Kaaimannen voelen zich kiplekker in oerwoud van Burgers Dierenpark BEESTJES KIJKEN Als vis in Frankrijk (1) 'ficidóc Sotmwil ZATERDAG 28 JUNI 18 De Wassenaarse Zoo is definitief geslo ten en de dieren worden naar andere die rentuinen verkocht. Dierenparken is ei genlijk een beter woord, zeker als om Ne derlandse Zoo's gaat. Dierentuinen wor den tegenwoordig namelijk op een ande re leest geschoeid. Hokken met dikke tra lies zijn taboe, vrijheid en blijheid zijn ..in". Fraaie voorbeelden daarvan zijn onder andere te zien in Burgers Dieren park in Arnhem (zie ook elders op deze pagina). Maar er is meer: Ouwehands Dierenpark. De Beekse Bergen, het Noor der Dierenpark in Emmen. Avifauna. Ar ris en de Diergaarde Blijdorp, als zijn de laatste twee wat meer traditionele dieren tuinen. Ouders met kleine kinderen zullen in Avifauna zeker niet teleurgesteld worden. Men treft er vogels aan. die in andere parken in Nederland en ver daarbuiten niet te zien zijn. Exotische kalkoenen, fa zanten. duiven, papegaai-achtigen, spreeuwen en toekans staan borg voor een fantastische kleurenpracht die in combinatie met de bomen, bloemen en heesters voor een prettige sfeer zorgt. Het Noorder Dierenpark in Emmen is een van de mooiste tuinen van Europa. Hoewel de kleintjes er zich prima zullen vermaken (diverse speeltuinen, kinder boerderij, broedmachine met kuikentjes) richt men zich in Emmen met name op een wat ouder publiek. Het Noorder Die renpark stelt zich op het standpunt dat een dierentuin in deze tijd alleen be staansrecht kan ontlenen aan haar edu catief functioneren. Neem het in '81 geo pende Africanum. Men maakt er een wandeling door het oerwoud in het A fri- kahuis, brengt er een bezoek aan de Wo- dabee. een Afrikaans steppevolk om ver volgens de geest te scherpen in het Na tuurhistorisch museum, waar een exposi tie over de voortplanting leert hoe de na tuur er voor zorgt, dat er steeds weer nieuw leven wordt geboren. Niet alleen de toekomst, maar ook het verleden speelt in Emmen een grote rol. Onze aarde bestaat volgens de geleerden 4.6 miljard jaar. Het Biochron vertelt de ontwikkelingsgeschiedenis van het leven in al zijn vormen op deze planeet. Hoog tepunt vormt de grootste overdekte tropi sche vlindertuin ter wereld. Bonte vlin ders en weelderig bloeiende tropische planten doen een aanslag op de zintui gen. Een dagje beesten kijken kan ook in de De Beekse Bergen in Hilvarenbeek. Leeuwen, giraffes, gnoes, struisvogels, ge in sbokken, wisenten, jachtluipaarden, hy enahonden. kamelen, olifanten, neus hoorns en apen hebben alle hun eigen plekje op een gebied dat maar liefst 100 hectare groot is. Op de parkeerplaats laat men de auto achter teneinde zich te bege ven naar de roofvogels die op gezette tij den een lekker kuikentje krijgen voorge schoteld. Het is een spectaculair gezicht de enorme zeearend neer te zien strijken op de arm van de valkenier. Valken, een uil en een kalkoengier doen niet voor hun grote neef onder. OP DE VELUWE VERRIJST OVERDEKT TROPISCH REGENWOUD Anton van Hooff, directeur van dierenpark in Arnhem (links) en dieret, tuin-bioloog Tom de Jongh. ARNHEM - Als je een Nederlander die nog nooit op de evenaar heeft gebalan ceerd duidelijk wil maken wat een sa vanne is, dan kan dat simpel. Bijvoor beeld in een safaripark. Maar er zijn nog genoeg andere gebieden die er op lijken, onder meer op de Veluwe. Stel je daar een kudde olifanten of een stel giraffen bij-voor en je hebt een savanne. Ook voor een poollandschap is weinig fanta sie nodig. Kijk in de winter maar eens naar de kop van de Afsluitdijk met krui end ijs. Denk daar een paar ijsberen tus sen en je hebt een poolgebied. „Maar met een oerwoud ligt dat heel an ders", zegt Anton van Hooff, directeur van Burgers dierenpark in Arnhem. „Van een tropisch regenwoud kun je je geen voorstelling maken. Dat moet je er varen". Om bezoekers de sensatie van zo'n „groene hel" te laten ondergaan verrijst in de Anrhemse Zoo een reus achtige Oerwoudhal: 190 meter lang, 50 meter breed en 20 meter hoog. Die we reldprimeur is anderhalf keer zo groot als de grootste hal van het Amsterdamse RAI-complex en er is ruimte genoeg om er twee Boeings slordig achter elkaar te parkeren. De eerste spade ging onlangs de grond in. Als alles meezit gaat de hal op 30 maart 1988 officieel open. Op die dag viert Burgers het 75-jarig bestaan. Het publiek kan echter al eerder in de hal terecht, om van heel dichtbij de bouw en inrichting te volgen. Bezoekers kunnen nu al voor een voor proefje terecht in een kleinere hal. Die tropische verrassing is altijd nog zo'n 50 meter lang, 15 meter breed en 5 meter hoog. In de proefhal heerst de broeika satmosfeer van het tropisch regenwoud, waar het zo warm en vochtig is dat zelfs een wandelstok er in bloei kan raken. Bij het betreden slaat de hitte als een klam me deken om je heen. En als na een paar minuten de condens van je brilleglazen verdwijnt, zie je de uitbundige pracht van het woud. Je proeft de mysterieuze sfeer. De lucht is zwanger van geuren en geluiden. Vierhonderd verschillende bo men en planten uit alle delen van de we reld staan in de Arnhemse tuin uitbun dig in bloei: cacao, kaneel, koffie, bana nen, kapok, papaya. Lianen zitten in de knoop met teakbomen waarin leguanen luieren. Een klokvogel klapwiekt voor bij. Gracieuze vlinders voeren een luch tige pas-de-deux uit. Ergens onder het dichte bladerendak geven papagaaien, brilvogels en daggekko's een koorcon cert. Het vrouwtje van een breedsnuitkaai- man heeft eieren gelegd in een slordig bijeen geveegde zandhoop. De engerd bewaakt het nest met vervaarlijkt open gesperde muil vol vlijmscherpe Gilette- In de tropische kas - een voorproefje van de reusachtige Oerwoudhal die in de Arnhemse dierentuin ver- Giraffen in het safaripark van Burgers Dierentuin, rijst - bewaakt een breedsnuitkaaiman het slordige nest met eieren. -tanden. De levende damestas op poot jes heeft er geen benul van dat ze wordt gefopt; de bevruchte eieren liggen name lijk al lang in de broedmachine van Bur gers Dierenpark. Het is een veilig idee dat tussen de krokodillen-woonkamer en de bezoekers een stevige wand van vei ligheidsglas zit. Die voorkomt ook dat de netpythons zich als een boa rond de hals van nieuwsgierigen slingeren. Van Hooff: „Toch gaat het hier niet om de individuen; niet om de kaaiman, die klokvogel of de leguaan. Het gaat ook niet om zeldzame of heel bijzondere din gen. We willen de bezoeker duidelijk maken, dat al die levensvormen samen een unieke biotoop vormen, die van gro te betekenis is voor de mensheid. Het oerwoud is een schatkamer boordevol bruikbare zaken, als voedsel en medicij nen. Toch is pas tien procent van die rijkdom bekend". Waarschuwing In het oerwoud-project van Burgers die renpark zit ook een waarschuwing ver pakt: Het tropische regenwoud gaat voor de bijl. Elk jaar verdwijnt een stuk ter grootte van Nederland, Belgie, Luxem burg en Denemarken samen. Als dat zo doorgaat is het oerwoud in het eerste kwart van de volgende eeuw met wortel en tak uitgeroeid. Dierentuinbioloog Tom de Jongh: „Het is een van onze ta ken de bezoeker duidelijk wat er aan de hand is. Als het publiek hier kennis maakt met de problematiek, vergroot dat waarschijnlijk de bereidheid finan ciële bijdragen te geven aan de Derde Wereld. Dat geld is hard nodig, want zonder onze hulp kunnen de arme lan den nauwelijks iets aan natuurbescher ming doen". Die voorlichtende taak blijft in de proef- kas nog wat op de achtergrond. Het ac cent ligt er voorlopig nog op technische proeven met meterialen, die over enkele maanden in de grote oerwoudhal zullen worden toegepast. Zo is er bijvoorbeeld het unieke dak uitgevogeld: een hang- constructie die de hal vrijdragend, dus zonder ook maar één pilaar, overbrugt. Voor dat zware examen slaagde tenslotte een revolutionaire overkabping bestaan de uit drie lagen Hostaflon-tolie, met daartussen twee lagen lucht die voor een optimale isolatie zorgen. Die kunststof is tien keer lichter dan glas, maar veel ster ker. Voor hagelstenen is het een trampo line. Dat unieke dak zorgt er voor dat de temperatuur in de hal constant boven de dertig graden blijft, zodat de tropische flora en fauna zich opperbest thuis voe len in dit tropische stukje kikkerland. Waarom moet de uit de kluiten gewas sen proefkas in de toekomst het veld rui men voor een nog grotere Oerwoudhal Anton van Hooff: „De hal moet zo groot worden, opdat de bezoekers er lang in kunnen ronddwalen en zich in een ande re wereld wanen. Pas als je er een tijdje in verblijft, onderga je die unieke sfeer van het oerwoud. Daarom mag je ook geen muren zien, want dan wordt de il lusie verstoord. Je mag je als mens best wel eens klein voelen". En dat kan straks in de hal. Er komt bijvoorbeeld een waterval die zich van twintig meter hoogte naar beneden stort. Bezoekers kunnen via drie verschillende routes, met oplopende moeilijkheidsgraad de jungle verkennen. Voor avonturiers is er zelfs een zware tocht die langs moeilijke begaanbare paden, omgevallen bomen en riviertjes voert. Mijlpaal De oerwoudhal vormt een nieuwe mijl paal op de weg die al in de jaren zestig door Van Hooff en veel van zijn colle ga's in binnen- en buitenland is ingesla gen. Hokken maakten plaats voor ruime terreinen, waar de dieren in een natuur lijke omgeving „vrij" rondlopen. In Arn hem is die nieuwe aanpak bijvoorbeeld terug te vinden in het wolvenbos, het sa faripark en het chimpansee-eiland, dat in de loop van juni wordt uitgebreid met een buitenverblijf voor de zeven goril la's. Rond de centrale oerwoudhal zullen de komende jaren de nieuwe verblijven voor alle warmtebehoevende dieren ver rijzen, ter vervanging van oude accomo- caties, waarvan er sommige meer dan vijftig jaar oud zijn. Energiebesparing vormt een van de drijfveren voor het ambitieuze nieuwbouwproject. „Op dit terrein staan nu veel gebouwen die sti voor stuk verwarmd moeten wordei Elke keer als daar de deur open gaat ver slindt dat energie. Als je al die diereit achter één deur concentreert, levert dai een besparing op". Het hele project - dat in de jaren negeni tig moet zijn voltooid - gaat in totaaii meer dan zeventig miljoen gulden kos-ï ten. De provincie Gelderland en hel Rijk springen met subsidies bij. Eer haalbaarheidsonderzoek bracht boven tafel dat die investeringen rendabel zijn als het aantal bezoekers stijgt van, 540:000 tot 900.000 per jaar. Volgens* Van Hooff is dat aantal een haalbare kaart. „Zo'n overdekte voorziening maakt een dierentuin minder kwetsbaar. Nu moeten we in negen a tien weken zestig procent van ons jaarbezoek halen. Is het dan snoeiheet of regent het, dan ben je uitgeteld. In de Oerwoudhal is hel altijd goed weer". Burgers Zoo en Safari Park, Schelm; weg 85, Arnhem. Telefoonj 085-424534/450373. Openingstijden:] Dierenpark dagelijks van 9-20 uur, safa-' ripark dagelijks van 9-18 uur. ion] en: LE MONT-DORE - Veel hengelaars zijn met een natte vinger te lijmen als ie mand ze fraai viswater in het vooruit zicht stelt - hoe ver weg ook. Een mij slechts vaag bekende brave borst uit de gezondheidszorg, gehuwd met een Fran- caise uit Auvergne, wilde mij daar 't een en ander laten zien. Tol mijn eigen ver bouwereerdheid vertrok ik plotseling met hengels en snoeren en lepels en laarzen en spinners en dobbers en heel die handel die een hengelaar pleegt mee te sjouwen, om 800 kilometer zuidwaarts een visje te gaan vangen. Voor mijn eigen genoegen, ja allicht - maar toch ook te uwen gerieve. Im mers: Frankrijk is misschien wel vakan tieland nummer één voor de Nederlan ders (buiten hun eigen land dan), maar vissen in Frankrijk, dat doen er niet veel. Toch zou iemand die naar de Auvergne gaat er heel wijs aan doet zijn hengel- spullen niet thuis te laten en ook eens de fraaie wateren van dat gebied te ontdek ken. In de Auvergne ontspringen de Loire en de Dordogne, nog talrijke andere klei nere riviertjes en om de vreugde compleet te maken vindt men er ook vele meren, tot zéér grote als het stuwmeer St.Etien- ne-de-Cantalès. Een welmenende Fransman begon me aanstonds door te zagen over zalmvang sten in de rivier Allier. En waarachtig, ik zat erop te wachten, daar kwam-ie met het verhaal dat vroeger jaren de dienstbo den hier in de streek bedongen dat ze niet meer dan twee keer per week zalm zouden hoeven te eten, zo veel van die vis was er.Tot mijn leedwezen moest ik hem vertellen dat ik dit verhaal in de loop van mijn 55 hengeljaren reeds heb vernomen in Kralingscheveer bij Rotter dam, Ammerstol aan de Lek, Geertrui- denberg aan de Maas, West-Ierland en Noord-Schotland. Vroeger zal er best ge weldig veel zalm hier hebben gezeten en het wórdt weer wat beter, maar ze blijven nog zeldzaam. Verder is er forel, vlag- zaïm, baars, voorn, zeelt, snoek en snoekbaars. Aal- en karpervissers komen ook aan hun trekken, maar op die vis soorten wordt hier zo goed als nooit ge vist. Een groot deel van de magnifieke Auvergne heb ik op vismogelijkheaen ver kend en ik was onder de indruk. Ook van de prijzen moet ik zeggen; visvergunnin gen en huurbootjes zijn duurder dan bij ons. En als de Fransen het hengeltoeris- me willen bevorderen (en dat willen ze), dan kan ik ze alleen maar de welge meende raad geven binnen de kortste Ke ren voor toeristen week- en/of maand- kaarten ter beschikking te stellen, want het stuit de gemiddelde Nederlander te gen de zuinige borst om voor een paar weken vissen een jaarkaart te moeten ko pen. Nederlanders staan in de Auvergne be kend als campingbevolkers. In hotels zie je meer Belgen en Britten. Hotellerie is er in overvloed, campings ook. maar wat te kiezen als je in ait gebied wilt vissen? Het bergstadje Le Mont-Dore, waar de Dordogne nog heel jong is en waar ook boeiende meren liggen, biedt beste moge lijkheden en de VVV is zeer bereidwillig bij het helpen van vissers. Als uw Frans niet zo best is, weet dan dat u daar bij de charmante mademoiselle Rozier ook met Engels terecht kunt. Trouwens: met geba rentaal komt een mens zéér ver als het moet. zeker wanneer u informaties in een hengelsport zaak vraagt. De camping de la Siauve, in de buurt van de leuke stad Bort-les-Orgues en vlakbij het piepkleine dorp Lanobre, zou me ook goed bevallen. Daar ligt dat enorme stuwmeer St.Etienne-Cantalès; ik zou alleen daarop al met plezier tien dagen doobrengen. Als u een vliegvisser bent behoef ik u niets meer te vertellen. U vist zoals u doet in de watertjes van de Ardennen bij voorbeeld - alleen: hier zit over het alge meen meer forel en meer vlagzalm. Bent u geen vliegvisser maar wilt u toch op de forel, neem dan een lichte spinuit- rusting. Met worm en insecten in de ken en rivieren peuteren gaat overige ook. Op de meren vissen we net als bi ons op de plassen: zanderige plekke liefst met mosseltjes voor de snoekbaa zoeken, plekken met veel oeverbegroeii voor de snoek, meerforel daar waar h zachtjes stroomt. De meren hier zijn diep, soms wel tot negentig meter, maai laat u in de regel niet verleiden om diep te vissen. Nederlanders vinden de Fransen nog eens stug, en weinig toeschietelijk, ook vanwege de taalbarrière. Maar Franse hengelaars zijn voor de gast écht plez rig en hulpvaardig. Vraag wat u wilt. Neen, natuurlijk niet net als die man zijn waadlaarzen een forel staat te dril len. Onder zulke omstandigheden moei men hem, u en ook mij met rust laten (wordt vervolgd). A.C.W. VAN DER VE

Leidse Courant | 1986 | | pagina 26