Ierse republiek blijft gekant tegen echtscheiding Ccidóö Somen „Ook buiten intercommunie om is veel contact mogelijk" aan tafel kerk wereld Op termijn Aminflu heefteen gunstige werkii op gevoelige tandhalzen. Elmex.Vraag uw tandarts waaror ACHTERGROND foidócSotvuMit ZATERDAG 28 JUNI 1986 PAC^ Bijbeltekst zichtbaar achter rechter doel Achter het rechter doel is bij de wedstrijden voor het wereld kampioenschap voetballen in Mexico een spandoek zichtbaar met het opschrift ..John 3 16". Dit is een verwijzing naar het zestiende vers uit het derde hoofdstuk van het evangelie naar Johannes, waar geschreven staat: ..Want alzo lief heeft God de wereld gehad dat Hij zijn eniggeboren zoon gegeven heeft opdat een ieder die in Hem gelooft, niet verloren ga maar eeuwig leven hebbe". Het is een activiteit van het instituut voor evangelisatie uit uit Doorn, die tijdens het wereldkampioenschap een evangeli satie-actie ..discipel '86" in de betreffende steden in Mexico houdt Het kan een goede methode zijn om veel mensen te bereiken, aldus woordvoerster Elisabeth Slager Zuidafrikaanse Kerken: boycot rassenregistratie De Zuidafrikaanse Raad van Kerken heeft gisteren alle Zuid afrikanen opgeroepen niet langer hun ras te laten registreren op officiële documenten. Deze registratie is een van de funda menten van de ambtelijke apartheid. Deze actie tast de wor tels van de apartheid aan en elke volwassen, Zuidafrikaan kan aan de actie deelnemen, aldus de verklaring van de Raad. De kerken willen dat niemand meer zijn meer zijn ra ciale afkomst vermeldt op documenten. De Zuidafrikaanse regering schafte onlangs de pasjeswetten af. waarop de rasse- naanduiding stond vermeld. Desalniettemin moeten de Zuid afrikanen nog steeds op de meeste formulieren, variërend van geboortecertificaten tot rijbewijzen, hun ras vermelden. Wij hebben nooit geleerd verantwoording af te leggen van de hoop die in ons leeft. Joris Schroder Eenzaamheid ..Een Westduitse grootmoe der heeft zichzelf maanden lang bloemen en dozen cho colade gestuurd om de men sen om haar heen de indruk te geven dat zij door haar kinderen en kleinkinderen in de watten werd gelegd". Dit bericht haalde de kranten. Het deed me denken aan de man die altijd heel hard had gewerkt en op wiens afschei- dreceptie van alle kanten veel mensen kwamen, maar een half jaar later ontdekte ..nie mand meer te hebben". Zijn mensen zelf schuld aan hun eenzaamheid?. Dat was een vraag waarbij we in een groep stil stonden. Onze conclusie was dat je wel voorzichtig moet zijn om te zeggen: Iemand is zelf schuld aan eenzaamheid. Eenzaam heid is vaak het resultaat van een complex aantal factoren. Ik wil niet ontkennen dat het in je leven goed is om na te denken over vragen als: Leef ik niet zo dat ik daardoor het risico loop op den duur te vereenzamen? Ik kan zo vol zijn van mezelf dat ik geen echte plaats aan anderen geef. Ik kan me zo verschui len achter drukte en alsmaar meer presteren, dat ik wel veel kennissen heb, maar geen vrienden. Je kunt zo le ven dat het lijkt dat je alles gewonnen hebt, maar als mens ben je verloren gegaan. Deze vragen in alle eerlijkheid tot jezelf toelaten, ook al kan dat wel eens pijnlijk zijn, kun nen een bijdrage zijn om ver eenzaming te voorkomen". „Tegelijk zijn er factoren die grotendeels of helemaal bui ten jezelf kunnen liggen. Zo ontving ik een brochure van het ministerie van WVC. „Zorg voor later, zorg voor nu". In deze brochure staan cijfers en gedachten die de zorg voor de ouderen aan gaan. Kijkend naar de cijfers valt op. dat er sprake is van een groeiend aantal alleen staande ouderen. Redenen zijn: Weduwe zijn of weduw naar. gescheiden zijn geraakt en nipt hertrouwd of onge huwd gebleven. De minister schrijft in de brochure: In de toekomst neemt het aantal jongeren af. In de 21ste eeuw zien we een verdere toename van het aantal ouderen. Dit komt vooral doordat ouderen steeds ouder worden. De eerst aangewezen persoon om te helpen, de partner, is veelal weggevallen. Er zijn niet alleen weduwnaren en weduwen, ook zijn er in de toekomst meer mensen al leen omdat ze ongehuwd zijn gebleven of op jongere leef tijd gescheiden. Er zijn min der eigen kinderen die lang niet altijd in de buurt wonen en bovendien ook al een dag je ouder zijn. De groep hoog bejaarden bestaat bovendien voor een groot deel uit al leenstaande vrouwen met een laag inkomen". Kort samengevat zou je kun nen zeggen dat in de nabije toekomst meer ouderen lan ger op zichzelf zijn aangewe zen. De cijfers van alleen staanden en gehuwden zeg gen bovendien nog weinig over de kwaliteit van het le ven en over de innerlijke weerbaarheid van elke mens. Eenzaamheid mag niet ver engd worden tot persoonlijke schuld. Eenzaamheid is ook een maatschappelijk gegeven en stelt vragen over de inrich ting van de samenleving en de bereidheid tot „zorg om elkaar". Niet alleen materiële zorg maar ook geestelijke zorg, opdat er niet steeds meer ..Westduitse grootmoeders" komen. MARINUS VAN DEN BERG Pastor in Almelo. (Van onze correspondent Roger Simons) Het artikel dat echtschei dingen verbiedt, blijft in de Ierse grondwet. De be volking van Eire heeft in het referendum van don derdag massaal gestemd tegen het voorstel van Fine Gael-premier Dr.Garret FitzGerald om dit artikel te wijzigen, dat 49 jaar geleden op voorstel van Eamon de Valera in de grondwet werd opge nomen. Er waren twintig procent meer nee- dan ja-stemmen en dat was dubbel zoveel als het door FitzGerald zelf verwachte verschil. De uitslag is een zware more le nederlaag voor Ierlands rooms-katholieke premier. die de toenadering tussen het Britse noorden en het repu blikeinse zuiden dacht te kunnen bevorderen door van Eire een pluralistische natie te maken, waarin plaats zou zijn voor alle meningen en geloofsuitingen. Maar de Ier se republiek heeft nu ge toond. dat zij dit soort opvat tingen niet goedkeurt. In het gebied van Groot- Dublin, waar 30 procent van het totaal aantal stemgerech tigden woont, stemden de meeste kiezers tegen het re geringsvoorstel. Ook op het platteland werd met een overgrote meerderheid tegen de afschaffing van het ver bod gestemd. Volgens voorlo pige schattingen heeft 50 tot 55 procent van de 2.4 miljoen stemgerechtigde Ieren zijn stem uitgebracht bij dit refe rendum. dat de gemoederen in het land de laatse weken hevig heeft verhit. Noch de tegenstanders, noch de voor standers van afschaffing van het verbod op echtscheiding dorsten een voorspelling te doen over de uitslag van de volksstemming, omdat ver wacht werd dat het erom zou spannen. Ontslag Eire blijft op en top katho liek. Wel hebben de rooms- katholieke bisschoppen toe gezegd dat zij ruimhartiger zullen optreden in probble- matische relaties. Dit neemt niet weg dat de ruim 70.000 Ierse mannen en vrouwen, die gescheiden leven en niet kunnen hertrouwen, het juri disch gesproken zeer moeilijk hebben. Het zal jaren duren vooraleer opnieuw kan wor den geprobeerd om de grond wet te veranderen. In Dublin dringt de Fianna Fail-oppositiepartij nu aan op het ontslag van premier Fitz Gerald. maar deze zegt dat hij aanblijft tot de volgende verkiezingen. Michael Hig- gins, senator voor de Ierse Labourpartij was van me ning, dat de uitslag van het referendum ernstige gevol gen zou hebben voor de ver houding met Noord-Ierland en voor een eventuele vere niging van dit gebied met de Ierse Republiek. In Noord- -Ierland wordt door de pro testanten brutaal gespot met de uitslag van het republi keinse referendum, die vol gens dominee Ian Paisley en zijn aanhangers bewijst dat Eire nog steeds onder de hiel van Rome ligt. „Voor ons een reden te meer." aldus Pais ley. „om het Engels-Ierse ak koord van FitzGerald en Thatcher met man en macht te bestrijden." Liturgisten willen gesprek met Bisschoppen over eucharistie Acht Mei De docenten liturgie aan de Katholieke Theologische Hogescholen en medewer kers liturgie van alle bis dommen behalve Roer mond hebben de R.-K. bis schoppen in een brief ge vraagd om een inhoudelijk gesprek over het eucharis tisch gebed „Gij die weet". Dat heeft de heer S. Belle- makers. liturgist en actief in het liturgisch vormings werk. in het KRO-radio- programma Kruispunt mee gedeeld. „Gij die weet", waarvan de tekst is van Huub Oosterhuis en de me lodie van Bernard Huibers. werd gebruikt tijdens de af sluitende eucharistieviering van de manifestatie „Gelo ven bij het leven" op 8 mei in Den Bosch. De bisschop pen hebben het gebruik van het eucharistisch gebed scherp veroordeeld, omdat het niet door Rome is goed gekeurd en de instellings woorden niet door de voor ganger worden gezegd, maar door alle gelovigen worden gezongen. Abt Ton Baeten van de abdij van Berne in Heeswijk-Dinther, die in de afsluitende vie ring voorging, werd vorige week door de bisschoppen ontslagen als lid van de Bis schoppelijke Beleidsadvies commissie. het belangrijkste adviesorgaan van de bis schoppen. De liturgen wijzen erop dat „Gij die weet" al vijftien ja ren in katholieke kerken wordt gebruikt. Zij menen dat het gebed voldoet aan de eisen die aan een eucha ristisch gebed mogen wor den gesteld. De brief is op 31 mei ver stuurd. Tot nu toe is geer antwoord ontvangen, HiMJiUilliliUJ Nederlands Hervormde Kerk Aangenomen naar Berkel en Ro denrijs, J.th.W.Quak te Vianen. Be dankt: voor Waddinxveen, A.W.van der Plas te Bergambacht: voor An- loo-Annerveen toezegging, me vrouw A.J.Yntema kandidate te Utrecht. Gereformeerde Kerken Beroepen: te Ezinge. H.de Haan kandidaat aldaar die dit beroep heeft aangenomen; te Silvolde-Gen- dringen, G.den Hartogh kandidaat te Kampen die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: H.de Haan. Nieuwestreek 39. Ezin- ge; G.den Hartogh, Wortmanstraat 182. Kampen. Gereformeerde Kerken vrijge- Beroepen te Zevenbergen, A.H.van de Velden kandidaat te Kampen. Bedankt: voor Marienberg, C.J.de Ruijter te Rotterdam-Centrum; voor Arnhem. J.Kruidhof te Drachten- Noord. Nederlands Gereformeerde Ker- Janssen van Raay mogelijk weg als ICTO-voorzitter De verenigingsraad van het ICTO bespreekt vandaag een voorstel om voorzitter mr. J.L. Janssen van Raay voor een periode van een jaar te vervangen door kol. H. Meij er te Ede. Dit heeft Meijer, lid van het comité van advies en aanbeveling, desgevraagd bevestigd. Het voorstel is be doeld een scheuring in het ICTO te voorkomen. Kort geleden traden vier bestuurs leden af omdat ze niet langer met Janssen van Raay wen sten samen te werken gezien diens vermeende sympat hieën voor het Oud strijders Legioen en propaganda voor het Strategisch Defensie Ini tiatief. Meijer weet niet of zijn voorstel een kans maakt. Hij heeft daarover van tevo ren contact gehad met Jans sen van Raay. maar zei niet te weten of deze het voorstel accepteert. Het overgebleven ICTO-be- stuuur heeft aan de voora vond van de vergadering een brief gestuurd aan de leden waarin de vier afgetreden bestuursleden worden afge schilderd als de „bende van vier". BISSCHOP MÖLLER VAN GRONINGEN Aan de buitenkant is niets te zien. Alleen een piepklein bordje naast de bel verraadt dat hier de bisschop van Groningen huist. Het naamplaatje lijkt typerend voor de presentatie, want het noordelijk bisdom is klein. Tegelijk heeft het iets heel eigens, iets waar men beneden de Moer dijk wat bevreemdend tegenaan kijkt. Bisschop Möller probeert in een gesprek dat typerende van zijn bisdom onder woorden te brengen. Het is het verhaal van een bisdom met relatief wei nig zielen en een groot gebied op de landkaart. Het strekt zich uit over de drie noordelijke pro vincies Groningen, Fries land en Drenthe. Möller typeert de noordeling als open en onbevangen ten opzichte van andersdenken den. „Dat zit hem in de sa menleving. die minder stede lijk is dan elders. Men houdt intensief contact met elkaar omdat men in dezelfde plaats woont". Het is een publiek geheim, dat bisschop Möller zich vaak soepeler opstelt dan bijvoor beeld bisschop Gijsen in Roermond. „We zitten in an dere omstandigheden. Het maakt verschil of je bisschop bent in het zuiden met een volkskerk, of in hét noorden met een minderheid van ka tholieken. die daar dan ook heel bewust voor gekozen heeft". Het maakt de taak van de bisschoppen er niet eenvou diger op. „Het heeft tot ge volg dat èe tegenstellingen in de kerk worden vastgezet op bepaalde personen. Daardoor worden wij exponent ge maakt van een bepaalde stro ming en worden we op die manier tegen elkaar uitge speeld". Zo zou men zich als buitenstaander kunnen af vragen. waarom nu juist bis schop Gijsen uit Roermond moest worden afgevaardigd naar een bisschoppenconfe rentie in Rome. waar over de plaats van de leken wordt ge praat Zou een andere bis schop niet beter in staat zijn de emoties van de basis van Bisschop Möller; In het noorden ligt het anders dan in het zuiden de kerk te verwoorden? Maar bisschop Möller legt uit. dat Gijsen volgens een rou leersysteem is aangewezen. En voor een tegen elkaar uit spelen van collega's binnen het bisschoppencollega voelt hij dan ook weinig. Omtrekken De open instelling van de noordeling kan een weg ba nen, zo meent bisschop Möl ler voor de oecumene. Neemt niet weg, dat de geschilpun ten tussen rooms-katholiek en protestant op het terrein van de eucharistie en het ambt groot zijn. Reeele bete kenis van het heil en meer symbolische afspiegeling van het brood staan tegenover el kaar. De hiërarchische ker kopvatting moet de meer sy nodale benadering naast zich dulden. Bisschop Moller waarschuwt de geschillen niet nodeloos aan te scher pen. „In de geschiedenis zijn er meer geschilpunten ge weest tussen rooms-katholie- ken en protestanten. Denk maar aan het verschil van mening over de genade. Pro testanten hanteerden streng het Sola Fides (uit het geloof alleen). En wij wilden toch ook de goede werken laten meetellen. Op dat punt zijn we nou heel dicht bij elkaar gekomen, zonder dat iemand het gevoel hoeft te hebben, dat hij zijn eigen identiteit heeft moeten opgeven". Dat is het historische bewijs dat heikele punten beter even op een zijspoor kunnen worden gerangeerd. „Daarom moeten we tegenwoordig bij oecume ne niet alleen kijken naar in tercommunie. Want ook bui ten intercommunie zijn er vele vormen van contact mo gelijk". Acht Mei Beweging De betekenis van de acht mei beweging noemt de bisschop gering. „Die mensen komen één keer in een paar jaar bij elkaar. Beleidsmatig stelt dat niet zoveel voor. De waarde van de acht mei beweging ligt in de onderlinge ontmoe ting van oude bekenden". Voor een vernieuwing van de kerk in de richting van oecumene speelt de acht mei beweging een bescheiden rol. "We moeten uitkijken dat we niet in richtingen en bewe gingen terechtkomen, die buiten de parochies staan. Er is op landelijk gebied nogal wat aan de hand. maar in de gewone parochies blijft er toch een tamelijk grote een heid. Het echte leven van de kerk leeft in de parochies en de gemeenten. En over hon derd jaar zullen die bewegin gen niet meer bestaan, maar de parochies wel". Getalsmatig loopt de kerk achteruit, maar op wereldni veau is dat niet het geval. Neemt het aantal wellicht zelfs iets toe. Kijk maar naar Zuid-Amerika. Afrika en Azië. Wat je ziet, is dat het centrum van de wereld zich verplaatst. Van Europa naar die landen". Het is dan ook slechts een kwestie van tijd tot er een paus uit een derde- -wereld-land zal komen. De beer van de secularisatie is niet het enige gevaar in het bos van de kerkelijke toekomst. Even zorgwekkend is het afnemend aantal pries terwijdingen in het bisdom Groningen. Tijdens het be wind van bisschop Möller (sinds 1969) zijn öt vijf jon gens priester geworden. De meeste pastors kunnen bogen op meerdere grijze haren. Bisschop Möller beoordeelt die rijpheid van zijn ambts dragers niet alleen negatief. Een zekere rijpheid voor de zware pastorale taak is ge wenst. zo oordeelt hij. Daar naast zijn er de pastorale werkers, die ook goed werk in de parochies kunnen ver richten en die het heimwee naar priesters kunnen laten afnemen. Onderwijs Wil de kerk in het noorden werkelijk toekomst hebben, dan zullen de oecumenische contacten verder moeten worden uitgebouwd, meent de bisschop. Als een concrete vorm van principiële samen werking tussen katholieken en protestanten noemt hij de christelijke basisschool. In de toekomst zullen soms scholen moeten fuseren. Bisschop Möller: „Ik geef in zo'n geval duidelijk de voorkeur aan een combinatie met een P C. school. Ik geloof namelijk dat daar alle fundamentele din gen van het christendom aan de orde komen." Hij benadrukt dat er tussen de scholen meer overeen komsten zijn dan dat er ver schilpunten aangegeven kun nen worden. „Een fusie kan soms wat moeilijk zijn, maar de reden ligt dan vaak meer in de stijl. Er zijn namelijk naast dogmatische, ook emo tionele verschillen. Die ko men bijvoorbeeld tot uiting in het woordgebruik. Wij hebben het over Christus of soms nog over de „Heer", maar nooit over „Here". Zo is er een heel scala van zaken die wezenlijk niet belangrijk zijn. maar die emotioneel wel moeilijk kunnen liggen." Meloencocktail gegrilleerde drumsticks met j andijviesalade en patates frites ijs met frambozensaus Voor twee: 1 kleine meloen, glaasje port of sinaasappel- sap: 6 drumsticks, olie, 15 g boter, 1 lepel honing, zout, peper, djahé, 1 lepel gemalen kokos; 250 g andijvie, half bosje radijs, sjalotje of bieslook, 6 ontpitte olijven of 2 augurken, 1 hardgekookt ei, zout, peper, suiker, mosterd, 2 lepels azijn, 1 lepel olie; 0,5 tot 1 kg zelfgebakken verse of diepvries patates frites (of kant en klaar gekochte), frituurvet, zout; 2 porties ijs, (0,5 dl slagroom, 10 g basterdsuiker), 100 g frambozen, 0,5 dl water, 20 g suiker, citroenessence. Verdeel de schoongemaakte meloen in blokjes en zet die twee uren koel weg met port of sinaasappelsap. Bestrijk de drumsticks en het grillrooster met olie. Leg de kippepootjes acht minuten onder een hete grill, draai ze hal verwege om. Bestrijk de sticks'dan met een mengseltje van gesmolten boter, honing, zout. papier en djahé en rooster ze in nog eens zeven minuten gaar. Bestrooi de kip met gema len kokos en laat die nog even lichtbruin bakken. Meng fijngesneden andijvie, plakjes radijs, fijngesneden sjalot of bieslook, gehalveerde olijven of stukjes augurk en stukjes eiwit met een sausje van geprakt eigeel, zout. peper, suiker, mosterd, azijn en olie. Kook de gewassen frambozen een paar tellen in het water met de suiker, roer de massa tot moes en doe er iets citroe nessence bij. Versier het ijs desgewenst met stijfgeslagen slagroom en geef er de frambozensaus warm of koud bij. Menutip voor maandag: macaroni met gehakt en soepgroen ten - vla-flip. JEANNE Verstandshuwelijk HET Europa van de twaalf zit niet echt gemakkelijfea kaar. Het is een huwelijk onder voorwaarden, die vfn: rend dusdanig bevochten worden, dat het huwelijk if gelmaat op de klippen dreigt te lopen. Die voorwaar^® nooit goed geformuleerd, omdat de notaris geen rejn hield met belangen die gedurende de echtverbintener zouden gaan spelen. Vandaar dat dagelijks 16.000 anjte ren bezig zijn om paperassen aan te dragen die pe^1 door de partners doorgenomen moeten worden in de r' ningskamer. Die kamer is bij toerbeurt gesitueerd in e van de lidstaten. Ditmaal dus in Den Haag, waar de EiP Raad. zoals de Top officieel heet, een bijna roerend t a zinde afschuw van de Zuidafrikaanse apartheid uiJ maar daar nog niet echt consequenties aan wilde verw OPNIEUW, net als in eindigend huwelijk, bleken de^1" van groter belang dan de principes. Bijvoorbeeld: de investeringen in Zuid-Afrika bedragen 35 miljard gultj Fransen hebben circa 30 miljard gulden in Zuid-Afrikj vesteerd. Drie procent van de Franse handelsbalans t Zuid-Afrika. de Britse wereldhandel richt zich zelfs v<p gen procent op Pretoria. De grootste importeur van Zu kaanse edelstenen is West-Duitsland, dat bovendien v treft groente, fruit en wijn vijfentwintig procent van 4 del tussen Zuid-Afrika en de EG voor zijn rekening u Geen wonder dus dat noch mevrouw Thatcher n<J, bondskanselier of de Franse regeringsleider er voor vu veroordeling van de apartheid in daden om te zetten.J; HET Europese huwelijk zit nog steeds niet zo in elkatg Europa met één mond spreekt. De onenigheid tussen dft ners was dus weer groot. Zo groot dat niet alleen d^ ringsleiders figuurlijk met elkaar op de vuist gingent mevrouw Thatcher haar minister van buitenlandse Ij- Howe zelfs toevoegde: „Als je vind dat het geen nuij naar Pretoria te gaan. kun je nu beter naar huis gaaia interne onenigheid was er overigens niet de oorzaak vt de traditionele „familiefoto" voor de eerste keer in <^a -geschiedenis niet compleet was; de bewindslieden die- keerden waren door de scherpe veiligheidsmaatregel»! weg kwijtgeraakt. OMDAT de drie bovengenoemde landen op dit mj (nog) niet hebben willen instemmen met economische 1 maatregelen moesten de overige negen lidstaten nC dwongen akkoord gaan met wat het beste „beperkte si2 op termijn" kunnen worden genoemd. Als Zuid-AfrikJ binnen drie maanden ANC-leider Nelson Mandela vrijtg het verbod van het Afrikaans Nationaal Congres on$( maakt, dan zal worden besloten tot een verbod van q investeringen en een importstop op steenkool, ijzer, stÊ gouden munten. Door deze noodgreep is de EG er f slaagd de grote verdeeldheid over Zuid-Afrika een be^ maskeren. WANT hoezeer de Europese leiders verdeeld zijn blij der meer uit het feit dat de Britse minister van buiten| zaken. Howe, in zijn eentje een bezoek aan Zuid-Afri brengen. Aanvankelijk was er spake van. dat een „Ei troika" op reis zou gaan bestaande uit minister Ho' diens ambtgenoten uit Nederland en België, de voorgi en opvolger van Groot-Brittannië als voorzitter van d' Daaruit mag worden afgeleid dat de Britse regering ni* reid is in te stemmen met de voorwaarde van onder^ ons land. dat zo'n Europees driemanschap een krat boodschap zou moeten overbrengen in Zuid-Afrika. 1^ het, zo valt te vrezen, opnieuw bij wat vermanende w<$ aan het adres van president Botha blijven. 1 MINISTER Van den Broek verklaarde eerder dezej. dat de EG-top niet anders kon dan besluiten tot maatr| tegen Zuid-Afrika. De staats- en regeringsleiders warl er volgens hem over eens, dat niet meer kan wordejj staan met woorden en verklaringen. Van den Broek n| het ook „hoogst onverantwoord" als landen op hunt houtje maatregelen zouden gaan nemen. Dat was een lijke verwijzing naar de toenemende druk in ons lani desnoods eenzijdig stappen te ondernemen. De Europese regeringen en dus ook minister Vaii Broek hebben op hun top in Den Haag één troef irir den gehouden. Maar over drie maanden staan zij weef' dezelfde vraag als deze week. Volgens premier Lubben ben alle premiers, óók mevrouw Thatcher en bondskafy Kohl, toegezegd dat het beginsel van een boycot nieti kan worden afgewezen. Maar voor het daadwerkeliji uitvoer leggen van boycotmaatregelen is weer een afz<* lijk besluit van de ministerraad nodig. Belangrijk ve daarbij zal zijn, dat de EG op dat moment geleid wordj Groot-Brittannië de voornaamste tegenstander vai nomische sancties tegen Zuid-Afrika. En gisteren bl< dat de Britse premier het EG-akkoord volstrekt andei legt als premier Lubbers. INTUSSEN lijkt het uiterst onwaarschijnlijk dat de Zuit kaanse regering de komende drie maanden aan de Eui* wensen zal voldoen. Zoveel indruk maken waarschuw, uit Europa allang niet meer in Zuid-Afrika. Dat betekef ons land over drie maanden, als Mandela niet is vrijg* en het verbod op het ANC niet ongedaan is gemaakj moeten overgaan tot economische sancties tegen Zuidi ka, al dan niet in EG-verband. (ADVERTENTIE) Het ArnmUuorKle «werkt snel en «wgt voor een glad laagje waardoor tandnlak zich moeilijker kan M

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2