vendienen allemaal een gele trui „Vrouwen doen in Tour aan topsport" ...want elke dag de krant bezorgen is ook een hele toer. £cidóc(2ouacmt J Verbijsterd Mexico BONDSCOACH RINUS VERBOOM: I w I I Mieke Havik (links) neemt door haar vlotte houding een aparte plaats in, maar die is door ploegmaats Monique de Bruin, Petra de Bruin Heieen Hage (v.l.n.r.) inmiddels geaccepteerd. Verboom: „Monique is geestelijk een stuk harder geworden. Boven dien weet zij nu wat zij kan. Vorig jaar heeft zij voor het eerst een berg gezien. Ze heeft alles moeten uitproberen om te kijken waar haar grenzen liggen. Aan de hand van de opgedane ervaringen heeft zij de nodige maatregelen getroffen. Zo is de training anders opgezet. Tijdens de onlangs gehouden Post giro, na de Tour de belangrijkste en zwaarste meerdaagse wedstrijd voor vrouwen in Denemarken, is gebleken dat Monique op de goe de weg is. In het algemeen klasse ment werd zij elfde. Dat was veel belovend, want de praktijk heeft geleerd dat de vrouwen die in De nemarken van voren koersen ook in de Tour meestal voorin rijden". BEKENDE NATIES In Frankrijk zullen de bekende wie- Iernaties weer met een dameséqui pe zijn vertegenwoordigd. Ook Chi na en Australië zijn weer van de partij. Verboom: „Die Australische meisjes doen het ook goed. Toch verwacht ik van hen in de Tour niet te veel. Zij zijn al vanaf februari van huis. Via Texas zijn ze naar Eu ropa gekomen. Je kunt tijdens de laatste internationale koersen dui delijk zien dat ze het geestelijk na zo'n lange trip niet kunnen bolwer ken. In de Tour zullen de lakens vermoedelijk weer door de beken de dames worden uitgedeeld. Ca- nins is de grpte favoriete. Longo zal redelijk in haar kielzog blijven. Wellicht kunnen de Amerikaanse meisjes voor sensatie zorgen. Met name Inge Thompson is een sterke renster". De oranjeploeg zal gezien de be perkingen mikken op enkele rito- verwinningen, waartoe met name Connie Meyer en Mieke Havik in staat moeten worden geacht. Ver boom: „Al wordt het klassement natuurlijk niet vergeten. Heieen Hage kan vermoedelijk bij de eer ste tien rijden. Monique kan het ook een eind schoppen. Als dat al lemaal een beetje lukt en we win nen nog enkele ritten dan ben ik dik tevreden. In 1985 hebben we vier ritoverwinningen behaald. Dat moet opnieuw haalbaar zijn". Toen had Verboom wel de be schikking over Hennie Top, die twee keer zegevierde. Top is er dit maal niet meer bij. Verboom: „Ik heb nooit de indruk gehad dat Hennie nog echt mee wilde naar de Tour. Volgens mij is ze in Amerika gewoon bezig lekker te sporten. Is zij een beetje aan het afbouwen. Als ze echt had gewild, had ik wel iets gehoord". De 31-jarige deurwaarder in oplei ding uit Goes („Het optreden als wielercoach is een veel tijd kosten de hobby") is vol goede moed. Eerlijk zegt hij: „Het is eigenlijk een hele levenservaring. In het be gin is er wel eens om die vrouwen gelachen. Maar nu zie je zelfs profs denken: die meiden gaan toch maar mooi naar de Tour, terwijl ik moet thuisblijven. En afgeven op de prestaties is er ook niet meer bij. Vrouwen die de Tour rijden doen echt aan topsport. Alleen moet je de prestaties niet vergelij ken met die van de mannen. Dat is niet eerlijk. Maar dat betekent niet dat er geen mooie koersen worden gereden. Echt, ze kunnen er beslist wat van". PETER VAN PUTTEN TILBURG Rinus Verboom oogt redelijk ontspannen. De coach van de nationale ploeg, die deelneemt aan de Tour de France voor vrou wen heeft al lang geleden geleerd dat zich opwinden betrekkelijk wei nig helpt. Toch zou er wel enige re den voor zijn want een goede voor bereiding op het Franse evene ment blijkt niet eenvoudig. Het heeft te maken met de organisatie van Félix Lévitan. In Parijs wordt de damestour nog altijd als een aanhangsel beschouwd. De meeste aandacht gaat nog immer uit naar de mannen. Het gevolg van het een en ander is dat het etappe-schema voor de damestour nogal aan ver anderingen onderhevig was. Voor de deelnemers lastig. Zeker als je volgens een eerste schema denkt op 6 juli te moeten beginnen en vervolgens via de pers verneemt dat het startschot pas op 9 juli zal worden gegeven. Rinus Verboom moet er ergens nog om lachen. „Het zal allemaal wel duidelijk worden. Bovendien heb ik inmiddels leren improvise ren. Dus zal het uiteindelijk alle maal toch wel op zijn pootjes te rechtkomen". Het noodgedwongen improviseren betekent echter niet dat Verboom geen professionele aanpak voor staat. Als het aan hem ligt wordt alles tot in de puntjes voor zijn meiden geregeld. Daarom is hij ook enorm blij met de komst van sponsör AMEV. Hoewel het grote geld nog niet aan het dameswiel- rennen wordt besteed, hoopt hij toch dat daarin op termijn veran dering zal komen. „Het is vooral belangrijk dat er snel een soort premiestelsel komt. Kijk, die vrou wen moeten in de Tour voor elkaar rijden. Maar als daar weinig of niets tegenover staat dan is het niet denkbeeldig dat iedereen op een bepaald ogenblik aan het ei gen belang gaat denken. Een vier de plaats Is dan misschien het maximaal haalbère. Als het even wel de bedoeling is te winnen, dan is samenwerking pure noodzaak". GELD ONTBREEKT Hoewel het geld nog ontbreekt heeft Verboom er desondanks wel vertrouwen in dat de komende da mesronde enkele successen kan brengen. Het ter ziele gaan van de gastrennersverenigingen en het verdwijnen van de Ronde van Ne derland is volgens hem minder in grijpend geweest dan velen den ken. „Er zit ook een voordeel aan vast. De meiden vechten hard om in de selectie te komen. Ze hebben daarvoor tegenwoordig meer over. Worden minder door sponsorbe- langen geremd. Bovendien is de moraal in deploeg uitstekend". Dat is in het verleden inderdaad wel eens anders geweest. De vrou wen van Verboom hebben vaak met scheve ogen gereageerd op de successen van de collega's. Met name in „het tijdperk" van Mieke Havik, die niet alleen van de ene naar de andere triomf snelde maar eveneens met een rappe babbel alle publiciteit naar zich toetrok. Verboom over die situatie: „Ik heb inderdaad veel moeten praten om bij de meiden begrip te kweken. Thans wordt evenwel beseft dat Mieke een voorsprong heeft. Ook al door haar werkzaamheden als polumniste voor een wielerblad. Aan de andere kant moet ik ook zeggen dat Mieke achteraf een pri ma meid is gebleken. Zij stelt zich binnen de ploeg positief op". ALTIJD VAST Bij de samenstelling van de forma tie voor de Franse ronde heeft één ding dan ook altijd vast gestaan. Wie er ook zou moeten thuisblij ven, de vorig jaar nog zo gekriti seerde Havik was zeker van een plaatsje. „Eigenlijk heb ik", zegt Verboom, „slechts één probleem gehad. „We hebben indertijd be sloten om Petra de Bruin en Linda van de Berg ook in deTourselectie op te nemen. Twee wielrensters die eigenlijk zijn voorbestemd om tij dens het wereldkampioenschap op de baan in actie te komenm. Via het rijden van de Tour kan veel macht worden verkeregen. En met name voor Petra de Bruin kan het een voorsprong betekenen wan neer zij de strijd om de mondiale achtervolgingstitel aangaat". Wat de toekomst voor Petra de Bruin ook zal brengen, Verboom verwacht vooral resultaten van het optreden van Havik, de nieuwe na tionale kampioene Heieen Hage en vooral Monique de Bruin. Laatstge noemde, een frêle typetje uit Hoe velaken, heeft vorig jaar aange toond over grote kwaliteiten te be schikken. Aan de krachtmens Ca- nins moest zij weliswaar veel ter rein prijsgeven, maar toch manifes teerde Monique de Bruin zich als een redelijk klimster. Wellicht nog belangrijker is dat zij dit jaar aan zienlijk sterker is geworden. Rinus Verboom rekent op resultaten in de damestour door een goede onderlinge verstand houding.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 31