Maria ter Steeg: Niet geïnteresseerd in gekissebismaar in wervende programma 's CcidoeSomat aan tafel ACHTERGROND CeicLeSouaant MEER BIJBELS VERSPREID DAN OOIT kerk wereld „Geloof dwingt soms tot culturele ongehoorzaamheid" Koningin Beatrix te gast bij Maltezer ridders Haags onderonsje weer MAANDAG 23IUNI1986 PA< In 1985 hebben de honderd bijbelgenootschappen in de wereld 12,6 miljoen volledige bijbels verspreid. 600.000 meer dan in 1984. Nog nooit zijn er in een jaar zoveel volledige bijbels ver spreid. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Wereldbond van Bijbelgenootschappen. De verspreiding van de volledige bijbel nam in de gehele we reld toe: in Afrika met 4,5 procent, in Latijns-Amerika met 24 Srocent. in Azië en Oetanië met 13 procent en in Europa met .5 procent. De bijbelgenootschappen zijn betrokken bij 544 vertaalprojec ten. In 360 gevallen gaat het om een eerste vertaling van de bijbel, in 150 gevallen om een nieuwe, eigentijdse vertaling en in 34 gevallen wordt gewerkt aan de revisie van een bestaande vertaling. De gehele bijbel is nu beschikbaar in 293 talen, het nieuwe testament in nog eens 618 talen en minstens een bijbel boek in 918 talen. Behalve het geld dat bijbelgenootschappen in eigen land beste den stellen zij dit jaar ruim 70 miljoen gulden beschikbaar voor het Wereldbijbel fonds. Dit fonds subsidieert het bijbelwerk in landen waar bijbelgenootschappen niet in staat zijn dit werk geheel zelf te bekostigen. Het Nederlands Bijbelgenootschap draagt 4 miljoen gulden bij aan het Wereldbijbelfonds. Iedereen hoort alleen datgene wat hij begrijpt 9 99 „Ik hoop dat ik in mijn nieuwe functie een dienst kan bewijzen aan de katholieke kerk van Nederland. Televisie is toch een massamedium met ongelofelijk veel in vloed. Veel mensen gaan niet meer naar de kerk maar kijken nog wel naar programma's over het geloof. In moeilijke tijden van de kerk, is het extra belangrijk dat er een katholieke omroep is". Aan het woord is Maria ter Steeg. Bijna twaalf jaar is zij als pastoraal medewerkster verbonden aan de omroeppa- rochie 't Zand, maar binnen kort zal zij deze baan verrui len voor een betrekking in Hilversum. Per 1 juli krijgt zij de leiding over de afdeling godsdienstige programma's van de KRO. Maria's aanstelling bij de KRO. kwam voor haar niet geheel als een verassing. „De KRO heeft mij voor die func tie gevraagd. Door mijn werk bij het omroeppastoraat ben ik natuurlijk al een goede be kende bij de KRO en ik denk dat ik er tamelijk snel ge wend zal zijn. Dat zal bij de KRO zeker hebben meege speeld toen ze mij voor die functie vroegen. Het is na tuurlijk wel iets anders dan wat ik nu doe. Als iemand mij vijf jaar geleden had ge vraagd of ik ooit een mana gement functie zou willen bekleden, dan had ik gezegd: Nee, ik ga verder met het pastoraat. In die zin is het dus wel een verandering. Maar ik voel wel dat je op een gegeven moment verant woordelijkheden moet ne men en voorwaarden moet scheppen, zodat anderen iets van kerk en godsdienst kun nen beleven". Vrouw Maria wordt de opvolgster van pater Strokei, die vorig jaar is overleden. De betrek king van adjunct-hoofd tele- visiedienst, was sinds vorig jaar mei vacant. Het is voor de K van de KRO dus hard nodig dat er iemand deze draad weer op gaat pakken. Maria: „Wat ik heel erg leuk vind, is dat ik de eerste vrouw ben die op deze baan terecht komt. Het is een functie die altijd door pries ters is uitgeoefend. De KRO heeft nu bewust gekozen voor een vrouw op die plaats en dat is in feite een dubbele Gehoorzaamheid aan het ge loof dwingt tot culturele on gehoorzaamheid, als de hui dige geseculariseerde en God vergetenende cultuur de ge rechtigheid ondermijnt. Dat betoogde dr.mr. A.W. Kist, oud-rechter en oud-bestuurs lid van het hervormde vor mingscentrum Kerk en We reld, zaterdag in Utrecht tij dens de eerste landelijke con tactdag van het landelijk missionair collectief. Eerder dit jaar richtte dr. Kist zich tot „allen die vanuit hun geloof in Christus Jezus de Heer lijden aan een groei end onbehagen over het nau welijks of niet meer functio neren van henzelf en van hun kerkelijke gemeentes ter voorkoming of beheersing van de catastrofes van onze tijd". Kist pleit voor een radicale vernieuwing van de kerken. Hij meent erop dat de wes terse cultuur weliswaar veel goede zaken heeft voortge bracht, maar deze vormen volgens hem geen compensa tie voor de „catastrofes" van deze tijd, zoals de hongers nood, de werkloosheid, de kernbewapening, de versecu larisering van het geestelijk denken buiten en binnen de kerken en de uitbuiting van natuurlijke bronnen. Kist meent dat christenen onge hoorzaam moeten worden aan een cultuur die zulke ca tastrofes teweegbrengt en een hernieuwd geloofsgetui genis moeten zoetten op basis van Gods woord. Dat zou kunnen gebeuren binnen een landelijk missionair collec tief. De bedoeling is dat er later dit jaar weer een landelijke bijeenkomst wordt gehouden. Dan zou de basis moeten worden gelegd voor de in stelling van plaatselijke, re gionale en landelijke groepen waarin de gedachte van de vernieuwing van de kerk wordt uitgewerkt. Bhagwan moet Jamaica verlaten Bhagwan Shree Rajneesh is „wegens zijn weinig aantrekke lijke reputatie" verzocht Jamaica zo snel mogelijk te verla ten. De goeroe, die sinds zijn gedwongen vertrek uit de Ver enigde Staten in het najaar van 1985 al in zeven landen is geweest, heeft de autoriteiten kennelijk verrast door vorige week plotseling neer te strijken op het eiland. Bhagwan ver trok eerder vorige week uit Uruguay, kort voordat zijn vi sum afliep. Volgelingen in Brazilië hebben geprobeerd een visum te verkrijgen voor een verblijf van Bhagwan in hun land, maar hun inspanningen hebben geen resultaat gehad. Het is nog niet bekend of Bhagwan en zijn volgelingen Ja maica inmiddels hebben verlaten. Remonstranten stoten „besmette" aandelen af De Remonstrantse Broederschap zal als eerste Nederlandse kerk (aangesloten bij de Raad van Kerken) haar aandelen afstoten van bedrijven die investeren in Zuid-Afrika. De COZA (het landelijk bestuur) heeft dit besloten. Verder wijst de COZA de eigen leden op het verzoek van de Raad van Kerken om de beleggingen te verkopen in bedrij ven (met name Shell en Philips) met economische belangen in Zuid-Afrika. De Remonstrantse Broederschap brengt hiermee haar kritiek op uiting op het Zuid-Afrika-beleid van Shell en Philips. Zij wil zich hiermee niet uitspreken over het functioneren van deze bedrijven als geheel. Het besluit tot verkoop van de aandelen is een vervolg op de aanvaarding van een motie op 7 juni 1986 door de Algemene Ledenvergadering (het hoogste landelijk bestuur). De Re monstrantse Broederschap is een vrijzinnig protestants kerkgenootschap en telt momenteel 20.000 leden. Maria ter Steeg, de eerste vrouw als hoofd godsdiensti ge programma's van de KRO: „Ik weet niet of ik dingen an der ga aanpakken". verandering". „Ik weet niet of ik dingen anders aan ga pakken dan mijn voorgangers. Ik heb na tuurlijk mijn eigen interesses en ik weet niet in hoeverre die verschillen van die van hen. Ik breng natuurlijk een belangstelling voor vrouwen mee. En ik zal misschien eer der vrouwen voor een pro gramma uitnodigen. Verder ben ik erg geïnteresseerd in het jodendom, in de jood s-christelijke dialoog en in Latijns Amerika. Als ik goe de programma's over deze onderwerpen tegenkom, zal ik ze zeker uitzenden". „Iets wat mij niet zozeer inte resseert is de discussie die er binnen verschillende groepe ringen in de kerk leeft. Ik wil goede programma's ma ken over het geloof, zonder te vervallen in al dat gekisse bis waar de katholieke kerk op het moment zo rijk aan is. Dat is toch niet wervend. Wat ik wel heel belangrijk vind is dat christenen deelne men aan de vorming van mo derne cultuur. De katholieke kerk heeft een hele lange traditie in de kunst, maar met de moderne kunst weet zij geen raad. Wij moeten nieuwe, moderne vormen van kunst weten te vinden om ons geloof uit te druk ken". In haar nieuwe functie kan Maria voor een groot deel de inrichting bepalen van de godsdienstige programma's van de KRO. „Ik wil natuur lijk kwaliteit maken, maar het zal niet zo zijn dat ik bin nen een half jaar een aantal geweldige vernieuwende programma's tot stand heb gebracht. Daat gaat een hoop tijd overheen. De KRO heeft nu een aantal hele goeie pro gramma's over godsdienst, deels in samenwerking met de RKK (de zendtijd voor de katholieke kerk). Ér is meer tussen hemel en aarde", vind ik heel goed omdat het pro beert het geloof aanstekelijk te maken. De ver van mijn bed show valt ook voor een deel onder de godsdienstige programma's. Het gaat over de Derde Wereld, maar dat heeft toch ook met het geloof te maken". Identiteit De omroepen met een poli tieke of godsdienstige signa tuur, zijn zich de laatste jaren steeds meer gaan piofileren, onder druk van de concur rentie van de andere omroe pen. Ook de KRO is meer waarde gaan hechten aan zijn katholieke identiteit. Ma ria ter Steeg: „Wil je als om roep je leden behouden en je positie sterk houden, moet je je eigen gezicht behouden. Niemand heeft er iets aan als wij een tweede TROS wor den. De eigen achterban vroeg ook steeds meer om „geprofileerde" programma's. Dat vind ik toch een ver dienste van ons huidige om roepbestel. De burgers kun nen hier zelf bepalen welke programma's zij willen zien. Zo wordt de televisie niet zo'n eenheidsworst, hoewel het bestel ook een enorme concurrentie in de hand werkt". Maria ter Steeg neemt op 28 september .afscheid van het omroeppastoraat, maar van heimwee naar 't Zand hoeft ze nog geen last te hebben; in haar nieuwe functie blijft zij als begeleidster vanuit de KRO bij het omroeppastoraat betrokken. Maria: „Ik heb lang moeten aarzelen voor ik op het aanbod inging. In de twaalf jaar dat ik hier werk, is deze parochie mij heel dierbaar geworden. Ik moet hier toch veel achterlaten. Ik ben ook erg aan Amersfoort gehecht geraakt. Het is een stad waarin veel gebeurt, de mensen zijn gauw ergens voor te motiveren. Wij heb ben hier jarenlang het poli tiek avondgebed kunnen doeri en binnen onze kerk waren verschillende werk groepen over Zuid-Afrika en Latijns Amerika. Ik heb hier ook altijd gespreksgroepen met vrouwen gehad en van uit zo'n groep is indertijd Vrouwen voor Vrede ont staan. Dat hebben we hier toch maar mooi voor elkaar gekregen". CONNY VERTEGAAL Tussen een haag van man nelijke en vrouwelijke ridders gaat de koningin, begeleid door mr. E.T.M. ba ron van Voorst tot Voorst, de Catherinaka- thedraal bin nen. In de St. Catharinakathe- draal in Utrecht kwamen za terdag de Maltezer ridders bijeen om met een plechtige eucharistie het vijfenzeven tigjarig bestaan van de Ne derlandse afdeling te vieren. Bijzondere gast bij deze bij uitstek katholieke bijeen komst was koningin Beatrix. Een van de titels van de ko ningin is namelijk Dame Grootkruis van Eer en Devo tie van de orde die ook vrou welijke leden telt. Het lid maatschap van de koningin vloeit voort uit het feit dat een van haar voorzaten, ko ning Willem II getrouwd was met de Russische grootvor stin Anna Paulowna. Sinds de Russische tsaren aan het eind van de achttiende eeuw gastvrijheid boden aan de Maltezer ridders worden de belangrijkste leden van deze familie en aangetrouwde fa milie tot de orde toegelaten. Koningin Beatrix als voor naamste nazaat van Willem II hoort daar ook toe. De ridderorde werd zaterdag verrijkt met zeven nieuwe leden, allen afkomstig uit be staande adellijke geslachten: mevrouw drs. M.J.M. barones van Randwijck, geb. van de Poll uit Den Haag, mr. Z.F. baron van Dorth tot Medler, eveneens uit Den Haag, mr. Z.O.H. M. baron van Hövell tot Westerflier uit Maarssen, de in Engeland woonachtige jhr. J.A. Loudon, mevrouw I.A.E. Magnée geb. jkv. De Kuyper, jhr. mr. G.L.G. de Milly te Brussel en J.H.A. ridder van Rappard uit Nij- Koningin Beatrix wordt begroet door kardinaal Simonis. megen. De Maltezer ridders legden zich in het begin van hun ontstaan toe op het bescher men van de pelgrims -naar het Heilige Land en opereer den eeuwen lang vanaf het eiland Malta. Door Napoleon werden zij van het eiland verdreven en de Russische tsaren ontfermden zich toen over hen. In de katholieke landen van Europa heeft de adel altijd nauwe banden met de Malte zer orde bewaard. In 1911 verenigden de Nederlandse ridders zich in een eigen af deling. Na het verlies van de oorspronkelijke doelstelling van de Maltezer orde staat zij nog steeds pal voor het geloof en de Heilige Stoel. Een an dere doelstelling is de zorg voor de lijdende medemens, hetgeen tot uiting komt in so ciale activiteiten. De Malte zer ridders zijn gebonden aan de geloften van gehoorzaam heid, armoede en kuisheid. Zij hoeven overigens niet on gehuwd te zijn. Runderlapjepostelein met rozijnen en aardappelen chokosvla De benodigdheden voor twee personen zijn: 200 tot 250 g runderlappen, 30 tot 25 g margarine, ui, 1 tomaat, zout, peper, tijm, laurierblad, paprikapoeder 750 g postelein, 1 lepel rozijnen, 0,5 dl water, 8 g maizena, zout, 5 g margarine; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maizena, 2 le pels gemalen kokos. Koop van vettere runderlappen wat meer dan van magere en gebruik er wat minder margarine voor. Bak het vlees vlot bruin in de margarine. Temper vervolgens het vuur sterk en fruit de kleingesneden ui mee tot hij lichtbruin ziet. Voeg dan weinig water toe met stukjes ontvelde tomaat, zout, pe per, tijm, laurierblad en paprikapoeder. Laat het vlees op een kleine pit stoven tot het mals is, dat duurt voor de magere soorten ongeveer twee uren en voor de vettere een uur lan ger. Snijd de gewassen en uitgelekte postelein wat kleiner. Breng de gewassen rozijnen met het water aan de kook, leg er de HeT Nederlandse voorzitterschap van de EG van hë( lopen half jaar geeft weinig aanleiding te verwachten(l Top van de twaalf regeringsleiders, die donderdag en 0 in Den Haag wordt gehouden, krachtdadige besluiten f leveren. Daarvoor is de voorbereiding onvoldoende gf Hoewel verrassingen op een Europese Raad, zoals officieel heet, nooit uitgesloten zijn, ziet het er naar p het Haagse onderonsje voornamelijk in het teken zajc van problemen, waarvan de oorzaak buiten Europa NATUURLIJK staan de Europese integratie en de lai woverschotten op de agenda, alsmede de zorgwekkej nanciële situatie als gevolg van de lagere dollar- en or Ook zal gesproken worden over het intensiveren strijd tegen drugs. Maar de voornaamste gespreksond/ pen zijn vraagstukken, die van buitenaf op Europa a Zo zullen de regeringsleiders met spijt constateren i reactie op de kernramp in Tsjernobyl er een was van i die een adequaat beleid in de weg stond. Zonder twij) len de regeringsleiders de aanzet willen geven tot eeC „rampenplan". Maar ook daarbij zal, zo moet word vreesd, het nationale belang de boventoon voeren bo\f van de EG als geheel. GROTE aandacht zal uitgaan naar de verstoorde v dingen tussen de EG en de Verenigde Staten. Het gaaï bij niet alleen om de dreigende handelsoorlog. Er zr meningsverschillen over de brandhaarden in de were Midden-Oosten, Centraal-Amerika en Zuid-Afrika. H( vraag of de volgende EG-voorzitter, de Britse premief cher, de komende zes maanden in het Europese koor n zingen of dat zij een duet aangaat met president Rea| het laatste geval dreigt het eigen Europese geluid overstemd te worden. I HET belangrijkste agendapunt van de Haagse Top i( wel de vraag: wil de EG zware strafmaatregelen nen gen Zuid-Afrika en zo ja, wanneer? Bij de laatste bijeet van ministers van buitenlandse zaken bleken Groot-B nië en de Bondsrepubliek niets te voelen voor meer ed sche sancties tegen Pretoria. Mevrouw Thatcher en mindere mate bondskanselier Kohl zullen opnieu^ klaren geen heil te zien in sancties. Zij geloven niet- apartheid daardoor sneller zal verdwijnen. Bovendien gen dergelijke maatregelen ook het eigen land econc» schade toe. Groot-Brittannië neemt vijftig procent Europese invoer van-wijn, fruit en groente uit Zuicl- voor haar rekening, de Bondsrepubliek 25 procent. Et cot van deze waren kost 12.000 Britse banen. OMDAT het resultaat van de Top vooral wordt afgl aan het EG-standpunt ten opzichte van Zuid-Afrika I, voor gastheer Lubbers eigenlijk weinig eer te behalen- op de hardnekkige opstelling van premier Thatcher; EG vrijwel zeker opnieuw niet tot een duidelijke uil1 over verdergaande sancties kunnen komen. Gebeurt^ derdaad niet, dan staat Nederland geen andere weg op' buiten EG-verband, samen met een aantal gelijkgezin den, stappen (economische sancties) tegen Zuid-Afriki dernemen. Minister Van den Broek en coalitie-partne hebben zich hier steeds tegen verzet. Maar de CDA' raad heeft afgelopen zaterdag terecht uitgesproken di ties noodzakelijk zijn om te voorkomen dat, zoals p Lubbers het stelde, „de zweer die Zuid-Afrika is, toti sten komt". groente op en laat haar onder een paar keer omleggen slin ken. Kook de postelein vervolgens in acht minuten gaar. Giet het meeste kooknat in de schaal (die is dan vast voor verwarmdbind wat overblijft met de maizena. Breng de groente op smaak met zout en margarine. Zet de helft van de melk op. Meng cacao, suiker, maizena en weinig koude melk tot een klontvrij papje. Schenk al roeren de wat hete melk bij het papje, doe het mengsel in de pan en laat de vla onder voortdurend roeren een minuut koken. Voeg van het vuur de overige koude melk toe, zet de pan in een bak met koud water en laat de vla koud worden. Roer er af en toe in om te voorkomen dat er een vel op komt. Meng de meeste kokos door de vla, garneer met het restant. JEANNE Iets koeler DE BILT Enkele onweers buien brengen vanavond en vannacht wat afkoeling, voor al in het midden en zuiden van Nederland. Vannacht kunnen er ook enkele mist banken voorkomen, bij een minimumtemperatuur van on geveer 15 graden. De buienak- tiviteit is morgenochtend gro tendeels verdwenen. Er ko men dan weer flinke perioden met zon, en de rest van de dag blijft het vrijwel overal droog. Het wordt wel wat koeler dan vandaag: de maximumtempe ratuur zal uiteenlopen van on geveer 19 graden op de Wad den, tot circa 26 graden in het binnenland. De wind wordt veranderlijk en neemt af tot matig, kracht 3. Later op de dag gaat hij uit het zuidwesten waaien. De rest van de week blijft het weer zomers met pas tegen het weekeinde een wat groter wordende kans op een onweersbui. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: Droog en zonnig. Middagtemperatuur tussen 19 en 25 graden. Groot-Brittannië en Ierland: In Ierland mogelijk wat regen. Elders droog en zonnige perio den. Middagtemperatuur van 17 graden in het noorden tot 23 graden in het zuidoosten. Benelux, Duitsland en Alpen gebied: Droog en zonnig. Mid dagtemperatuur tussen 23 en 28 graden. Frankrijk: Zonnige perioden, vooral in het zuidwesten ook een lokale onweersbui. Mid dagtemperatuur van 20 in Normandie tot 30 gf de Pyreneen. Spanje en Portugal: langs de golf van Biska op een onweersbui. 1 temperatuur tussen 23 graden, maar langs de westelijke kusten omstr graden. Italië en Joegoslaviscft Droog en zonnig. Midi peratuur tussen 25 enl den. WEERRAPPORT HEDENMORI Weer Mjlx M Amsterdam onbew. De Bilt onbew. Eelde onbew. Eindhoven onbew. Den Helder onbew. Rotterdam onbew. Aberdeer Barcelona Bordea h.bew Dublin zw.bew. Frankfort zw.bew. Genève onbew. Helsinki l.bew Innsbruck rwbc w Klagenfurt zw.bew. Kopenhagen onbew Lissabon l.bew Luxemburg h bew Mallorca Malta Moskou Munchen Istanbul l.bew. Las Palm as l.bew Beiroet niet on! Tel-Aviv Lbew. Nederlandse pater in Zuid-Afrika gearrest De provinciaal van de Congregatie van de Missional van Marianhill in Zuid-Afrika, de Nederlander Jan R is door de politie in Natal gearresteerd. Leden van d( in Zuid-Afrika vermoeden dat de arrestatie verband met de eerdere aanhouding van twintig katholieke pri en theologiestudenten, onder wie drie Missionarissen Marianhill. Pater Bouma (55) is afkomsig uit de Friese j Nijland. Hij heeft theologie gestudeerd in de Duitsi Würzburg en werd in 1957 priester gewijd. Hij is al ong twintig jaar in Zuid-Afrika werkzaam. Behalve Bou het Duitse lid van de congregatie pater Edgar Weinl aangehouden. Weinmann (50) woont sinds 1963 in Afrika.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2