greep van de angst ederlands voorzitterschap acht EG nauwelijks verder Blank Zuid-Afrika in „Journalisten hielpen ex-lijfwacht Bouterse Suriname te verlaten" „ZET ZWARTEN DESNOODS IN KAMPEN EN HONGER ZE UIT" ENLAND EaidócSoiPumt MAANDAG 23 JUNI 1986 PAGINA 5 IRLANDSE DOORBRAAK [RIJD TEGEN AIDS Nederlandse onderzoekers hebben een methode ge- /aarmee het moment kan worden aangegeven waarop ïiteitsziekte aids haar fatale fase ingaat. De ontdekking ;en belangrijke doorbraak in de strijd tegen de ziekte meer slachtoffers eist. De resultaten van het Amster- Iderzoek zijn vandaag gepresenteerd op het tweede in- aids-congres^n Parijs, waaraan 2000 medici deelne- >nd zijn duizenden mensen in ons land besmet met het de gevreesde ziekte veroorzaakt, zonder dat zij ook aids krijgen. Maar een klein deel van deze zogeheten lieven zal ooit iets van het virus merken. De in het sch Medisch Centrum in Amsterdam ontwikkelde test «iwitten geeft aan op welk moment iemand die met het hesmet, werkelijk de ziekte krijgt. Het onderzoek richt ferder op de vraag waarom de antistof, de pijler van het steem, uit het bloed verdwijnt waardoor de weg wordt ikt voor aids. Doden vliegongeluk Grand Canyon herdacht GRAND CANYON VILLA- GE Voor de 25 slachtof fers van het vliegtuigongeluk boven de Grand Canyon is gisteren een herdenkings dienst gehouden. Het onder zoek naar de oorzaak van het ongeval zal nog vier of vijf dagen in beslag nemen. Arke Reizen in Enschede heeft de laatste twee namen bekend gemaakt van de elf Neder landse slachtoffers van de vliegtuigbotsing. Het zijn de 26-jarige G.W. Tholenaars uit Rotterdam en de 29-jarige mevrouw H.J. Bek eveneens uit Rotterdam. COCA EN PEPSI AAN BANDEN WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft verklaard dat een gerechtelijke procedure zal worden aangespannen om de overneming van Seven Up door PepsiCo en van Dr. Pepper door Coca-Cola te voorkomen. De Federale Han delscommissie vreest dat er door de overnemin gen te weinig concurrentie komt in de distributie en verkoop van frisdranken in de Verenigde Staten. Met de overnemingen is in totaal 850 mil joen dollar gemoeid. Coca-Cola en Pepsi zouden zo 80 procent van de Amerikaanse markt voor frisdranken in handen krijgen. Coca-Cola heeft op het ogenblik een marktaandeel van 39 pro cent en Pepsico heeft 29 procent van de markt in handen. Seven-Up is met een marktaandeel van zeven procent de op twee na grootste frisdran- kenfanbrikant in de VS, gevolgd door Dr. Pep per met een marktaandeel van 6,9 procent. Gezwellen Reagan „niet kwaadaardig" WASHINGTON De twee kleine gezwellen, die bij president Reagan zijn verwijderd waren niet kwaad aardig, aldus het Witte Huis. Reagan onderging een uitgebreid medisch onderzoek in het marinezieken huis Bethesda om te zien of de darmkanker waar hij vorig jaar zomer voor werd geopereerd was verdwe nen. Destijds werd 60 centimeter van Reagan's dikke darm verwijderd na de ontdekking dat dit orgaan door kanker was aangetast. In januari werden ook al drie kleine goedaardige gezwellen uit zijn darm ver wijderd. Artsen zeggen dat het voorkomen van der gelijke poliepjes bij een 75-jarige niet ongewoon is. Vorig jaar werd Reagan tweemaal aan zijn neus geo pereerd om kleine stukjes huid te verwijderen die ook door kanker waren aangetast. Volgens de artsen betrof het een veel voorkomend soort kanker dat meestal het gevolg is van een te grote blootstelling aan het zonlicht. Senaat geeft Reagan minder SDI-geld WASHINGTON De com- missie voor de strijdkrach ten van de Amerikaanse Senaat heeft geweigerd ge hoor te geven aan de eis van president Reagan om het budget voor het SDI- programma met 73 procent te verhogen. Met tien tegen negen stemmen besloot de Senaat Reagan slechts 28 procent meer te geven. De beslissing komt er op neer dat Reagan volgend jaar niet meer dan tien miljard gulden krijgt voor SDI-on- derzoek. Belgen betogen tegen sneltrein BRUSSEL Duizenden Belgen hebben gisteren in Herentals betoogd te gen de eventuele aanleg van een spoorbaan voor een trein met hoge snel heid, de tgv. Het baan vak voor de „trein van de toekomst" zou van Brussel naar Amsterdam lopen. Bij de door milieu organisaties georgani seerde betoging vielen vooral de 200 tractoren op. Boeren vrezen name lijk land af te moeten staan voor de tgv. jmze correspondent Aad Jongbloed) IEL De Neder- regering heeft >p de winkel ge- iaar het voorzitter- ;jvan de Europese jnschap dat op 1 een half jaar, af- ,ag geen succes genoemd. Dat is irzichtige mening -lomaten in Brus- gewend zijn de 'olgende voorzit- ippen van de lid- et elkaar te ver- ;emene verkiezingen land hadden de Ne- s bewindsmannen ?juwen natuurlijk wel ■rs aan het hoofd dan ie droom van de Eu- eenwording. Er is een markante uit- j: minister van iw Gerrit Braks. In de iarathonzitting sinds meer dan tien jaar wist Braks op 25 april het landbouwprij zenpakket voor de EG, inge wikkeld als zelden tevoren, erdoor te krijgen en aldus een aanzet te geven tot het verdwijnen van de tot dusver onbeheersbare overschotten. Worstelen Een greep uit andere onder werpen waarmee de EG (nog steeds) worstelt maakt duide lijk dat Nederland als voor zitter zeker geen glansrol heeft gespeeld én dat andere landen de boot blijven afhou den. De vorming van de interne markt, een Europa zonder grenzen en zonder handels belemmeringen, voorzien ^oor eind 1992, heeft nauwe lijks voortgang geboekt. Tij dens het Nederlandse voor zitterschap werden slechts 28 richtlijnen aangenomen van de meer dan 100 waartoe Ne derland en de volgende voor zitter, Groot-Brittannie, zich voor het einde van dit jaar hebben verplicht. Minister Winsemius kwam geen stap verder met zijn po gingen het EG-milieu te zui veren door schonere automo toren (katalysator) en de „uitstoot" te regelen van gro te stookcentrales, die voor het grootste deel verantwoor delijk zijn voor de zure re gen. De Denen vonden zijn auto-voorstellen niet ver ge noeg gaan en de Britten, die betrekkelijk weinig last heb ben van de eigen stookcen trales, lieten merken dat de zurge regen in de rest van Europa hun een zorg zal zijn. Minister Ruding (Financiën) zag geen kans verder te ko men met de harmonisatie van de belastingen-voor waarden voor het Europa zonder grenzen. In de marge van de EG wist hij op 5 en 6 april in Ootmarsum echter de herschikking van de EMS- -munten goed in de hand te houden. Intentie Op het gebied van werkloos heidsbestrijding een „in tentie" van de Nederlandse regering werd geen enke le voortgang geboekt en ook het Europa van de technolo gie, waar premier Lubbers in het verleden een punt van maakte, bleef in de dossiers. Het Europese gehannes na de ramp in Tsrenobyl was rond uit beschamend. Dat lag wel iswaar meer aan het feit dat de lidstaten weigerden tot een uniform beleid te komen om radioactieve waar uit Oost-Europa te weren. Maar Nederland als voorzitter keek lijdzaam toe, zonder een spat initiatief te tonen. Van mevrouw Schoo (Ont wikkelingssamenwerking) en minister Brinkman (Cultuur) werd in Europa weinig ver nomen. Des te meer van Van den Broek van buitenlandse zaken. Deze bewindsman had echter de wind volop tegen. Nauwelijks had hij, op 14 april, zijn elf collega's zo ver dat ze besloten tot echte maatregelen tegen Libië, om daarmee „militaire escalatie te voorkomen", of de Ameri kanen voerden hun aanval op Tripoli en Benghazi uit. Washington bleek lak te heb ben aan de EG, drie uur na het beroep dat de Gemeen schap op de Amerikanen deed via de Nederlandse am bassade in Washington. Boycot Van den Broek overspeelde vorige week in Luxemburg zijn hand, toen hij voortijdig het voorstel lanceerde voor een boycot van Zuidafrikaan- se wijn, groente en fruit, dat vervolgens door Groot-Brit- tannië en de Bondsrepubliek van tafel werd geveegd. Vooral deze tegenvaller bete kent dat de EPS (Europese politieke samenwerking), die moet leiden tot een Europa met één buitenlands politiek geluid, geen noemenswaardi ge stap in die richting heeft gemaakt. Bij het begin van het Nederlandse voorzitter schap zei premier Lubbers „met een minimum aan dra matiek te proberen maximale resultaten te behalen". Dra matiek heeft Europa het af gelopen half jaar niet of nau welijks gekend, maar even min -resultaten. i? Ier Peru noordde jiensen f Een oppositieleider jeeft de strijdkrachten f(jeschuldigd zo'n 60 Jerrillastrijders in koe- Lde te hebben ver- adat zij zich hadden J/en na een opstand in jangenissen. De Peru- r;ering gaf toe dat het irukking van de op- eigenmachtig optre de militairen kan en. De gevangenen de Lurgancho-ge- in de mond en het geschoten nadat zij landen op het hoofd llenblok kwamen. De heeft tot een onder- lar mogelijke exces- blen. frlander (18) platen na op voogd ^[ANA Een Ameri- "iry die eerder een Ne- jongen schuldig ver legens doodslag op 1 heeft met succes ge- de jongen weer vrij De 18-jarige Joeri lad toegegeven de 51- ilip Parsons te heb ei, maar de jury een buitengewone ft de conclusie dat de irenlang vier of vijf week sexueel werd door zijn voogd. De 'eroordeèlde De Beer is tot 650 dagen hech- tijd dat hij in voorar- Jgezeten. Honderden schapen gingen vrijdag nog op weg naar het slachthuis in Wales; korte tijd later werd een verbod afgekondigd op het transport en het slachten van lams- en schapevleeé omdat de dieren radioactief besmet zijn. Britten laks met besmet schapevlees LONDEN De Britse rege ring heeft verzuimd op tijd maatregelen te treffen hoewel zij op de hoogte was van te hoge niveaus van radioactivi teit in schapevlees uit het noorden en noordwesten van het land. Dit is gisteren ge meld door de kranten Sunday Telegraph en The Observer. In lamsvlees werden op 13 juni al hoeveelheden cesium gemeten die ver boven de EG- norm lagen. Pas afgelopen vrijdag werd daarvoor een verbod afgekondigd. Meteoro logische deskundigen in de Sovjet-Unie hebben regenwol ken rondom Tsjernobyl met ijs bezaaid om regen te „maken". De operatie had tot doel te voorkomen dat de stad zelf door zware regenbuien zou worden getroffen, waardoor radioactief materiaal naar de rivieren zou wegspoelen. Het steunfonds voor de slachtof fers van de kernramp in Tjer- nobyl heeft inmiddels 21 mil joen gulden ontvangen. Tegenstand Een politieman richt zijn pistool op aanhangers van de verdre ven persident Marcos van de Filipijnen. Meer dere personen werden gisteren in de hoofdstad Manila gewond tijdens botsin gen tussen op roerpolitie en zo'n 5000 Mar- cosloyalisten. De politie trad ook op met traangas en wa terkanonnen. Moskou laakt reactie VS op ontwapeningsvoorstellen MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren bekendgemaakt geen gunstig antwoord te hebben ontvangen op haar ontwape ningsvoorstellen. Het persbureau Tass beschuldigde de regering- Reagan ervan beschuldigd te kiezen voor „confrontatie". De top in Genève tussen president Reagan en Sovjet-leider Mi- chail Gorbatsjov had hoop gebracht op een vermindering van de spanning in de wereld, aldus de boodschap. „Helaas hebben we geen afdoende antwoord gehad van de Amerikaanse regering die handelt in strijd met de Amerikaans-Russische verklaring van 21 november 1985 (top Genève)". Tass ging niet in op de jongste Sovjet-voorstellen en de reactie daarop van president Reagan dat die voorstellen „een keerpunt" in de Geneefse wapenonderhandelingen zouden kunnen zijn, .„als beide zijden tenminste vooruitgang willen". Volgens Tass zat de rede waarin Reagan reageerde op de voor stellen uit Moskou vol „anti-Russische clichés' en zijn Reagans daden niet in overeenstemming met zijn oproep tot overeen komsten over wapenbeheersing. De reactie van Reagan werd „een afleidingsmanoeuvre" genoemd, omdat de president tegelij kertijd aankondigde zich niet aan het Salt-II-verdrag te zullen houden. JE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER .Mijn auto lenen?" zei de dikke, gemoe- Sfaard. „Man, ik hèb niet eens een auto! ■Jet die ouwe brik uit het stenen tijdperk op, die ik nog steeds per ongeluk in de «eb staan!" „Die bedpel ik ook," leg- (Jje Verholen uit. „Of doe je misschien ®de knetterrally mee?" „Niks hoor!" jfi waard. „Ik was het eerst wel van plan, .Jpteraf beschouwd, beste Verholen, nee .5be tóch maar niet mee. Ik bemoei me |%t mijn zaken, want eerlijk, kerel, ik heb at zo'n beste tijd gehad! De hele dag zit [Jpgkamer stikvol! Stikvol!!" „Of je ge- lÖI waard," zei de smid. „Laten de ande- Ji knetteren met hun oude auto's en (maar dat je een stevig extraatje ver jaar in dat geval heb je zeker geen enkel §L tegen het feit, dat ik je oude auto nen wil?" „Niks hoor," zei de waard, t je gang maar. Het komt me zelfs wel l als die oude brik uit de schuur ver bant ik wou in de schuur een danszaaltje I, zie je. Daar organiseer ik namelijk een groot knetterbal na afloop van de race. Ik heb al een band uit de stad gehuurd en „Mooi!" zei de smid en met dit ornamentale woordje sneed hij de woordenstroom van de dikke waard af. „Zet dan de auto maar buiten, makker. Ik rij hem zelf wel naar de verzamel plaats op de Kerkbrink." De smid liet er ver der geen gras over groeien en maakte, dat-ie bij de schuur van de dikke waard kwam. Daar stond de oude automobiel al buiten en we zien hier hoe onze smid deze stokoude vierwieler in het holst van de nacht naar de Kerkbrink duw de. De arme, bewusteloze Eelco Eelkema be merkte daar niets van, alhoewel dat eerlijk ge zegd weinig scheelde, want niet zo heel veel la ter kwam Eelco bij. Verwonderd kwam hij over eind en hij mompelde: „Daar ben'k warempel van mien stokkie gegaan! Ik kan zeker niet zo goed teeg'n sigaar'n!" Verder dacht de ver doofde kerel nergens over na, want alles op de Kerkbrink scheen dik in orde en de oude autoo tjes stonden er nog net zo rustig bij als tevo ren.... JOHANNESBURG „Ik vraag me af of wij blan ken hier niet net doen als de Duitsers voor de oor log, die hun ogen sloten voor wat er met de joden gebeurde", zei Roy Green, een monteur die op 16 juni, de dag van de Sowe- to-herdenking, „voor de zekerheid" een pistool meenam naar zijn werk. Gewoonlijk laat hij zijn wapen thuis. Die mate van inzicht in de si tuatie onderscheidt Green van zijn collega's, die zichzelf tot de tanden gewapend zouden hebben als zè genoeg munitie hadden kunnen krijgen. Maar de wapenwinkels moesten hun klanten op rantsoen zetten vanwege de grote toeloop aan de vooravond van 16 juni. Ir rationele ingevingen hebben de blanke gemeenschap in de greep van de angst gebracht. De meeste blanken waren bang dat er „iets" zou gebeu ren, weinigen maakten zich zorgen over wat er gebeurde met de mensen in de zwarte woonwijken. Roy Greens kijk op de nood toestand, zijn angst voor „16 juni" en zijn twijfel dat de „rust zal weerkeren" na afloop van de noodtoestand, hebben hem bewogen naar Australië te emigreren. Zijn gezin is al in Australië, hij kan het zich financieel permitteren om te vertrekken en in Australië ziet de toekomst er minder onze ker uit. Koos Smit, een Afrikaner, heeft altijd een pistool bij zich. Met zijn gezin oefent hij in de weekends op een van de vele schietbanen in Johannesburg. Op zaterdag 14 juni ging hij naar de plaatselijke wapen handelaar om zijn voorraden aan te vullen met het oog op 16 juni. „Ik dacht dat zij (de zwarten) het op ons gemunt zouden hebben en naar de scholen zouden komen", licht te, hij toe. Hij kreeg niet zoveel munitie als hij vroeg. „Er stond een rij tot om straathoek en de munitie werd gerantsoe neerd". Koos Smit is niet van plan uit Zuid-Afrika te vertrekken. „Maar deze noodtoestand zal ook niet werken". Zich bewa penen is zijn manier om het probleem aan te pakken. Kevin Black, een Britse immi grant en de receptionist van de garage, bekijkt het nog wat anders. „Deze noodtoestand was nodig, en hoe harder ze hen (de zwarten) aanpakken, des te sneller zal alles wéér ge woon worden. Ik maak me geen zorgen, de regering heeft de zaken wel in de hand". Met zijn Britse paspoort hoeft Black ook niet echt angstig te zijn voor de werkelijkheid, zouden sommigen opmerken die zo'n uitwijkmogelijkheid niet achter de hand hebben. De noodtoestand zal de uit tocht van jonge blanken ver snellen, als tenminste de illu soire rust de koers van de Zuidafrikaanse rand op het huidige, betrekkelijk stabiele peil kan houden. Anderen vergrendelen de poorten en verschansen zich achter de vestingwerken, zich voorbe reidend op de belegering door de rest van de wereld, en door de zwarte meerderheid in ei gen land. „Ik zou mijn kinderen niet naar school laten gaan, ook al is de school open", zei Man fred Cohen, die vorige week voor het eerst besloot tot de aanschaf 'van een vuurwapen uit angst voor de Soweto-her- denking. „Waar ik bang voor was? Dat ligt toch voor de hand? Als ik een zwart vel had en honderden jaren misè re had moeten doorstaan, met controles op waar je gaat en staat, met pasjeswetten en mensen die me kaffer noemen, en zonder stemrecht..En als ik zou zien hoe de situatie zich polariseert tussen blank en zwart, zou ik blanke scholen aanvallen, bommen leggen in blanke winkelcentra en brandbommen gooien naar blanke auto's". Cohen noemt de noodtoestand noodzakelijk. „Het geweld moet tot elke prijs worden neergeslagen. Stuur het leger, de marine en zet desnoods mil joenen in kampen en honger ze uit, maar maak een eind aan het geweld". Die opmer king is des te navranter omdat Cohens familie zelf is gevlucht voor Hitiers concentratiekam pen. „Laten we wel wezen", zei Alan Strick, een restaurant houder in Johannesburg die altijd een mes bij zich draagt om „mijn klanten te bescher men" en thuis een heel arse naal tot zijn beschikking heeft. „Als je wordt aangevallen door veertig zwarten, maakt het niet uit hoe goed bewapend je bent, ze krijgên je toch". Hij reageerde met een schimp scheut op het gedrag van de ouders bij de scholen waar zijn drie kinderen heen gaan. De ouders hadden gewapende mi lities gevormd om het school terrein te beschermen. „Nie mand kon per auto het terrein oprijden, alle kinderen werden bij veiligheidscontroles onder zocht en ouders mochten al leen in de buurt van de school komen als ze deel uitmaakten van de milities". PARAMARIBO/DEN HAAG De twee journalisten van het weekblad Nieuwe Revu die in Suriname wegens „staatsgevaarlijke activiteiten" zijn opgepakt, hebben de voor malige lijfwacht van legerlei der Bouterse, Ronnie Bruns- wijk, geholpen naar het bui tenland te ontsnappen. Da£ heeft de Surinaamse mi nister van justitie Punwasi za terdag verklaard. Volgens hem hebben Pieter Storms en Gerard Wessel Brunswijk aan een vals paspoort geholpen, waarmee hij Suriname via Frans Guyana kon verlaten-. Punwasi meent dat Brunswijk, die wordt gezocht wegens overvallen en berovingen, nu in Nederland of Frankrijk is. Brunswijk heeft zich met een privélegèrtje in het dorp Moengo Tapoe verschanst. Volgens Punwasi „terrori seert" hij met zijn mannen de omgeving. De twee Nederlanders zijn nog niet op het vliegtuig richting Amsterdam gezet, maar wor den nog steeds vastgehouden wegens „illegaal verblijf" in het land. De iournalisten zouden zich hebben voorgedaan als reisa genten en op grond daarvan een visum hebben gekregen. Dat visum is vervallen zodat Storms en Wessel zich illegaal in Suriname bevinden, aldus Punwasi. Derk Sauer, hoofd redacteur van Nieuwe Revu, ontkende gisteren dat de jour nalisten Brunswijk een vals paspoort gegeven hebben. Kolen Zuid- Afrika met omweg naar Groot- Brittannië LONDEN Goedkope Zuidafrikaanse kolen worden door Britse za kenlui geïmporteerd en als Brits produkt ver kocht aan de zware in dustrie. De kolen worden onder verschillende vlag naar Nederland ver scheept, waar zij door Britse importeurs wor den opgekocht. Dit heeft het Londense dagblad Daily Mirror vandaag onthuld. De kolen uit Zuid-Afrika zijn half zo duur als die üit Groot- Brittannië, vooral van wege de scherpe koers daling van de rand. Ar thur Scargill, die de mijnwerkersstaking leid de, zei in de Daily Mirror dat premier Thatcher moord en staatsterreur in Zuid-Afrika steunt door deze import toe te staan. In de Zuidafrikaanse ha venstad Durban zijn za terdagavond en gister ochtend drie bommen ontploft. Er vielen geen slachtoffers; wel ontsond brand in een raffinaderij. De Zuidafrikaanse politie heeft ontkend een aanval te hebben uitgevoerd op kerkgangers nabij Johan nesburg. Bij die aanval zouden meerdere baby's om het leven zijn geko men, aldus de Londen Times. Strop voor drugssmokkelaars in Maleisië KUALA LUMPUR Twee Australiërs zijn zaterdag door het gerechtshof in Penang in Maleisië veroordeeld tot de dood door ophanging nadat zij waren betrapt op het bezit van heroïne. De veroordeelden zijn de eerste Westerlingen die de strop wacht wegens smokkel van verdovende middelen. Maleisië kent strenge straffen voor handel in verdovende middelen: dood door ophan ging voor ieder die meer dan 15 gram heroïne bij zich heeft. Er is nog geen datum vastge steld voor hun terechtstelling.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5