Archeologisch Themapark vost 80 miljoen gulden „Het eerste dat ik na de brand miste, was mijn snor "-ERELDPRIMEUR IN ALPHENSE POLDER egat geplaatst ^-!PEN OMGEVING CetdaeSooumt ZATERDAG 28IUNI1986 PAGINA 17 WASSENAAR „Ik ben daar misschien heel nuchter in, maar je bent politieman en dit soort dingen zijn het risico van het vak. Daar word je dan ook voor betaald. Maar het was wel iets dat ik toch nooit meer hoop mee te maken. Het is gek, maar het eerste wat ik na de brand miste was mijn snor". Na een verblijf van vijf dagen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden is brigadier Piet Haasnoot van de Wassenaarse politie weer thuis. Hij mocht als eerste van de drie politie mannen, die afgelopen zater dag bij een gasexplosie in de Schoolstraat werden gewond, weer het ziekenhuis verlaten. Op het moment van de ont ploffing was Piet Haasnoot niet in functie. Op weg naar èen winkel ontmoette hij twee collega's. Hij liep met hen mee om te zien of ze misschien hulp nodig hadden. Hierdoor raakte hij bij het ongeluk be trokken. Onder een parasol op zijn balkon, zijn verbrande huid goed beschermd tegen de felle zon, vertelt hij zijn ver haal. „De ontploffing onstond nadat een man zichzelf met gas van het leven probeerde te bero ven. Eén collega bracht de man, die buiten bewustzijn was, naar buiten, terwijl ik met mijn andere collega naar binnen ging om de gaskranen dicht te draaien. We stonden al weer bijna op straat toen ik een harde knal hoorde op de bovenverdieping. Net alsof er een deur hard werd dichtge slagen. Binnen een fractie van een seconde was het hele huis veranderd in een inferno. Ik heb nog nooit een bomexplosie meegemaakt, maar het was precies zoals ik me dat had voorgesteld. Door de lucht druk werd ik naar buiten ge slingerd. Ik moet enkele me ters over de straat zijn gevlo gen. Op de plek waar ik neer kwam, ben ik even blijven lig gen met mijn gezicht naar be neden op mijn arm. De vlam men sloegen over me heen. Op dat moment had ik vreemd ge noeg geen pijn. Ik ben een deur binnengekropen van een autospuiterij aan de overkant van de straat. Daar ben ik la ter weggehaald door een meis je. Ik heb nog wel gezien dat één van mijn collega's onder het puin van de gevel die in gestort was, weg kon kruipen. Pas later in de ambulance voelde ik de pijn". Snor Over zijn gehele lichaam heeft de brigadier schrammen, hechtingen en brandwonden. Op zijn arm en been zitten dikke lagen zalf. Zijn gezicht is op veel plaatsen gevlekt waar de vlammen zijn huid hebben verschroeid. „Het eerste wat me opviel toen ik de spiegel keek, was dat mijn snor weggeschroeid was. En ik had een vrij grote". Met zijn handen wijst hij een in drukwekkend formaat aan. Over zijn verwondingen zit hij verder niet zo in. „Met een week of drie ben ik weer helemaal de oude, het geneest allemaal goed. Ook mijn gezicht wordt weer zoals het geweest is en mijn snor ook weer. Nee, op het moment lig ik prima hier op het bal kon. Op zijn tijd een pilsje en een haring, dat gaat best en ook met de collega's gaat het weer beter. Maar over drie weken wil ik toch wel weer aan de slag. Of nee, toch niet. Ik geloof dat ik juist over drie weken met vakantie ga". Behalve zijn verwondingen heeft Piet Haasnoot aan de ex plosie een angst voor gas over gehouden. „Gisteravond wilde ik koffie zetten, ik draai het gas open en zet het gelijk weer uit. Daarna heb ik mijn vrouw maar gevraagd om koffie te zetten. Het geluid van stro mend gas is het laatste dat ik gehoord heb vlak voor die knal. Maar goed, dat zal ook wel weer slijten. Ik ben niet zo'n zenuwachtig type", een plaatselijk huis-aan-huis- blad stond deze week een op roep om geld te geven voor een bloemstuk voor de drie ge wonde politiemensen. „Ik heb het gehoord. Het is heel erg leuk, maar beslist niet nodig. Natuurlijk stel ik het idee op prijs, maar als ze wat geld op halen, kunnen ze dat beter aan een goed doel geven. Het is voor ons tenslotte het risico van het vak en verder niets". De oproep in het huis-aan- huisblad is niet het enige blijk van medeleven. Talloze bloemstukken van vrienden en collega's getuigen hiervan. Brigadier Haasnoot kreeg op de avond van zijn thuiskomst zelfs een aubade van de plaat selijke harmonie. „Ik speel zelf al- bijna vijfen twintig jaar in de harmonie, als kleine jongen al. Gister avond hadden ze repetitie en toen hebben ze besloten om hier voor de deur te komen spelen. Ook van het bureau is er enorm veel belangstelling, heel veel collega's zijn al langs geweest.". Als na het gesprek de voor deur in het slot valt, stopt er net een politiebusje in de straat. Twee agenten stappen uit met een bos bloemen. Ze bellen aan bij het huis van de familie Haasnoot. Een zieke collega vergeet men immers niet. FRANK ZEGERS Onder redactie van Ton Pieters. _*j,Iet leven ging in Nederland ok in juni 1916 z'n gewone Daarvan hield het Geïllustreerd Zondagsblad" ijn lezerspubliek (indien dit nog niet wist) graag op de loogte. Bijvoorbeeld: met een ieetje sportieve inslag fietste e een heel eind, zoals een stel 'ilburgse militairen die hun vrije tijd doodden met het maken van de „Elf-Steden- Tocht" per fiets. En de Frie ten maar hun ogen uitkijken op die onvermoeibare pedde lende landsverdedigers. In g^pen Haag was er een sport vereniging die een „snel-wan- déltocht" had uitgeschreven van 's-Gravenhage naar Am sterdam, „waaraan velen deelnamen, onder hen een be jaard sportman die ook den tocht meemaakte!" In IJmuiden werd met veel Nederlandse militaire eer (waaraan ook Franse officie ren en een vuurpeloton deel namen) de Franse vlieger-lui tenant F.C.P.Waddington be graven: „De verongelukte vlieger was op de Noordzee 'door een stoomloodsboot ge vonden". Uit Amsterdam ver trok per „Batavier II", „door den heer Kröller welwillend jbeschikbaar gesteld", de Ne derlandse Ambulance voor Rusland, „die te St.Petersburg zich installeeren zal". De boottocht „ging eerst naar Noorwegen, om vandaar over land naar de plaats van be stemming te gaan". Dat leek me een nogal ingewikkelde procedure, want Noorwegen ligt een enorm eind (met nog de Oostzee ertussen) van het huidige Leningrad verwij derd, en als je daar over land wil komen vanuit Noorwegen zul je bijna via de Noordpool moeten reizen. Laten we aan nemen dat het reisplan iets eenvoudiger is geweest dan het Zondagsblad ons voor schotelde. Maar de aardappelrelletjes, ofwel „aardappel-opstootjes", waren toch wel het klapstuk van de maand juni '16. „Het gebrek aan aardappelen, bij nog niet genoeg toevoer van den nieuwen oogst, heeft op verschillende plaatsen geleid tot opstootjes, voornamelijk te Amsterdam, waar voor de dis tributie van goedkoope aard appelen een socialistische coöperatie boven de winke liers bevoordeeld werd". Verder commentaar van het Zondagsblad: „Alhoewel het eenerzijds niet te ontkennen is, dat het initiatief om straat- betoogingen te houden van socialistische clubs is uitge gaan, moet men anderzijds toch toegeven dat de nood der arbeidersklasse, waaronder in het bijzonder de arbeiders vrouwen, op wie de taak rust te zorgen dat het gezin van behoorlijke voeding en klee ding worde voorzien, te lijden hebben, een ongewone hoogte heeft bereikt. Het gebrek aan vet, spek, vleesch, groenten, visch, rijst, suiker, havermout en andere voedingsmiddelen viel zoo verbijsterend samen met het aardappelgebrek en de aard- appelduurte, dat een gedeelte der volksklasse onder het ge stook der socialisten openlijk in verzet is gekomen. Wan neer het waar is wat de eerste Minister in de Kamer mee deelde, dat er reeds maatrege len waren genomen vóór men ging betoogen, dan hebben de opstootjes hun doel gemist. Wanneer het waar is, zooals steeds wordt gezegd, dat er aardappelen, vleesch en visch genoeg zijn om geheel Neder land op ruime schaal ervan te voorzien, dat dit dan niet al leen in woorden blijke! Want de volksvoeding is vooral he den ten dage een belang, dat voor alle andere gaat!". AARDAPPELRELLETJES (boven): „De aardap- pelennood en opstootjes als gevolg daarvan. Men ziet hier een wagen van de socialistische coöperatie in Amsterdam onder militair gelei de". VOOR RUSLAND (onder): „De Nederlandsche Ambulance voor Rusland aan booed van de „Batavier II". Hier de verpleegsters die van de ambulance deel uitmaken". derscheiding >r Van Prooyen ENHEIM De Lissenaar H. van ^^en is gistermiddag in het bedrijfsres- I^Sit van Sikkens onderscheiden met de ^M|daille in goud verbonden aan de Orde i^^)ranje Nassau. Van Prooyen werkt al jaar bij de verffabriek, waar hij be ten is bij de verkoop van vliegtuiglak- burgemeester A.J Kret spelde hem de rselen op, nadat Van Prooyen in een een rondrit had gemaakt over het be- pomplex. De jubilaris kreeg ook nog de ca Sikkens-medaille met diamanten. VVV-folder Bollenstreek De directeur van de provinciale VW van Zuid-Holland, de heer J.S. Stokvis, heeft gistermiddag in het museum voor de bloembollenstreek in Lisse het eerste exemplaar van een toeristische folder over de bollenstreek in ontvangst geno men. De folder is het resultaat van sa menwerking tussen VW's in de bollen streek en het SOB, het orgaan waar de bollengemeentes in verenigd zijn. De fol der, die werd overhandigd door me vrouw A.R. van den Broek (links) van het dagelijks bestuur van het SOB, geeft in formatie over bezienswaardigheden, evenementen en watersportactiviteiten. ca' V O "■-•HEN AAN DEN ^en arche°lo- themapark zoals dat en ede Alphense polder en Zanen kan wor- zou een we reldprimeur zijn. Dat werd gisteren op het Al phense gemeentehuis dui delijk gemaakt bij de pre sentatie van de plannen voor het themapark door vertegenwoordigers van de Stichting voor Experi mentele Archeologie en Educatieve Vorming en de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem- —oude fregat geeft sinds gisteren weer de windrichting aan op de gerestaureerde Nederlands vormde Kerk in Woubrugge. Burgemeester D. Brouwer de Koning gaf beneden officeel op- 5ht het schip te plaatsen, waarna de restaurateurs de torenspits beklommen en het schip weer Ie vaart der winden brachten. Het fregat is opnieuw verguld en zal zeker 25 jaar zijn gouden »s behouden. Het schip ging bijna verloren toen het afbrak en in het water viel, maar kon weer den opgediept. Wel brak daarbij de voorste vlag af, die er door de smid aanvankelijk verkeerd d opgelast, maar dat euvel werd deze week weer rechtgetrokken. Het fregat bevindt zich op 38 ter hoogte. De toren staat door de restauratie 15 centimeter minder schuin dan voorheen. onderzoek. Er bestaat nog geen park dat door mid del van reconstructies op ware grootte een beeld geeft van het leven in de periode tussen de prehis torie en de middeleeuwen. De gemeente Alphen heeft 50 hectare grond beschikbaar voor het themapark in het zuidwesten van de gemeente, in de polder Kerk en Zanen tussen de spoorlijn Leiden- Utrecht en de nog aan te leg gen rijksweg 11. Dat is grond die anders gebruikt zou wor den voor de bouw van 1500 woningen. Als de plannen niet doorgaan wordt weer op wo ningbouw overgeschakeld. In Kerk en Zanen kunnen in to taal 7000 woningen worden gebouwd. Het archeologisch themapark zou 80 miljoen gul den gaan kosten, een bedrag dat door de overheid en parti culiere beleggers bij elkaar zou moeten worden gebracht. Burgemeester M. Paats van Alphen overhandigde het plan gisteren tevens officieel aan mr. S. Patijn, commissaris van de de koningin in Zuid-Hol land. Deze verklaarde er alles aan te zullen doen om het plan doorgang te kunnen laten vin den, omdat in Zuid-Holland eigenlijk nog geen grote recre atieve voorziening bestaat die ook bij slecht weer benut kan worden. Over eventuele subsi dies wilde Patijn echter nog geen toezeggingen doen. „Mis schien kunnen we er wat pot- i'es voor vinden", verklaarde lij gisteren. De plannen zullen door de Stichting verder tot in details worden uitgewerkt. Ook zal een haalbaarheidsonderzoek worden gehouden dat in 1987 moet zijn afgerond. Als alles volgens plan verloopt kan in 1988 worden begonnen met de aanleg en kan het archeolo gisch themapark in 1993 ge reed zijn. Een trekpleister van formaat, zo is de verwachting, waar jaarlijks tussen de 700.000 en 1.000.000 bezoekers zullen komen. Alphen wordt door zijn centrale ligging in de provincie erg geschikt gevon den als lokatie voor het the ma-park. Daarbij komt dat in en rond de gemeente regelma tig historische vondsten wor den gedaan, die door de natte veengrond goed zijn geconser veerd. De bereikbaarheid van het park via spoorlijn en rijks weg zou optimaal zijn. Het themapark valt uiteen in de onderdelen prehistorie, Ro meinse tijd en middeleeuwen. Die onderdelen vallen weer uiteen in 24 onderwerpen, de reconstructies op ware grootte. Uit de prehistorie worden bij voorbeeld een hunebed, een grafheuvelveld, een terp met boerderij en een huis uit de klokbekerperiode opgezet. De Romeinse tijd is onder meer vertegenwoordigd door een Romeins castellum. Ten aanzien van de middel eeuwen wordt gedacht aan een reconstructie van Dorestad, de legendarische handelsstad die door de Noormannen werd verwoest, compleet met haven. Verder nog kasteeltjes, een oude sluis, en de verbeelding van de turfafgraving uit die tijd. Er worden complete land schappen aangelegd met zo veel mogelijk ook de vegetatie uit het tijdvak, de voedselge wassen en zelfs de dieren. Het is de bedoeling dat de bezoe kers ook een beetje meebele ven hoe het toeging in vervlo gen tijden, dat ze het idee krij gen om echt teruggezet te zijn in bijvoorbeeld de Romeinse tijd. Daaraan moet verder de tijd machine aan de ingang van het park bijdragen, een tunnel met hologrammen die de be zoeker levensecht terugslin- gert naar de prehistorie, waar na men door middel van een lange wandeling weer het he den kan bereiken. Overigens zal het themapark absoluut geen pretpark worden, zo stelt de Stichting. De educatie staat centraal, uitgangspunt is dat de bezoeker iets leert over en van het verleden. Een belang rijke rol daarin spelen ook de introductiegebouwen, waar de bezoeker uitgebreide toelich ting krijgt bij het desbetreffen de tijdvak en die bij slecht weer een dominante rol gaan spelen. Hier worden diapre sentaties gehouden, maar er worden bijvoorbeeld ook com puters opgesteld die antwoord geven op vragen over archeo- Brigadier Piet Haasnoot van de Wassenaarse politie is weer thuis. Hij mocht als eerste van de drie politiemannen, die afgelopen zaterdag bij een gasexplosie in de Wassenaarse Schoolstraat werden gewond, weer het ziekenhuis verlaten. BU GASONTPLOFFING GEWOND GERAAKTE POLITIEMAN: VON MOLTKE (rechts): „Ge neraal von Moltke, de vroege re chef van den generalen staf van het Duitsche leger, die wegens ziekte na den slag bij de Marne ontslag nam en de zer dagen plotseling te Berlijn overleed". DWAZE VERGISSING (boven): „Het Rotterdamsche postkan toor prijkte een paar dagen lang boven den hoofdingang met het mooie opschrift: „Ko- ninplijk Kostkantoor"Dat deze vermakelijke vergissing veel bekijks had, is te begrij pen. Onze fotograaf kiekte te vens een bekend Rotter- damsch straattype, de „gene raal".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17