Kerken weigeren dakloze zwarten weg te sturen levenslang voor .omaanslag op Thatcher Pacifistische ambassadeur is „geen Don Quichotte" Betonnen bodem onder centrale Tsjernobyl Eenderde verslaafden met aids-virus besmet ^ntra- iders ^ken lip VS in |en zak Zuidafrikaanse regering dreigt met boetes en arrestatie Ontsnappingskomplot Treholt opgerold HTENLAND SaidöeQowmnl DINSDAG 24 JUNI 1986 PAGINA 5 i onze correspondent Jo Wijnen) jjïINGTON De lei- de Nicaraguaan- steken grote van het geld dat Amerika ontvangen zak. Een aantal officieren van jaraguaanse rebellen dat tegenover Mikaanse kranten ver- sökaanse regeringsfunc- ■QOssen zouden, volgens die gren, op de hoogte zijn me praktijken, maar ze 01 niets ondernemen om %komen dat de Contra's VS in een kwaad dag- te staan. Officie voormalige aanvoeders ,j?jbellen-eenheden zeggen iOtfi leiders zwaar de hand Oti gelicht met aankopen gapens en voedsel. Bo- zouden de rebellenlei- lO^le voordelen opleveren- I4.ps uithalen met het wis- 18.Van de miljoenen Ameri- dollars die ze in han- Sjifeen. kregen de rebellen eerst officiële hulp Het Congres toen toe 27 miljoen dol- humanitaire hulp aan j2lntra's te geven. Sinds !2.'forden de Contra's even- M.b het geheim gefinan- jjjloor de Amerikaanse in- j^jgendienst CIA. Die jgi heeft op z'n minst 80 !7ji dollar aan de Contra's In Washington wordt beweerd dat dat be- feite veel hoger is en wel eens 200 miljoen kunnen bedragen. moet het Huis van Af- andermaal stem- het voorstel van l8ënt Reagan de Contra's !ii0 miljoen dollar te steu- jORoewel er aanvankelijk jjM weerstand tegen deze ^[bestond, laat het zich 14'ffi dat het voorstel nu kans maakt. Dat te maken met het steeds meer functiona- de RK Kerk in Ni- klagen over het dicta te optreden van de Sandi- he regering. ;ens heeft de Nicara- gpe president Daniel Or- gnd vorige week gezegd S bereid is het vredesplan ■Ie Contadora-landen te Rekenen als de VS op '7fcurt bereid zijn alle hulp oJe Contra's te stoppen, Huis deed het voor Ortega af als „propa- Reagan mag Huis niet in WASHINGTON De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, de Democraat Thomas O'Neill, is niet ingegaan op het verzoek van president Reagan om het Huis te mogen toespreken over hulpver lening aan de Nicaraguaanse opstandelin gen. Het Huis moet morgen stemmeh over het plan van de Amerikaanse regering om de Contra's steun te verlenen ter waarde van 100 miljoen dollar. De president had de toespraak willen gebruiken om nog eens druk op het Huis uit te oefenen om het plan goed te keuren. De Democraat O'Neill geldt als een krachtig tegenstander van de steun verlening aan de Contra's. Het gebeurt hoogst zelden dat de president één van de kamers van het Corigres afzonderlijk toe spreekt: in de geschiedenis is het nog maar zes keer voorgekomen dat een president al léén in het Huis van Afgevaardigden sprak. Politie bestormt parlementsgebouw BELFAST De Noordierse politie heeft vannacht het parlementsgebouw bestormd om een eind te maken aan een bezetting van het gebouw door protestantse politici onder leiding van dominee Ian Paysley. Kort daarvoor was de politie slaags geraakt met 500 betogers die probeerden het gebouw binnen te komen. Negen agenten liepen daarbij verwondingen op. De zitactie was een protest tegen de ontbinding van het Noordierse parlement. De Brit se regering besloot tot ontbinding „om dat het parlement er niet in is geslaagd de katholieke en protestantse gemeen schap in Ulster dichter bij elkaar te brengen". Garcia: Peru niet gemilitariseerd LIMA President Alan Gjjrcia van Peru heeft gisteren verklaard dat er geen spra ke van militarisering van het land is. „Hier gehoorzaamt het leger aan de bur gerregering die door het volk is gekozen", zo zei hij bij de uitreiking van een hoge Peruaanse onderscheiding aan Willy Brandt, voorzitter van de Socialistische Internationale die in congres bijeen is in Lima. Op Garcia is veel kritiek gekomen vanwege de manier waarop militairen op standen hebben neergeslagen in drie ge vangenissen. Daarbij zijn zeker 150 doden gevallen, maar er is ook een aantal van 300 doden genoemd. De Socialistische In ternationale had tegen het legeroptreden geprotesteerd. Er wordt een onderzoek in gesteld. Amerikaanse rechter blokkeert geld Marcos SAN FRANCISCO Een federaal hof van beroep in de VS heeft giste ren zeven miljoen dollar aan geld, ju welen en andere goederen voorlopig geblokkeerd die oud-president Marcos van de Filipijnen had meegenomen naar Hawai. Eerder had een lagere rechtbank bepaald dat het geld dat Marcos had meegenomen en dat door de Amerikaanse douane in beslag was genomen teruggegeven moest worden aan de ex-president. Het ministerie van justitie had hiertegen beroep aan getekend. Het vrijgeven van het geld zou de betrekkingen schaden met de regering van Corazon Aquino van de Filipijnen die het geld had opgeëist namens het Filipijnse volk. Onderzoek naar gat in ozonlaag WASHINGTON Onderzoekers uit de VS gaan deze winter naar de Zuidpool om uit te zoeken waar om er een „gat" zit in de 15 tot 35 kilometer dikke ozonlaag die de aarde omringt. De onderzoekers zul len er ballonnen met ozonsondes oplaten eh metin gen verrichten. Sinds het midden van de jaren 70 verdwijnt elk voorjaar de helft van de ozonlaag boven de Zuidpool. De wetenschappers vragen zich af of dit een voorbo de is van veranderingen in deze laag die ons op de hele aarde te wachten staan of dat het om een plaat selijk verschijnsel gaat. De gordel van ozon, een bij zondere vorm van zuurstof, vormt een beschermend schild voor het leven op aarde tegen de schadelijke ultraviolette straling van de zon. Zo'n 99 procent van de schadelijke straling wordt door de ozonsfeer geab sorbeerd. De laatste jaren is. vaak gewaarschuwd te gen aantasting van deze „zonnebril" door bijvoor beeld spuitbussen die chloorfluormethanen als drijf- gas bevatten. KAAPSTAD Zuidafri kaanse politie-autoritei- ten hebben een blanke priester gelast ruim zes tig zwarte vrouwen en kinderen uit zijn kérk te verwijderen. Deze men sen hebben een toe vlucht in de kerk ge zocht nadat hun hutten in de krottenwijk Cross roads waren afgebrand. Geestelijke leiders in moskeeën en synagogen die vluchtelingen her bergen hebben gelijklui dende opdrachten gekre gen. Maar de meesten leggen die naast zich Geoff Quinlan, pastor van de anglicaanse Allerheiligen kerk in de blanke voorstad Plumstead van Kaapstad, is te verstaan gegeven dat hij de groep zwarten uit de kerk moet zetten en een boete be talen of voor de rechtbank verschijnen. Maar Quinlan verklaarde dat hij niets zal doen. „Ik betaal de boete niet en stuur de mensen niet weg", ze: hij. Sommige" plaatselijke blanke bewoners hebben bitter ge klaagd over de aanwezigheid van de groep vluchtelingen en het lawaai van de kinde ren, die op het kerkterrein spelen terwijl de moeders wassen en koken. „We moe ten hier geen gugulethu (zwarte woonstad)", zo werd gedreigd in telefoontjes. „We hebben geen plaats om te wonen", verklaarde een zwarte vrouw die onbekend wilde blijven. Ze zei dat twee van haar tien kinderen wor den vermist na de veldslagen in Crossroads en het naburi ge kamp KTC, waarbij zeker 50 mensen het leven verlo- De uitzetting van zwarten uit de bedehuizen wordt door de autoriteiten geëist op grond van een van de pasjeswetten, die de bewegingsvrijheid van zwarten beperkt, hoewel die wet is ingetrokken in het ka der van de hervormingen van de apartheid. Het dag blad The Argus schreef giste ren dat het gebruik van de wet schaamteloos en afschu welijk cynisch is. „Er is voor deze mensen heel weinig of meestal geen alternatief on derdak. Door ze te verwijde ren, dwingt de regering ze de koude en natte Kaap-winter in", aldus het blad. Vrijgesproken De Zuidafrikaanse justitie heeft de beschuldigingen te gen vier zwarte vakbonsdsle- den, die werden verdacht van verraad, laten vallen. De mannen hadden voor ver raad de doodstraf kunnen krijgen. Het gaat om vier le den van de vakbond „South African Allied Workers Union" (SAAWU), die in fe bruari vorig jaar werden ge arresteerd. De procureur-ge neraal in Natal, Michael Im- ber, maakte gisteren bekend dat de staat afziet van verde re vervolging. Hij gaf geen Mandela: noodtoestand is oorlogsverklaring LONDEN De afkondiging van de noodtoestand in Zuid- Afrika is een „oorlogsverklaring". Dit heeft Winnie Mandela gezegd in een interview dat door de Britse commerciële tv is uitgezonden. Zij riep op tot internationale sancties en leverde kritiek op Britse regering omdat die zich tegen economische sancties verzet. Het interview is zondag, ondanks de officiële censuur, opgenomen in Soweto en vervolgens uit Zuid-Afrika gemokkeld. Mevrouw Mandela, echtgenote van ANC-leider Nelson Mandela, riskeert met het geven van het interview tien jaar gevangenisstraf. Internationale sancties zijn het eni ge vreedzame middel dat aangewend kan worden om geweld te voorkomen, dat in Zuid-Afrika aan de orde van de dag is, aldus mevrouw Mandela. Zonder sancties zal de regering in Pretoria nooit vreedzaam de macht overdragen aan de meer derheid in Zuid-Afrika, zo zei zij. reden voor deze beslissing. Rechter John Milne sprak daarna de vier mannen vrij, hetgeen in de rechtszaal met gejuich werd begroet door fa milieleden en vrienden van de vakbondsleden. Het pro ces tegen de vier heeft der tien maanden geduurd. De beschuldigingen tegen twaalf anderen, die tegelijk met de vier vakbondsleden werden opgepakt, werden vorig jaar december al ingetrokken. Zij werden aanvankelijk be schuldigd van hoogverraad, terrorisme en het nastreven van de doelstellingen van het ANC. Uitwijzing De bureauchef in Zuid-Afri ka van het Amerikaanse weekblad Newsweek, de Amerikaan Richard Man ning, moet het land verlaten. Een reden voor het uitwij zingsbevel is niet gegeven. Vorige week was de News- week-editie al in beslag ge nomen, omdat de inhoud van het omslagverhaal over het land in strijd was met de be perkingen krachtens de noodtoestand. Manning is de tweede buitenlandse journa list die Zuid-Afrika moet verlaten sinds 12 juni de noodtoestand werd uitgeroe pen. Afgelopen dinsdag moest de Nederlandse came raman Wim de Vos vertrek ken. Mannings voorganger, de Brit Ray Wilkinson, werd in september vorig jaar uitge- ^in onze correspondent 35 Roger Simons) 34DEN Patrick Ma- JJ35), de Noordier die 3$et najaar van 1984 'Mt-Brittannie bijna $iaar regering beroof- 4s door de Old Bailey U>rdeeld tot achtmaal islang. De rechter c het oordeel uit, dat je ten minste 35 jaar lang opgesloten moet blij ven. Net voor hij uit de rechtszaal werd geleid, stak Magee een gebalde vuist in de hoogte en riep hij, in het Iers: „Onze dag komt!" Magee is het IRA-lid dat in september 1984 een zware tijd bom verborg in een kamer van het Grand Hotel in de En gelse badplaats Brighton, waar de Conservatieve partij van premier Margaret Thatcher precies een maand later haar jaarcongres hield. De explosie op een vrijdagmorgen in okto ber veroorzaakte een puin hoop en vijf doden, allemaal prominente Conservatieven, maar premier Thatcher bleef gespaard. De gevreesde IRA-man werd onder meer véroordeeld tot le venslang omdat hij afgelopen zomer samen met anderen bomaanslagen had beraamd in Londen en diverse Britse bad steden. Vier medeplichtingen kregen ook levenslang, echter zonder advies van de rechter over de minimum-straf die zij uit moeten zitten. De rechter noemde Patrick Magee een ontzettend wrede en bovendien onmenselijke kerel. „U speelt wat graag ter rorist", zei hij. „Al uw aansla gen waren zorgvuldig en ui terst nauwkeurig gepland. „Het is nodig, dat men u langdurig achter slot en grendel houdt." Patrick Magee, die gisteren tot acht maal levenslang werd ver oordeeld. IDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER e- De volgende ochtend begon het verkeer wegen naar Rijkhuyzen al héél vroeg op gte komen. Niet alleen op de grote autoweg m de auto's, maar ook op de smalle, kron- landweggetjes. Er was zelfs geen weg jsRijkhuyzen, waarop de autoos niet in een tsebroken stroom voortbewogen. Dat waren ïiaal auto's van mensen, die de knetter-race eiens wilden zien. Er was nu immers al zó 1 hrikkelijk veel over in de krant gelezen, dat mmogelijk gezegd kon worden, dat deze •ngeen succes beloofde te worden, Het gdus héél best met de publieke belangstel- De mensen, die het konden betalen had den mooi plaatsje gezocht op de vele tribu- »n de mensen, die over wat minder slappe zaeschikten, zochten een staanplaats langs parcours. Met ongeduld wachtte men het Bnt van de start af, en men had maar nau- ;s oog voor de vele reclamelieden, die met min langs de baan kwamen lopen. „Kijk," zeiden de mensen. „Daar heb je ook een recla mebord van die Stiletto scheermesjesl Reclame maken ze genoeg, maar als je je er nou nog goed mee scheren kon, dan stond je er beter op. Hahaha!" Zulke grapjassen vind je na tuurlijk overal waar veel mensen verzameld zijn en diezelfde grapjassen grijpen zelf maar wèt graag naar de gratis artikelen, die door lieftallig geüniformeerde meiskes als reclamegeschenkje worden uitgereikt. Met ongeduld wachtte men dus op het begin van de grote knetterrace en het betekende een hele ontspanning, toen een bepaald iemand bewees, dat hij zijn ogen niet in zijn broekzak placht mee te dragen. „Kijk déér 'es!' riep die iemand. „Ze benne begonne num mers op de auto's te hange en zo!" Wat dat „en zo" nu precies betekende, begreep nie mand, maar dat gaf niet, want inderdaad bleek een sportief persoon van de Nationale Automo biel Club begonnen te zijn met het bevestigen van de enige en echte, onvervalste racenum mers.... De Noorse politie heeft drie mensen gearresteerd die de spion Arne Treholt uit de gevangenis wilden bevrijden. Treholt is van de lla-gevangenis (zie foto) overgebracht naar een gevangenis met extra zware bewaking. OSLO In Oslo zijn gisteren twee verdachten voorgeleid die een komplot zouden heb ben gesmeed om de ex-diplo maat Arne Treholt die 20 jaar uitzit wegens spionage voor de Sovjet-Unie en Irak, te bevrij den. Treholt zou van plan zijn geweest naar Afrika te gaan met een Gambiaan en een 17- jarig Noors meisje. De Gambi aan en het meisje ontkennen. Ook Treholts broer Einar en de journalist Egil Ulateig zou den bij het komplot betrokken zijn. Ulateig, een vriend van Treholt, had het ontsnappings plan ter kennis gebracht van de gevangenisdirectie, omdat zijn geweten was gaan spre ken. Het ontsnappingsplan met branders en ladders had zaterdag uitgevoerd moeten worden, toen, naar men aan nam, gevangenbewaarders naar de wedstrijd Frankrijk- Brazilië zouden zitten te kij ken. De politie legde echter beslag op valse Britse paspoor ten en 148.000 kronen, waar mee Treholt zijn ontsnapping zou hebben gefinancierd. MOSKOU Uitgaande van het principe „beter laat dan nooit" heeftde Sovjet-pers de afgelopen weken een stortvloed van - informatie over de kern ramp in Tsjernobyl over het publiek uitgestort. Vooral aan de enorm uit gebreide werkzaamheden, die verbonden zijn met het opruimen en het on der controle houden van de radioactieve gevolgen van de ramp, wordt veel aandacht besteed. In een uitzending van Radio- Moskou werd gisteren gemeld dat troepen van genie er in zijn, geslaagd een betonnen bo dem te storten onder de ver woeste kernreactor. Volgens het bericht zijn de werkzaam heden drie dagen eerder ge reed gekomen dan gepland was. De Sovjet-autoriteiten hebben verklaard de hele re actor in een betonnen omman- teling te willen vatten, om zo doende de straling voor hon derden jaren in te dammen. Nu de bodem klaar is zal wor den begonnen met de rest van de betonnen ommanteling. Het is niet bekend hoelang deze werkzaamheden zullen duren. Sinds 5 juni is niets meer ver nomen over het aantal slacht offers van de ramp met de kerncentrale die op 26 april plaatsvond. Tot nu toe is be kendgemaakt dat 26 mensen bij het ongeluk zijn omgeko- Het is evenmin met zekerheid te zeggen wanneer de meer dan 100.000 evacuees uit de Oekraïne en Wit-Rusland naar huis terug kunnen keren. De Engelstalige krant Moscow News meldde zondag dat op zes boerderijen in de omgeving van Tsjernobyl het werk is hervat, maar dat de arbeiders niet meer dan 10 dagen achter elkaar op het land mogen wer ken. Daarna worden zij door nieuwe ploegen vervangen. AMSTERDAM Van de 115 drugsverslaafden die bij een onderzoek naar aids in Amsterdam be trokken waren blijkt 35 procent met het aids-virus te zijn geïnfecteerd. De belangrijkste risicofac tor is het toedienen van de drugs met behulp van een injectiespuit. Ook het gebruik van cannabis-pro- dukten als marihuana en hasj blijkt samen te han gen met het oplopen van de infectie. Onder de drugsgebruikers lijkt zich het laatste half jaar een verandering in het gedrag voor te doen. Drugsgebruikers die de injectiespuit gebruiken doen dat minder vaak met de zelfde naald en spuit. En ver slaafde mannelijke en vrouwe lijke prostituées gebruiken va- (Van onze correspondent Paul van der Voort) MADRID De grootste krant van Spanje, de ge zaghebbende Madrileense ochtendkrant El Pais, heeft gisteren bijna haar volledige opvallen de achterpagina gewijd aan een sympathieke be schrijving van de 62-jarige Eddy Korthals Altes, de Nederlandse ambassadeur in Madrid, die in juli vrij willig en vervroegd zijn ambt verlaat. Hij heeft ontslag genomen om zich in alle vrijheid te kunnen wijden aan de strijd tegen de bewapeningswedloop. „Ik een Don Quichotte?", zo citeert El Pais de Nederland se ambassadeur. „Ik geloof het niet, want mijn gekheid is niet te vergelijken met de gekheid van een grenzeloze escalatie in de bewapenings wedloop", zo luidt de inlei ding van de tekst die met een grote begeleidende foto de aandacht van de Spaanse lezer heeft getrokken. Het dagblad El Pais be schrijft de scheidende Neder landse ambassadeur als een bewonderaar van Erasmus van Rotterdam; getrouwd en vader van vier kinderen. Een christen-humanist die komende 10 juli „voorlopig" in zijn ééntje zijn kruistocht begint tegen de bewape ningswedloop. „In tegenstelling tot de paci fistische organisaties", zo on derstreept Korthals Altes in de grootste Spaanse krant, „wijs ik het Atlantisch ver dedigingsorgaan niet af. In tegendeel, ik denk dat het een middel is waarmee wij Europeanen onze Noordame- rikaanse bóndgenoten kun nen beïnvloeden en hun po sitie kunnen verzachten". In dit nucleaire tijdperk", zo voegt Korthals Altes er in El Pais aan toe, „is de taak van de mens niet om zichzelf met moderne technologieën te vernietigen, maar wij moe ten deze technologieën ten dienste stellen van de mens heid en wij moeten formules vinden waardoor wij met de verschillende systemen vreedzaam kunnen samenle ven. Ik ben op zoek naar mensen die mijn intiatief on dersteunen. Normale mensen op straat, maar ook al dege nen die invloedrijke posities bekleden. Het is onmogelijk dat wij in staat zijn om men sen naar de maan te sturen, maar tegelijkertijd niet in staat zijn om als menselijke wezens orde op zaken te stel len", aldus de Nederlandse ambassadeur. ker condooms. Overigens is het niet zo dat Aids tot ontwikkeling komt bij iedereen die met het virus is besmet. Een klein deel van de mensen die positief reageren op de aanwezigheid van het virus zal de ziekte ook werke lijk krijgen. In Parijs is gisteren het tweede internationale aids-congres ge opend in het voorzichtige opti misme dat een vaccin tegen de dodelijke ziekte kan worden .ontwikkeld, hoewel de entstof zeker niet op korte termijn be schikbaar zal zijn voor alge meen gebruik. De.directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties (WHO), dr. Halphand Mahler, schatte dat op de hele wereld het virus overdraagbaar is door tussen de 5 en 10 miljoen geïnfecteerde mensen. Reagan ontvangt brief Gorbatsjov WASHINGTON Presi- dent Reagan heeft gisteren een brief ontvangen van Sovjet-leider Michail Gor batsjov. De brief werd hem overhandigd door de nieuwe Sovjet-ambassadeur, Joeri Doebinin, die gisteren zijn geloofsbrieven kwam over handigen. De brief bevatte geen voorstellen voor data voor een top of voor een voorbereiding van de top. De brief was echter „warm en positief" van toon, aldus bronnen in het Witte Huis. Reagan zei gisteren erop te vertrouwen dat er een twee de top komt tussen hem en Gorbatsjov.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5