l^ieuw middel tegen loge bloeddruk moet plachten wegnemen Twee miljoen Nederlanders hebben last van galstenen yTTTTTTTf >o;mezo weigert aan eibrtuswet te voldoen Fout in geboorte-akte prins Bernhard nooit officieel gecorrigeerd idien jairhoogde galing meer 51/ÏL Nijpels vermoedt tegen hem gerichte campagne Dranltvoorlich ting werkt alleen op de basisschool flNENLAND Ccidóc DONDERDAG 26 JUNI 1986 PAGINA 3 lerw, de n deirfAAG De stichting Stimezo handelt in strijd met de slaijbreking zwangerschap als men de richtlijnen die gelden 11e jrtus niet toepast bij zogenaamde overtijdbehandelingen, lerwle gevallen moet de vrouw een verplichte bedenktijd van n h^gcn in acht nemen. Dat schrijft minister Brinkman ?tarj aan de Tweede Kamer, in antwoord op vragen de e htf Van Dis. ie i© is echter niet van plan aan de voorschriften te voldoen as schacht niet dat de minister in zal grijpen. Volgens woord- i sc(r Van Brederode van Stimezo is het verschil tussen een aaab en een overtijdbehandeling in de abortuswetgeving on- iheffride onderkend. „Het gaat bij een overtijdbehandeling om r djreken van zwangerschap in een zeer vroeg stadium. Dat effipsychologisch niet als een abortus ervaren", aldus de konvoerder. DEN HAAG De datum van 28 juni op de ge boorte-akte van prins Bernhard is fout, maar ze is nooit officieel gecorrigeerd. Dat zegt de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) in een reactie op be richten in onze krant over de onduidelijkheid rond de geboortedatum van de bijna 75-jarige prins. De RVD houdt het erop dat de ambtenaar van de burgerlijke stand in Jena, de geboortestad van prins Bernhard, destijds een fout heeft gemaakt, maar dat niemand het nodig heeft gevonden de datum van 28 juni officieel te wijzigen in 29 juni. Op het ministerie van justitie heeft men in 1936 bij de aanvraag tot naturalisatie naar alle waar schijnlijkheid genoegen genomen met een mon delinge mededeling van de prins zelf, dat hij op 29 iuni geboren is. Bij Justitie is hierover even wel geen schriftelijk materiaal te vinden. Het oudste bekende document, waarin de datum van 29 juni wordt genoemd, dateert van 25 okto ber 1929; de prins was toen achttien jaar. Het be treft een inschrijvingsformulier voor een cursus aan de universiteit van Lausanne in Zwitserland. In de discussie over de juiste datum blijft nog een zaak verwarrend: in bepaalde geschriften wordt gezegd dat prins Bernhard geboren is op 29 juni om 00.10 uur, terwijl de geboorte-akte niet alleen een andere datum maar ook een an der geboorte-uur aangeeft, namelijk 28 juni om 2.45 uur. Haarlemse burgemeester veroordeelt afwijzing Surinaamse sollicitant HAARLEM De politiefunctionaris die een don kere sollicitant om zijn huidskleur heeft afgewe zen, is volstrekt te ver gegaan. Dat antwoordt bur gemeester Schmitz van Haarlem op vragen van ge meenteraadslid Van Doorn (Links Haarlem). Van Doorn stelde de vragen vorige week, nadat hem was gebleken dat een sollicitant van Surinaamse afkomst bij de Haarlemse politie was afgewezen wegens zijn te donkere huidskleur. De politiefunc tionaris had de sollicitant laten weten dat zijn huidskleur mogelijk problemen zou kunnen geven. Hij raadde de sollicitant aan om het bij het Am sterdamse korps te proberen, omdat die er meer ervaring mee zou hebben. Volgens de burgemees ter heeft de politiefunctionaris uit oprechte bedoe lingen gehandeld, maar is hij in zijn „beschermen de" houding te ver gegaan. Tegen hem zijn geen maatregelen genomen. WD-kamerlid tegen kerkhof-nivellering DEN HAAG De posthume vorm van inkomensnivellering die de Groningse gemeente Meeden op haar begraafplaats nastreeft, heeft het VVD-kamerlid Blauw ertoe aangezet schriftelijke vra gen te stellen aan minister De Korte (binnenlandse zaken). Meeden kent een verordening die voorschrijft dat zerken en grafstenen gelijk moeten zijn van af meting, kleur en materiaalkeuze. Met de voorschriften wil de gemeente vol gens Blauw het verschil tussen arme en rijke ontslapenen zo klein mogelijk ma ken. „Betuttelende regelgeving die de privacy op ontoelaatbare wijze aantast", vindt Blauw. Hij spoort de minister aan maatregelen te nemen tegen dit soort „uitwassen". m d| steel hr.J kor eer( (Van onze speciale airefslaggever in New York, ..»dt DICK HOFLAND) ,,d?|W YORK Volgens ®r<! Hartstichting lijden jeveer een miljoen Üerlanders aan hoge ieddruk. Iets minder jl de helft van hen et dat niet eens, of ikt, zoals bijvoorbeeld rokers, dat het alle- 1 niet zo'n vaart zal en. Hoge bloeddruk rdt echter niet voor ts een sluipende ziek- genoemd. Het risico op hartinfarct of be te is met hoge bloed- ik aanzienlijk groter zonder, patiënten die het wel we en er ook iets tegen wil doen, kunnen soms door veranderen van hun leef- 'oonten de bloeddruk ver- Gezonder eten, meer legen en dergelijke be- maatregelen zijn dan afdoende. Maar in veel illen helpt ook dat niet .&r. Geneesmiddelen zijn nog de enige oplossing. aa' hebben echter weer als j £leem, dat een patiënt ze incjpnslang moet slikken en ;t jnog veel erger dat ze p schillende bijwerkingen jamben. Wie ze niet door de je jtsteen spoelt, heeft daar- 'arfr veel last van vooral ver- hij moeidheid, slapeloosheid en hoofdpijn. Aan die narigheid blijkt voor een groot deel een einde te kunnen komen door het ge bruik van Captopril, een nog tamelijk nieuw geneesmid del. Het is van oorsprong Amerikaans, maar is sinds 1981 ook in Nederland ver krijgbaar. De universiteit van Connecticut verwacht zoveel van dit middel, dat het een onderzoek verrichtte naar de werking ervan. Het werd daarbij vergeleken met de meest gangbare medicijnen als Melhyldopa en Prorano- lol, in Nederland bekend on der de respectievelijke merk namen Aldomet en Ideral. De resultaten van dit onder zoek werden gisteren met veel bombarie gepresenteerd in New York. De universiteit en Captopril-producent Squibb, die een deel van het orfderzoek financierde, had den kosten noch moeite ge spaard de gunstige effecten van het medicijn wereldkun dig te maken. Alleen al in West Europa werden liefst 55 journalisten uitgenodigd dit gebeuren bij te wonen. Zou het resultaat daarvan nu moeten zijn, dat straks ieder een met hoge bloeddruk aan de Captopril^ moet? Nee, dat vinden zelfs cle onderzoekers te ver. gaan. Maar wel meer dan nu natuurlijk, want dit geneesmiddel is volgens hen in veel gevalten te verkiezen boven de twee meest gangba re alternatieven. Het uit gangspunt van het onderzoek was namelijk juist op dat as pect gericht. Er werd niet al leen gekeken naar de medi sche resultaten (of het hielp), maar ook of het de kwaliteit van leven zou verbeteren. Daarom werd, voorafgaand aan het onderzoek, onder zocht wat we nu precies ver staan onder kwaliteit van le ven. Een uitgebreid team professoren kwam tot de vol gende criteria: een goed soci aal leven, lichamelijk in orde zijn, dus geen pijn hebben, niet nerveus zijn, op intellec tueel niveau redelijk mee kunnen en zich over het al gemeen prettig voelen, dus vooral niet ziek. Van de 626 louter mannelijke patiënten tussen 21 en 56 jaar, die 24 weken aan de test meewerkten, haakte slechts 8 procent af. De rest voelde zich goed en had geen hoge bloeddruk meer na het ge bruik van Captopril. Bij de andere twee medicijnen wa ren de klachten niet van de lucht. Uiteraard wist nie mand welk middel hij kreeg toegediend. Met dit Amerikaanse onder zoek is voor het eerst aange toond, dat hoge bloeddruk wel degelijk het leven van mensen kan beïnvloeden. Totnutoe werd steeds aange nomen dat hoge bloeddruk a- symptomatisch was, dat het dus geen uiterlijke kenmer ken heeft. Mensen met hoge bloeddruk voelen zich echter vaak wel degelijk minder prettig. Een van de onderzoekers, prof. Crooq wees erop, dat de Westerse samenleving, en vooral de Amerikaanse, steeds heviger wordt gecon fronteerd met chronische ziekten: verschillende soor ten kanker, suikerziekte, hart- en vaatziekten en ook hoge bloeddruk. „Dat houdt in", aldus Crooq, „dat de kwaliteit van het leven enorm wordt bedreigd. We moeten dan ook niet alleen kijken naar de medische werking van de pil, maar ook naar het effect op het leven van de mens in zijn geheel. Het bestrijden van een ziekte alléén is tegenwoordig niet meer genoeg Zijn collega, prof. Schoenber ger, had daarvan een tref fend voorbeeld: „Een 21-jari- ge vrachtwagenchauffeur met hoge bloeddruk kon werkelijk alles, toen ik hem voor het eerst leerde kennen. De man kon de meest zware gewichten opdrukken, deed veel aan sport, noem maar op. Maar hij moest wel een medicijn slikken tegen hoge bloeddruk. Een jaar later toen ik hem zag, had hij geen hoge bloeddruk meer, maar was hij mager, kon niets meer, was gescheiden, kort om: een wrak". Barbecue De familie Van Vollenhoven heeft gisteren gebruik gemaakt van het mooie zomerweer door uitge breid te barbecuen in de tuin van paleis Het Loo in Apeldoorn. Van links naar rechts prins Maurits, mr. Pieter van Vollenhoven, prins Pieter Christiaan, prins Bernhard, prinses Margriet en prins Flo- BREUKELEN Naar schatting twee miljoen Nederlanders hebben last van galstenen. Bovendien worden jaarlijks in ons land duizend baby's gebo ren met een afwijking aan lever of galwegen. Deze gegevens heeft de Neder landse Lever Darm Stich ting bekend gemaakt aan de vooravond van een vandaag begonnen groot schalige publiciteitsactie die ertoe moet leiden dat het Nederlandse volk leert, hoe belangrijk de weg van ons voedsel is. Volgens de stichting hebben veel mensen niet in de gaten dat slecht functionerende slok darm, maag, lever, galwegen, alvleesklier en dunne en dik ke darm een fors deel van de in ons land veel voorkomende ziekten veroorzaken. Twintig procent van alle ziektegeval len heeft te maken met de spijsvertering, en bij 17 procent van alle operaties gaat het om de maag, de darmen, galwegen of lever. „Veel ongelukken ge beuren op een weg in ons lijf". luidt dan ook het motto waar mee de stichting de komende weken aan de weg timmert. Naast het voeren van campag nes houdt de stichting zich ook bezig met gerichte patiënte- nopvang. In de door haar geëxploiteerde zogeheten Tus- senthuizen kunnen patiënten die een levertransplantatie of een andere zware operatie hebben ondergaan, samen met hun gezin komen wonen voor de tijd dat ze op weg naar volledig herstel nog zijn aangewezen op ziekenhuis functies. Voorai voor mensen die op een grotere afstand dan 50 kilometer van het zieken huis wonen, kan zo'n opvang zinnig zijn. De kosten van op vang in een Tussenthuis wor den deels door de stichting en deels door een eigen bijdrage van de patiënt betaald. en ooi ir<| HAAG Er is als ge- eijvan de kernramp in de If it Unie geen verhoogde 'ng meer te meten in ir en regen. In het opper- dewater is de straling nog fa)rie maal zo hoog als nor- ,n(j De radioactiviteit in le- t jiddelen zit ver onder de 30ten die daarvoor binnen fp zijn afgesproken. Minis- .lljbnsemius (VROM) heeft Kamer laten weten naar .n tiding van een rapport dat j Rijksinstituut voor 'volks- aijidheid en milieu (RIVM) osj gemaakt. De minister eljudeert dat de radioactivi- Nederland sinds mei ee| is afgenomen vooral 0Vjde stoffen jodium en cesi- .dStrontium is maar in ge- hoeveelheden in het mi- 'ie-gekomen terwijl de aan- elgheid van plutonium zo rtjg is dat die niet te meten 3 ises Margriet en mr. P. van lenhoven wonen in Zierikzee ,i deel van de festiviteiten bij '"gelegenheid van de jaarlijkse ziinie van het Stamboek van itlde en platbodemjachten. Bernhard reikt in het Ko- flijk Paleis op de Dam de zil- fen anjers uit. Aanhoudend zonnig DE BILT (KNMI) Een bo ven de Noordzee en Zuid- Scandinavië aanwezig hoge- drukgebied bepaalt het ko mende etmaal ons weer. Hier door is de wind bij ons ooste lijk. In de vanuit Duitsland aan stromende lucht komt weinig bewolking voor. Alleen over dag vormen zich hier en daar enkele stapel^olkjes. De zon, die in deze tijd van het jaar in ons land meer dan 16 uur bo ven de horizon staat, warmt de lucht overdag sterk aan. Er worden op vrijdag dan ook weer zomerse temperaturen verwacht. De maxima zullen variëren tussen 25 graden in het Waddengebied en 30 gra den in de zuidelijke provin cies. Het minimum ligt de ko mende nacht rond een graad of 14. De wind is overwegend matig, overdag kracht 4, in de nacht kracht 2 a 3. Ook op langere termijn komt er nog geen einde aan de droogte, vanaf zondag wordt het echter wat minder warm. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Benelux, noordoost-Frankrijk: zon nig, Middagtemperatuur van 25 gra den in het noorden van de Benelux tot 30 graden elders. Zuidwest-Frankrijk: vooral bij de At lantische kust enkele onweersbuien. Overigens Vrij zonnig, vooral meer landinwaarts. Middagtemperatuur van 23 graden in Bretagne tot 35 gra den plaatselijk bij de Pyreneeén. Alpengebied: zonnig. Middagtempe ratuur tussen 24 graden in de noord oostelijke dalen tot 33 graden in de dalen van de west-Alpen Nulgraden- grens overdag rond 3800 m in het noordoosten en tegen de 4500 m in de zuidwest-Alpen. Spanje. Portugal: voornamelijk in het noorden en noordwesten plaatselijk regen of onweer, elders overwegend zonnig. Middagtemperatuur tussen 19 graden in noordwest-Spanie en noord-Portugal en 35 graden landin waarts in zuid-Spanje. Langs de cos- ta's rond 30 graden. Italië, Franse Middellandse zeekust, Joegoslavische kust: zonnig. Bij zee 25 tot 30 graden, landinwaarts tot 35 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Reien 25 Helsinki Britse Eilanden: zonnig. In het Lis^, noordoosten af en toe wolkenvelden. In Ierland en zuidwest-Engeland be- Lond wolkt en enkele regen- of onweers- Luxe buien. Middagtemperatuur tussen 17 M3^1" graden in Schotland tot 29 graden in zuidoost- en midden-Engeland. Malta Mosk Duitsland: zonnig. Middagtempera- Munc 1EMELS jy[ \aw mr em 8eg\. win mam heeft met esV AecMMBMQJT CP CeiJBëtVp <S8Syfeft|. DE josin.oisie- Niert&s%fliKHOH/EN- Medaille Premier Lubbers heeft gisteren de Prins Maurits-medaille opge speld bij mevrouw Hannie van Leeuwen, oud-kamerlid voor het CDA en nu wethouder in Zoetermeer. Zij kreeg de onderschei ding namens de vereniging „Ons Leger", voor haar „grote ver diensten voor de zaak van de vrede". (Vervolg van de voorpagina) VVD-fractieleider Nijpels rea geerde gisteren na afloop van de onderhandelingen (over een „varia" aan kleine onder werpen) op de recente berich ten in de media aangaande zijn politieke toekomst. Hij zei te vermoeden dat er een publici teitscampagne gaande is van partij- en fractiegenoten die hem het liefst geheel van het politieke toneel zien verdwij nen. De Friese commissaris der koningin Wiegel, die in een interview met deze krant heeft verklaard tezamen met Lubbers formateur te willen worden, is volgens Nijpels ech ter niet de aanstichter van de campagne tegen hem. „Wiegel is een goed VVD-politicus die niet aan dergelijke spelletjes meedoet", aldus Nijpels. Ove rigens heeft Wiegels wens om in zijn partij orde op zaken te komen stellen bij een deel van de VVD-fractie grote irritatie opgeroepen. CDA-onderhandelaar De Vries zei gisteren dat de specu laties over de politieke toe komst van Nijpels de sfeer bij de onderhandelingen niet heb ben bedorven. „Maar het zou onwaarheid zijn te zeggen dat de sfeer erdoor is bevorderd", aldus De Vries. Nijpels toonde zich gisteren ronduit tevreden over de tot nu toe behaalde onderhande lingsresultaten. Hij zei dat het ontwerp-regeerakkoord voor de VVD veel herkenbare pun ten zal bevatten. In het con cept-akkoord zal nog niet wor den gerept over de verdeling van de ministersposten tussen CDA en VVD, maar Nijpels sluit niet uit dat de beide ka merfracties volgende week aan de informateur enkele suggesties dienaangaande zul len doen als zij het ontwerp akkoord van commentaar voorzien. UTRECHT Kinderen in het laatste jaar van de basisschool lijken zich iets aan te trekken van voor lichting over drank en ro ken. Het stoerheids-effect van alcohol maakt op deze kinderen minder indruk dan op „niet-voorgelichte" leeftijdgenoten. Ook zijn zij beter bestand tegen de „sociale drinkdwang". Op de middelbare scholen heeft de bestaande voor lichting daarentegen geen enkele zin. Het is eerder een gebruiksaanwijzing voor kinderen, die al druk met drank experimente ren. Tot deze conclusies komt drs. Goof van de Wijngaart van de Rijksuniversiteit Utrecht, die effectiviteit van een voorlich tingsproject voor basisscholie ren van de Nationale Commis sie tegen het Alcoholisme en andere verslavingen (NCA) onderzocht. De NCA maakte gisteren de eerste resultaten van dit onderzoek op een pers conferentie in Hilversum be kend. „We zijn er blij mee, maar het is slechts een klein succesje. Het gaat vooral om de intentie niet te drinken", aldus NCA-directeur mr. J.C. Sor- ber. Pas over enkele jaren zal blijken of de voorlichting blij vend effect heeft gehad. Daar toe wordt zowel de voorgelich te als de niet-voorgelichte groep, in totaal 250 kinderen, nog drie jaar door Van de Wijngaart gevolgd. De anti-drankvoorlichters hebben lange tijd geprobeerd met informatieve praat over levercirrhoses en dodelijke verkeersongelukken op te tor nen tegen het glamourbeeld van de drankreclame. Tever geefs, zo bleek steeds weer uit de cijfers: het alcoholgebruik steeg jaar na jaar. Daarom heeft de NCA gekozen voor een andere aanpak. De mythe van de drank moet ontmas kerd worden. Drank is hele maal niet stoer, maar vooral waggelen, braken en je vreemd gedragen. Bovendien worden de kinderen gecon fronteerd met de tegenstrijdige manier waarop de maatschap pij met alcohol omgaat. Drankmisbruik wordt veroor deeld, maar ondertussen wordt er stevig gehesen. „Papa spreekt schande van een dron ken automobilist, die een on geluk veroorzaakt, maar stapt zelf wel achter het stuur met een aantal borrels," aldus NCA-directeur mr. J.C. Sor- ber. Volgens Pieter Wetser, coördi nator van het NC A-project, is drankvoorlichting voor ouders zelfs een groter taboe dan sek suele voorlichting: „Ze zijn blij als wij het doen. Dan worden ze zelf tenminste niet gecon fronteerd met hun eigen drinkgedrag." Het NCA-pro- ject werd vorig jaar uitgevoerd op vijfhonderd scholen voor dertienduizend leerlingen. Jongen bekent aanranding gepleegd door broer UDEN Onder druk van zijn familie heeft een 14-jarige jongen uit Uden een aanranding bekend die hij nooit heeft gepleegd. Hij legde de valse bekentenis af om zijn 17-jarige broer te hel pen. Die broer heeft inmiddels toegegeven dat hij de werkelijke dader is. De familie had het bedrog in scène gezet in de ver wachting dat de jongere broer vanwege zijnleeftijd minder hard zou worden aangepakt. Nu hij als ware dader is ontmaskerd heeft de 17-jarige jongen en passant nog een tweede aanranding bekend. In een van de gevallen heeft hij zijn slachtoffer ver schillende keren met een mes gestoken. Onderzoek naar verspilling bij Defensie DEN HAAG Minister De Ruiter van defensie tilt buiten gewoon zwaar aan de onregel matigheden bij de huishoude lijke dienst van zijn departe ment. Hij zei dit gisteren tij dens het mondeling met de Tweede Kamer. Een extern onderzoeksbureau gaat nu de zaak verder uitpluizen De Ruiter beklemtoonde dat niet het functioneren van de accountantsdienst van het de partement ter discussie stond maar juist het opvolgen van de resultaten van onderzoeken van die dienst. Die hadden in '82 al aangetoond dat bij twee onderdelen van de huishoude lijke dienst onregelmatigheden plaats vonden waardoor het ministerie enkele tonnen te veel aan het schoonmaken van gebouwen en aan het onder houd van het wagenpark had uitgegeven. De administratie, van die twee onderdelen ver toonden zoveel lacunes dat de bewindsman geen antwoord kon geven op specifieke vra gen van de fractie-specialisten De defensie-specialisten van CDA, PvdA en VVD spraken overigens hun waardering uit voor het handelen van de be windsman na de aan het licht gekomen onregelmatigheden. ADVERTENTIE Wil SLUITEN ER EEN REISVERZEKERING BU DE ANWB? MENSEN DIE EEN HEKEl AAN EIGEN RISICO HEBBEN. Met een reisverzekering van de ANWB zullen de kosten nooit torenhoog oplopen. Zelfs de voor deligste polis dekt uw bagage bij voorbeeld al tot f 3.500,- per persoon. En eigen risico heb je nooit bij de ANWB. Dus ook bij kleine schadege vallen, verlies of diefstal, wordt alles vergoed. Neem geen overbo dig risico, ga nu naar het ANWB- kantoon ANWB UIT EN THUIS MET DE ANWB.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3