Zetelverdeling enig Resterend vraagstuk Advies over schoolvakanties '87 De Korte wilde per se vice-premier worden 'TM. Proces-Van Zon weer verdaagd Snenland Anoniem sparen wordt onmogelijk Veronica ontloopt kort geding Bezuiniging rijkspolitie van de baan OPRUIMINGSVERKOOP Chesterfield Rouse CcidócSoivuitit ZATERDAG 28IUNI1986 PAGINA 3 btenaar aangehouden ^ens fraude """rERHOUT De gemeentepoli- •an Oosterhout (Noord-Brabant) de 36-jarige gemeente-ambte- A.R. uit die plaats op verdenking fraude aangehouden. De man i toegegeven dat hij zich in enke- lijlaanden tijd enige tienduizenden vfns uit het Oosterhouts studie- ,j heeft toegeëigend. Hij deed dat onder machtigingen een valse 'tekening te plaatsen. De man rein zijn werk als administratief teivenaar met het studiefonds geen artte relatie. Burgemeester en wet- irs van Oosterhout hebben hem inde het onderzoek en eventueel •ffen maatregelen geschorst. Vertegenwoordiger klemgereden: sieraden gestolen AMSTERDAM Twee mannen hebben gisteren in Amsterdam-Slo- tervaart voor enige honderdduizen den guldens aan sieraden buitge maakt bij hun overval op een verte genwoordiger. De nog voort vluchtige overvallers verdwenen volgens de politie met juwelenkof- fers. De 40-jarige vertegenwoordiger werd in zijn auto klemgereden. De rovers gebruikten daarvoor twee ge stolen wagens. Een van die wagens is teruggevonden. De overvallers waren gewapend en droegen prui ken en zonnebrillen. Invoering ademtest alcohol vertraagd DEN HAAG Het kabinet slaagt ei niet in om nog voor 1 juni 1987 alco holgebruik in het verkeer via een ademanalyse te gaan opsporen. Staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) heeft dit de Kamer in een brief laten weten. Volgens de staatssecretaris zijn er nog te veel problemen rond de in voering van de ademanalyse. Hij wijst daarbij onder meer op techni sche- en gebruikseisen die aan de apparaten gesteld moeten worden, proeven die met de apparatuur geno men moeten worden, kosten van in voering van het systeem en de extra werklast voor politie en justitie. DEN HAAG Minister Ruding van financiën zal met spoed bij de ministerraad een wetsvoorstel indie nen om bij financiële instellingen vaststelling en re gistratie van de naam van een cliënt algemeen ver plicht te stellen zodra deze cliënt financiële transac ties aangaat van een meer duurzaam karakter, zoals het openen Van een (spaar)rekening. In antwoord op schriftelijke vragen van het voormalige Kamerlid Willems (PSP) naar aanleiding van een advertentie waarin de Femisbank de mogelijkheid bood van spa ren onder nummer „ip alle stilte" meldt de bewinds man dat De Nederlandsche Bank inmiddels met de representatieve organisaties in bank- en effectenwe zen een overeenkomst heeft gesloten over de ver plichte registratie. Koning: geen massale fraude tweeverdienerswet DEN HAAG Staatssecretaris Koning (Fi nanciën) vindt het nog te vroeg om te spreken van massale ontduiking van de zogenoemde tweeverdienerswet die een rechtvaardiger be lastingheffing tussen gehuwde mannen en vrouwen en gehuwden en ongehuwd samen wonenden nastreeft. In het jaarverslag van de Belastingdienst wordt gesproken over massale fraude, terwijl controle niet of nauwelijks plaatsvindt. Koning schrijft dit in antwoord op Kamervra gen van D66 dat het hier om een zeer beperkte en niet representatieve steekproef ging. Bo vendien is er niet altijd sprake van misleiding van de fiscus. De tweeverdienerswet is nieuw en niet eenvoudig, wat er toe heeft kunnen lei den dat er sprake is van onjuiste invulling zon der dat er sprake is van fraude, aldus Koning. Iq HAAG De onder- delaars van CDA en vb zijn het gisteren nr alle paragrafen van regeerakkoord eens borden. Vanmorgen dft informateur De KoJ d<| de verdeling van mi- nersposten over beide e tijen aangesneden. Ook uht dan in bespreking Jaiaantal staatssecretaris- v van een nieuw coali- ^abinet. lie Maandagochtend wordt de hand gelegd aan laatste textue- le wijzigingen van het con cept-regeerakkoord, waarna het stuk in de loop van de middag zal worden gepubli ceerd. Dat gebeurt pas nadat de informateur het aan de ko ningin heeft voorgelegd. Ko mende week zullen de fracties het concept-regeerakkord der halve kunnen bespreken. Nijpels zei na afloop van het vrijdagse beraad dat hij ervan uitgaat dat de beide beoogde co-formateurs, Lubbers en De Korte, het beraad van vandaag bijwonen. De woordvoerder van de informateur hield dat in het midden. Overigens heb ben zowel de informateur als CDA-onderhandelaar De Vries desgevraagd geen be zwaar gemaakt tegen een co- formateurschap van De Korte, die door de VVD als vice-pre- mier naar voren geschoven zal worden. Of ook de verdeling van de staatssecretariaten zaterdag per se geregeld moet worden is de vraag. De Vries gaat uit van een verdeling van twee CDA-staatssecretarissen op elke VVD-er. Nijpels laat dat afhangen van het totale aantal staatssecretariaten dat er uit de onderhandelingen rolt. Gisteravond stond nog niet vast of informateur de Koning de zetelverdeling meteen zal opnemen in het concept-re geerakkoord dat naar de frac ties gaat. De woordvoerder van de informateur hield de mogelijkheid open dat dit, in dien gewenst, pas in een defi nitieve versie gebeurt. je ongevallen op dezelfde plaats n IGER De rijkspolitie van het Drentse Borger is een on- ^ek begonnen naar aanleiding van drie ongevallen die zich Ooerdag en gisteren binnen enkele uren tijd hebben voorge- rgi op een weg ter hoogte van Westdorp in de gemeente Bor- d waarbij twee doden zijn gevallen. Het asfaltwegdek van het n {effende stuk weg was donderdag door een aannemer voor- i van een nieuwe splitlaag. 's Avonds reed een 23-jarige ?ruw uit Steen wijk tegen een boom. Zij was op slag dood. En- uren later belandde op dezelfde plaats de 32-jarige L.E. ken uit Borger met zijn auto tegen een boom en was even- ros op slag dood. Hoewel diezelfde nacht nog extra borden en ken zijn geplaatst reed gisteren opnieuw een automobilist op elfde plaats tegen een boom. Hij is gewond naar een zieken- s overgebracht. \anhoudend 'jmers BILT Het belooft van- aig weer een zomerse dag te nrden. Bleef gisteren de tem- Jatuur net iets onder de 30 jden, vandaag kan deze op- len tot 31 graden in het ld oosten van het land. Zij t| dat te warm vinden kun- ijn het beste naar het strand <jn. Daar kan in de middag ewind van zee gaan waaien voor een aangename ver- eling zorgen. "Ven de Noordzee ligt een eichtig hogedrukgebied met !fl uitloper naar het vaste «d van Europa. Dit systeem rgt ervoor dat het in vrijwel el Europa zonnig en warm li met middagtemperaturen Jsen de 25 en 30 graden, en y, Italië en delen van Spanje Jfs boven de 30 graden. De "imende dagen blijft de in- !?ed van het hogedrukgebied aanwezig en zorgt het lór warm en zonnig zomer- ersvooruitzichten voor diverse opese landen, geldig voor zondag maandag: tse Eilanden: Perioden met zon. ir ook kans op een regen- of on- xsbui. Middagtemperatuur van 18 den in Schotland tot 25 graden in zuidoosten. ielux: Zonnig, maar in zuid-Belgie een onweersbui. Middagtem- atuur rond 27 graden. een onweersbui. Middagtemperatuur van 20 graden in het noordwesten tot 30 graden in het zuidoosten. Duitsland: Zonnig. Middagtempera tuur van 23 graden in het noorden tot 31 graden in het zuiden. Alpengebied: Zonnig, maar maandag kans op een onweersbuiMiddag temperatuur tussen 25 en 30 graden. Spanje en Portugal: In het noorden kans op een onweersbui, elders zon nig. Middagtemperatuur van 19 gra den in het noorwesten tot 35 graden in het binnenland. Langs de Middel landse zeekust tussen 25 en 30 gra den. Italië en Joegoslavische kust: Zonnig. Middagtemperatuur langs de kust 25 tot 30 graden, landinwaarts tot 35 Eclde Eindhovi Den Hel MAASTRICHT Na een urenlang beraad heeft de Maastrichtse rechtbank gisteren het proces ir. J. van Zon (67), een van de twee hoofdverachten in de ABP-affaire, opnieuw geschorst en wel tot 26 au gustus. Op die dag zal ook oud-ABP-directeur Wiar- da nog als getuige moeten verschijnen. Uiterlijk 1 september moet het requi sitoir worden uitgespro ken. De verdediging kan dan op 3 of 5 september aan het woord komen, zo dat de uitspraak tussen 15 en 20 september zal val len. Officier van justitie mr. J. Laumen verzocht gisteren de zaak opnieuw te schorsen om dat met name de officiële rap portage va# een op Jersey af genomen getuigeverhoor nog niet is gearriveerd. Justitie be schikt wel over transcripties van de bandopnames, maar die hebben geen officieel karakter (er blijkt bijvoorbeeld niet uit de de getuige (John Hedley Vibert) onder ede stond). Bovendien wilde mr. Laumen de dagvaarding nog op een aantal punten die overigens van ondergeschikt belang zijn aanscherpen, terwijl hij gis teren tevens een nieuwe map aan het al zeer lijvige dossier toevoegde met de resultaten van enkele kleinere onderzoe ken die inmiddels zijn afge rond. De verdediger van ir. Van Zon, mr. F. Duynstee, was Jiet bepaald niet met het verzoek van de officier eens. „Door al die wijzigingen en toevoegin gen krijgt dit proces langza merhand wel het stempel van een soort vertragingstechniek opgedrukt", meende hij. „Op deze manier zie ik nog aanko men dat het proces tegen mijn cliënt straks nog samenvalt met dat tegen Masson". Ge vraagd of ir. Van Zon zelf nog iets tegen het verzoek van de officier van justitie had in te brengen antwoordde deze: „Ik zeg helemaal niets meer. Ik wil namelijk niemand beledi gen". Officier van justitie mr. J. Laumen ketste deze opmer king terug met de opmerking dat ook hij niemand wil bele digen. „Maar als het nodig is moet ik wel iemand vervolgen en dat zal ik doen ook. Ik stop pas met mijn onderzoek zodra de heer Van Zon zelf eindelijk eens met de juiste informatie naar voren komt". Bonden willen verlenging remigratie-regeling UTRECHT De vakcentrales FNV en CNV hebben premier Lubbers gisteren gevraagd in de ministerraad van aanstaande vrijdag een positief besluit te nemen over de verlenging van de basisregeling en de experimentele regeling voor buitenlandse werknemers die naar hun land terug willen. FNV en CNV vin den de bestaande regelingen weliswaar onvoldoende, maar de vakcentrales vinden dat ze te kort in werking zijn geweest om ze goed te kunnen beoordelen. Ze stellen dat pas na een goede evaluatie kan worden besloten hoe een definitieve regeling er uit moet zien. De regelingen zouden volgens hen met minstens een jaar moeten worden verlengd. Vakantiedrukte op de A2 bij Nieuwegein. De vertrekhal van Schiphol gistermiddag. Kalme uittocht vakantiegangers DRIEBERGEN De uittocht van Nederlanders naar vakan tiebestemmingen in het bui tenland is gisteren zeer rustig verlopen. Door het mooie weer in eigen land lijken de vakan tiegangers, bij het begin van de schoolvacanties, minder haast te maken met hun ver trek. Donderdagavond was reeds een lichte verhoging van de verkeersdrukte op de we gen merkbaar en gisteravond veranderde dit beeld slechts in lichte mate. Drukker dan an ders, maar probleemloos, aldus een woordvoerder van de rijkspolitie in Driebergen. Het drukst was het op de N50 Arn hem-Apeldoorn, vooral door toeristen met de Veluwe als eindbestemming. DEN HAAG De Stich ting van de Arbeid heeft de minister van sociale za ken en werkgelegenheid geadviseerd over de sprei ding van de vakanties voor de zomer van 1987. Uitgangspunt is het sprei dingsschema voor de zo mervakanties in het on derwijs. In de regio midden zijn de va kanties voor het basisonder wijs van zaterdag 4 juli tot en met zondag 16 augustus. Het voortgezet onderwijs begint de vakantie op dezelfde dag en eindigt die een week later. De regio midden zijn de provin cies Gelderland, Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Hol land (met uitzondering van een aantal gemeenten die bij de regio zuid zijn ingedeeld) en Almere en Zeewolde. In de regio zuid begint de va kantie voor het basisonderwijs op 11 juli en eindigt op zondag 23 augustus. Het voortgezet onderwijs begint de vakanties op dezelfde dag en eindigt die een week later. De regio zuid is Limburg, Noord-Brabant, Zeeland, de Zuid-Hollandse ei landen en de gemeenten Rot terdam, Capelle aan den IJs- sel, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Dordrecht. Voor de regio noord zijn de vakanties voor het basisonder wijs van zaterdag 25 juli tot en met zondag 6 september. Die voor het voortgezet onderwijs van zaterdag 18 juli tot en met 6 september. De regio noord zijn de provincies Friesland, Groningen, Drenthe, Overijs sel en Flevoland (met uitzon dering van Almere en Zeewol de). CDA-kiezers kennen beginselen partij niet ENSCHEDE Van degenen die dit jaar bij de Tweede Ka mer-verkiezingen op het CDA stemden, denkt 7 procent ge heel overeenkomstig de over tuiging van deze partij; 24 pro cent van hen is bekend met drie van de vier CDA-kernbë- grippen en 11 procent heeft hier geen enkele verwant schap mee. Dit blijkt uit een studieverslag van M. Alink, uitgevoerd bij de Technische Hogeschool Twente (THT). Haar vragen aan CDA-kiezers hadden betrekking op de poli tieke vertaling van CDA- kernbegrippen: gerechtigheid, gespreide verantwoordelijk heid, solidariteit en rentmees terschap. De beide laatste be grippen, die volgens Alink het minst specifiek zijn voor hët CDA, bleken juist te leven bij twee derde van de CDA-kiè- zers. Uit de beantwoording kwam ook naar voren dat het meest karakteristieke pro grammapunt, dat van de ge spreide verantwoordelijkheid, laag scoorde bij de aanhang van de christendemocraten: 27 procent. Het punt gerechtig heid scoorde 41 procent. AMSTERDAM Een kort geding tegen Veronica dat vanmiddag in de NOS-studio zou dienen, gaat niet door. Dit heeft de president van de rechtbank in Amsterdam mr. Asscher gisteren bekendge maakt. Volgens Asscher wei gert Veronica de rechter de omstreden film te laten zieh. „Ik kan geen vonnis vellen over een film die ik niet heb gezien", aldus mr. Asscher. Het kort geding was aange spannen door de internationa le hulpverleningsorganisatie World Vision. De organisatie wilde op die manier bereiken dat vertegenwoordigers van World Vision de kans kregen een weerwoord te geven op de vermoedelijk zeer negatieve film die Veronica vanavond over World Vision uitzendt. World Vision zegt te vermoe den dat Veronica een onwaar verhaal over de hulporganisa tie op de beeldbuis zal bren gen. Zo vermoedt World Vi sion dat deze omroep verhalen de wereld in gaat sturen over betrokkenheid van World Vi sion bij sterilisatie- en abortus projecten in Zuid-Amerika. Ook zouden in de film on waarheden over financieel wanbeheer bij World Vision verteld worden. World Vision is een van de grootste hulporganisaties met 3500 projecten in 80 landen. De gelden voor deze projecten, ruim 250 miljoen dollar per jaar, komen uit tien landen. Volgens mr. Asscher staat het Veronica volledig vrij de film wel of niet aan de rechter te vertonen. Nu Asscher echter de film niet kan zien is er voor hem ook geen mogelijkheid het kort geding te behandelen. Wel zei de rechtbank-presi dent eventueel na de uitzen ding beschikbaar te zijn om een kort geding te behandelen over een eventuele rectificatie of een weerwoord van World Vision. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Korte (Binnenlandse Zaken) heeft in de VVD- fractie tijdens het nachte lijk beraad van donderdag gezegd, alleen als „team leider" van de VVD te willen optreden indien hij vice-premier zou mogen worden. Zonder inwilli ging van die voorwaarde zou De Korte noch minis ter noch fractieleider wil len worden, maar „ge woon kamerlid". De Kor te kon dit dreigement ui ten omdat hij wist dat de overgrote meerderheid van de fractie hem als po litiek leider wilde aanstel len. Tijdens een gisteren gehouden persconferentie motiveerde De Korte zijn houding door erop te wijzen dat de politiek leider van het CDA, premier Lub bers, ook in het kabinet zit. Om die „schrandere" en „in telligente" CDA'er voldoende tegenspel te kunnen bieden is het volgens De Korte in het belang van de VVD dat de te amleider in het kabinet zit. „Daar kan immers het best za ken worden gedaan", zo zei hij. De Korte onthulde zelf het ka merlid Joris Voorhoeve bij de fractie te hebben voorgedra gen als nieuwe voorzitter. Zo wel De Korte als Voorhoeve benadrukten dat er nu behoef te is aan „verzoening en rust" binnen de VVD. Voorhoeve zei te zullen streven naar „harmonieuze verhoudingen binnen de kamerfractie zelf, in de relatie tussen fractie en ka binet en binnen de partij als geheel". Welke misstanden beiden bij hun uitspraken op het oog hadden, wilden De Korte noch Voorhoeve duide lijk maken. Het plan om De Korte tot vice-premier te benoemen in een volgend kabinet is, zo maakte de vertrekkende VVD-voorman Nijpels duide lijk, vooraf niet besproken met de nu zittende VVD-bewinds- lieden. „Hun mening is niet gevraagd", aldus Nijpels. De VVD-ministers Winsemius (VROM) en Korthals Altes (Justitie) zouden nogal wat be zwaren hebben tegen de keuze van De Korte. Beiden hadden een oogje op de positie van vice-premier laten vallen. De VVD-ministersploeg in het tweede kabinet-Lubbers zal onder verantwoordelijkheid van De Korte tot stand komen. „Hij moet de kans krijgen mensen om zich heen te verza melen die de VVD versterken en uitbouwen", aldus Nijpels. De Korte maakte duidelijk dat er nog ten aanzien van geen enkele persoon afspraken zijn gemaakt. Dat geldt ook voor Nijpels zelf. Voorhoeve zei verder dat de wisseling van personen in de VVD geen wijziging van het politieke gezicht van de partij betekent. De partij zal door gaan met het benadrukken van de individuele vrijheid, met name bij immateriële on derwerpen. Over een plaatsbe paling ten opzichte van het CDA wilde de nieuwe fractie leider niet spreken. Per onder werp kan die positie wijzigen, zo gaf Voorhoeve aan. fractielid dat in de Kamer komt nadat het volgende kabi net is gevormd, zijn leider schap aan de orde kan stellen. De Korte benadrukte nog eens dat er binnen de VVD nu geen sprake is van een politiek lei derschap, maar van een aan voerder van het VVD-team. „Het begrip politiek leider hoort niet bij mij", aldus De Korte. Dat leiderschap moet eerst verdiend worden, meen de hij. En Nijpels voegde er aan toe: „Mijn huidige functie wordt nu verdeeld over twee personen". HEMELS Toja.iK m oeruoc Bi eft in huis hacen IVOOR De sjouwers! Mijn vrouw 2ei \£i$-reReN dat ze 2o'bi leuk WUKSKL. v. hap ggaeW- DEN HAAG De voorgeno men bezuinigingen van 4,5 miljoen gulden voor 1986 op de inconveniëntenregeling voor onregelmatig en onaan genaam werk bij de rijkspolitie gaan definitief niet door. Dit heeft het ministerie van justi tie gisteren meegedeeld. Justitie heeft dit besloten naar aanleiding van de reportage van enkele externe organisa tiebureaus over de kwestie. Die hebben in opdracht van Justitie en Binnenlandse Za ken bij 144 politiekorpsen on derzocht hoe de inconveniën tenregeling functioneert. De bezuinigingsmaatregel was overigens al, in afwachting van de uitkomsten van het on derzoek, vanaf 1 januari van dit jaar opgeschort. Voorzitter G. Koffeman van de ACP, de grootste politie bond, reageerde verheugd op het besluit van Justitie. De po litiebonden hebben de bezuini ging steeds afgewezen omdat de dienstverlening van de rijkspolitie er de dupe van zou worden. Het gevolg van de be zuiniging zou namelijk zijn ge weest dat er op de dure uren minder agenten in dienst zou den worden gehouden. (ADVERTENTIE) Zondag 29 juni en 5 juli van meubelen en perzen tegen mooi weer prijzen. engels; stiilneabelen

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3