Gedeeltelijke abortus bij leerlingen welkome aanwinst De Koning mogelijk pas volgende week aan zijn eindverslag ilDSE GYNAECOLOOG: ^pelmatiger fiscus ^spaart half miljard Meer politie geen antwoord op toename kleine misdaad Weer tegenvaller aardgasbaten iïNENLAND £eidóa<Bowiwnt DINSDAG 24 JUNI 1986 PAGINA 3 lelijk drama Hr De rijkspolitie gistermiddag in het -fs-Vlaamse Hulst in fcrsonenauto de lij- aangetroffen van jan en een vrouw oor pistoolschoten 'elt leven waren ge- H. v^ijn de 22-jarige id E. de K. en de 39- j C.L., beiden uit verzande. Uit het uoek is gebleken qje man eerst de 1 heeft doodgescho- daarna de hand Ichzelf heeft gesla- BOETES VOOR SCHOOLVERZUIM ENSCHEDE Aan de vooravond van de schoolvakanties in het oosten des lands heeft het Openbaar Ministerie nog eens extra de aandacht willen ves tigen op het ongeoorloofd schoolver zuim van leerplichtige kinderen. Daar toe was gisteren een speciale zitting be legd van de kantonrechter in Enschede waarop in totaal 38 ouders waren ge dagvaard. Allen werd door kanton rechter mr. Viehoff een boete opgelegd, variërend van 50 tot 300 gulden. Bij herhaling zullen celstraffen worden uitgedeeld. De meeste beboete ouders waren buitenlanders, die vorig jaar te laat van vakanties in onder andere Turkije, Marokko en Joegoslavië waren teruggekeerd. Nieuwe studiefinanciering toch 1 oktober ingevoerd ZOETERMEER De invoering van het nieuwe stelsel van studiefinanciering wordt niet uitge steld. Het treedt volgens plan op 1 oktober van dit jaar in werking. Dit heeft minister Deetman (on derwijs) gisteren beslist. Tot 1 oktober moet de studiefinanciering volgens het huidige regeling worden aangevraagd. Per augustus krijgen alle tij dige aanvragers automatisch een kennisgeving van een voorschot. Dat wordt in oktober uitbe taald. Het bedrag omvat een voorschot voor drie maanden basisbeurs. Als men daarnaast ook nog een aanvullende financiering (rentedragende le ning en aanvullende beurs) heeft aangevraagd ontvangt men automatisch het maximale aanvul lende bedrag als voorschot. Nadat de voorschotten zijn uitgekeerd stelt het ministerie de definitief toegekende bedragen vast. Het verschil wordt achteraf verrekend. Weer bankoverval met gijzeling SAS VAN GENT Minstens drie gewapende en gemaskerde mannen hebben gisterochtend een roofover val gepleegd op een filiaal van de Ra bobank in Sas van Gent. Zij hadden eerst de 31-jarige beheerder E. Oude- naerde en diens vrouw die boven het bankgebouw wonen, urenlang in gij zeling gehouden in afwachting van het personeel. Toen dat om half ne gen verscheen, werden ook deze vier mensen gekneveld en in een vertrek opgesloten. Daarna konden de over vallers de kluis openen. Volgens de politie maakten de daders een aan zienlijke hoeveelheid Belgisch en Ne derlands geld buit. Zij vluchtten in de auto van de beheerder. Zebra-paden mét vluchtheuvel onveiliger TILBURG Zebra-paden die in twee helften zijn verdeeld door middel van een vluchtheuvel zijn onveiliger voor voetgangers dan doorlopende ze bra's. Dat concluderen de verkeersdeskundigen T. Hum mel en E. Oostenbrink die gisteren in Tilburg een toelichting gaven op hun afstudeerscriptie. Zij hebben vastgesteld dat verkeer van rechts de voetganger bij een ononderbroken oversteekplaats in tachtig procent van de gevallen doorgang ver leent. Bij een zebra met een vluchtheuvel was dat maar twintig procent. „Bij een oversteekplaats met een vluchtheuvel moet de voetganger twee keer wachten tot er geen verkeer meer aankomt. De oversteek duurt langer en de beoogde verbetering van het oversteekgemak blijft achterwege", zo stellen de twee studenten. Ex-top Tilburgsche Hypotheekbank gearresteerd BREDA De politie van Breda heeft gisteren twee voormalige topfunctiona rissen van de Tilburgsche Hypotheek bank gearresteerd op beschuldiging van fraude. Begin vorig jaar startte het Openbaar Ministerie in Breda een oriën terend onderzoek naar mogelijke fraude op indicatie van de curatoren van de failliet verklaarde bank. Deze beschik ten over aanwijzingen waaruit bleek dat het voortbestaan van de bank door die fraude in gevaar had kunnen komen. Volgens de aangifte van de curatoren is de Tilburgsche Hypotheekbank dan wel haar gezamenlijke groep schuldeisers voor bijna 80 miljoen gulden benadeeld. e JJEN De Leidse gy- 'W)g Kanhai is ver- ;1 Dat de de abortus Irie embryo's van een 'clg, die hij samen met ollega's van het Aca- >ch Ziekenhuis in tyn uitvoerde, zoveel i^zou doen opwaaien nij niet verwacht, f hebben de artsen de lJudding aan zichzelf Ljten. Ze brachten hun Rtelijke abortus zelf buiten door de in- A te beschrijven in het Mse vakblad The Lan- Om de collega's in hjn- en buitenland op fjbogte te stellen van „welkome aanwinst JJt medisch arsenaal", Kanhai het noemt. a\iet om de discussie °jabortus weer nieuw *5 in te blazen. „Het Misplaatst zijn om ons irbl daarvoor te ge ien", aldus de gynae- leg, hoofd van de ver- nndige afdeling van het Academisch Zieken huis. Het moet begin 1985 geweest zijn toen een echtpaar, dat na de geboorte van hun eerste kind onvruchtbaar bleek, bij de Vrouwenkliniek van het ziekenhuis in Leiden geholpen werd. Via een hormoonbehan deling (hormonale inductie) raakte de vrouw in verwach ting. Daarvoor was ze maan denlang dagelijks bij de kli niek geweest om zich te laten behandelen. Maar van het re sultaat schrok het echtpaar. De vrouw bleek in verwachting te zijn van vijf kinderen. Kanhai: „De eerlijkheid gebiedt te zeg gen dat er een kink in de ka bel was gekomen. Hoewel hor monale behandelingen zorg vuldig bewaakt worden, is een zwangerschap van „meerlin gen" nooit uit te sluiten. Ja, het echtpaar was daarvan op de hoogte". Ondanks die waarschuwing vooraf kwam de klap hard aan bij het echtpaar. Na overleg met het medisch team vroeg het de vijfling weg te laten ha len. „Ik heb hen in die tijd da gelijks gezien en geconstateerd dat zij in een ernstige pro bleemsituatie verkeerden. Ze konden het echt niet accepte ren. En naast die sociale indi catie voor abortus, was er een medische. Bij zwangerschap van een vijfling is de kans dat ze alle vijf dood worden gebo ren vijftig tot zestig procent", zegt Kanhai. Maar dat is toch geen reden voor abortus? Dan zouden alle vijflingen geabor teerd moeten worden. Kanhai: „De sociale indicatie heeft de doorslag gegeven, dat mag je best opschrijven. Dat is ge- Toeval Omdat het echtpaar graag kin deren wilde en alleen moeite had met het aantal waarvan ze in verwachting waren, stelde het medisch team een gedeel telijke abortus voor volgens een nieuwe en unieke metho de. Daarbij werden drie van de vijf embryo's op dat mo ment ongeveer drie centimeter groot met een naald in het hart geprikt waardoor ze over leden. Kanhai: „Met' één prik (per embryo) ben je klaar. Je ziet de hartslag verdwijnen en dan weet je dat het gelukt is". Mevrouw Neele, directeur van de Vereniging ter Bescher ming van het Ongeboren Kind (VBOK), gruwt daarvan. „Het is toch niets anders dan vol strekte willekeur? Waarom zijn er twee in leven gelaten en geen drie, of vier? En wie bepaalt wie in leven blijft en wie gedood wordt?" Daar heeft Kanhai wel een ant woord op. „We hebben geko zen voor twee omdat er dan de meeste kansen zijn en we heb ben de drie embryos's die on derin de baarmoeder lagen ge aborteerd omdat die de minste kansen hadden. Ja, en of je onder of boven ligt is een kwestie van toeval, daar kan niemand verder een zinnig woord over zeggen". Reële indicatie? Mevrouw Neele betwijfelt of de abortus is uitgevoerd vol gens de criteria van de Wet af breking zwangerschap; het RPF-kamerlid Leerling heeft daarover gisteren al vragen gesteld aan minister Korthals Altes van justitie. Neele: „De zwangerschap was zeer ge wenst, alleen het aantal niet. Ik vraag me af of dat een reële sociale indicatie is. Is de moge lijkheid van adoptie bijvoor beeld wel besproken? En het kan echt niet dat als een paal boven water stond dat alle kinderen dood geboren zouden worden. Er zijn talloze voor beelden van gezond geboren vijflingen". Kanhai bevestigt dat. In Lei den is zelfs een zesling gezond ter wereld gebracht. Maar vol gens hem was de noodsituatie in het gepubliceerde geval zo ernstig, dat abortus de enige oplossing was. Betekent dat dat een zwangerschap van een vijfling per definitie reden is voor gedeeltelijke abortus, om daarmee tot een lager aantal kinderen te komen? „Je moet daar reëel in zijn. Als de tech niek er is en er ligt een ver zoek, dan moet je dat ernstig in overweging nemen". Kanhai gelooft niet dat hij daarbij voorbij gaat aan het belang van de ongeboren kin deren, zoals Neele stelt. „Maar dan begeef ik me weer in die hele abortusdiscussie en dat wil ik niet. Die discussie is uit voerig geweest en nu afge rond. Ik voel er niet voor daar nu weer opnieuw mee te be ginnen. Dat zou misplaatst zijn". STEVO AKKERMAN ^ntelende ^tank e idt fietsster REN De 46-jarige me- j M.G. Vlugt-Groenen- j.uit Purmerend is giste- i slag gedood toen zij met 1 fiets in Vorden terecht si onder een kantelende vik. De bestuurder van jRrtank botste tegen een denauto waarvan de be ter vermoedelijk te veel 1 i linker weghelft reed. lSrrouw raakte bekneld en ïifcwaar gewond naar een inhuis vervoerd. De gier- kantelde en viel op het ld waar op dat moment "letsers reden. Eén van de ders, de vrouw uit Pur- j#d, kwam om het leven. Texel beter bereikbaar Door het officieus openstel len van de op- en afrit naar de dubbeldeks-veerboot Mo lengat, kan de veerboot van af maandag op volle capaci teit worden gebruikt tussen Texel en Den Helder. De wachttijden worden zodoen de aanzienlijk bekort. De Haagse ijsman op het Binnenhof trakteerde informateur De Koning en diens gesprekspartners gisteren op een aantal koele lekkernijen. De kamerbewaarder trad als „tussenpersoon" op. CPB-CIJFERS VERTRAGEN INFORMATIEWERK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Informa teur De Koning, die er volgens zijn woordvoerder nog altijd naar streeft eind deze week zijn eindver slag te presenteren, zal waarschijnlijk pas volgen de week dit karwei kun nen afronden. De onder handelaars van CDA en VVD, Nijpels en De Vries, lieten dit gisteravond laat na afloop van het beraad doorschemeren. „Het CPB heeft voor een flin ke vertraging gezorgd", zo liet Nijpels zich gisteren ontvallen, daarbij verwijzend naar de doorberekening van De Ko- nings voorstellen door het Planbureau. Daaruit bleek vo rige week dat nog eens extra bezuinigingen nodig zijn om de doelstellingen (verminde ring van de werkloosheid tot een half miljoen en reductie van het financieringstekort tot 5,5 procent) de komende vier jaar te kunnen verwezenlij ken. Volgens De Vries liggen er „nog steeds vrij veel onder werpen die we nog niet heb ben kunnen afronden. Ik hoop dat we daar eind deze week uit zijn, maar daarna zal nog wel enige tijd heengaan met het schrijven van het eindver slag". De Vries sloot bepaald niet uit dat het voorstel van De Koning pas begin volgende week in de fractie kan worden behandeld. Een en ander zal betekenen dat De Koning zijn eindverslag pas medio volgen de week aan de koningin kan zenden. Informateur De Koning heeft vanmiddag een delegatie van het Planbureau ontvangen, die hem de doorberekingen van een aantal bijgestelde voorstel len heeft overhandigd. Ver wacht wordt dat CDA en VVD het vanavond eens zullen wor den over de hoofdlijnen van het sociaal-economische deel. Daarnaast is vandaag opnieuw gesproken over het mediabe leid, een van de onderwerpen waarover tot nu toe nog geen overeenstemming kon worden bereikt. Vandaag is ook het onderwijsbeleid aan de orde gekomen. Op dit terrein liggen echter geen onoverbrugbare meningsverschillen tussen CDA en VVD. Volgens Nijpels is er enkel het manco, dat het voorstel dat de onderwijsspeci- alisten van CDA en VVD aan De Koning hebben gezonden, veel te gedetailleerd is. n HAAG De netto belastingopbrengst kan met een half d gulden worden vergroot door sneller en doelmatiger te innen. Het kabinet heeft minister Ruding (Financiën) ge el een plan daartoe uit te werken. aaatregelen die in dit kader genomen zullen worden zijn on- 'fieer het eerder sturen van herinneringen en dwangbeve- iflierdoor kan een aanzienlijk renteverlies worden verme- ;i/erder moet de fiscus de mogelijkheid krijgen het faillisse- l jaan te vragen van een wanbetaler. Dat zal weigerachtigen Jder toe brengen toch maar te betalen. Zo'n maatregel zou .zijn voor 100 miljoen per jaar. ''jabinet vindt verder dat de gemeenten zelf voortaan maar 1 In zorgen voor de verzending en afhandeling van de aan- voor de onroerend goedbelasting. Dat gebeurde tot nu toe (Ie belastingdienst. Hierover zal de Raad voor de Gemeen- ^ciën nog advies uitbrengen. DEN HAAG In het eindrapport over de be strijding van de kleine criminaliteit dat de com missie-Roethof gisteren heeft uitgebracht aan mi nister Korthals Altes van justitie worden aanbeve lingen gedaan aan vrijwel alle departementen. Kerngedachte is dat de kleine criminaliteit waarvoor doorgaans geen vrijheidsstraffen worden opgelegd via preventie moet worden bestreden en niet door meer politie. Roethof schat de kosten van die maatregelen op circa honderd miljoen gul den, maar het meeste suc ces kan al worden bereikt door wijziging van be staande procedures. Kosten en baten zijn overi gens moeilijk uit te rekenen, onder meer omdat de schade nauwelijks wordt geregi streerd. De schade die het gevolg is van vandalisme wordt bijvoorbeeld „meege nomen" in het normale on derhoud. Van premier Lub bers zal worden verwacht dat hij van de betrokken mi nisters maatregelen zal eisen om de criminaliteit tegen te gaan. De aanbevelingen richten zich op tal van terreinen. Zo zullen in het openbaar ver voer de VIC's een vast ver schijnsel moeten worden om zwartrijden en vandalisme te voorkomen en reizigers een veiliger gevoel te geven. Op het terrein van het onderwijs wordt gewezen op de om vang van de klassen en de noodzaak zieke leerkrachten te vervangen om te voorko men dat leerlingen te veel op straat zijn. Om winkeldief stal tegen te gaan is meer personeel een vereiste. Win keldieven moet bij de kassa een boete van 25 gulden op gelegd worden. Een eigen re gistratie van winkeldiefstal len door de detailhandel wordt niet toegestaan. Tegen deze voorstellen verzet de detailhandel zich. Ook richten de voorstellen zich op het jongerenwerk. Dit mag niet te passief zijn, maar worden gecombineerd met scholings- en werkgele genheidsprojecten. Versla ving mag niet als excuus voor het plegen van delicten worden geaccepteerd. Metha- donverstrekking moet min der vrijblijvend zijn en ook moeten er experimenten ko men met afkicken onder dwang. In het verkeer moet het aan tal verkeerstekens worden beperkt. Er moet duidelijk heid komen over de maxi mumsnelheid. De fiscale af trekbaarheid van boetes moet worden afgeschaft. De accijns op alcohol moet zo als gisteren al gemeld worden verhoogd, die op frisdrank worden verlaagd. De KNVB, die alleen oog heeft voor geldschieters, zal in de stadions een suppor- tersbeleid moeten ontwikke len. ADVERTENTIE Jj Een Amro Vaste Looptijd Rekening levert een hoge osnte op. U kunt zo'n rekening afsluiten voor een periode van !j2,3,4,5 of 6 jaar. ij Dan bent u gedurende die periode verzekerd van de rente die op het moment van storting geldt, CtQL En die bedraagt nu bij een looptijd van 6 jaar U Een aantrekkelijk spaaraanbod dus, dat bij de hui dige lage inflatie nóg meer rendement oplevert. Wilt u er meer van weten? Ga dan 'ns even langs bij de Amro Bank in uw buurt. Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt. DEN HAAG De aard gasbaten lopen dit jaar 200 miljoen gulden verder te rug dan nog in april werd geraamd. Dat blijkt de de Voorjaarsnota van minis ter Ruding van financiën. Daarin wordt de stand van zaken aangegeven rond de uitvoering van de begroting voor 1986. Het tekort van de rijksover heid voor dit jaar zal 7,3 pro cent van het nationaal inko men of bijna 20 miljard gul den bedragen en daarmee niet afwijken van wat enkele maanden geleden werd ge raamd. In april was in de zo genoemde Vroege Voorjaars nota van Ruding al gebleken dat het tekort ruim 5 miljard gulden meeviel ten opzichte van de Miljoenennota 1986 uit september vorig jaar. In vergelijking met toen is nog twee miljard gulden extra vervroegd afgelost op wo ningwetleningen. Directeur kuuroord neemt ontslag en wil geld teruggeven NIEUWESCHANS Directeur R. van der Gaast van het kuur oord Nieuweschans heeft gisteren met onmiddellijke ingang „wegens persoonlijke redenen" ontslag genomen. De ontslagna me betekent dat een speciale algemene aandeelhoudersvergade ring van de N.V. donderdag niet hoeft door te gaan. Van der Gaast heeft een voorstel gedaan tot terugbetaling van ver moedelijk 100.000 gulden. Van der Gaast erkent dat hij een schuld heeft aan het Bronnenbad, maar ontkent dat daarbij sprake zou zijn van fraude. Is dat wel het geval dan zal de offi cier van jusitie ondanks de beloofde terugbetaling toch tot straf vervolging overgaan.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3