Sou/lO/nt-S i .Hoog en Droog" ireclamespotje Leiden DeLeidseCourant is een bijzondere plaatselijke krant STAD OMGEVING |C goed te wangen Ontploffing op jacht 'OTSIERLIJKE BUITELINGEN MET EEL LEEDVERMAAK AANSCHOUWD Vesperdienst in Petruskerk LEIDEN De Schola Gregoriana Lugdunensis sluit morgen avond haar derde werkjaar af met het zingen van een vesper dienst in de Petruskerk aan de Lammenschansweg 40. De door pastoor W. Heijster geleide dienst begint om zeven uur en wordt gehouden ter gelegenheid van het feest van Petrus en Paulus. Dat vindt Ton Pieters (van de Stadsredactie) van 'zijn' krant. Elke dag werkt hij met veel plezier aan het nieuws uit uw directe omgeving, dat zo'n belangrijk onderdeel uitmaakt van de Leidse Courant. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. ;N De Engelse TV-zen- }C 1 en BBC 2 zullen van- »-sdagavond altijd goed te l^pn zijn via de kabel. Mo- gf is de kwaliteit van de ^gst afhankelijk van het Watymdat het zwakke signaal JRSjwijk wordt opgevangen, ins i worden de Engelse zen- besi het Belgische Oostduin- S oq „uit de lucht gehaald", in hjet signaal beduidend ster- orkomt. Via straalverbin- j wordt het signaal vanaf op de kabelnetten in de Akerboom onderscheiden Wethouder dr. P. Borde- wijk heeft gistermiddag in restaurant Engelbertha Hoeve de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitgereikt aan de heer A.L.J. Akerboom. Hij kreeg de onderscheiding omdat hij vijftig jaar in dienst is bij de Scheepswerf en Ma chinefabriek Gebr. Aker boom in Leiden. De heer Akerboom is thans chef casco-bouw. DE KAAG Bij een ontploffing op een jacht in de jachthaven op Kaag eiland is gisteravond een man vrij ernstig gewond geraakt. De explosie ontstond toen de man de motor van het jacht wilde starten. Vermoedelijk hebben vrijgekomen brandbare gas sen de klap veroorzaakt. De man sprong direct na de explosie over boord, omdat het jacht vlam vatte. Hij is met brandwonden in het ge zicht en op de borst direct naar het Brandwondencentrum in Beverwijk vervoerd. Een passagier is met een shock naar het ziekenhuis gebracht. prl q 1 J ^^!IDEN Wie een week ieden, na het aanschouwen in het televisieprogramma ie(Jlieg er eens "if" besloten jd de kijkbuis voor dit soort luwe spelletjes niet meer tad*1 te zetten- krijgt daar aandag 7 juli misschien i ijt van. Dan zendt de TROS ®|i 20.30 uur de opnamen in „Hoog en Droog" uit, die >teren in Leiden werden I 'maakt. En dat dreigt in te- Hnstelling tot vorige week jg.el degelijk een vermakelij- j vertoning te worden. Al- ians de kleine duizend toe- houwers die zich gistermid- ig rond de Nieuwe Rijn verzameld, beleefden jKfc»n hoop plezier aan de pot- Brlijke vertoningen van de jftig deelnemende ploegen, betere reclame voor de kan Leiden niet krijgen. oog en Droog is een nieuwe ^riant in de spelletjesserie „Te land, ter zee en in de lucht". De opdracht luidde om over twee, enkele meters boven het water gespannen staalkabels, de overkant te bereiken. Op welke wijze dat karwei geklaard moest wor den, schreven de spelregels niet voor. Dat werd geheel aan de creativiteit en de in ventiviteit van de deelne mers overgelaten. Zo zag men dan, behaaglijk en vooral veilig langs de oever gezeten, de meest ridi cule bouwsels boven zich voorbijzweven. Waarvan on geveer een derde de over kant haalde en de rest onher roepelijk in het water van de Rijn verdween. Hetgeen door de betreffende deelnemers als een koele verrassing op deze hete zomerdag werd be schouwd. Voor slechts één deelnemer liep de buiteling treurig af. Hij moest met een beenwond afgevoerd worden. Een alleszins acceptabel re sultaat, gezien de doodsver achting waarmee de meeste deelnemers zich te water plachten te storten. Dat wa ter, waarvan de kwaliteit de afgelopen dagen ernstig in twijfel werd getrokken, zorg de overigens niet voor onge makken. Natuurlijk zit niemand te wachten op die deelnemers die in een razend tempo over de ijzeren draad voorbijse- heren om op deze wijze te trachten de winnende tijd te scoren. Het publiek komt voor de pechvogels die hal verwege de draad tot stil stand komen en eenzaam bo ven het water blijven bunge len of gewoon door een mate- riaalfout of evenwichtsstoor nis naar beneden storten. Slechts een derde van de deelnemers haalde gisteren de overkant van de Nieuwe Rijn. Leedvermaak is een belang rijk onderdeel van dit spelle tje. Zo kwam men al bij de eerste deelnemers aan zijn trekken. Vol zelfovertuiging stak de bestuurder na enkele wanke le meters te hebben afgelegd een bordje „Het gaat goed" op. en plons, het leed was ge schied. Maar goed. anderen waren maar nauwelijks van het podium af en stortten al onmiddellijk te water. Aan vindingrijkheid ontbrak het de deelnemers niet, de meest wonderlijke creaties gingen voorbij. Dubbele hoe pels, een olifant op glijijzers, rokende skelters, driewielers, wippende rolconstructies die niet in woorden zijn uit te drukken, maar vooral veel omgebouwde fietsen. De deelnemers moeten zich maandenlang lassend en prutsend hebben voorbereid. Voor het klapstuk zorgden de laatste deelnemers. Een ijze ren constructie waarin drie schommels waren verwerkt, een creatie die door menselij ke gewichtsverplaatsing langzaam en gestaag de over kant haalde. De makers van dit schoons verdienden en kregen het meeste applaus van de middag. Tussendoor werden de deel nemers lastig gevallen door het presentatieduo Van Gel der en Blom wier creativiteit schril afstak bij die van hun slachtoffers. Veel verder dan het niveau „Oh, u praat Bel gisch" en „wat ging er door je heen toen je in het water viel" kwamen de heren niet. Enige jaren geleden kon de televisiekijker nog genieten van het commentaar van An- bijdragen van Willem Kees van Her min en Gert Visser. _ndasaus (1) Ofj afgelopen dagen hebben Hvuldig in het teken van ind en rookontwikkeling tan. Haast nog meer dan er zwemlustige mensen Ironken. Doorgaans be- brand en rook tot de ca- vervelend nieuws, tr soms ook, valt er om te ien. ils afgelopen woensdag in .orschoten. Wil wethouder ^ïan Visser daar een kruis- nt officieel openenen, heeft aannemer een stuntje met ïkpotten bedacht. Laat de "~hd nu plotseling draaien "^n de rookpotten actief wer- h. Alle genodigden renden ademnood het gemeente- is in. Zo ook de chauffeur n de hoogwerker, die de ithouder in een bakje hoog de lucht liet hangen. Dat is I met recht humor. fndasaus (2) Katwijk gebeurde ook iets rdigs. Daar hield de School lor de Zeevisvaart woens- gavond een barbequepartij. ïorbijrijdende politieagen- n zagen de opstijgende rook h voor een uitslaande and. Ondanks het feit dat talloze fietsen voor de iort stonden en de binnen gaats gesierd werd door de hoolvlag en het rood-wit- 'iw alarmeerde de politie brandweer, die op volle (rkte uitrukte. School voor de Zeevis- rt reageerde uiterst ver- isd op de ongenode komst i de spuitgasten. Vooral npdat kort voor de overhaas- komst van de brandweer ander dienstdoend lid van korps het gebouw had ver ten, die geïnformeerd was ter het „eetfeest". De komst in de brandweer en politie gfit sirene, die daadwerkelijk slangen uit wilden rollen ij» probeerden de openslaande g)ort te rammen, bracht voor 1 kleine honderd leerlingen ra vertier. .eze leerlingen hadden tradi- Lgetrouw, zo meldde een der 'aren, de sportdag er op zit- en vierden dat sportieve ;uren met een smakelijke, irschijnlijk iets aange- ind, stuk vlees. Brandweer- imandant De Hartogh imde de gang van zaken „een samenloop van omstan digheden". Naar zijn zeggen dachten de agenten dat de school al gesloten was in ver band met vakantie. Vandaar dat er zo alert gereageerd werd op de rookslierten die aan de Rijnmond de lucht in gingen. Dat deze rookslierten vermengd waren met de geur van pindasaus, was de agen ten ontgaan. Pindasaus (3) Minder alert toonde zich de afgelopen week het vrijwilli ge brandweercorps van Ze venhoven. Dinsdagavond hielden de spuitgasten een oe fening waarvoor brand was gesticht in een leegstaande ga rage aan de Aardamseweg. De vlammen werden in mum van tijd bedwongen, het na blussen geschiedde minder voortvarend. Want de volgende ochtend in alle vroegte mocht de vrijwil lige brandweer opnieuw op draven aan de Aardamseweg. Kennelijk was er iets blijven schroeien, want de garage had weer vlam gevat, zo bleek. Deze onvrijwillige oefening werd door de brandweer na een uurtje blussen wél tot een goed einde gebracht. Het zal allemaal wel met de warmte te maken hebben gehad. Infopol (1) Infopol is een informatiebul- letin dat de leden van het Leidse politiekorps op de hoogte houdt van interne za ken. Buitenstaanders hebben er niet veel aan, maar af en toe staan er mededelingen in die ook interessant kunnen zijn voor niet-politiemensen. Dat geldt zeker voor de Info pol van 23 juni waarin op niet misverstane wijze de discipli ne binnen het corps uit wordt gedragen: een staflid van de afdeling APT blijkt berispt te zijn voor het niet dragen van zijn pet. APT staat voor Alge mene Politietaken; de surveil lancedienst maakt er deel van uit. Dit staflid (zijn naam wordt niet genoemd) had het lef zich in uniform bloots hoofds op de openbare weg te begeven. En dat was nog niet het enige, de politieman reed daarbij ook nog eens op zijn dienstfiets. Een dubbele overtreding zo waar, het desbetreffende staf lid mag blij zijn dat hij er met een berisping vanaf komt. Infopol (2) Maar nog aardiger is de me dedeling dat uit het politiebu reau een tiental lange wapen stokken wordt vermist. Die slagwapens zijn niet gestolen door inbrekers, maar zijn ver dwenen in het interne circuit. Zoals een kantoorbediende een paperclip in zijn zak steekt, zo zal een agent wel eens een wapenstok mee naar huis nemen. Leuk voor de jilfiflf ij srss De Sandersgarage: een afgrijselijk object bij de entree van een historische binnenstad. kinderen, handig voor de honkbalclub. Infopol doet een dringend be roep op het personeel de 'lan ge latten' zo snel mogelijk in te leveren. Dan is de uitrus ting van de ME-wagens weer compleet. De Leidse politie mannen moeten thuis maar eens goed in de paraplubak kijken. Om te voorkomen dat de ME relschoppers straks met de blote handen te lijf moet. Waarden (1) In een record-tempo is Leiden een nieuwe parkeergarage rij ker geworden. Hield de tot standkoming van de Sanders garage de Leidse politiek en ondernemers jarenlang bezig, de Marca-garage op het Ir. Driessenplein is in een goed half jaar van de grond getild. Afgelopen donderdag passeer de het plan vrijwel onge schonden de commissie ruim telijke ordening. Leiden heeft zijn angst voor parkeergara ges overwonnen, moet de con clusie zijn. Daar zijn een aan tal voorbeelden van. Waar de gemeente weigert enig gemeenschapsgeld in parkeervoorzieningen te ste ken, is de bouw van parkeer garages afhankelijk geworden van andere financierings bronnen. De laatste jaren is gebleken dat deze garages ideaal gecombineerd kunnen worden met een grootschalige winkelvestiging. Kijk naar de parkeergarage van Digros, de combinatie van de Sandersga rage met een Hoogvliet-super markt en nu het verbond tus sen de Marca-garage en de ge lijknamige textielsupermarkt. Waarden (2) In het verleden was het ge meentebestuur nogal huiverig voor dergelijke grootschalige winkelvestigingen. De vesti ging van Digros heeft men op alle mogelijke wijze trachtten tegen te houden en ook de komst van Hoogvliet wijkt nogal af van de kleinschalige winkeltjes die in het eerdere bestemmingsplan voor dit ge bied waren toegestaan. Inmiddels is men politiek zo ver opgeschoven dat de komst van Marca wordt geprezen. Het is een gunstige ontwikke ling dat voormalige weide- winkels zich nu in de buurt van stadskernen gaan vesti gen, klonk het deze week uit de mond van wethouder Jit Peters van ruimtelijke orde ning. Of dat nu werkelijk zo is, is nog nooit bewezen. Weliswaar spreekt een CIMK-rapport zich positief uit over de gevol gen van de komst van Marca voor de Leidse binnenstad maar dit rapport is vanuit di verse fracties terecht afge daan als natte-vingerwerk. Toch vond niemand het nodig de effecteiv van Marca eens serieus te onderzoeken. Dat was 'vroeger' wel anders. Waarden (3) Ook op andere onderdelen zijn tegemoetkomingen ge daan die in het verleden als zware consessies zouden zijn beschouwd. Zo is het altijd de bedoeling geweest dat in de buurt van een parkeergarage een gelijk aantal parkeer plaatsen zou worden opgehe ven als in de garage onderge bracht zouden zijn. Een aspect dat bij de Marca-garage nog maar nauwelijks aan de orde is geweest. Hetgeen overigens ook voor de verkeersafwikke ling in de directe omgeving geldt. Daarbij wordt heden ten dage ook niet meer bijzonder zwaar getild aan de vormgeving van de te bouwen garage. Een ont wikkeling die zich heeft inge zet bij de komst van de San dersgarage die als een afgrij selijk object bij de entree van een historische binnenstad ge kwalificeerd mag worden. De tekeningen van de Marca-ga rage geven wat dat betreft weinig hoop op een vormge ving die beter past in een her steld stadsgezicht. Tenslotte lijken ook de gelui den van bewoners-organisa ties uit het gehoorveld van de Leidse politiek verdwenen. „Zij hadden uit het bestem mingsplan kunnen afleiden dat er op het Ir. Driessenplein een parkeergarage zou wor den gebouwd", weerlegde Pe ters deze week hun bezwaren. Dat er in het bestemmings plan sprake was van een ga rage die slechts vier meter bo ven de grond zou uitsteken, werd door geen van de aan wezigen genoemd. Waarden (4) Oude normen en waarden vervagen en kennelijk is de Leidse politiek uiteindelijk tot het inzicht gekomen dat par keergarages een maatschappe lijke noodzaak zijn en dat daarvoor alles dient te wijken. Een gedachte die men voor alsnog weigert hardop uit te spreken. Hoewel de VVD daar een ei gen mening op na houdt, is de algemene opinie in de ge meenteraad dat er maar wei nig gschikte locaties in Leiden zijn voor een volgende par keergarage gebouwd kan worden. Dat moet een foute gedachtengang zijn want er zijn locaties genoeg, het is maar net welke concessies je wil doen. In dat licht behoeft niemand vreemd te kijken wanneer als vervolg op de in gezette nuancering van poli tieke uitgangspunten ooit nog eens een parkeergarage op de plaats van de Lucas van Leij- denschool aan de Breestraat- /Marktenroute verrijst. Burgemeester Mocht Cees Goekoop binnen afzienbare tijd zijn ontslag als burgemeester van Leiden in dienen, dan is er deze week bijtijds een handleiding ver schenen hoe een gemeente raad zijn invloed optimaal kan aanwenden om een bur gemeester van zijn keuze te krijgen. De handleiding is ge schreven door Jan Waltmans, student aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg, die hoopt af te studeren op het onderwerp „burgemeestersbe noemingen in Zuid-Holland". Eenstemmigheid over de per soon van de burgemeester is een eerste vereiste, stelt Walt mans. Verschilt men in de ge meenteraad van mening dan grijpt de commissaris van de koningin danwel de minister zijn kans om een kandidaat naar eigen voorkeur te benoe men. Tweede vereiste is een goed functioneren van de vertrou wenscommissie. Een soort werkgroep bestaande uit de fractievoorzitters in de ge meenteraad die me;t de kandi daten voor het burgemees tersschap mag kennis maken en een advies over de gewen ste burgervader uitbrengt. Functioneert die vertrou wenscommissie niet, dan zou de commissaris het advies wel eens naast zich neer kunnen leggen. Onder niet-functione- ren valt bijvoorbeeld het schenden van de geheimhou ding: het voortijdig laten uit lekken van de namen van één of meer kandidaten. Wanneer de plaatselijk poli tiek zijn werk goed doet, is de kans groot dat de wensen van de gemeenteraad ingewilligd worden. Wat voor Leiden te vens zou betekenen dat de kans groot is dat er een bur gemeester van PvdA-huize wordt benoemd. Want waar de meerderheid van de ge meenteraad progressief is, is men van hogerhand bereid een socialistische burgervader te benoemen, concludeert Waltmans. En mogelijkerwijs van het vrouwelijk geslacht, want commissaris Schelto Pa- tijn heeft de positieve discri minatie hoog in het vaandel staan. Je hoort sommige raadsleden al denken: wanneer gaat die Goekoop nu eens weg ZATERDAG 28 JUNI 1986PAGINA 13 Brand aan Vollersgracht De achterkant van een leegstaan- de woning aan de Vollersgracht in Leiden is gistermiddag uitge brand. Na ruim tien minuten blus sen kon de Leidse brandweer het sein „brandmeester" geven. De oorzaak is vermoedelijk brand stichting. Een politiewoordvoeder zei te hopen dat de gemeente het pand spoedig zal laten slopen om meer problemen te voorkomen. Vier weken geleden verwoestte een brand de zolder van het huis, dat toen was gekraakt door twee Leidenaren. Zij verlieten na de brand het huis, dat daarna is dichtgetimmerd. Omstreden Leidse abortus in Capitool LEIDEN De medische ingreep, waarbij in het Academisch Zieken huis in Leiden een vijfling werd te ruggebracht tot een tweeling, is mor gen onderwerp van gesprek in het discussieprogramma „Het Capitool" van de NOS. Het gaat hierbij om de medische ethiek rond de vraag of medici alles mogen doen wat kan. Het gesprek heeft plaats onder lei ding van W. Brugsma. Deelnemers aan de discussie zijn onder anderen E. van Hall, hoofd vrouwenkliniek AZL, mevrouw E. Dessaur, crimino loge, en D. Bakker, chirurg bij het AMC. De uitzending begint om 12.00 uur op Nederland II. dré van Duin die weliswaar veelvuldig in herhalingen verviel, maar tenminste om te lachen viel. De „dieptein terviews" van Blom en Van Gelder hebben meer het ka rakter van irritante onder brekingen van het program ma. Het moet veel toeschou wers gespeten hebben dat juist dit duo het hoog en droog hield. Desondanks verliep de regis tratie perfect volgens het tijdschema. De opnamen duurden van één tot half zes maar toen had de helft van het publiek het inmiddels voor gezien gehouden. Met tussendoor het speurwerk naar de te water gelaten voertuigen en een drijvend optreden van de voormalig zanger van Procol Harum, Gary Brooker, werd het op den duur allemaal net wat te langdradig. Wat dat betreft moet het verknipte televisie programma zo mogelijk nog leuker zijn dan de opnamen. Niet in de laatste plaats door die fraaie herhalingen die gisteren aan de walkant node gemist werden. GERT VISSER

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13