Britse regering wil toch met ANC praten De Vries tegen verdwijnen acht staatssecretarissen Veilig Onderzoek: Nederlanders kennen hun volkslied niet Premier Thatcher geeft toe aan kritiek ft inrijding Den Haag verandert in belegerde veste Knoflook preparaat uit de handel Dinsdag 24 juni 1986, 77e jaargang no. 23533 ËeicUe 6ouAa/ni PP Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Droog en zonnig. Vannacht ongeveer 11 graden, morgen rond 24 graden. Wind draai end van zuidwest n^ar noord oost, matig, kracht 3. Zon op: 05.20; onder: 22.04. Schev. hoog water: 6.02 en 18.46; laag water: 1.49 en 14.19 ire aardbeving okt Japan Vieuw-Guinea O Vanmorgen vroeg heeft le Japanse kust een hevige aard- plaatsgevonden. Er zijn nog neldingen binnen van slachtof- f grote schade. De aardbeving en kracht van 6,9 op de schaal lichter, een kracht die forse zou kunnen veroorzaken, en minuten nadat Japan door irdbeving was getroffen, is van- n eveneens een zware schok ge- •eerd in centraal Nieuw-Guinea. ving vond plaats om 10 over 5 it 7,1 op de schaal van Richter, lier zijn geen meldingen over offers of schade binnengeko- Op deze foto is heel goed te zien hoe Diego Maradona (links) met de linkerarm de bal over Peter Shilton heentilt, omdat hij zelfs hoog springend met het hoofd niet hoger reikt dan de uitgestoken vuist van de Engelse doelman. Engelse bookmaker betaalt inzet terug LONDEN Eén van de grootste Britse book makerskantoren, Willam Hill, zal haar klanten die hadden ingezet op een gelijkspel van 1-1 tussen Argentinië en Engeland hun inzet terug betalen. Op deze manier wil men uiting geven aan de verontwaardiging over het eerste Ar gentijnse doelpunt, dat door Diego Maradona met de hand is gemaakt. Volgens een woord voerder van de William Hill had de morele uit slag na 90 minuten speeltijd 1-1 moeten zijn en is men er na het zien van de televisiebeelden van overtuigd dat het Argentijnse doelpunt nooit had mogen wordeng goedgekeurd. Het gebaar, zoals de woordvoerder het noemde, zal het kantoor waarschijnlijk meer dan 10.000 pond kosten. De wedlustigen die hadden inge zet op een 2-1 overwinning voor Argentinië hebben overigens gewoon hun geld gekregen. Overleden sherrif herkozen REDWOOD CITY De inwoners van de ge meente San Mateo (Californië) hebben met overweldigende meerderheid Brendan Maguire herkozen als sherrif. Maar Maguire kan zijn functie niet uitoefenen want hij is ruim een maand geleden dus al voor de verkiezin gen overleden. Na het overlijden van Ma guire hadden plaatselijke politieke leiders cam pagne gevoerd om te voorkomen dat zijn tegen kandidaat, John White, sherrif zou worden. In eerste instantie werden de verkiezingen uitge steld, maar het hooggerechtshof van Californië bepaalde dat er toch op de vastgestelde datum gestemd moest worden. Omdat de termijn voor de kandidaatstelling op dat moment al was ver streken, bleef de naam van de overleden Ma guire op de stembiljetten staan. Gisteren bleek dat hij 79 procent van de stemmen had gelfre- gen. Er zijn nu alsnog nieuwe verkiezingen no dig. Cocaïnepasta in kunstbeen AMSTERDAM De doua- ne op Schiphol heeft een 51-jarige man aangehouden met een kunstbeen waarin vier kilo cocaïnepasta (een halffabrikaat van cocaïne) verborgen zat. Bij controle van zijn Portoricaanse pas poort kreeg één van de dou anebeambten argwaan en sommeerde de man daarop zijn been (een prothese van af de knie) af te schroeven. Toen dit polyester kunst been erg zwaar bleek, werd de prothese nader onder zocht en vond de douane de cocaïne. LONDEN De Britse regering heeft de voor zitter van het Afrikaans Nationaal Congres, Oli ver Tambo, uitgenodigd voor een gesprek. De in vitatie betekent een be langrijke wijziging van het beleid van Londen ten aanzien van Zuid- p Afrika. Groot-Brittannië vermeed immers tot nu toe alle contacten met het in Zuid-Afrika ver boden ANC, omdat het ANC geweld niet wil af zweren. Wanneer Tambo de uitnodi ging accepteert, zal hij over leg voeren met de staatsse cretaris van buitenlandse za ken Lynda Chalker. Een woordvoerder van de Britse regering deelde mee dat er tijdens het gesprek bij het ANC op zal worden aange drongen de weg van onder handelingen te kiezen en niet die van het terroristisch geweld. Oliver Tambo is nu in Lon den waar hij een bijeen komst van het Gemenebest bijwoont. De ANC-voorzitter deed gisteren een beroep op koningin Elizabeth II, die ti tulair hoofd is van het Ge menebest, om door middel van sancties „de partij van de zwarten en de menselijk heid" te kiezen. De regering Thatcher heeft tot het gesprek met het ANC besloten onder sterke druk van het parlement en de pu blieke opinie. De koerswijzi ging van de Britse regering moet een slag zijn voor het apartheidsbewind. Zuid- Afrika ziet Groot-Brittannië, dat per 1 juli voorzitter wordt van de EG, als een belangrijke bondgenoot. Overigens lijkt het er op dat de regering Thatcher bereid is tot het nemen van beperk te economische maatregelen tegen Zuid-Afrika, als een soort politiek signaal. Dat staat althans in de Times. Morgen bepaalt het Britse kabinet het standpunt voor de Euj-opeses top, die over morgen in Den Haag begint en waar de EG het eens moet worden over maatrege len tegen Zuid-Afrika. Pag.2: Geweld desnoods acceptabel. Pag. 5: Kerken weigeren zwarte daklozen weg te sturen. ovmcie jpt met ■^even bewijzen HAAG De provincie ïolland stopt op 1 okto- protest met het afgeven jjbewijzen. Men doet dit gemeenten er, ondanks e beloften, niet in slagen jeven van rijbewijzen op gond te krijgen. De hoop [}iat dit op 1 oktober wel maar waarschijnlijk het 1 januari. Commis- Htan de koningin S. Pa rte het besluit gisteren be waakte, voerde verleden #t verzet aan van de ge- olijke provincies tegen de jjn van de rijksoverheid (bewijzen voortaan door nten te laten afgeven, idelijk besloot de Kamer Ifd te gaan met de plan- Jran de overheid. Men xjat onder meer, omdat de rjging van Nederlandse iiten liet weten dat elke met die taak op 1 In beginnen. Provincie sluit afde- voor afgeven rijbe- £lSje dood JRINGBRUG Een 18- inwoonster van Noord- yfhout is gisteravond ge zoen zij op de Lisserweg -iteringbrug door een auto aangereden. Het ongeluk rde om 22.40 uur. Het offer wandelde met een [iin aan de rechterkant e weg toen zij van achte- (oor een auto, bestuurd Ben 21-jarige inwoonster jimuiden, werd geschept. cht was slecht en de au- ^iliste verklaarde de twee Js niet te hebben gezien. jü hebben moeten uitwij- 3 voor een tegenligger. de klap belandde het ibffer in de naastgelegen 'Het vermoeden is dat zij aïvolge van de aanrijding >|g dood was. De vriendin .ongedeerd. ■'Ilitie is op zoek naar ge- i van het ongeval en met P!naar de bestuurder van HJemoetkomende auto. Zij iin contact opnemen met gilitie in Nieuw Vennep, (526-73838. Artiest Freek de Jonge heeft gisteren in samenwerking met de NOVIB in Amsterdam de eerste honderdduizend gulden overhandigd aan de Mexicaanse welzijnswerker Javier Vargas. Vargas, die in de door een aarbeving getroffen wijken van Mexico-Stad werkzaam is, kan de cheque van de actie „Gast aan tafel" bijzonder goed gebruiken. Celstraf voor ontucht met baby SASSENHEIM/DEN HAAG Vijftien maanden gevange nisstraf heeft de rechtbank in Den Haag vanmorgen opge legd aan een 39-jarige inwoner van Sassenheim wegens on tucht met een baby en vals heid in geschrifte. De officier van justitie had wegens incest achttien maanden geëist. De rechtbank oordeelde bewe zen dat de man drie jaar lang ontucht heeft gepleegd met een dochtertje dat volgende maand drie wordt. De psychia ter heeft geconstateerd dat het kind er een compleet trauma door heeft opgelopen. Nederlander in Libanon gewond DEN HAAG Een Neder landse VN-waarnemer, kapi tein R.P.H. van Veen, is in de afgelopen nacht in Zuid-Liba- non op een mijn gereden. Hij raakte evenals een Zweedse waarnemer licht gewond. Dit heeft het ministerie van de fensie in Den Haag vanmor gen meegedeeld. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Prins Willem Alexander 1 juli marine-officier Prins Willem Alexander zal op 1 juli beëdigd worden als luitenant ter zee derde klasse. Dat gebeurt in aan-, wezigheid van zijn ouders aan boord van HMS Tromp. De prins zal de eed afleggen ten overstaan van de commandant der zee macht, R. Krijger. Willem Alexander kwam vorig jaar augustus in militaire dienst. De effectuering van zijn benoeming zal voor de prins geen directe gevol gen hebben. Maximale veiligheid rond EG-top DEN HAAG Den Haag staat op het punt te veran deren in een zwaar bele gerde veste, met het oog op de Europese topconfe rentie die donderdag en vrijdag in de Residentie gehouden wordt. De komst van twaalf Europese regeringsleiders en één staats hoofd, alsmede uitgebreide de legaties en meer dan zeshon derd journalisten, is verant woordelijk voor de grootste veiligheidsoperatie uit de Haagse geschiedenis, waarbij in totaal meer dan tweedui zend man politie worden inge zet. Morgenavond worden de eerste conferentie-deelnemers verwacht in het Kurhaus, dat drie dagen ter beschikking staat van de Europese leiders. De overige premiers arriveren de volgende morgen. Vrijdag middag, zo is de bedoeling, zullen de regeringsleiders weer vertrekken. De uiterst strenge veiligheidsmaatregelen rond de top zullen ertoe lei den, dat het openbare leven in Den Haag en Scheveningen donderdag en vrijdag geheel ontwricht zal raken. De Haag se politie raadt daarom ieder een aan alleen met het open baar vervoer naar Den Haag te komen. Met een goede orga nisatie rond de Europese top wil Den Haag internationaal een visitekaartje afgeven. „We zijn een internationale stad, hoewel we hier geen enkel Europees instituut hebben. Deze dagen spelen we een beetje Brussel en dat kunnen we ook aan", aldus de gemeen tewoordvoerder M. Spits. Pag 12: Den Haag plaatst tien kilometer dranghekken rond Eurotop. Andriessen opvolger Van Eijkelenburg(NCW) DEN HAAG Dr. J.E. Andriessen, voorzitter van de raad van bestuur van koninklijke emballage-industrie Van Leer BV te Amstelveen, volgt half 1987 S.J. van Eijkelenburg op als voorzit ter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. An driessen was tussen 1963 en 1965 minister van economische za ken in het kabinet-Marijnen. Hij is afkomstig uit de Christelijk Historische Unie, één van de fusiepartners van het CDA. AMSTERDAM Drie op de vier Nederlanders (78 procent) kennen het na tionale volkslied nauwe lijks. Slechts 9 procent kan het eerste couplet van het Wilhelmus vlot opzeg gen, terwijl 13 procent dit met nogal wat moeite kan. Dit blijkt uit de vanmor gen gepubliceerde resulta ten van een onderzoek dat in mei werd gehouden door het instituut voor marktinformatie Inter view. Oudere ondervraagden en ho ger opgeleiden bleken beter bekend met het volkslied te zijn dan jongeren. Uit het on derzoek bleek bovendien dat bijna driekwart (72 procent) van ondervraagde aanhangers van klein rechtse politieke partijen vier regels vrij vlot of met nogal wat moeite kan re produceren. Bij de aanhangers van andere politieke partijen ligt dat percentage beduidend lager, variërend van 15 pro cent (VVD) tot 30 procent (CDA). Interview deed tevens onder zoek naar bezit en gebruik van de Nederlandse vlag. Onge veer een derde (30 procent) van de Nederlandse bevolking heeft thuis de nationale drie kleur. Vooral ouderen hebben een vlag: in de categorie 50-64 jaar 39 procent en bij 65 jaar en ouder 44 procent. In de gro te steden in het westen van het land heeft slechts 17 pro cent een vlag. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-on- derhandelaar De Vries is niet van zins zich zonder meer te schikken in het voorstel om het aantal staatssecretarissen in een volgend kabinet met acht tè verminderen. Het al eerder gemelde voorstel om in het nieuwe kabinet de helft van het aantal staatssecretarissen naar huis te sturen noemde De Vries gisteren „wat al te drastisch". De onderhandelaars van CDA en VVD hebben gisteren in het bijzijn van „beoogd pre mier" Lubbers met informa teur De Koning uitvoerig ge sproken over een aantal reor ganisaties bij de ministeries en tevens over de zetelverdeling. Het voorstel, afkomstig van de ministers De Korte (VVD) en Deetman (CDA), behelst de handhaving van de 14 be staande ministersposten en voorts een reductie met maxi maal acht staatssecretarissen. Het gaat daarbij om de posten Verkeer en Waterstaat, Bin nenlandse Zaken, Justitie, Landbouw, één van de twee op zowel Onderwijs als Econo mische Zaken, op Defensie de post „materieel" en op Sociale Zaken de post „emancipatieza ken". Anders dan het CDA lijkt de VVD meer geneigd het aantal staatssecretarissen fors te ver minderen. Nijpels: „Het zou heel merkwaardig zijn als je op dit niveau voorbij zou gaan aan de gewenste verkleining van de rijksdienst". De Vries noemde het weliswaar „een moedig voorstel", maar voegde eraan toe, dat niet alles wat moedig is ook moet worden overgenomen. .„Daar moeten we nog serieus over gaan pra ten", aldus de CDA-onderhan- delaar. Over de kwantitatieve verde ling van de ministersposten zijn de onderhandelaars van CDA en VVD het gisteren wel eens geworden: 9 voor het CDA en 5 voor de VVD. De Vries en Nijpels noemden dat gisteren een „redelijke zétel- verdeling". Nijpels verwacht dat hierover nog tijdens de in formatie besluiten kunnen vallen. Pag. 3: De Koning mogelijk pas volgende week aan zijn eindverslag Gemeenten mogen geen vloekverbod instellen DEN HAAG Gemeenten mogen geen vloekverbod instellen. Een dergelijk verbod is in strijd met de bepaling in de Grondwet die het openbaren van gedachten of gevoelens beschermt. Dit heeft de Kroon bepaald bij het besluit om het vloekverbod in zes Veluwse gemeenten te vernietigen. Het ministerie van binnen landse zaken heeft dit vanmorgen bekendgemaakt. De gemeen ten Elburg, Ermelo, Harderwijk, Oldebroek, Nunspeet en Putten hadden in hun algemene plaatselijke verordeningen een verbod opgenomen om in het openbaar te vloeken en om ruwe en onze delijke taal te gebruiken. Beperkingen op het recht om deze ge voelens en gedachten te uiten kunnen volgens de Kroon alleen in een gewone wet worden aangebracht. In het wetboek van strafrecht is bij voorbeeld „smalende godslastering" verboden. .Gemeenten kunnen zo'n verbod niet instellen, aldus de Kroon. ARNHEM Wegens misleidende reclame moet Smits Reform BV uit Putten op 6traffe van 25.000 gulden per overtreding al haar kyolic-knoflook preparaten uit de handel halen. De pro- dukten moeten deze week bij de afnemers zijn weggehaald. Dat heeft het gerechtshof in Arnhem vanmorgén in hoger beroep in kort geding bepaald. Het kort geding was aangespannen door het concurrerende Bioform-Holland BV uit Heerenveen. Smits Reform BV moet verder op straffe van 100.000 gulden in een landelijk dagblad een rectificatie plaatsen, waarin de misleiding wordt toegegeven. Smits Reform presenteerde kyolic als „vijftig maal krachtiger" in vergelijking met andere knoflook prepara ten. Het Hof ziet hierin een misleiding van de consument. Wat is er tegenwoordig nog veilig? In Tilburg heeft men ontdekt, dat zebrapaden, die in het midden een vluchtheuvel hebben, onveiliger zijn voor voet gangers dan doorlopende zebra's. De twee studen ten, die dit in hun afstudeerscriptie vaststellen, lie ten proefpersonen honderd keer oversteken op bei de soorten zebra's en ontdekten zo een aanmerke lijk verschil in het geven van voorrang aan overste kers van de twee soorten paden. De vluchtheuvels moeten daarom volgens de twee onderzoekers weg. Maar of ze daarna dan ook helemaal veilig zijn, is de vraag. Het enige wat je veilig kunt aannemen is, dat je ook over dit soort zaken wijzer wordt door het lezen van: de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor- den geweigerd. £cidóc Gotwo/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1