op in teken van Zuid-Afrika Esso introduceert de benzine met IQ. slans kwartet In eg-tafel Zwarte scholen in Zuid-Afrika blijven dicht INLAND JJroristen gaan kernwapens —en en centrales saboteren Parijs in de ban van vrouwen moordenaar Hoge beloning voor tipgevers Reagans hulpplan voor Contra's aangenomen Voorwaardelijke celstraf voor Belgische ex-premier CcidöcSoincMit DONDERDAG 26 JUNI 1986 PAGINA 5 ^^TON Het internationale ter- zich in de toekomst mogelijk op |bied gaan begeven. Diefstal van is en sabotage van kernreactoren 109.10 'isten wordt steeds waarschijnlij- 90.00 >en rapport van de Internationale 167.80ter Voorkoming van Nucleair 152801 ^at 8isteren is uitgebracht. 80.50 hog geen incidenten in deze rich- 106 50 en plaatsgevonden wordt het 12800 irschijnlijker dat het terrorisme isfi7o c'eair 6el>ied zal wagen. Volgens 20500 'oeP vinc,t dit gevaar zijn oor- 93 00 samenloop van een aantal fac- 43.30 benemende frequentie en dodelij- 83-50 icing van de conventionele vor men van terrorisme, de steun van een aan tal landen aan terroristische activiteiten, de toename van het aantal mogelijke doelen, zoals kernreactoren en het bestaan van een zwarte of grijze markt voor kernbrandstof en technologie waarmee kernwapens ge maakt kunnen worden. De voornaamste dreiging wordt gevormd door mogelijke diefstal van kernwapens. Tweede op de lijst van mogelijkheden is diefstal van nucleair materiaal dat tot wa pens en bommen verwerkt kan worden. Verder kunnen terroristen kernreactoren, brandstoffaciliteiten en brandstoftranspor ten saboteren of dreigen te saboteren. Dieven krijgen straf en vrouw LOS ANGELES Een rechter in Ca- lifornië heeft het huwelijk van twee- misdadigers gesloten direct nadat zij haar vonnis over hen had uitgespro ken. De rechter, Darlene Schempp, zei gisteren dat de beklaagden hadden bedongen dat hun huwelijk deel zou uitmaken van een deal met het open baar ministerie. De 20-jarige Randy Fleming, die 30 jaar gevangenisstraf kreeg, trouwde met de 22-jarige Patri ce Wilmore en de 18-jarige Everett Walker, die 29 iaar kreeg, met de 20- jarige Carol Bluee. De politie stond niet toe dat de bruidsparen elkaar kusten of ringen uitwisselden, om te voorkomen dat de vrouwen iets aan hun man zouden doorgeven. Doden bij aanslag op trein in Peru LIMA Bij een aanslag op een trein met toeristen op weg naar de Inca ruines van Machu Picchu, in het An- desgebergte in Peru, zijn zeven men sen om het leven gekomen, onder wie vier buitenlanders twee Duitsers, een Amerikaan en een Spanjaard. Zo'n 35 mensen raakten gewond. On der de gewonden zijn geen Nederlan ders, maar mogelijk wel deelnemers aan het congres van de Socialistische Internationale. Niemand heeft zich nog verantwoordelijk gesteld voor de explosie met een lading explosieven, maar in het gebied zijn eerder acties uitgevoerd door de maoïstische guer rillabeweging Sendero Luminoso (Lichtend Pad). ENIG OPTIMISME OP AIDS-CONFERENTIE PARIJS De driedaagse conferentie over Aids is gis teren geëindigd met een zeker optimisme over de vooruitzichten de dodelijke ziekte te kunnen bestrij den. „Deze ziekte is niet als sommige andere waarbij geen licht is aan het eind van de tunnel", zo verklaar de de Amerikaanse Aids-specialist Robert Gallo. Hij zei lichtpuntjes te zien omdat er na „een bijna ongelooflijk korte tijd een goed inzicht is in de werking van het virus". Hij voorspelde dat deskundigen over een jaar de werking van het virus helemaal begrijpen en dat zij dan klaar zijn om te werken aan manieren om de ziek te tot staan te brengen. „Ik kan niet met zekerheid zeggen dat er ooit een vaccin zal zijn, maar ik denk het wel". Volgens schattingen van de Wereldgezondheid sorganisatie heeft de ziekte al 100.000 mensen getrof fen. Wetenschappers hebben gezegd dat als de huidige Amerikaanse trend zich voortzet dat aantal over vijf jaar op de hele wereld 300.000 zal zijn. Senaat VS: schrap VN-pensioen Waldheim WASHINGTON De Amen- kaanse senaat heeft president Reagan gisteren gevraagd er in de Verenigde Naties voor te ijveren dat de voormalige se cretaris-generaal van de VN Kurt Waldheim zijn pensioen van 81.650 dollar (dik twee ton) per jaar verliest. De senaat stelt dat Waldheim, die onlangs is gekozen tot pre sident van Oostenrijk, tien jaar lang gezwegen heeft over zijn banden met de nazi's in de Tweede Wereldoorlog. 146.00 JJg van de voorpagina) 84.00 S5 jAAG Van het indse plan om de topconferentie ust en kalmte te in met een discus- I de sociaal-econo- 275.00 toestand van de isoaojschap en het op- j;oi»van de belemme- 250.00 voor de handel 'Me EG-landen on- 135.50 derling, is waarschijnlijk weinig terecht gekomen. Diplomaten zeiden vanmor gen te verwachten dat de mi nisters van buitenlandse za ken, die in een extra bijeen komst zouden proberen een akkoord te bereiken over ge meenschappelijk optreden te gen Zuid-Afrika, niet tot overeenstemming zouden ko men. Zij zouden hun me ningsverschillen moeten doorschuiven naar de staats- en regeringsleiders, die dien tengevolge een groot deel van de middag zouden moe ten besteden aan pogingen om de twaalf op één lijn te brengen tegenover het be wind in Pretoria. Vooral de Britse premier Thatcher zal bij haar Europese bondgeno ten steun zoeken voor andere maatregelen dan economi sche sancties De Europese Top wordt bij gewoond door naar schatting meer dan 900 schrijvende journalisten, fotografen, ca- mera-lieden en technici uit vooral Europa, maar ook van daarbuiten. Omdat een be langrijk deel van de Haagse hotels bezet zijn door de re geringsdelegaties, zijn de journalisten in hotels tot ver in de omtrek ondergebracht, onder meer in Leiden, Hoofddorp en Rotterdam. Ook de vertegenwoordigers van de media krijgen echter nauwelijks iets van de Euro pese leiders te zien, als ge volg van de uiterst strenge veiligheidsmaatregelen. De genen die wel enkele ogen blikken bij een gebeurtenis mogen zijn om bijvoorbeeld een foto te nemen, moeten zich ruim tevoren in het perscentrum melden. Na een uitgebreide controle van doorlaatpasjes en apparatuur en fouillering door de politie mogen zij, onder begeleiding en bewaking, hun werk doen. 120.00 115.00 20.00K 23.00 30.60 53-70 fVAG Nederland is tot en met het komend week- ^•jj^orzitter van de EG, maar aan de conferentietafel in gggg isterie van buitenlandse zaken in Den Haag vormen 3470 sen vandaag en morgen de grootste delegatie. Frank- 52.10 pet niet minder dan vier deelnemers vertegenwoor- 9300 pSident Mitterrand, premier Chirac, minister van bui- ï^jje zaken Raimond en de voorzitter van de Europese 3300 sie, de Fransman Delors. 55 00 1st van zo'n uitgebreide Franse delegatie naar Den woos een gevolg van de politieke situatie in Frankrijk, «msoc'ahstische president moet zien samen te werken yjjji centrum-rechtse regering. 55 00 verige landen volstaat de komst van de premier en de 11.50 r van buitenlandse zaken. De Franse president be- M50»chter over bijzondere bevoegdheden op het terrein ^ïefensie en de buitenlandse politiek, zodat zijn aanwe- 16.50 op een top eerder gewoonte is dan uitzondering, (3 00 hij dan zijn premier thuislaat. 12.50 )k premier Chirac vindt dat hij op de conferentie met •8.80 lega-regeringsleiders aanwezig dient te zijn. Vandaar iJ^Jcoppige Franse delegatie. Overigens komen de Franse i2gQTers aan de EG-top elk met eigen vervoer naar ons i7 00 >5.00 roblemen rond de komst van veel Franse deelnemers, 900 pi met de wensen van president Mitterrand. Het decor aal waar Mitterrand zijn persconferentie zal geven jet passend geacht. Een voorstel om de zaak met een -_^>emstuk op te fleuren werd afgewezen, omdat Mitter- jijjlergisch is voor levende bloemen. D.at kan nog wat ljj tijdens het diner vanavond in het oude Haagse raad- deelnemers zitten daar aan een tafel, die rijkelijk is eric. J met verse blauwe en gele bloemen. De Griekse premier Papandreou was er gisteren vroeg bij. Als eerste deelnemer aan de top arriveerde hij in het Kurhaus, waar hij onder het toeziend oog van directeur W. Mankei het gastenboek tekende. Foto: Milan Konvalinka. (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS De politie van Parijs is op jacht naar de per soon of personen, verant woordelijk voor de moord op dertien bejaarde vrouwen in Parijs in de afgelopen maan den. Het laatste slachtoffer was een 67-jarige vrouw, wier lijk gisteren in haar apparte ment werd gevonden. De vrouw was net als de ande ren aan handen en voeten gebonden. Sinds oktober '84 zijn in Pa rijs 32 oude vrouwen ver moord. De politie denkt dat zeker tien moorden zijn ge pleegd door dezelfde per soon, omdat de omstandighe den identiek waren. De „boodschappenmoorde- naar", zoals de dader in de pers wordt genoemd, achter volgt zijn slachtoffers naar hun huis en dringt binnen wanneer ze nietsvermoedend de deur openen. Het motief voor de moorden is onduide lijk. De dader beroofde de vrou wen alleen van contant geld. Juwelen en andere waarde volle voorwerpen liet hij lig gen. Een politie-woordvoer- der omschreef de moorde naar deze week als een „in telligente gestoorde". De dader van een van de moorden werd een paar da gen geleden gepakt, maar aangenomen wordt dat hij met de andere niets te ma ken heeft. Veel alleenstaan de bejaarden in Parijs dur ven hun huis nu niet meer uit en laten het boodschap pen doen over aan vrienden of familieleden. es rustig 128 ^Jdafrikaanse rege- ;teft gisteren laten jjiroorlopig geen da- ■g persconferenties geven over het po- geweld omdat naar ggen de onrust aan- is verminderd vee weken geleden ^idtoestand in het jjperd afgekondigd. Bring blijft wel in- ■e verstrekken „in Tjral van grote inci- 9 aldus het Infor- 3 3/ureau. De media in 7 Afrika zijn door de ''jstrenge perscensuur 3 „J geheel afhankelijk 7 itgeen het Informa- 5/lau meedeelt. Bo- 37% gaat het parle-. VAot 18 augustus met J Vaardoor ook mede- in van parlements- jijdens zittingen niet tunnen worden ge- Nieuws uit Zuid- zal derhalve steeds Jer worden. PRETORIA De Zuida- frikaanse regering heeft gisteren de vakanties van zwarte scholen met twee weken verlengd. Braam Fourie, de blanke be windsman die verant woordelijk is voor het on derwijs aan zwarte kinde ren, zei dat de autoriteiten die tijd nodig hebben om rust en discipline te verze keren. De zwarte scholen, in het voorafgaande jaar dikwijls het toneel waren van protesten tegen de apartheid en doelwit van massale boycot-acties, zou den eigenlijk maandag weer opengaan. Het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) is niet enthousiast over het idee van een nieuw Europees troika-bezoek aan Zuid-Afrika. Gisteren werd bekend dat Groot-Brittannië bereid is een dergelijke vre desmissie te sturen, maar Tha bo Mbeki, hoofd van de afde ling ANC-publiciteit verklaar de in Vara's Achter het Nieuws de missie te zien als een Britse poging om niet tot werkelijke sancties over te hoeven gaan. De troika van de Luxemburgse, Italiaanse en Nederlandse ministers van buitenlandse zaken die vorig jaar najaar naar Pretoria af reisde, weigerde toen contact op te nemen met het verboden ANC. Winnie Mandela heeft in een interview met de „Chicago Tribune" opnieuw opgeroepen tot een totaal handelsembargo tegen Pretoria. Eerder deze week overtrad zij het verbod tot oproepen van sancties door via de Britse televisie een emotioneel pleidooi voor maat regelen te houden. Bovendien trok Mandela berichten van de Zuidafrikaanse regering in twijfel als zou het geweld in de zwarte wijken zijn verminderd sinds de afkondiging van de noodtoestand op 12 juni. Vol gens de regering zijn tot nu toe 61 doden gevallen, maar Man dela gaat er van uit dat het aantal vele malen hoger ligt. De Zuidafrikaanse politie geeft beloningen van maxi maal 1000 rand (ongeveer 1000 gulden) aan diegenen, die inlichtingen verschaft die leiden tot de aanhou ding en het in staat van be schuldiging stellen van „or deverstoorders". De belo ning geldt vooral voor in formatie over wapen- en bommenbezit, agitatie en intimidatie en „moord door middel van de brandende halsband", aldus de politie. Men mag bij het verstrek ken van zijn informatie anoniem blijven. Volgens de politie zou zij sinds de afkondiging van de nood toestand al twaalf mensen hebben behoed voor de dood door middel van een brandende band. „In de zwarte wijken wordt nog steeds traangas, rubber kogels en scherpe munitie ge bruikt en vooral 's nachts wordt in wilde weg gescho ten". Naar schatting 250.000 zwarte Zuidafrikanen zijn door het politieke geweld in ballingschap gegaan. Volgens dominee Sol Jacob, die dit gis teren bekend maakte „zal de uittocht voortduren tot dat de Zuidafrikaanse regering de apartheid en haar onrecht vaardige constructies af schaft Toen de toeschouwers eenmaal goed ïfl wat er nu precies aan de hand was, lelin ze te gieren van het lachen. Hikkend eie over elkaar heen en ze gaven elkaar atfolle opstoppers op kop en rug. Ze had- nl ook reden genoeg voor gelach, want ïrsS kwamen maar héél langzaam vooruit, ar dat nog niet genoeg was, gaven ze stuk Idik op uiterst sensationele wijze de strijd ster gaat er weer een," gilde een dikke In een zwart pak. En de brave man had 'den nog niet uit de mond of er klonk "^erende knal. Een wel zéér oude wagen i fe als in doodsnood omhoog om even la- ufegen van onderdelen naar het plaveisel nïn, bouten en moeren, zuigers en klep- >2hog veel meer. Smidje Verholen, die ieeltje temidden van vele mensen op de zat, lachte zich ook een aap en stootte zijn pientere leerjongen aan. „Hé.lachte hij plagend. „Waar blijf je nou met je snelvuurge weer en met je bommen en zo? Het valt alle maal best mee, hè? Ik vind het tenminste om je het apezuur te lachen!" Maar Kareltje ant woordde niets. Hij zat met een héél geheimzin nige trek op ?ijn gezichtje te kijken en hij ge noot van hele series binnenpretjes. „Jammer dat de baas me niet wilde geloven.peinsde Kareltje. „Héél jammer. Maar ja, zó erg is dat rjou óók weer niet, want nu heb ik zelf mijn maatregelen maar genomen. Alles zal nu wel goed gaan. denk ik. Laat de mensen maar la chen!" En de kleine Kareltje herinnerde zich met vreugde hoe hij die ochtend héél in de vroegte naar Gravendrecht was gegaan om daar het winkeltje te gaan bezoeken van zijn oud-oom Karolus Knetter Sr., die in schertsarti- kelen en vuurwerk handelde. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Het Huis van Afgevaardigden heeft ingestemd met het omstreden plan van presi dent Reagan de Nicara guaanse rebellen de Contra's 100 miljoen dollar hulp te geven. Zo'n 70 miljoen dollar is be stemd voor directe militai re hulp. Het is de eerste keer dat Amerika openlij ke militaire steun aan de Contra's geeft. De beslissing werd genomen met 221 stemmen voor en 209 tegen. Aan de stemming wa ren urenlange, emotionele de batten voorafgegaan. In maart had het Huis met een nipte meerderheid hetzelfde voor stel van de president afgewe- Een voorstel om de militaire hulp voorlopig niet te geven om de Sandinisten de kans te bieden over een vredesrege ling in Nicaragua te onderhan delen, werd afgestemd. Tegenstanders van vonden dat Amerika geen geld moest ste ken in een bevrijdingsleger dat betrokken is bij grootscha lige drugshandel en waarvan de leiders een deel van het tot geld uit de VS geld in eigen zak steken. De voorstanders waren echter van oordeel dat de Contra's de Sandinistische regering, die volgens hen bezig is een com munistisch bruggehoofd te vormen op het Amerikaanse continent, met militaire mid delen kunnen dwingen aan de onderhandelingstafel plaats te nemen. President Reagan had dinsdag via de televisie een dringend beroep op de afgevaardigden gedaan zijn plan te steunen. De Belgische ex-premier Paul vanden Boeynants werd gisteren in Brussel na zijn veroordeling „overvallen" door journalisten. Rechter: „ubent een ordinaire fraudeur (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Belgi sche ex-premier en minis ter van Staat Paul vanden Boeynants (67) is gisteren veroordeeld tot een voor waardelijke celstraf van drie jaar wegens malver saties en valsheid in ge schrifte. Rechter Carlos Amores voegde de ex-premier toe: „U bent een ordinaire fraudeur. U hebt als volksvertegenwoordiger mede wetten gemaakt. U bent de eerste die de wet zou moeten naleven. Ondanks de grote diensten die u het land hebt bewezen kunt u een straf niet ontgaan". Vervolgens werd het vonnis uitgesproken, dat naast de voorwaardelijke straf een boe te inhoudt van 35.000 gulden en het betalen van de gerechtskosten ten bedrage van 75.000 gulden. De zaak-VDB, de eerste in de Belgische geschiedenis tegen een politicus van dit kaliber, begon op 7 januari 1981, toen bij een huiszoeking in een bank in Brussel een aantal pa pieren werd gevonden dat be trekking had op ondernemin gen in de vleessector waarvan Vanden Boeynants eigenaar Nadat VDB meer dan 80 keer verhoord was, kwam het openbaar ministerie tenslotte met de aanklacht dat de ex- -premier tussen 1967 en 1982 „op een systematische wijze valsheid in geschrifte en fisca le fraude had gepleegd en met opzet foutieve balansen had opgemaakt". De aanklacht bevatte 137 pun ten en de malversaties belie pen een bedrag van zeker elf miljoen gulden. Op 8 januari ging na eindeloos touwtrekken en het opheffen van de parle mentaire onschendbaarheid van VDB, die nog steeds Ka merlid was, het proces van start. Tijdens de rechtszaak bleek dat VDB zich bediende van papieren vennootschappen in binnen- en buitenland, werkte met geheime rekeningen in Zwitserland en Liechtenstein, zichzelf leningen verstrekte en niet bestaande kopers opvoer de. Vanden Boeynants, die als sla gersjongen zijn carrière begon en na de oorlog tal van jaren zijn stempel drukte op de Bel gische christen-democratische partij, kon kennelijk naast zijn politieke loopbaan ook nog een vleesimperium runnen. Het proces heeft zich alleen toegespitst op frauduleuze praktijken met het vermogen van VDB, maar er is geen on derzoek verricht naar hoe dat vermogen tot stand is geko men. In de zeven jaar, die VDB minister van defensie is geweest, is dat vermogen fors gegroeid, maar tot dusver is officieel geen verband aange toond tussen die groei en vreemde wapenaankopen, die de toenmalige minister deed. België verhoogt maximumsnelheid BRUSSEL De Belgische minister van Verkeer, de liberaal Herman de Croo, wil de maximumsnelheid op autowegen van 120 naar 130 kilometer per uur brengen. De maximumsnelheid in de steden wordt van 60 naar 50 kilometer per uur terugge bracht. In „woonzones" (woonerven) wordt de snelheid maxi maal 30 kilometer per uur. Op gewone wegen mag 90 kilometer per uur gereden worden. (ADVERTENTIE) De IQ zit 'm in een schonere motor en zuiniger rijden. De IQ zit 'm in minder aanslag, dus minder kans op extra onderhoud. De IQ zit 'm ook in meer energie en feller accelereren. En al die IQ zit voor 't zelfde g gewoon bij Esso in de benzine. 'tis Esso die't doet. tfsso)

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5