„Plicht als burger om iets te doen voor samenleving ^iEBEjlEFI hond zoekt: huis Lissese vereniging bouwt nieuwe stal „Wijkverpleging is maatwerk en niet in te passen in regeltjes" Cirly en Molly met iets meer aandacht al tevreden biuDEN omgeving QeidóaQowuvnt ZATERDAG 28 JUNI 1986 PAGINA 15 s^ÏeN L,ld.n: Groep 1: -""■[Janssen. Zwljnenburg, Mey- van Leeuwen. Verhage, geveld en De Ruiter: za. dr. Verhage. tel. 218661 en zo. Zwijnenburg. tel. 218661. mnrP*P 2: Bergmeyer. Pieterse. ,n9c Qent. Taytelbaum, Van ;er\^ Klaassen. Rus. Kruis en E. Zhe^ange: za. dr. J. van Gent. 122538 en zo. dr. E. de Lan- lel. 212025 Groep 3: Plei- j. van Leeuwen. Smit, W. de e, J- de Bruljne, Stolk, Jür- Fogelberg en Muysen- za. dr. H. Jurgens, tel. _0 en zo. dr. L. Potslnek. (32877 Groep 4: Van Win- i, Lahr. Van Rijn, Bénit, ...jnhuis, Roos. Boer, Van jl/aardt. Arnou, J. Zaaijer en dr. M. It, tel. 311414 en zo. dr. E. enhuis. tel. 768918 =n »p 5: Schaefer, Jasperse, :eur. Kooyman, De Jong, Prince. «uuiKters. D. Hammerstein en A. imerstein: za. dr. J. Reln- i, tel. 760947 en zo. dr. H. de j. tel. 123752 Oegstgeest: If za. 10 uur: dr. D.L.P. van rvest, tel. 173994. Patiënten dr. Steenhoven of dr. Voor- bellen naar 176867. v sekuur za. en zo. 11.30- an co. Kaag - Abbenea heaw Vennep: tel. 02526-72850 ïreiltidefdorp: za dr. R. van Vel- tel. 891100 en zo. dr. P. van 'oud. tel. 410070. Spreekuur 12.30 tot 13.00. Voorecho- za. dr. Prescott tel. 2356 en dr. Meijer, tel. 2493 War de kj Voorhout: dr. Hoorn- /Sleeboom. tel. 02522-11393 pordwijk: Groepspraktijk tel. DO. Katwijk aan Zee: dr. Duyn, tel. 15805 Katwijk - HMtburg - Valkenburg: dr. tel. 12921 Sassen- ^Bi: dr. Moerman tel. 11119 ^Bmede - Rijnaaterwoude: dr. {■Beekhuis. tel. 01712-8202. lctijk Saeys/van Mierlo/Roe- Brock: dr. A. Saeys. tel. 13 -2217. Alphen: groep 1. dr. Smit. tel. 45371 en zo. dr. bus. tel. 72072, groep 2. za. Zikel. tel. 31905 en zo. dr. Haneveld, tel. 72170 Ha- Iwoude-Koudekerk: dr. ch, tel. 01728-9281 Bent- tRIken - Boakoop: dr. R. Leeu- e /iburgh. tel. 01727-5700 „fleraar - Nieuwveen - Ter - Woubrugge: dr. J. Noot- amlOARTSEN Leiden - Lel- fudorp - Oegstgeest: dr. L. Al- cht, tel. 1707488, za en zo eekuur om 13.00 uur. Alke de Leimuiden: eigen tand- i bellen voor 15.00 uur. dschendam: Voor spoedge- en tel. 974491. Bollen- »ek: dr. Tegelaar, tel. 02521- 169. 0THEKEN Leiden - Lei dorp - Oegstgeest - Voor- loten: Ooeza in Leiden en Be- Lijtweg in Oegstgeest Al- nade: Apotheek Alkemade. W: zat 12-13. 17.30-18 u. zon eestdagen 12.30-13 en 17.30- au. Noordwijk - Katwijk: .Twijkse Apotheek, Prince- °'9kat 3. tel. 01718 - 12755. ordwijkerhout: za geopend l 9-13. u. en van 17-18 u. en van 12-13 u. en 17-18 u. pten tel. 3511 of Saasenheim: 02522- KVERPLEGING Lelden - wijkerhout - De Zilk - tel. 071-122222. Wijkverpleging .zondheidscentrum. tel. >22-14147. Hillegom: Opga- via het antwoordapparaat, tel. >20-16217. Leidschendam: lisvereniging, tel. 070-455300. Orgstgeeat: Kruisvereniging, tel. f-177444. •RENARTSEN Leiden: dr. UKVERPLEG brdwijkerhoi 5 vorhout: tel. Ilenatreek: IGEVALLENDIENST Z1EKEN- IIZEN LEIDEN Ongevallen- Cist elke dag Academisch Zie- huis behalve van dinsdag .00 u. tot woensdag 13.00 u. aconessenhuis poliklinieken 155543, afdeling S.C.U. tel 5639) en van vrijdag 13.00 u. zaterdag 13.00 u. (Ellsabeth- tZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconetaenhuia: Bezoekuur Cjks van 16.00 tot 17.00 uur i 18.30 tot 19.30 uur. Kin- rafdeling dagelijks van 14.00 —4 20.00. Niet meer dan twee eoekers per patiënt. Sint fzabeth-ziekenhuia: Volwas- pen dagelijks van 14.00-14.45 en van 18.30-19.30 u.; klasse- delingen ook 11.15-12.00 u. •aamafdeling: dag. van 15.00- I.00 u. en van 18.30-19.30 u. I van 19.30-21.00 u. alleen tor vaders. Kinderafdeling dag. i.00-18.30 u. CCU (hartbewa- ng) dag. van 14.00-14.30 u. en m 19.00-19.30 u. Intensieve irpleging: dag. van 14.00-14.30 en van 18.30-19.00 u. Sport- edisch Adviescentrum: üreekuur ma. 19.30-20.30 u. in M St. Elisabeth-ziekenhuis. ftdegeest: Di. en vr. 13.00- 1.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. en 1.00-15.00 u.; eerste klasse: de shele dag. Jelgeramakliniek: >ngerenteam: za. en zo. 14.00- 1.00 u. Opname: werkdagen S.45-17.45 u.; za. zo en feest ag. 10.00-11.30 en 14.00-16.30 Team A. C en D: dag. tot 1.00 u. met uitzondering van fehandeltijden en etenstijden. cademisch Ziekenhuis: Voor lie patiënten (behalve kinderen) jn de bezoekuren als volgt: Da- eiijks 14.15-15.00 u. en 18.30- 9.30 u. Avondbezoekuur afde- ng verloskunde: 18.00-19.00 u. e Praematurenafdeling: voor uders en familie is na overleg iet patiënten doorlopend be- oek mogelijk. Bezoek aan ern- lige patiënten: wanneer aan mstige patiënten doorlopend ezoek wordt toegestaan kan de oofdverpleegkundige hiervoor peciale kaarten verstrekken. [inderkliniek: zalen voor peu- 1 Brs, kleuters en grote kinderen 5.15-17.00, babyzaal en boxe- lafdeling: volgens afspraak met iet verpleegkundig hoofd. Be- öektijden kinderafdelingen: oor ouders van opgenomen linderen na overleg met ver- ileegkundig hoofd. Voor andere •ezoekers van kinderen: Keel-, leus- en oorheelkunde en neu- ologie: 14.15-15.00 en 18.30- 19.30. Oogheelkunde en heel- Rinde: 14.15-15.00 en 18.30- 19.00. Rijnoordziekenhuis: Jagelijks 14.30-15.15 u. en 18.30-19.30 u. Extra bezoek Jartbewaking: 11.00-11.30 u. ixtra bezoek vaders kraamafde- Olng: 19.30-20.30 u. Klnderafde- ing 15.00-15.30 u. alleen voor >uders 18.00-18.30 u. •EIDSE RECHTSWINKEL Ju- idisch Adviesbureau, Ketelboe- «rssteeg 10. tel. 130775; afde- Ing belastingen: alleen op af- GOUDEN GEDENKSPELD VOOR ACTIEVE LEIDENAAR LEIDEN De heer J. Donkers kreeg gistermid dag de gouden gedenk- speld van de gemeente Leiden uitgereikt. Wet houder P. Bordewijk overhandigde de onder scheiding tijdens een bij eenkomst van het Cen traal Bureau van de Ne derlandse Hervormde Kerk in Leiden, waar of ficieel afscheid werd ge nomen van de secretaris van het college van kerk voogden. Donkers werd onder scheiden vanwege zijn verdiensten voor het ker kelijk leven en voor de middenstand in de ge meente Leiden. Hij be kleedde vele kerkelijke functies, was jarenlang bestuurslid van de afde ling Leiden en het hoofd bestuur van de Algemene Nederlandse Drogisten- bond. Ook maakte hij enige jaren deel uit van het bestuur van de Vere niging Oud Leiden. Het was 1959 toen de heer Donkers de drogisterij van zijn vader overnam. In no vember '85 heeft Donkers de zaak verkocht aan „een jonge opvolger". Omdat zijn vrouw, die ook het drogistendiploma heeft behaald, het werk niet meer zo goed aankon. „Bo vendien had ik er toen 41 dienstjaren opzitten en dat vond ik wel genoeg". Het echtpaar verhuisde naar „het landelijke De Kaag". Heerlijk, vinden ze het daar. „We woonden in de Haarlemmer straat en we keken daar altijd maar op stenen uit". Ondanks het feit, dat Donkers „histo risch en sociologisch met al zijn vezels aan Leiden is ver bonden", voelt hij zich prima thuis in de kleine dorpsge meenschap. Zijn verhuizing is een van de redenen waarom hij afscheid neemt als secreta ris van het college van kerk voogden van de hervormde gemeente in Leiden. Daar naast is het zo, dat iemand twee maal vier jaar een ambt mag bekleden. Donkers is nu zeven jaar kerkvoogd. „Het is goed, dat er regelmatig nieu we mensen in zo'n college ko men", vindt de scheidende se cretaris. „Want het gevaar is groot, dat het werk met een persoon wordt vereenzel vigd". Zijn opvolgster is me vrouw Kastelein, nu gast vrouw van de Hooglandse Kerk. Ratten De heer Donkers was elf jaar diaken, van 1959 tot 1970 om precies te zijn. „Ik heb toen nog een stuk echte armenzorg meegemaakt. Ik had de zorg over het Grachtenkwartier. Je kunt je niet voorstellen, wat in die tijd nog voorkwam. Eens werd ik, het was rond de kerstdagen, bij de uitgang van de kerk op mijn schouder ge tikt. Iemand vertelde dat er ergens een gezin zat, zonder eten en zonder brandstof. Binnen een half uur stond de kolenboer daar voor de deur, in zijn zondagse pak". Ook zat hij in het bestuur van het hervormd maatschappe lijk werk. Er was toen vooral aandacht voor het verbeteren van de huisvesting. „Ik was een keer op bezoek in de Oude St. Jorissteeg. Die hui zen daar, waren ontzettend slecht. Je moest je stoel zetten in de gaten van de vloer. En als je naar beneden keek, zag je de ratten lopen. Samen met de gemeente hebben we toen gezorgd voor betere wonin gen". In 1979 trad de drogist toe tot het college van kerkvoogden. In 1980 werd hij secretaris. „Dat is niet zo maar een func tie, hoor. Het eist veel, soms wel 26 uur per week. Maar het is ook een „baantje" waar bij je ontzettend veel contac- of een kindercircus zou ik niet toelaten". Opdracht ast. Wethouder P. Bordewijk reikt de gouden van de gemeente Leiden uit aan de heer J. Donkers. ten met mensen hebt". En de omgang met anderen vindt de heer Donkers „ontroerend, verrassend". „Communicatie geeft contact en begrip en dat is heel belangrijk. Mijn vrien den zeggen altijd; Je bent erg emotioneel. Dan zeg ik: Dat vind ik geen slechte eigen schap". Hondenkeuring Drogist Donkers werd „behe rend kerkvoogd van de Hoog landse kerk". „Omdat ik er dichtbij woonde". „Ik dacht: Wat doen we nu met zo'n mo nument? Het gebouw wordt alleen op zondag gebruikt, verder is het de hele week ge sloten. Nu is de kerk dagelijks geopend van 1 mei tot 1 okto ber. Vorig jaar kwamen er 20.000 bezoekers". Er worden tentoonstellingen, recepties, concerten en dergelijke ge houden. „Ik vind dat je de kerk moet betrekken bij het dagelijks leven. De Hoogland se kerk ligt vreselijk leuk op de toeristische route. De reno vatie, die 26 jaar heeft ge duurd, kostte de gemeenschap miljoenen. Ik vind het dan ook billijk dat het gebouw voor de gemeenschap open staat". Een kerkgebouw mag multifunctioneel zijn, vindt Donkers. „Het gaat natuurlijk om de vraag: Hoe zie je zo'n gebouw? Is het het onderko men voor de kerkelijke ge meente of is het het Huis van God? Volgens mij is het geen „heilige grond". Op zondag communiceren de mensen met God, in gemeenschap met elkaar. Dat is een gewijd uur. Maar ik vind dat een kerk doordeweeks open mag staan voor culturele activiteiten. Als het maar ik overeenstem ming is met de eigenlijke functie. Een hondenkeuring „De hervormde gemeente van Leiden is een eenheid", meent de heer Donkers. „Het fijne van de hervormde kerk is, dat iedereen er zijn plaats heeft. Je wordt niet verket terd als je een andere opvat ting hebt, dat kun je op je ei gen manier in de kerk bele ven". Donkers ziet het als een opdracht voor de protestantse en rooms-katholieke kerk, dat voor het jaar 2050 het Avond maal en de eucharistieviering openstaan voor iedereen. „Dat moet", zegt hij, „wil je geloof waardig zijn als kerk, ten op zichte van niet-kerkelijken". Hij ziet de rooms-katholieken als zijn „broeders en zusters". Neemt ook gerust deel aan de eucharistieviering. „Ook al kan het misschien kerkrech terlijk niet". Je moet niet zeggen: Ik zit hier en ik blijf hier zitten. Je moet de muren afbreken, vindt de heer Donkers. „Pra ten met andere mensen, daar kun je alleen maar van le ren". Hij gaat niet op zijn lauweren rusten in De Kaag. Wil het historisch archief van Leiden en van de hervormde kerk ordenen, een brochure of arti kel schrijven over het „lijden rond Leiden" in de tijd van de Spaanse bezetting, is bezig met een familie-archief, leest veel en correspondeert met „Jan en alleman". En: „Ik denk, dat er wel weer een of andere bestuursfunctie op me af zal komen". Na een rustpe riode, zal de heer Donkers een dergelijk verzoek niet weigeren. Want het is zijn overtuiging, dat je actief moet zijn. Dat je iets moet doen. Al lereerst in je gezin en in je fa milie- en kennissenkring. Maar ook in de maatschappij. „Dat is je plicht als burger. Je kunt ook zeggen: Dat is je plicht als kerklid. Ik denk ook, dat het de opdracht uit het evangelie is". JANET VAN DIJK ,,'t Is hier een gekkenhuis", zegt de beheerder van het dierenasiel. Hij merkt duide lijk, dat de vakantietijd is be gonnen. Neem een gewone dag in april, dan zijn zo'n twaalf hondehokken bezet. Nu zitten alle hokken vol. Drie a vier maal zo veel die ren als normaal worden nu naar het dierenasiel gebracht. „Veel mensen zeggen, dat ze een hondje hebben gevonden. Ze geven een valse naam op en brengen hun eigen dier hier naar toe". Cirly, een tekkel, en Molly, een dwergpoedel verblijven sinds 21 juni in het asiel. Ze komen uit één gezin en zoe ken een nieuwe baas. Het zou leuk zijn als ze weer samen in een gezin worden opgeno men, maar ze kunnen ook apart worden geplaatst. De eigenaar heeft de twee hondjes weggedaan „omdat ze niet alleen kunnen zijn". De poedel heeft daar inder daad wat moeite mee, maar de tekkel kan volgens de be heerder van het asiel wel al leen worden gelaten. De langharige tekkel (bruin) r Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven, die in het asiel ver blijft. De in deze rubriek beschreven dieren zijn óf gevon den, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende redenen afgestaan, vaak begrij pelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen be taling van 95 gulden (inclusief dierenpaspoort) en 45 gul den voor katten zijn ze af te halen. Dit geld komt ten goe de aan zwerfdieren. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Bes jeslaan 6b, Leiden, tel. 411670. Geopend: di-vr 10-12,14-17 u; za 10-12,14-16 u, zo en ma gesloten. Cirly en Molly zoeken een nieuwe baas heeft acht jaar gewoond bij dezelfde mensen. En daarom zal het voor deze teef, die de firikpil gebruikt, best moei- ijk zijn om bij een andere baas te wennen. „Maar met een beetje extra aandacht moet het lukken", zegt de be heerder. Cirly heeft een ech te stamboom. Het zwarte dwergpoedeltje is wat spontaner dan de tekkel. De vorige eigenaar van de honden vertelde dat Molly niet zo goed met kinderen kan opschieten. Maar in het asiel gaat de omgang met kinderen vrij gemakkelijk. De poedel is drie jaar oud en gesteriliseerd. Abessijnen Een mevrouw uit Roelofa- rendsveen heeft de twee Abessijnse katten opgeno men, waar vorige week in deze rubriek de aandacht op werd gevestigd. De twee poe zen hebben het prima naar hun zin bij hun nieuwe bazin en bij de drie andere katten, die daar wonen. LISSE „Het is heel goed mogelijk dat ie mand helemaal uit z'n bol gaat voor de paar den- of ponysport, maar niet de ruimte en de ge legenheid heeft om dat dier te stallen en of te weiden. Vandaar dus de oprichting van de coöpe ratie zonder winstoog merk. Leden die met bo vengenoemde problemen zitten kunnen via een aansluiting bij de coöpe ratie ervan verzekerd zijn dat er ruimte voor het edele dier is en dat bekwame mensen in de nabijheid zijn", aldus Hans de Kooker van de coöperatieve vereniging „Stal en Weide" in Lisse. De coöperatie draait al enige jaren met veel succes. De bij deze vereniging aangesloten leden kunnen de kosten van paardrijden en vooral het on derhouden van dat dier bin nen de perken houden. Voor waarde is wel dat men lid moet zijn van de ponyclub Poeleway of de rijvereniging Sint Hubertus. „Stal en Weide" werkt dus zonder het oogmerk om winst te maken. Als de in komsten hoger zijn geweest dan de totale kosten, wordt, het geld besteed aan bijvoor-' beeld investeringen in en rond het complex aan de Middenweg in de Poelpolder. Zo is er onlangs een buiten ring aangelegd. Momenteel verrijst op het complex een nieuwe stal. De oude ligt tegen de grond om dat het gebouw te krap was geworden. Die oude stal was namelijk oorspronkelijk een ponystal die men ook voor paarden geschikt heeft ge maakt. Er wordt nu een com pleet nieuwe stal gebouwd, waarin de ongeveer 10 pony's en 8 paarden die de coöpera tie nu onder haar hoede heeft, royaal kunnen worden ondergebracht. Maar voor het zover is moe ten er nog heel wat geprefa briceerde delen in en aan el kaar gezet worden. De firma Zeyst uit Klarenbeek doet' het pas en maatwerk in de fabriek en de leden van de coöperatie passen die kant en klare delen in elkaar. Eind juli wil men de nieuwe stal officieel in gebruik nemen. ZUSTER KOSTER NEEMT AFSCHEID WARMOND Na ruim elf jaar in Warmond ge werkt te hebben als wijkverpleegkundige neemt Zuster Koster vandaag afscheid. Zij gaat weg vanwege het bereiken van de 60-iari- ge leeftijd. „Ik ben heel blij dat ik tot mijn zes tigste heb mogen en kunnen werken. Vooral in Warmond heb ik met veel genoegen gewerkt. Warmond is nog steeds een gemeenschap waar men rekening met el kaar houdt en waar men zorg heeft voor elkaar", verklaart de scheidende wijkverpleegster. rug op haar werkzaamheden als wijkverpleegkundige en spreekt er zelfs over om eens een boek te schrijven over haar werk, de moge lijkheden en onmogelijkhe den in de wijkverpleging en misschien wat tips tot verbe tering. De bureaucratie, daar heeft Zuster Koster het moeilijk mee. „Wijkverple ging is maatwerk en bijna niet in te passen in allerlei regeltjes en verordeninge- tjes. Geen geval is hetzelfde en toch moeten er steeds standaardformulieren aan te pas komen". ,£uster Koster noemt het op bouwen van een vertrou wensrelatie met de mensen het belangrijkste in haar werk. „Als die relatie er eenmaal is kom je vanzelf steeds een stap verder. Ik probeer altijd met de men sen stap voor stap de weg af te leggen terug naar zelf standigheid. Mensen kun nen, met hulp van familie en vrienden, vaak veel meer dan zij zelf denken. Als je ze wijst op de mogelijkheden en begeleidt komen er fan tastische dingen tot stand".' In dit kader merkt Zuster Koster ook op dat patiënten vaak veel langer goed thuis verzorgd kunnen worden en indien zij dat wensen tot het einde toe thuis kunnen blij ven. Een werkgroep ster vensbegeleiding acht de wijkverpleegster in War mond nog niet nodig. „War mond is zo'n hechte gemeen schap. Familie en buren kunnen met begeleiding zo'n taak heel goed op zich ne men en soms nog beter dan een werkgroep die toch be staat uit vreemden voor de patiënt. Gewoon thuis met bekenden om zich heen geeft vaak heel veel rust aan een stervende. Naast de ver zorging van zieken heeft Zuster Koster uiteraard ook veel werk verzet met be trekking tot de begeleiding van ouders met baby's, peu ters en kleuters. Zuster Koster noemt het vormen van gespreksgroe pen en het inschakelen van pedagogische begeleiding bij het Kleuterbureau als be langrijke stappen in de goe de richting. Ook het steeds mondiger worden van pa tiënten en hun familie noemt de zuster zo'n goede stap. „Daar zou ik met klem voor willen pleiten. Je niet af laten schepen met niets- wegende antwoorden in po liklinieken maar doorvragen tto je tevreden bent. Tegen woordig wordt daar wel de gelijk rekening mee gehou den. De nieuwe lichting doktoren krijgt dat ook voorgeschoteld tijdens colle ge. De onpersoonlijke bena dering in ziekenhuizen en dergelijke hoeft niet als nor maal geaccepteerd te wor den". Deze en soortgelijke goede raadgevingen komen mis schien nog wel eens op schrift te staan als Zuster Koster tot rust is gekomen en haar vrije tijd opnieuw nuttig wil besteden. Van daag is er een afscheidsre ceptie van 17.00 tot 18.00 uur in het wijkgebouw aan de Herenweg.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15