een voorstad van Buenos Aires werd een jongeman van 22 jaar dodelijk getroffen door een vreugdeschot uit een vuurwapen. Een jongen van 15 jaar werd doodgedrukt in een feestvierende menigte in Tucuman in het noorden van het land. In de hoofd stad sloeg men daarnaast ook ruiten in om winkels te plunderen en gingen auto's in vlammen op. Vijftig men sen werden gearresteerd. Hoewel West-Duitsland al blij was de finale in Mexico te hebben bereikt, toonden diverse spelers zich door het verlies tegen Argentinië diep teleurgesteld. Hans-Pe ter Briegel, die niet echt kon opschieten met coach Franz Beckenbauer, kondigde zijn afscheid aan als internatio nal. Felix Magath, die zich met zichtbare tegenzin liet vervangen door Dieter Hoe ness, speelde gisteren zijn laatste wedstrijd, omdat hij manager wordt van Ham burger SV als opvolger van Günter Netzer. Karl-Heinz Rummenigge wenstezich nog niet uit te laten over een al dan niet verder verloop van zijn interland-carrière, die in Mexico knap wat deu ken opliep. In een eerder stadium had doelman Tony Schumacher al laten weten te stoppen als international wanneer West-Duitsland wereldkampioen zou wor den. Nu dit niet het geval is, richt hij zich op het bereiken van de honderd interlands. £eidóe Qowicvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1