Zoetemelk kanzonder Tour nog niet leven Peter Winnen niet meer het gestudeerde jochie PARIJS Peter Winnen maakt zich niet zo druk meer om het wiel rennen. Het is weliswaar zijn be roep, maar verder wenst de wat in troverte Limburger er niet al te veel waarde aan te hechten. „Top sport is een neurotische bezigheid, achterlijk gewoon. Wat heb ik er aan dat ik alles heb gewonnen en dan over tien jaar met een kapot lijf rondloop als gevolg van bijvoor beeld de straling van zo'n kerncen trale van Tsjernobyl. Nee, dan lie ver op deze manier. Lekker zorge loos wielrennen en toch het onder ste uit de kan halen. Forceren is er echter niet meer bij voor mij. Daar vind ik topsport te onbelangrijk voor. Er zijn andere dingen in het leven, die meer aandacht vragen en verdienen". Het is een andere Peter Winnen dan die van 1982 en 1983 toen hij in de Tour de France als kopman van start ging en respectievelijk op de vierde en derde plaats eindigde. Toen was hij moeilijk te benade ren, zette zich steeds af tegen de pers en iedereen die een wat een kritische kanttekening bij zijn pres taties zette. Het gestudeerde jo chie, noemden ze Peter Winnen in het peloton. Zo gedroeg hij zich ook. In zijn ogen deugde er weinig van de wereld om hem heen en vooral het gewone volk kreeg de indruk dat Winnen zich hoog bo ven hen verheven waande. Maar nu is de kopman tot knecht verworden. De rossige Peter Win nen heeft zich daar bij aangepast. Vooral omdat er in de laatste jaren dingen rond hem zijn veranderd. Hij kan in de ploeg niets meer clai men op basis van prestaties, ge woon omdat die er niet waren. „Maar niet alleen dat is maatge vend. Als mens heb ik ook een me tamorfose ondergaan. Ik zie de dingen wat genuanceerder en ik besef nu ook dat ik me vroeger wel eens wat te onbehouwen en te ei genzinnig heb opgesteld". EGO STRELEN „Het streelde mijn ego dat ik na de vierde en derde plaats in de Tour de France steeds weer in de be langstelling stond. Ik vond echter ook dat veel mensen niet in de ga ten hadden wat je daar als mens voor doen moet. Als je eens een slechte dag had, verweten ze me een slechte mentaliteit, beschimp ten ze me omdat ik niet mee van voren zat en meesmuilden ze om dat ik de slag had gemist. Daar zette ik me tegen af. Dom geleuter, want als wielrenner geef je immers altijd alles, maar het lichaam luis tert soms niet naar het hoofd". „Als vooral journalisten dat niet begrijpen zijn ze dom. Hun ver haaltjes zijn immers ook niet iedere dag even goed. Als ik dat hardop zei, vonden ze me betweterig en haalden ze mijn privè-leven erbij. Je weet wel, van het jochie dat ge leerde boeken leest. Dat beeld wordt doorgegeven naar de mas sa, die vervolgens alles gelooft. Wellicht onbewust heb ik daar aan meegewerkt door me nukkig te gaan gedragen. Je moet echter niet vergeten dat ik toen pas een jaar of 23, 24 was. Nu weet ik dat ik het anders had moeten doen, maar ja, ook ik moet de kans krij- Peter Winnen heeft zich geschikt in zijn rol van knecht. „Er zijn belangrijker dingen in het leven dan wielrennen". gen zaken te verbeteren, die vroe ger verkeerd zijn gegaan. De be langrijkste veranderingen hebben te maken met andere dingen in het leven. Daarom kan ik me ook niet druk meer maken om het wielren nen. Het staat weliswaar centaal in mijn leven, maar het beheerst me niet. Dat bedoel ik ook met de be wering dat ik misschien niet de ideale sportman ben". GERESERVEERD Peter Winnen is nog steeds gere serveerd tegenover journalisten. Bedachtzaam formuleert hij de ant woorden op stekelige vragen, die vooral veronderstellen dat de te rugval van zijn prestaties te maken heeft met zijn veranderde hou ding. Een knecht moet zich immers anders gedragen dan een kopman, ook naar buiten toe. Hij kan zich weinig meer veroorloven nu hij door zijn ploegleider Peter Post te ruggezet is naar de positie van knecht. In vorige jaren mocht de Limburger zich geheel naar eigen goeddunken voorbereiden op de Tour de Fran ce, maar de prestaties in die ronde verslechterden per jaar. Vandaar dat Post hem nu heeft teruggeflo ten en het programma voor hem vaststelde. Het vertrouwen van Post in zijn vroegere topper is dui delijk afgenomen. Veel eerzuchtige sportmensen zouden zoiets als een geweldige degradatie ervaren, maar Winnen zit er niet mee. „Nee hoor, ik ben er best tevreden mee. De druk is van de ketel en ik moet eerlijk zijn tegenover mezelf. Post heeft gelijk. In 1983 heb ik met die derde plaats verwachtin gen gewekt. Toen ook heb ik ge vraagd mijn eigen voorbereiding te mogen doen. Post heeft me vrijge laten, maar ik kwam steeds dieper in het dal. In 1984 werd het dus niets en vorig jaar werd ik vijftien de in het algemeen klassement. Dat was tegenvallend en dus zegt Post nu terecht dat ik me weer bij de ploeg moet aanpassen. Als hij dat vorig jaar al gezegd had, zou ik daar meer moeite mee gehad heb ben". NIET ZO GEK „Die twee slechte jaren zijn voor mij nog niet zo gek geweest, besef ik achteraf. Ik heb in die tijd mijn beperkingen leren kennen en ont dekt dat er in het leven veel andere zaken zijn. Vandaar ook dat ik de knechtenrol niet als een degradatie ervaar. Het maakt me ook weinig uit. Ik doe mijn werk naar beste vermogen en ook met veel plezier. Want denk nu niet dat het wielren nen me absoluut koud laat. Zo is het niet, maar ik ben het allemaal wat nuchterder en rustiger gaan zien. Dat is een heerlijk gevoel. Ik kan me voorstellen dat zoiets bij de mensen vreemd overkomt, maar ik heb me er bij neergelegd dat er veel betere wielrenners op de wereld zijn. Waarom zou ik mijn hele lijf dan uit 'elkaar trappen om het onmogelijke te bereiken. Dan schik ik me toch liever gewoon in de rol van knecht". „Misschien, als ik een superdag heb, kan ik de hele groten ver slaan, maar dan niet meer uit eer zucht, zoals dat vroeger het geval was. Mijn doel voor deze Tour is dan ook om zo kort mogelijk in het algemeen klassement te rijden en misschien nog een etappe te win nen. Maar ik zal er ook geen pro bleem mee hebben dat ik ergens in de achterhoede terecht kom, maar dan wel onder voorwaarde dat een ploeggenoot de Tour wint. Daar of fer ik me voor op". „Ik heb geen slapeloze nachten meer, omdat ik bang ben af te gaan of om uit de belangstelling te raken. Ik ben zorgelozer geworden, ook al omdat ik het thuis geweldig naar mijn zin heb. Misschien heeft het er ook mee te maken dat de mensen in mijn eigen omgeving me wel begrijpen. Ook toen ik in het wak viel kon ik op hen terugvallen. Het is moeilijk om zoiets onder woorden te brengen, maar ik denk dat iedereen verandert naarmate hij ouder wordt. Je leert dingen te waarderen en respecteren. De we reld om je heen is belangrijk. De echte toekomst als mens op de grote aarde, die dreigt verpest te worden door een stelletje mafke zen, gaat je steeds meer bezighou den. In dat licht bezien is wielren nen toch maar kinderspel. Die ver andering heb ik bewust doorge maakt, maar dat is niet specifiek iets van mij of van een wielrenner. Ik denk dat ieder mens zo'n perio de in zijn leven meemaakt. Noem het de ontwikkeling van een mens". GERHARD NIJBOER PARIJS Heel even flitst er een glimlach over zijn gezicht. Het is alsof Joop Zoetemelk met moeite kan voorkomen dat het binnen pretje gemeengoed wordt. Nog geen seconde later verklaart hij echter heel zakelijk waarom de Tour voor de zestiende keer moet worden gereden. Het heeft direct te maken met het vorig jaar in Ita lië veroverde wereldkampioen schap bij de beroepsrenners. „Ik wil die trui laten zien. Die stimu leert me enorm. Als wereldkam pioen kun je niet wegblijven. Ik weet waaraan ik begin. Het is moeilijk, maar ik moet het doen. Bepalend is echter vooral dat ik me goed voel. Ik rij lekker. Het gaat gemakkelijk". De resultaten onderstrepen het. Hij handhaaft zich als het ware moei teloos onder de vedetten. De cracks van wie wordt verwacht dat zij de wedstrijd maken. Belangrij-" ker nog lijkt het feit dat Joop Zoe temelk nog steeds een goede tijdrit in de benen heeft. Weliswaar lukt het hem niet (meer) uitzonderlijk hoge moyennes te draaien, maar de gerealiseerde „chrono's" mis staan beslist nog niet. Tegen die achtergrond lijkt een meedraaien in de top van het algemeen klasse ment in de Tour zelfs nog mogelijk te zijn. Zoetemelk is wel voorzichtig. Hij heeft in de loop der jaren geleerd dat het in de praktijk wel eens an der wil lopen dan gepland. Zelfs zijn goede optreden in de Dauphi- né Libèré leidt niet tot groot- spraak^^Re Tour blijft iets aparts. Kan met geen wedstrijd worden vergeleken. Alles hangt af van het herstellingsvermogen. Als je niet snel recupereert kun je het verge ten. In het verleden heb ik ook wel eens een slechte Dauphiné gere den en is het in de ronde van Frankrijk toch goed gegaan. Neen, dat zegt allemaal niet zo veel". PEETVADER De peetvader van het peloton mag in het verleden vaak zijn overgeko men als een wat oppervlakkige fi guur, die niet bepaald opviel door het doen van boude uitspraken, hij heeft de tijd tijdens het verblijf in de vele hotelkamers toch nuttig besteed. Hij heeft zich wel degelijk met zijn carrlere en alle facetten van de wielersport beziggehouden. Als dan ook wordt gezocht naar een reden hoe dit allemaal moge lijk is, concludeert hij voorzichtig: „Misschien heeft het te maken met het feit dat ik mijn sport wat af standelijker benader dan vroeger. De druk is een beetje weggegeval- len. Het hoeft allemaal niet meer zo nodig. Als het lukt is het fijn en prachtig. Gaat het niet dan is er niets aan de hand. Dan vindt ieder een dat logisch gezien mijn leef tijd". GEEN GEHEIM Toch maakt hij er geen geheim van dat een plekje bij de eerste tien hem buitengewoon aanspreekt. Hij beseft echter als geen ander dat het moeilijk zal zijn dat te realise ren. Vorig jaar is dat in de slotfase van de ronde eens bewezen. De twaalfde plaats was eervol, maar ook Zowetemelk erkent achteraf dat meer mogelijk is geweest. „Deze Tour is aanzienlijk lastiger dan de edities van de laatste twee jaar. Het zal nu minder eenvoudig zijn om de finish te bereiken. Veel hangt er vanaf wat er in het begin zal gebeuren. Ik hoop dat een ploeg het initiatief neemt en dat het in de aanloop naar de Pyrene eën een beetje rustig blijft. Het zal rust. Wanneer dit soort onderwer pen ter sprake komen, slaakt hij zijn inmiddels wereldberoemde kreet: „De Tour is de Tour". En zonder Tour kan Joop nog niet le ven. Dat is duidelijk. Hij leeft er weer helemaal naar toe. Dat blijkt als het record ter sprake komt en de lijst met favorieten wordt beke ken. GEEN ZIER „Dat record interesseert me geen zier. Dat telt voor mij niet. Ik vind andere dingen belangrijker. Roche en Hinault heb ik nog niet zien rij den, maar ik denk dat Bernard er wel zal staan. Ondanks al die ber gen mag hij niet worden uitgevlakt. Vergeet niet dat hij ook de be schikking heeft over de sterkste ploeg. Greg Lemond wil natuurlijk ook een gooi doen naar de eindze ge. Ik weet niet of hem dat lukt. Hij is niet verbeterd dit seizoen. Ik denk dat het voor hem moeilijk is aan het spanningsveld te wennen. Fignon is ook nog niet op zijn oude niveau. En die Colombianen zie ik nog niet de ronde op hun naam schrijven. Al zullen zij in het ge bergte ongetwijfeld sterk voor de dag komen". Wat een hoge klassering in het eindklassement betreft blijkt Zoe temelk niet overtuigd van de mo gelijkheden van de Nederlanders. Als over zijn eventuele opvolgers wordt gesproken zegt hij: „Ze blij ven een beetje hangen. Rooks rijdt wel goed, maar hij moet het nu be wijzen in de Tour. Dat is heel wat anders. Misschien moet Nederland leren leven met de gedachte dat mijn opvolger voorlopig nog niet opstaat. België heeft na het stop pen van Merckx hetzelfde pro bleem gekend. Overigens weet ik nog steeds niet of ik wel stop aan het eind van dit seizoen. Misschien plak ik er nog wel een jaartje aan". VIJF VOOR TWAALF Toch beseft ook Joop Zoetemelk dat het langzamerhand vijf voor twaalf is. Dat hij binnenkort het pe loton definitief moet laten gaan. Hij is er mee bezig. „Wat Ik ga doen weet ik nog niet. Wel is zeker dat ik geen functie als ploegleider am bieer. Daarvoor heb ik niet het juiste karakter. Ook met het oplei den van renners zal ik me niet be moeien. Ik zal in de toekomst al leen af en toe eens in de Tour gaan kijken. Een paar etappes volgen. Ik wil echter niet intensief met wiel»^ rennen meer bezig zijn. Het hotel- bedrijf loopt goed, maar ik wil dat niet uitbreiden. Ik denk dat ik eerst maar eens een jaartje met vakantie ga. Gewoon lekker bezig zijn met de kinderen. Af en toe eens weg en voor de rest lekker thuis zijn. Een beetje jagen, wat skiën en fietsen voor het plezier. Lekker op het ge mak. En daarna zie ik wel verder". Het klinkt prima, maar toch niet geheel overtuigend. Het ziet er daarom naar uit dat het peloton voorlopig nog niet van Joop Zoete melk at is. Joop Zoetemelk heeft voor zichzelf nog niet bepaald of hij aan het eind van dit seizoen stopt. De kans is daarom groot dat het profpeloton voorlopig nog niet van de bijna 40-jarige ex-inwoner van Rijpwetering. overigens geweldig wringen worden nu het peloton zoveel ren ners gaat tellen. Als het in het be gin goed loopt, probeer ik echt voorin het klassement te komen. Zou dat niet gaan dan mik ik op een ritje". Beter dan wie ook weet Zoetemelk dat de marge tussen triomf en ne derlaag klein is. Het circus van Lé- vitan heeft hem in het verleden tal van prettige momenten gebracht, maar hem ook pijn gedaan. De niet altijd even gezellige columns van Goddet hebben Zoetemelk soms in een kwalijk daglicht geplaatst. De manier waarop tijdens de laatste doping-affaire met zijn belangen werd omgesprongen, was veelzeg gend. Het heeft Nederlands meest succesvolle wielerprof genood zaakt de nodige juridische stappen te ondernemen. Officieel zou hij in het gelijk zijn gesteld, maar het door de Tourdirectie toegeven van fouten blijkt in de praktijk een te moeilijke opgave. Zoetemelk be-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 32