ongerenwerk in Voorhout ïaakt nieuwe opleving door ■reen beroep is zo pelzijdig als het ambt an gemeentesecretaris Rokerige opening kruispunt Voorschoten "jks vestigt zich in Wassenaar ÜSEN OMGEVING QuidóaQowuxrd DONDERDAG 26 JUNI 1986 PAGINA 1 HOUT De Voor- jeugd is vanaf sep- weèr onderdak, e „ups en downs" et jongerenwerk in iut weer een ople- e nieuwe jongeren- t Ex-Voto, onder- ït in de stichting Voor en Oost, Inmiddels een start- ie ontvangen van de nte. Momenteel er druk gewerkt verbouwing en de van een in het SEC-ge- g Deze ruimte werd gebruikt door de r%nvereniging Kon tje in januari 1984 ter |S gegaan. „Wij ho- Döht in september van afcte kunnen gaan", Ton van danig in z'n sas de snelle gang van .igerenwerk in Voorhout Imet de oprichting van ns-katholieke jongeren- it Kontakt in 1960 die activiteiten gebruik I van het parochiehuis, jongerensociëteit heeft >eiend bestaan gekend. )uter vrijwilligers heeft *teit lange tijd stand ge- i. Vele optredens van bands waren debet aan 6t|ces van Kontakt in de /alige opzet. rif jaar na de oprichting ,S|de stichting een nieuwe 'jnodatie aan de Boek- an. Dit werd ,,'t Hok" *alt. In dit onderkomen veel succes een zeer eerd programma aan gepresenteerd. Maar kwam er een abrupt aan deze bloeiende soos j en fikse brand ,,'t Hok" verwoestte. trfe opening van het Soci- lucatief Centrum op 17 Het bestuur van Ex-Voto: Boven v.l.n.r. Marco van der Ree, Ton van Wijk, John Langeveld; onder: Mirjam Phernambucq, Frans Geurts, Wilco Langeveld. Frans Geurts. mei 1980 was er voor de jonge ren in Voorhout toch weer ruimte beschikbaar. Het orga niseren van activiteiten werd hervat en na een uitstekende start waren uiteindelijk span ningen binnen het toenmalige bestuur er de oorzaak van dat de jongerensociëteit tot mis lukken gedoemd was. De be staande rivaliteit tussen jonge ren van diverse dorpen in de omtrek, maakte de situatie er niet beter op en ook het inte rieur werd door de bezoekers als „puur ongezellig" geken schetst. De stichting werd uit eindelijk ontbönden. Door interventie van het ge meentebestuur werd in augus tus 1982 bepaald dat het jonge renwerk in Voorhout door gang kon vinden, mits de rechtspersoon geen stichting maar een vereniging zou zijn. Een rechtspersoon waarin ruimte voor de leden zou zijn om mee te beslissen over het beleid. Onder deze voorwaar den werden in februari 1983 de activiteiten van de jonge renvereniging hervat. De ver nieuwde aanpak had aller minst het verwachte resultaat en in januari '84 werd de jon gerenvereniging Kontakt defi nitief opgeheven. In september 1984 werd voor de jeugd van 12 tot 16 jaar de jeugdvereniging „De Boei" op gericht. De jeugdvereniging die gehuisvest is in het ge bouw De Spelewey aan de Boekhorstlaan waar vroeger ,,'t Hok" stond, draait met suc ces. „Juist daarom was het zo te betreuren dat er voor de ou dere jeugd geen vervolg in de zelfde sfeer aanwezig was", vindt het bestuur van Ex- Voto. Volgens de statistieken telt Voorhout ruim 1400 jongeren tussen de 16 en 25 jaar. Zij zijn voor hun vertier veelal aange wezen op andere gemeenten, hetgeen veel nadelen met zich meebrengt. Initiatief Geholpen door een rijke histo rie op gebied van jongeren werk in Voorhout en het besef dat jongerenwerk ook in Voor hout als fundament kan gel den voor de invulling van een programma voor jongeren in de leeftijd van 16 tot 25 jaar, heeft het huidige bestuur van Ex-Voto in september 1985 het initiatief genomen om het jon gerenwerk in Voorhout weer van de grond te krijgen. Het initiatief tot het oprichten van Ex-Voto werd genomen door John en Wilco Lange veld. Zij trommelden andere enthousiastelingen bij elkaar: Ton van Wijk, Marco van der Ree, Mirjam Phernambucq, Frans-Jozef Geurts en Karin Koets. In september '85 kwam deze groep voor het eerst bij elkaar voor een kennisma kingsgesprek en ging aan de slag. „We zijn gaan informeren bij diverse jongerencentra in de regio", vertelt Ton van Wijk. „Daarbij hebben wij schriftelijk informatie ge vraagd bij landelijke en pro vinciale instanties en na een positief gesprek met de Voor- houtse wethouder Joon werd de gemeente op de hoogte ge steld van de piannen. Vervol gens hebben we het SEC-ge bouw eens goed van binnen bekeken en samen met archi- tèct Paul Bakker zijn we plan nen gaan maken om de ruimte om te toveren tot een gezellig eigentijds gebeuren". Met be hulp van deze architect werd ook door de groep een keurige presentatiemap gemaakt, die tijdens een commissievergade ring onderwijs en cultuur aan de leden werd uitgereikt. Na rijp beraad werd gekozen voor een stichting met de naam „Tussen Voor en Oost". In die stichting is Ex-Voto op genomen. De naam Ex-Voto betekent eigenlijk „Op open bare plaats". Ook wordt een voorwerp zo genoemd dat men in een kapel of kerk opstelt of ophangt ingevolge een gedane belofte. Alle initiatiefnemers hebben een plaats in het be stuur. Zij willen nog een aan tal vrijwilligers aantrekken. Voor de eerste maand is een voorlopig programma opge steld. De jongerensoos gaat start met een feestelijke ope ning. 's Avonds is er een festi val met vier bands uit de re gio. De tweede week is er op dinsdag een computervoorlich tingsavond en op vrijdag en zaterdag een swingavond. Ver der denkt het bestuur aan the ma-avonden. Ook wil het be stuur bijvoorbeeld ruilbeurzen, exposities, video-avonden, puzzeltochten, landen-avon- den, computeravonden, jam sessies, toneelavonden, caba ret, een darts-café organiseren. De andere Middeleeuwen Wethouder K. Brul (links) van Rijnsburg heeft gisteravond onder veel belangstelling de permanente expositie van het Genootschap Oud Rijnsburg „De andere Middeleeuwen" geopend. Hij deed dit eerst tij dens een openingsspeech in de raadzaal van het gemeente huis en daarna door de deur van het museum van het Ge nootschap Oud Rijnsburg aan de Oude Vlietweg wederom te openen, waarna er oude volks muziek opklonk. Het ging om een herinrichting van de benedenverdieping van het museum. De permanente tentoonstelling en daarmee de benedenverdieping was hard toe aan herinrichting. Vier stu denten van de Reinwardt Aca demie uit Leiden hebben de zaak onder handen genomen. Er is een hele nieuwe opzet ge maakt, een draaiboek en ook de loop binnen de ruimte is veranderd. Via foto's, leuke bijschriften, voorwerpen, ma quettes en bodemvondsten krijgt de bezoeker ëen leven dig beeld voorgeschoteld. Zo levendig zelf, dat men via geur- kastjes kan ruiken hoe huisvuil ruikt en men via de koptele foon kan horen hoe oude kerk muziek, volksmuziek en nog enkele andere soorten muziek klinken. De tentoonstelling is elke vrijdagavond te bezichti gen van 19.00-21.00 en elke zaterdag van 10.00-16.00 uur. eGRAAFF VAN VOORSCHOTEN NAAR ALPHEN: ^SCHOTEN Na acht ambt van gemeentese- aa!s in Voorschoten te heb- ekleed, waagt de heer Ie Graaff (41) per 1 juli naar de gemeentese- van Alphen aan den H.Ik ga verdraaid graag /«Alphen, maar vind het andere kant ook ver- /I jammer om uit Voor- din weg te gaan", zegt de eiende gemeentesecretaris 3^>nder spijt. „Het is een fng om weer in een ge- organisatie aan erk te gaan",1 meent De desondanks. „Het was ine baan in Voorschoten, ik wil niet het risico lo it mijn pensioen hier te De tijd was daar om i nieuwe baan uit te ^4aaff kan zich met recht kt en gemazeld noemen in [emeentelijke ambtena- •araat. Op zijn zestiende vam hij vanaf de school- als leerling-ambtenaar (hst van gemeentewerken gemeente Naaldwijk. „Ik delemaal onderaan begon- jifnet koffie zetten, post rengen en andere 'voor lede werkzaamheden', zo- jat heet". Vervolgens te hij vier en een half "*01 als ambtenaar bij de rjinte Rijswijk. Elf jaar jxas hij beleidsmedewer- ;r£n de afdeling financiële jjDnomische zaken van de jfiging van Nederlandse «nten in Den Haag. „Na ren wilde ik weer terug naar de praktijk. Liefst een baan met leidinggevende as pecten en dan nog graag in het centrum van een gemeentelij ke organisatie. Het ambt van gemeentesecretaris voldeed aan al die criteria". Zo kwam hij in Voorschoten terecht, waar hij nu al acht jaar de scepter zwaait over ruim twee honderd ambtenaren. De veelzijdigheid van het vak heeft De Graaf altijd bijzonder aangetrokken. „Ik denk dat er haast geen beroep te vinden is, dat zo'n diversiteit aan taken en activiteiten met zich mee brengt. Een gemeente beslaat een zeer breed gebied. Van rioleringen tot vuilnis ophalen; van registratie van geboorten tot het verstrekken van uitke ringen. Het is de taak van een gemeentesecretaris om al die verschillende diensten en mensen bij elkaar te houden tot een werkbaar en werk zaam geheel". Tussenfiguur Alhoewel hij toegeeft dat de figuur van gemeentesecretaris altijd wat op de achtergrond beweegt, ervaart hij dit niet als onprettig. „Je blijft een tus senfiguur. Je werkt voorna melijk intern en bent gericht op het functioneren van het gemeentelijk gebeuren. De ge meentebestuurders blijven na tuurlijk meer 'de monden' van het geheel". Alhoewel De Graaff al eerder naar het ambt van gemeentesecretaris gesol liciteerd heeft in andere plaat sen, is hij blij dat het uiteinde lijk Alphen geworden is. „Mijn vrouw en ik zijn echte Rand stedelingen. Wij hebben een beetje het idee dat hier in het westen alles gebeurt. Alphen biedt alle voordelen van de Randstad, maar niet de nade len. Het heeft een uitgebreid voorzieningenniveau, ligt in de nabijheid van grote steden, maar bezit aan de andere kant ook veel natuurschoon en klei ne dorpen in de buurt". Hoe wel Voorschoten en Alphen niet zo heel ver van elkaar lig gen, zijn er volgens De Graaff wel belangrijke verschillen tussen de twee gemeenten. „Voorschoten heeft sterk het karakter van een forenzenge- meente. Er is wel wat bedrij vigheid, maar veel eigen werkgelegenheid is er niet. In Alphen is dat wel het geval. Dat aspect van het Alphense karakter zal denk ik de nodige inspanningen van het gemeen telijke apparaat vergen". Ook de organisatie van het ambte narenapparaat is in Alphen anders. „In Voorschoten val len alle gemeentelijke diensten onder één organisatorisch ka der. In Alphen is er naast de secretarie een aantal gemeen telijke diensten dat zelfstandig opereert". Terugblikkend meent De Graaff dat er in zijn acht Voorschotense jaren heel wat is bereikt. „Wij hebben in de personele sector veel verande ringen doorgevoerd. Zo is er een functiewaardering voor het gemeentepersoneel geko men. Dit heeft mij persoonlijk Gemeentesecretaris G.A. de Graaff nam onlangs afscheid van Voorschoten. Hij komt per 1 juli officieel in dienst als gemeentesecretaris van Alphen aan den Rijn. heel veel genoegen gedaan. Ik was voorzitter van de commis sie die daar twee jaar lang heel hard aan heeft gewerkt. Het gemeentebestuur heeft onze voorstellen nadien voor hon derd procent overgenomen". Nog gelukkiger is De Graaf met de voorgenomen nieuw bouw van het gemeentehuis, waardoor allé ambtenaren on der één dak komen te zitten. „Dat vind ik nog steeds de klap op de vuurpijl. Voorscho ten steekt zes miljoen gulden in dit project. De krappe fi nanciële tijden in aanmerking genomen, vind ik dit een bij zonder moedig besluit van de raad", zegt de Graaff met na druk. Hij stelt met genoegen vast dat er de laatste acht jaar bovendien 1200 nieuwe huizen in Voorschoten gebouwd zijn. „In totaal betekent dat dat we twintig procent van het totale huizenbezit erbij gekregen hebben". Tegenover die vreugdevolle zaken, staan echter ook enkele minder leuke dingen. „Een probleem dat al heel lang speelt en in steeds scherpere mate terugkomt, is dat we niet of nauwelijks kunnen voor zien in hoger gekwalificeerd personeel. We hebben nu al ruim een jaar een vacature voor een directeur financiën en die kunnen we gewoon niet krijgen. Het is een heel zorge lijke zaak dat je iemand op een belangrijke post moet missen". Een ander punt dat De Graaff met lede ogen aanziet is de voortgaande afslanking van het ambtenarenapparaat. „Ik begrijp heel goed dat dit een bittere noodzaak is. We wor den door financiële nood ge dreven. In de tijd dat ik hier zit zijn er twintig arbeidsplaat sen opgeheven. Dat ging niet gepaard met een evenredige vermindering van de werkbe lasting. We krijgen het dus met minder mensen steeds drukker". Een verbindings schakel zijn tussen het ge meentebestuur en met name B en W enerzijds en het ambte narenapparaat anderzijds. Dat is volgens De Graaff de be langrijkste taak van een ge meentesecretaris. „Dat vereist een bijzonder omnivore instel ling. Je moet van een heleboel zaken een klein beetje ver stand hebben en zo opereren dat je het vertrouwen van bei de partijen wint. Verder moet je een behoorlijke mate van objectiviteit aan de dag leggen. Er zijn in een gemeente zoveel verschillende belangen aan de orde en die staan vrijwel altijd weer tegenover andere belan gen. De politieke visie krijgt altijd veel aandacht. Daar moet je zo objectief mogelijk tegenover staan en mee om springen. De burger heeft er geen enkele boodschap aan of iets een links of rechts item is; de burger wil alleen een zo op timaal mogelijke dienstverle ning van de gemeente onder vinden". JEANNETTE SCHREUDER VOORSCHOTEN Wethouder J. Visser stelde gistermiddag om half vijf de verkeerslichteninstallatie bij het gemeentehuis in gebruik. Hij opende daarmee het geheel gereconstrueerde kruis punt. De officiële opening werd enige tijd danig in de war ge stuurd door het draaien van de windrichting. De aannemer had vier rookpotten ontstoken. Toen die hun eerste rook ontwikkel den, draaide de wind en moesten alle genodigden hals over kop het gemeentehuis binnenvluchten, terwijl de bediener van de hoogwerker, nodig om een doek van een verkeerslichtenpaal te halen, ook de benen moest nemen. Maar daardoor stuurde hij de bak van de hoogwerker richting hemel. In die bak stond wet houder J. Visser. Nadat de rook was opgetrokken, bleek dat wethouder Visser geen last van hoogtevrees heeft, hij stond zwaaiend in het bakje. In de raadzaal schetste wethouder Visser de historie van het kruispunt. Al in 1972 werd besloten na het niet doorgaan van de Leidsebaan dwars door het natuurgebied tussen Leiden en Den Haag, dat het openbaar vervoer voorrang zou krijgen via de di verse verkeerstraverses. De opening van het kruispunt bij het gemeentehuis geeft een winst van een tot twee seconden in de autobusroute Leiden-Den Haag. De kosten bedragen ruim 1,1 miljoen en het grootste deel daarvan wordt betaald door de pro vincie en het rijk. De heer J. Fortuin, direkteur wegen van de Provinciale Waterstaat prees Voorschoten voor de bereidwillig heid en stelde dat bij realisering van alle knelpunten en kruis puntenoplossingen de autobus een tijdwinst maakt van 5 tot 6 minuten op de totale rijtijd. Wethouder Visser maakte de provincie er op attent, dat het tijd wordt om ook aan de noordeiijke kant te weten „De Zilverfa- briek" te beginnen met de nieuwe verkeerslichten. Hij werd op zijn wenken bediend, want volgens de provinciale woordvoerder is dat kruispunt in oktober gereed. Vissen Hengelsportvereniging Mak kelijk Zat in Hillegom orga niseert zaterdag het grote na tionale visconcours. De inzet van de wedstrijd is het kam pioenschap van de bollen streek. Wie die titel verovert wint 250 gulden en de kam pioensbokaal. Er zal worden gevist op gewicht (alle ma ten) behalve op snoek, snoek baars en paling. Het wed strijdterritorium is de Ring vaart rond de Haarlemmer meer, ter hoogte van Hille gom. De wedstrijd duurt van 9.00 tot 12.00 uur. Het in schrijfgeld bedraagt 7,50 per persoon, in groepsverband ƒ5. Inschrijven dorpshuis Ons Eiland te Beinsdorp, waar na afloop van de wedstrijd ook de prijsuitreiking plaats heeft. Inlichtingen bij secre taris A. P. v.d. Berg, tel. 2520-21229. Roltoer De RESA houdt zaterdag voor de vijfde keer een rol toer in Alphen aan den Rijn. De roltoer biedt licha melijk gehandicapten die ge bruik maken van een rolstoel of aangepaste fiets de gele genheid om het gebied rond de Zegerplas in Alphen te verkennen. Er zijn vier toch ten uitgezet, variërend van 2,5 tot 12,5 kilometer. Voor de eerste keer krijgen ook niet-gehandicapten de gele genheid om in een rolstoel mee te doen. Voor hen zijn rolstoelen beschikbaar. De start is tussen 10.00 en 11.30 uur vanaf de kantine van de Alphense Boys aan de Sport- laan. Het inschrijfgeld be draagt eèn rijksdaalder. Voor informatie en opgave: Aloys Roggekamp, 01720-93431, Anne Wormgoor, 01720-36545 Fancy Fair In Hoogmade wordt zater dag en zondag weer de jaar lijkse Fancy Fair gehouden ten bate van handbal, voetbal en muziek. Speciale atracties zijn het Rad van Avontuur, de diggeler.kraam en de va cature-bank. De zaterdag middag is met name voor de jeugd bestemd. Zaterdaga vond wordt de levensmidde- lenmand verloot. De trek king van de grote verloting, met een hoofdprijs van 1000 gulden wordt zondagavond gehouden. De Fancy Fair is op beide dagen van 14.00 tot 17.00 uur en van 20.00 tot 24.00 uur geopend. Country Het Lido-theater in Noord- wijk staat zaterdag in het le ken van swingende country en western en stevige rock 'n roll. De 21-jarige Zweedse Marike Johnsson is Europa's leading lady in de country muziek. Chuck Memphis, de andere artiest die zaterdag optreedt, zingt zowel country als rock 'n roll en heeft al ge ruime tijd succes. Het mu- ziek-evenement begint om negen uur. Aad Mustert De Warmondse schilder Aad Mustert exposeert vanaf za terdag tot en met 24 juli in het Oude Raadhuis aan de Dorpsstraat in Warmond. De aquarellen laten de steden, dorpen en dieren uit het Ne derlandse landschap zien. De expositie is woensdag, don derdag en zondag geopend van 14.00 tot 16.00 uur, op dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Rijntamboers Voor de Zoeterwoudse drumfanfare „de Riin tam boers" komende zondag af reizen naar het Noordfranse Anzin voor hun laatste optre den voor de vakantie, wordt er zaterdag actie gevoerd voor oud papier en vodden. Met de opbrengst van de goe deren probeert de fanfare zo wel het uniformen- als het instrumentenfonds op peil te houden. Fietssters gewond SASSENHEIM Een 42-jarige moeder en haar 17-jarige dochter uit Sassen- heim zijn gisteravond rond kwart over zeven gewond geraakt, toen ze op het fietspad bij de kruising Van Pallandt- laan/Hoofdstraat in hun woonplaats ge raakt werden door een auto. Het twee tal stond te wachten voor het verkeers licht, toen er op de kruising een aanrij ding tussen twee auto's ontstond. Een 22-jarige Sassenheimer sloeg linksaf en gaf geen voorrang aan een hem tege moet komende automobilist. Deze be stuurder, een 27-jarige man uit Amster dam, reed na de botsing door op het fietspad en raakte de beide fietssters. De moeder liep een gekneusd bekken op, de dochter een gekneusd been. Bei den zijn naar het Academisch Zieken huis in Leiden gebracht. hs( AAR Het textielconcern lurt vanaf eind dit jaar het pand ijksstraatweg 246 in Wassenaar, end als het huis met het blauwe l pand blijft eigendom van het cdrijf Amcx International, dat luist naar de voormalige zilverfa- in Kempen Begeer in Voor- \erd begin dit jaar overgenomen 'hex en is nu een dochterbedrijf, gemeente Wassenaar loopt een g voor een vergunning voor de 'tn een extra vleugel (oppervlakte Tcante meter). Nu nog staat in de i het pand een bouwkeet voor de 8e extra ruimte. Volgens een jerder van makelaardij Jones, i Wootton zal de vleugel zoveel mogelijk aansluiten bij de huidige bouw stijl. Het is de bedoeling dat, zodra een ingrijpende renovatie van de nieuwe Amex-vestiging in Voorschoten is vol tooid, het dochterbedrijf het hoofdkan toor vanuit Nijmegen naar Wassenaar overbrengt. Het zogeheten huis met het blauwe dak heeft ongeveer een jaar te koop/te huur gestaan. Tegelijk met de transactie rond het pand aan de Rijks straatweg heeft Fooks opslagruimten (op pervlakte 3000 vierkante meter) gehuurd aan de Rooseveltstraat in Leiden. In het complex, een belegging van het Shell- pensioenfonds, gaat het kledingconcern tevens nog eens 4C0 vierkante meter kan toorruimte huren. Amex International is producent van merken als Emanuelle en Moustache. Vrouw geschept KATWIJK Een 45-jarige inwoonster van Katwijk is gistermiddag zwaar gewond geraakt bij een aanrijding. De vrouw stak onverwacht de weg over op de kruising Julianalaan Industrie weg- /Vreugdeweg. Een 34-jarige bestuurder van een vracht wagen uit Lopik kon haar niet meer ontwijken. De vrouw werd geschept en is met onbekend letsel overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. RUNSBURG DOET MEE AAN ZESKAMP NCRV RIJNSBURG Wethouder W. Glasbergen deelde gisteravond tijdens de bijeenkomst van de Sportraad mee, dat Rijnsburg het komend winter-televisieseizoen zal deelnemen aan de strijd om de NCRV-zeskampcup. Rijnsburg heeft zich hiervoor eerder dit jaar opgegeven. Zeer onlangs kreeg het bloemendorp van de NCRV bericht dat men mag deelnemen. Kandi daten voor het team dat Rijnsburg zal vertegen woordigen, zullen via de sportverenigingen worden geselecteerd. Glasbergen verwacht ove rigens niet dat Rijnsburg voor januari in actie zal hoeven komen. Tijdens de vergadering bleek, dat de vorig jaar nog op sterven na dood zijnde sportraad langzaam maar zeker nieuw le ven wordt ingeblazen. Volgens secretaris G. Vis ser van de raad worden de komende jaren zeer belangrijk. „Er moet in Rijnsburg een sportnota worden geschreven, er zijn plannen voor de bouw van een sporthal, er komt een gymzaal bij de nieuw te bouwen tuinbouwschool en het is bovendien niet denkbeeldig dat er be zuinigingen op ons afkomen", aldus Visser. De sportraad was deze week voor het eerst sinds de gemeenteraadsverkiezingen in een nieuwe sa menstelling bijeen. Aan het begin van een nieu we vieijarige periode ging Visser kort in op de problemen, die de sportraad de afgelopen jaren hebben geteisterd. Begin dit jaar zijn de proble men op een rijtje gezet. Getracht zal worden de sportraad nu wel goed te laten functioneren. Visser: „We moeten proberen deze raad wat meer inhoud te geven. De sportraad moet het college van B W vooraf kunnen adviseren en niet achteraf. De betrokkenheid moet worden vergroot. De sportraad moet goed voeling hou den met de achterban en problemen die leven op tafel leggen. Als dat gebeurt heeft de sport raad een duidelijke functie". ÏGDSOCIËTEIT EX-VOTO IN SEPTEMBER VAN START

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13