leid&aQowumtj? Laatste kans op bouw bejaardenhuis Zijloever a STAD OMGEVING leeds meer vrouwen Ingen mee naar ïirgemeestersambt Handig 'miniburo' Provincie stopt uit protest met afgeven rijbewijzen ms Schade aan twee schoolgebouwen ïjLS EXPERIMENTEEL VERPLEEG- EN VERZORGINGSTEHUIS Jtuurlijke ervaring ontbreekt vaak Molen de Valk: rustpunt voor trekkende woonwagens DINSDAG 24IUNI1986 PAGINA 9 üoedel wenen Een 84-jarige ie na een langdurig -in verschillende |gtehuizen terug- naar zijn eigen wo- ^n de Boshuizerka- nd bij thuiskomst rassing te wachten, jele ipboedel bleek verdwenen. De ;ft geen familie en ioit aan iemand op gegeven iets van Ijsraad weg te halen., tullen zijn volgens tie al geruime tijd oi gestolen. Fietser zwaargewond na frontale botsing OUD ADE Een 16-jarige jongen uit Wassenaar is gistermiddag levensgevaar lijk gewond in het AZL opgenorhen, na dat hij met zijn fiets frontaal op een be stelbusje was gereden. Het ongeluk ge beurde op de Leidseweg in Oud Ade. De jongen reed achter een vriend toen deze afremde voor het tegemoetkomende be stelbusje. Het slachtoffer had het nede- rende busje niet gezien en week uit naar het midden van de weg om zijn vriend in te halen, waar hij werd geschept door het busje. Verkoper drie tanden kwijt LEIDEN Een verkoper uit Voor schoten is gisteren drie voortanden kwijtgeraakt door een vuistslag van een andere automobilist. De man uit Voorschoten reed gister middag rond half zes over de Sma ragdlaan met zijn auto. Hij zag dat een andere bestuurder een verkeer sovertreding maakte, en maakte dat aan hem kenbaar. Vervolgens par keerde hij zijn auto bij het winlcel- centrum aan het Diamantplein. De andere man had hem gevolgd, stapte op de verkoper af en gaf hem een klap. De verkoper kan voorlopig zijn beroep niet uitoefenen. Het kenteken van de auto waarin de man, die de klap uitdeelde reed, is bekend. LEIDEN Bij twee Leidse scholen zijn het afgelopen weekeinde vernielingen aange bracht. Vandalen hebben geprobeerd brand te stichten bij de christelijke bassisschool Het Kompas aan het Broekplein. Kozijnen, meubilair en poststukken liepen brandscha de op. De aula heeft rookschade. Ook aan de Bedrijfstechnische School aan de Von dellaan is schade toegebracht. Zestien TL- buizen en een houten schot in de fietsen stalling werden vernield en twee grote rui ten van de school werden ingegooid. Ook is een brandje gesticht, maar dat had verder geen gevolgen. De Leidse politie zal tijdens de zomervakantie de scholen nauwlettend in de gaten houden. Schoolgebouw gekraakt LEIDEN Het gebouw van de Haanstra-kweek- school aan het Rapen burg 129 is in de nacht van zaterdag op zondag gekraakt. Het pand staat ongeveer een jaar leeg. De plannen tot renovatie waren in een vergevorderd stadi um. De officier van justi tie heeft geen bevel tot ontruiming gegeven, maar het schoolbestuur geadviseerd een kort ge ding tegen de krakers aan te spannen. Gereedschap ontvreemd uit bouwkeet LEIDEN Inbrekers hebben het afgelopen weekeinde uit een bouwkeet aan de Sliksteeg gereedschap gestolen. De da ders kwamen de keet binnen, door een van de toegangsdeu ren open te wrikken. Een Kat- wijks bouwbedrijf, eigenaar van de bouwkeet, mist twee klopboormachines, een water pomptang, een cirkelzaag, een slijpmachine, twee schietha- mers, een kabelhaspel, een grote waterpas en klein hand- gereedschap. Onderzoek debacle dierenpark DEN HAAG De gemeente Den Haag gaat bekijken of de anderhalve ton die aan het ter ziele gegane Dierenpak Wasse naar is geschonken, weer te ruggevorderd kan worden. Dat zegde wethouder van fi nancien G. van Otterloo toe na vragen van VVD-fractievoor- zitter B. Hubert. De liberaal kwam tot deze vraag nadat hij kennis had genomen van de acties van het Katwijkse CDA- raadslid L. van Kesteren. Dit raadslid verklaarde enkele maanden geleden in de Leidse Courant dat Dierenpak Wasse naar naar zijn mening onnodig is gesloten. JJIDEN/DEN HAAG «i kans is niet uitgeslo- _j, dat er toch binnen öcele jaren een bejaar- Iihuis komt aan de Zij ver. Gedeputeerde J. Dne heeft zich onder ik van de provinciale omissie Sociale Zaken M-eid verklaard een Mtkgroep in het leven jjjroepen, die de moge- ;heid van een verzor- jgs- en verpleegtehuis de Zijloever moet Pn onderzoeken. Tot op heden was er slechts sprake van een verzorgings huis in Leiden-Noord. GS wenste de bouw hiervan ech ter geen hoge prioriteit te ge ven. De negende plaats op het prioriteitenlijstje hield in dat het bejaardenhuis niet eerder dan in de negentiger jaren gerealiseerd zou kun nen worden. Vrijdag heeft de Leidse wet houder H. de la Mar bij Boone zijn beklag gedaan over de vertraging die dreigt te ontstaan. Daarbij is onder meer het idee geboren om het huis aan de Zijloever in de vorm van een experiment te realiseren. De bouw van het huis zou dan van het pro vinciaal prioriteitenlijstje af gehaald worden en als zelf standig project in ontwikke ling kunnen worden geno- men. De bouw van een ver- pleegeenheid komt boven dien tegemoet aan de wens van besturen van andere be jaardenoorden in Leiden, waarvoor Boone zich nogal gevoelig heeft getoond. Mo gelijk is een experimenteer project ook financieel gemak kelijker te realiseren, omdat voor het verpleeggedeelte De meerderheid van de com missie sociale zaken, over tuigd van de nood in Leiden Noord, ondersteunde dit ini tiatief. Enkele leden stelden dat het ontbreken van ver zorging in Leiden Noord op gelost zou moeten worden door andere Leidse verzor gingstehuizen in te krimpen. Deze gedachte werd door Boone echter niet overgeno men. De op te richten werkgroep gaat bestaan uit vertegen woordigers van de provincie en de gemeente. De la Mar hoopt dat hierdoor het huis aan de Zijloever in '89 gereed kan zijn. Ook uit de gemeenten Wou- brugge, Katwiik en Alphen werd gisterochtend in het provinciehuis aangedrongen op meer aandacht voor de bejaardenhuisvesting. Dit leidde er echter niet toe dat de plannen zodanig gewijzigd werden, dat renovatie dan- wel nieuwbouw van bejaar denhuizen in deze gemeenten dichterbij is gekomen. De Gigantjes in het LVC. Feest LVC Red Palulu, Claw Boys Claw, De Gigantjes en het trio Cor Witjes luisteren za terdag 28 juni het slotfeest op van het LVC aan de*- Breestraat. Het feest begint om 21.00 uur en zal tot 5.00 uur de volgende ochtend doorgaan. Leden betalen/II Afscheid (1) De heer A.J.A. Thoma, pro- jektleider van dienstencen trum „De Kooi", neemt vrij dag afscheid. Van drie uur tot half zes houdt de Stich ting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaarden- werk een afscheidsmiddag in buurtcentrum De Kooi aan de Driftstraat 49. Afscheid (2) De directeuren mr. J.E. de Jongh en J. Stehouwer van het ABN-kantoor aan de Breestraat stoppen per 1 juli met hun werk bij de bank. De afscheidsreceptie heeft plaats op 27 juni van 17 tot 19 uur in de Hooglandse- kerk. Als opvolger is be noemd mr. H.J.P.C. Menke. Scholingsavond De Boycot Outspan Actie houdt op 30 juni een scho lingsavond. Dan spreekt Gopfrey Motsepe, vertegen woordiger van het Afri kaans Nationaal Congres bij de EEG en de Benelux. Plaats van handeling: het BOA-kantoor, Oude Vest 79. Aanvang: acht uur. Buurthuis Buurthuis Op Eigen Wieken, Valkenpad 2, houdt ver schillende activiteiten voor kinderen. Maandag 30 juni gaat de reis om tien uur naar Drievliet. De kosten zijn tien gulden per kind. Kinderthe ater Plok in Matillo wordt dinsdag 1 juli bezocht. De groep vertrekt om kwart voor een, het kost 1,50 per kind. Woensdag 2 juli is er vanaf twee uur kinderbingo. De volgende dag wordt een speurtocht gehouden, aan vang elf uur. Vrijdag is er een barbecue. Het begint om half twee. Opgeven bij Anja van Denzen, tel. 212893. V I *EN/DEN HAAG _i meer vrouwen |een gooi naar het Tneestersambt. Het - vrouwen dat solli- %e naar een burge- bersambt in de pro- lS Zuid Holland is het -jpen decennium I liefst vertienvou- Dat heeft er echter oe geleid, dat het vrouwelijke burge- fers met een zelfde I is gestegen. On- I" de positieve discri- e, waardoor relatief trouwen de eerste •tatieronde onge- Aien doorkwamen, ?h zij bij de gemeen st vertrouwenscom- TJs te struikelen over gebrek aan bestuurlij- rvaring. Het aantal lelijke burgemees- ^erdubbelde slechts. jijkt uit een onderzoek Waltmans. Hij verrichtr get kader van een rech- lie onderzoek naar de ningen van burgemees- i Zuid-Holland. Daar- reeg hij gedurende drie en inzicht in de archie- in de provinciale griffie, jt onderzoek bleek, dat éht van de burgemeester woonplaats van de solli- I groot is. Hem wordt Ie commissaris van de gin een eerste advies ge- I. Luidt dit negatief, dan Een van de weinige vrouwelijke burgemeesters van Zuid-Hol land: mevr. G. Hendrikx uit Warmond. wordt de sollicitatie verder niet in overweging genomen. Uit de overige kandidaten speelt de commissaris een aan tal namen door naar de ver trouwenscommissie uit de ge meenteraad in de plaats waar een vacature is. De invloed van deze commissie blijkt groot. Stelt de vertrouwens commissie zich eensgezind op door één kandidaat voor te dragen, dan wordt dit advies vrijwel altijd overgenomen. Is er echter sprake van verdeeld heid, dan grijpt de commissaris danwel de minister de kans om een eigen kandidaat voor te dragen. Waltmans verwacht dat wanneer de commissaris ook meerderheidsadviezen van de vertrouwenscommissie serieus gaat nemen, deze de belangrijkste machtsfactor bij burgemeestersbenoemingen gaat vormen. Voldoende Van belang bij de benoeming is ook de politieke kleur van de kandidaat. De positie van het CDA, die in Zuid Holland de meeste burgemeesters afle vert, is hierbij verslechterd vooral ten gunste van de VVD (het aantal sollicitanten zonder specifieke geloofsovertuiging is in de afgelopen tien jaar verdubbeld). Opmerkelijk is 'dat van de vrouwelijke sollici tanten het overgrote deel af komstig blijkt uit de VVD. Was het tien jaar geleden zo dat juist een burgemeester hoge ogen gooide voor het burgemeestersambt in een an dere (grotere) gemeente, mo menteel worden nieuwe bur gemeesters vooral gerecru- teerd uit wethouderskringen. Het lidmaatschap van gemeen teraad, provinciale en gedepu teerde staten alleen, is meestal p.iet voldoende om als serieuze kandidaat beschouwd te wor den. Wie naar het ambt van burge meester solliciteert, kan reke nen op een geduchte concur rentie. Gemiddeld ontvangt de commissaris op één vacature zo'n 37 sollicitatiebrieven. Dat is er dan ook de reden van dat mannen gemiddeld vier maal naar het burgemeestersambt solliciteren voordat ze worden aangenomen of de moed opge ven. Vrouwen blijken gemid deld slechts twee pogingen te wagen. Aan de voet van Molen De Valk zijn deze woonwagens neer gestreken. LEIDEN De familie Van Es heeft het terrein bij molen De Valk in Leiden wederom als rustpunt gekozen. De 18 leden tellende familie woont op een winterverblijf in Waddinx- veen. Zodra de kinderen niet meer naar school hoeven, trekt de groep met zes woon wagens heel Nederland door. „Want het reizen zit ons in het bloed", aldus de heer P. van Es. Leiden wordt elk jaar aan gedaan omdat het „zo'n gezel lige, drukke stad" is. De cara vans van de familie staan sinds eergisteren geparkeerd op het terrein bij molen De Valk. Het is de bedoeling dat de groep komende zondag ver der reist. P. van Es vertelt dat de politie eergisteren al langs is geweest. „We mogen hier blijven staan", zegt hij. De fa milie Van Es komt al een jaar of tien, vijftien in Leiden en stationeert de wagens altijd op het terrein bij de molen. Vol gens de heer Langedoen, voor lichter van de Leidse politie, is en blijft het terrein bij De Valk verboden voor caravans. Wanneer de procedure tegen de rondtrekkende woonwa genbewoners wordt gestart, hangt volgens hem af van ver schillende criteria. Als er wordt geklaagd over de fami lie Van Es omdat ze bijvoor beeld andere mensen lastig vallen, of de boel verontreini gen, dan wordt er spoedig met de familie gesproken. P. van Es is ervan overtuigd, dat er niet over zijn familie wordt geklaagd. Het is nog nooit voorgekomen, dat de groep voortijdig moest vertrekken. „Ze kunnen geen enkel beroep doen op wat in vroegere jaren is gebeurd", aldus de heer Langedoen. Hoe groot de kans is dat de familie tot zondag mag blijven staan, kon hij niet LEIDEN Zuid Holland zal op 1 oktober uit pro test stoppen met het afge ven van rijbewijzen. Men doet dit omdat de ge meenten er, ondanks eer dere beloften, niet in sla gen het afgeven van rijbe-' wijzen op 1 juli rond te krijgen. Men hoopt nu dat dat op 1 oktober kan, maar waarschijnlijk wordt het 1 januari. iversiteitsraad laat collegekarwei' afmaken EN De Leidse rsiteitsraad wil, in stelling tot een 1 geleden, de vaca- lie is ontstaan na het :k van het kroonlid let college van be- Koornstra niet op- l>- Het college zal tot jloor het gisteravond kttomen raadsbesluit «ter, vier leden tellen Aats van de huidige ni het kader van de :1e wet op het weten- teelijk onderwijs zal llege over maximaal aar nog uit drie le den mogen bestaan. De raad vergaderde over dit onderwerp naar aanleiding van een brief van onderwijs minister Deetman. De minister reageerde daarin afwijzend op de motie van eind mei waarin de Leidse universiteit de be windsman had gevraagd de „vacature-Koornstra" alsnog op te vullen. Dit was overigens zeer tegen de wens van het college van bestuur, dat er al tijd al voorstander van was om van de overgangsregeling van een college met vier leden ge bruik te maken, omdat dit „de continuïteit in het universitai re bestuur beter waarborgt". „Om een actuele term te ge bruiken: laat ons ons karwei afmaken", aldus-de voorzitter van het college van bestuur mr. K.Cath tijdens een van zijn interrupties gisteravond. Een college van vijf personen zou slechts kunnen functione ren tot november 1987. Daarna moet dit getal worden terugge bracht tot drie. De Unie van Faculteiten en Diensten in de raad was in mei de indiener van de motie die (met succes) een college met vijf leden bepleitte. Te genstanders van de UFD in de raad wezen er op dat deze fractie er op uit was de twee gekozen collegeleden „te wip pen". De gekozen leden zijn afkomstig uit de gelederen van de Progressieve Partij; de UFD is de behoudende stro ming in de raad. In 1987 zou den in het voorstel van de UFD alleen de drie door de Kroon benoemde leden de universitaire scepter zwaaien. De raad gaf gisteravond te kennen bij nader inzien niets voor deze oplossing te voelen en stemde met 20 stemmen voor en 11 stemmen tegen en 1 onthouding vóór het besluit om tot 1990 met vier college leden te functioneren. Wel werd daarbij de garantie van het college verlangd en ge kregen dat bij tussentijds vertrek van een van de vier de vacature wordt opgevuld. „Ik richt mijn apparaat erop in dat we over drie maanden sluiten", aldus de commissaris der koningin in Zuid Holland, S. Patijn. Patijn deed zijn uit spraak bij de uitreiking van het twee miljoenste Europese rijbewijs aan de Hagenaar P. van der Zwan. Patijn leidde verleden jaar het verzet van de gezamenlijke provincies te gen de plannen van de rijks overheid om rijbewijzen voort aan door gemeenten te laten afgeven. Uiteindelijk besloot de Kamer akkoord te gaan met de plannen van de over heid. Men deed dat ondermeer omdat de vereniging van Ne derlandse gemeenten liet we ten, dat elke gemeente met die taak op 1 juli kon beginnen. Patijn noemde het gisteren in Den Haag onbegrijpelijk en onaanvaardbaar hoe met de belangen van de provincie- ambtenaren in de hele zaak wordt gesold. In Zuid Holland zijn de 200 ambtenaren die de rijbewijzen uitgaven per 1 juli van hun taak ontheven. Hun arbeidscontracten zijn opge zegd. Nu echter de gemeenten pas op 1 oktober denken rijbe wijzen te kunnen gaan ver strekken, werkt Zuid Holland met schoolverlaters en uit zendkrachten. Bovendien moeten ambtenaren van ande re provinciale diensten drie dagen van de week drie uur lang overwerken om de 1600 rijbewijzen die de provincie per dag krijgt, ercloor te krij gen. De commissaris der koningin wees erop dat de provincies steeds hebben gezegd dat de gemeenten niet op 1 juli klaar Iconden zijn. Er is echter niet geluisterd. „Ik stuur de nota elder wel. Ik mag niet eens meer mensen aannemen", al dus Patijn die dit een uiterste slecht, en ook nog oneigenlijk voorbeeld van decentralisatie, het overhevelen van rijksta ken naar lagere overheden, noemde. Patijn wees ook op de positie van buitenlanders. Het omwis selen van buitenlandse rijbe wijzen zal niet door gemeen ten, maar door de Rijksdienst voor het wegverkeer in Veen- dam gaan gebeuren. Aange zien niet iedere houder van een buitenlands rijbewijs daar heen zal gaan, wordt dit een papieren rompslomp. Boven dien zal_ volgens Patijn het aantal valse rijbewijzen, dat wordt omgewisseld voor een Nederlands document toene men. Hij wees erop dat straks geen enkele ambtenaar de be trokken houder van een bui tenlands rijbewijs meer in de ogen kan kijken of spreekt, om vast te stellen of er moge lijk fraude in het spel is. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt 'ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:1Voor Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ier j £eidóc Soiwant

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9