^eidócSotncuit f houdt a Boerderij Stevenshof wordt niet gesloopt Hoera, 3 foto's extra!Maxi! STAD OMGEVING -Cs jaierbrug herrijst in oude glorie mer steunt Brinkman h vestiging Natuur- otorie in Pesthuis r( KNOV wil eenrichtingverkeer op marktenroute en Breestraat DONDERDAG 26 JUNI 1986 PAGINA 11 RECTEUR ECONOMISCHE ZAKEN Amptmeijer opvolger van Keijser H. Amptmeijer wordt vermoe- nieuwe directeur van de directie iche zaken van de gemeente. Hij Keijser op. Amptmeijer is de twee- >p deze directie. De verwachting is ollege morgen de benoeming rond Groenewegen, de naaste mede- ajyan Keijser wanneer het om het jjvan bedrijven ging, zal de rol van 'd van de directie toebedeeld krij- zal het voortouw moeten nemen het om het aantrekken van werk- eid gaat. Lager in de hiërarchie zal Kjliwe medewerker aangetrokken .Keijser legde enkele maanden ge- i functie neer om een eigen bedrijf aag te beginnen. Op de rand van leid zorgde hij voor enige onrust in politieke gelederen door zijn twijfels te ui ten over de grondpolitiek van het college. De indruk bestond toen dat Keijser niet zo zeer namens zichzelf sprak, maar de me ning van de afdeling 'bedrijfscontacten' vertolkte. B en W waren aanvankelijk van plan iemand van buiten aan te trekken als opvolger van Keijser. De kandidaten die reageerden, vielen in de loop van de sollici tatieprocedure wegens onvoldoende ge schiktheid allen af. Daarop is besloten de opvolging intern te regelen. Aankomend directeur Herman Amptmeijer maakt al lange tijd deel uit van de directie economi sche zaken. Hij was in de jaren zeventig lid van de PSP-fractie in de gemeenteraad, een partij waar hij nog steeds lid van is. Scholingsproject voor „klussers" LEIDEN De Stichting Welzijn is een scholings project begonnen voor werklozen, die aktief zijn binnen de zogenaamde Klussenbank. Bij de Klus- senbank werken vrijwilligers, die bij mensen met een inkomen beneden de 1500 gulden netto per maand, opknapwerkzaamheden verrichten tegen een laag tarief. De Klussenbank is gevestigd in het Olga-bedrijfsverzamelgebouw aan de Evertsenstraat in Leiden. Met het scholingsproject worden de theo retische kanten van het klussen benaderd. Bij het project krijgt men één dag scholing en daarna drie dagen praktijk, zodat hetgeen geleerd is direct in de praktijk getoetst kan worden. De bedoeling van de scholing is, dat de deelnemers meer kansen maken op de arbeidsmarkt, bijvoorbeeld in de bouw. Het Gewestelijk Arbeids Bureau subsidieert het project. Auto in brand LEIDEN Een man uit Lienden zag gisterochtend om elf uur op de Europaweg zijn auto in vlammen op gaan. De brandweer heeft het vuur, dat vermoedelijk door kortsluiting is ontstaan, geblust. Vast in kolk LEIDEN Een 7-jarig Leids jongetje moest gister middag om half vijf uit een benarde positie worden be vrijd: hij zat met zijn linker wijsvinger vast in een kolk op de Lage Rijndijk. De jon gen is behandeld in het AZL. Fietspomp maakt messetrekker onschadelijk LEIDEN Een 53-jarige Hagenaar heeft van nacht om vier uur een aanval op zijn zwager met een gebroken rechterarm moeten bekopen. De Hagenaar logeerde bij zijn zus en zwager in de Obrechtstraat. Toen het echtpaar naar bed ging, bleef hij beneden en dronk de nodige bor rels. Om vier uur ging hij met een uitbeenmes naar de slaapkamer van het tweetal. Volgens de politie wilde hij op zijn zwager insteken, maar deze werd wakker een greep een naast het bed staande fietspomp. Daarmee sloeg hij de man de kamer uit. De Hagenaar is behan deld in het AZL. Waarom de man zijn zwager aanviel, is niet bekend. "igers en fietsers moeten nu nog gebruik van een noodbruggetje over de Rijn, ter drie maanden komt aan dit (kleine) ,k een einde. Dan wordt in Leiden een lieuwe Kraaierbrug opgeleverd en is na en aan een onhoudbare toestand een Dmen. aierbrug, die Kraaierstraat en Nieuwe t elkaar verbindt, lag al een hele tijd op Itie te wachten. Deze rigoreuze opknap- geen overbodige luxe, de laatste keer Craaierbrug onder handen is genomen. jit 1922. In dat jaar werd de bovenbouw "en. Deze bovenbouw heeft 1986 overi- et gehaald; in 1982 moest hij wegens :he roestvorming worden verwijderd, zo- rug een zeer kaal uiterlijk kreeg. De uit immende en op instorten staande on- heeft het wel gered tot het einde. Een t einde was het overigens niet; buurtbe- wezen al jaren op de gevaarlijke toe- •aarin de brug zich bevond. Van de oude Kraaierbrug worden alleen de pij lers en de landhoofden hergebruikt. Ze moesten wel worden opgeknapt. Voor het overige wordt uitsluitend nieuw materiaal gebruikt. Met dit materiaal wordt een kopie van de oude Kraaier brug gemaakt. De nieuwe brug wordt een op haalbrug, de oude was dat ook, maar die was wegens de slechte toestand van het mechanis me vastgezet. De balans van de nieuwe Kraaier brug wordt morgen geplaatst. Hoewel de nieu we oeververbinding stevig van constructie wordt, blijven auto's uit den boze. De Kraaier brug is en blijft een voetgangers- en fietsers- brug. De kosten van deze restauratie bedragen ruim 500.000 gulden (exclusief BTW). De gemeente voert het werk uit in samenwerking met het ge westelijk arbeidsbureau. Het werk wordt gezien als een leer/werkproject en wordt uitgevoerd in het kader van het zogenoemde aandachtsgebie- denbeleid. ^N De Tweede Kamer heeft geen bezwaar tegen het van minister Brinkman om de Natuurhistorische Pre- e in Leiden te vestigen. Maar tijdens een bijeenkomst re Tweede-Kamercommissie voor welzijn en cultuur ook de zorg voor de Amsterdamse Hortus Botanicus Irukking. Vestiging van de Natuurhistorische Presen- n Leiden mag niet betekenen dat de Amsterdamse verdwijnt, zei PvdA-woordvoerster Van Nieuwenho- gen minister Brinkman. D66-woordvoerder Nuis sloot ^jerbij aan. nister van welzijn en cultuur had wel begrip voor de Hing dat het hier gaat om „twee fantastische, gelijk- ige" botanische tuinen. Zijn probleem is echter dat het ftdamse universiteitsbestuur de kosten van de Hortus eer op zijn begroting kon opnemen en dat het rijk niet t is de totale kosten voor zijn rekening te nemen, t rijk de volledige verantwoordelijkheid zou overne- touden andere projekten op de begroting daarvan de noeten worden. Wél is Brinkman bereid een zeer be- bijdrage aan de Amsterdamse Hortus te leveren. Dit rïit dat de universiteit en de gemeente Amsterdam de Mjvende kosten moeten dekken. et deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt iit de eerste twee weken gratis. er als nieuwe abonnee ingaande Voorletters: )de/plaats: m:(voor controle bezorging) ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, ma wordt het abonnement betaald per land automatisch ad f 22,49 irtaal per acceptgiro ad f 67,43 als dank de kranteparaplu aan: )de/plaais: deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnumm !500.Vd Den Haag (postzegel betalen wij). foidaeSouta/ftt Justitie wist van euthanasie Zuidtwijck LEIDEN - De directeur van het Leidse verpleeg huis Zuydtwijck, de heer E.W.N. Luning, heeft het voornemen om actieve euthanasie toe te passen op een bejaarde patiënte, te voren aangekondigd bij het Openbaar Ministerie. Het leven van de vrouw werd waarschijnlijk eer gisteren beëindigd. Het OM nam de medede ling van de directeur voor kennisgeving aan en greep niet in. Dit heeft officier van justitie mr. J.Th. de Wit gisteravond bevestigd. Volgens hem is er over deze zaak eerst overleg ge weest tussen de directie van het verpleeghuis, het Openbaar Ministerie en de Inspectie voor de Volksge zondheid in Zuid-Holland. De officier wilde geen na dere bijzonderheden ver strekken over de toestand van de patiënte in kwestie. Evenmin wilde hij zeggen of de houding van het OM kan worden uitgelegd als een bewijs van instem ming. „Het OM zal zich binnenkort over de zaak beraden", aldus mr. de Wit. „Ik heb me volkomen aan de wet-gehouden", zo zegt directeur Luning, die niet begrijpt waarom er zo'n ophef over de zaak wordt gemaakt. „Uit eigen erva ring kan ik niet zeggen, dat dit de dagelijkse prak tijk is", aldus mr. Klopper, officier van justitie voor de regio Leiden. „Actieve euthanasie kan wel vaker voorkomen, zonder dat wij het komen te weten. Een arts kan noteren dat ie mand een natuurlijke dood is gestorven, terwijl het gaat om een niet-natuurlij- ke dood. Wat dat betreft heeft de arts van het ver pleeghuis het inderdaad volkomen volgens de re gels gedaan". Het is volgens mevrouw Klopper niet de gewoonte dat het Openbaar Ministe rie vooraf wordt ingelicht. Vaststaat in elk geval, dat de euthanasie op verzoek van de patiënte is toege past. Toestemming van de familie is volgens me vrouw Klopper niet nood zakelijk. WETHOUDER PETERS BIJ OPLEVERING HOEVE IN LEIDSE HOUT: LEIDEN De boerderij in de Stevenshof wordt beslist niet gesloopt. „Er van de zogenoemde terug- ploegregeling. Met deze rege ling was een bedrag van ruim zeshonderdduizend gul- boerderij in het kader van was het plan er een voorlich- een werkgelegenheidsrege- tingscentrum van te maken, ling is aangelegd. Ook de maar bezuinigingen staken Leidse Hout is al weer vele daar een stokje voor. Om de is zeker iets aardigs mee ^en gemoeid. Subsidies van jaren geleden dankzij zo'n re- zaak financieel wel rond te te doen, ik denk bijvoor- het ministerie van WVC en geling tot stand gekomen. krijgen werd besloten in de beeld aan een horecage legenheid.". Dit zei wet houder J. Peters van ruimtelijke ordening gis termiddag bij de opleve ring van de hoeve in de Leidse Hout. De restau ratie van deze boerderij de boerderij niet onder mo- aan de Groene Maredijk *",u 94 is helemaal klaar. Wethouder Peters maak te het karwei af door het vastschroeven van een koperen naamplaatje. Met de restauratie van de uit de achttiende eeuw dateren de boerderij in de Leidse Hout werd in maart 1985 be gonnen. Men hoopte er rond de jaarwisseling mee klaar te zijn, maar door onder meer de strenge winter werd deze termijn bij lange na niet ge haald. Hèt grote probleem bij de restauratie was overigens niet het gebouw zelf, maar de aanleg van gas, water en licht. Uiteindelijk werd de zaak opgelost door samen werking met de nabij gelegen voetbalvereniging UVS. Vol gens de gemeente heeft het Energiebedrijf Rijnland zich hierbij zeer soepel getoond. „Anders had de aanleg kapi talen gekost", zo werd giste ren gezegd. Het monumentale gebouw, dat praktisch vanaf de grond moest worden opgebouwd, is gerenoveerd in het kader boerderij drie woningen op te De oude hoeve, volgens des- nemen. In één van de wonin- kundigen gebouwd in 1754, gen is een oude bewoonster laat zich moeilijk in een be- van de boerderij (mevrouw paalde categorie monumen- Bremmer-Cozijn) terugge- ten indelen omdat het om keerd, de twee andere appar- een verbouwd jachthuis gaat. tementen worden bewoond door, zoals een andere me- Vroeger was het gebouw een vrouw Bremmer het gisteren numentenzorg valt en er jachthuis, maar later (begin uitdrukte, „vreemden". In daarom geen geld voor te 1800) werd het veranderd in 1978 woonden er nog vijf zus- een hoeve. Toen de gemeente jes Bremmer in de vervallen de boerderij in 1978 aankocht boerderij. Monumentenzorg brachten de rest van de benodigde één miljoen vierennegentigdui zend gulden bijeen. De bij de hoeve behorende schuur is nog niet onder handen geno men. Reden hiervoor is dat de schuur in tegenstelling tot Een zonnig uitgedoste wethouder Peters schroeft het koperen naamplaatje vast. Verheer Iedereen, die lastige ver keerssituaties in zijn omge ving kent en eventueel suggesties heeft voor ver beteringen, kan contact op nemen met de Werkgroep Ouderen Verkeer en Ver voer, Hooglandsekerk- gracht 32, 2312 HV, tel. 143503. De werkgroep is op 15 april opgericht en wil „opkomen voor de belan gen van ouderen op het ge bied van verkeer en ver- Lezing Goeroe Lex Smit houdt vanavond een lezing over de fundamentele gespleten heid van de mens. Hij spreekt vanaf acht uur in het gebouwtje van Cen trum Ex'85 op het Dries- senplein. Deze lezing kon op 19 juni wegens ziekp van de goeroe niet door gaan. Bowlen Het Bowlingcentrum van Holiday Inn organiseert voor de derde maal een bowlingcompetitie voor be- drijventeams. Bedrijven en instellingen uit de Leidse regio kunnen zich met een of meerdere teams inschrij ven bij de heer L. Petitje- an, tel. 315902Een team bestaat uit vier personen en de kosten bedragen vijf tien gulden per uur per baan. De competitie begint woensdag 3 september. Ge durende 30 weken wordt woensdagen van kwart over vijf tot kwart over ze ven gestreden om de Holi day Inn Wisseltrofee. Volkshuis De afdeling Stedelijk Vol- wassenenwerk van het Leids Volkshuis is wegens vakantie gesloten van 7 juli tot en met 18 augustus. LVC In het LVC wordt vrijdag avond 27 juni een horrora vond georganiseerd. Hoog tepunt zal zijn het optreden van de Indische fakir Sjeik Ali Ben Glasscherf. Ook wordt de Dracula-klassie- ker 'Nosferatu' vertoond. Gepaste kleding is ver plicht. De zaal gaat om 21.00 open, toegang kost 3,50. Volksdansen Volksdansvereniging Oud Poelgeest sluit het seizoen maandag 30 juni af in de gymzaal van de Prinses Ireneschool aan de Heren straat 83-85. Van half acht tot half elf kan er worden gedanst; gym- of sport schoenen zijn verplicht. Voor niet-leden bedraagt de toegangsprijs drie gul den vijftig. LEIDEN Het Konink lijk Ondernemers Ver bond (KNOV) afdeling Leiden wil op de Leidse marktenroute éénrich- tingverkeer instellen van uit de richting Korevaar- straat naar het Kort Ra penburg. Deze route zou door alle verkeer gebruikt moeten worden. Over de Breestraat wil het KNOV éénrichtingverkeer in de tegenovergestelde richting instellen. Over de Bree straat zou dan alleen ge motoriseerd verkeer moe ten rijden. Dit is één van de voorstellen, Het KNOV is dan ook blij met die het KNOV doet in reactie de verkeersafwikkeling bij het op het verkeers circulatie plan Stationsplein. Het KNOV is (VCP) van de gemeente. Het KNOV hoopt daarmee een bij drage te leveren aan de discu- sie, die nog in de gemeente raad moet worden gevoerd, over de afwikkeling van het verkeer door de stad. Het verder voor een spoedige aan leg van Rijksweg 11. Het on- dernemersverbond verwacht dat de bouw van de parkeer garages Sanders en Marca een extra verkeersdruk zal geven in het oostelijk deel van de route. Om de looproutes tussen Haarlemmerstraat en Bree straat die nu bestaan niet in gevaar te brengen zou de markt weer terug geplaats moeten worden naar de Hoog- landsekerkgracht en omge ving. De markt zou dan kun nen profiteren van de Marca- twee parkeergarages in het j oostelijke deel van de binnen- stad wil het KNOV dan een garage aan de Morsstraat. KNOV gaat in zijn reaktie binnenstad en derhalve ver- voomamelijk in op de proble- keer zal wegtrekken uit het matiek rond de Breestraat. westelijke deel van de binnen- stad, waardoor winkeliers in Voor wat betreft de afwikke- dat deel economische getroffen ling van het doorgaande ver- zouden kunnen worden, keer door de stad wil het KNOV dat er duidelijke keu- Ter verbetering van de ver- zes worden gemaakt en dat die keersafwikkeling op de Bree- wegen ook goed worden aan- straat ziet het KNOV het in geven. Dit om sluipverkeer zo- stellen van éénrichtingverkeer veel mogelijk tegen te gaan. over Breestraat en Markten- Een derde variant is volgens l het KNOV de zogenaamde „Leidsestraat oplossing". In dit plan ziet het KNOV een par- 00_. keergarage op de plaats van de Een mogelijke tweede oplos-^j)Lucas van Leydenschool aan sing voor de verkeersafwikke- de Boommarkt. Deze garage ling rond de Breestraat is vol gens het KNOV, het busver- keer over de marktroute laten rijden uit de richting van het Kort Rapenburg in de richting Gangetje. Op de Breestraat zou al het gemotoriseerde verkeer vanaf de Korevaarstraat in de richting Noordeinde moeten gaan. Als tegenwicht voor de zou dan via de Breestraat van uit de richting Noordeinde be reikbaar zijn en het verkeer zou afgevoerd moeten worden via de Boommarkt in de te genovergestelde richting. Een parkeergarage op die plaats zou volgens het KNOV tevens de positie van de Stadsgehoor zaal kunnen verbeteren. Kaars zorgt voor paniek LEIDEN Een aan heroïne verslaafde 23-jarige Leidenaar heeft vanochtend voor de no dige paniek gezorgd op de Oude Vest. Omdat uit zijn wo ning een sterke brandlucht kwam, waarschuwden de bu ren de brandweer. In de wo ning bleek dat een kaars zich door het formicablad van een tafel had heen gebrand. De Leidenaar had de kaars gister avond aangestoken om een le pel heroïne te verwarmen. Na dat hij zichzelf een shot had toegebracht, was hij zich van niets meer bewust. Open dag kinder boerderij De kinderboerderij in de Me- renwijk houdt zondag 29 juni open dag. Er hebben diverse aktiviteiten plaats: uitstalling oude landbouwgereedschap pen, wolverwerking, kaasma ken en er worden dia's en films vertoond die betrekking hebben op de kinderboerderij. Voor 1 gulden zijn er bouwpla ten van de kinderboerderij te koop waaraan ook nog een wedstrijd verbonden is. De kinderboerderij is geopend van 12 tot 17 uur (ADVERTENTIE) In heel Europa verkrijgbaar. AGFA^

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11